29e JAARGANG DONDERDAG 6 JANUARI 1938 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VBBR WIERINGEN EN OMSTREKEN REIST PER W. A.C.O. HET IJS GEBROKEN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG- ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden t 1.25. UITGEVER BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. ris, te verkoopen. Want hoeveel bewo- ers van den dierentuin zijn niet afkom stig van schenkingen en hoeveel „kin- DE DEURWAARDER STELT j deren van schenkingen" bevolken niet „ARTIS" IN GEBREKE. ide dierenverblijven Eerste stap naar executie van Het is voorloopig nog Amsterdamschen Dierentuin. Dinsdagmorgen om half tien heeft zich op het stille kantoor van „Artis een formaliteit voltrokken, die hel drei gende einde zou kunnen beteekenen van den Amsterdamschen dierentuin. De deurwaarder verscheen om het Genootschap bij exploit in gebreke te stellen van betaling van rente en van de op 1 Januari j.1. vervallen coupons. Thans is de nood van „Artis" dus critiek geworden. Wanneer nu niet hulp komt opdagen, beteekent het ex-| ploit, dat de deurwaarder, de heer I Ilarshagen, aan dr. Sunier ter hand stelde, het einde van een om zijn we tenschappelijke oriëntatie beroemden dierentuin van Europa - de glorie dagen van het Amsterdamsche „Artis" eens een voorname aantrekkelijkheid van de hoofdstad, zullen dan voorgoed in het verleden weggesloten worden. Het moet voor den heer I. Harsha gen, dien men ook kent als een voor komend deurwaarder bij de Amster damsche Rechtbank, een onaangena me, maar in zijn functie nu eenmaal onvermijdelijke, taak zijn geweest, om zich ten kantore van den directeur van „Ai\is" dr. A. L. J. Sunier te ver voegen, om dezen het exploit uit fe reiken,, waarin geconstateerd wordt, dat het Genootschap in gebreke is ge bleven rente te betalen en de op 1 Jan. van dit jaar vervallen coupons niet heeft, kunnen verzilveren. „Eigenlijk beteekent het wel niet meer dan een wettelijke aanmaning", - zoo zeide de heer Harshagen, naar wiens gevoelens bij het uitvoeren van deze opdracht werd ge-informeerd - „maar het stem.ii iedereen en zeker den Amsterdammer tot leedwezen, nu wij moeten ervaren, dat heïu laat ste oogenblik is aangebroken, waarin nog hulp kan komen opdagen en, naar te hopen is, komt opdagen, om een schoon instituut voor de hoofd stad des lands te kunnen behouden. Zoo is het inderdaad en men spreekt den grondigen wenscli ui;t, dat de stelregel hier mag opgaan wanneer de nood het hoogst is, is de redding nabij. Hoe de situatie zich zal ontwikkelen, nu in opdracht van de Nederlandsche Trust Maatschappij de execu'iic is inge leid. is nog moeilijk te overzien. De ze noodtoestand kan van langen duur zijn - hetgeen geen beletsel moge zijn om zoo spoedig mogelijk hulp te bie- dea - want de procedure van een exe cutie zou misschien wel zeer geruimen tijd kunnen vorderen. moeilijk te overzien, hoe een en ander zich zal ontwikkelen. Terwijl de menschen nu praten over rente, coupons, de juridi sche behandeling van „schenkingen", leven de dieren in „Artis" ongestoord voort, niet beseffend, dat zij hun maal lijden verorberen onder het zwaard van Dainocles de pinquin laat er zich zijn vischje en de leeuw zijn rauwe bout niet minder goed om smaken. Na heit bezoek verklaarde de direc teur van „Artis", dr. Sunier, dat hem nóg niet bekend was hoe de beslissing zal zijn, die het Genootschap nu bin nen enkele weken moet nemen. Om den dierentuin in stand te hou-] den, is het absoluut noodzakelijk dat de