'AMESBUBRIEK BLOUSES ONS PATRONENHOEKJE. HET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het PractLscb Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, mdien niet anders staat aangegeven, 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel in eenvoudige zoowel als gekleede modellen Aangezien mantelcostumes en ensembles zich bij voort during handhaven, is het heel begrijpelijk, dat dit ook het geval met blouses is. Een keur van ontwerpen voor de meest eenvoudige modellen voor 's morgens zoowel als voor 's middags en 's avonds vin den wij dan ook in groote ver scheidenheid. Voor de mor gen-blouses wordt vyella, fla nel en dunne wollen stof aan gewend, terwijl zich hiertoe de meest eenvoudige modellen leenen. Het gemoderniseerde overhemd-model valt nog steeds in den smaak. Iets ge- kleedere modellen zijn o.a. van toile de soie, crêpe de chine, crêpe georgette en sa tijn en hiervoor leenen zich de modellen bovenaan links en rechts (mid den) zeer goed. In de kleuren is een groote verscheiden heid zoowel in stemmige als meer spreken de, soms zelfs ietwat gewaagde tinten. Purper, granaat, aubergine vallen zeer in den smaak, terwijl bij een kastanje bruin costume bleek groet een goede combinatie geeft. De blouse links heeft een recht rugpand, terwijl de voorzijde geplisseerde zijstuk ken aangeeft. Rechts een blouse, die even over de taille reikt en met raglan mouwen is gemaakt. Split aan voorzijde als voort zetting van de opgestikte naad midden voor. Halsafwerking met ruime, schuin geknip te, stofreep, die geknoopt wordt aan voor zijde. Onderaan een zeer gekleed model, dat b.v. van lamé, brocaat of kant gemaakt wordt en eventueel ook met glad schootje afgewerkt kan worden. Hoogsluitend kraag je, dat aan de rugzijde een afgeronde lijn aangeeft. Sluiting rug met lange rij knoop jes en lusjes; garneering voorzijde even eens met knoopjes. Eenige ruimte aan schouders, zoodat voorpand iets ruim valt over de buste. Wanneer is het uitvallen van het haar abnormaal? In onzen nerveuzen tijd klagen vele man nen en vrouwen over het uitvallen van het haar. Soms is dit zelfs zóó erg, dat men zich gedrongen voelt medisch advies in te winnen. Het resultaat is dan in vele geval len, dat men zich niet angstig behoeft te maken, aangezien het een normaal ver schijnsel is. Onze haren „vergezellen" ons niet immer op onze levensweg, doch hebben een be paalde levensduur, zoodat een haaruitval per dag van ongeveer vijftig haren, na het wasschen kan men zelfs wel 70100 haren tellen, hetgeen volstrekt niet aan een ziekteverschijnsel toe te schrijven is. Maakt men zich hieromtrent ongerust, dan kan men het haar met een zeer fijne kam kammen en de haartjes verzamelen om na te gaan of er vele nieuwe bij zijn. Bij hoofdhaar met een lengte van 13 c.M. kan men als zeer normaal 1 op 8 aanne men of bij een gemiddelde lengte van 58 c.M. 1 op 10. Zeer vaak neemt men versterkte haar uitval waar na infectie ziekten, die meestal met hooge koorts gepaard gaan, zelfs doet zich dit verschijnsel na griep en influenza meermalen voor. Hierover behoeft men zich dan ook volstrekt niet ongerust te ma ken, vooral niet, indien men bestralingen met de Hauaner hoogtezon toepast en men de hoofdhuid met de vingertoppen krach tig masseert. Zoowel mannen als vrouwen hebben een zekeren angst voor het uitvallen der haren. MODE-GRILLEN. Boutgarneeringen. Bontgarneeringen worden dezen winter en ook in het najaar aan costumes veel ge dragen. Ze zijn inderdaad als het ware on afscheidelijk verbonden met de winter- weefsels. Slechts sobere bontafwerkingen ziet met op ensembles en mantelcostumes toegepast. Zeer gekleede mantels hebben soms een overvloed van langharig bont, waarvan de zilvervos en ook de zwart en grijsharige vossen een ruime plaats in nemen. Skunks heeft men de laatste jaren minder gezien, doch verschijnt thans weer ten tooneele, terwijl wij ook een mantel zagen met garneering langs hals en voor zijde van wit open