IANDH. INRICHTING >8e JAARGANG DINSDAG 3o NOVEMBER 1937 No. 13e NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BEKENDE LAGE TARIEVEN. HET IJS GEBROKEN REISBUREAU WACO HOORN Tel. 184 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden t 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: Hlppolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9l/21 uur. Inlichtingen kosteloos. Reparaties in één dag gereed. B1NNENLANDSCH NIEUWS. Ziekte van Weil na*» auto-ongeluk. Men zal zich herinneren, zegt het Vbl.. dat een auto, waarin eenige heeren uit Hoorn waren gezeten,, door de leuning van de Kerkebrug is gere den en daarna in de ringsloot terecht kwam. De chauffeur van deze auto verkeerde onder den invloed van sterken drank. Dezer dagen is het ko men vast t<e staan, dat één dezer hee ren bij dit ongeval de ziekte van Weil heeft opgcloopen. De ziekte heeft echter een gunstig verloop ge had. Uit een en ander blijkt, dat de ge meenteraad een verstandige stap heeft gedaan door het zwemmen, anders dan in badinrichtingen, te verbieden. De aanwonenden van dc ringsloot zul len de ratteriplaag dienen te bestrij den en te zorgen, dat er geen afval in en bij de ringsloot wordt geworpen. De chauffeur van de auto werd de zer dagen veroordeeld tot een boete van f 20 of 10 dagen hechtenis alsmede ontzegging van rijbevoegdheid voor den tijd van zes maanden. Geen belangstelling voor Raadszetel. In Almelo doet zich een eigenaardi ge kwestie voor ten aanzien van de vertegenwoordiging in de gemeente raad van de Kath. Democr. Partij. De heer II. J. van Duyn heeft als lid van den gemeenteraad bedankt. Opvolger op de lijst is de heer A. H. Krcuvel, die echte!' ook te kennen heeft gegeven niet in de raad zitting te willen her men. Vervolgens komen nog op de lijst vier candidaten voor, die echter geen van allen genegen schijnen te zijn in den raad zitting te nemen. WAT VERLIEZEN WIJ Leerrijk, merkwaardig en vermake lijk zijn de stastistieken van gevonden voorwerpen, die de spoorweg-admini straties op geregelde tijden laat publi- ceeren. Wat verliezen wij en welke lessen kunnen wij daaruit trekken Nemen wij eens zulk een statistiek bij den kop. Zij betreft het 3e kwar taal van dit jaar, toen er dus veel ge bruik van de Spoorwegen werd ge maakt. Welnu, in dat kwartaal werden in de treinen niet minder dan 21.633 achtergelaten voorwerpen gevonden. En dat de vergeetachtigheid toenam, blijkt uit het cijfer over hetzelfde •kwartaal van een jaar tevoren: 18.794 Veel merkwaardiger echter dan dit hooge cijfer vinden wij het. feit, dat zoo velen vrede nemen met het verliezen en blijkbaar geen moeite doen oin het verloren schaap in de oude kooi terug te doen heeren. Immers, slechts ruim 55 pCt. van de gevonden voorwerpen konden .aan de eigenaars worden terug gegeven om de rest (ruim 10.000) werd niet gevraagd. En wat verliezen we nu in de eerste plaats Ook dit is een openbaring. In vroege! jaren sto den in zulke lijstjes dc paraplu's# bo venaan, in ieder geval bekleedden zij zij er een eereplaais. Thans niel. Wat het meest werden achtergelaten, wa ren hoeden. Niet minder dan 2.353. En daarop volgden de jassen 1.453. Wat volgt hieruit Dat DEZE vcrgeetachtigeliid vrijwel voor reke ning tier mannen komt. Want die hoe den zullen wel voor het overgroote deel heerenhoeden zijn geweest, aange zien vrouwen in den regel den hoed wel ophouden. Na de hoeden en de jas sen komen de handschoenen (1.439) en vervolgens de paraplu's (1.365.) Wij zullen de opsommingen maar staken tasschen, koffers, wandel stokken, boeken, gouden en zilveren voorwerpen en zelfs vele rijwielplaat jes domonstreeren de vergeetachtig heid des menschdoms. Maar dat talloo zen zooveel AAN het hoofd hebben om niet te bespeuren dat zij niets OP het hoofd hebben, is teekenend voor de zen tijd FEUILLETON HOOFDSTUK I. Een groote verrassing. 