w 28e JAARGANG DINSDAG 7 DECEMBER 1937 No. t-4-l NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BEKENDE LAGE TARIEVEN. HET IJS GEBROKEN REISBUREAU WACO HOORN Tel. 184 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER BOSKER WIERINGEN. V' BUREAU Hippolytushoef h- Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADV-ERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.11 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9M>1 uur. Inlichtingen kosteloos. LANDBOUW. STOOMEN EN INKUILEN VAN VOLRAARDAPPELEN. Demonstratie nabij Enschedé dooi- prof. Visser c.s. Op het bedrijf van den heer J. II. Snuverink te Clsselo - gemeente En schedé - is de reeds aangekondigde de monstratie gehouden met een door prof. M. F. Visser c.s. geconstrueerd apparaat voor het stoomen van aard appelen. Voor deze demonstratie wa ren, behalve prof. Visser en prof. Broe- kema, tevens de besturen van de Land bouw-Org. in Overijssel aanwezig, be nevens landb. consulenten uit verschil lende streken van het land. De Bond van Smedenpatroons had zijn afge vaardigden gezonden, evenals de Werk tuigen-comin. van de Landb. Org. van de meeste provincies. Eenige honder den landbouw—deskundigen en practi- sclie landbouwers waren mede aanwe zig.. liet nut van het stoomen van aard appelen voor veevoeder is bekend Het ontbrak lot dusver aan een appara tuur, welke gemakkelijk verplaats baar was, zoodat men er niet mee van boerderij naar boerderij kon trekken en de capaciteit was niet zoodanig, dat het stoomen en inkuilen in 1 a 2 da gen op de boerderij kon verloopen. Duitschland was ons daarin voor. Nederland heeft thans echter den ach terstand in eert- voorsprong omgezet, want het Nederlandsche apparaat werkt goedkooper, veiliger en gemak kelijker dan het Duitsche. Het is door prof. Visser gebouwd, onder medewer king van den heer E. J. van Lankwaar den, directeur van de Rijkslandbouw- winterschool te Hengelo, na practische proeven op het bedrijf van den heer Sauverink te Wageningen. De landb.-coopertaties van Enschedé Hengelo, Almelo, Borne en Haaksber gen hebben de proefnemingen financi eel mogelijk gemaakt en thans het ap paraat aangekocht. Er werd tijdens de demonstratie op gewezen, dat de nieuwe methode het mogelijk maakt, meer aardappelen te verbouwen, waardoor men per lia. meer voedsel-eenheden verkrijgt, dan bij verbouw valt rogge met knollen als nagewas. Nederland kan zich dus wel licht wat meer onafhankelijk maken van den invoer van voederartikeleri. Vooral voor de zandgronden zal een grrootcre aardappelenverbouw van be lang zijn, omclat dit den wisselbouw met rogge - het hoofdproduct - bevor dert, waardoor ook hoogere opbreng sten per ha van rogge worden verkre gen. liet verkregen product wordt zacht zuur van smaak en door koeien zoowel als varkens gaarne gebruikt. Bij liet mesten van deze laatste kan de helft aan meel dooi' de goedkoope aardappelen worden vervangen. Het ingekuilde product blijft desnoods 1.0 jaar goed en er heeft geen intering plaats van voedende bestandcleelen. De zoo aan bederf onderhevige aard appelen worden op deze wijze in een bcwaarproduct veranderd, 'n feit, waar van men de belangrijkheid volgens de deskundigen niet mag onderschatten. Zij zijn ervan overtuigd, met dit appa raat en met deze inkuilmethode iets voor den landbouw te hebben gevonden dat in de structuur der bedrijven zou kunnen teweegbrengen en gunstig zal werken op de rentabiliteit. Aanbevolen werd, om bij de aardap pelen-veilingen zulk een apparaat te plaatsen, en er de doorgedraaide aard appelen in te verwerken, een denatu- ratie dus, waarbij geen voedingswaar de verloren gaat. Voorts is men er van overtuigd, dat binnen enkele jaren zulk een installatie langs de boerde rijen zal rijden, zooals (hans de dorsch machine. FEUILLETON. 