B. GAZAN 29e JAARGANG DINSDAG 11 JANUARI 1938 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDARTS ELKEN DONDERDAG VAN 9' -1 UUR. DE EERSTE WEEK VAN 1938. HET IJS GEBROKEN REIST PER W.A.C.O. ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. CAFÉ ROOBOL Markt SCHAGEN blijft spreekuur houden UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 Onzekerheid overheerscht het zekere. Een goed begin Een slecht begin Het is nog niet te zeggen. Verschillende dingen van belang bevinden zich momenteel in een toe stand van ontwikkeling en het is niet moge lijk, althans uiterst moeilijk, er de uitkomst van te voorzien. HET DRAMA TERUEL. Daar is bijvoorbeeld het krijgsbedrijf in Spanje, Teruel. Wat gebeurt er in Teruei pre cies en wie van de strijdende partijen is aan de winnende hand De berichten omtrent dezen bloedigen veldslag in de sneeuw, voor en achter de poorten van het oude bergstad- je, spreken elkander voortdurend tegen. Eerst was Teruel nationalistisch, daarna re-| publikeinsch, vervolgens half-om-half, thans republikeinsch, binnenkort misschien opnieuw nationalistisch en dan is alles weer bij het oude Neen, tóch niet, want de Teruel-episode heeft in ieder geval belangrijke gevolgen. De nationalisten hebben moeten ervaren, dat er nog „pit" zit in hun tegenstanders en dat de oorlog lang niet gewonnen is. De republikeinen echter hebben geleerd, dat ze niet „hei" moeten roepen als ze nog niet door de brug zijn. Beide partijen hebben zeer zware verliezen geleden ontstellende getallen. Bovendien is aan beide zijden het moreel geschoktzoowel Salamanca ais Bar- celona zijn danig geschrokken. En het stadje Teruel is de dupe geworden. Zijn huizen zijn nagenoeg alle verwoest door bommen en granaten. De straten zijn bezaaid met ver nielde meubelen, kapotte telefoondraden en den inhoud van afgebrandea winkels. De kathedraal is door republikeinsche tanks dusdanig „bewerkt", dat er geen 'deur meer in. Achter het hoofdaltaar heeft de cavalle- ric een paardenstal ingerichteen toestand, kenschetsend voor het in oorlog levende Spanje. CHINA'S TRAGISCH LOT. Tragisch is het lot van China. Mevrouw Soen Jat Sen, de weduwe van den beroemden staatsman, zei in een interview „Mijn land lijdt thans meer dan alle Europeesche landen bij elkander gedurende den wereldoorlog." Tragisch is ook het lot en men hoort er toch zoo weinig van dat het Christendom in China treft. De Japanners beschouwen de zendelingen als vijanden, omdat zij een in ternationalen godsdienst propageeren. In Japan groeit de keizercultus, daar herleeft het aloude heidendom. Men zegt er „Het Opperwezen is mèt ons daardoor winnen wij den oorlog in China." Onwillekeurig doet dit denken aan de spottende woorden van Napoleon „God staat aan den kant, waar de sterkste bataljons zijn." Maar de Chinee- sche Christenen zeggen „God staat aan de zijde van hen, die nederlagen lijden, want daar wordt het kruis gevonden." China is FEUILLETON. 17.) Hij stond daar in den zonneschijn, de oo- gen onafgewend op den ouden edelman ge richt,, wien Thomas bij het uitstappen be hulpzaam was. „Leun maar op mij," hoorde men hem zeggen. „Wat zijn alle menschen blij, dat zij u zien en wat kennen zij u goed „Neem u bjiret af, Fauntleroy," zei de Graaf. „Zij groeten u." „Mij riep het kind, snel zijn muts afne mend. Het blonde hoofd ontblootend, stond hij daar met zijn heldere, verbaasde oogen rond te kijken. „God zegen' uwe Lordschap zei het vrouwtje in het rood dat ook zijn moeder had toegesproken. „Heil en zegen "En toen traden zij de kerk binnen, op hun weg naar het familiegestoelte, door de ver gaderde menigte aangestaard