1.) Cedric zelf wist er niets van. Geen mensch, bad er ooit met hem over gesproken. Hij wist dat zijn vader een Engelschman was geweest, omdat zijne moeder het hem verteld had maar zijn vader was gestorven toen hij nog heel klein was en hij herinnerde zich weinig meer van hem dan dat hij lang was, blauwe oogen en eene groote snor had en dat het dolprettig was om op zijn schouder door de kamer gedragen te worden. Toen zijn papa dood was, had Cedric spoedig begrepen, dat het maar beter was met zijne moeder niet veel over hem te spreken. Toen zijn vader ziek werd, was Cedric weggezonden en toen hij terugkwam, was alles voorbij en zijne moeder, die ook erg ziek was geweest, kon nog ternauwernood in haar grooten stoel bij het venster zitten. Zij was bleek en mager gewor den al de kuiltjes waren uit haar lief ge zichtje verdwenen hare mooie oogen ston den zoo droevig en zij was geheel in het zwart gekleed. .Liefste", zei Cedric (zijn vader had haar altijd zoo genoemd en het kleine ventje had het hem leeren nazeggen) „liefste, is vader nu weer beter Hij voelde hare armen beven en daarom keerde hij zijn krullekopje om en zag haar aan. De uitdrukking van haar gezicht deed hem beseffen, dat hij zeker zou moeten schreien. „Liefste," herhaalde hij, „is hij weer beter?" Op eens gaf zijn warm, liefhebbend hartje hem in, dat hij wel zou doen, als hij zijne beide armpjes maar om haar hals sloeg en BUITENLANDSCH NIEUWS. Missionarissen werden verbrand. Uit het onderzoek naar den moord op de negen missionarissen, onder wie zich drie Nederlanders bevonden, is ge bleken, dat de lijken des nachts op de markt van Tsjentingfoe werden ver brand. Er bleven echter stukken van religieuze voorwerpen en kleeren over, waardoor het mogelijk was de namen dei' slachtoffers vast te stellen. Men heeft de identiteit dei- moordenaars nóg hief. mèt "zekerheid'kunnen bepalen Een wraakneming De correspondent van de „Times" te Peking meldt, dat Mansjoerijsche sol daten de moorden hebben gepleegd. Eenige soldaten zouden van den mis siepost geld hebben geéischt, waarvoor zij terecht hebben moeten staan voor een Japansclien krijgsraad, die eenigen hunner ter dood veroordeelde. Andere Mansjoerijsche soldaten hebben hier voor wraak genomen doo; de pries ters te dooden. EEN SPAANSCHE SCHAT. Aan ingenieur \Y. van Wiencn, den uitvinder van de slibduik- en zandduik inrichting, is optie op de concessie ver leend op het hcj-gingsrecht van de goud- en zilxeriading, welke zich be vindt. in het wrak Diiquc dc Floreo2a, een der galjoens van de Spaansche Ar mada, die in 1588 door de Nederlan- haar tal van kusjes gaf en zijn zacht wange tje tegen de hare vlijde dat deed hij dus en toen legde zij haar hoofd op zijn schouder en schreide heete tranen, terwijl zij hem zóó vasthield alsof zij hem nooit weer zou losla ten. „Ja. hij is beter," sniktezij „hij is heel, heel weer beter, maar wij wij hebben nu niets meer dan elkander. Neen, niets meer Hoe klein hij ook was, toch begreep hij, dat zijn knappe, sterke vader nooit terug zou ko men dat hij dood was, net als andere men- schen, waarover hij wel eens had hooren spreken, hoewel hij volstrekt niet begreep wat er eigenlijk gebeurd en hoe dat groote ver driet gekomen was. Het was omdat zijne moe der altijd schreide, wanneer hij over vader sprak, dat hij