?8e JAARGANG DONDERDAG ie NOVEMBER 1937 Mo. 13^ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE BULTENAAR N. V. WACO - HOORN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden t 1.25. UITGEVER BOSKBR WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wleringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTE Van 1 5 regela Iedere regel meer t 0.50 I 0.1Q NAAR ALGEMEENEN DIENSTPLICHT. Geen vrijstelling meer van broederdienst. De loting vervalt. De regeering wil de sterkte der leger lichting, die thans 9.500 bedraagt, op voeren tot 32.000 man. lloe komt zij aan dat laatste getal De memorie van toelichting geeft den volgenden uitleg. Er zijn jaarlijks noodig a. Voor opheffing van bestaande tekorten en aanvulling van de ten on rechte ingekrompen sterkte der com pagnieën 4800 man. li. Voor het herzien en uitbreiden van de oorlogs-organisatie tegen mo derne gevaren 3200 man. c. Om de herziening en uitbreiding bedoeld onder b., te versnellen 4000 man. Totaal 12.600 man. De bestaande sterkte dor lichting vermeerderd met deze 12.600 geeft on geveer de voorgestelde sterkte van 32.000 man. Het is velen intusschen nog niet dui delijk, waarom de regeering, nu zij blijkbaar besloten is om de leemten snel aan te vullen,, daarbij niet zoo snel wil gaan als mogelijk zou zijn, maar opzettelijk de snelheid beperkt door inplaats van algemernon dienst plicht slechts een versterking tot 32.000 man voor te stellen Schijn van willekeur. Dit is des te minder te begrijpen om dat de grootst mogelijke snelheid in do aanvulling des te korter natuurlijk hoog noodig is om de weermacht met den gewenschten spoed op peil te bren gen. Bovendien is hei neginsel moei lijk te verdedigen om sleqhts een «teel der geschikte jongelingen in te lijven en anderen vrij te stellen. En nu de regeering terecht do loting wil afschaf fen, zal zij allerlei kunstmatige rego lingen moeten verzinnen om don schijn van willekeur bij die vrijstel ling te ontgaan. In de eerste jaren zal intusschen de voorgestelde sterkte van 32.000 man weinig van algemoenen dienstplicht verschillen. De regeering is namelijk door de dienstplichtwet gemachtigd om de aangegeven sterkte van het contingent jaarlijks zooveel erooter te nemen al noodig is om aan het einde van de eerste oefening de aangegeven sterkte over te houden. Er worden n.1. na de aanwijzing der dienstplichtigen voor de lichting nog velen hunner afgekeurd, vrijgesteld, enz., terwijl bovenden anderen een be trekking kunnen krijgen, waardoor zij bij mobilisatie niet onder de wapenen kunnen komen. Het aantal van deze „afvalligen" is betrekkelijk zeer groo! Zoo heeft de regeering voor 1938 de sterkte van de lichting op bijna 26.000 man moeten bepalen om aan het ein de van de eerste oefening over het toe gelaten maximum van 19.500 man te beschik kon. Bij de nieuwe lichtingsterkte zal overeenkomstige wijze gehandeld wor- [geldt den, zoodat de regeering ruim 42.600 man zal moeten oproepen, om aan het einde van de eerste oefening over 32.000 man te kunnen beschikken. Dienstplichtigen tekort? liet lijkt echter niet geheel zeker, dal zij die 42.600 man ook zal k i\ n n e n oproepen. Immers de regeering deelt in de memorie van toelichting mee, dat in 1938 nog geen 72.000 jongelin gen opgeroepen kunnen worden voor de keuring, terwijl op grond van de er varing te verwachten is, dat daarbij ongeveer 60 pCt. goedgekeurd worden. Van de 72.000 blijven er na de keu ring maar ruim 43.000 beschikbaar. Van deze ruim 43.000 wordt nog een gedeelte om allerlei redenen