WICHT liET TOT OPRUIMIIG! VERGADERING VAN MELK - LEVERANCIERS. WINTERJASSEN ULSTERS REGENJASSEN OOK VOOR JONGENS. COSTUUMS KOOPT NU! KLEEDINGMAGAZIJN „WIERINGERMEER" fioeien aanvoer gelijk aan vorige week. handel sleepend, prijzen vooral niet hooger vaarzen en pinken aanvoer iets ruimer, handel rede lijk, prijzen vastbokken en geiten aanvoer flink, prijzen ruim prijshoudend. Purmerend, 7 Dec. Vee. Runderen, totaal 519 stuks, 310 vette koeien 58—68 ct. per kg 130 geldekoeien f 160205 56 melkkoeien f 150295 23 stieren 5062 ct. per kg 21 paarden f 80150 71 vette kalveren, 3060 ct. per kg.210 nuchtere kalveren voor de slacht f 816, id. voor de fok, f 1017 171 vette varkens voor de slacht 6264 ct. per kg. 48 magare varkens f 2640 294 biggen f 1624 693 schapen f 1736 31 bokken f 411. Eieren. Kippeneieren f 55.50 een deneieren f 3. Piepkuikens 6572Va ct. per kg. Handel in paarden en nuchtere kalveren stug, in vette varkens vlug, overigens matig. Groningen, 7 Dec. Kalf- en melkkoeien le s. f 260—280, 2e s. f 230—250, 3e s. f 150—170 kalfvaarzen le s. f 210220, 2e s. f 160180 vare koeien le s. f 160180, 2e s. f 120150 stieren le s. 5653, 2e s. 5354 ct. p. kg kalveren en pinken f 90130 slachtvee le s. 68—70 ct., 2e s. 62—64 ct., 3e s. 42—46 ct., vette kalveren le s. 8688 ct., 2e s. 7778 ct. per kg weideschapen f 18—24vette lam meren f 1823 vette schapen le s. f 2832, 2e s. f 20—24 biggen le s. f 915, 2e s. f 1.602 de week vette varkens le s. 5859 ct., 2e s. 5255 ct., zouters 5556 ct. Aan voer 484 runderen, 560 kalveren, 356 scha pen, 469 varkens, 232 biggen, 26 paarden. Kalf- en melkvee, genezen van tongblaar, waren duur, overigens verliep de handel niet vlug. Voor eerste qauliteit slachtvee, waarvan maar weinig was aangevoerd, waren de prij zen hoog. Afwijkende soorten werden, even als de stieren, prijshoudend verhandeld. Vette kalveren bij minder vluggen handel in min dere soorten, prijzen iets lager. Nuchtere kal veren werden vlug verhandeld van f 6—10. Zware kalveren nog iets hooger. In Wolvee had de handel bij niet grooten aanvoer een niet vlug, maar prijshoudend verloop. Voor vette varkens waren de prijzen hoog. Enkele spekvarkens werden iets boven de noteering verkocht. Zouters prijshoudend. Biggen duur, doch de handel verliep zeer traag. Groningen, 7 Dec. Granen. Roode tarwe f 6.008.00 Witte tarwe f 6.008.25 Rogge f 7.00—7.35 Wintergerst f 6.75—7.30 Zomer gerst f 7.00—7.75Bigotgerst f 6.75—7.30 Witte haver f 5.00—6.35 Zwarte haver f 6.00 —6.45Karwijzaad f 16.00—21.75Groene erwten f 7.009.85 Paardenboonen f 8.00 9.15 Wierboonen f 8.00—9.15 Koolzaad f 10.0013.50 Kanariezaad f 7.00—9.00. GEMEENTE WIERINGEN. DE FABRIEKEN „DE LYEMPF" EN „LUTJEWINKEL" GAAN OM STRIJD DE WIERINGER BOEREN AF OM HUN VAST TE I,EGGEN t.o. VAN DE MELK-LEVERANTIE. DE WIERINGERMEER DAARDOOR OPGESCHRIKT TRACHT DIT KWAAD AF TE WENDEN. Woensdagavond waren in Hotel Kaan de melkleveranciers van Wieringen in vergade ring bijeen geroepen om aldaar een uiteen zetting te hooren van een comité met de Wie- ringermeer met het oog op de nieuwe zuivel fabriek, welke te Slootdorp zal verrijzen. Deze vergadering uitgeschreven door de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Wieringen. mocht zich in een flinke belangstelling ver heugen. Te even 3 uur