lOvooJO^ TRIUMPH 26e JAARGANG VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD V< WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. IEDEREN DINSDAG KERSTMIS. HET IJS GEBROKEN Bevredig Uw smaak— wordt 'n „triumphator" in smaak l Rook- WIERE1MGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 SPREEKUREN HIPPOLYTUSHOEF. 10 3 UUR HOTEL CENTRAAL S. KAAN Pz. LAGE, VASTE TARIEVEN. VERMAKEN van SLECHT passende Gebitten. ren*', ijf-V- -irfrt-. .m .'y -*-4 L-*d STILLE NACHT. Stille nacht, heilige nacht Slaap gerust, sluimer zacht Kindje, niets dat uw rust nog verstoort Stil is alles, slaap rustig, slaap voort Engelen houden de wacht Slaap dan rustig, slaap zacht. Stille nacht, heilige stond d'Engelenstem ruischt in 't rond Vrede op aarde, een zalige vree, Deelt nu God aan Zijn kinderen mee Jezus leeft en Hij bracht Licht in duisteren nacht. Bij al wat leeft, moet nu en dan de levens kracht worden verfrischt en de levenslust v/eer worden gewekt. Zonder den lachenden zonneschijn, zonder den milden zomerregen, die de droge aarde drenkt, zou de bloem niet kunnen leven. Het menschenhart is aan de bloem gelijk. Ook in ons woont een leven, waarvan de wortelen in de diepte liggen, maar dat in milden overvloed den lieflijksten bloe sem en rijke vruchten kan dragen. Endat leven binnen in onze harten dorst ook naar licht en warmte. Laten wij toonen, dat wij menschen zijn in den daad Vrede op aarde Het is niet vol doende dit te zeggen of te zingen, wij moe ten het bewijs geven, dat wij met het kwaad willen breken. Jubelen en roemen in de lief de, waarvan het Kerstfeest spreekt, maar te gelijk met onze naasten in twist en oneenig- •heid leven, elkaar beleedigen, benijden, be lasteren egoïstisch zijn en inplaats van ook aan anderen alleen aan onszelven denken en voor onszelven leven, dat is geen ware Kerst vreugde. Blijdschap zal ons deel zijn, indien wij ons hart weten te zuiveren, te vernieuwen. Geestelijke blijdschap alleen is in overeen stemming met de geestelijke zegeningen, waarvan dit feest spreekt. Laten wij zorgen, dat wij niet in het uiterlijke blijven hangen en niet voor blijdschap houden, wat er slechts den schijn van heeft. Het Kerstfeest is een bedevaart, een pel grimstocht van onzen geest naar dat heilig plekje grond, waar de wieg staat, die het le ven bevat, dat wij bewonderen en vereeren als het hoogste, ooit op aarde geleefd. In het Kerstlied van alle eeuwen klinkt een hooger toon, dan die der bewondering alleen. Het huldigt in 't Kind van Bethlehem den brenger van de blijde boodschap uit den he mel op aarde. Wat de enkelen, zoowel als al len noodig heben, roept het Kerstfeest ons toe, dat is de blijde boodschap der Goddelijke liefde. Mogen wij die stem vernemen en trachten de dankbaarheid, die zij in het ge moed wekt, bij elkander en bij onszelf te wek ken of te verlevendigen FEUILLETON. En toen sloeg de Graaf de oogen op. Wat Cedric zag was een forsche oude man, met sneeuwwit, borstelig haar en wenkbrauwen, en een arendsneus tusschen een paar dieplig gende, doordringende oogen. Wat de Graaf zag was een bevallig kinderfiguurtje in het zwart fluweel gekleed, met een breeden kan ten kraag en blond krulhaar, dat rondom een mooi, wakker gezichtje golfde, terwijl een paar vriendelijke oogen met eene onschuldige bijna kameraadschappelijke uitdrukking de zijne ontmoeten. Het hart