vrijge steld (ml. wegens kostwinnerschap, persoonlijke onmisbaarheid, geestelijk ambt of verdrag) terwijl ook nog een deel wordt uitgesloten (n.1. wegens vroegere veroordeeling tot minstens maanden gevangenisstraf of tot ver lies van de bevoegdheid om bij de gew.i pende macht te dienen.) Keuringseischen te streng Vermoedelijk zal do wet dus de fier ste jaren niet volledig toegepast kun nen worden. Dit zou wel mogelijk zijn, indien de eurings-eischen wat verlaagd of al thans minder streng toegepast wer den. Hot is moeilijk aan te nemen, dat 40 pCt. van de llollandsche jon gens werkelijk ongeschikt voor alle soorten militairen dienst zou zijn. De ervaring dat gemiddeld 40 pCt. wordt afgekeurd, stamt dan ook uii den tijd, waarin van do ir.iv dan 70.000 jonge lingen nog geen 20000 behoefden U dienen. In dien tijd kon licht de opvat ting ontstaan, dal alleen de allerbes ten goedgekeurd moesten worden. Als deze veronderstelling juist is, dan zou de Regeering, om snel in de tekorten te voorzien, nog heel wat meer jonge lieden kunnen inlijven. IIoo dit zij, zij beperkt haar voor stel tot 320.000 man, waartoe er dan blijkens het vorenstaande ongeveer 43.600 man opgeroepen zullen worden Om dit mogelijk te maken, wil de Regeering de vrijstelling voor broeder dienst en de loting laten vervallen. Broederdienst. Aan de vrijstelling voor broeder- lienst zijn vreemde uitwassen verbon den. Het kan bezwaarlijk rationeel ge noemd worden, dat wanneer uit een gezin één der zoons er in slaagt een sterk hegeerde vaste betrekking hij lo of vloot te verkrijgen, hij daarmee) bovendien al zijn broers vrijmaakt van militairen dienst. Oppeivlakkig zou men wellicht denken, dat. het Rijk de bedoeling had door deze vrijstelling in tijden van oorlog do ouders in zoo ver te sparen, dat maar één van de zoons aan de gevaren van den oorlog zou worden blootgesteld. Deze veron- FEUILLETON dei stelling gaat echter niet op op] vrijstelling wegens bloederdie alleen voor ^vredestijd do de vrijgo stelden worden „buitengewone dienst plichtigen" en kunnen als zoodanig' bij mobilisatie dadelijk opgeroepen worden om alsnog geoefend te worden De vrijstelling voor broederdienst. dient dan ook alleen als een soort ezelsbruggetje om de lichting onge veer tot hot wettelijk maximum te beperken. Als zoodanig is zij nu niet meer noodig zoodat hel logisch is, dat do Rogeoiing voorstelt haar te la ten vallen. De lotiny. Wat er na de verschillende vrijstel lingen en uitsluitingen nog te veel overblijft, wordt tot dusver, zooais men weet, voor vrijstelling aangewe zen door de loting. Deze loting ge schiedt egenwoordig voor hel geheele land inééns, n.1. door een ieder jaar daarvoor aangewezen commissie. Deze „prikt" als het ware één naam, die! dan de plaats aangeeft, waar in alle! inschrijvingsregisters van het gelieele land begonnen wordt mot do in dienst te roepen dienstplichtigen. Wie. er dan overblijven, nadat het voor ieder regis ter vastgesteld aantal is aangewezen, zijn „vrijgeloot." Mooi is dit systeem zeker niet. Vooral niet in een land. waar do Re geering voor de staatsburgers de lote rijen als onzedelijk verbiedt. Maar... loten is wel liet eenvoudigste en billijk ste middel om nauwkeurig het juiste aantal aan te wijzen, die vrij moeten blijven. De Regooring verklaart in de memo rie van toelichting dit resultaat ook wel met andere middelen te kunnen bereiken. En zij noemt als voorbeeld een nieu wen eisch bij de keuring t.w. een na der vast te stellen verhouding tus schen lengte, gewicht en borstomvang, of