I 1 P* 1 BLOUSES in eenvoudige en gekleede modellen Winterziekten MIDDAG- en AVONDROKKEN SPORTIEVE JAPONNEN ONS PATRONENHOEKJE. JL BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zyn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro oi per postwissel. J §_J Modderspetten op mantels, jassen enz. moet men eerst volkomen laten opdrogen, daarna flink afborstelen en nawrijven met een doekje, waarop men een weinig spiritus heeft gegoten. Hechtpleister laat meestal onooglijke plekken op de huid na het verwijderen na, die men echter kan doen verdwijnen, in dien men er een laagje vaseline gedurende een minuut of vijf op laat inwerken Teervlekken kan men van de handen verwijderen door ze in te wrijven met de buitenkant van een citroen of sinaasappal- schil; de olie, die zich in de schil bevindt, zal de teer oplossen, zoodat men deze ge makkelijk, af kan vegen. Blouses hebben zich, door dat tailleurs en ensembles een groote plaats blijven inne men niet alleen gehandhaafd, doch de ver scheidenheid der modellen wordt steeds grooter. gen, niet gaarne ontzeggen zullen, of vest- modellen of gladde, aangeknipte schootjes moet dragen. De zeer slanke, frêle persoontjes kunnen slechts blouses in den rok dragen, doch zelfs de modellen, die ons schetsje aange ven kunnen met succes met een glad schootje gedragen worden. Kantstoffen zijn altijd zeer flatteus, vooral de mooie uitvoe ring „Peau d'ange" is een prachtig weefsel. De halsuitsnijding blijft hoog, geeft soms Eenvoudige ontwerpen passen zich aan de eischen der morgenkleeding aan, terwijl bij de middagblouses in hoofdzaak het ma teriaal domineert. 's Avonds zijn de blouses rijk van uit voering en materiaal, dat vooral uitglinste- rende weefsels bestaat als lamé, lamé fleuri, brocaat, met pailletten bewerkte tulle, kantstof en met metaaldraad doorweven stoffen. Hoe het ook zij of de blouse een voudig dan wel meer of zelfs zéér gekleed is, zij neemt een eereplaats in onze kleer kast in. Meermalen wordt zij zelfs voor het feit gesteld den strijd aan te binden tegen de iumper, iets wat niet altijd gemakkelijk valt •oor de bescheiden morgenblouse. Iets an- ^rs is het met de zeer gekleede modellen, -? g.'ansrijk uit het strijdperk te voorschijn eden. De meest verschillende weefsels in een ;eslaagd keurengamma staan ons ten dien ste, die een harmonisch geheel zullen moe ten vormen met den rok. Wat de lijn der blouses betreft heeft deze zich volkomen aan te passen aan die, welke de mode voorschrijft, d.w.z., dat zij geen overbodige ruimte moet aangeven en slank en afkleedend moet werken. Gezette figu ren, die zich het genot van blouses te dra- een zeer bescheiden V-vorm, ook wel een hoekige lijn aan, terwijl shawltjes van be drukte zijde en velours chiffon een per soonlijk cachet kunnen geven. Tres, soutache, entredeux van kant, knoo- pen en handborduursel geven een veel toe gepaste garneering, evenals chabots, stik sels en nervures. Voor werkende vrouwen zijn ensembles zeer geschikt bestaande uit deux-pièces en mantel van hetzelfde materiaal. De blouse, die met de rok het deux-pièces uitmaakt, krijgt een veel gekleeder aanzien, zooals dit van gemêleerde stof links aangeeft. Een dergelijk weefsel leent zich voor het geheel evenals verschillende soorten tweed, noppé en andere fantasie weefsels. De z.g. Jaquette-blouses zijn nieuw en worden van de zelfde stof der rok of afste kend gemaakt b.v. in ruitje. Het model is streng sluitend met lange rij knoopen in het midden en hooge halfafwerking. Op zachte voorjaarsdagen kan men deze mo dellen bij wijze van mantel dragen, ze zijn practisch en gekleed. Laken en duvetine leenen zich evenals warme wollen weef sels voor deze modellen, die b.v. in aman del, grijs, groen en wijnrood goed passen bij zwart. De bovenste drie blouses zijn van een voudige materialen en bedoeld voor niet gekleede doeleinden. Links fantasiestof geeft een geschikt model voor blouse van deux-pièces; kleine zakjes met ritssluiting. Midden: blouse met pas en garneering met fluweelen srtikjes. Rechts geeft een smal streepje aan, dat in verschillende richtin gen verwerkt is en een mooi model kraag in donkerder tint effen stof heeft. De meest linksche der drie onderste blou ses heeft een voorstuk en mouwgarneering van brocaat of lamé