?8e JAARGANG DINSDAG S3 NOVEMBER 1937 No. !3o NIEUWE- EN ADVERTENTIEBLAD VDOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BEKENDE LAGE TARIEVEN. DE BULTENAAR. N. V. WACO - HOORN. nWIERINGER courant MIPNUIQ. FM ADVERTENTIEBLAD VaOR VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU.? Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9V61 uur. Inlichtingen kosteloos. Reparaties in één dag gereed. Het Noordhollandsch Veevoederbureau Reeds vele malen hebben wij over liet Veevoederbureau geschreven en wederom komen wij een oogenblikje aandacht van de veehouders hiervoor vragen'. Wij treden noodgedwongen meermalen in herhaling, maar het doel van het V. B. rechtvaardigt dit. ITet Veevoederbureau is cene comm. bestaande uit'vertegenwoordigers der N.I1. algem. landb. org. te weten de Holl Mij. van Landbouw, de B K. Dioce- dne Land- en Tuinbouwbond, de Ilol 1. Bra. Afd. der Christ. Boeren- en Tuin dersbond, en Holl. Noorderkwartier, inct als secretaris de Rijksveeteelt- consulcnt te Alkmaar. Dit V.B. ontvangt ter uitvoering van zijn taak subsidies van het Rijk, de genoemde en ook nog andere land- bouworg. (Coop. Aankoop-vereen. Bond van Zuivelfabr.) DOEL van dit bureau is langs aller lei wegen te trachten het doelmatig voeren te bevorderen, dus het opsporen van fouten en adviseeren tot verbete ring. Alle verstrekte adviezen en in lichtingen over voedingskwesties wor den GRATIS aan de landbouwers ver strekt. Het V«B. bewandelt bij zijn pogingen om het doelmatig voeren te bevorde ren de navolgende wegen. lo. Wordt via de vakbladpers (land bouwbladen als dat der H. M. v. L., L. T. B., C.B.T.B. de Melkveehouder) alsmede via de gewone in N.H. verschij nende dag- en weekbladen gepro beerd de practijk op de hoogte te bren gen van bet bestaan, doel en werkwijze van bet V.B. in den geest van dit. stuk. Eveneens worden artikelen over aller lei onderwerpen de veevoeding betref fende op bovengenoemde wijze de we reld ingezonden. '2o. SCHRIFTELIJKE inlichtingen worden verstrekt. Zij die zich schrifte lijk tot. het Veevoederbureau wenden -adres Landbouwhuis Alkmaar) dienen mededeelingen te verstrekken over a. HET VOER en wel HOEVEEL HEID en KWALITEIT der bedrijfsvoe dermiddelen. b. Die betreffende het VEE als le vend gewicht, productie, wijze van be taling van de melk óf per Kg. (consump tiemolk) óf pCt. vet,-conditie van het -FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. Gonzaga wierp een woesten bük op de ver gaderde heeren, plaatste zich met den rug naar den kandelabre en trachtte, daar Bonni- vet en een paar soldaten hem gedeeltelijk verborgen, met de handen op den rug den brief in de vlam te houden. De omslag geraakte ook in brand en Lagar- dère zag het, doch zeide, in plaats van zijn feit bekend te maken Lees het voor Lees het luid voor, opdat men hoore of de naam van den moordenaar de mijne of de uwe is. Hij verbrandt den brief, die den naam van den moordenaar bevatte was de algemeene kreet. Op de overblijfselen van het perkament wijzende, die op den grond lagen te smeulen, zeide Lagardère Thans heeft de doode ge sproken Wat stond er in vroeg de regent, in de hoogste ontroering. Zeg het dadelijkmen zal u gelooven, want die man heeft zich in het verderf gestort Er stond niets in, antwoordde Lagardère en ging te midden der algemeene verstomming voortniets, verstaat gij mij wel, mijnheer van Gonzaga Ik heb eene list te baat geno 'men en uw kwaad geweten heeft u in den val doen loopen. Gij hebt het perkament ver brandt, met welks inhoud ik u bedreigde uw naam stond er niet in, maar gij hebt hem er zelf ingeschreven. Dat is nu de stem van den doode de doode heeft gesproken. Ja, de doode heeft gesproken, herhaalde de vergadering. Door dat bewijs te vernietigen, heeft de moordenaar Zich verraden, zeide de maar schalk de Villeroy. Er is thans bekentenis van den schuldige en het vonnis der Vurige Kamer kan gecas-' vee enz. Desverlangd worden biervoor formulieren op aanvraag toegezonden. Ook kan men meedeel en boe men bet vee voert, te weten mededeelen de ver strekte boeveelheden hooi, kuilgras krachtvoer die men geeft per dier per dag. 3o. Met bovenstaand .schriftelijk ver zoek kan men zich DIRECT tot 't Vee voederbureau wenden, maar ook heb ben wij de gelegenheid geschapen zich INDIRECT via een stalvoedercontroleur iot bot V.B. te wenden. Wij hebben in N.