zich in stilte voornam maar niet te veel over hem te spreken, en hij merk te ook, dat het niet goed was als zij zoo lang in het vuur of uit het raam zat te kijken, zonder zich te bewegen of te praten. Hij en zijne moeder kenden maar weinig menschen en leefden eigenlijk heel eenzaam en verlaten, hoewel Cedric dat nooit gemerkt had en het pas begon te beseffen toen hij ouder werd en hoorde waarom er bij hen nooit logé's of visi tes kwamen. Toen vertelde men hem, dat zijne moeder eene wees en heel alleen op de wereld was,toen zijn vader met haar trouw de. Zij was jong en mooi en woonde als ge zelschapsjuffrouw bij eene oude dame, die niets lief voor haar was en eens zag kapi tein Cedric Errol, die een bezoek kwam bren gen, dat zij met tranen in de oogen haastig de trap opliep en zij zag er zoo zacht en lief en bedroefd uit, dat de kapitein haar niet kon vergeten. En nadat er allerlei wonderlij ke dingen gebeurd waren en zij elkander goed hadden leeren kennen en liefhebben, waren zij samen getrouwd, hoewel allerlei men schen daarom boos op hen waren geworden, het ergst van allen kapitein Errol's vader, die .in Engeland woonde en een schatrijke deftige mijnheer was, met een heel ongemakkelijke humeur en een onoverkomelijken hekel aan ders en de Engelschen is vernietigd De Florenza, welke de geheele betaal kas der Armada aan boord heeft ten bedrage van 30 millioen goud duca- ten of 15 millioen goudponden, nam niet deel aan de zeegevechten en wist na de nedenaag der vloot te ontkomen. Op de vlucht rond hef. Engelsche ei landenrijk weivl de Florenza door een zwaren storm gedwongen in de haven van Tobermory op het eiland Muil aan de Westkust van Schotland een veilig heenkomen te zoeken. Het wrak ligt op 16 M. diepte onder den waterspiegel, weggezakt in 5 a 6 meter sib. De heer Van Wionen heeft zijn duik inrichting hij het borstelwerk van den gaszinkcr in den bodem van het Noord zeekanaal te Ve'lseii in den zomer van 1936 met succes toegepast. Spanje exporteert weer sinaasappels. Nog niet naar Nederland, we gens moelijkheden over de betalingsregeling. De uitvoer van sinaasappelen uit Spanje - deze export, die in de tweede helft van November pleegt te begin nen, geschiedt uitsluitend uit „regee- rings-Spanje" - is op beperkte schaal begonnnen naar Engeland en België. Naar Nederland wordt tot nu toe niet geexporteerd. Spanje heeft name lijk bezwaren tegen de autonome clea ring, die Nederland toepast en die er in het afgeloopen uitvoeïseizoen toe heeft geleid dat in het geheel geen de viezen zijn ontvangen voor haar sinaasapppelen uitvoer. Deze moest geheel worden verrekend tegen Neder landsche vorderingen, voortspruitende uit handelsschulden van Spanje. Reeds geruimen tijd zijn hierover be sprekingen gevoerd tusschen weder- zijdsche regeeringsinstanties, doch tot een oplossing is men nog niet geko men. Van Spaansche zijde wordt nog steeds vastgehouden aan den cisch, dat een deel van den sinaasappelen export naar Nederland in deviezen zal worden betaald, terwijl dan dc rost via de clearing zou kunnen worden verrekend. AnR Frausehe campagne in de Italiaansche peis wordt voortgezet. „Parijs bereidt zich voor op den oorlog." De anti-Fransche campagne in dc Italiaansche pers naar aanleiding van de redevoering-, welke de Franschc mi nister van marine zou hebben uitge sproken wordt met dezelfde heftig- iheid voortgezet ondanks de categori sche dementi. De „Lavoro Fascista" onderstreept dat de Franschc Regeering zich op den oorlog voorbereidt. Het blad schrijft „Italië vreest ni'ë^ alleen den oorlog- niet, doch het. haat hem