'AME!) RUBRIEK Gekleede japonnen <*V.J ONS PATRON EN HOEKJE. BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van in ieze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bü „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36. Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, mdien niet anders staat aangegeven, 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. llllll In den winter doet zich de behoefte aan een gekleede japon meer gevoelen dan 's zomers. Zonder dat men be paald een avondjapon behoeft te bezitten, kan men met modellen als onze teekening aangeeft volstaan. Zij zijn voor schouwburg en concert zalen geschikt en leenen zich tevens voor feeste lijke gelegenheden, di- nertjes enz. Vooral vrouwen, die weinig deelnemen aan 't open bare leven, bedenken zich wel tweemaal vóór zij tot de aanschaffing van een vrij kostbare avondrobe overgaan. Het practische van modellen als bijgaand is, dat men zé later korter en voor middagjapon kan dragen. De stof, die van de rok overblijft kan dienen om de mou wen eventueel te ver- r jngen. Zwart wordt bijzonder veel gedra gen, doch niet meer met de combinatie van wit, doch met lamé of brocaat, verder wordt veel kantstof aangewend evenals pailletten, tulle en gekleur velours. Men ziet zwart zijden japonnen veelal van dof satijn, die een garneering hebben in roestkleur, groen, violet, cyclamen e.a. Goudborduursel wordt zéér veel toegepast, b.v. aan een voorpand of op de schouders. De halsuitsnijding is meermalen weer in bescheiden vorm, doch hoog aansluitende halsafwerking b.v. met smalle staande kraag, ziet men eveneens. Het is een quaes- tie van flatteeren, aangezien een korte dikke hals een iets lagere, liefst puntige lijn vraagt en een lange hals een hooge afwer king ten goede komt. De verbreede schouderlijn behoort weer tot het verleden en heeft bewezen een echte modegril geweest te zijn. Wel handhaven zich de ruime bovenmouwen, die geplooid of ingehaald worden. De voorpanden zijn meermalen gedrapeerd of hebben inge haalde ruimte aan schouders of boven een strak middenstuk, zoodat de stof vloeiend over de buste valt. Alles wordt in het werk gesteld om een strenge, rechte lijn aan het geheel te geven, waartoe de opgewerkte in taille en om de heuper. aansluitende rok ken toe bijdragen. Men draagt weer veel sieraden, o.a. veeJ ouderwetscht vormen. Het middelpunt der belangstelling. Breede armbanden ziet men zelfs over avondhandschoenen drager, evenals breede. om de hals sluitende, colliers. Wat de weefsels betref' worden o.a. doffe zijde verwerkt en héél veel fluweel en velourschiffon in mooie warme tinten. Wat de combinatie zwart-wit betreft wordt een uitzondering gemaakt voor zwart-fluweel, dat een buitengewoon mooi geheel vormt met smalle randjes wit hermelijn. Zijden en wollen kantstoffen worden eveneens ver werkt voor meer gekleede japonnen en dit materiaal is en blijft steeds flatteus en elegant. Meestal draagt men het over een onderkleed van gekleurde zijde doch ook over zwart satijn kleed het mooi. De eerste japon links is van roestroode crêpe romain en heeft een gedrapeerd voor stuk, terwijl de rok nauw om de heupen sluit en de recht lijn tot voorbij de knie- er handhaaft. In het midden een zwart flu- weelen japon met goud borduursel aan voorzijde en mouwen. Zeer aansluitend en afkleedend geheel. Het derde model is van satijn met kan ten bovenpas in dezelfde kleur. De meest linksche japon der afbeelding onderaan bestaat uit een matcrêpe prinses se model, waarvan de rok slechts weinig klokt. De hals, die hoog is, wordt met een smal boordje afgewerkt, terwijl in het mid den een sluiting is met een rij kleine knoop jes van hetzelfde materiaal. Bij deze robe kan een lamé of brocaat manteltje gedra gen worden, dat zeer getailleerd moet zijn en een even klokkende onderlijn heeft. Sluiting met enkele knoopjes. Ten slotte noemen wij nog het laatste model, dat van souple satin gemaakt is en een kraag heeft van lamé bewerkt met pail letten. In het midden is het voorpand inge haald terwijl het tusschenstuk in mooie lijn omhoog gaat. Rok vanaf kniehoogte wijder. BOVEN- EN ONDERKLEEDING VOOR DEN WINTER Pullovers en slip-over zijn onmisbare klee- dingstukken geworden voor onze dochter tjes. Ze bieden heerlijke bescherming te gen de koude en zijn vooral zeer practisch om onder een mantel, die niet te dik is, ge dragen te