van den ouden Graaf werd plot seling vervuld met een gevoel van blijden tri omf, toen hij zag welk een sterke, mooie jon gen zijn kleinzoon was, en hoe onbevreesd hij hem aanzag, terwijl hij daar stond met den grooten hond naast zich. De barsche, oude edelman verheugde er zich in, dat het land geen zweem van verlegenheid of vrees scheen te voelen, noch voor den hond, noch voor hem. Cedric keek hem aan evenals hij de por tiersvrouw en de huishoudster had aangeke ken en kwam dicht bij hem staan. „Zijt gij nu een Graaf vroeg hij. „Ik ben uw kleinzoon ge weet wel, dien mijnheer Havisham gehaald heeft. Ik ben Lord Faunt- leroy." Hij stak zijne hand uit, omdat hij dat voor eene beleefde en gepaste gewoonte hield, zelfs tegenover graven. De Graaf gaf hem de hand, terwijl er eene allerzonderlingste uitdrukking in zijne oogen kwam eigenlijk was hij zóó verbaasd, dat BINNENLANDSCH NIEUWS. De scholen zullen vrij krijgen Als een Oranje-lelg wordt ge boren. Dc minster van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft aan* de di recteuren van de Rijks Hoogere Burger scholen en de Rijks kweekscholen voor onderwijzeressen en onderwijzers en de hooiden der Rijks leerscholen en Rijks lagere scholen do volgende mede deeling gooiden Ik heb de eer u te verzoeken om, zoodra de verwachte gelukkige gehoor te vai. reu Koninklijken Pvi.is cd Ko ninklijke Prins» s hekend zal zijn, de nationale ving van het schoolgebouw uit te hangen en die ook den daarop volgenden dag te laten hangen. Voor zooveel de navolgende rege ling niet wegens de Iverstvacantie overbodig is, gelieve u het volgende in acht te nemen. Is de geboorte op een schooldag vóór den aanvang van den schooltijd be kend en heelt zij den vorigen dag plaats gehad, dan wordt dien school dag (den nationalen feestdag) vacan- tie gegeven. Is de geboorte op een schooldag voor den aanvang van den schooltijd bekend en heeft zij denzelfden dag plaats gehad, dan word-t dien dag en den volgenden schooldag (den natino nalen feestdag (vacantie gegeven. Wordt de geboorte op een schooldag tijdens den schooltijd bekend, dan wordt voor het verdere van dien dag en ook den daarna volgenden school dag (den natinoalen feestdag) vacanlie gegeven. Limburger ging een dagje ui*. Dat kostte hem een paar duizend gulden. Een Limburger was deZer dagen in de residentie op stap. Zaterdagochtend meldde hij zich aan bij de politie cn toen bleek, dat hij niet alleen op stap was geweest, maar da't hij een vrouwe lijke metgezellin had gevonden. Wat er precies is gebeurd, wist dc man niet. Maar wel wist. hij, dat hij een paar duizend gulden kwijt was. Eenige rechercheurs zijn toen met den Limburger alle huizen afgegaan, die in aanmerking voor gevallen van berooving komen en in zeker huis Imeende het slachtoffer zijn vriendin te herkennen. Het was een juffrouw, die in de Muzenstraat woont, samen met een man. Het tweetal werd naar het hoofdbureau van politie ge bracht. Beiden ontkennen iets met de zaak te maken te hebben. Het geld was verdwenen. N oor het huis is een politie-post gezet. Afschaffing bodekosten voor telegrammen. Opheffing locaal telegramtarief. Met ingang van 1 Jan. 1938 zullen de bodekosten vallende op de bezorging van •telegrammen in Nederjand buiten hij niet wist wat hij zeggen zou. Hij bleef de schilderachtige verschijning daar voor zich aanstaren en sloeg haar