neemt voorzitter, de heer O. J. Bosker het woord. Uit zijn openingsrede geven wij het volgen de Spr. stelt vóórop, dat de Coop. fabriek „West-Friesland" te Lutjewinkel „first class" is en dat Wieringen er tot heden de beste re laties mede heeft onderhouden. Uit dit oog punt valt er dan ook niets, maar ook niets te zeggen. Waren daar evenwel geen andere belangrijke factoren in het spel, dan zouden wij er niet over denken de betrokkenen aan te raden anders te handelen. Echter de fa briek te Lutjewinkel ligt 15 K.M. verder dan Slootdorp. Iedere dag moet dus 60 K.M. verder worden gereden. Dit 300 maal is dus per jaar ongeveer 18.000 K.M. hetgeen om en nabij een bedrag van f 2000.- vertegenwoor digt. Voorwaar niet onbelangrijk. Verder gaande, zegt voorz. Is het eigenlijk niet gewenscht samenwerking te zoeken met de naasttgelegen buren Wij leven hier in een zéér afgebakende omgeving en ons „kun nen" is daardoor eenigszins beperkt. Er zijn nu 3 dingen mogelijk a. Wij kunnen elkander tegenwerken b. Wij kunnen elkander links laten liggen c. Wij kunnen elkander helpen. Geval b. geschiedde tot op heden toe. De Wieringers gaan graag op eigen houtje te werk. Ook de W.-meer bleef bij voorkeur binnen haar grenzen. Toch zijn er wederzijd- sche belangen die parallel loopen, ja er zijn zelfs gemeenschappelijke belangen. Daarom is het goed deze zaken ter tafel te brengen. Deze vergadering is hiertoe belegd. Eenige vooraanstaande boeren uit de W-meerpolder zijn thans hier aanwezig en zullen gaarne het actueele vraagstuk, dat thans aan de or de is ni. „de melk-leverantie der Wieringer boeren" nader verduidelijken. Men moet deze taak niet opvatten, dat de W.-meer in deze Wieringen noodig heeft. Ook het omgekeerde is hier niet het geval. Echter moeten wij hier overwegen, welke gemeen schapsbelangen wij hebben. Wij beoogen hier een verbetering, die thans meer dan ooit ge wenscht is. Spr. heet allen welkom, in 't bijzonder de heeren uit de Wieringermeerpolder en hoopt dat- deze eerste officiëele kennismaking van aangenamen en nuttigen aard zal zijn. Als eerste spr. uit de W.-meer treedt de heer G. Schoorl naar voren. Deze spr. zegt, dat hij het verslag der vorige vergadering in de Wieringermeerbode gelezen heeft en daar bij de indruk heeft gekregen, dat „Lutjewin kel" een aanval doet op de Wieringer boeren. De wijze waarop dit geschied acht de heer Schoorl niet overeenkomstig het karakter van de Coöperatieve gedachte. Spr. meent te we ten, dat de fabrieken te Lutjewinkel en te Wieringerwaard indertijd de belofte hebben gegeven, dat bij stichting van een fabriek te Slootdorp deze automatisch de betreffende leden zou overkrijgen. De W.-meer-boeren voelden zeer voor een eigen fabriek. Ook an dere instellingen op landbouwgebied zijn sinds het ontstaan van den nieuwen polder verre zen. Thans is de Coöp. vereeniging in de Meer opgericht. Tot den bouw van een moderne fabriek is reeds besloten. Spr. keurt het nog maals af, dat Lutjewinkel en de speculatieve fabrieken de Wieringer boeren voor een „fait accompli" willen stellen. Hij raadt een ieder aan om bij geen enkele fabriek een handtee- kening te plaatsen. Ook niet bij de nieuwe fabriek. In verband met de samenwerking tusschen de Meer en Wieringen merkt de heer Schoorl op, dat ook op de