4.) CRISIS - BUREAU. Steun koolzaad oogst 1937. De Nederlandsche Akkerbouw Cen trale maakt bekend, dat de steun voor koolzaad van oogst 1937 dat in liet tijdvak 3 October 1937 Lm. 7 Nov. 1937 met inachtneming van de gestelde voorschriften is verkocht f 0.50 per 100 Kg. zal bedragen. BINNENLANDSCH NIEUWS. 700 gulden uit brandkast gestolen. In den nacht van 4 op 5 Dec. is inge broken in een fabriek aan den Keileweg te Botterdam. De brandkast is openge broken. Er wordt f 700 vermist. STAKING BIJ Z.-ZEEWERKEN. Sinds vorige weck is onder de arbei ders bij bovengenoemde werken te Lom mer een staking uitgebroken, waarbij ongeveer 60 arbeiders zijn betrokken. Doordat de afstand van en naar liet werk steeds grooter wordt en met het gaan en komen dus meer tijd is ge moeid, hebben de arbeiders aan hun werkgevers voorgesteld, dit tijdverlies, dat momenteel per dag ongeveer drie uur bedraagt, gezamenlijk te dragen. Dit voorstel is door de werkgevers, de aannemerscombinatie Van Haaf ten Van der Hoeven en Van Wijngaarden, niet aangenomen, waarop de arbeiders Donderdag' het werk hebben neerga legd. Lang en ernstig bleef hij met mijnheer Hobbs zitten praten. I Toen Hobbs eenmaal aan het praten was j over graven, markiezen en adellijke landgoe- deren, gaf hij van allerlei dingen verklarin- gen, waarvan de heer Havisman zeker vreemd opgezien zou hebben, indien hij ze had kun- nen hooren. Er waren buitendien vele dingen waarvan' de heer Havisman vreemd stond te kijken. Hij had zijn geheele leven in Engeland door- j gebracht en was volstrekt niet gewend aan Amerikaansche menschen en Amerikaansche1 toestanden. Als rechtsgeleerde had hij meer dan veertig jaren in betrekking gestaan tot, de familie van den graaf van Dorincourt. Hij had gedeeld in het verdriet van den cuden Graaf over het wangedrag zijner zo- nen, in diens bittere verontwaardiging over kapitein Cedric' Amerikaansch huwelijk, en hij wist ook hoe hij het arme weeuwtje nog altijd haatte en steeds op minachtenden, ru- wen toon over haar sprak. Hij beweerde, dat zij eene Amerikaansche intrigante was, die zijn zoon tot een huwelijk had weten over te halen, omdat zij ontdekt had, dat hij de zoon van een graaf was. De oude rechtsgeleerde zelf had dit eigenlijk ook geloofd. Hij had in zijn leven zooveel zelfzuchtige, inhalige men- schen ontmoet en van de Amerikanen nooit een bijzonder hoog denkbeeld gehad. Toen zijn koetsier hem naar die afgelegen straat bracht en voor het kleine, onaanzienlijke huisje stilhield, had hij zich vreeselijk geër gerd. Het was meer dan erg te moeten den ken. dat de aanstaande eigenaar van Dorin court Castle in zulk een burgerlijk huisje, in eene straat met een komenijswinkel op den hoek geboren was. Hij was benieuwd om te zien welk slag van kind het was en hoe de moeder wel zou wezen. Toen Mary hem in het klein salonnetje had gelaten, wierp hij een onderzoekenden blik om zich heen. Het was eenvoudig gemeu beld, maar zag er gezellig uiter waren geen leelijke goedkoope ornamenten. „Tot zoover schikt het vrij wel," dacht hij bij zich zeiven, „maar misschien is dat nog het werk van den kapitein." Toen mevrouw Errol kort daarna verscheen, begon hij toch te vermoeden, dat zij zelve er ook de hand in had gehad. Indien hij niet zulk een stijve oude heer was geweest, gewoon om zijne aandoeningen streng te beheerschen, dan zou hij zeker verrast zijn opgesprongen, toen hij haar zag. In hare eenvoudige