zware dmk van de loopende leenin- gen wordt weggenomen en dat' de be talingen, waarvoor is aangemaand, naar de toekomst kunnen worden ver schoven. Dan zal het ook mogelijk worden den dierentuin sneller aan de eischen van den tijd aan te passen. Maar komt er geen hulp opdagen, dan wordt de donkere wolkenhemel, die zich boven de Plantage heeft sa mengepakt, noodlottig. den zadeltasch te prutsen. Hij wees ihem aan een agent aan, die den man aanhield en overbracht naar het bu reau aan de Oostervanfstraat. Daar bleek, dat men een goeden slag had geslagen. De aangehoudene, de 36-jarige varensgezel H. H. v.d. K„ bleek namelijk bij fouilleering niet minder dan 28 roode achterlichten, één electrische rijwiellantaarn, een zadeldek en twee hiindbeschermers in zijn bezit te hebben. Hij werd in bewa ring gesteld in afwachting van hei on derzoek naar de benadeelden. Meisjes bewusteloos door kolendamp. Defect in schoorsteen van een lokaal. Maandagavond is het dorpje Deil bij Geldermalsen in rep en roer gebracht (dooreen geval van kolendampvergifti ging, dat nog betrekkelijk goed is afge- loopen. Een 30-tal meisjes van 16-20 jaar, leden van de Chr. Meisjes-vereen had een bijeenkomst ln „Ons Gebouw" Toen men gedurende ongeveer een uur in het. lokaal vertoefd had. klaagden enkele meisjes over hoofdpijn, doch avond uitgegleden en door het, ijs ge zakt. De man was gehuwd en vader van 2 kinderen. Aan misdaad wordt niet gedacht. GEVAREN VAN WINTERSPEL. Eenige gewonden te Nijmegen. De zware sneeuwval van Dinsdag heeft de Nijmeegsche jeugd aanlei ding gegeven in de omgeving van den Kwakkelberg en op Berg en Dal de wintersport te beoefenen. Vooral de sterk hellende Torenweg mocht zich in een jgroote belangstelling verheu gen en honderden jongelieden vermaak ten zich daar met „bobben." Dat dit niet zonder gevaar is, ondervond de heer C. P. van der Waard, wonende aan den Berg- en Dalschen weg te Nij megen. Nadat hij eenigen tijd naar het spel der jeugd had staan kijken, stak hij plotseling den weg over. Op hetzelfde oogenblik, kwam in volle vaart een slede naar beneden suizen. De bestuurder kon den heer Van der Waard niet meer ontwijken, met hei gevolg, dat deze door de slede tegen den grond werd gesmakt, waar hij be- bijzondere aandacht werd hier niet i wusteloos bleef liggen. PAST OP UW ROODE ACHTERLICHT Steeds meer aangiften van diefstal. Het Bottcid. Nieuwsbl. schrijft In de laatste dagen neemt het ge tal aangiften van roode achterlich- en van onbeheerd staande rijwielen zeer onrustbarend toe, mede als gevolg van liet' feit, ilat velen zoo'n door de wet voorgeschreven licht niet kunnen betalen. Op de politiebureaux komen steeds meer benadeelden aangifte doen, dat men van een even onbeheerd laten staan van een rijwiel misbruik heeft gemaakt, om het juist keurig aangi brachte roode achterlicht weg ie ne men. Zelfs drijven sommige dieven d' brutaliteit zóó ver. dai zij doordringen in rijwielbewaarplaatsen om daar huil slag te slaan. Hun buit vindt immers grage koopers, gezien heti feit, dat ve len, die voor den gewonen prijs geen dergelijk achterlicht kunnen koopen,. er op goedkoopere wijze zien aan te komen. Het gaat er al net mede als de bclastingmerken. welke vrijwel di reet na de uitgifte der eerste nieuwe merken in de tweede hand voor een zacht prijsje te koop zijn. Op heeterdaad betrapt. Meestal gelukt het niet de dieven der achterlichten te achterhalen, doch dezer dagen was de politie gelukkiger Op den hoek van den Diergaarde- aan geschonken. Een