Wieringer landbouwten toonstelling door de Meer-boeren blijk werd gegeven van belangstelling. Voorz. Bosker zegt den heer Schoorl dank voor z'n objectieve inleiding en onderschrijft het gesprokene. Het gaat er in hoofdzaak om voor Wieringen de juiste weg te vinden. De voorz. van het Comité uit de Wieringer- meer, de heer Hoogendoorn krijgt vervolgens het woord. Na dank te hebben gebracht voor de hartelijke ontvangst zegt deze het volgen de Toen plannen gemaakt werden in de Wie- ringermeer voor het stichten van een Coöp. Zuivelfabriek is bij de commissie menigmaal besproken ook Wieringen, (ook al door de gunstige ligging ervan) er bij te betrekken. Maar omdat in eigen kring er nog zoo weinig van te zeggen was, vooral wat betreft de be hoefte en medewerking der veehouders, meen de de commissie eerst eens in de Wieringer- meer zekerheid trachten te krijgen en althans van een zoodanig aantal leden de toezegging te verwerven, dat er een flinke fabriek met genoeg aantal Kg. melk rendabel kan werken. Daarna zouden de veehouders van Wieringen ook' in de gelegenheid gesteld worden om door onderling overleg en besprekingen voor die veehouders, die coöperatief aangelegd zijn, zich ook aan te sluiten. Nu is het beslist dat tot stichting eener fabriek te Slootdorp over gegaan zal worden het aantal veehouders in de Wieringermeer dat lid wenscht te worden van de Coöp. Zuivelfabriek te Slootdorp heeft onze verwachtingen ver overtroffen. Er is door de groote deelname dan ook besloten tot den bouw over te gaan. Natuurlijk gaan ver schillende questies die geregeld moeten wor den en noodig zijn voor de stichting daaraan vooraf. Hetgeen gedaan is voor het stichten der Zuivelfabriek is uit de drie-stands-orga- nisaties voort gekomen en het welslagen er van door organisatorisch overleg, hetgeen deze zaak bevordert. Nu heeft de comm. con tact gezocht met uw Bestuur en meende zij in overleg met uw Bestuur dezen avond te kunnen beleggen en eens te spreken over de mogelijkheden voor Wieringen. Geachte ver gadering wat wij hier komen doen voor de fabriek te Slootdorp is ongetwijfeld voor Wie ringermeer van groot belang, maar voor Wie ringen niet minder en zooals we al opmerk ten is men van elders al bezig Wieringen op dat gebied verder te versnipperen en als het eenigszins mogelijk is moet dit voorkomen worden. Nu komen wij hier niet met de vraag Sluit onmiddellijk aan bij Slootdorp, nu kan het nog en teeken even het Ledenre- gister, neen, wij zijn hier gekomen U mede te deelen, dat we een fabriek bouwen op Coöpe ratieven grondslag, met beperkte aansprake lijkheid en U als medewerkend lid aan die fabriek op prijs stellen, en dat ook U zich met dezelfde rechten bij ons aan aansluiten kunt, dan eerst zal alles zoo goed mogelijk voorbe reid worden. Indien er hier zijn, die voor de ze samenwerking wat voelen, zijn wij als commissie bereid U nadere inlichtingen te ge ven zoover als het in ons vermogen is hopen wij uw vragen dien aangaande te beantwoor den. Nogmaals geachte vergadering doet al les na ernstig overleg en neemt geen besluiten ook niet bij andere afnemers, het kon voor uw omgeving of U zelve moeilijkheden geven. Voorz. dankt den heer Hoogendoorn en merkt op, dat ook Wieringen zich zelfstandig wel redden kan, doch vindt de samenwerking