van onder zijne bor stelige wenkbrauwen nauwlettend gade. „Verheugt het u kennis met mij te ma ken vroeg hij. „Ja zeker gaf Lord Fauntleroy ten ant woord. Er stond een stoel in zijne buurt en hij ging er op zitten. „Ik heb er zoo dikwijls over gedacht hoe gij er zoudt uitzien," merkte hij op. „Als ik op het schip 's avonds in mijn hangmat lag, stelde ik mij altijd voor, dat gij op mijn vader zoudt lijken." „En doe ik dat vroeg de Graaf. „Wat zal ik u zeggen hernam Cedric. „Ik was nog heel klein toen hij stierf en ik weet niet goed meer hoe hij er uitzag, maar- ik geloof niet, dat gij op hem lijkt." „En dat spijt u zeker erg, nietwaar vroeg zijn grootvader. De Graaf ging in zijn stoel achterover lig gen en staarde zwijgend voor zich. „Iedere jongen houdt van zijn grootvader," vervolgde Lord Fauntleroy, „vooral wanneer die zoo goed voor hem geweest is als gij voor mij." Wederom kwam er eene zonderlinge uit drukking in de oogen van den ouden heer. „Zoo?" sprak hij. „Ben ik goed voor u ge weest „Ja zeker," gaf Lord Fauntleroy vroolijk ten antwoord „ik moet u nog wel bedanken uit naam van Bridget en de appelenvrouw en Dick." „Bridgetriep de graaf. „De appelen vrouw Dick „Ja," begon Cedric hem uit te leggen, „dat zijn degenen voor wie gij mij al dat geld ge geven hebt ik meen het geld, dat mijnheer Havisham had, en dat ik mocht hebben als ik graag wilde." Dougal was naast den grooten stoel gaan zitten, zoodra het kind er op had plaats ge nomen. Telkens had hij den kop opgebeurd en Cedric aangekeken, alsof hij belang stelde X X 1TI X XX VIRGINIA CIGARETTES den kosteloozen bestelkring der tele graafkantoren en -stations bij wijze van proef geheel voor rijksrekening woi dv.fi gei-omen. Eveneens is dit het geval met de ex tra-kosten voor bezorging van een telefoon-omroepbericht buiten den kosteloozen bestelkring. Met ingang van denzelfden datum zal eveneens bij wijze van proef het verlaagde tarief voor locaal-telegram men worden afgeschaft. Voor deze telegrammen wordt alsdan derhalve het gewone tarief voor een binnen- landsch telegram berekend Drijfijs in het IJsselmeer. Bij het binnenloopen te Enkhuzien wordt door schippers gemeld, dat zich in het IJsselmeer reeds op vele plaat sen ijs heeft gevormd. Ook in den Ke tel mond bevindt zich reeds drijfijs. De zeilvaart moet als gestremd worden beschouwd. CRISIS - BUREAU. Steun Pluimveehouderij 1938. De Minister van Economische Za ken heeft, naar wij van bevoegde zijde vernemen, besloten, ook in 1938 aan pluimveefokkers en houders van ver- meerderingsbedrijven steun te verlce- nen. Behoudens enkele kleine wijzigin gen is deze regeling gelijk aan die, wel ke in 1937 heeft gegolden. Slechts is het steunbedrag voor- kuikens door fokkers aan houders van veruicordu- ringsbediiiven afgeleverd, verlaagd van f 0 15 op f 0.12 per kippenkuiken en van f 0.36 op 1' 0.15 per vrouwelijke eendenkuiken. Inlichtingen omtrent de steunrege ling kunnen worden ingewonnen bij de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te Beekbergen. SCHETSING KALVEREN NA 1 JAN. De Nederlandsche Veehouderij Cen trale maakt bekend, dat de veehouders die wegens het heerschend mond- en klauwzeer niet in staat zijn, de in hun bezit zijnde kalveren vóór 1 Januari 1938 te laten schetsen op de hun res- teerende toewijzing 1937, hiertoe ook na dien datum gelegenheid krijgen, mits deze