TRIUMPH triomfeert '8e JAARGANG ZATERDAG 13 NOVEMBER 1937 No. 131 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. IEDEREN DINSDAG N. V. WACO - HOORN. DE BULTENAAR. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden t 1.25. UITGEVER BOSKER WIERINGEN. BUREAU? tfippolytushoef WIeringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer t 0.50 f 0.10 SPREEKUREN HIPPOLYTUSHOEF. 10 3 UUR HOTEL CENTRAAL S. KAAN Pz. LAGE, VASTE TARIEVEN. VERMAKEN van SLECHT passende Gebitten. avond gehouden vergadering, was een dank baar gebruik gemaakt. Blijkens hier en daar verspreid liggende lucifers heeft men ook een rondgang gemaakt door de kerk, waar de collectebus van het Protestantenfonds voor Vrijzinnig Hervormden was opengebroken. De inhoud hiervan bedroeg vermoedelijk f 3 a f 5. De politie stelt een onderzoek in. Vermoedelijk heeft men hier te doen met BUITENLANDSCH NIEUWS. Spanje's toekomstige staatsvorm. Herstel der monarchie door Engeland bepleit. Volgens de „Star" verdienen de ge ruchten. dat er binnenkort een wapcn- Ramsay Mac Donald, de bekende 'ingelsche staatsman, is overledei B1NNENLANDSCH NIEUWS DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. Donderdagmorgen omstreeks half zeven, zijn op den Schilderweg, bij de Hoogte op Texel twee wielrijders met groote snelheid tegen elkaar gebotst. Een der wielrijders, K. genaamd, reed zonder licht, terwijl de andere S. wel licht aan zijn fiets had. De weg helt daar zeer zoodat de botsing zeer hevig was. Beide personen werden op den weg gewor pen. K. was bewusteloos zoodat direct genees kundige hulp moest worden ingeroepen. K. was zeer ernstig aan het hoofd gewond. Zijn toestand was zeer ernstig. Nadat hij naar zijn woning, die in de nabijheid van het ongeval was gelegen, was gebracht, is de ongelukkige na eenige uren overleden. i Ook de toestand van het andere slachtoffer is vrij ernstig. INBRAAK TE HEER - HUGOWAARD. Toen de koster van de Ned. Herv. kerk Don derdagmorgen ongeveer 9 uur de gebouwen opende, kwam hij tot de ontdekking, dat min der gewcnschte gasten bezoek hadden ge bracht. Van de consistoriekamer, die zich achter de kerkgebouwen bevindt, was een ruit ingeslagen, waarna men door opening van het raam naar binnen was geklommen. In de consistoriekamer was alles overhoop gehaald, terwijl alle laden geopend waren. Van de aan wezige voorraden sigaren, thee en suiker, die nog overgebleven waren van een den vorigen het werk van kwajongens, die ook de vorigestilstand in Spanje zou kunnen wor week in Oudorp werkzaam zijn geweest. Dat^n gesloten, dank zij de goede ver u:"" diensten der Britsche diplomatie, de aandacht. „Het toekomstige regime in Spanje", schrijft het blad, heeft reeds belangrijke niet-officieele bespre kingen uitgemaakt tusscheu verschei dene ministers van buitenlandsche za ken - ook de onze - en eveneens tus scheu deze ministeries en de heide par tijen in het Spaansche conflict. De Britsche Regeering zou voorstandster zijn van een compromis herstel der voorzitter, de heer F. G. Lebbing, heeft deze j Spaansche monarchie met infant Ju- j i an> den derden zoon van Alfonso XIII aan het hoofd. De Duitsche diploma hier vakinbrekers aan het werk zijn geweest, is, gezien den gemaakten warboel, wel uitge sloten. LANDELIJKE BOND VAN KRUIDENIERS. Tot steun aan den kleinhandel. Waartoe wordt er een nieuwe bond van kruideniers opgericht, hoewel er reeds twee groote organisaties bestaan