zwarte japon, die het slanke figuurtje zoo onberispe lijk kleedde, geleek zij meer op een jong meisje dan op de moeder van een zevenjari gen knaap. Zij had een mooi, maar droef geestig gezichtje en eene lieve, onschuldige uitdrukking in hare bruine oogen eene uitdrukking van weemoed ook. die haar bij gebleven was na den dood van haar echtge noot. Cedric was er aan g.ewoon geraakteen heel ennkelen keer zag hij het oude licht nog maar eens in hare oogen schitteren en dat was wanneer hij met haar speelde of praatte en iets grappigs zeide cf een deftig, lang v/oord gebruikte, dat hij in een courant ge vonden of van mijnheer Hobbs overgenomen had. Hij was bijzonder gesteld op deftige woorden en vond het prettig als zij er om lachte, al begreep hij de reden nietvoor hem was er niets belachelijks aan. hij nam ze heel ernstigs op. De ondervinding had den ouden advocaat een scherpen blik gegeven op de karakters van de menschen met wie hij in aanraking kwam en zoodra hij Cedric's moeder zag, begreep hij dat de oude Graaf gedwaald had, toen hij zich de onwelkome schoondochter als eene laaghartige, geldzuch tige vrouw voorstelde. De heer Havisham was nooit getrouwd geweest, nooit verliefd zelfs, maar hij voelde instinctmatig', dat dit mooie, jonge schepseltje, met hare lieve stem en Belangrijk jaar voor papier-fabricage. Te Velsen werd in de afgeloopen elf maanden van dit jaar voor de papier fabriek aldaar een hoeveelheid van 77.665 kul), liout aangevoerd, tegen 44.484 kub. vadem in het gelijke tijd vak van 1936. Drie ciriuspaarden door electrischen stroom gedood. Petitke hinnikte en voorkwam erger. Door een angstig gehinnik hoeft Zaterdagavond de 22-jarige wegens 'langdurigen dienst op nonactief ge stelde hengst Petit. van het Circus Van Bever, dat te Breda van zijn win- terrust geniet, aan 3 lotgenooten en een olifant het leven gered. Voor drie andere paaiden, namelijk de Hackney Bily, de Oldenburger Othcllo en de Albino Gita, kwam de op het angstig gehinnik van Petit toegeschoten hulp echter te laat. Zij zijn door elcctrocu- tie om het leven gekomen. Het circus Van Bever, dat van Mrt tot einde October het land doorreist, is een van die ondernemingen, die tol- kenjare de Breda.sche kermis in de clcrde week van Oct. tot einddoel kie zen om dan te Breda te overwinteren en liet materiaal op te knappen voor bol volgend jaar. liet circus vindt dan ook reeds drie jaar achtereen onderdak in de oude waterstoffabriek aan tien Slingerweg. Hier staan momenteel de 26 wagens lor onderneming, terwijl ook de leven de have, bestaande uit 26 paarden, 6 poney's, een olifant en eenige honden hier een onderdak vindt. De buiten gebruik zijnde oude fa briek heeft een geheel ijzeren geraam te, waaraan een noodverlichting met rubberkabels is aangebracht. Tusschen het ijzeren geraamte is ook de staal draad bevestigd, waaraan de paarden, de poney's en de olifant met de aan de halfstalen hoofdspellen 'bevestigde kettingen zijn vastgemaakt. Vermoede- I ijk dooi'-het- voIe grbruik schijnt- een der rubberkabels te zijn doorgesleten, waardoor kortsluiting ontstond en hel ijzeren geraamte van het gebouw onder stroom kwam te staan. Door de, kettingen en de half-stalen hoofdstellen kwamen ook de paarden en de olifant onder stroom te staan. Drie paarden, Billy, Gita en Othello, vielen dadelijk dood neer, terwijl de an xlere ineenzakten of in doodsangst met den kop tegen den muurvvlogen, waar bij zij verschillende verwondingen aan hoofd en oogen opliepen. Het personeel, dat in een aangrenzen de ruimte bezig was, bemerkte van een cu ander niets, tot een van de stal knechts