TWEEDE BLAD. ZATERDAG a? NOVEMBER 1937 f«IBUWt EN ADVERTENTII OM3TR HET WASSCHEN VAN WOL. SPORT. Onzuivere huid PÜROLS WIERINGER COURANT Proeft alles, wat U maar wilt. Proeft óók KING pepermunt. En op het zelfde moment weet U het. KING blinkt uit in zuiverheid, in smaak, in verkwikking, in geneeskracht. Waar U staat of waar U gaat, draagt steeds KING bij U, om te genieten, om U te verkwikken, om fit te blijven. De natuurzuivere KING pepermunt mogelijk. Zii/ipet dan ook zoo vlug mogelijk worcfini ^gedroogd. Het drogen Het drogen van wollen goed vraagt eveneens speciale aandacht. Men kan het met drogen nog heelemaal beder ven, ook al heeft men het goed gewas schen. Wol mag in geen geval bij de kachel worden gedroogd, het „ver- vilt" den ook weer en wordt dus onge schikt om te dragen. Witte wol wordt jgeel en hard. Verder is „de manier waarop" nog van belang. Een trui kan het beste op een tafel of op een plank plat te drogen worden gelegd, daar het model er dan het beste in biji't en de kleuren ook de minste kans krijgen om door te loopen. Tusschen de verschillend gekleurde deelen worden oude doeken gelegd. Japonnen kunnen het beste op kleo ren hangers worden opgehangen, rok ken en stevig gebreide; kleedingstuk- ken worden over een lijn gehangen. In geen geval echter met twee knijpers. Het kieedingstuk zakt dan uit en het resultaat is een rok met twee punten, die bijna niet meer bij te rekken en bij te persen zijn. babygoed Wollen babygoed moet met nóg meer zorg worden behandeld, daar baby's een erg teere huid hebben. De (zeep mag dus in geen geval scherp 'zijn en moet goed \vorden uitgespoeld, i Geel geworden truitjes en wolletjes kunnen met een wolbleekmiddel weer wit worden gemaakt. Men volgt de ge- I bruiksaanwijzing en spoelt 11a in wa- I ter met azijn. op een veilige plaats meende te heb- 'ben opgeborgen, verdwenen was, ter wijl het er de vorige dag nog lag. Dat de man schrok, laat zich begrij pen. Het bleek, dat zijn vrouw dien dag op visite was geweest en vermoe delijk heeft een of ander daar de lucht van gekregen, en zich toegang verschaft tot de woning waarna men spoorloos verdwenen is met het gesto len geld. De zaak is direct bij de poli tie aangegeven, die nu gezamenlijk 'n ijverig onderzoek instellen. Naai' wij vernemen is er reeds een spoor in deze zaak gevonden, zoodat 'de ontknoóping niet ver meer weg zal zijn. rrf> Wc\\ TONNEMA CIE FABR.KANTEN VAN KING PEPERMUNT Iloe we wollen kieedingstuk ken zacht en wollig kunnen houden. De winter staat voor de deur en we hebben onze wollen kleeren voor den dag gehaald. Sommige huisvrouwen deden dit met een zucht, want nu komt ook de tijd van wol wasschen weer aan, met alle gevaren van krim pen en geel worden daaraan verbon den. Het is inderdaad jammer, als een goed stuk wol, reeds als het eenmaal is gewassclien, een vaste massa is geworden, waaruit alle soepelheid, welke juist bij wol eisch is, is verdwe nen. Maar dat ligt dan heusch aan de behandeling. Vlokkenzeep. Wol moet een geheel aparte behan deling krijgen, wil het even soepel en schoon uit dc wasch komen, als het er vuil is ingegaan. Wol mag nooit met een scherpe zeep worden gewasschen. I11 geen geval mag men zeeppoeder gebruiken. Alleen met vlok kenzeep blijft wol zacht en wollig. Witte wol moet zelfs extra voorzicli tig worden gewassclien met vlokken zeep met een lepel ammonia erin of wel met ammoniakzeep vlokkenzeep met ammonia is echter goedkooper. Wol mag in geen geval met te warm water worden gewasschen, daar het dan „vervilt". Dat