een nieuwe vrijstelling voor broe derdienst op verkleinde schaal. BINNENLANDSCH NIEUWa Naar het Fransch van Paul Féval. Mijne heeren, zeide Gonzaga, de deur zijner bibliotheek openende en bedaard de handen drukkende van degenen, die hem omringden, over een half uur zal alles beslist zijn. Gaan do zaken naar wensch, dan behoeft gij den stoet maar te verhinderen de kerktrappen op te gaan. Gij roept desnoods Heiligschen-1 nis een van die woorden, die altijd indruk maken op het gepeupel, hetwelk u dan dade lijk te hulp zal komen. Als de onderneming tegenloopt, onthoudt dan dit volgende goed Van het kerkhof af, waar gij mij wachten zult, kan men de vensters der groote zaal zien. Houdt daar onafgewend het oog op. Als gij aan een dier vensters een van deze kandelabres driemaal ziet op en neder zwaai en, slaat dan de deuren der kerk in en valt aan. Een oogenblik na het sein zal ik in uw midden wezen. Hebt gij mij nu begrepen. Ja, zeer goed, werd er geantwoord. Volgt Peyrolles dan, die den weg kent, mij ne heeren, en begeeft u door den tuin van het hotel naar het kerkhof. Toen zij vertrokken waren, wischte Gon zaga zijn voorhoofd af en mompelde Diè Lagardère moge een mensch of een duivel we zen, thans moet hij er aan Hij ging daarop zijne kamer door, ten ein de zich naar de vestibule te begeven. Nog even bleef hij voor en spiegel stilstaan en zeide Een schoone kans voor dien avon turier het hoofd van een bedelaarsklap te gen het hoofd van een prins Maar wij zul len die loterij toch wagen Achter de gesloten deur der kerk Saint Magloire bevonden zich de prinses van Gon- NEDERLANDSCH FABRIKAAT. OnJans is samenwerking tot stand gekomen tusschen de verecniging „Ne- derlandsch Fabrikaat" en hel bekende Propagahde Instituut MEFAPRO, v.h. Ned. Fabrikaten Huis, dir. .1. P. J. Born Utrecht. Als gevolg van deze samenwerking zal een grootsch opgezette propaganda actie worden gevoerd, teneinde 't voor keursrecht van Nederlandscli Fabri- aat opnieuw en krachtiger dan ooit te voren in het teeken van de algemee- Met ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. ne belangstelling te plaatsen. Momenteel wordt met alle voortva rendheid gewerkt aan de voorbereiding van een propaganda-actie, welke go- heel Nederland zal omvatten en waar over binnenkort nadere mcdcdeelin- gon zullen worden gedaan. De deelname aan deze propaganda zal openstaan voor alle industrieën, welke daartoe den wensch te kennen geven. De propaganda zal gericht zijn op do vraag „Wat maakt Nederland Onder controle van de Ycreeniging .Nederlandscli fabrikaat" biedt een giootsch opgezette propaganda voor Ncderl. fabrikaten en producten bui- tengewone mogelijkheden. Met mede werking en onder controle van de Vereenïging „Nederlandscli Fabri kaat" wordt elke twijfel hij de winke liers en het publiek betreffende de herkomst der artikelen buitengesloten Door deze energieke propaganda actie zal het geheele Nederlandsche volk opnieuw worden doordrongen van do noodzakelijkheid Ncderl. Fabri kaal te koopen. Deze propaganda zal dan ook geheel op de consumenten woidcn afgestemd. Zij immers moe ten op do allereerste plaats weten wat Ie Nederlandsche industrie op elk ge bied presteert. „Onbekend maakt on bemind." VRACHTAUTO RIJDT WONING BINNEN. Geen gewonden, doch groote schade. Dinsdag is te Lisso een auto-onge luk gebeurd, dat gelukkig geen mon- scheidevens hoeft gekost. Uit de rich ting Haarlem kwam een vrachtauto van het Bestelhuis voor den Bockhan del te Amsterdam, bestuurd door ie mand uit Heemstede. Even voor