worden. Ook over schooljurken zijn deze kleedingstukken zeer doelmatig. Aardig is het vest, dat gebreid is van rech te en averechte steken, die een geribd pa troon vormen. De rand, heen en weer recht gebreid, langs hals en voorpanden, wordt met overhandsche steken aangenaaid. Een aardige garneering geven de knoopen en het koord, die in afstekende kleur gekozen worden. De slip-over is niet gebreid vol gens het traditioneele model, doch sluit ook met knoopen, terwijl een aardig gehaakt kraagje en dito zakje eveneens een apar te note geven. De tijd is ook'-fweer aangebroken om te zorgen voor warme onder- en nachtklee- ding. Wit- en jeager flanel zijn zeer doel matig voor onderlijfjes en onderjurken Men kan ze met festons afwerken, dat per M. te krijgen is. Gebloemde katoenen fla nel houdt zich uitstekend in de wasch en daarom is het zoo bij uitstek geschikt vooï nachtkleeding. Het bijgaande model is zeer practisch, heeft een opgeknipt rokje aan de voorzijde rug recht en een boven deel met sluiting in het midden. Korte pof mouwtjes of lange mouwen met ruimte aan den pols en recht bandje afgewerkt. NIEUWE GARNEERINGEN Tressen, koord, soutache, lint, bandflu weel, chenille, al deze materialen worden op alleszins geslaagde wijze toegepast om dameskleeding te garneeren en een de coratief aanzien te geven. inderdaad biedt deze garneering vele mogelijkheden en kan de fantasie, vooral bij soutache garnéeringen, vrij spel gege ven worden. Onze schetsjes geven enkele /•oorbeelden aan, die duidelijk te zien geven, op welke wijze deze garneering van passe ment. wordt toegepast. Een hoog gesloten japon (beneden lnks) wordt op grillige wijze met soutache bestikt en wel over de schouders en een smal vest, ook opstaande punten, die de kraag vervangen. Bovenaan Is een japon met inzetstuk van fluweel, een garneering, die veel wordt toegepast. Kant biedt vele mogelijkheden om japonnen te moderniseeren. Het rechter schetsje geeft een halsafwerking met tres aan De eerste der beide andere japonnen met de hoog- opgeknipte rok geeft een bedrukt vest van georgette aan, terwijl de japon ernaast weer een geheel ander beeld weergeeft, n.1. met kleine steekjes opgehecht koord. Goudkoord is b.v. heel mooi op domcerbruin. Opzij van de mouwen ziet men kleine kwastjes. Franje, groote en kleine kwasten en der gelijk passement werk maakt een groot deel der garneering uit:. VAN OUD- NIEUW MAKEN Eenige jaren terug was de japon links afgebeeld, nog heel goed te dragen, doch thans heeft het modebeeld zich geheel ge wijzigd. Deze wijzigingen voltrekken zich echter zóó geleidelijk, dat zij eerst opval len, wanneer wij kleeren, die we een jaar of drie geleden droegen, vergelijken met de thans geldende modellen. Zoo'n groot bezwaar is het echter niet om van oud nieuw te maken, zooals men aan ons schetsje kan zien (rechts). We leggen de patroondeelen op de uitgetornde, flink af geborstelde oude japon en vullen de ruim te aan de voorzijde aan met een geplooid vest van zijde in afstekende tint. Fluweel kan eveneens goed dienst doen. doch dit wordt bij voorkeur glad verwerkt. De mouwen kunnen lang of driekwart gemaakt worden met eenige bovenruimte, terwijl de voorbaan uit drie deelen bestaat. II. De casaque japon, die inderdaad veler hart gewonnen had gedurende enkele sei- zoens, blijft thans in onze kleerkast han gen, omdat „men" deze modellen niet meer ziet. Jammer, want de zijde ziet er nog zoo goed uit! We zien combinaties van japon nen van zijde en kant, waarom zouden wij llllllllilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillll Lezeressen, wij hebben iets bijzonders voor u. En vooral voor die dames, die veel zelf maken niet alleen kleeding, maar ook allerlei handwerken en zelfs St. Nico- laas- en Kerstcadeautjes. Het is de hand- werkpremie, welke een keur van allerlei handwerken bevat, zoowel practische als meer luxueuze. Behalve dit kan men er ook uit leeren, hoe men b.v. geschenken voor de kinderen maakt. Vraag de handwerkpremie aan bij de Redactrice, Postbus 36, Den Haag en sluit tien cents aan postzegels bij: Of gireer dit bedragje op postrekening 62626 van den modedienst te 's-Gravenhage. De hand werkpremie wordt u dan omgaand koste loos toegezonden. 