wil zeggen, dat de schubben van de wolhaar dan elkaar gaan grijpen waardoor het geheel een Stijve mssa wordt, waaruit alle luch tigheid en wolligheid zijn verdwenen. Houtzeep Hebben we truien te wasschen, dan beginnen we met ze in lauw water te zetten om het eerste vuil te laten uittrekken. In dien tijd maken wc een sop van vlokkenzeep klaar voor lich te en van houtzeep voor donkere trui en. Houtzeep werd vroeger veel meer gebruikt dan tegenwoordig, maar op de huishoudscholen en ook in verschil lende gezinnen - vermoedelijk wel als gevolg daarvan - komt het weer meer in trek. Houtzeep is zeep, getrokken van schilfers van den bast van- den zeep- boom. De schilfers worden bij den dro gist gekocht, in een pan gedaan en af getrokken niet koud water. Voor een trui gebruikt men ongeveer 50 gram en voor een jurk of rok 100 gram. De zeepschilferS worden met koud water op een lage vlam gezet en na onge- veer-r.een half uur kan men een licht bruin aftreksel afgieten. Dit aftreksel kan alleen voor donko re truien worden gebruikt, daar lich tè of witte truien of witte truien met strepen dooi- het lichtbruine af treksel eenigszins van kleur zouden veranderen. Voor donkere kleeding- stukken moet men echter houtzeep gebruiken, daar vlokkenzeep ze vaal zou maken. Het wollen goed kan ook met hout zeep worden geweekt. Dit is een voor deel boven het wasschen met gewone zeep, want wanneer men een donkere jumper in vlokkenzeep zou weeken, zou men tot de onaangename ontdek king komen, dat het week water na oen klein poosje heelemaal bruin, zwart of groen was geworden. Wanneer ccri kieedingstuk in houtzeep wordt ge weekt, heeft men geen last van afge. ven, tenmips'e niet noemenswaard Eerst meten. Voordat men gaat wasschen of zelfs maar in de week zetten, wordt het wollen klccdingsiuk gemeten. Dit mag vooral nicc worden verge ten. Het is zoo'n teleurstelling als het pas gewasschen kieedingstuk te nauw is geworden. Na het meten wordt alles erat getornd, dat niet te gen water en zeep kan. Let vooral op de knoopen. De meeste knoopen op jumpers en ander wollen goed zijn van hout en als men die erop laat zil te, kan men na het wasschen gerust nieuwe knoopen koopen. Misschien hebben de knoouen nog wel afgege ven ook en de jumper bedorven Vlekken, bijv. in een wollen japon, die uit den aard der zaak niet zoo dik wijls wordt gewasscheri, worden met een wit draadje even omgeregen. Dan kan men er extra op wasschen en des noods nog even tetra gebruiken. Men komt dan tenminste 11a het wasschen niet voor de onaangename verrassing te staan, dat niet alle vlekken zijn verdwenen. Het wasschen. Als het goed lang genoeg heeft ge weekt, wordt de donkere trui in het weeksop gewasschen en de lichte trui en krijgen een sopje van vlokkenzeep. Dit wasschen van wol bestaat in knij pen. Wol mag vooral niet als katoen worden behandeld of als zijde en tri cot worden gewreven en op de hand gewasschen. Neen, de wol moet alleen maar in het sop worden ondergedom peld en weer uitgeknepen, net zoo lang tot zij schoon is. Men moet het zeepsop goed in dc wol laten dringen, daarna wordt een twee de sop gegeven, om het eerste vuil sop er uit te wasschen. Vervolgens wordt gespoeld, ook een heel belang rijk onderdeel. Het eerste spoelwater moet een beetje warm zijn, om de zeep er goed uit te krijgen. Daarna wordt nog 3 a 4 maal met koud water nagespoeld. Wanneer er zeep in de wol blijft zitten, gaat zij er vaal uit zien en wordt hard, wat de huid weer prikkelt. Witte wol wordt bovendien geel, als de zeep