?8e JAARGANG DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 No. 13 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN BEKENDE LAGE TARIEVEN. DE BULTENAAR. N. V. WACO - HOORN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN HNSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maande© f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. y BUREAU"! Hlppolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 CAFE 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9'/è1 uur. Inlichtingen kosteloos. Reparaties in één dag gereed. CRISIS - BUREAU. REGELINGEN BETREFFENDE HET LITPOTEN VAN FABRIEKSAARDAPPELEN OOGST 1938. De Xed. Aardappelmeel Centrale maakt bekend, dat zij, die in 1938 in aanmerking wenschen te komen voor een uitpootvergunning voor fabrieks aardappelen, vooraf een vragenlijst moeten beantwoorden en voor l Dec. 1937 inzenden aan de Xed. Aardappel- |meel Centrale te Yeendam. I Aan degenen, die in het bezit zijn jvan een uitpootvergunning voor de fabrieksaardappelen voor 1937, zal jdeze vragenlijst zoo mogelijk uiterlijk 1 Dec. 1937, namens de provinciale Landbouw-Crisis-Org., rechtstreeks jdoor de Ned. Aardappelmeel Centrale worden toegezonden. Degenen, die uiter lijk dien datum geen vragenlijst zullen hebben ontvangen en meenen, voor een uitpoot-vergunning van fa- brieks-aardappelen voor 1938 in aan merking te komen, moeten tusschen 1 en 5 Dec. 1937 toezending van de vra genlijst verzoeken aan de Xed. Aard- appelmeel-Cenliaie, Kerkstraat 22 te Yeendam. Zij, die nalaten, vóór 8 Dec. 1937 de beantwoorde vragenlijst aan genoemd adres in te zenden, zullen geen uit pootvergunning van fabrieksaardappe len oogst 1933 kunnen bekomen. Voor de bedrijven, weike vooi zulk een uitpootvergunning i i aanmerking komen, wordt vastgespeld het z.g. noi- maal oppervlak. In bot algemeen wordt daaronder vers'.aan het oppervlak, l>et welk gemiddeld op een bedrijf me: fa brieksaardappelen werd bebouwd. Bij het vaststellen van deze normale oppervlakte zal er rekening mede wor den gehouden, dat nieuw ontgonnen veenkoloniale gronden, welke in 1938 eerste vrucht zullen dragen en uiterlijk 1 Maart 1938 voor de cultuur gereed zijn, onder normale omstandigheden geheel met aardappelen zouden wor den bepoot. Onder dergelijke gronden zullen worden verstaan dalgronden, dat zijn ontginningen welke werden verveend en zijn gelegen op ten hoogste 300 M. afstand van een wijk of kanaal en lig gende in een omgeving, waar algemeen fabrieksaardappelen worden ver bouwd. Nieuw ontgonnen gronden welke in 1938 eerste vrucht zullen dragen en welke uiterlijk 1 Maart 1938 voor cul tuur gereed zijn. zullen geacht, worden normaal ten hoogste voor 80 pCt. van de oppervlakte met aardappelen te wor den bebouwd, indien deze gronden, w at den aard der samenstelling be treft, met dalgronden ongeveer gelijk zijn te stellen en voor zoover ze zijn ge legen in een omgeving waar algemeen geregeld fabrieksaardappelen worden verbouwd. Overige nieuw ontgonnen gronden welke in 1938 eerste vrucht zullen dra gen, worden bij het vaststellen der normale oppervlakte niet in aanmer king genomen. Gronden, welke in 1937 eerste vrucht droegen en waarvoor uilpoot van fa brieksaardappelen werd toegestaan, zullen in 1938 in het algemeen voor een zelfde percentage normaal gerekend worden als de overige gronden van het bedrijf, waartoe zij behooren. In geen geval zal echter met inacht neming van het bovenstaande het nor maal oppervlak van een bedrijf hocger vastgesteld mogen worden dan 65 pCt. van het oppervlak bouwland van het bedrijf. Op het normaal oppervlak fa brieksaardappelen hetwelk aldus voor elk der bedrijven wordt vastgesteld, zal het nader te bepalen beperkings- cijfer worden toegepast. Dit beperkingscijfer wbrdt dus ook toegepast op de normale oppervlakte, voor de bedoelde nieuw ontgonnen gronden vast te stellen. FEUILLETON Naar het Fransch van Paul Féval. 