evenmin. Het interesseert ons niet meer te weten of de Franschc Regeering op eigen initia tief is opgetreden of onder den druk van Rusland. Voor ons is de vijand, waar deze zich aandient. Wat men aan gene zijde der Alpen doet of niet doet, wij beschouwen Frankrijk als een vreemd land en in dien dit land zich vijandig betoont, zuilen wij als vijanden verschrikke lijk zijn. Virginio Gayda heeft-in de „Giornalc dTtolia" in bijzonder heftige bewoor dingen zijn reeds eerder geuite bewe ringen nogmaals herhaald. Hij aar zelt niet het door den Franschen mi nister van marine categorische demeu tic in twijfel te trekken. Commies lost drie schoten op meisje. Slachtoffer gewond. Dader gearresteerd. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur heeft een commies, wonende in West- Vlaanderen op den weg Ittervoort- Neeritter drie schoten gelost op een 25-jarige mejuffrouw, wonende te Itterfoort. Het meisje.werd door twee dezer kogels in dijbeen en arm getrof fen, terwijl de derde kogel miste. Zij is naar het Hospitaal 'overgebracht. Mej. Geelen, die bij haar ouders woont, kende den commies reeds eeni gen tijd. Haar ouders vonden evenwel de relatie minder geschikt, waarom mej. Geelen deze onlangs had verbro ken. Zaterdagmorgen stond het slacht offer op den weg Ittervoort-Neeritter op de autobus te wachten, to?n de com mies op de fiets kwam aanrijden. De man trok een revolver en loste plotse ling drie schoten op haar, waarna hij op zijn rijwiel stapte en naar Necrit- tèr reed. Personen, die op het hooren der schoten, waren komen aansnellen -boden- het slachtoffer de eerste-hulp en waarschuwden de politie van Grathem Toen de commies eenigen later te rugkeerde, is hij aangehouden en naar Grathem overgebracht, waar hij is op gesloten: Met KERSTDAGEN en NIEUWJAAR naar Dusseldorp, Keulen, Antwerpen en Brussel. 7 dagen naar Parijs, geheel verzorgd f 48.— Vraagt inlichtingen. Amerika en de Amerikanen. Hij had twee zonen ouder dan kapitein Cedric en het v/as eene vaste wet, dat de oudste van die zonen den titel moest erven en al de buiten plaatsen, die prachtig en verbazend groot waren stierf de oudste zoon, dan werd de tweede de erfgenaam, en zoo was er heel weinig kans dat kapitein Cedric ooit zelf rijk zou worden, al hoorde hij tot zulk een def tige familie. Nu wilde het toeval, dat de natuur aan den jongsten zoon gaven had geschonken, die zij aan de beide anderen onthouden had. Hij had een mooi gezicht, een krachtig, welge maakt lichaam, een sterk gestel, een vriende lijken glimlach en eene vroolijke, innemende stem hij was dapper en edelmoedig, bezat het beste hart van de wereld en scheen een eigenaardig talent te hebben, om alle men schen, die in zijne buurt kwamen, gelukkig te maken. Maar met zijne broeders was het ge heel anders gesteld. Toen zij als jongens te Eton waren, hielden hunne makkers niets van hen aan de academie voerden zij niets uitzij verspilden hun tijd en hun geld en hadden maar heel weinig ware vrienden. De oude graaf, hun vader, werd telkens door hen teleurgesteld en gegriefdzijn erfgenaam deed den oud-adelijken naam weinig eer aan en het liet zich aanzien, dat er niets van hem worden zou dan een zelfzuchtige ver kwister, een onbeduidend mensch, zonder mannelijke, edele eigenschappen. Het was bitter hard, dacht de oude graaf, dat de der de zoon, wien niets dan een zeer gering for tuintje te wachten stond, al de gaven en ta lenten, al de kracht en schoonheid en inne mendheid moest hebben. Somtijds was het bijna alsof hij een afkeer had van den knap pen jongen man, omdat hij al de goede Hoe danigheden bezat, die bij den aanzienlijken naam en de rijke bezittingen behoorden en toch kon hij niet laten om in de diepte van zijn trotsch en stug gemoed heel veel van' zijn jongsten zoon te houden. In eene van zijne booze buien had hij hem naar Amerika' GEMEENTE WIERINGEN. Uitslag verloting „Eigen Gebouw" H.