er niet heelemaal uit is. Mocht een trui met veel strepen er in soms doorloopen, dan wordt de trui, terwijl men het tweede sop maakt, zoolang in koud water gezet. Daarna neemt men natuurlijk een koud sop en wascht do trui zoo vlug GEMEENTE WIERINGEN. Bouwvergunning is verleend aan M. Ivaptein tot het bouwen van een nieu we bakkerij in de Kliefstraat, aan D. Engel tot verbouw van een winkel huis in de Belstraat en aan J. Kuipers tot het bouwen van een woonhuis in de Elft. Ontvangst collecte. De najaars-col- te van het Leger des Heils in Octobei' j.1. in deze gemeente gehouden, heeft f 41.16 opgebracht. Verloting. Aan de vereeniging „IJs club Westeriand" is vergunning ver leend tot het houden van een verlo ting. Uitgegeven zullen worden 3000 loten a f 0.10. Stopzetting werkverschaffing. Met het oog op het jaargetijde zal in het tijdvak van 20 Dec. t.m. 8 Jan 1938, dus gedurende 3 werkweken de werkverschaffing in den Wiering.er- meerpolder worden stopgezet. Paardenverzekering „Helpt Elkander" In de Donderdagmiddag gehouden vergadering van de Onderlinge Vee- en Paardenverzekering Maatschappij „Helpt Elkander" is de premie voor de afd. Rundvee van 20 Mei tot 20 Nov. 1937 door de Heeren Commissarissen vastgesteld op f 0.50 per f 100 verze kerd kapitaal. POLITIE: Verloren een gympakje met schoenen. Gevonden een hand beschermer van een rijwiel Inl. bij den Gem. Bode De Fancy-Fair van de Kleuterschool „Oost Wieringen". Zooals bekend is gemaakt in de advertentie. organi seert genoemde Kleuterschool een Fancy-Fair, hetwelk hedenavond om 7 uur in do zaal „Wiron" zal worden ingezet. Vooraf maakt „Apollo" een rondje door het dorp, om allen nog eens extra uit te noodigeri voor een be zoek. De verschillende vermakelijkhe den zijn reeds eerder in ons blad ge- noem. Nog even vestigen wij de aan dacht, op het Cabaret en het vroolijk rad. De fancy-fair is verdeeld over bei de zalen. Dooi- een overloop kan men van de eene zaal in de andere komen. Het staat wel vast,, dat de sfeer Zon dagavond opgeluisterd zal worden door de Oeverschc Orkestvereen. die zich weer geheel belangeloos beschik baar stelde, om eenige 11 ummers ten gehoore te brengen. Op Maandagavond, de sluit-avond wordt een massaal bezoek verwacht, aangezien dan de verloting plaats heeft. Al met al rekent het bestuur der Fancy-Fair op een flinke opkomst van jong en oud. Het is voor het goe de doel, nietwaar Dcopsoez. Zusterkring opgericht ie Den Oever. Donderdagavond is in het lokaal van de Kapel te Deri Oever, een Doopsgez. Zusterkring opgericht, na dat vooraf reeds besprekingen te dien opzichte waren gehouden. Reeds 15 dames gaven zich als lid op. Diefstal met insluiping op Smerp Toen een inwoner van Smerp Woens dag iemand wilde betalen, kwam hij tot. de minder aangename ontdekking, dat, een bedrag van 13 gulden, dat hij INGEZONDEN STUKKEN. „ERGERLIJKE BALDADIGHEID" Antwoord aan den heer Overeem. We zijn u dankbaar, dat u aandacht aan ons stukje heeft besteed; immers een onderwijzer heeft groote invloed op de jeugd Als u echter spreekt van overdreven en onjuiste voorstellingen, dan is u, mijnheer Overeem, zeker slecht op de hoogte van hetgeen er op het Kerk hof is geschied. Noemt u het noodeloos alarm, ais bronzen kettingschakels van de tombes worden gerukt, als het deklood van houten grafpalen wordt gehaald, als de ruiten van de kerk worden inge gooid Al deze euveldaden hadden we nog niet eens genoemd. Dat het hek steeds open-staat, dateert van enkele we ken terug; het slot werd door de jeugd vernield