86.) Bij den hemel, monseigneur, dat gaat te ver riep Navailles uit. Als gij voor u zeiven spreekt. Het begint er verdacht uit te zien,%romde Oriolik maak dat ik wegkom. Hij richtte zich dan ook naar de deur, die openstond, maar in de vestibule zag hij sol daten geschaard. Hij deinsde terug en Taran- ne sloot de deur. Weest gerust, heeren, zeide Gonzaga die dapperen staan daar alleen ter wille van mijnheer den Regent en als gij van hier ver trekt, behoeft gij de vestibule niet door te gaan. Ik sprak daar van onze hoofden en dat schijnt u te kwetsen. Monseigneur, ik herhaal, dat gij te ver gaat, hernam Navailles. Niet door bedreigin gen kan men mannen, zooals wij zijn, dwin gen. Wij zijn uwe trouwe vrienden geweest, zoolang er een weg bewandeld werd, dien edellieden kunnen betreden, maar thans schij nen het zaken te worden, die tot de brood winning van Gautier Gendry en zijne hand langers behooren. *Adieu, monseigneur Adieu, monseigneur riep de gansche kring hem als één man na. En gij ook, mijnheer de Peyrolles vroeg Gonzaga met een bitteren lach, toen hij zag, ciat zijn secretaris met de afvallige gemeene zaak wilde maken. Wat had ik u goed beoor deeld, is niet. Een enkel woordje nog, trou we vrienden, zooals mijnheer Navailles u ge noemd heeft. Waar gaan wij naar toe Moet ik u verzekeren, dat die deur daar recht naar de bastille leidt Navailles, die de hand reeds aan den deur knop had, bleef stilstaan en greep naar zijn degen. Doch Gonzaga lachte, kruiste de ar- BINNENLANDSCH NIEUWS, Sport van een ladder brak. Loodgieter van kerkgebouw neergestort. Zaterdagmiddag is de 23-jarige lood gieter J. van Steenbergen, terwij. hij werkzaam was aai de restauratie van de St. Maartenskerk te Zallbommel, door het breken van een spon van een ladder, van den nok van het ongeveer 30 M. hooge dak gevallen. Hij gleed eerst langs een leien dak van 10 M lengte in een cementen goot en viel toen tusschen de stelling en den muur van het gebouw op een 6 M. lager gele gen stelling waar hij bloedend liggen bleef. Met ernstige inwendige kneuzingen is de man naar het Ziekenhuis te Zalt- bommel overgebracht. Het ongeluk had nog ergere gevolgen kunnen heb ben, daar de vader en twee broers van het slachtoffer eveneens op de ladder stonden, doch deze konden zich nog aan een uitstekend gedeelte van het dak vastklemmen en zich in veiligheid stellen. KWALITEITSVERBETERING VAN ONZE ZUIVELPRODUCTEN. Regeering overweegt verplichte hygiënische controle van alle Nederlandsche industrie-melk. Naar men meldt, stelt de inspecteur van de Veeteelt- en Zuivelwezen, ir. II. G. A. Leignes Bakhoven, een onder zoek in naar de wonschei ij kheid om te komen tot een wettelijke regeling- om alle melk, dus ook de industrie- melk te onderwerpen aan een hygiëni sche kwaliteits-controle en op grond daarvan te doen betalen (dus niet lan ger alleen op grond van vetgehalte.) Zulk een controle, die zoowel bacte- riele als zichtbare verontreiniging zou omvatten, wordt door de. Regeering" wenschelijk geacht met, het oog op cle kwaliteit en de reputatie van de Neder landsche boter, kaas, condens en poeder. Er zijn weliswaar zuivelfabrieken, die deze controle reeds toepassen, doch die