dieren vóór genoemd tijd stip ter schetsing zijn opgegeven. Voor de ossen-toewijzing geldt een zelfde regeling. BIGGENMERKEN. Wij vernemen van bevoegde zijde, in het onderhoud. Dougal was een ernstige hond, te groot en te deftig om van 's levens verantwoordelijkheden niet diep doordrongen te zijn. De oude Graaf, die Dougal goed ken de. had hem stilzwijgend gadegeslagen. De hond was volstrekt niet gewoon zoo spoedig vertrouwelijk met iemand te worden en het verbaasde den Graaf toen hij zag hoe stil Let dier Cedric's handje op zijn kop liet rusten. Op ditzelfde oogenblik sloeg de groote hond een ernstig onderzoekenden blik op het kind en legde daarop met stille waardigheid zijn grooten leeuwenkop op Lord Fauntleroy's zwart fluweelen knietje. De gewaarwordingen, die den Hooggeboren Graaf van Dorincourt vervulden, terwijl hij naar zijn kleinzoon zat te luisteren, zijn vcor geene beschrijving vatbaar. Hij was niet ij- mand, die zich zoo heel licht over het een of ander verbaasde, want hij had heel wat van de wereld gezien, maar wat hij daar ver nam was zoo iets nieuws, dat hij niet wist hoe hij het had en eene allerzonderlingste aandoening in zich voelde opkomen. Het was nooit in zijne ziel opgekomen, dat hij van zijn kleinzoon, zou houden hij had den kleinen Cedric laten halen, omdat zijn trots als edelman hem er toe noopte. Was die jongen bestemd om mettertijd zijn eigen plaats in te nemen, dan wilde hij zijn ouden naam niet aan den lachlust prijs geven, door dien na te laten aan een onbeschaafden A- merikaanschen burgerman. Hij was vast over tuigd, dat er niets van hem terecht zou ko men, indien hij in zijn eigen land werd op gevoed. Genegenheid voelde hij in het minst niet voor den knaap zijne eenige hoop was, dat hij een redelijk knap voorkomen en eene zekere mate van gezond verstand zou bezit ten zijne beide oudste zoons hadden hem zoo bitter teleurgesteld, het Amerikaansche huwelijk van kapitein Errol had hem vreese- lijk vertoornd, en hij onderstelde niet eens de mogelijkheid, dat zijn kleinzoon hem tot eere zou kunnen zijn. Toen de huisknecht Lord Fauntleroy aandiende, had hij bijna niet (lat het aantal aangebrachte biggenmer ken in de week van 6 t.m. 11 Dec. 1937 bedroeg 34253, tegenover 3,1369 in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Jan. t.m. 11 December aangebracht 1746097 merken tegenover 2025916 in de overeenkomstige periode van '36 Bij de beoordeeling dezer cijfers dient te worden bedacht, dat in dit jaar 6 pCt. minder biggenmerken min der werden toegekend dan vorig jaar. DENATURATIE VAN FABRIEKS AARDAPPELEN. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, ligt he7 in de bedoeling, de gelegenheid tot denjCuratie van aardappelen, geteeld door landbou wers die in het bezit1 zijn van een uitpoovvergunning voor fabrieksaard appelen, welke gelegenheid op 4 öct. 1937 werd gesloten, met ingang van 3 Jan. 1938 wederom open te stellen. BUITENLANSCH NIEUWS. Wijnproeven met schoolkinderen De Zuid Afrikaansche medicus, dr. C. L. Leopoldt, wil proeven nemen om de voedingswaarde van melk en wijn vast te stellen. De grootste moeilijkheid bij alle voe dingsmiddelen ligt daarin, dat de men schen zoo veel verschillen en dat de persoonlijke factor aan de resultaten afbreuk doet. Door proefnemingen te doen met een 'tweeling, worclt de per soonlijke factor tot een minimum