TT DAMPO ?8e JAARGANG ZATERDAG ao NOVEMBER 1937 No. 134 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN DE BULTENAAR N. V. WACO - HOORN. WIERINGER COURANT nfitir'T VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden t 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WEERINGEN. BUREAÜT kllppolytushoet Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS, P. T. T. REKENT VOOR 1937 OP EEN WINST VAN RUIM 12 MILL. Van stelselmatigen loondruk geen sprake. Zondagbestelling op sommige plaatsen nog ou7 misbaar. Verschenen is de memorie van ant woord op de P. T. T.-begrooting. Wij ontleenen daaraan De meening, dat de verwachtingen van de bedrijfsresultaten over 1937 zoo danig zijn verbeterd, dat ondanks de uit keering van 'n winst van f 8.500.000 de mogelijkheid is ontstaan ook voor 1937 de afschrijvingen alsnog op hot gewenschte peil te brengen, is juist. Over de eerste 9 maanden van 1937 wordt een bedrijfswinst becijferd van rond f 10 millioen, voor het geheele jaar 1937 zal do winst, naai- zich thans laat. aanzien ongeveer f 12Va mill. bedragen. Een tijdige postbezorging wordt ook ten plattelande zooveel doenlijk be vorderd. Echter kan in redelijkheid niet worden verland, dat uitgestrek te buitenbestellingen met zeer vei' spreid gelegen woningen met. gelijke snelheid worden bediend als groote plaatsen of dichte :komvormingen, waar het aantal belangheebenden en de hoeveelheid post veel grootor zijn en de bediening naar verhouding aan merkelijk minder kostbaar is. De minister geeft toe dat het perso neel in verschillende opzichten den weerslag der getroffen maatregelen als een druk heeft gevoeld. Bij een be drijf dat een bedrag van rond f 40 mill. vertoont, is dit wel niet anders moge lijk. Tot goed begrip van den aard de zer maatregelen en de mogelijkheid van wijziging daarvan zou ;lo minis ter er op willen wijzen dat hetgeen op het gebied van bet personeelsbeleid is doorgevoerd, geenszins als een uit sluitend van tijdelijkei? aard moet. worden beschouwd. Wat bezoldiging en arbeidsvoorwaarden betreft, deze zijn gebleven in een stil kader der voor alle rijksambtenaren geldende regelingen. Van matigen loondru;: voor liet P.T.T.-porsonool is uiteraard geen sprake. Waar evenwel verdergaande verso bering noodig was moest, deze, wat het personeelsbeleid aangaat, o.a. worden verkregen door rationaliscering, her groepeering en herwaardeering van werkzaamheden. Veel van wat hier is bereikt, moet gezien worden als van blij venden aard. Daarnaast zijn er echter in de laat ste jaren getroffen moeten worden, die in aanmerking komen "voor tempe ring, zoodra en in de mate, waarin de financieele toestand van het staatsbe drijf zulks mogelijk maakt. Werktijd verkorlinö Het staatsbedrijf heeft tevens als grootwerkgever een taak op do arbeids FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. as.) Ik deed een beroep, monseigneur, op een andere vriendschap, gaf zij ten antwoord. Ik verzocht, dat de veroordeelde genood zaakt zou worden, om hier in dit zelfde hotel van Nevers, waar wij ons thans bevinden, in tegenwoordigheid van 't hoofd van den staat en te midden van deze aanzienlijke vergade ring, op zijne knieën de voorlezing van zijn vonnis aan te hooren. Welk doel heeft zij er mede, dat zij dien man hier wil doen verschijnen dacht Gon- zaga, wien het koude zweet op het voorhoofd parelde. Het begon hem te berouwen, dat hij zijne aanhangers van deze vergadering uit gesloten had. Wat is het oordeel van den prins van Gon- zaga over deze zaak vroeg de regent plotse- ling. Als ik mijn gevoelen zeide antwoordde hij met een onverschillig