en gegroet. Toen gezeten was, begon hij met een aange name ontdekking te doen dat aan den an deren kant van de kerk, op eene plaats, waar hij haar goed zien kon, zijne moeder hem zat toe te lachen. Toen ging hij in zijn kerkboek zoeken, om den dienst te volgen. Toen het orgel begon te spelen stond hij op en keek glimlachend naar zijne moeder. Hij hield veel van muziek en dikwijls zongen zij samenhij stemde dus in met de overigen en zijn lief, helder stemmetje steeg omhoog, zuiver en rein als het gezang van een vogel. Hij vergat zich zeiven geheel onder het zingen, zoo heerlijk vond hij het. Ook de Graaf vergat zich zei ven een weinig, terwijl hij achter de gordij nen in zijn beschut hoekje zat en de knaap gadesloeg. Cedric stond met het groote ge zangboek opengeslagen in de hand, met op geheven hoofd, uit alle macht te zingen en terwijl hij zong, viel een zonnestraal door het geduldig, doch vastbesloten. Tsjang Kai Sjek is reeds als premier afgetreden om zich ge heel te kunnen wijden aan het opperbevel der Chineesche troepen, die het oude „He- melsche rijk" tot den dood toe zullen verde digen. EEN BALKAN-VERRASSING. In West Europa is het de eerste week van 1938 kalm geweest. Er was geen reden voor bijzondere opwinding, doch de jongste ge beurtenissen in Roemenië, waar een half autoritair en héél antisemietisch bewind gekomen is, hebben de pennen in alle landen in beweging gebracht. De Roemeensche re geering zegt nu wel, dat alles in de buiten- lansche politiek blijft bij het oude (de innige vriendschap voor Frankrijk incluis), maar de tijd zal het leeren. Parijs is er alvast niet gerust op waarom zou Rome anders zoo enthousiast over die Roemeensche koerswij ziging zijn Dadelijk is Roemanië al begon nen met Italië's koning als keizer van Abbes- synië te erkennen. Berlijn blijft zeer gereser veerd, ofschoon het natuurlijk de anti-Jood- sche maatregelen goedkeurt (en juist die heb ben Boekarest een FranschBritsche beris ping bezorgd Voorloopig dient men af te wachten, wat er verder in Roemenië zal ge beuren. (De vraag is nu ook, wat de Maart- sche parlementsverkiezingen in het buurland Bulgarije voor verrassingen zullen opleveren.) CKISiS - KUKEAÜ. Denaturatievergoeding erwten en boonen oogst 1937. Steun koolzaad oogst 1937. De Nederlandsche Akkerbouw Cen trale maakt bekend, dat de denaiura- tievergoeding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 3 t.m. 8 Januari 1938, f 0.95 per 100 Kg. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmon ster van kwaliteitsklasse C, en f 0.45 per 100 Kg. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. Dc steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daar toe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatu reerd in genoemd tijdvak, zal f 2.20 per 100 Kg. bedragen. Do steun voor koolzaad van oogst 1937v dat i)het tijdvak van 28 Novem- t.m. 31 December 1937 met in achtne ming van de gestelde voorschriften is verkocht, zal f 0.50 p. 100 Kg. bedragen. Voor koolzaad van oogst 1937, dat op 31 December 1937 nog niet verkocht was, zal de steun f 0.50 per 100 Kg. be dragen. BINNENLANDSCH NIEUWS. 2-Jarig kind onder verdachte omstandigheden overleden. Onder verdachte omstandigheden is te Mill (N.