meisje, dat zich wat verlaat had, kwam even daarna binnen en merkte op, dat het in liet lokaal zeer benauwd was, waarbij zij de veronderstelling uitte, dat er kolen damp aanwezig was. Op hetzelfde oogenblik verloor een der meisjes het bewustzijn. Spoedig volgden er toen meer, zoodat er op een gegeven oogen blik 7 meisjes buitén kennis waren. Onmiddellijk snelden de anderen naar buiten, na de bewustelooze meisjes uit het lokaal te hebben gebracht. Me dische hulp was spoedig ter plaatse en de dokter diende aan drie meisjes wier toestand reden tot bezorgdheid gaf, injecties toe. Geleidelijk aan kwa men de meisjes weer bij kennis. Haar toestand was Dinsdagmorgen redelijk wel, hoewel enkelen van hen het bed nog moesten houden. De oorzaak van het. gebeurde-moeX-gezoeht worden in een defect in den schoorsteen. Lijk onder het ijs gevonden. Om een uur Maandagmiddag werd te Tilburg in een diepe sloot aan de Oude Alphensche baan onder het ijs liet lijk van een man gevonden. Toen het lijk opgehaald was, kon men eerst de identiteit van den man niet vast stellen. Een hoed en de letters A. B. waren de eenige aanwijzing. Bij nader onderzoek bleek het slachtoffer de 60- jarige A. B. uit Goirle te zijn. Vermoedelijk is de man den vorigen De heer Van der Waard bleek een zware hersenschudding te hebben. Ook andere ongevallen bleven niet uit. Verscheidene jongelieden maakten lee lijke buitelingen, tengevolge waarvar een van hen een heen brak. De politie heeft daarop aan de pret een eind gemaakt. BIGGENMERKEN. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggen- merken in de week van 20-25 Dec. '37 bedroeg 33298, tegenover 22416 in de overeenkomstige week van 1936. Van de toekenning 1937 zijn 1 Jan. - 25 December in totaal aangebracht 1810179 merken, tegenover 2077650 merken in de overeenkomstige ode van 1936. Bij de beoordecling dezer cijfers; dient te worden bedacht, dat in 1937 j 6 pCt. minder biggenmerken werden toegekend dan het jaar daarvoor. optredende sterke ijsafzetting op be langrijke deelen van het vliegtuig, tengevolge van de hevige vorst. In het toestel bevonden zich geen Nederlandsche passagiers. SOWJET-VLIEGERS NAAR DE ZUIDPOOL. Sowjet-vliegers zijn van plan, einde 1938 een groot kamp aan de Zuidpool te installee- ren. Voorts zal in het komende voorjaar een nieuwe expeditie worden afgezet aan de Noordpool, ter vervanging van de groep-Pa- panin die met haar ijsschots uit de omgeving van de Pool tot in de Groenlandzee is afge dreven. Het Zuidpool-plan zoo zeide de vlieger Vodopianof is reeds tot in alle détails uit gewerkt. De groote ijsbreker Josef Stalin wel ke vorig jaar zomer te water is gelaten, zal de expeditie vergezellen. Het schip zal voor drie jaar levensmiddelen aan boord hebben en vijf twee-motorige vliegtuigen en een uit gebreide wetenschappelijke uitrusting mee voeren. Men hoopt de kust van Luitpoldland op 78 gr. Z.B. en 35 gr. W.L. ongeveer half December te bereiken en daar de eerste ba sis te vestigen, dus op ongeveer 1200 k.m. van de Zuidpool. Drie weken later zouden de vijf vliegtuigen bestuurd door de Noordpoolvliegers Vodopia nof, Molokof, Alexief, Mazoeroek en Golovin, zich naar de Zuidpool begeven, waar een radiostation door den bekenden marconist Krenkel ingericht zal worden. Het kamp hier zal betrokken worden door acht man, van wie twee piloten en twee werk fcuigkundigen. Aangezien het kamp op het vasteland zal worden betrokken, zal deze expeditie beter gehuisvest kunnen worden dan Papanin op zijn ijsschots. De