-H. een 15-tal controleurs, die bereid zijn na ontvangen schriftelijk of mon deling verzoek, de wijze van voeren bij die veehouders tliuis te controleeren door bet WEGEN van de verstrekte hoeveelheden voer. Deze stalvoedercon- Iroleurs zijn de navolgende heeren, die zich bereid hebben verklaard ons en II behulpzaam te zijn in bet district waar in zij woonachtig zijn. Te Koegras en rand Anna Paulowna: C. Paarlberg, Callantsoogervaart, C 37 post 't Zand Woensdags thuis. Te Barsingcrhorn, Nieuwe Niedorp,, Wieringerwaard enz. K. en J. Reijne Woensdags thuis. Te Wieringen D. de Jongh, Polder Waard Nicuwland. Elke dag thuis. Wieringermeer J. de Gorter Hz., Xieuwesluizerweg, Sloótdorp Thuis Maandags en Woensdags na 16 uur. Zijpe, .si. Maarten, Haren karspel en Sclioorl, J. Breed, Petlpn, des avonds na 6 uur. MONDELINGE verzoeken om inlich tingen zijn te verkrijgen op de navol gende zitdag Schagen Donderdags J 0-12 uur Café de Beurs, ir. L. de Vries Rijksveeteelt- consulent. De vorige winter bobben wij vooral dank zij de assistenten van den land bouw-voorlichtingsdienst en enkele Stalcontroleurs die wij permissie had den gegeven zoogenaamd „op stap" te gaan, dat wil zeggen hun dienste ter plaatse aan te bieden,ongeveer 1500 bedrijven langs die weg van advies ge diend. De assisten der landbouw voor lichtingsdienst zijn dezen winter voor dit werk NIET beschikbaar, terwijl wij én door gebrek aan geldmiddelen én op grond van het principieel onjuiste van bet ter plaatse aanbieden van het ad vies de stalvoedercontroleurs verboden hebben op stap te gaan. Als eenigst blijk van belangstelling mag toch op zijn minst vernacht worden dat men verzoekt (mondeling of schriftelijk) om inlichtingen. Wij zijn ei' van overtjuigd de gelegen heden tot het inwinnen van advies zoo gemakkelijk mogelijk te hebben ge maakt. Onze ervaring heeft ons ge leerd dat er in vele bedrijven nog fou ten schuilen in de wijze van voeren. Fouten die bij verbetering financieel voordeel met zicli mee brengen. J- Van dit artikel in dit blad hebben wij thans een dankbaar gebruik ge- maakt om te probeeren nog meer be kendheid aan bet V.B. te geven mits men het maar leest. seerd worden, zeide de president de Lamoig- non als 't ware zijns ondanks. De verontwaardiging had den regent tot nog toe belet te spreken, maar plotseling riep hij uitMoordenaar Men arresteerde dien man. Doch met de snelheid van den bliksem trok Gonzaga den degen, sprong den regent voor bij en bracht een geweldigen stoot aan Lagar dère toe, die een krèet slaakte en gevallen zou zijn, indien de prinses hem niet in hare men had opgevangen. Gij zult geen genot hebben van uwe zege praal riep Gonzaga uit en keerde terug, maar werd gestuit door de soldaten, die op hem indrongen. Hoe fel hij zich verdedigde werd hij door tien zwaarden tegelijk bedreigd, De soldaten wonnen er grond en noodzaak ten hem tegen de draperie terug te wijken doch plotseling schoof Gonzaga die weg en verdween er achter, terwijl men dadelijk een grendel voor de deur hoorde schuiven. Lagardère tastte het eerst die deur aan, welke hij kende, daar hij er zich den eersten dag van den familieraad zelf van bediend had. Zijne handen waren thans vrij, want de verraderlijke degenstoot van Gonzaga had het touw, waarmede zij gebonden waren, door' gesneden en hem zeiven slechts een lichte schram toegebracht. De deur was echter goed gesloten en bood weerstand. Op het oogenblik, toen de regent last gaf den vluchteling te vervolgen, hoorde men aan den ingang der zaal eene ontroerde stem om hulp roepen en een oogenblik later wierp don na Cruz zich met gehavende kleederen en ontstelde gelaatstrekken aan de voeten der prinses HOOFDSTUK X. Bekentenis. De strafoefeningen die bij avond en nacht binnen de muren der bastille plaats hadden, waren daarom nog geen geheime terecht stellingen, maar