-B.) overleden een ongeveer 2-jarig meisje, dat inwoonde bij haar stiefvader, den werkloozen grondwer ker A. K. liet lijkje zou wonden hebben vertoond, welke duiden op nalatigheid gekleurde venster en wierp een gouden gloed op zijne blonde krullen. Als zij naar hem keek, voelde zijne moeder het harte trillen en uit het diepst harer ziel rees eene bede op eene bede, dat haar onschuldig kind zoo rein en argeloos gelukkig mocht blijven, en dat het groote, onverwachte fortuin hem geen schade mocht doen. Zij was dikwijls zoo bezorgd in deze vreemde, nieuwe omgeving. „O, Cedric," had zij den vorigen dag ge zegd, terwijl zij hem bij het afscheid nemen dicht tegen zich aandrukte, „om uwentwil wensch ik zoo dikwijls, dat ik heel knap was en veel goede en wijze dingen tegen u zeggen kon Wees maar heel zoet, mijn schat, altijd eerlijk en oprecht en vriendelijk, dan zult gij nimmer iemand verdriet doen in uw leven, maar menigeen helpen en bijstaan en de groote menschenwereld zal misschien iets beter en gelukkiger zijn, omdat mijn kina geboren werd. En dat is het beste van alles, Cedric het is beter dan alle andere dingen in de wereld, tot een zegen te zijn voor an dere menschen, al is het dan ook nog maar zoo weinig, mijn beste jongen." En bij zijne terugkomst op het kasteel had Cedric hare woorden aan zijn grootvader overgebracht. „Ik dacht aan u terwijl zij dit zeide," ein digde hij „en ik vertelde haar, dat de men schen gelukkiger zouden zijn omdat gij ge leefd hebt, en dat ik zou trachten uw voor beeld te volgen." „En wat heeft zij daarop geantwoord vroeg zijne Lordschap met onrustig kloppend hart. „Zij heeft gezegd, dat ik groot gelijk had dat wij altijd het goede in de menschen moe ten opzoeken en ons best doen om het na te volgen." Misschien zat de oude man daar aan te denken, terwijl hij door de roode gordijntjes van zijn gestoelte gluurde. Gedurig keek hij over de hoofden van de menschen heen naar de plaats, waar de weduwe van zijn zoon alleen zat, en hij zag het schoone gelaat, dat zijn in ongenade gestorven kind zoo innig had liefgehad, en de oogen dezelfde oogen van den knaap daar aan zijne zijde toch zou het moeilijk geweest zijn juist te weten ten opzichte van de verzorging van liet kind. In verband hiermede heeft dc gemeente-politie in samenwerking met de marechaussee uit Grave, den ongeveer 54-jarigen K gearresteerd i en overgebracht naar het arrestanten- j lokaal te Mill. Het lijkje is in beslag genomen en zal vermoedelijk gerechte-j lijk worden gechouwd. K. staat als een zonderling bekend, terwijl diens vrouw, de moeder van 't kind, niet ten volle over haar geestver mogens beschikt. INENTINGEN TEGEN ROODVONK. In het Westland. In Monster, waar het roodvonk zich het eerst deed gelden in het Westland, neemt deze ziekte af. In den Zuidkant der streek begint zij ie komen. In Maas land zijn 2 gezinnen aangetast en ook in De Lier heeft de ziekte haar intrede gedaan. De burgemeester van De Lier richtte een oproep lot de bevolking, zich "door vaccinatie tegen de ziekte te beschermen. Aan dien oproep is ruim ehoor gegeven. Gedurende twee da gen hebben de dokters nu zitting ge houden en reeds 400 personen ingeënt. KESSEL JUICHTE TE VROEG. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur klonken in het Limburgsche dorpje Kessel kanonschoten. De inwoners haastten zich, de vlaggen uit te ste ken en de feestcommissies kwamen in het geweer. Voor de ramen van de winkels hingen bulletins met de mede- deeling, dat er een Prins was geboren. Toen de feestvreugde ten top was ge stegen.. kwam de ontgoocheling. Het bleek, dat de drukker, die de bul letins aan de winkeliers en anderen had afgeleverd, had verzuimd er bij te zeggen, dat de papieren bewaard moes ten worden, tot de blijde gebeurtenis bekend was. De bulletins werden afgehangen, het kanon zweeg en de feestcommissie zette de hooge hoeden af. De rust koer de weer in Kessel; dat blijk heeft gege ven, paraat te zijn. BRANDSTOFFENEIJSLAG voor tewerkgestelden Aan arbeiders, die geen vojïë week bij de werkverschaffing zijn geplaatst. De Minister van Sociale Zaken heeft een circulaire gezonden aan de Gem.