vijf groote transportvliegtuigen zullen een volle maand aan de Zuidpool blijven en ongeveer zeventig vluchten in alle richtingen ondernemen alvorens medio Februari 1939 per ijsbreker Josef Stalin terug te keeren. Na deze vliegtuigen aan boord te hebben genomen, zal de Josef Stalin de terugreis aanvaarden. De BUITENLANSCH NIEUWS. door geheel West-Friesland De deurwaarder, de heer Harsha- singel en de West-Kruiskade te Rot gen, geloofde zelf niet, toen hem hier terdam stond een onbeheerd rijwiel naar werd gevraagd, dat men op het jen juist toen de eigenaar terugkeerde, oogeblik de bevoegdheid bezit de die- zag hij een man. die aan zijn rijwiel ren, afgezien van de overige inventa- j stond te morrelen en bezig was aan FEUILLETON 15.) Bij dit gezegde kwam Cedric een stap na der. „Dat was met Michaël ook," sprak hij. De Graaf scheen te schrikken. „Ik vergat u Ik vergat, dat er een philanthroop in de kamer is. Wie was Michaël ook weer En in de diepliggende oogen van den ouden man vertoonde zich andermaal die eigenaardige uitdrukking van blijdschap. „De man van Bridget, die de koorts had," gaf Cedric ten antwoord „en hij kon de huur niet betalen en ook geen wijn en an dere dingen. En toen hebt gij mij geld gege ven om hem te helpen." De Graaf trok weer de wenkbrauwen sa men, maar zag er toch in het minst niet boos of grimmig uit. Hij keek den heer Mordaunt even aan. „Dat zal eerst een landheer worden metter tijd zei hij. „Ik droeg Havisham op, den knaap alles te geven wat hij graag hebben wilde en het schijnt, dat hij niets hebben wilde dan geld om aan bedelaars te geven „O, maar het waren geen bedelaars riep Cedric vol vuur. „Michaël was een heel knap pe metselaar. Zij werkten allen heel hard „O," zei de Graaf, „waren het geen bede laars Nu heel knappe metselaars, schoen poetsers en appel vrouwen dan Een paar seconden bleef hij den knaap zwij gend aanzien. Een nieuw denkbeeld scheen in hem op te rijzen en al kwam het dan ook misschien niet uit het edelste beginsel voort, een kwaad denkbeeld was het toch niet. „Kom eens hier zei hij eindelijk. Cedric kwam en ging zoo dicht naast hem staan als hij maar kon, zonder den pijn lijken voet aan te raken. „Wat zoudt gij doen in dit geval vroeg HELDER—WIERINGERMEER en AMSTERDAM. Verwarmde wagens. VEILIG GOEDKOOP. LUFTHANSA-TOESTEL NEERGESTORT. Drie passagiers en drie leden der bemanning gedood bij den val kort voor de landing te Frankfort. Zes inzittenden van een vliegtuig der Lufthansa, hetwelk van Milaan naar Frankfort vloog is kort voor de landing op het vliegveld Rhein Main neerge stort. Gedood werden de bestuurder, 2 werktuigkundigen en 3 passagiers. Nader wordt gemeld, dat het van Milaan komende lijnvliegtuig de „Charles Haar" was. Vermoed wordt, dat het ongeluk moet worden geweten aan plotseling zijne Lordschap. Het moet gezegd worden, dat de heer Mor daunt op dat oogenblik eene allerzonderling ste gewaarwording kreeg. Hij was een ernstig nadenkend man hij had reeds zoovele jaren op het landgoed doorgebracht, hij kende al de onderhoorigen, rijk en arm, al de dorpelin gen, de eerlijke en vlijtige, de oneerlijke en luie, en op eens werd het hem duidelijk welk cene groote macht ten goede, zoowel als ten kwade, mettertijd in de hand zou liggen van dit kleine jongetje. „En wat zoudt gij doen in dit geval vroeg de graaf. Cedric legde, met de vertrouwelijkheid van den eenen speelmakker tegenover den ande re, de hand op zijn grootvaders knie. „Als ik heel rijk was," zei hij, „en niet zulk