be perkt. Dr. Leipoldt is daarom van plan, een „tweeling voor voedigsproefnemingen" te zoeken, liefst tusschen 10 en 12 jaar oud. Tijdens de proeven, die ongeveer een maand zullen duren, hoopt hij iets te ontdekken over de voedingswaarde van wijn voor schoolgaande kinderen De tweeling krijgt vrije kost en in woning. Inmiddels heeft de secretaris van de Zuid Afrikaansche geheel-onthouders vereeniging, de geestelijke P. F. Grey! ling, de proefneming afgekeurd. Hij is van meening, dat de proef wegens het korte tijdsbestek geen wetenschappe lijke waarde kan hebbben. Zuid Afrika kan zich eenvoudig niet veroorlooven, als gevolg van een proefneming van sleehts één maand, den schoolkinderen wijn te verschaf fen. Vele kinderen lijden aan onder durven opzien, omdat hij vreesde zijn voor gevoel bewaarheid te zullen vinden om die reden ook had hij bevolen, dat het kind alleen binnen moest komen. Hij was te trotsch om aan anderen iets van zijne teleurstelling te laten merken, indien hij dan teleurgesteld worden moest. Daarom was het oude, stugge hart opgesprongen in zijne borst, toen het kind nader kwam, met zijne bevallige, onge dwongen houding, en het kleine handje zoo onbevreesd op den nek van het groote dier. Zelfs in zijne hoopvolste oogenblikken had hij niet durven denken, dat zijn kleinkind er zóó zou uitzien. Het scheen hem bijna te heer lijk om waar te kunnen zijn, dat dit de knaap was, dien hij met zooveel angst had te ge- moet gezien het kind van de vrouw, die hij zoozeer minachtte dit lieve, innemende knaapje, met zijne kinderlijk onbeschroomde gratie De gewoonlijk zoo koude, voor aan doening onvatbare Graaf was" geheel van zijn stuk gebracht door deze verrassende uitkomst. Zoo bleef de oude man dan in zijn stoel geleund zitten en moedigde het kleine ventje aan om nog meer van zich zeiven te vertel len, terwijl hij met eene ongewone uitdruk king in zijne oogen naar het gebabbel luis terde. Lord Fauntleroy was zeer geneigd om al zijne vragen te beantwoorden en bleef op zijne eigenaardige, gezellige manier bedaard voortpraten. Hij vertelde hem alles van Dick en Jack, van de appelenvrouw, en mijnheer Hobbs hij beschreef het feest ter eere van den nieuwen President met al zijne optoch ten en banieren, transparenten, fakkels, en vuurpijlen. Gaandeweg kwam hij aan den Vierden Juli en de Revolutie en hij begon juist in geestdrift te geraken, toen hij zich opeens iets scheen te herinneren en plotse ling afbrak. „Wat is er vroeg zijn grootvader. „Waar om gaat gij niet voort Lord Fauntleroy schoof ietwat verlegen op zijn stoel heen en weer en de Graaf merkte heel goed, dat hij in verwarring werd ge bracht door een opkomende gedachte. voeding, maar indien zij goed te eten kregen, zou er geen sprake behoeven te zijn van wijn. Een stelsel, waarbij de kinderen regelmatig wijn drinken, kan de bevolking slechts to' drank misbruik brengen. Ik bcb nooit aan drank verslaafde jongens cn'moet, zoo besloot hij, en ik hoop, dat deze proefneming geen nieuwe bedrei ging gaat brengen. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 21 Dec. Vee. Aanvoer in totaal 3468 stuks, waarvan 750 vette runderen, 938 magere runderen, 65 vette kalveren, 233 gras kalveren, 783 nuchtere kalveren, 13 varkens, 2 veulens, 143 paarden, 407 schapen en lam meren, 134 bokken en geiten. De prijzen wa ren als volgt, resp. Ie, 2e en 3e s. vette koel en 78, 70, 5256 ctvette ossen 74, 70, 5256 ct.stieren 68, 64, 58 ct. per kg, f 370270 190 vette kalveren 125, 110, 8085 ct. per kg graskalveren 65, 54 ct. p. kg. f 75 6030 slacht nuchtere kalveren 565248 ct. p. kg, f 13107 fok nuchtere kalveren f 222018 slachtpaarden 544844 ct., per kg, f 235190130 werkpaarden f 340 -290—200 hitten f 210—170—100 schapen 544944 ct. per kg, f 302623 lamme ren 62—58—53 ct. p. kg, f 20—17—15 kalf- koeien f 300265195 melkkoeien f 305 270200 varekoeien f 205170140 vaar zen f 195—150—115 pinken f 160—130—100; bokken en geiten f 1384'/». Vette koeien en ossen aanvoer iets korter, handel tamelijk, prima koeien 82 ct., prima ossen 78 ct.stieren aanvoer gewoon, han del matig, prijzen iets hooger xette-kalve- ren aanvoer iets grooter, handel redelijk, pri ma's f 1.35 graskalveren aanvoer iets min der, handel tamelijk, prijzen iets stijver nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer korter, handel vlot, prijzen ruim prijshou dend paarden aanvoer aanmerkelijk klei ner, handel kalm, prijzen slachtpaarden en werkpaarden onverandex-d, hitten iets duur der schapen en lammeren aanvoer tamelijk handel matig, prijzen als vorige week kalf- en melkkoeien aanvoer gelijk aan vorige week, handel kalm, prijzen ruim prijshou dend vare koeien aanvoer iets korter, han del flauw, prijzen vooral niet hooger vaar zen en pinken aanvoer iets kleiner, handel sleepend, prijzen stationnair bokken en gei ten aanvoer ruimer, handel vlug, prijzen iets hooger. Groningen, 21 Dec. Vee. Kalf- en melkkoei en le s. f 260—280, 2e s. f 230—250, 3e s. f 150 —170 kalfvaarzen le s. f 210220, 2e s. f 160—180 vare koeien le s. f 160180, 2e s. f 120150 vaarzen f 130160, f 90110 Stieren le s. 5658 ct., 2e s. 5354 ct. per kg kalveren en pinken le s. f 90130 slachtvee le s. 68—69 ct., 2e s. 59—62 ct., 3e „Het schoot mij daar juist te binnen, dat gij het misschien niet prettig zoudt vinden," gaf hij ten antwoord. „Misschien is er wel iemand van uwe familie bij geweest. Ik ver gat, dat gij een Engelschman zijt." „Ga maar gerust voort," zei de Graaf. „Er is niemand van mijne familie bij geweest Gij vergat ook, dat gij zelf een Engelschman zijt." „Wel neen," riep Cedric terstond „ik ben een Amerikaan „Gij zijt een Engelschman," herhaalde dc Graaf barsch. „Uw vader was een Engelsch man." Hij vond het wel aardig dit te zeggen, maar Cedric daarentegen vond het niets aardig. Zulk eene gevolgtrekking klonk hem al heol vreemd in de ooren. Hij voelde, dat hij rood werd tot onder zijne blonde krullen. „Ik ben in Amerika geboren," hield Cedric vol. „Iemand, die in Amerika geboren is, moet een Amerikaan zijn. Zij hadden nog geen tijd gehad om dieper in de geschiedenis der Revolutie door te drin gen en eigenlijk voelde Lord Fauntleroy wel eenigen schroom om het onderwerp weer op te vatten toen het diner werd aange kondigd. Cedric verliet zijn stoel, naderde zijn hoog geboren grootvader en sloeg een blik op diens pijnlijken voet. „Kan ik u misschien ook helpen vroeg hij beleefd. „Misschien kunt gij wel op mij leunen. Eens toen mijnheer Hobbs een vat met zeep op zijn voet had gekregen, leunde- hij ook altijd op mij." (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VGOR EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant. LJ

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1