lachje, zou het den schijn hebben, alsof ik mevrouw de prinses tegenwerkte. Behoudens de vertraging, die de uitvoering van het vonnis er door ondergaat, zie ik geen voor- of nadeel in het toestaan van het verzoek. Er zal geen geen vertraging uit ontstaan, zeide de prinses, die naar het gerucht daar buiten scheen te luisteren. De regent wenkte den markies de Bonnivet en fluisterde hem eenige woorden toe, waarop deze boog en zich dadelijk verwijderde. Weinige minuten later hoorde men wapen gekletter in de vestibule en toen de deur open ging en men Lagardére met gebonden handen tusschen twee rijen soldaten zag bin nen leiden, ontstond er een langdurig gemom pel. De regent hield ondertusschen de oogen onafgewend op Gonzaga gevestigd, die dezen blik evenwel doorstond. markt te vervullen en er wordt nage*| gaan in hoeverre door een geleidelijke werktijd verkorting voor sommige groe peil personeel het bedrijf iets tot ver-j lichting van het aanbod op de arbeids markt en daarmede van de werkloos-1 beid kan bijdragen. Aan dezen eisch zal het P.T.T.-bedrijf als publieke dienst zich niet onttrekken, niettegen staande de onmiskenbare nadeelen, die aan werktijd verkorting, uitslui tend met het doel om daardoor* werk verruiming te verkrijgen, in econo misch opzicht zijn verbonden. In verband hiermede ligt het in de bedoeling de verkortng van den ar beidstijd van de bestellers in 1938 verder door te voeren. Intusschen zal met het oog op de uitgaven, welke de ze maatregel met zich brengt, met het oog op de belangen van de schatkist en van het publiek: geleidelijkheid daarbij betracht moeten worden. De bedrijfsleiding steil zich voor, dezen maatregel in een tijdsverloop van twee jaar ten volle door te voeren. De bedrijfsleiding heeft onlangs be sloten, uitsluitend in het belang van do adspirant-bestellers (en de hulpbe stellers) geleidelijk en pp bescheiden schaal weder over te ghari tot benoe ming van bestellers - zij het boven de formatie. In 1937 zullen er ongeveer 30 worden benoemd. Verkonden kindoren? Wrijf dan dadelijk rug en borstje in met Wonderlijk zooals dat helpt! Pot 50 ct Doos 30. Bij Apoth. en Drogisten om VEEWAGEN GEKANTELD. Gister geraakte een met kalveren beladen veewagen even voorbij Schoorl dam, door te veel uitwijken, in den berm van den weg, waardoor de wa gon kantelde. De bestuurder bekwam geen letsel. De 30 kalveren kwamen er ook goed af. Nadat bet vee op een anderen wagen was overgeladen, werd de gekapseisde wagen door een kraanwagen weder overeind gezet. Tijdelijke staking van den luchtdienst op Texel, in voorjaar heropening. Met ingang van 22 Nov. sluit de K.L.M. haar luchtlijnen naar Texel on der voorbehoud van ministerieele goed keuring. Dat de jongste lijn in het binnenland sche luchtnet Rotterdm-Amsterdam- Tcxel tijdelijk opgeheven moet wor den is hieruit te verklaren "dat het ver voer langs dezen luchtweg zich hoofd zakelijk aan het seioensverkeer aan past. In de wintermaanden blijkt de belangstelling voor d,e luchtverbin- ding met Tezel onvoldoende zijn om haar met succes te kunnen handhoven. Daarom zal de lijn vermoedelijk tot het voorjaar van 1938 gesloten wor den. De laatste dienst wordt heden uitgevoerd, volgens het normale schema. Zuiderzeejongens naar de Rijnvaart. Vraag naar geschoolde krachten Woensdagmiddag is het instructie vaartuig „Prinses .fuliana" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Lemmer aangekomen. Woensdagavond werd in een zeer druk bezochte bijeenkomst de nieuwe propagandafilm van het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart „Onze volkskracht in de Scheepvaart" ver