ondervinden het bezwaar, dat dit remmend werkt op den melk aanvoer ten gunste van fabrieken, die uitsluitend naar vetgehalte betalen. Men meent tevens te weten, dat er verband bestaat tusschen dit initia tief en bet resultaat van de interna tionale bolerkeuring, die ter gelegen heid van het Wereldzuivelcongres tc Berlijn werd gehouden. KEURING VAN VEEWAGENS. Waarschuwing van ingenieur van Rijkswaterstaat. De ingenieur van den Rijkswater staat, belast met de leiding- van het bureau voor de inschrijving van zware motorrijtuigen en aanhangwagens te 's-Gravenhage, deelt het volgende mede Hoewel de gelegenheid tot het doen keuren van motorrijtuigen, bestemd voor het vervoer van vee, ingevolge de bepalingen van het motor- en rijwiel reglement, sedert Maart 1937 geopend is. en niettegenstaande tevens door be middeling van de betreffende commis sie van de Nederlandsche vereen, tot bescherming van dieren, sedert 1 Sep tember 1937 vaste keuringsdagen in de voornaamste marktplaatsen des lands werden ingesteld, waar voertuigen ter keuring kunnen worden aangeboden.' is de aanmelding nog zeer gering. Aan houders van veewagens en aan houders van vee, die hun dieren door tusschenkomst van derden naar en van veemarkten plegen t,c doen vervoe ren, wordt hierbij derhalve een ern stige waarschuwing gegeven. Na 1 Januari 1938 zullen houders (s.j. bestuurders) van veewagens, waarmee vee vervoerd wordt, in het bezit moeten zijn van een goedkeurings bewijs. Veehouders die hun vee doen vervoe ren door middel van niet goedgekeurde voertuigen loopen gevaar, dat het vee niet tijdig te bestemder plaatse zal worden afgeleverd. men op de borst en was de eenige, die, te midden van die onthutste schare, zijne kalm te behouden had. Begrijpt gij niet, dat ik u op de proef stel de vroeg hij, hen allen gezamenlijk en ieder in het bijzonder met een minachtenden blik aanziende. Heeft men u niet verteld, dat ik dezen morgen van acht tot twaalf uur een onderhoud met den Regent heb gehad Is het u niet ter oore gekomen, dat de wind uit den gunstigen hoek voor mij blaast zoo sterk blaast, dat hij mij misschien zal om werpen, maar u dan vooraf, trouwe vrienden dat zweer ik u. Als deze dag de laatste van mijne macht is, heb ik mij niets te verwijten, want ik heb dien goed besteed. Al uwe na men staan op eene lijst, die zich in handen van den heer de Machault bevindt. Ik behoef maar een woord te zeggen en die lijst bevat enkel de namen van groote heeren een ander woord, en het zijn enkel namen van beschuldigden. Dat zullen wij er op aan laten komen, ant woordde Navailles, doch met eene zeer flau we stem en al de anderen bewaarden het stil zwijgen. Na hen met fonkelende oogen te hebben aangezien, vervolgde Gonzaga Gij beweert dat het zaken zijn die u niet aangaan en ver zoekt mij alleen voor mij zeiven te spreken Ik beloof u, deugdzame vrienden, dat het evenzeer uwe zaken zijn, dat het uwe ernstig ste en gewichtigste, uwe eenigste zaak op dit oogenblik is. Ik heb u uw aandeel van de spijs voorgehouden, gij hebt er gretig ingebeten des te erger dus voor u, indien die spijs ver giftigd was de gevolgen zullen voor u niet minder erg zijn dan voor mij. Dit is hooge mo raai, of ik heb er geen verstand van niet waar, baron de Batz, gij strenge filosoof Gij hebt u aan mij vastgeklemd, waarom Zonder twijfel om even hoog te stijgen als ik. Welnu, stijgt dan ook Duizelt gij reeds Stijgt stijgt tot op het schavot. De heeren voelden eene koude rilling door hunne aderen loopen en sloegen verbijsterde blikken op Gonzaga. Met Ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. Automobilist veroorzaakt consternatie in Den Haag. Vrijdagnacht heeft een 30-jarige au to-bestuurder uit Singapore, die tijde lijk in de residentie vertoeft, heel wat consternatie in de binnenstad teweeg gebracht. De man, die eenigszins onder in vloed van sterken drank verkeerde, gaf in do Hofstraat onnoodige signalen Een politic-agent wees don bestuurder op deze overtreding-, zonder evenwel proces-verbaal op te maken. Do bestuur der reed daarop met zijn auto, waarin ook zijn eebtgenoote- was gezeten, weg in de richting, van de Korte Poten. Daar rijdende, gaf de man opnieuw onnoodig signalen, hetgeen door den- zelden gaent werd geconstateerd. De agent plaatste zich toen onmiddellijk op den rijweg en sommeerde den be stuurder te stoppen. Hieraan gaf de man echter geen gehoor en de agent zou zijn overreden, als hij niet nog net op liet nippertje op zij was gespron gen. De agent sprong daarna op de treeplank en verzocht den bestuurder opnieuw te stoppen. Inplaats hieraan gehoor te geven, reed de man met zijn auto dooi- een spiegelruit van clen win kol op no. 27. Tengevolge van de hot sing vloog- de auto in brand, waarop de bestuurder en zijn vrouw, de auto ijlings verlieten. Ook de agent werd gewond. De brandweer werd gealarmeerd en de motorspuit van de post Prinse straat rukte uit om hel vuur te blus- schen. De auto werd belangrijk bcscha digd. De eebtgenoote van den bestuur der moest: zich in een nabij gelegen militair hospitaal laten verbinden. De man werd aangehouden en naar het politie-bureau aan de Prinsestraat overgebracht. Hij bleek in het Alge meen Politieblad gesignaleerd tc staan voor het betalen van een boete, resp. te vervangen door hechtenis tor zake van overtreding van de Motor en Rij-1 wielwet. Bovendien bleek er een ver zoek te zijn van den ambtenaar van het Opeiil). Ministerie bij het Kanton gerecht te Amsterdam, om beteeke- ning van het vonnis, gewezen door den Kantonrechter aldaar, waarbij de aan gehoudene is veroordeeld tot 5 dagen hechtenis met ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Zulks we gens overtreding van art. 22b van de de Motor- en Rijwielwet (het in staaf van dronkenschap besturen van een motorrijtuig.) Na verhoor en het opmaken van pro ces-verbaal wegens twee overtredingen is de man voorloopig heengezonden. De kraanwagon \an de politie heeft de beschadigde auto naar hel hoofd bureau aan het Alexauderplein ge sleept. Metselaar door electr. stroom gedood Stalen raam had kabel ver nield. Vrijdagmiddag omstreeks half vier Oriol, wiens knieën knikten, herhaalde zijns ondanks de laatste woorden van den prins. Het schavot Gonzaga deed hem door een blik van onbe schrijfelijke minachting verstommen en beet hem toe Voor u, schavuit, is de strop be- stemd. 1 En zich daarop naar Navailles, Choisy en de anderen keerende, riep hij hun toe Gij daarentegen, mijne heeren, die edellieden zijt. Een oogenblik hield hij op en vervolgde toen Gij. Nocë, gij edelman, thans effectenzwen delaar Gij Choisy, edel Gij Montaubert, evenzeer edelman Ook gij baron de Batz, een edelman Drommels zeide deze laatste. Stil, snaak hernam Gonzaga. Mijne hee ren de edellieden, ik zeg het u, elkander aan te zien, zonder tot over de ooren te blozen. Zijt gij edellieden Neen, gij zijt zwendelaars, die beter met de pen dan met den degen weet om te gaan. Deze avond Hij bedacht zich geen oogenblik, zijn gelaat betrok en langzaam trad hij op, hen toe. Niet één, die een stap terugdeinsde. Deze avond, herhaalde hij en liet daarbij