gewenscht. Buitendien merkt hij op, dat een fa briek te Wieringermeer gemakkelijker kans op crediet heeft dan elders. Spr. zegt, dat hij niet duidelijker behoeft te zijn. De omstandigheden, waaronder in de Meer gebouwd wordt, zijn nage noeg ideaal. Men zal daar een hyper moderne fabriek plaatsen. Nogmaals zegt voorz. niets op Lutjewinkel tegen te hebben, doch alleen opkcwmt voor de belangen der Wieringer boeren. De heer Schoorl zegt verder, dat een dracht nog steeds de bes-te peiler is voor de samenleving. Het komt hem voor dat de Wieringers bij Lutjewinkel nimmer een eenheid kunnen vormen. Niet alleen is de verre afstand oneco nomisch te noemen, doch ook meent spreker, dat het langdurige vervoer de melk geen goed doet. Verder vindt hij, dat de groote fabrieken in Noord-Hol land er een sport van imaken, wie de grootste produQtie heeft en z.i. hierbij het oorspronkelijk doel over het hoofd zien. De landbouw is het beste gediend als Wieringen en de Meer samen werken. Uit de vergadering komt geen spre ker naar voren. Daarom verzoekt voorz. Bosker den heer Hoogendoorn meerdere details te willen verstrekken. Deze heer voldoet gaarne hieraan. Hij legt uit, wat verstaan wordt onder de beperkte aansprakelijkheid (G- A.) waarvan in de Statuten wordt gerept. In hoofdzaak komt dat hierop neer, dat een veehouder met max. 15 ha land tot f 1000 aansprakelijk is. Veehouders met meer land tot max. f 3000. Verder geeft hij eenige interessante cijfers. De in de Meer aanwezige pachters hebben 1117 koeien op 1178 ha. grasland A.s. voorjaar komen de nieuwe pach ters hierbij met 241 ha. land. Dit wordt dan totaal pl.m. 1300 koeien. Er zijn pl.m. 81 leden. Nog niet genegen zijn boeren met 403 ha. land, waarbij 424 koeien, (hierbij inbegrepen bouwbedrij ven in Zuidelijk deel v.d. Polder met 1 en 2 koeien.) Totaal blijvend grasland in de Meer ruim 3500 ha. (door Directie gegarandeerd.) Op heden is 1731 ha. weiland uitgegeven. Met de nieuwe uit gfte bedraagib dit 2027 ha. Het meerendeel der pachters komt dus aan de nieuwe fabriek. Melkverwerking. Boter en kaas zijn voorloopig hoofdproducten. Over ne ven- en afvalproducten wordt voorloo pig nog niet gesproken. Zeer zeker zal de fabriek aan alle eischen des tijds voldoen. Voorz. Bosker zegt nadien, dat gega digden meerdere inlichtingen bij be doeld comité kunnen krijgen, (secreta ris de heer Miedema.) Het best zou zijn een Commissie uit de Wieringer boeren gevormd kunnen worden, hetgeen dan ook besloten wordt. De heer Jb. Lont vraagt, wanneer de bouw begint en wairlfffer de fabriek melk kan afnemen De heer Hoogendoorn zegt, dat de bouw zeer waarschijnlijk voorjaar 1938 zal aanvangen. Door bijzondere omstandigheden kan de bouw een half jaar vervroegd wor den. In dat geval is de fabriek over jaar gereed. Nadat voorz. nogmaals de aandacht heeft gevestigd op de bevoorrechte po sitie van de Meer, zegt spr. dat het hem verheugv, dat nu voeling tusschen de Meer en Wieringèn tot stand is geko men. Vooral de afgevaardigden van de W.