toond. i De heer Hazelhoff heeft, in deze bij eenkomst medegedeeld, (lat er groote vraag is naar geschoolde krachten voor de Rijnvaart. Hel laatste jaar wa ren er 300 aanvragen, terwijl slechts aan 118 kon worden voldaan. Hier is n goede gelegenheid voor de visschers jongens van de Zuiderzee, zich voor do Rijnvaart te bekwamen. De burgemeester van Lemsterland, mr. M. Krijger, sprak er zijn vreugde over uit, dat de opleiding die het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart biedt, nieuwe persspectieven opent voor de jongens van de Zuiderzee. Het gemeen te-bestuur van Lemsterland zal het werk van het Onderwijsfonds, waar dat noodig is, met raad en daad steunen. GEHEIME DISTILLEERDERIJ IN EEN KAASPAKHUIS. Te Gouda ontdekt. In een in de Peperstraat te Gouda gelegen kaaspakhuis is door de politie een geheime distilleerderij ontdekt. Een 21-jarige zoon van den huurder van dit pakhuis en een 22- jarige bakkersknecht waren daar lustig aan het jenever-stoken, toen plotseling de brand weer verscheen, die op het verschijnen van rook uit dit pakhuis in het late avonduur, door omwonenden was gealarmeerd. Toen de politie en brandweerlieden het pakhuis be traden, ontdekten zij - direct dat de brand weer daar geen taak had te verrichten en direct kon inrukken. De politie nam de beide jonge mannen, die op deze onverwachte wij ze overvallen waren, in arrest, terwijl alle aanwezige materialen en voorraden in beslag werden genomen. VANDALISME OP URK. Men schrijft aan de N. R. Crt. Urk wordt den laatsten tijd geteisterd door vandalen, die in korten tijd de schrik van het eiland zijn geworden. Zoo gebeurde het, dat op een laat uur, toen een dienstdoende machinist een kleine her stelling verrichte in de naast de electrische centrale gelegen smederij, iemand de cen trale binnendrong en het schakelbord ver nielde, waardoor de stroomlevering langen tijd gestagneerd werd. Ook zijn er gevallen voorgekomen van vernielingen van ruiten. Zoo werd een groote spiegelruit van de éta lage van A. Kofferman ingeworpen. De vandalen hebben het voorts voorzien op fietsen. Een gloednieuw rijwiel van den ma- nufacturenhandelaar Oost werd dezer dagen vermist. Na ijverig speuren, is het geheel ver- Lagardére werd voor de vergadering ge bracht en op een wenk van den regent ont rolde de hem vergezellende officier een per kament en las met luider stemme het vonnis voor. Zij t ge nu voldaan, mevrouw vroeg de regent aan de prinses van Gonzaga. De prins stond met eene zoo driftige bewe ging op, dat Gonzaga onwillekeurig hetzelfde deed. als iemand die zich tegen een dreigen den slag in postuur wilde stellen. Spreek, La gardére riep zij den veroordeelde met eene onbeschrijfelijke opgewondenheid en ontroe- toe spreek op, mijn zoon 't Was alsof er een electrische schok door de geheele vergadering ging, iedereen ver wachtte iets buitengewoons en ongehoords en ook de regent, wien het bloed naar het hoofd steeg, rees van zijn zetel op. Beeft gij, Philips heet hij Gonzaga toe, dien hij bijna met de oogen verslond. Bij den hemel, neen antwoordde deze, eene onverschrokken houding' aannemende, nu, noch later Spreek op hernam de regent, zich tot La gardére wendende. Monseigneur, zeide de veroordeelde met eene heldere en kalme stem, het over mij uit gesproken vonnis is zonder appel. Zelfs Uwe Koninklijke Hoogheid heeft het recht niet van gratie maar de plicht rust op u om recht ts oefenen en ik eisch ook recht Om een vonnis van de Vurige Kamer te niet té doen, is de bekentenis van den schul dige noodig, zeide de president de Lamoig- non, zijns ondanks bewogen. Wij zullen de