plotseling den ouden hengst Petit angstig hoorde hinniken en di rect onder het roepen van Petitke is los" naar de stalruimte vloog. Tot zijn ontzetting zag hij bijna alle paar den kramptrekkend op den grond lig gen, terwijl enkele andere half aan dé kettingen hingen. Toen de stalknecht daarop wilde be ginnen de kettingen van den stalen {draad los te maken kreeg hij een hevi 'gen schok en eerst toen bemerkte hij, [dat kortsluiting was ontstaan en dat- de stroom op den draad stond. Geluk kig behield de man zijn tegenwoordig heid van geest, zoodat hij direct den stroom liet uitschakelen. Met stallantaarns heeft men daarop poolshoogte genomenwrarbij bleek, dat de drie reeds eerder genoemde paarden - jonge beesten, die juist wa ren afgericht, - reeds dood waren. Do andere, paarden, hoewei door den elec trischen stroom verdoofd, kwamen spoedig weer bij. De cadavers dei- drie dooie paarden zijn voor de noodslachting naar het aha:uii vervoerd. Alleen de olifant en rie poroy's onder vonden v\a deze k ts!uiting geer enkel nadoel, door de toevallige om standigheid dat zij in dat gedeelte van le -stalruimte stonden, w aar een hou ten vloer is. Het circus Van Bever heeft, dooi- het gebeurde grootc schdo geleden, daar Billy en O'hello deel uitmaakten van sou nummer van 4 paarden en Gita van een nummer van 2 paarden, zoo dat nu opnieuw met de dressuur moet worden begonnen. Geen wonder, dat in de schaars met stallantaarn-s verlich te ruimte, een zeer trieste stemming heerschte. Alleen do oude trouwe Po- til werd van allo kamen vertroeteld. Zonder zijn angstig gehinnik im mers, was de schade niet te overzien geweest. De paarden en het circus zijn slechts tegen brand verzekerd, zoodat de verzekering in dit geval geen enke le uit keering doet. ZES SPANJAARDEN UIT ZEIST VERDWENEN. Zeer waarschijnlijk weer op weg naar Spanje. Naar het Hbld. meldt zijn sinds eenige da gen zes vooraanstaande Spanjaarden, die Lun.intrek.hadden genomen in Hotel- Fifi te Zeist, spoorloos verdwenen. Onder- deze emi granten bevonden zich verscheidene leden van den hoogen adel. Ze hadden van den vreemdelingendienst toestemming verkregen zich vrij te bewegen, mits zij zich eenmaal per week ter controle bij de politie zouden melden. Dit nu is reeds drie maanden ach tereen geschied. Niemand kon dan ook ver moeden, dat van de negen vreemdelingen er eensklaps zes zouden vertrekken. Zelfs de politie in Zeist weet officieel nog niets, daar de wekelijksche controle ook in de afgeloopen dagen nog in acht is genomen. Eerst 1.1. Maandag zou de vermissing zijn ge bleken. Intusschen schijnt men er bij den Vreemdelingendienst in Den Haag lucht van te hebben gekregen, zoodat per radio aanhou ding is verzocht. De commissaris van politie te Zeist, de heer De Lange, vertelde, dat de drie achtergeblevenen zich niet over de be weegredenen van het vertrek hunner land genoten wenschten uit te laten. Het schijnt ook, dat geen bijzonder contact tusschen hen bestond. Wei kreeg de politie uit verschillende opmerkingen der achterge blevenen den indruk, dat de zes naar hun droefgeestige oogen, kapitein Errol alleen had getrouwd, omdat zij hem liefhad met al de volheid van haar warm hart en dat zij het nooit een voordeel of eene aanbeveling had geacht, dat hij een graaf tot vader had. Hij begreep aanstonds, dat hij geene moeite met haar zou hebben en dat de kleine Lord Fauntleroy zijner adellijke familie misschien wel geene schande zou aandoen. De kapitein was een knap man geweest, de jonge moeder zag er lief uit en misschien zou het ventje nog wel zoo onaardig niet wezen. Toen hij mevrouw Errol begon