de Veldboschstraat wilde de bestuurder uitwijken voor een tot nu toe onbe kend gebleven wielrijder. De auto slip te daarbij op de rails en kwam in botsing met een groentewagen van een handelaar uit Lissc. De wagen werd vernield en een kist met frui' weid door de ramen van oen perceel geslingerd. De bestuurder raakte de macht over hel stuur kwijt, waardoor de vrachtwagen het trottoir opreed, tegen de voorzijde van een woning hotste, de pui vernielde en het huis binnenreed. De wagon kwam tot stilstand, doordat de achterwielen ach ter het trottoir hieven hangen. Per kraanwagon moest de auto uit het huis worden getrokken. De schade is zeer groot, zoowel aan hot huis als aan de auto. Persoonlijke ongelukken kwamen echter wonder hoven won der niet voor. Er was enorme belang stelling. Het tramverkeer had eenigen tijd stagnatie. Rijksmiddelen in October. De Rijksmiddelen brachten in Octo ber f 34.173 millioen op tegen f 35.307 zaga met hare dochter, in 't wit gekleed met den bruidssluier en den krans van oranje bloesems op het hoofd, donna Cruz, die op de knieën lag en bad en de priesters in zijn ambtsgewaad. De prinses ondersteunde hare dochter. Op den achtergrond, eenigzins in de schaduw ontwaarde men drie gewapende mannen. Het sloeg acht uur op de verschillende uur werken der stad en in de verte hoorde men het luiden der klok van de heilige kapel, ten teeken dat de veroordeelde zich op weg begaf. De prinses voelde haar hart als toegenepen en zag Aurora aan, die bleeker was dan een marmerbeeld, doch met een kalm gelaat zei de Dit is het uur, moeder. Wij moeten thans scheiden, sprak de prin ses, haar een kus op het voorhoofd gevende. Helaas, het scheen mij toe, alsof gij veilig] waart, zoolang uwe hand in de mijne rustte. HOOFDSTUK IX. De doode spreekt. De groote zaal van het hotel van Gonzaga schitterde van licht. Op het voorplein trap pelden de paarden der huzaren van het regi ment van Savoye de vestibule stond vol man schappen van de garde Frangaise en de be velhebber, markies de Bonnivet, bewaakte de deuren. Men kon uit alles opmaken, dat de regent aan deze familiebijeenkomst alle mo gelijke deftigheid had willen bijzetten. Toen mevrouw de prinses binnentrad, werd zij naast den kardinaal de Bissy geplaatst. Monseignur van Gonzaga zat aan eene tafel, op welke twee kandelaars stonden en rang schikte eenige papieren. Hij zat met den rug naar de draperie, die de geheime deur mas keerde, achter welke de bultenaar ter gele genheid van de eerste zitting van den familie raad daar gesproken had. Daar degenen, die de toebereidselen tot de plechtigheid maakt hadden, die de deur niet kenden, was er geen wacht bij geplaatst. De hokjes voor de effectenhandelaars, die deze zaal laatstelijk ontsierd hadden, waren thans weder weggebroken en tengevolge der aangebrachte behangsels en draperiën was er geen spoor meer van te zien. De prins van Gonzaga trad vóór zijne vrouw binnen en maakte eene eerbiedige buiging voor den Regent en de vergadering. Daarbij millioen in October 1936 en f 31.143 als I 12 tier raming. In de eerste 10 maanden van 1937 bedroegen de totale ontvangsten f 360.920 millioen (vorig jaar I' 302.825 millioen) bij f 311.437 millioen als 10 12 der raming. Wat de kohierbelaslfn'g betreft was eind October in totaal l' 103.526 milli oen op kohier gebracht tegen I' 95.032 millioen op 31 October 1936. DE heer Paul Kiès geroyeerd. Als lid van de S.D.A.P. met zes andere leden. Naar „Het Volk" meldt, heeft het partij-bestuur der S.D.A.P. in zijn ver gadering van 13 November tot roye ment van de leden de heeren P Kiès, J. 11. Ancma, S. de Groot, .1. D. van der Mei, A. Van Wallinga-Veld man H. Eisenga en A. 11. Loots beslo ten. BURGEMEESTER VAN SIJBE- KARSPEL OVERLEDEN. Maandagnacht is plotseling op 72.