Dat was de vraag, die velen Donderdagmiddag tijdens de oprichtingsvergadering van een nieuwen lan- delijken bond van kruideniers stelden. De vraag bij de discussie het scherpst beant- woord, toen hij zeiOmdat de bestaande bon den uitsluitend belangstelling hebben ge toond voor den coöperatieven inkoop, terwijl alleen in de hoofdleiding sprake was van be hartiging der vakbelangen, zoodat ze in de verschillende plaatsen niet tot hun recht kwam. En juist daarin wil de nieuwe organi- ratie verandering brengen. Elijkens artikel 3 der statuten stelt de bond zich ten doel Het bevorderen en behartigen in den ruimstcn zin van de belangen van de te goeder naam en faam bekend staande, zelf standige kruideniers in Nederland in het al gemeen en van die zijner leden in het bijzon der. Onder kruidenier verstaat de bond iedere natuurlijke persoon, vennootschap of rechts persoon, die voor eigen rekening en risico, hetzij uitsluitend, hetzij in hoofdzaak, den kleinhandel in kruideniers- en grutterwaren uitoefent, met uitdrukkelijke uitsluiting van groot-, filiaal-, en warenhuisbedrijven, als mede van personeel- en verbruikcoöperaties. Een vakbond noemde de voorzitter voor het behoud van den kruideniersstand zeer ge- wenscht, omdat dagelijks achteruitgang is te bespeuren als gevolg van de concurrentie der groote bedrijven. Bovendien ontbeert de krui denier den steun van de gemeente, of andere overheidslichamen. Offerblokken te Zutphen geledigd. Woensdagavond zijn in de R.K. Kerk te Zutphen een paar offerblokken open gebroken en geledigd. De deken had even tevoren gezien, dat iemand zich op verdachte wijze in de kerk ophield en zich daarna haas tig uil. de voeten had gemaakt. De politie heeft onmiddellijk oen uitgebreid onderzoek ingesteld en do omliggende gemeenten gewaarschuwd. Een viij nauwkeurig signalement van den vermoedelijken dader kon worden opgegeven. FEUILLETON. tie deelt het Britsche standpunt. Daar entegen is het Vatikaan voor den pre tendent der Carlisten, prins Xavier van Bourbon-Parma, die aan de zijde van Franco streed. De houding van Musso- lini eenerzijds en die van de Quai d' Orsly anderzijds is nog steeds ni. i bekend. LUIE STEMMENTELLERS. Politiek schandaaltje in New-York New York's eerste experiment met het stelsel van evenredige vertegen woordiging voor de verkiezing van de leden van den nieuwen gemeenteraad is op weg om een eerste klas politiek schandaal te worden. Toen de kiezers de vorige week den burgemeester moes ten kiezen, werd hun tevens gevraagd hun stem op de candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad uit. te brengen. Het registreeren vain de twee milli oen stembiljetten werd toevertrouwd aan 1700 tellers, die 10 dollar per dag ontvingen. Te oordeelen naar het tem po, waarin zij tot dusver hun arbeid hebben verricht, zal dit werk nog we ken kunnejj duren. Niet alleen wordt beweerd, dat de tellers zoolang moge lijk over hun werk doen, doch ook, dat zij geknoeid hebben met de stem biljetten om zekere candidaten te be- voordeelen. Burgemeester Laguardia is er thans als 'n tweede St. Joris op uitgetrokken om dezen draak der corruptie te vel len. Honderden politic-agenten en re chercheurs heeft hij uitgezonden om op de telling contYole te oefenen. Dit optreden heeft onder de tellers zooveel wrevel verwekt, dat zij in ver scheiden gevallen het werk hebben DE BESTE 1 CENT VIRGINIA-SIGARET neergelegd om op hun gemak de