-Meer zegt spr. dank voor hun helder betoog. Vervolgens wekt spr. de niet-leden op Wieringen op, om iéoch lid te worden van de Holl. Mij. van Landbouw. Hierna sluiting. WAARSCHUWING I Een zakenman bemerkte zij thuis komst, da:t hij inplaats van een rijks daalder een Belgisch vijf-franc.stuk in betaling had ontvangen. De geldstukken lijken zeer op elkaar Men let-te dus goed op. Opening gebouw. Het Boerenlecn- bankgebouw zal Zaterdagmiddag 18 Dec. officieel worden geopend. Naar Afrika. Dinsdagmorgen zijn uit Den Oever drie oplossers en een zolderbak vertrokken naar Kaapstad in Zuid—Afrika., ten behoeve van de werkzaamheden van de H. A. M. (Holl. Aannemers Maatschappij) die daar een millioenen-werk in uitvoering heef'. Waarschijnlijk zal in de toekomst nog meer materiaal van hier naar Afrika verhuizen. Naar wij vernemen zal door de firma P. Smit en Co., Intern. Sleepdienst te R'dam een 16-tal sleepdiensten moeten worden ondernomen, om al het mate riaal, benoodigd voor de werkzaamhe den in Zuid-Afrika, over te brengen. Aanbesteding. Naar wij vernemen zal op Woensdag; 22 Dec. a.s. des voor middags 11 uur in het gebouw van den Dienst der Zuiderzeewerken, te 's-Gra- venhage, worden aanbesteed bestek no. 279, (onderhdud Afsluitdijk der Zuiderzee) en bestek no. 278 (onder houd Kunstwerken der Afsluitdijk te Den Oever en Kornwerderzand met bij komende werken) beiden voor het. jaar 1938. Waarschuwing. Men wordt gewaar schuwd voor personen, welk een zeker middel, genaamd „Autohei 1" aan den man trachten te brengen voor een fabel achtigen prijs, n.1. f 2.50 per busje, ter wijl de waarde hiervan zeer gering, is. Wanneer men 10 busjes a f 2.50 koopt en contant betaalt, wordt hiervoor de alleenvertegenwoordiging belooft, waar op niet is te vertrouwen, aangezien de heeren aan iederéén, die maar koopt, de alleen-vertegenwoordiging geeft. Verloting Kleuterschool. Prijzen op onderstaande nummers af te halen bij slager W. Kaan, Den Oever. 931 807 731 555 848 1029 2175 320 83 2855 221 340 2638 2556 2116 2646 846 2342 768 1601 13 2961. Na 30 dagen vervallen de prijzen aan de Vereeniging. WIELERCLUB „WIERINGEN." Zondagmiddag a.s. 2.30 uur zullen tusschen de wielerclubs Leeuwarden en Wieringeïi Home Trainerwecistrij den gehouden worden in „Concordia" Naar we vernemen zullen o.a. star ten Kanon, hier welbekend en J. Spoelstra, kampioen van Nederland Home-trainen e.a. De Wieringers mogen dus wel hun beste beentje voorzetten. Dus renners traint goed, weest Z ui ,dag in vorm. Premie s voor deze spannende ritten worden door de bestuursleden in dank aanvaard. Des avonds is er Groot Bal na. GELUKKIGE WINNAAR. De 20-pond zware taai-taai welke de Wed. Vroone, Hoofdstraat als Sint Nicolaasreclame beschikbaar stelde als men hiervan het juiste nummer raadde welke in de pop verscholen zat,, is echter door niemand geraden. Het juiste nummer was 126 en de gelukkige rader welke dit nummer het dichtst genaderd was, was de heer C. Kie- seling, Klieftstraat H.-hoef, welke 128 had geraden en dus in het bezit van de pop kwam. Als de heer Kieseling nu maar geen last van holle kiezen heeft, want anders kon hij van de groote pop nog wel eens nadeelige gevolgen krijgen. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 12 DECEMBER NED. HERV. GEM. Den Oever nam. 2 uur Ds. Van Beek. Woensdag 15 Dec. 8 uur Herv. Zusterkring te Hippolytushoef. Vrijdag 17 Dec. 8 uur Herv. Zusterkring te Oosterland,'viering van het 10-jarig bestaan. EVANGELISATIE H.-hoef n.m. 4.30 uur de hr. O. Deen. Kapel Den Oever v.m. 10 uur de hr. O. Deen. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. voor prijzen lager dan ooit UW VOORDEEL IS Geen Restanten. Enorme sorteering. Aparte dessins. MIDDENMEER Telefoon 35. De blijde gebeurtenis in ons Vorstelijk Huis. Dames-comité ge-installeerd. Op initiatief van de beide Oranje verenigingen is Dinsdagmiddag on der leiding van Dr. A. P. Hoogkamer een vergadering gehouden met de be stuursleden van de verschillende da- mesvereenigingen in den Polder, in het Gebouw voor Maatschappelijk Werk te Slootdorp, teneinde te komen (ot het samen&tejjen van een dames comité, welke zich zal belasten met het vervaardigen van een aantal baby uitzetten, die uitgereikt zullen worden aan a.s. Moeders „die omstreeks de zelfde tijd als onze Prinses een blijde gebeurtenis mogen tegemoet zien. Dr. Hoogkamer zette een en ander nader uiteen en deelde mede dat de be sturen van de Oranje-vereenigihgen de uitzetten van een gelijk type ver vaardigd zouden willen zien. De uit zetten zouden moeten worden uitge reikt aan die moeders die in de week vóór, en in de week na de officieele da turn van de Prinses een baby ter we reld brengen. Vervolgens werd overgegaan tot het samenstellen van een comité. Vooraf werd besloten dat zuster Schouten de algemeene leiding op zich zal nemen. Heit dames comité wat werd samen gesteld, ziet er als volgt' uit Mevr. Nijhol.t, Mevr. Prummel, Mevr. van Vliet, Mevr. Iliemstra, Mevr. de Graaf, Mevr. Knibbe, Mevr. Vogelaar, Mevr. Wassink, Mevr. Smit, Mevr. Kiewiet, Mevr. van Wijck, Mevr. Grin, Mej. J. Blijdorp en Mej. Iloltrop. Besloten werd dat de gelden door de verenigingen bijeengebracht zullen worden, terwijl zij die particulier iets willen bijdragen hiervoor, kunnen dit doen bij zuster Schouten te Slootdorp, te Middenmeer bij Mevr. Prummel, te W.-Wérf bij de dames Vogelaar.en ■Van Zunderen (Sterstr. 15.) Instituut v. Middens t.-ontwikkeling Afd. Wieringermeer. Dinsdagavond heeft de opening plaats gehad in de school te Midden- meer van de cursus die door de Mid- denstands-vereeniging is opgericht. 37 leerlingen nemen aan deze cur sus deel, waaronder er 36 in de school banken hadden plaats genomen (een was wegens ziekte niet aanwezig.) Van de zijde der W.-Meer directie werd belangstelling getoond door den heer Bruin, die met Mevrouw de eer ste les voor een gedeelte mee/maakte. Dc heer A. C. van OeVeren, voorz. van de Middenst.-vereen., sprak de volgende rede uit. Dames en Heeren, Wanneer ik U van-avond als voorz. van de Middenst.-vereen. een woord van welkom toeroep, dan is dat wel onder heel andere omstandigheden, als wij dat gewoon zijn. Immers door he/. in werking, treden van de Vesti gingswet op het kleinbedrijf, zag het beSftuur van de Middenst.-vereen. zich voor het feit gesteld, evenals in tal van plaatsen in ons land, dat zij ge zien de eischen die voortaan gesteld zullen worden, aan hen die zich in zaken gaan vestigen, doch ook zij die reeds gevestigd zijn, tojt het in 't leven roepen van cursussen, ingesteld to-t het verkrijgen van meerdere handels kennis. Het in leven roepen van dergelijke cursussen gaf het bestuur groote pro blemen en moeilijkheden op te lossen, want het is geen kleinigheid oim als volwassen mensch, zes uur per week nog eens naar school te gaan. Wanneer men de Vestigingswet ech ter objectief bekijkt, dan zit daar veel goeds voor de Middenstand in haar geheel in. Bovendien is dit een wet, die weinig gelegenheid biedt tot ontdui king, wat lang niet van alle maatrege len, die van Overheidswege genomen zijn, gezegd kan worden. Het is hier niet de plaats otm de Vestigingswet te hespreken, maar ik wil U er op wijzen dat het nut van vestigingeischen of ordening door ons in de W.