-ja rigen leeftijd overleden de heer G. Stapel Sz., sinds 1904 burgemeester'dei- gemeente Sijbekarspel. De heer Stapel was de oudste burge meester in de Provincie Noord-Hol land en bekleedde in het maatschappe lijk leven tal van functies. O.m. was hij voorz. van de Noord-IIollandsclie Landbouw Onderlinge. De overledene was ridder in dé Orde van Oranje-Nassau. ACHTER STUUR IN SLAAP GEVALLEN. Met een snelheid van 60 Km. tegen oen boom gereden. Woensdagmorgen omstreeks half acht zijn op den Ainersfoortsche- Straatweg bij bet Vliegdorp bij een auto-botsing, vijf personen min of meer ernstig gewond. De auto, komen (de uil de richting' Amersfoort, en waar jiu vijf musici - de familie Cariter uit i Sclievcningen - gezeten waren, die Dinsdagavond in Coevordcu waren op 'getreden, was op weg naar Den Haag. De chauffeur zou echter ;>n leiwcg veel last va;; siaap hwben gehad en hij had i»; ook meermalen meege deeld aan de overige inzittenden. Men heeft hierop b'ijkbaar geen acht meer geslagen en •vrondersie'a wordt, dut hij is inges apen en dajuloor met een snelheid van 60 Km. tegen een boom is gereden. De auto welke te Schevc- ningen bij een garagehouder w as ge huurd, werd zwaar beschadigd ook van de instrumentem, welke zich in den wagen bevonden, is niet veel meer over. Alle inzittenden zijn naar het Zieken huis De Lichtenberg to Amersfoort overgebracht de chauffeur heeft een hersenschudding opgeloopen. Een der inzittende dames had zeer gevaar lijke snijvvonden in haar gelaat en eenige kneuzingen. De overige inzit tenden hebben allen snijwonden opge loopen. nige woorden tot hen. Gewis, de vormen moeten in acht genomen worden, gaf de regent hem ten antwoord alles zal in de vormen gaan en ik hoop, dat wij eindelijk ons compliment zullen kunnen merkte men op, dat de regent zijn groet door maken aan de ware erfdochter van Nevers. een gemeenzamen hoofdknik beantwoordde.1 Hij zette thans dan hoed op en liet de lei- De graaf van Toulouse, ging op last van den ding van het debat aan Lamoignon over, die hertog van Orleans, de prinses aan de deur nu het eerst het woord gaf aan Gonzaga. tegemoet en leidde haar binnen. De regent j Onderwijl was het geluid der doodsklok van zelf deed eenige schreden vooruit en kuste de heilige kapel de zittingzaal binnengedron- haar de hand. I gen en op dit oogenblik liet het zich daar de Het heeft Uwe Koninklijke Hoogheid niet wind hier naar toe was, zoo sterk hooren, dat behaagd mij tot zich toe te laten, begon deci eenige seconden stilte ontstond, te meer prinses doch zij hield op, daar zij bemerktedaar de op straat samengeschoolde menigte met welk eene verwondering de regent dit hoorde. Hoewel Gonzaga zich den schijn gaf, alsof hij geheel in de rangschikking zijner papie ren verdiept was (onder welke men een groo- ten perkamenten omslag met drie afhangen de zegels waarnam), volgde hij ter sluiks alle bewegingen zijner vrouw, die na een oogen blik voortging Evenmin heeft het Uwe Ko ninklijke Hoogheid behaagd op mijne bood schap acht te slaan. Welke boodschap vroeg de regent zacht. Mevrouw van Gonzaga liet als onwillekeu rig haar blik op Gonzaga rusten en hervatte mijn brief moet onderschept zijn. Mevrouw, zeide de regent, daarmede is nog niets verloren spreek zonder vrees en han del volgens uw geweten. Niemand