poli tie uit te schelden en uit te fluiten. Vier tellers zijn gearresteerd onder beschuldiging van fraude en 5000 stombiljetten zijn in beslag genomen zullen thans door schriftkundigen wor den onderzocht om na gaan of er knoeierijen mee zijn gepleegd De tel lers worden bovendien nog met ont slag bedreigd, wanneer ze niet opschi^ ten. De klokken in de kazerne-zalen, die tijdelijk voor de telling beschik baar waren gestold zijn met doeken omhangen, omdat men meent, dat de tellers zich dan beter op hun werk zul len concentreeren. KILOMETERVRETERS. Hoe „lang" duurt een maaltijd in de lucht „Ongeveer 75 tot 125 mijl (120200 km)," zegt stewardess Elvira Laine van „American Airlines". „Op een keer waren een stuk of wat collega's en ik, allemaal stewardessen, op een avond in een hotelkamer over eten aan het praten. Eén kwam op het idee om den duur van een maaltijd in de lucht in mijlen uit te drukken. Na een dispuut van meer dan een uur kwamen wij tot de volgende dienst regeling voor een maaltijd Soep of bouillon 25 mijl Salade 20 mijl Hoofdmaaltijd 40 mijl Dessert 15 mijl DE BOTERHEFFING. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag, bedoeld in art. 2 van de Crisis-Zuivclbeschikking 1935 V. dit is het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 11 t.m. 18 November is vast- gesteld op 40 cent per Kg. Met Ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5.ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. Naar het Fransch van Paul Féval. 35.) Peyrolles keek hem strak aan, waarop Gonzaga met een spotlach voortging Als Vdonna Cruz plotseling verdween, wat zou men daarvan kunnen doen Ik heb vijanden ge noeg, wier belang zou medebrengen, dat zij uit den weg werd geruimd. Maar het meisje heeft bestaan en dat is voldoende de leden van den familieraad hebben haar gezien. Er zal dezen avond veel gebeuren. Al had de prinses den Regent gesproken, dan zou ons die toch niets hebben gedeerd. Ik heb de be wijsstukken, en wat nog beter is, ik ben op vrije voeten, na zijdelings beschuldigd te zijn van moord. Ik heb een ganschen dag gehad om mijne maatregelen te nemen. Wat ver loopt de tijd langzaam Ik heb haast Is monseigneur dus zeker dat hij zal triom feeren vroeg Peyrolles en vervolgde, toen Gonzaga slechts met een trotsch lachje ant woordde Waartoe was het dan noodig al de getrouwen op te roepen Ik heb in uw salon al de onzen gezien, en wel in reiscostuum. Zij zijn daar op mijn bevel, antwoordde Gonzaga. Vreest gij dus eene bataille Bij ons in Italië verzuimen de grootste veldheeren nooit den plicht om hun aftocht te dekken, zeide Gonzaga op een luchtigen toon. De medaille zou eene keerzijde kunnen hebben. Die heeren maken mijne achterhoe de uit. Wachten zij reeds lang Dat weet ik niet. Zij hebben mij zien voor bijtrekken, maar mij niet toegesproken. Hoe zien zij er uit Als geslagen honden of als schooljongens, die strafwerk hebben gekregen. Ontbreekt er niemand aan Niemand anders dan Chaverny. Vriend Peyrolles, hernam Gonzaga, terwijl gij in de gevangenis waart, is hier iets voor gevallen. Als ik wilde, zou ik u allen in een benauwden toestand kunnen brengen. Als het monseigneur behaagde mij te zeg gen begon de handlanger reeds bevende. Ik heb geen lust het tweetal te zeggen, ant woordde Gonzaga, ik zal het zeggen, ten aan- hoore van allen. Wil ik de heeren gaan waarschuwen vroeg Peyrolles levendig. Neen, zeide Gonzaga, hem schuin aanzien