-Meer, aan den lijve is onder vonden. Ik wil hier een speciaal woord van welkom richten tot de Heer en Mevr. de Bruin en de Heeren leeraren, de Heeren Radecker en Vergouwen, die zoo vriendelijk zijn ons de noodzake lijke kennis bij te brengen. Vervolgens breng ik dank aan het bestuur en Hoofden van de W.-Meer- scholen voor het afstaan van de loka len. Verder dames en heeren hoop ik, dat dezz cursus haar nut moge afwer pen. Ik verklaar hiermede de cursus voor geopend. De heer de Bruin, secretaris van de W.-Meer directie, sprak als volgt De directie heeft niet willen nalaten van hare belanstelling bij de opening van dezen cursus te doen blijken. Met voldoening heeft zij van het door de Middenst.-vereen. genomen initiatief kennis genomen, en daaruit afgeleid, dat de Middenstanders niet in gebreke blijven met de eischen des tijds mede te gaan. De tijd gaat lang zamerhand voorbij, dat. elkeen zich zonder imeer als Middenstander kan vestigen. Gelukkig maai-, want alleen goed onderlegde en vakbekwame ne ringdoenden en ambachtslieden kun nen den Middenstand innerlijk sterk maken en de mogelijkheid scheppen hen ook door moeilijke tijden heen te helpen. Ook de Middenstand in de W.-Meer heeft geen gemakkelijke tijd doorgemaakt. Het is verblijdend, dat in menige branche eenige ontspanning waarneembaar is. De beperkte toela ting van neringen en bedrijven heeft daaraan ongetwijfeld in gunstige rich ting medegewerkt. Men moet evenwel niet meenen, dat men er is. Groote krachtsinspanning zal noodig blijven om ook in dit nieuwe gebied zich blijvend een bestaan te veroveren. De directie is alleen dan in staat daar toe haar hulp te verleenen, wanneer de gevestigde Middenstanders door ijver en nauwgezetheid niet alleen, maar ook door vakbekwaamheid toonen de plaats, welke zij thans innemen, té kun nen handhaven. Naast een Midden- standsbelang liggen in de Wieringer meer ook groote consumenten-belan gen. De maatregelen van de overheid mogen nooit zoover gaan, dat er ver starring ontstaat, want dit zou zoowel het Middenstandsbelang. als ook het consumentenbelang en daarmede het kolonisatiebelang schaden. Het groote aantal deelnemers aan dezen cursus is verblijdend. Daaruit spreekt het streven de noodige kennis op te doen, welke toch als minimum aan neringdoenden en ambachtslieden mogen worden gesteld. Moge het succes van dezen cursus verzekerd zijn, want dit zal er toe me dewerken de positie van de Middenstan d#ers in de W.-Meer te verstevigen, het geen ook hier, evenals overal elders in dezen tijd maar al te zeer noodig is. Hierna was het woord aan den heer Radecker, die den cursisten belangstel ling vroeg voor het doel, waarvoor ze bijeen zijn gekomen en ving de les aan met het onderricht in het boekhouden. Politie. Gevondeneen belasting- merk en een portemonnaie. Inl. Politie Slootdorp.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 2