bekentenissen van den schul dige wel krijgen, antwoordde Lagardére. Haast u dan, vriend, er moet spoed ge maakt worden, zeide de regent. Vergun, monseigneur, hernam Lagardére, dat ik zegge, dat ik alles nakom wat ik be loof. Ik had gezworen, dat ik mevrouw van Gonzaga het kind, hetwelk zij mij had toe vertrouwd, zou teruggeven en ik heb het ge daan. Goddank ja mompelde de prinses. nield teruggevonden aan de Oostzijde van het eiland. De schepen van de visschers heb ben het eveneens al moeten ontgelden. De politie is ijverig in de weer om de ge heimzinnige daders op het spoor te komen. ARM VERBRIJZELD TUSSCHEN EEN MACHINE. Op de papierfabriek te Gennep is de ma- chinevoerdOT W. de J., toen hij uitgleed, met zijn rechterarm tusschen de papiermachine gekomen. Langzaam werd hij met de machi ne ingetrokken. Op zijn kreet .schoot een me dearbeider toe en zette de machine af. Met een geheel versplinterden arm en inwendige kneuzingen werd het slachtoffer tusschen de machine vandaan gehaald. Per auto is hij naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegen ver voerd. DOOR AUTO GEDOOD. Wielrijdster te Hengelo aangereden. Tegen elf uur Donderdagmorgen heeft zich op den Weideweg te Hengelo (O.) een ver keersongeval voorgedaan, waarvan een 27- jarige wielrijdster, mej. Lucas, wonende te Hengelo, het slachtoffer is geworden. Een automobilist uit Zwolle haalde bij het passeeren van een stilstaande auto te ver naar links uit. Hij kwam toen bijna in botsing met een wielrijdster, die van tegenovergestel de richting kwam. De man schrikte, haalde plotseling naar rechts uit, hij greep toen de genoemde mej. Lucas, die tegen de straat werd gesmakt. Zij kreeg deerlijke verwondin gen en werd per Roode-Kruis-auto naar het Algemeen Ziekenhuis overgebracht. Daar is zij spoedig aan de gevolgen van hetongeluk overleden. AUTODIEVEN GEPAKT. De Haagsche recherche heft vier jonge mannen gearresteerd, die zich in de residen tie hadden schuldig gemaakt aan autodief stallen. Zij waren o.a. met een grooten wagen uit de residentie naar Amsterdam gereden, doch hadden het voertuig daar, wegens ben zinegebrek achter moeten laten. Uit de auto hadden zij voorwerpen en een bontjas o.a. meegenomen en die aan een opkooper ter hand gesteld. Ook deze is, onder verdenking van heling gearresteerd. ZUTPHEN VERLAAGT BELASTINGEN. B. en W. van Zutphen stellen den gemeen teraad voor, het aantal opcenten, te heffen op de hoofdsom der personéele belasting in gaande 1938 te verlagen, zoodat het gemid delde wordt 175 in plaats van 190. VOETBALLEN OP ZONDAGMORGEN. Te Winschoten bestraft. Reeds eenige maanden, voor ze in de Twee de. Kamer ter sprake kwam, had de liberale burgemeester van Winschoten, mr. A. J. Ro- mijn, de stokoude Zondagswet van 1815 uit het stof opgediept en op grond van deze wet bet toelaten van publiek bij wedstrijden op Zondagochtend verboden. De voetbalvereeniging W.V.V. dreef de zaak op de spits, en liet op Zondag 26 September het vijfde elftal spelen tegen het zesde, waar aan verscheidene bestuursleden meededen en waarvoor werd aangekondigd, dat het pu- publiek tegen betaling van 12 cent toegang had. De Winschoter kantonrechter heeft deze zaak behandeld en het bestuur van W.V.V. werd wegens overtreding van artikelen 4 van de Zondagswet bij verstek veroordeeld tot f 3 boete of drie dagen hechtenis. De ambtenaar van het O. M. had f 10 of tien dagen geëischt. DE RAMP TE OOSTENDE. Een tragische bijzonderheid. Hét stoffelijk overschot van de Dins dag jammerlijk om het leven gekomen groothertogelijke familie Von Hessen zou Donderdagmiddag om 4 uur van Oostende naar