een kleine jongen, dan zou ik hem laten blijven en hem geven wat hij voor zijne kin deren noodig had. En na een korte puaze, waarin zijn gezichtje plotseling ophelderde, vroeg hij „Maar gij kunt immers alles, niet waar „Wie is Newick „Mijn agent," hernam de Graaf, „en som mige pachters zijn nu juist niet zoo bijzonder met hem ingenomen." „Schrijft gij hem nu een brief vroeg Ce dric. „Zal ik eens pen en inkt voor u halen Ik kan het spel wel zoo lang van de tafel nemen." De Graaf wachtte nog een oogenblik en bleef hem aanzien. „Kunt gij schrijven vroeg hij op eens. „Jawel," zei Cedric, „maar niet heel net jes." „Neem dien rommel van de tafel," comman deerde Mylord, „en haal dan eene pen er inkt en een vel papier van mijn schrijflesse naar." De belangstelling van den predikant werd hoe langer hoe grooter. Met veel handigheid voldeed Cedric aan het bevel. Een minuut later was alles gereed pen, papier, bene vens de groote inktkoker. j „Ziezoo," sprak hij opgeruimd, „nu kunt gij - expeditie zal voor onbepaalden tijd aan de Zuidpool blijven en vier maal per dag nöri-1 webberichten naar de geheele wereld uit- zenden. DOOR EEN KUS UIT DE GEVANGENIS GEHOUDEN. De politierechter te Huil had een haven arbeider tot veertiendagen gevangenisstraf veroordeeld wegens mishandeling van een ambtenaar ^an den werkloozensteun. Toen de man naar de cel zou worden overgebracht, trad zijn vrouw op hem toe en gaf hem een kus. De rechter zag dit en riep de vrouw bij zich. „Wat is hij voor een soort man vroeg hij haar. „Een beste man," antwoordde de vrouw. „U hebt hem uit de gevangenis ge houden," was het verrassende wederwoord van den magistraat. „Ik heb u hem zien kussen en, openhartig gezegd, daar kan ik niet tegen." Het vonnis werd gewijzigd in een geldboete van 1 en de vrouw beloofde deze boete met twee shilling per week te betalen. De mishandeling was geschied toen het verzoek om steun van den man was afgewe zen. De ambtenaar scheen, volgens den man, niet naar hem te luisteren en dat had hem kwaad gemaakt. Hij dacht daarbij niet zoo zeer aan zichzelf, als aan zijn vrouw en zijn kind thuis. Man en vrouw verlieten samen het ge rechtsgebouw. gaan schrijven." „Neen, gij moet schrijven," zei de Graaf. „Ik riep Cedric, terwijl een donkere blos hem naar het voorhoofd steeg. „Is het even goed als ik schrijf Ik spel de woorden niet altijd zonder fouten, als ik niet geholpen word „Dat komt er niet op aan," hernam de Graaf. „Higgens zal naar de spelling niet kij ken. Ik ben geen philanthroop en gij wel. Stip uw pen maar in Cedric deed het en zette zich in postuur, met den arm op de tafel. „Nu," vroeg hij, „wat moet ik schrijven „Zeg maar, „Higgens mag voorloopig niet lastig gevallen worden" en onderteeken het Fauntleroy," zei de Graaf. Cedric stipte nog eens in, en begon te schrijven. Het was een moeilijke en langduri ge arbeid, maar hij wijdde er zich aan met hart en ziel. Eindelijk echter was het manu script gereed en met een glimlach, waaruit tevens eene zekere onrust sprak, stelde hij het aan zijn grootvader ter hand. „Zou het zoo goed zijn," vroeg hij. De Graaf bekeek het geschrift en zijne mondhoeken trilden verraderlijk. „Ja," zei hij, „ik denk, dat Higgins er zeer mee tevreden zal zijn." En hij gaf het papier aan den heer Mordaunt. Wat de predikant te lezen kreeg, was het volgende „Waarde mijnheer newik wil u asje blieft higgins voorloopig niet lastig vallen dit vraagt met achting Fauntleroy." „Zoo onderteekende mijnheer Hobss zijne brieven ook altijd", zei