Dat slechts één aangifte bij de politie plaats had, inderdaad, dat weten we Maar juist daardoor weid de zaak aan het rollen gebracht. Anderen, die ziel» evengoed verontwaardigd gevoelden o- ver de grafschennis, hebben er niet da delijk de politie in gemoeid. Maar de feiten, die wij hebben ge meld zijn NIET overdreven en hebben wij uit betrouwbare bron. Het zij verre van ons hiervoor de omwonenden aan sprakelijk te stellen; doch als u zegt: ze hebben uw aansporing niet noodig, dan gelooven we nu, dat we in andere richting een aansporig moeten doen en wel tot u met het dringend verzoek u eens goed met de feiten op de hoogte te stellen en dan de maatregelen te treffen, die onder uw bereik liggen Red. Succes-Nieüws. In verband met de Interland-wedstrijd, is het eerste elftal vrij, zoodat de Successers nog wat kun nen trainen voor de wedstrijd tegen Helder op Zondag 5 Dec. Het 2e elftal gaat naar Helder 3, waar tegen op eigen terrrein gelijk werd gespeeld, namelijk 5-5. Succes 2 is sindsdien iets vooruit gegaan met haar elftal, doch ook Helder 3 heeft in de laatste wedstrijd goed spel gele verd tegen Atlas, zoodat beide elftal len wel weer van gelijke kracht zullen zijn en een gelijk spel ook dit keer in de lijn der verwachtingen ligt. Succes 2 is door de overwinning op Schoorl weer aardig opgehaald als we de rang lijst bezien., Succes 3 gaat- op bezoek naar IIRC6 waartegen op eigen terrein verloren werd met 2-3, zoodat het 3e ook nu voor een zware taak gesteld wordt. Toch gelooven we dat het resultaat niet behoeft teleur stellen, als her elf tal werkt, zooals dit in de laatste wed strijd het geval was. Beide wedstrijden vinden plaats om 10 uur. Vertrek 9 uii* Succes 4. Met blijdschap kunnen we berichten de geboorte van een 4e elf tal, we hopen dat het zich zal kunnen handhaven en niet zal blijken een gele- genheidskindtje te zijn, dat na eenige wedstrijden weer teruggetrokken moet worden De spelers kunnen door een ge regelde opkomst dit voorkomen. Succes 4 is ingedeeld in klasse 4 F, waarin medespelen Petten 2, Nieuwe Niedorp 3, Oudesluis 2, W.-Waard' -3,1 BKC 3, Schagen 3 en Callantsoog 1. Vanaf deze plaats wen schen we het 4e succes. De adspiranten spelen thuis om 10 uur Succes a - Schagen a, wat een aardige wedstrijd kan worden van 2 gelijkwaardige elftallen. Om 11.15 uur: Succes B - Schagen B wat eveneens 2 ploegen van gelijke kracht in het veld brengt. Nederland - Luxemburg. Het voetbal-programma wordt voor deze Zondag weer onderbroken om 'n Interland-wedstrijd te spelen voor het Wereld-tournooi in 1938. Voor deze wedstrijden zijn de diverse landen inge deeld in groepen, welke door voor-wed strijden uitmaken, wie van hen afge vaardigd zullen worden, om deel te nemen aan de eind wedstrijden 'te Parijs. Nederland is ingedeeld bij Bel gië en Luxemburg. Twee van deze drie landen gaan naar Parijs in 1938. Ne derland maakt hiervoor een goede kans, daar Luxemburg bekend staat als een land, waar het voetbalpeil nog niet zoo hoog staat als in België en Nederland. Maar toch zijn de Nederl. voetbal-voormannen er niet zoo heel erg gerust op. Luxemburg heeft welis waar nog nimmer tegen het offici- eele Nederlandsche elfital gespeeld, maar de resultaten van wedstrijden, welke Luxemburg tegen andere lan den behaalde, wijzen er op dat in dit land vooruitgang te bespeuren is., De keuze-commissie heeft dan ook het Ncd. elftal grondig herzien, niet minder dan 5 andere spelers zijn er in opgesteld. Het ziet er thans als volgt uit Van Male (Feijenoord.) Punt (D.F.C.) - Caldenhove (D.W.S.) 1'aauwe -F.) Kupper (F.) Van Heel (F. Wels (Unitas) v. Spaandonk (Neptunus De Boer (K.F.C.) Smit (Haarlem) Bergman (B1.