-hoef. Hoofdprijs tarnden! is gevallen op no. 362. Op de volgende lotn. vielen prijzen 62, 68, 83, 213, 227, 238, 285, 318, 382, 406, 470, 473, 485, 507, 550. 582. 631. 646, 667, 679, 692. 781, 866, 886 930, 934, 946, 954. 998. 1006. 1018. 1030. 1055. 1090, 1097, 1132, 1175, 1204, 1291, 1429, 1442, 1473, 1468, 1490. 1525, 1526, 1573, 1579. 1603. 1615, 1662, 1698, 1744, 1753, 1827. 1918. 1932, 1986, 2080, 2091, 2129, 2133, 2140, 2243, 2287, 2300, 2422, 2466, 2496, 2542, 2566, 2594, 2637, 2659, 2682, 2691. 2742, 2744, 2746, 2769, 2795. Prijzen kunnen worden afgehaald aan het Eigen Gebouw. gestuurd, om te reizen en het land te leeren kennen hij meende, dat het beter zou zijn Cedric maar eens een tijdlang te verwijde ren dan zou hijzelf niet zoo dikwijls uit zijn humeur worden gebracht, als hij hem verge leek met zijne broeders, die hem door hun slecht gedrag in die dagen heel wat leed be rokkenden. Maar toen er omstreeks zes maanden ver- loopen waren, begon hij zich eenzaam te ge voelen en naar zijn zoon te verlangen hij schreef dus een brief aan kapitein Cedric om te zeggen, dat hij terug moest komen. Dit schrijven kruiste zich met een brief, dien de kapitein juist aan zijn vader verzonden had en waarin hij hem vertelde van zijne gene genheid voor een allerliefst Amerikaansch meisje en van zijn plan om met haar te trou wen en toen de graaf dat bericht ontving, kende zijne woede geene grenzen. Hoe driftig hij doorgaans ook was, nog nooit had hij zich zóó door zijne gramschap laten vervoeren als hij deze tijding ontving. Zijn kamerdienaar, die er bij was toen de brief kwam, dacht dat hij een toeval zou krijgen van drift. Een uur lang raasde hij als een woedende tijger, en teen ging hij zitten en schreef aan zijn zoon en verbood hem ooit weer een voet over zijns vaders drempel te zetten of aan hem en zijne broeders te schrijven. Hij zeide hem, dat hij mocht leven en sterven zooals het hem goed dacht, dat hij niet langer als een lid der fa milie beschouwd werd en dat hij zoolang als hij leefde nimmer op eenige hulp van zijn va der behoefde te rekenen. De kapitein was diep bedroefd toen hij dien brief las hij was innig aan zijn vaderland gehecht en hing met zijn geheele hart aan het oude huis, waarin hij geboren was ook van zijn knorrigen vader had hij veel gehou den en gedeeld in diens herhaalde teleurstel lingen maar hij wist, dat hij in de toekomst geen vriendelijk woord meer van hem. te wachten had. Eerst wist hij niet wat hij zou aanvangen werken voor den kost had hij nooit geleerd, en ondervinding in geldzaken' Kerkelijke verkiezing. Tot leden van het Kiescollege in de Hervormde Gemeente te Hippolytushoef zijn de heeren J. Bruul, D. Minnes, J. N. Mulder en H. Wilms herkozen. Fancy-Fair van de Kleuterschool „Oost-Wieringen." Zaterdagavond om ongeveer 7 uur ging dc muziekvereen. „Apollo" rond door het dorp, om de bewoners er nog eens extra op attent te maken, dat dit de eerste van de drie avonden van de ianey-fair was. Een heele schare volk liep achter „Apollo" op de maat van de vroolijke marschmuziek en er heerschip een opgewektt stemming. Voor de zaal „Wiron" verdrong zich een dichte menigte en toen dan einde lijk de deuren geopend werden, stroom de het volk naar binnen. De feestelijkheden werden