Darmstad' vertrekken Woensdagmiddag heeft de kroon prins van Baden bloemen bij de kisten neergelegd. De resten van den groothei tog heeft men herkend aan zijn nagenoeg onbe schadigd gebleven portefeuille. Een uiterst tragische bijzonderheid is, dat de jonge hertogin in gezegende omstandigheden verkeerde. Binnen en kele weken zou het gezin uitbreiding hebben ondergaan. Het ondeelbare oogenblik van de catastrofe heeft de moeder een dubbel lijden gegeven. Tusschen de püinhoopen heeft men tal van juweelen gevonden. De piloot van het verongelukte toestel, Laui- bolte, bleek behalve brandwonden, ook een schedelbreuk te hebben ge kregen. Hij laate en weduwe en drie kinderen na. De Sabena heeft kransen bij de kis ten gedeponeerd. Ook zijn er 11 kran sen met hakenkruislinten, die er zijn neergelegd door Von Neurath, attaché bij het Duitsche gezantschap te Brus sel en zoon van den bekenden minis ter. Ik had ook gezworen, monseigneur, ging Lagardére voort, dat ik mij, na vier en twin tig uren vrijheid, aan uwe justitie zou over leveren, en op het bepaalde uur heb ik mijn degen afgegeven. Dat is waar, bevestigde de regent en van dat oogenblik af heb ik u en anderen in 'tl oog gehouden. Dg regent is zelf in 't complotdacht Gon zaga, onwillekeurig de tanden knarsende. Eindelijk had ik gezworen, hervatte Lagar dére, dat ik mijne onschuld in het licht zou stellen, door den waren schuldige te ontmas keren. Hier ben ik om dezen laatsten eed te houden. Monseigneur, zeide Gonzaga plotseling, nog altijd den perkamenten omslag met drie ze gels, welke hem tot schild en zwaard diende, in de hand houdende, het komt mij voor, dat dit comediespel reeds te lang geduurd heeft. En mij komt het voor, dat gij nog niet be schuldigd zijt, brak de regent zijne rede af. Beschuldigd door dien dwaas riep Gon zaga uit, met eene poging om zijne lippen in eene verachtelijke plooi te trekken. Die dwaas staat op het punt van te sterven, zeide de regent op strengen toon, en de woor den van stervenden zijn heilig. Als gij het nog niet weet, monseigneur, hoeveel de zijne waard zijn zal ik verder het zwijgen bewaren, hervatte Gonzaga. Doch ver oorloof mij u te zeggen, monseigneur, dat het tijdverdrijf, hetwelk Uwe Koninklijke Hoog heid zich thans vergunt, van eene gevaarlijke strekking is. Toe te l^ten, dat zulk een ellen deling zonder getuigen noch bewijzen zich plaatse tegenover mij, een souverein prins Ik heb getuigen en ik heb bewijzen, zeide Lagardére, een stap nader tot hem tredende. Waar zijn uwe getuigen vroeg Gonzaga, de oogen rond latende gaan door de zaal. Zoek maar niet, antwoordde de veroordeel de, mijne getuigen zijn twee in getal. De eer ste is hier en dat zijt gij. Gonzaga trachtte een medelijdend lachje op zijne lippen te roepen, doch slaagde alleen om zijne gelaatstrekken te wringen. Met ingang van 3 OCTOBER Wïnterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. De tweede, ging Lagardére voort, een koe len blik onafgewend op Gonzaga vestigende, is in het graf. De dooden spreken niet, merkte Gonzaga aan. Er heerschte eene diepe stilte, want die woorden maakten op al de toehoorders den diepsten indruk en vervulden hen met eene heimelijke ontzetting. Wat de bewijzen aangaat, mijne bewijzen, zij zijn daar in uwe handen, mijnheer van Gonzaga. Het bewijs mijner onschuld bevindt zich in dien driemaal verzegelden omslag. Gij zult moeten gelooven aan de Voorzienigheid, die u achterhaalt. Gij hebt zelf dat perka ment ter tafel gebracht, hetwelk u ten val zal brengen. Gij kunt het niet meer verduis teren, want het behoort thans aan de justitie. Om u van dit wapen meester