- besturen betreffende den brandstoffen bijsdag, waarin hij herinnert aan zijn vorige circulaire inzake dit onderwerp door geheel West-Friesland naar DEN HELDER—WIERINGERMEER en AMSTERDAM. VLUG VEILIG GOEDKOOP. Verwarmde wagens. te komen of zijne stemming nog altijd even hard en bitter was, dan wel iets weeker, iets zachter misschien. Toen zij de kerk verlieten, bleven de mees te menschen, die den dienst hadden bijge woond, wachten om hen te zien voorbijko men. Bij het hek stond een man met de pet in de hand, die bij hunne nadering aarzelend een stap vooruit deed. Hij was een boer van middelbaren leeftijd op wiens gelaat de zorg diepe sporen had gegrift. „Wel, Higgins" zei de Graaf. Cedric keerde zich eensklaps om en keek hem aan. „O," riep hij, is dat nu Higgins „Ja," zei de Graaf koeltjes „ik denk, dat hij eens een kijkje wil komen nemen van zijn nieuwen landheer." „Ja, Mylord," zei de man, terwijl een don kere blos zijn door de zon verbrand gezicht bèdekte. „Mijnheer Newick heeft mij verteld, dat zijne Lordschap zoo vriendelijk geweest is een goed woord voor mij te doen, en het was mijn plan hem met een enkel woord te bedanken, als ik mag." Wellicht was hij verbaasd toen hij zag welk een klein ventje het was, dat in zijne onschuld zoo veel voor hem gedaan had, en daar nu stond te kijken evenals een van zijn eigene, minder rijk bedeelde kinderen zou doen blijkbaar zonder eenig besef te hebben van zijn gewicht. „Ik ben uwe Lordschap zoo dankbaar," be gon hij „ik „O," viel Cedric hem in de rede „ik heb alleen den brief geschreven het andere deed grootvader. Maar gij weet immers wel, dat hij altijd zoo goed is voor iedereen. Is uwe vrouw nu weer beter Higgins scheen ietwat uit het veld gesla gen hij begreep niet wat hij er van denken moest, toen zijn landheer hem daar werd voorgesteld als een toonbeeld van welwillend heid en goedheid. „Ik ja zeker, uwe Lordschap," stamelde hij „de vrouw is beter geworden nu de zorg haar niet meer zoo druktde zorg had haar ziek gemaakt." „Daar ben ik blij om," zei Cedric. „Groot vader vond het zoo naar, dat uwe kinderen en waarin de minister bepaald heeft, dat degenen, die geen volle week bij de werkverschaffing zijn geplaatst, dan wel periodiek zijn tewerkgesteld, den brandstoffenbijslag slechts kunnen ontvangen voor dc dagen of weken, ge durende welke zij bij de v. ei kverschaf fing arne:den. Dit voorschrift blijkt - aldus schrijft de Minister thans - in sommige geval len onbevredigende consequenties te hebben ten aanzien van dc- tewerkge stelden, doordat de gesteunden, ook ai ontvangen zij tengevolge van gezins-in komst'en een lage steunuiikeering, wel wekelijks een brandstoffenbijlag ont vangen. De Minister is bereid aan dit bezwa ,r tegemoet te komen, doch zou het niet juist achien, wanneer aan de tcwerkge stelden over de dagen, c.q. weken, dat zij niet arbeiden, de volle brandstoffen bijslag werd toegekend. Immers, het gemiddeld inkomen is ook bij de periodieke tewerkstelling hooger dan het bedrag, dat aan steun zou worden ontvangen. Hierin ligt reeds een ekere compensatie. Daarenboven ontvangen de gesteun den niet steeds den vollen brandstoffen bijslag tengevolge van het voorschrift, dal bij geheele werkloosheid de som van steunbedrag en brandstoffenbij slag en bij gedeeltelijke werkloosheid de som van het loon van den onder steunde, het steunbedrag en de brand stoffenbijslag ten hoogste mag bedra gen 95 pCt. van het loon, dat de be trokken arbeider ien tijde van de on dersteuning in liet vrije