de ik wil u niet in verzoeking brengen gij zoudt de gelegenheid waarnemen om u uit de voeten te maken. Hij schelde en zeide tegen den binnentre- denden bediende Laat die heeren, die staan te wachten, binnenkomen en vervolgde tegen den onthutsten Peyrolles Ik geloof dat gij het waart, vriend, die onlangs in uw branden den ijver verklaardet, dat gij en de anderen mij des noods tot in de hel zoudt volgen. Wel nu, wij zijn op weg daarheen laten, wij die reis met opgeheven hoofd afleggen. HOOFDSTUK VIII. De edellieden. Zij kwamen allen binnen en bespeurden dadelijk hoe bedrukt de secretaris en hoe hooghartig diens meester er uitzagen. Gedu rende het uur, dat zij in het salon hadden doorgebracht, was er geen einde aan hunne gissingen geweest. Men had de positie van Gonzaga als met een vergrootglas onderzocht. Sommigen waren gekomen met het voor nemen tot verzet, daar de gebeurtenissen van den afgeloopen nacht een onaangenamen indruk bij hen hadden nagelaten; doch werd ten hove niets anders besproken dan, dat de prins nu op het toppunt van gunst bij den Regent scheen te staan. Dit was dus het geschikte oogenblik niet om aan de zon, die in vollen luister schitterde, den rug toe te keeren. Er liepen evenwel ook andere geruchten, want men had zich dezen dag in de Rue Quincampoix en het Gouden Huis ontzaglijk veel met Gonzaga bezig gehouden. Men zeide d?it Zijne Koninklijke Hoogheid zeer beden kelijke rapporten ontvangen had en dat er zeer veel was uitgelekt van 't geen dien nacht door geweld en bloedstorting gekenmerkt, in liet paviljoen was voorgevallen. Het gewichtige feit, dat de Vurige Kamer vonnis geveld en den ridder de Lagardère ter dood veroordeeld had, werd echter meer dan dan al het andere besproken. De algemeene stemming was, dat men wenschte stil te houden op de helling, die men afging, en onder al de aanhangers v^n Gon zaga was er wellicht geen een, die niet geko- men was met het heimelijk voornemen om dezen avond het verbond te breken. Peyrolles had de waarheid gesproken zij waren allen in reisgewaad, gelaarsd, gespoord, met houwdegens aan de zijde. Gonzaga had hun dit voorgeschreven, toen hij hen liet bij eenroepen en dit had de bezorgdheden bij hen heerschte, niet weinig vermeerderd. Hier zijn wij wederom, neef, volgens uwe bevelen, zeide Navaille die 't eerst binnentrad. Gonzaga knikte hem met een beschermend lachje toe, terwijl de anderen hem met gebrui kelijke betuigingen van eerbied begroeten. De prins noodigde hen niet uit om plaats te nemen, maar liet zijn blik over den kring rondgaan en zeide Zeer goed Ik zie dat er niemand ontbreekt. Albret, Gironne en Chaverny ontbreken, antwoordde Nocé. Er ontstond stilte, omdat iedereen met span ning het antwoord van den prins verbeidde. Deze fronste de wenkbrauwen even en zeide toen op een drogen toon de heeren Albret en Gironne hebben hun plicht gedaan. Wat mijnheer Chaverny betreft, die was te be schroomd ik heb hem onschadelijk gemaakt. Zou monseigneur ons wel willen verklaren, waarin die onschadelijkmaking bestaan lieeft zeide Navailles weder. Men heeft ons ae bastille genoemd. De bastille is ruim hervatte prins met een spottenden lach, en heeft plaats voor Totaal 100 m. 160 km. 40 Mijl voor den hoofdmaaltijd is zoo onge veer de „lengte" van een kippenpastei, een der meest populaire gerechten in de lucht. Veel passagiers hebben nog liever een gebra den kip, die is zoo ongeveer 60 tot 65 mijl