-W-; Zoo men ziet is dit een geheel ander efftal, als dat wat tegen Frankrijk uitkwam. Als geheel nieuwelingen ko men er in voor de 18-jarige De Boer van K.F.C. als midvoor Kupper van Feijenoord als spil en op de back plaats Punt van D. F. C. j Vooral is de hoop gevestigd op De Boer, deze zal namelijk de taak krij gen om de midvoorplaats, welke zoo veel hoofdbrekens kost, te bezetten. Verdei' de geheele midden-linie van Feijenoord, wat vanzelfsprekend geen risico is, daar deze spelers geheel op elkaar ingespeeld zijn en de resul taten welke het Feijenoordsche elftal jde laatste wedstrijden behaalde, wet tigen dan ooak ten volle deze keuze. Als dit Ned. elftal Zondag van Luxemburg mocht verliezen, blijft er nog maar een heel klein kansje over vooi Parijs, tenzij België of Luxem burg ook een wedstrijd verliezen, want dan zullen de doel cijfers gaan meespreken. Liyxemburg komt met het volgende elftal uit DOEL Hoscheid Witry Majerus Dumont Bommertz Fischer Rliein, Libar, Mart, Geib, Kemp Vetwormpjes, pukkels en uit slag verdwijnen en de huid wordt jeugdig-frisch, gezond en fluweelzacht door zuivert - verzacht - geneest In doozen 30-60ct. Bij Apoth. en Drog. I MIJNHAÜDT BINNENLANDSCH NIEUWS. EEN GOED BLOEMBOLLENJAAR. Levendige handel in teeltver gunningen. Nu het bloebollenseizoen teneinde is, blijkt uit het verloop van den hollen- handel in 1937, dat deze in vele opzich ten bevredigend zijn geweest. De slech te oogst, in het bijzonder van tulpen bollen. veroorzaakte reeds een sterke prijsstijging, terwijl twee groote afne mers, namelijk Amerika en Duitsch- land, aanzienlijk meer bollén noodig hadden dan in het vorige jaar. Door een en ander ontstond om streeks Augustus een sterk verhoogde vraag, als gevolg waarvan voor énkele gewilde soorten de prijzen ongewoon opliepen. Sommige soorten, ais b.v. Albino, waren al spoedig weinig of niet verkrijgbaar. De handel was zeer levendig en is dit gedurende het gehee le seizoen gebleven. De nahandel betee kende daarentegen minder dan in voorgaande jaren, omdat de beperkte voorraden spoediger waren uitgeput. Nu met het vervallen der November berekeningen het seizoen practisch ten einde is, bleek een algemeen overzicht van 't verloop van den handel mogelijk De totale exportwaarde over October bedroeg dit jaar 47 millioen gulden meer dan in 1936, terwijl de export waarde over het jaar 1937 tot dusverre reeds 3 millioen gulden boven het ge heele jaar 1936 ligt. Bij de beschouwing- van deze cijfers mag men natuurlijk niet uit het oog verliezen de mone taire maatregelen in September 1936 genomen en hun onmiddellijke ge volgen. Toch heeft het verloop van den han del in dit jaar de stemming aanmerke lijk verbeterd, wat misschien wel het beste tot uiting komt in de grooïe vraag naar teelt vergunningen. Het to tale kwantum wordt namelijk door de regeering niet uitgebreid en nu is er 'n levendige handel in teeltvergunningen ontstaan. De prijzen zijn thans zoover opgeioopen, dat de teeltvergunning voor hyacinlhen reeds meer kost dan de grond zelf. Alleen voor het recht om in het komende seizoen te mogen telen worden thans reeds aanzienlijke bedragen uitgegeven, al is de algemee- ne verwachting dat er in 1938 wel eeni ge reactie zal optreden. Bij eeri zoo wis selvallige handel als de bollenhandél blijft dit echter een open vraag.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 3