te maken, het welk u zelf dooden zal, zijt gij als een dief bij nacht in mijne woning gedrongen, hebt gij het slot mijner deur geforceerd en mijne cassette opengebroken, gij, prins van Gonzaga. Monseigneur, zeide Gonzaga vol woede, zoudt gij het stilzwijgen willen opleggen aan Verdedig u, prins, riep Lagardére met eene bevende" stem uit en verlang niet, dat men mij een slot op den mond legge. Men zal ons bei den laten spreken, omdat de dood ons beiden bedreigt en Zijne Koninklijke Hoogheid zelf gezegd heeft, dat de woorden van een ster vende heilig zijn. En toen Gonzaga den perkamenten omslag zenuwachtig van de tafel nam, vervolgde La gardére Zeer goed Het wordt tijd Ver breek de zegels Waarom beeft gij Er zit slechts een enkel blad perkament in, de ge- boorteacte van mademoiselle de Nevers. Verbreek de zegels gelaste de regent. Gonzaga aarzelde, waarop Lagardére met vonkelende oogen weder een stap nader tot de tafel deed en uitriep Gij begrijpt, niet waar, dat er nog iets anders inzit? Ik zal u zeggen wat dat is. Op den rug van het par- kament staan een drietal regels met bloed geschreven. Dat is de wijze, waarop de dooden' WINTER IN HANDEN OF VOETEN. Een eenvoudig middel Meermalen gebeurt 't, dat men ieder jaaV weer opnieuw op dezelfde plek ken winter aan handen of voeten krijgt. Men tracht ze gewoonlijk met allerlei huismiddeltjes te behandelen, doch veel helpen deze meestal niet. Een uitstekend, eenvoudig middel, dat tevens binnen ieders bereik ligt, is het volgende men drenkt een pluk je watten in petroleum en legt het des nachts op de pijnlijke plek. Vervol gens legt men er een laagje watten over en om te voorkomen dat dit gedu rende den nacht zal verschuiven, ten overvloede nog een verbandje. Het middel moet verscheidene nachten achtereen worden toegepast. Er is groote kans, dat men dan voor goed van zijn „winter" afkomt. EEN REUZENSIGAAR. De grootste sigaar, die ooit in de we reld gemaakt werd, is stellig wel 't ge uit hun graf spreken. Gonzaga begon van het hoofd tot de voe ten te sidderen de regent boog zich voor over om beter te kunnen luisteren en Lagar dére ging voortDe hemel heeft twintig ja ren laten voorbijgaan alvorens den sluier op te lichten, want de hemel wilde niet dat de stem van den wreker als in eene woestijn zou wegsterven. Thans, nu hier de aanzienlijksten des rijks vergaderd zijn, onder voorzitterschap van het hoofd van den staat, is het uur gesla gen. Nevers was bij mij in den nacht van den moord. Het was weinige oogenblikken vóór 't gevecht, want men zag reeds in de verte de rapieren der moordenaars blinken. Hij deed zijn gebed en schreef toen met bloed, waartoe hij zich eene ader geopend had, drie regels op het in dien omslag gesloten blad, waarin hij de misdaad die gepleegd zou wor den en den naam van den moordenaar ver meldde. Gonzaga week onwillekeurig terug en scheen in zijn krampachtige samengetrokken vingeren den brief te willen vernietigen, die zulk eene geduchte openbaring behelsde. Toen hij aldus dicht bij de laatste kandelabre gekomen was, nam hij die op en bewoog haar driemaal op en neder (het met zijne aanhan gers afgesproken sein), zonder een blik op Lagardére te slaan. Zie eens hij weet niet meer wat hij doet fluisterde ae kardinaal de Bissy de Monte- mart in 't oor. De naam staat daarin, begon Lagardére weder, met zijn gebonden handen naar het perkament wijzende, de ware naam in volle letters. Scheur den omslag open en de doode zal spreken. (Wordt velvolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN V0®R EENMAAL BETALEN 1 Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1