1111111111111111111111111111111111111111111111111111114111 C ons niet aan het werk zetten en zien wat we kunnen doen? En ziet, lezeressen, het resultaat van de overpeinzingen in den vorm van een keurige middag japon, geheel volgens de eischen des tijds. Kanten bo venstuk aansluitend boven gedeelte en rok met ondergedeelte van kant in oploopende lijn. Van de resteerende zijde kan eventueel een breede reep voor ceintuur dienst doen, doch men kan met evenveel succes een smal ceintuurtje dragen. Ge zult met ons eens zijn, dat het een zeer geslaagd geheel geworden is, niet waar? KASTJES IN DE VENSTERNIS In ouderwetsche huizen en dikwijls ook op zolderkamers heeft men vaak vensternissen, die onbenut zijn en toch een uitstekende berging kunnen vormen, daarbij tevens een aardigen indruk maken. Met weinig kosten kan men meubelmaker of timmerman, practische uitgebouwde kasten laten maken, die uiterst eenvoudig in uitvoering zijn. Zijn deze nissen alleen bestemd om allerlei dingen op te bergen, waarvoor men geen andere plaats heeft, dan zal men kunnen volstaan met deurtjes, die eenvoudig in de kleur van het behang geverfd worden. De nis krijgt aan de voorzijde een hou ten omlijsting, die aan den vloer, zijkan ten en vensterbank bevestigd wordt en hieraan worden de deuren met scharnieren bevestigd. Men kan eenvoudige houtsoorten verwerken en hierop b.v. triplex met klei ne nageltjes bevestigen. Het eenvoudigst is zoo'n vensternis als boekenkast, aangezien men behalve klam pen aan de zijkanten slechts planken noo- dig heeft. Zeer practisch is deze ruimte om te be nutten voor het kinderspeelgoed, terwijl er voor de huisvrouw een ideaal hoekje van te maken is, om te zitten naaien, breien, stoppen, of welk handwerk zij ook moge uitvoeren. De naaitafel behoort in de meeste gezin nen lot het verleden en een apart werk- kastje is dan ook inderdaad een uitkomst. Allerlei verstel- en stopwerk, naaimand, doos met stopwol, alles kan bij elkander ondergebracht worden, terwijl boven der gelijke kastjes een opklapbaar blad aange bracht kan worden, dait steunt op twee houten staven, die uitschuifbaar zijn. Na het werk schuift men deze in, slaat het blad neer en de kast is gesloten. In de slaapkamers ontbreken kasten om schoenen behoorlijk op te bergen, ook voor dit doel kan men zoo'n nis inrichten, en afsluiten met een paar deurtjes. Deze moeten echter eenige ruimte hebben tus- schen omlijsting en onderkant (vloer) om een goede ventilatie mogelijk te maken. De schoenen worden op deze wijze droog en stofvrij bewaard. Berging voor allerlei keuken gereed schap ontbreekt veelal, waarom dan niet een eenvoudig houten kastje tegen de muur gemaakt (in de keuken) waarin men van alles kan bergen en waarvan de boven kant met houtgraniet of iets dergelijks wordt bekleed, zoodat men er zonder be zwaar een of ander op kan plaatsen, dat men uit de hand wil zetten? Zelfs al heeft men niet de beschikking over een nis, dan kan men deze eenvoudi ge practische kastjes tegen muren laten aanbrengen. Iets breeder van afmeting en geplaatst voor het raam. eveneens met opklapbaar voorblad, zijn zij uitstekend voor schoolgaande kinderen om boeken op te bergen en huiswerk aan te maken. MEISJES NACHTJAPON. Succespatroon VKK 2119. Prijs 30 cent. De garneering van de voorzijde bestaat uit twee groepjes smalle plooitjes met een siersteekje in het midden. Langs hals, be leg en manchetten wordt feston gestikt. Patronen voor meisjes van 4—6 jaar. JAPONNEN VOOR A.S. MOEDERS. Succespatroon VKK 2123. Prijs 30 cent, en 5 ct. voor adm.- en ver zendkosten. Aan de hand van het patroon voor dit practische model kan men b.v. een huis japon maken van wollen mouseline en een gekleeder model van donkerblauw ge orgette, mat crêpe of cloqué. De smalle, spits toeloopende shawlkraag loopt tot in de taille en de ruime volant begint aan beide kanten op schouderhoogte. Het lijfje is met eenige ruimte aan den rok gezet, die een diepe onderslag heeft. De mouwen zijn glad aan den bovenarm en worden vandaar af wijder om met een manchet afgewerkt te worden. Patronen alle maten. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN» Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad Postbus 36. Den Haag, giro 203203. STRAAT: PLAATS: Patroon No. Maat 'I Hierbü ingesloten t aan postzegels. Lndiei. u tevens het laatste nummer van .Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen. gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 1^> 3, 5, 10 uf 12 Vi cent, doch niet van 6 cent).

Wieringer courant | 1937 | | pagina 4