men kon hoogstens zeggen, dat zij niet publiek waren. Met uitzondering van enkele, die vroeger op persoonlijken last BINNENLANDSCH NIEUWS. HET GELD DAT VERDWEEN. Een tooverende Zigeunerin. Dezer dagen vervoegde zicb in de wo ning van een 80-jarige alleen wonen- den man in de ITerstalscbestraat .'e Tilburg een knappe, jonge zigeuner vrouw, die verblijf houdt in het woon wagenkamp van genoemde gemeente. Zij bood den ouden man eerst aan om bom de toekomst te voorspellen. Maar nademaal er ten deze bij den 80- jarige geen al te wiidsche perspectie ven meer bestaan waagcle hij zicb niet aan dit experiment. De zigeu nerin, die bet blijkbaar op de spaar duitjes van den grijsaard begrepen bad, wist echter toch binnen te ko men door om een dronk water te ver zoeken en meteen mede te gaan. Toen begon ze met de verzekering, dat er menschen waren, die'bet op zijn geld begrepen hadden, maar dat zij door „overlezing" dit gevaar kon bezweren. De oude stumperd vloog erin en haal de zijn geldkistje met enkele briefjes van f 25 en f 10 plus gouden tientjes, voor den dag en bet wonder kon ge schieden. Stuk voor stuk werd bet geld in banden genomen en met wat no- cus-pocus weer terug gedeponeerd - zoo meende de oude man tenminste. Na sluiting volgue nog eens een over lezing over bet geheeie bezit, met de opdracht) dat- in negen weken de opening niet mocht geschieden, wilde de kracht van baar geheime plechtig beid niet verloren gaan. Met een dub beitje loon voor zoo'n groote weldaad, vertrok de gitzwarte/ Pas na enkele ureii kwam de man tot bezinning en opende hij het kistje om te zien of er al.es nóg wel was Negen briefjes van f 25 en twee gouden tientjes waren gevlogen. Daarna fluks naar de politie en sa men naar bet kamp waar de slimme dievegge wel zou zijn. Helaas, er waren vele vrouwen, alle maal jong en knap en zwart - maar geen die bij bepaaldelijk kon onder- ënben De politie beloofde iutus- schen baar onderzoek te zullen blijven voortzetten Met ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. JONGETJE GEDOOD. Door vallende katrol getroffen Bij liet lossen van een schip aan de Leidschekade te Utrecht, brak Zater dagmiddag, op tot heden nog onver k laar-bare wijze in de nok van den mast. een katrol-installatie welke dient voor de beweging van de giekas. De zware installatie viel en trof. een juist passeerend jongetje uit de Ka- nonstraat. De knaap werd met zware verwondingen per ziekenauto naar liet Academisch Ziekenhuis overgebracht waar bet ventje is overleden. ZIJN SCHOONVADER GEDOOD. Het slachtoffer bad bij zijn schoonzoon willen inbreken. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is het in Thorn tot een hevigen twist gekomen tu'sscheri iemand, Co ber genaamd en zijn schoonzoon. Cober werd zoo zwaar gewond, dat bij in bet Ziekenhuis te Roermond, waarbeen bij werd vervoerd, is overleden. Cober, die drie jaar geleden op de kermis te Thorn twist kreeg, met den mijnwerker Wolter, die zoodanig door hem werd gestoken, dat bij aan de ver wondingen is overleden, was ongeveer een maand geleden voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Toen Zaterdagnacht zijn schoonzoon die in de Steeg- straat woont, in zijn woning kwam, trof hij daar zijn schoonvader aan, die met minder goede bedoelingen bleek te zijn gekomen. De schoonzoon ontstak in lievige woede, greep een schop en sloeg Cober den scbed^ in. Hierna beeft de dader zicb bij den veldwachter gemeld. Beide mannen, zijn daarop naar de woning van den schoonzoon gegaan waar Cober ster vende werd gevonden. De schoonzoon is in de marechaussee-kazerne te Grathem opgesloten DOOD GEVALLEN. Te ^'armenhuizen is dezer dagen de 84-jarige KI. B. van den hooizolder gevallen. Hij wa'rd dood opgenomen. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING Vrouw te Westerbroek aange houden. De buren va.i den melkrijder Slag ter te Westerb/oek ontdekten Vrijdag avond brand in een hok, dat tegen zijn woning was geplaatst. Zij bluschten het vuur en namen de vrouw en kindc ren mee in buis, omdat de wonibg van Slagter vol rook hing. Eenige oogen- blikken later, nadat de vrouw even weei in haar woning was gegaan om te kijkan werd opnieuw brand ont dekt in de voorkamer. Ook dit vuur hebben do buren, die een brandende crapeaud naar buiten sleepten, ge- bluscht. De vrouw is onder verdenking van brandstichting aangehouden. Iiaar man was afwezig. des konings waren geschied, waren zij alle het gevolg van een geregeld proces en een wettig vonnis. Binnen de basatille zou ook thans de moor denaar van Nevers, door de Vurige Kamers veroordeeld, ter dood gebracht worden. Het volk zou dit niet kunnen bijwonen, doch voor af moest de veroordeelde bekentenis bij de tombe van het slachtoffer doen, waar zijne rechterhand zou afgehouwen worden, zoodat toch niet alles buiten het gepeupel zou om gaan. Het luiden der doodsklok had al de wijken der stad in beweging gebracht. In een oogen blik stond het rondom het Chatelet en het Paleis van Justitie vol menschen en toen de stoet de deur aan de Rue Saint-Denis uit kwam, waren er reeds tien duizend nieuwsgie rigen aan beide zijden van den weg gé- schaard. Niemand onder die allen kende den ridder de Lagardère. Meestal was er wel iemand on der de menigte die den patiënt wist aan te wijzen, doch in het tegenwoordig geval waren allen even onkundig. Men noemde dus aller lei namen van misdaden voor dien persoon van zulk een krijgshaftig voorkomen, die daar met gebonden naast een Dominicaan en tus- schen vier soldaten met blanke sabels liep. De optocht werd geopend en gesloten door de cavallerie. Het gepeupel had den stoet niet vooruit kunnen loopen, zooals het gewoonlijk doet, omdat het de plaats van bestemmiing niet kende en de militairen van het geleide lieten zich niet uithooren. Aldus kwam men aan den hoek der kleine Rue Saint-Magloire. Degenen die 't voorst in de rijen liepen, zagen toen dat er twee toort sen ontstoken werden en dit gaf aanleiding tot de ongerijmdste gissingen. Deze werden echter spoedig afgesneden door de tusschen komende stoornis, die de lezer reeds kent, namelijk dat de veroordeelde op bevel van den regent in het hotel van Gonzaga binnen gevoerd werd. De volsmenigte vatte dus post in de Rue Saint-Magloire en zij wachtten af, wat er verder gebeuren zou. De kerk Saint-Magloire was arm en werd weinig bezocht. Zij had haar ingang in de Rue Saint-Denis. Op het omringende 'krek hof, dat met sombere boomen beplant en door een muur met drie ingangen omringd was, werd niet meer begraven, doch vier of vijf aanzienlijke familiën, waaronder die van Ne vers, hadden er hunne begraafplaatsen nog behouden. Die der Nevers was in eene kleine kapel op een korten afstand van de kerk. Tusschen het geboomte stonden nu de aan hangers van Gonzaga te wachten en in een naburig donker straatje werden paarden in gereedheid gehouden. Navailles hield zijn hoofd tusschen de handen Nocé en Choisy leunde tegen eene cipres Oriol zat op het gras en slaakte diepe zuchten en Peyrolles, Montaubert en Taranne stonden zacht met elkander te spreken. Gonzaga's vrienden hadden reeds met warm te onder elkander de vraag behandeld of er geen gelegenheid was om te ontsnappen, want van den eerste tot den laatste hadden zij in hun hart reeds den band verbroken, die hen aan hun meester hechtte maar allen hoop ten zij nog op hun steun en evenzeer duchtten zij allen zijne wraak, want zij wisten wel dat hij van geen genade zou weten. Zij waren al len zoo innig overtuigd van de onwrikbare gunst waarin Gonzaga stond, dat zijn geheeie gedrag hun niets dan comediespel scheen, het welk dienen moest om hem des te vaster te kluisteren of misschien" alleen om hen eens op de proef te stellen. Hadden zij geweten dat Gonzaga werkelijk verloren was, zij zou den op die plaats niet lang wacht hebben gehouden. De baron de Batz, die langs den muur zoo dicht mogelijk in de nabijheid van het hotel geslopen was, kwam terug met de boodschap, dat de stoet stil stond en dat de volksmenigte de straat versperde. Wat kon dit beteekenen Was de voor gespiegelde beteekenis bij de tombe van Ne vers misschien slechts een uitvindsel van Gonzaga geweest Ondertusschen verliep de tijd. De klok van Saint-Magloire had reeds kwartier voor ne genen geslagen te negen uren moest 't hoofd van Lagardère op de executieplaats binnen GEMEENTE WIERINGEN. Den Oever. Zaterdag kwam de lieer Bakker, aannemer van liet Boerenleen bankgebouw, met zijn motorfiets over Molgerdijk rijden, toen hij plotseling slipte. Hij kwam te vallen en bekwam een flinke hoofdwonde. Nadat Dl*, de Groot deze gehecht had, kon B. ziel', weder naar huis begeven, waar hij een dag of vier rust za' moeten houden. Auto-ongeluk. In den nacht van Za terdag op Zondag reed de heer B. te II.