geopend door den lieer Weth. Tijsen, die een korte doch krachtige rede hield, waar in hij zijn waardeering uitte over al het werk wat verricht was. Spr. wees er op, dat het zoo mooi is, een kleuter school te hebben en dat het aantal kinderen nu reeds 80 bedroeg, even veel als in Hippo. Epn woord van hul de voor 't comité, dat voor deze fancy- fair benoemd -was en ervoor gezorgd had, dat alles tip-top in orde was. Ook de burgerij hartel. dank voor alles wat zij afstond voor de fancy-fair. En natuurlijk-werd ook de heer Jurrie Lont niet vergeten, die voor een lage prijs zijn beide zalen afstond. Zoo móet het toch ook gaan, zegt spr., al- ien moeten samenwerken. Spr. be sluit zijn rede met de wensen, dat de Kleuterschool moge groeien en bloeien tot in lengte van dagen. Een hartelijk apoaus van de vele aanwezigen bewees de instemming met de woorden van den heer Tijsen. Hierna gaf de mandolineclub „Oost- Wieringen' eenige nummers ten beste. Een heele kring van menschen was om de „mandolinisten" geschaard, en na ieder nummer gingen de handen op elkaar. Het was echter jammer, dat men in de zaal moest zitten spelen. Op het tooneel zou alles beter tot zijn recht gekomen zijn. Hier had men echter de-theetuin gemaakt, zoodai er niet veel: ruimte meer overbleef voor andere doeleinden. Van de vele vermakelijkheden, die opgesteld waren, voerde het rad van fortuin natuurlijk weer de boventoon, ris ïio. twee volgde het cabaret, dal keer op keer totaal uitverkocht was. Het gebodene was er dan ook naar. Muzikanten, die de edele kunst ver stonden, eqn conferencier-gooche laar, die liet geheele cabaret deed schudden van de lacli en dan nog een groepje kleuters, die zongen, dat het een lieve lust was. Verder waren er de gebruikelijke vermakelijkheden, zooals schiettent, hallen-gooien, hengel tent, waarzeggers tent, enz. enz. Gezegd kan worden, dat in dc „vroolijke keuken" het meeste lawaai werd geschopt. De scherven had hij evenmin, maar moed en vastberaden heid des te meer. Hij verkocht zijn rang in het legex-, vond na veel moeite in New-York eene betrekking en trad in het huwelijk. Het verschil tusschen zijn tegenwoordig bestaan en het vroegere leven in Engeland was groot. In een klein huisje werd zijn zoontje geboren. Deze werd iedere maand mooier en aardiger. Toen hij grooter was, babbelde hij tegen ie der, vrij en ongedwongen. Dat was zijn groot ste aantrekkelijkheid die vroolijke, onbe vreesde, eigenaardige maniertjes, waarmee hij aller harten won. Ik denk, dat het kwam, omdat hij zulk een vertrouwenden aard had en een zoo vriendelijk hartje, dat hij iedereen genegen was en iedereen even blij en welte vreden zou willen maken als hij zelf was. Datzelfde vriendelijke hartje leerde hem ook reeds vroeg letten op de stemming van de menschen in zijne omgeving. Misschien kwam dit wel omdat hij zooveel in het gezelschap was geweest van zijn vader en moeder, die altijd hartelijk en vol kleine oplettendheden en beschaafd in den omgang waren. Thuis had hij nog nooit een onbeleefd of barsch woord hooren uitspreken hij was altijd be mind en geliefkoosd en met de grootste tee- derheid behandeld en dientengevolge was zijn kinderzieltje vol zonneschijn en warme, ver trouwende liefde. Hij had zijne moeder altijd met allerlei lieve naampjes hooren toespre ken en zoo gebruikte hij die zelf ook wanneer hij tot haar sprak hij had altijd gezien, dat zijn vader voor haar zorgde en zoo leerde hij ook letten op hetgeen zij gaarne had. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN V®OR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1