lang." Miss Laine zei, dat maar weinig passagiers op het idee komen om hun maaltijd in mijlen uit te drukken. Toch heeft zij wel eens reizi- gers ontmoet, die het een aardige tijdpassee- ring vonden op lange luchtreizen. De langste maaltijd (Amerikanen zijn nu eenmaal dol op records) was bijna 700 km. Deze „kilome tervreter" reisde van Chicago naar New York Hij zat zijn routekaart te bekijken toen ik hem den bouillon bracht en hij vroeg mij pre cies op de kaart aan te geven waar hij nu was. Ik zette een kruisje bij Battle Creek, Mi- chigan. Kij bleek een zeldzaam gebrek aan eetlust te hebben. De eerste tien mijl zat hij olijven te kau-, wen en zijn bouillon was zeker koud voordat hij het eerste slokje nam. Wij vlogen over Detroit voor hij aan den laatsten lepel soep was en om zijn salade vroeg. Hij had meer dan een half uur over den bouillon gedaan Om den tijd te winnen bracht ik hem zijn zoovele anderen. Oriol zou zijn adel en de helft zijner actiën gaarne ten offer gebracht hebben om van hier weg te zijn. Peyrolles stond stilzwijgend en misnoegd bij den schoorsteen. Navailles raadpleegde zijne lotgenooten met een blik. Mijne heeren, begon Gonzage weder van toon veranderende, ik zou u raden u maar niet met mijnheer de Chaverny of iemand anders te bemoeien. Geloof mij, dat het beter voor u is, aan u zeiven te denken. Elk woord uit uw mond, neef, schijnt eene bedreiging te bevatten, merkte Navailles op zachten toon aan. De woorden uit mijn mond, neef, zijn zeer eenvoudig, antwoordde Gonzaga. Ik ben het niet die dreigt't is het noodlot. Onwillekeurig traden zij vol nieuwsgierig heid naderbij, doch Gonzaga hield hen met eene gebiedende beweging op een afstand, nam met den rug naar het vuur de houding van een redenaar aan en zeide Dezen avond komt de familieraad bijeen en Zijne Konink lijke Hoogheid zal daarin het voorzitterschap bekleeden. Dat is ons bekend, monseigneur, antwoord de Taranne, en daarom heeft het costuum, dat gij ons voorgeschreven hebt, ons des te meer verwonderd. Aldus uitgedost verschijnt men toch niet in een dergelijke vergadering. Dat is waar en ik heb u lieden dan ook in den familieraad niet noodig, voerde Gonzaga hem tegemoet. De aanwezigen konden hunne verbazing niet ontveinzen en zagen elkander aan. Ein delijk vroeg Navailles Zal er dan gevochten moeten worden Misschien, antwoordde Gonzaga. Monseigneur, hernam Navailles met eene vaste stem, ik spreek alleen voor mij maar Spreek zelfs niet voor u, neef, viel Gonzaga hem in de rede gij hebt den voet op een glibberige helling gezet. Ik waarschuw u, dat ik u zelfs geen stoot behoef te geven öm u te doen vallen 't is voldoende dat ik mijne hand van u aftrek. Als gij echter wilt spreken, Na vailles, wacht dan totdat ik de omstandighe- gebraden kip en zijn sla tegelijk, maar hij protesteerde en zei, dat hij heelemaal geen haast had en of ik de kip maar warm wilde houden tot hij klaar was. 100 km verder was hij eindelijk met zijn sla gereed en belde hij om de kip. Ik heb nog nooit iemand zoc lang zaam zien eten. Wij waren Buffalo al voorbij voor hij aan zijn dessert begon, dat uit cake ^n vanille-ijs bestond. Boven Elmira had hij eindelijk den laatsten hap op en hij riep mij alweer. Hij vroeg of ik weer een kruisje op zijn routekaart wou zetten met mijn hand- teekening er naast. Ditmaal werd mijn nieuwti gierigheid mij toch de baas en ik vroeg waar voor hij dat wilde. De man grinnikte. „O," zei hij, „ik heb met mijn vriend om een biertje gewed, dat ik ten minste 100 mijl meer zou eten dan hij. Zijn maal was maar 275 mijl lang en het mijne is ten minste 450. Nou zal hij voortaan zijn mond wel houden." PICCARDS NIEUWE PLANNEN. 