zal zich tusschen u en mij stellen. Daartoe verhief hij de stem en vervolgde Het is een gewipiitige stap voor u, mevrouw en 't is niet alleen ter wille van onzen neef Gonzaga, dat wij ver langd hebben dezen familieraad bij te wonen. Het uur der wraak voor Nevers is gesla gen en zijn moordenaar zal sterven. O, monseigneur, zeide de prinses, indien gij mijne boodschap ontvangen hadt Ik zal u alles toestaan, wat gij vraagt, me vrouw, antwoordde de regent, haar naar ha re plaats geleidende. Gaat allen zitten, mijne heeren. Toen hij zelf zijn zetel weder had ingeno men, richtte de president de Lamoignon ee een woest gejoel aanhief. Monseigneur en mijne heeren begon Gon zaga, toen' het gedruisch eenigszms afnam, mijn leven is altijd openbaar geweest. Aller lei listen en lagen hebben met goed gevolg tegen mij aangewend kunnen worden, daar ik alle sluwheid mis. Gij hebt gezion hoe ik laatstelijk de waarheid op het spoor heb trachten te komen, ma^r die ijver, ik beken het, is een weinig bekoeld, daar ik de beschul digingen, die uit allerlei onbekend.: hoeken tegen mij worden ingebracht, begin moede te worden. Ik stuit telkens op blind vooroordeel en lagen laster en dit begint mij tegen te staan. Ik heb de jonge dame voorgebracht, die ik zeide en nog blijf zeggen, dat de ware erfdochter van Nevers is. Ik zoek haar ecli ter tevergeefs op de plaats, die zij behoorde in te nemen. Zijne Koninklijke Hoogheid weet. dat ik dezen morgen de voogdij over haar heb nedergelegd. Of zij komt of niet komt, is mij thans onverschillig. Ik heb slechts ééne zorg, namelijk in het licht te stellen, aan welke zijde men in deze zaak de eer, de goe de trouw en de grootheid van ziel te zoeken hebben. Den perkamenten omslag van de tafel op nemende en in de hand houdende, vervolgde hij Ik leg hier het bewijs over, dat mevrouw de prinses zelve opgegeven heeft het blad. dat uit het register in de kapel van Caylus gescheurd is. Nu ik mijn bewijs heb aangebo den, gelieve mevrouw de prinses ook het hare ter tafel te brengen. Na dit gezegd te hebben, zette hij, eene nieuwe buiging voor de vergadering gemaakt hebbende, zich neder. Wij wachten het antwoord van mevrouw de prinses, zeide de regent Monseigneur, zeide zij opstaande, 't Is mijn dochter en heb bewijzen van hare geboorte. Gij allen, die mij in tra nen gezien hebt, zult op mijn gelaat de vreug de wel kunnen lezen over het wedervinden van mijn kind. Maar de bewijzen waarvan gij spreekt, me vrouw, hernam de president de Lamoignon. De bewijzen, antwoordde de prinses, zullen aan de beoordeeling onderworpen worden, zoodra Zijne Koninklijke Hoogheid het ver zoek zal toegestaan hebben, dat de weduwe van Nevers eerbiedig tot hem gericht heeft. De weduwe van Nevers heeft tot dusverre geen ennkel verzoek gedaan, zeide de regent. Gedurende de twee laatste dagen, hernam de prinses, een vasten blik op Gonzaga ves tigende, zeggen allen, die belang in mij stel len Beschuldig uw echtgenoot niet be schuldig uw echtgenit nietDat wil waar schijnlijk zeggen, dat van Gonzaga door de vriendschap van een hooggeplaatst persoon als door een bolwerk beschermd wordt. Ik zal dus ook geen beschuldiging inbrengen, maar alleen zeggen, dat ik aan Zijne Koninklijke Hoogheid een onderdanig verzoekschrift ge richt had en dat deze of gene hand (ik kan niet zeggen welke) dien brief heeft onder schept. Wat hadt ge aan ons verzocht, mevrouw vioeg de regent. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. ZIJ per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1