te vertellen wat doel van zijn komst was. werd zij doods bleek. „O," fluisterde zij, „wordt hij van mij weg genomen Wij hebben elkander zoo innig lief Hij is al wat ik op cle wereld bezit, mijn eenig geluk. Ik heb mijn best gedaan eene goede moeder voor hem te zijn." En hare lieve stem rilde en de tranenscho ten haar in de oogen. „Gij weet niet half wat hij voor mij geweest is sprak zij. De advocaat kuchte eens. „Ik gevoel mij verplicht u mede te deelen," zeide hij, „dat de Graaf van Dorincourt u niet bijzonder genegen is. Hij is een oud man met diep ingewortelde vooroordeelen. Hij heeft altijd een grooten afkeer gehad van Amerika en de Amerikanen en hij was zeer vertoornd over het huwelijk van zijn zoon. Het spijt mij, dat ik de overbrenger moet zijn van eene zoo onaangename boodschap, maar hij heeft vast besloten, dat hij u niet wil zien. Zijn plan is, dat Lord Fauntleroy onder zijn toezicht zal worden opgevoed, dat hij op Dorincourt Castle zal wonen. De Graaf is zeer aan zijn kasteel gehecht en gewoon er het grootste gedeelte van het jaar door te brengen. Hij lijdt vreeselijk aan jicht en houdt volstrekt niet van Londen. Lord Faunt leroy zal daar dus ook waarschijnlijk meestal wonen. De Graaf biedt u Court-Lodge tot woning aan, dat niet ver van het kasteel en zeer aangenaam gelegen is. Hij wil u boven dien een behoorlijk inkomen verzekeren. Lord Fauntleroy zal verlof ontvangen u te bezoe i land zijn teruggekeerd. Intusschen was de commissaris vol lof over de gedragingen dezer heeren, die zich in geen enkel opzicht aan minder prettige prak tijken hebben schuldig gemaakt. De rekening- werd stipt voldaan en ook op ander gebied is van eenig strafbaar feit geen spiake geweest. Slechts de vreemdelingendienst schijnt be lang te hebben bij hun aanwezigheid, daar hij het was, die toestemming verleende tot de meer genoemde vrijheid van beweging. GEMEENTE WIERINGEN. Het SL Nicoiaasfeest te Den Oever. Vrijdagmiddag heeft de goede Sint met zijn knecht Den Oever met een bezoek vereerd. Om ongeveer 2 uur arriveerde hij por schip in de haven. Op de wal stond „Apollo" opgesteld omgeven door belangstellenden, zoo wel oud als jong, om de Sint een har telijke ontvangst te bereiden. Onder de tonen der muziek en zang deed de Sint zijn intrede, waarna bij per auto een toertje door bot dorp maakte, be geleid door Apollo" en de leerlingen van de Openbare School. Toen de stoet bij de O.L. School aangekomen was, steeg de Sint uit en begaf zich om stuwd door kinderen in bet schoolge bouw, terwijl de muziek doorging naar de zaal „Wiron" van Jurrie Lont, waar do kleuters liet st. Nicoiaasfeest zouden vieren. In een oogeiiblik tijd was de groote zaal geheel gevuld. Toen allen gezeten waren, begonnen de kinderen versjes te.zingen. Terwijl zij hiermede bezig waren, kwamen de Sint en zijn knecht binnen. Alle kleu ters moesten op het tooneel, vormden oen kring en begonnen te zingen.-Toen bet lied geëindigd was, heette cle Sint allen van harte wolkom. Vervolgens gingen de grooteren van liet tooneel, terwijl de kleintjes bleven. Toen bet scherm weer rees, waren allen in een snoezig kabouterpakje gekleed en de den 'n spelletje. Een hartelijk applaus klonk tol belooning. Het scherm daal de en afwisselend klonk gezang, dan van clc kleuters, dan weer van de groo ten. Er heerschte een echte, intieme 'stemming. Hierna zagen wij de grooteren op liet tooneel geheel in 't wit gestoken. Vooral de mutsen waren leuk. Zij voer den een stukje op „Bakkertjes" ge naamd, dat zeer in de smaak bleek te vallen, te oordeelen naar het applaus. De kleurschakeeringen waren heel mooi. Dan was alles blauw, dan weer rood. Na afloop werd er weer. gezongen. Do Sint riep ondeugende, zoowel als Met KERSTDAGEN en NIEUWJAAR naar Dusseldorp, Keulen, Antwerpen en Brussel. dagen naar Parijs, geheel verzórgd f 48.