bedrijf zou hebben kunnen verdienen, indien hij niet werkloos was. Met deze factoren rekening houdend, keuTc de Minister goed, dat aan arbei ders, die geen volle week hij de werk verschaffing zijn.geplaatst dan wel pe riodiek zijn tewerkgesteld, te rekenen van 10 Jan. 19,38 over de dagen, c.q. we ken, dat zij niet zijn tewerkgesteld (de z.g. wandeldagen of -weken) wordt uftgekeerd 50 pCt. van het bedrag, dat zij, met inachtneming van de Ministeri- eele circulaire van 29 Nov. j.1. als brandstoffenbijslag zouden ontvan gen, indien zij over bedoelde dagen, c.q. weken, wel tewerkgesteld waren geweest, BUITENLANSCH NIEUWS. Vaderschap voor ex-Edward VIII. Een heugelijk geheim. Dc hertogin van Windsor, de echt- genoote van den hertog van Windsor, es-koning van Engeland, verkeert in blijde verwachting. Men ontleent dit bericht aan „La Stampa", een zeer betrouwbaar blad te Turijn, „La Stampa" deelt mee, dat de her togin van Windsor, die zoo men weet te Cannes vertoeft, met Kerslmis een galafeest te Monto-Carlo bijwoonde, waarvan zij zich plotseling verwijder- jde, voorgevend dat zij zich onwel f voelde.. Toen de vrienden van den her- itog, die zich in zijn omgeving bevon den, nader informeerden, vertrouwde |de hertog hun onder strenge geheim- j houding toe, dat zijn gemalin in geze- ,'gende omstandigheden verkeerde. Het spreekt haast vanzelf, dat deze vrien- [den het heugelijke nieuws niet voor zich konden houden. I Een redactie-lid van „La Stampa" vernam het bericht uit zeer betrouw bare bron. EEN DURE GRAP. De onder-commissie der non-inter ventie-commissie zal zich in haar dezer dagen te houden bijeenkomst bezig hebben te houden met het door de des kundigen opgestelde pïan inzake de terugtrekking der vrijwilligers uii Spanje. De kosten aan dit plan verbonden, zullen naar de diplomatieke corres- spondent van dc „Daily Telegraph and Morning Post" meent te wefen, naar schatting ongeveer 400.000 pond Ster ling, dit is ruim drie en een half mili- oen gulden, bedragen. Deze kosten zul len door de non-interventie-commissie worden bestreden uit de contibufies der landen, die in de commissie verte genwoordigd zijn. Dat de kosten zoo hoog zijn komt, omdat het plan de volgende maatrege len omvat Het vormen van basiskampen, op f linken afstand achter het front, gele gen, waarin de vrijwilligers bijeenge bracht zullen worden in groepen van nie meer dan 2000 tof 3000 man. Het voeden en kleeden der vrijwilli gers gedurend den tijd, voorafgaande aan dc terugtrekking. Het verschaffen van schepen en an dere vervoermiddelen voor de eigen lijke evacuatie. Daar liet aantal betrokken vrijwilli gers wordt geschat op 100.000,, is het yraagstuk van voeding en kleeding 'n belangrijk punt. Men rekent, dat ieder man 10 dagen zal moeten wachten en dit komt hierop neer, dat men voor een dagrantsoen voor een millioen vrij willigers zal hebben te zorgen. Het plan omvat een bepaling, dat tegen hen, die in Spanje zijn geweest, geen discriminatie zal worden toege past, wanneer zij naar hun land terug keeren. Stijging van de werkloosheid in Engeland. Graad van industrieele bedrij vigheid gedaald. - Toekomst echter niet ongunstig geacht. De stijging van de werkloosheid in Engeland met 116.204 (tot. 1.665.407 ge durende de periode van 15 November tot 15 December heefi, ondanks het. feit dai .men rekening hield met de stijging, toch een onaangename ver- het roodvonk hadden en ik ook. Higgens was geheel en al verbijsterd. Hij voelde dat het veiliger en ook bescheidener zou zijn den Graaf nu niet aan. te zien, aan gezien iedereen wist, dat zijne vaderlijke ge negenheid voor zijne zoons van dien