bont. Een zwart flu- weelen mantel met ^nalle reepjes herme lijn afgezet behoorde eveneens tot de nieuwste Parijsche collecties. Het model der bontkragen heeft zich ge wijzigd en zag men zelfs de afgeloopen winter nog heel veel hoog opstaande kra gen, dan komen deze op de moderne man tels vrijwel niet meer voor. Toch kan men de hooge kragen heel gemakkelijk laten moderniseeren. Indien het althans de glad de soorten betreft laat men er b.v. een rechte kraag van maken, die in het mid den sluit en als afwerking een paar forsche lussen of een chabot krijgt. De fantasie op op het gebied der bontgarneeringen is zóó groot, dat men nagenoeg alles kan toepas sen, mits het een harmonisch geheel vormt. Oude bontmantels bieden vele mogelijkhe den, want men kan eventueel het bestaande bovenstuk als geheel houden en er een deel aanbrengen van zibeline, laken of velours de lain. Bont wordt ook in bo- De eerste constateeren met een zekere be zorgdheid, dat het maantje zich meer en meer uitbreidt en ten slotte een grooten omvang dreigt aan te nemen Vrouwen vragen zich eveneens af, waar het toch heen moet, met het steeds dunner wordende haar en zien in het verre verschiet een dreigend pruikje! De oorzaak van deze abnormale haaruitval is een chronische ziekte der talgklieren z.g. Seborrhoc. Een symptoom hiervan is o.a. een sterke schil vervorming op de huid, die reeds op jeugdigen leeftijd op kan treden en steeds erger wordt met het klimmen der jaren. In den regel raad pleegt men den arts eerst wanneer de haar wortels sterk zijn aangetast en ten slotte afsterven, waardoor de gevreesde kaal hoofdigheid ontstaat. Te laat dus. Wanneer zich verschillende stoornissen van de hoofdhuid voordoen als schilver- vorming, te droge, te vette, doffe of ge spleten haren, dan kan men niet beter doen dan aandacht aan de voeding te schenken Meermalen moet het dieet geheel gewij zigd worden, zal rauwe kost toegevoegc en veel vleesch ontraden worden. Sport er, gymnastiek zullen eveneens medewerker om de stofwisseling te bevorderen. Het mas seeren van de huid met de vingertopper in cirkelvormige bewegingen, liefst (nel een weinig lauwe olijfolie zal de circulatie van het bloed onder de hoofdhuid bevorde ren en last not least de weldadige inwer king van de stralen der hoogtezon. Al deze j factoren dragen er toe bij het haar soepel, elastisch, glanzend en gezond te houden of te maken. Zooals met allerlei ziekte gevallen geldt ook hier: „voorkomen is beter dan genezen". In de moderne woningen met de weinige ruimte kan men niet al te groote kasten plaatsen. De afbeeldingen, die wij hier weergeven kunnen door knutselende huisvaders of zoons heel goed zelf ge maakt worden b.v. van kist jes, die 25 X 27 X 43 groot zijn. Triplexhout leent zich eveneens voor het maken van deze kastjes. Noodig is natuur lijk, dat het hout der kisten glad is, terwijl de deksel met twee scharnieren aan de kist bevestigd wordt. Aan de kan ten van deksel en onderkant worden latten aangeschroefd van 2 c.M. breedte, die men bij den timmerman op maat kan bestellen. Het ondervlak heeft tevens vier pooten, ter wijl men deze handige kastjes ten slotte in een of andere keur verft. In het midden komen cirkeltjes en een vex-tikale ■lijn, die een geschikte verdeelen van het voorvlak geven. De verschillende schetsjes geven eenige keus aan, zooals b.v. boven rechts twee kistjes noodig geweest zijn, die een kleine tusschenruimte aangeven. Grondvlak en deksel bestaan uit een lang werpige plank, die aan alle kanten 2 c.M. Practische kastjes breeder is dan de kistjes. Sluiting deksel (boven) met scharnieren, zooals dit bij alle vier de kastjes het geval is. Links onder aan zijn twee kistjes boven elkander ge plaatst, die afgewerkt worden met randen van smal hout, terwijl rechts een practische berging wordt verkregen van vier lang- weroiee kistias KAPMANTELTJE Kapmanteltjes hebben bewezen inder daad practisch nut te hebben. Hoe vaak ge beurt het niet, dat we ons