—. Vraagt inlichtingen. ken de eenige voorwaarde is, dat gij niet bij hem, ja zelfs niet binnefri het parkhek zult komen. Gij ziet dus, dat gij eigenlijk niet van uw zoon gescheiden wordt en ik verzeker u, mevrouw, dat de voorwaarden gunstiger ge steld zijn dan het zich in den beginne liet aanzien gij zult moeten toegeven, dat zulk eene omgeving en zulk eene opvoeding voor uw zoon van onberekenbaar voordeel kan zijn." Hij was doodsbang, dat zij zou beginnen te schreien of eene scène maken hij kende wei dames, die dat zeker gedaan zouden hebben en hij vond eene schreiende vrouw iets vree- selijks. Maar zij deed het niet. Zij trad naar het venster en bleer een oogenblik met afgewend gelaat naar buiten staan kijken, en hij zag, dat zij zich inspande om hare kalmte te her winnen. „Kapitein Errol was zeer gehecht aan Do rincourt," sprak zij eindelijk. „Hij had Enge land en al wat Engelsch is, lief. Het smartte hem altijd diep, dat hij van zijn geboorte grond gescheiden was. Hij was trotsch op dien geboortegrond en op zijn naam. Hij zou zeker gewenscht hebben ik weet het, hij zou zeker gewenscht hebben, dat zijn zoon het prachtige landgoed leerde kennen en een opvoeding ontving in overeenstemming met zijn toekomstigen rang." Toen zij dit gezegd had, keerde zij naar de tafel terug en keek den heer Havisham met haar vriendelijk gezichtje aan. „Mijn echtgenoot zou het gewenscht heb ben." herhaalde zij. „Het zal het beste zijn voor mijn lieven jongen. Ik weet ik ben er zeker van, dat de Graaf niet wreed genoeg zal zijn hem te leeren zijne moeder minder lief te hebben en ik weet ook, dat al mocht hij het willen beproeven mijn jon gen te veel van zijn vader heeft, dan dat het hem kwaad zou doen. Hij heeft eene warme, aanhankelijke natuur en een trouw hartje. Hij zou mij blijven liefhebben al zag hij mij niet en zoolang wij niet van elkander geschei den worden, moet ik maar mijn best doen het niet al te pijnlijk te vinden." „Zij is wel onbaatzuchtig," dacht de advo caat. „Zij maakt in het geheel geen condities* voor zich zelve." „Mevrouw," sprak hij overluid, „ik heb eer bied voor uwe onzelfzuchtige opvatting van de zaak. Uw zoon zal er u voor danken wan neer hij eenmaal een man is. Ik verzeker u, dat Lord Fauntleroy met de meeste zorg be handeld zal worden en dat men alles zal doen om hem het leven zoo aangenaam mogelijk te maken. De Graaf van Dorincourt zal zich verplicht achten even trouw voor zijn welzijn te zorgen als gij zelve het zoudt doen." „Ik hoop", zei het teedere moedertje, met ietwat haperende stem, „dat zijn grootvader veel van mijn Cedric zal gaan houden. Mijn kleine jongen heeft zulk een warm hart en hij heeft nog nooit iets anders dan liefde on dervonden in zijn leven." De heer Havisham, kuchte andermaal. Hij kon zich niet voorstellen, dat die jichtige, boos gehumeurde oude Graaf iemand ooit bijzonder lief zou hebben maar hij wist ook. dat diens eigenbelang hem wel raden zou, op zijne eigenaardige, korzelige manier, goed te zijn voor zijn toekomstigen erfgenaam. Hij wist ook. dat zijn grootvader trotsch op hem zou zijn, indien Cedric zijn naam eer aandeed. „Lord Fauntleroy zal het goed hebben, daar van ben ik zeker," hernam hij. „Met het oog op zijn geluk, wenschte de Graaf u zoo dicht m de buurt te hebben, dat het kind u dikwijls zou kunnen zien." (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1