aard geweest was, dat hij hen ongeveer tweemaal per jaar te zien kreeg, en eens toen zij ziek waren, zoo spoedig mogelijk naar Londen vertrokken was, omdat hij niets met dokters en pleegzusters te maken wilde hebben. Het was dus wel wat heel veel van Mylord's kalm te gevergd, terwijl hij er zelf bijstond, te moeten hooren vertellen, dat hij zooveel be lang stelde in de zieke kinderen van een boer. „Gij ziet, Higgens," kwam de Graaf met een zuurzoet lachje tusschenbeide, „dat gij u allen zonder ónderscheid in mij vergist hebt. Lord Fauntleroy begrijpt mij beter. Hebt gij dus vertrouwbare inlichtingen omtrent mijn karakter noodig, dan moet gij u maar tot hem wenden. Kom, Fauntleroy, stap in En Fauntleroy stapte in en het rijtuig rol de voort door de groene laan en toen het den hóek reeds was omgeslagen, en den straatweg bereikt had, was dat zekere glimlachje sog niet van Mylord's gelaat verdwenen. HOOFDSTUK VIII. DE EERSTE RIJLES. Terwijl de dagen verliepen, had Lord Do- rincourt meer dan eens gelegenheid om zuur zoet te glimlachen. Ja,' naarmate de kennis making met zijn kleinzoon vorderde, vertoon de die glimlach zich zoo vaak, dat er oogen- blikken kwamen waarin het bijna een gewo ne, vriendelijke glimlach werd. Het moet ge zegd worden, dat de oude man, eer Lord Fauntleroy ten tooneele verscheen, meer dan genoeg was beginnen te krijgen van zijne eenzaamheid, zijne jicht en zifrie zeventig jaren. Na zulk een lang leven vol afwisseling en vermaak was het niet bijzonder aange naam altijd alleen te zitten, zij het aan ook in eene prachtige kamer, met den eenen voet op een jichtstoel en geen andere afleiding dan zich van tijd tot tijd ziedend driftig te maken en een verschrikten knecht, die doods bang voor hem was, leelijke woorden naar het hoofd te werpen. De oude Graaf was veel te slim om niet te weten, dat zijne bedienden gruwelijken hekel aan hem hadden en dat zelfs zijne gasten niet kwamen uit genegen heid voor hem hoewel enkelen een soort van genoegen schepten in zijne scherpe woorden en sarcastische uitvallen, die niets of niemand ontzagen. Zoolang hij gezond sn sterk was geweest, was hij van de eene plaats naar de andere getrokken, zich verbeeldende dat hij het voor zijn pleizier deed, hoewel hij er toch eigenlijk nooit recht van genooten toen zijne gezondheid begon te wankelen, was hij vermoeid en versleten, en sloot zich in Dorincourt op met zijne jicht, zijne cou ranten en boeken. Maar hij kon toch ook niet altijd lezen en hij kreeg meer en meer „het land," zooals hij het noemde. Hij vond de lange dagen en nachten vervelend en werd hoe langer hoe knorriger en prikkelbaarder. Toen kwam Cedric en zoodra de Graaf het knaapje zag* voelde zijn grootvaderlijke trots zich aangenaam gestreeld. En dit was een geluk voor liet kind ware hij minder, mooi en innemend geweest, dan zou de oude man misschien terstond iets tegen hem gekregen en geen moeite gedaan hebben om de gees telijke eigenschappen van zijn kleinzoon te ontdekken. Maar nu beeldde hij zich in, dat Cedric's welgemaaktheid en onversaagdheid het gevolg waren van zijn adellijk bloed en eene eer voor zijn rang en stand. En toen hij dén knaap hoorde praten en merkte hoe be schaafd hij was in toon en manieren, al had hij in zijne kinderlijke onwetendheid ook geen flauw besef van zijne gewichtige positie, begon de oude Graaf nog meer met zijn klein zoon op te krijgen en ten slotte zelfs vermaak te scheppen in zijn gebabbel. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN 1 Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant. A

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1