verkleed hebben en ondanks alle voorzorgen ons kapsel toch weer geheel in de war gebracht is. Trou wens bij het gebruiken van het poeder doosje zit de japon ook dadelijk onder de poeder. Vooral op donkere weefsels vallen allerlei kleine ongerechtigheden onmiddel lijk op. Waarom zullen we ons dan niet een klein kapmanteltje aanschaffen? Men kan ze van waschzijde in aardige modellen koo- pen, o.a. bedrukt met bloemen en andere motieven, die met de hand nageborduurd worden. Van gebloemde zijde staan derge lijke kapmanteltjes ook heel aardig en de modellen, die er voor gebruikt worden zijn vele. Als afwerking van den omtrek kan men smalle Valengiene kant nemen of b.v. een rolzoompje omhaken met vasten en picots, wat ook heel aardig staat. Het model van onze schets is van witte waschzijde en heeft een smal kraagje met .strik aan de ronde pas. Korte ruime mouwen, die even als de onderkant van het loshangende ge deelte een geschulpte onderlijn hebben. Met behulp van een strijkpatroon worden de toefjes bloemen op de stof overgebracht en in zachte kleuren geborduurd. Bijzonder geschikt zijn dergelijke dingen om op verjaardagen cadeau te geven. DE PRACTISCHE HUISVROUW MOET WETEN, DAT ZIJ. elastieke corsetten kan wasschen, in dien zij ze plat op tafel of aanrecht legt, daarna afborstelt met een nagelschuier en lauw zeepsop, met schoon water naborstelen, oprollen tusschen twee badhanddoeken, zoodat er zooveel mogelijk vocht verwij derd wordt, ophangen aan een drooglijn met twee waschklemmen of over theedoe kenrekje bij de kachel; .een halve appel in broodtrommels moet doen, om het brood versch ie houden, ook in een trommel, waarin cake bewaard wordt bewijzen zij goede diensten. WAT ZAL DE MODE ONS BRENGEN? lerovorm op den mantel genaaid, zoodal men aan de voorzijde afgeronde zijstukken krijgt en de rug tot een c.M. of vijf boven de taille een rechte lijn aangeeft. Ook de mouwen kunnen van bont gemaakt wor den evenals de staande, rechte kraag. Men kan met een weinig overleg combinaties vinden, die inderdaad buitengewoon apart zijn. Zijn er resten bont over, dan kan men deze gebruiken voor toque en tasch, ook al weer, indien de betreffende soorten gladharig zijn. Astrakan, Caracul, Aqueam rasé, Breitschwanz, bever, Seal electric en andere soorten komen hiervoor in aanmer king. Behalve bont geven de verschillende bontstoffen eveneens een mooie garneering. Het gevlekte luipaard zal bij groen en bruin goed passen, terwijl men ook an- lere imitaties bont heeft, die een mooi ge- beel geven, o.a. het geplette peluche of z.g. Breitschwanz is heel mooi bij een zwarte mantel als bovenstuk of bolero. Onze schetsen geven enkele voorbeelden aan, op welke wijze de nieuwe garneerin gen worden toegepast. Bovenaan links is een kraag van stol. die met kort- of lang-harig bont omzoomd is en in soepele plooien valt. Rechts een mantel met mouwen en zakken van glad bont. De kraag is verwijderd en het op staande kraagje van stof sluit met een clips, j Links onderaan een mantel-costume met rechte halsuitsnijding, waarin een aardig gekleurd sjaaltje gedragen wordt. De af werking met smalle bontreepen kleedt aar dig, terwijl ten slotte het complet, dat reeds eenige jaren gedragen is een echt win- tersch effect krijgt door de breede bont- rand, die naar het middel toe smal op loopt. Bont- en bontstoffen, die eventueel over blijven leenen zich uitstekend voor het ma ken van een handige mof-tasch met trek- sluiting. Als St. Nicolaas komt... Met rasse schreden nadert de St. Nico- laastijd. Dan gaan we weer denken aan ca deautjes, vooral voor de kinderen. Wat is er eigenlijk aardiger, dan dat men die ca deautjes zelf maakt? Het maken van pop- penkleertjes b.v. is niet moeilijk, als U maar eenigszins wegwijs wordt gemaakt. Dit doet nu onze modepremie, waarin ver schillende leuke dingen, geschikt voor St. Nicolaas, staan. De premie wordt gratis aan alle lezeressen toegezonden, als zij even schrijven aan de Redactie