zijne stem dalen, is nog niet donker genoeg om uwe bleekheid te verbergen. Gij ziet elkan der beangst aan. Als in een strik zit gij tus schen mijne victorie en mijne nederlaag ge vangen mijne victorie wordt ook de uwe. in mijne nederlaag zult gij smadelijk deelen. Aldus was hij bij de deur gekomen, die naar de vestibule leide, waar de soldaten geschaard stonden. Hij sloeg nu van zijn kant de hand aan den deurknop en zeide met koelheid Berouw kan veel uitwisschen, en het schijnt mij toe, dat gij tot goede gedachten terug keert. Gij kunt u tot martelaars maken als gij door deze deur gaat. Wil ik haar openen Aanvankelijk antwoordde niemand, maar toen vroeg MontaubertWat moeten wij doen, monseigneur Hoe staat het met u, neef Navailles vroeg Gonzaga. Monseigneur gelieve te bevelen, antwoord de de aangesprokene met een bleek gelaat is op clen Statensingel bij de Boree!- straat te Rotterdam <lc 2Harige metse laar J. L. C. van Ieten, wonende Dijk- straat, door den electrisehen stroom getroffen en gedood. Samen met drie anderen was hij be zig met het verplaatsen van stalen ra men. Toen zij een raam, dat circa 150 Kg. woog, even hadden neergezet om te rusten, bemerkten zij niet, dat de scherpe onderkant een op den grond liggenden kabel had doorgesneden. Bij het weder opnemen van het raam kre gen alle werklieden een schok. Drie hunner kwamen met den schrik vrij. De metsela'ar Van Ieten echter, werd een eindweegs weggeslingerd. Hij was vrijwel op slag dood. De Geneeskundige Dienst heeft het stoffelijk overschot naar het St. Fran- ciscus Gasthuis overgebracht. COLLECTEN EN STORTINGEN KLEEDING- EN DEKKINGSFONDS. Naar men meldt, blijkt de voorloopi- pige opbrengst van de collecten en stortingen voor het kleeding- en dek kingsfonds, gezien de omstandighe den en den tegenzin hier en daar te gen het principe van de spaairege ling, zeer meegevallen te zijn. Daar nog niet in alle deelnemende gemeen ten een collecte is gehouden kon men nog geen cijfers mededeehm. Wel ver klaarde men, dat de opbrengst, in som migc -gemeenten, zooals ie Rotterdam is tegengevallen. Daarentegen zijn er andere gemeenten, waartoe Efcidhoven gerekend mag worden, waar de op brengst grooter is dan verwacht werd. Binnenkort kan waarschijnlijk de voorloopige totaal-opbrengst wor den gepubliceerd. DOOR TREIN MEEGESLEURD. Handelsreiziger .gedood. Zaterdagavond is op den onbewaakten over weg aan den Zwartenweg te Gouda een doo- c'elijk ongeluk gebeurd, waarbij de 56-jarige handelsreiziger H. Diehn,, wonende te Vrees wijk, het slachtoffer is geworden. De man fietste den overweg op toen de trein van Utrecht, die om 18.29 uur te Gouda aankomt, in aantocht was. Iemand waar schuwde hem nog, waarop hij afstapte. Na in de richting van den trein te hebben geke ken, liep hij door. De man was bijziende en schijnt gedacht te hebben, dat de trein ver der af was. Hij werd met fiets en al opgeno men en zestig meter medegesleurd. Naast de spoorbaan vond men het lijk. Het treinperso neel- heeft van het ongeluk niets bemerkt. De fiets is aan de locomotief blijven hangen. Bij aankomst van den trein te 's-Gravenhage vond men het rijwiel aan de machine. Het slachtoffer was een Duitscher, afkomstig uit Muhlhausen en woonde sinds acht jaar ia ons land. Hij was gehuwd en had een kind. SPERRING BAKKERSBEDRIJF. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bak kerspatroonsbond heeft zich telegrafisch ge wend tot den minister van Economische Za ken met het verzoek de sperring van het bakkerij bedrij f op grond der Vestigingswet kleinbedrijf ten spoedigste te willen doorvoe- en nedergeslagen oogen. Gonzaga reikte hem daarop de hand en zeide tegen allen op den toon van een vader, die tot zijn leedwezen zijne kinderen moet berispen Gij dwazen gij staat op het punt de haven binnen te loopen en gij zoudt schip breuk lijden door den laatsten riemslag na te laten. Luistert naar mij en komt tot inkeer Wat ook de uitslag van den strijd zij, ik heb bij voorbaat voor u gezond, morgen zijt gij de eerste te Parijs of beladen met goud en gevuld met gunstige vooruitzichten op weg naar Spanje. Koning Philips verwacht ons. Na eene pauze vervolgde Gonzaga, op zijn horloge ziende Op dit oogenblik wordt La- gardère uit de gevangenis van het Chatelef naar de Bastille gevoerd, waar het laatste bedrijf van het drama afgespeeld zal wor den. Maar dien weg zal hij niet rechtstreeks afleggen het vonnis schrijft voor, dat hij bij de graftombe van Nevers openlijk schuld moet belijden. Tegen ons is een bondgenootschap van twee vrouwen en nog iemand gekant uwe degens zijn daartegen machteloos. Eene derde vrouw, donna Cruz, dobbert tusschen beiden dat geloof ik ten minste. Zij wil wel eene voorname dame worden, maar zij wenscht niet, dat aan hare vriendin leed geschiedde, 't Is een arm werktuig, dat verbroken zal worden. De twee vrouwen zijn de prinses van Gonzaga en hare voorgewende dochter Aurora. Ik moet die Aurora in han den hebben en daarom ook heb ik aan het complot zijn vrijen loop gelaten, omdat het haar in mijne macht zal overleveren. Dit com plot is van den volgenden aard. De moeder, de dochter en de priester wachten Lagardère aan de kerk Saint-Magloire op, waarbij de dochter in bruidsgewaad zal zijn. Ik heb dade lijk begrepen, zoo als ook gij ieden zoudt ge daan hebben, dat dit een comediespel is om op de goedhartigheid van den regent te wer ken, een huwelijk met een ter dood ver oordeelde, waarop de jonge echtgenoote, die oi' het punt staat weduwe te worden, zich aan de voeten van Zijne Koninklijke Hoogheid zal komen werpen. Dat moet niet gebeuren en dit is de 'eerste helft van uwe taak. Dat is gemakkelijk, zeide Montaubert, daar toe behoeft men het comediespel maar te beletten. Gij moet op die plaats zijn en den toegang tot de kerk weren dat is de tweede helft der zaak. Aangenomen, dat de kans ons tegen- slaat en wij genoodzaakt zijn te vluchten, bezit ik goud genoeg voor u allen, daar geef ik u mijn woord op. Ik heb een koninklijk bevelschrift, dat alle poorten en afsluitingen voor ons zal doen openen. Daarbij haalde hij het straks genoemde brevet voor den dag en wees op de onderteekening van Voyer d'Ar- genson. Maar ik heb nog meer noodig, ging hij voort wij moeten ook onzen losprijs, onze gijzelares, medevoeren. Aurora de Nevers vroegen verscheidenen. Tusschen u en haar zal eene kerkdeur de eenige Afscheiding zijn. Maar achter die deur, als de kans tegenge- siagen is vroeg Montaubert. Zonder twijfel Lagardère s 1 't Is tijd om dit in de weegschaal te wer pen, antwoordde Gonzaga de hand aan den degen slaande mijn staal weegt tegen het zijne op, mijne heeren Het is geverfd met het bloed van Nevers. Peyrolles wendde verschrikt het hoofd af Door die bekentenis, met luider stemme ge daan, sneed zijn meester zich voor goed den terugtocht af. Op dit oogenblik hoorde men een groot ge- druisch in de vestibule, waar de boden rie pen de regent de regent (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN 1 Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. ZUper Courant. ,j

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1