9000 m. naar omlaag. We hadden, aldus schrijft de Nieuwsblad correspondent te Brussel, een onderhoud met den bekenden stratosfeeronderzoeker, pro fessor Piccard, leeraar aan de Brusselsche universiteit, die, zooals gemeld, het plan be studeert om 9000 m. in de zee af te dalen. Zoo als gewoonlijk in den voormiddag bevond prof. Piccard zich in zijn laboratorium der universiteit, op de natiënlaan. De bekendmaking van mijn plan in de bladen is wel een beetje voorbarig geweest, aldus begon de conversatie. Ik had er met enkele personen over gesproken, doch 't was mijn" bedoeling niet daaraan reeds thans in de pers ruchtbaarheid te geven. Wat niet zeggen wil, dat ik de zaak geheim wil houden. Een Amerikaansch blad heeft het vraag stuk reeds behandeldKunt u enkele bij zonderheden over uw plannen geven Waarschijnlijk hebt u reeds gehoord van de experimenten van dr. William Beebe, di recteur der afdeeling tropische studiën van de New York Zoological Society. Deze geleer de heeft een bathysfeer gebouwd waarmee hij, na verschillende andere duikingen, in 1934 aan een kabel tot op 900 m. is gedaald. Dit gebeurde ten zuiden der Bermuda-eilan den. Ik zou alleen willen bewijzen, dat het mogelijk is veel dieper te gaan, bij voorkeur in den Stille Oceaan. Heel zeker zouden de zoölogische onderzoekingen hierbij baat vin den. Zou uw toestel aan de geweldige druk king van buitenaf kunnen weerstaan In de industrie zijn drukkingen van 1000 tot 1500 atmosferen volstrekt niet buitenge woon meer. Ook de kijkgaten in glas kunnen dergelijke „gewichten" dragen. Men moet evenwel rekening houden met het feit, dat de drukking van het water intenser wordt den, waarin gij verkeert, voor u allen duide- lijk heb gemaakt. Ik zal wachten totdat monseigneur zich duidelijk verklaard heeft, zeide de jonge edel man. Maar ook ik waarschuw u, dat wij se dert gisteren nagedacht hebben. Gonzaga zag hem een oogenblik met eene zekere meewarigheid aan, scheen toen tot een besluit te komen en herhaalde Ik heb u in den familieraad niet noodig, mijne heeren, maar wel elders. Hofcostumes en galadegens kunnen ons niet dienen bij hetgeen er nog te doen staat. Er is een doodvonnis uitgesproken, maar gij k^nt het Spaansche spreekwoord Tusschen den beker en de lippen, tusschen de bijl en den hals is nog een groote afstand. Daar ginds wacht de beul Op mijnheer de Lagardère, vulde Nocé aan. Of op mij, verbeterde Gonzaga op een koe len toon. Op u Op u hoorde men van alle zijden roepen, terwijl Peyrolles, geheel verslagen, van houding veranderde. Beeft maar niet, hervatte de prins met een trotschen lach de keus staat niet aan den beul, maar met zulk een duivel als dien La gardère, die zelfs in zijn gevangeniscel veel vedmogende bondgenoten heeft weten aan te werven, is men nooit veilig, als niet eenige voeten aarde zijn lijk overdekken. Zoo lang hij leeft, moeten wij, als hij spreken en den ken kan, al zijne ledematen geboeid, den de gen in de vuist en den voet in den stijgbeu gel hebben en op onze hoofden passen. Op onze hoofden herhaalde Nocé. zich oprichtende. (Wordt vervolgd.) 1 IN VIER BLADEN AD VERTEEREN EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1