Damesrubriek, Postbus 36, Den Haag, onder bijsluiting van tien cents aan postzegels of per giro op postrekening 191919 van de Knippatronen- dienst te Den Haag. Onder- en nachtkleeding heeft aan geheel andere eischen te voldoen dan een twintig jaar geleden, toen den ïadruk in het bijzc ider op „dc gelijke" weefsels werd gelegd Men za] ons moeten toegeven, dat de materialen, welke men thans aanwendt indevdaad héél wat eleganter zijn en de coupe zich aanpast aan dr eischen, die de mode aan d bovenkleeding stelt. De dunne zijden tricot, \v met zijde en wollen dessii hebben een mooie pasvorm o bevorderen de goede lijn. Or derjurken ziet men behak van zijden tricot ook van vei schillende soorten kunstzijd ?rêpe de chine en zelfs van s' tijn en georgette, doch de beide laatste behooren me bij de garderobe der vroir. die zich luxe kan permiteere De halsuitsnijding van de sous en onderjurken zal V voorkeur overeenstemmir vertoonen. Bij avondjaponn. worden meestal hemdbroekje gedragen, zooals b.v. het mid delste model aangeeft, dat uit een voorbaan met zijstukken bestaat en gemaakt is van gebloemde kunstzijde. Al deze dessous zijn aan de hand van een goed passend patroon heel gemakkelijk zelf te maken. Het geeft niet alleen voldoening, doch het is tevens practisch, omdatmen altijd wat lapjes over kan houden, om dunne plekken te herzien. Gebloemde kunstzijde wordt ook zeer veel gebruikt voor nachtjaponnen. Hals afwerking met strookje, terwijl tevens een lint doorgeschoven wordt, waardoor men eenige ruimte verkrijgt. Kieine pofmouwen en aan de voorbaan eenige groepen van oprijgen, die op 1 a 1^ c.M. breedte ge slikt worden. Gedurende de morgenuren wordt door vele dames 's winters een wol len pyamabroek gedragen met kort huis jasje van chintz of gewatteerde, doorge stikte zijde. Overgehouden lapje cretonne of kunstzijde kan men gebruiken om een aardige waschzak van te maken of wel een practische kousenhanger. (Onderaan). SCHOOLJURK VAN GERUITE STOF. Succespatroon VKK 2131. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Niet te zware geruite stof is bijzonder aardig voor deze practische schooljurk, die uit doorgaande baantjes bestaat. Twee in den rug en twee aan voorzijde; de laatste sluiten met knoopen en knoopsgaten over de geheele lengte. De kraag heeft een apar- ten vorm, terwijl de ceintuur op zij opge knoopt wordt. Gladde mouwtjes. Men kan deze jurk ook van flanel maken of vyella, doch het mooi ste effect verkrijgt men, indien men een weinig opvallende ruit verwerkt. Patronen voor meisjes van 8—10 en 10 - 12 jaar. SCHOOLJURK. Succespatroon VKK 2098. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Deze jurk bestaat uit een rokje en een jumper blouse, een geheel, dat vooral voor schoolgaande meisjes zoo buitengewoon practisch is, omdat het zoovele mogelijkhe den biedt. Maakt men dit deux pièces van donkerblauwe wollen stof, niet te zwaar, dan zal het met een wit piqué kraagje een gekleed geheel geven. Wanneer men een voordeelig geruit couponnetje kan koopen, dan kan men met één patroon niet alleen twee jurken maken, doch heeft vier moge lijkheden: le de blauwe jurk als geheel. 2e geruite, 3e geruite rok en blauwe blou se, 4e blauwe blouse en geruite rok, zoodat men zeker op goedkoope wijze variatie aan kan brengen. Het piqué kraagje kan ingeregen en verwisseld worden voor een geruit. Rok met dubbele, deels opgestikte plooi en rechte achterbaan, die aan een band of katoenen lijfje gezet wordt en blouse met knoopsluiting en zakjes, die van boven, evenals de manchet van de blouse mouwen enkele malen is doorgestikt. Patronen voor 10 tel 14 jaar. VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode- had". Postbus 36. Den Haag, giro 203203. NAAM: Patroon No. Maat Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van .Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. •*- (Postzegels liefst van 1 ys, 3, 5, 10 of 12 </j cent, doch niet van 6 cent).

Wieringer courant | 1937 | | pagina 4