-Hoef woonachtig, in Den Haag. Hij htd het 'ongeluk onder Wassenaar te gen 'een z.g. mail-koets met 2 paarden ervoor, te rijden. Hij geraakte zijn stuur kwijt en kwam in een winkelpui terecht. Zoowel auto als pui werden zwaar geschadigd, de paarden sloegen op hol en de inzittenden, zoowel van auto als van karos kwamen met de schrik vrij. Men zou zoo zeggen, wie rijdt er nu des nachts nog met. een paard en kar, maar ja, in de city treft men nogwel eens een verdwaalde student aan., die „por eigen gelegenheid" huiswaarts rijdt; Romantisch, doch zooals hier blijkt niet zonder gevtar. DE UITVOERINGEN „HARMONIE" Een tweetal pracht-avonden in „Coneordia Zoowel Zaterdag en Zondag heeft Coneordia haar zaal gevuld gehad met ecu publiek, dat blijk heeft gegeven goede kunst te waaideercu. De muziek nummers welke J-Iarmonie heeft gc-ge ven stonden op hoog peil en een com pliment voor den directeur den lieer Kreijger is hier zeer zeker op zijn plaats. Vooral „Donau-sagen" en de Radio-potpourri waren buitengewoon dankbre nummers. Zaterdagavond, -voor gehuwden) waren ook de Ouden van Dagen genood en ze hebben, geno den, zoowel van de muziek als van het bijprogramma. Het succes van Zaterdag was een aansporing voor de anderen om Zon dag te komen. Was do muziek in één woord subliem, wat te zeggen van de rest De heer C. J. Bosker had een revue samengeseld en het tijdsbestek, waar in alles geleerd moest worden was dus danig kort, dat degeen die. Vrijdag de generale repetitie meemaakte, uitge roepen zou hebben Neen maar, dat zal morgen een fiasco worden. De aristen hebben echter de zaak niet in de steek gelaten en toen het scherm opging voor „Wij zijn niet bang" werd er geapplaudiseerd van het begin tot het einde. Ja zelfs open doekjes vielen er. En gelachen dar, er de bastille vallen. Peyrolles, Montaubert en Taranne verloren de vensters der groote zaal van het hoofd Gonzaga niet uit het oog, vooral één daar van, waar een enkel licht brandde, bij het welk men de schaduw der hooge gestalte van den prins op de draperie zag vallen. Op eenige schreden van daar, achter de noordelijke deur der kerk Saint-Magloire, stond een andere groep. Aurora lag nog al tijd op de knieën. Cocardasse en Passepoil stonden met den degen in de vuist zoo roer loos als beelden aan de zijden der deur. Cha- verny en donna Cruz stonden fluisterend te spreken. Reeds een paar malen hadden Cocardasse en Passepoil eenige verdachte geluiden op het kerkhof meenen te hooren doch hoewel zij beiden oogen als valken bezaten, hadden zij door het tralievenstertje, dat zich in den muur bevond, niet kunnen waarnemen, want de grafkapel bevond zich tusschen hen en de personen, die in hinderlaag geplaatst waren. De lamp, die altijd voor het graf van den laat sten hertog van Nevers brandde, verlichte het inwendige van het gebouwtje, maar maakte er daardoor de in 't rond heerschende duis ternis des te zwarter. Plotseling echter hieven de beide scherm meesters het hoofd op en staakten Chaverny en donna Cruz hun gesprek, want er ont stond een onverklaarbaar gedruisch in de nabijheid, veroorzaakt doordien het gansche corps vrienden van Gonzaga zich tusschen het geboomte in beweging stelde. Met de oogen op het venster der groote zaal gevestigd, zeide Peyrolles Ziet eens, heeren en werkelijk zag iedereen de kandelabre drie maal op en neder bewegen. (Slot volgt.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN 1 Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. ZUper Courant. 1

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1