Cedric, „en ik dacht dat ik er wel „asjeblieft" bij mocht zetten. Heb ik al de woorden goed gespeld „Niet precies zooals in het Taalkundig Woordenboek," gaf de Graaf ten antwoord. „Dat dacht ik wel", zei Cedric. „Ik had het liever moeten vragen. Woorden van meer dan ééne lettergreep zijn zoo moeilijk. Ik zal het overschrijven." En dat deed hij, netjes, met leesteekens en al en, dank zij de hulp van zijn grootvader, zonder spelfouten. Toen de heer Mordaunt heenging, nam hij den brief mee en hij nam nog iets anders mee bovendien eene aangenamer gewaar wording en een vroolijker vertrouwen op de toekomst dan hij ooit na een bezoek op Do- rincourt-Castle had gevoeld. Toen hij weg was, keerde Cedric, die hem tot aan de deur vergezeld had, naar zijn grootvader terug. „Mag ik nu naar liefste gaan vroeg hij. „Ik denk, dat zij naar mij verlangen zal." De graaf dacht een oogenblik na. uwe moeder gaan Kunt gij het niet uitstel len „Ziet ge," zei Cedric, „zij heeft zeker den heelen morgen aan mij gedacht, evenals ik aan haar „O," zei de Graaf, „hebt ge dat gedaan, waarlijk Schel dan maar." Toen zij door de groote laan reden onder het hooge, groene bladerdak, scheen de oude heer in zichzelven gekeerd. Cedric daarente- gen was spraakzaam genoeg. Hij praatte over het paardje. Welke kleur had hetHoe groot was het Hoe heette het Waar hield hij 't meest van Hoe oud was het Hoe vroeg mocht hij opstaan, om er naar te gaan kij- 1 ken „Eerst moet gij eens zien wat er voor u in Liefste zal zoo blij zijn verzekerde hij den stal staat. Schel maar eens." telkens. „Zij zal u zoo dankbaar wezen om- „Och," zei Cedric^ terwijl een licht blosje ^at gy zoo g0e(j voor mij zijtZij weet, dat - ik altijd zooveel van ponies gehouden heb, hem naar het voorhoofd steeg, „als ge het goed vindt, zou ik het dan liever morgen mo gen zien Liefste zit zeker op mij te wach ten." „Heel best", hernam de Graaf. „Wij zullen het rijtuig laten inspannen. Het is een pony," liet hij er koeltjes op volgen. Cedric haalde diep adem. „Een pony riep hij. „Van wien is die pony „Van u," antwoordde de Graaf. „Van mij riep het kind. „Wezenlijk van mij net als al het speelgoed boven?" „Ja," sprak zijn grootvader. „Wilt gij uw eigendom eens zien Zal ik zeggen, dat het voorgebracht moet worden Cedric's gezichtje werd al rooder en rooder. „Ik had niet gedacht, dat ik ooit een pony zou hebben Ik een pony zei hij. „Wat zal liefste blij zijn Gij geeft mij toch ook al les „Wilt gij het dier niet eens zien vroeg de Graaf nog eens. „Ik verlan g er erg naar," zei Cedric diep ademhalend. „Ik verlang er zoo naar, dat ik bijna niet kan wachten. Maar ik ben bang dat het te laat zal worden. „Moet gij dan volstrekt van middag naar maar wij dachten niet, dat ik er ooit een krij gen zou. Er was één jongetje in de buurt, dat er een had, en hij ging iederen morgen rijden en dan wandelen wij langs zijn huis om hem te zien uitgaan of thuis komen." Hij ging in het rijtuig achterover liggen en keek den Graaf eenige oogenblikken zwij gend, maar met de grootste opmerkzaamheid aan. „Ik geloof, dat geen mensch op de wereld zoo goed is als gij barstte hij eindelijk los. „Gij doet altijd iedereen plezier, nietwaar en denkt altijd aan anderen. Liefste zegt, dat dit de beste manier is om goed te zijn niet aan ons zeiven, maar veel aan anderen tc denken. En dat doet gij altijd, nietwaar (Wordt vervolgd). IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant. i J

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1