en is van satin ge dacht, terwijl de middelste van matte crêpe is en tuile entre-deux heeft. Een andere mogelijkheid voor dit model is, om b.v. zwart of gekleurd crêpe satin dof en glimmend te verwerken en wel zóó, dat alleen de biezen glimmend /.:jn Geor- gette blouse rechts met zijstukken bestikt met nervures. Sluiting met knoopjes en lusjes. De winter is een moeilijke tijd voor de moeders. Zeker, wij hebben geen van allen bijzonder veel op met dit onvriendelijke jaargetij, maar de moeders hebben er toch maar het meeste mee te stellen. Als er veel kinderen in een gezin zijn, dan is de ver koudheid haast niet van de deur. Daarbij komt nog, dat de kinderen, die 's zomers naar hartelust buiten kunnen spelen en ra votten, 's winters veel meer binnen moeten blijven. Binnenshuis weten zij zich over het algemeen lang niet zoo gemakkelijk bezig te houden en loopen bovendien, vooral waar men klein behuisd is. dikwijls erg in de weg. Voor de kinderen zelf is dat vele thuis zitten natuurlijk ook lang niet zoo gezond als het vrije buitenleven in den zo mer. Het is niet overdreven te zeggen, dat vele ongesteldheden van de kinderen in den winter hun oorzaak vinden in het ge dwongen stil zitten, in het gebrek aan zon, licht en lucht. Doch als wij de nadeelen van den winter maar eerst eenmaal kennen, dan hebben wij daarmede tevens de mid delen om ze te ontgaan, in de hand. Dank zij de populariseering van de we tenschap. weet tegenwoordig iedereen wel wat van vitaminen af. Wij weten, dat deze stoffen voor de opbouw van ons lichaam onmisbaar zijn, dat men ze in zekeren zin als opeeslagen zonne-energie kan beschou wen. De vitaminen, die zich in tal van ▼ersche voedingsmiddelen bevinden, doch vooral ook door het licht, met name door de ultraviolette stralen van de zon op ons lichaam inwerken, moeten wij in ons kli maat in de wintermaanden voor een groot deel ontberen. Vooral kinderen hebben .groote behoefte aan deze vitamine en om dat bii hen alle organen zich nog in den groei bevinden. Onze kennis van de vita minen en hun practische toepassing Heeft reeds Heel wat ellende uit het kinderleven doen verdwijnen. Zoo hebben wij in de vi taminen een krachtdadig middel gevonden ter bestrijding van de noodlottige kinder ziekten, de rachitis of Engelsche ziekten. De moderne hygiëne leert ons dan ook, dat in del zonloozen tijd onze aandacht vooral op drie punten gericht moet zijn: het kind moet beweging hebben, het moet licht hebben en het moet doelmatig gevoed worden. Aan beweging behoeft het ook in de kleinste kamer niet te ontbreken, als de ouders maar het voorbeeld geven. Ze moeten dagelijks wat gymnastische oefe ningen met de kinderen doen en maken dit tot een dagelijksche gewoonte, zooals het tanden poetsen. Ook een tweede eisch: vol doende licht kunnen wij met de middelen, die de moderne techniek ons ter beschik king stelt, voor een goed deel voldoen. Hier is het de kunstmatige hoogtezon Hanau, die ons in staat stelt, zelfs als de zon zi<# dagen achtereen niet vertoont, eiken dag een juiste hoeveelheid ultraviolette stralen op ons lichaam te laten inwerken. En ten slotte het derde punt: een doelmatige voe ding. Ook daarvoor is 's winters met het noodige overleg een oplossing te vinden. Met vruchten, die rijk zijn aan vitami nen, zooals sinaasappelen en druiven, kun nen we het tekort aan versche groenten aanvullen. Doch ook de voornaamste win tergroenten, kool bevat naar onlangs is vastgesteld, zelfs in gekookten toestand nog een vrij hoog vitaminengehalte. Wie zich aan deze eenvoudige regels houdt, zal zeker met minder verkoudheden en andere ongesteldheden den winter door komen. De middagrokken, die van de nfeest ver schillende weefsels worden gemaakt zoowel effen als fantasie kenmerken zich door eenvoud van uitvoering. Zij zijn meestal streng van lijn en verkrijgen hun onderwijdte door plooien of naar den on derkant breeder wordende banen. De vierbaansrok links heeft een opge stikt hulpstuk, waardoor een mooie coupe verkregen wordt. Het rechtermodel be staat uit een gladde achterbaan, terwijl de voorzijde een paar ingezette plooien heeft tusschen voor- en zijbanen en een garnee ring aan bovenkant van opgeknoopte over- Ruimer en eleganter van snit zijn de ge kleede namiddag- en avondrokken, die nu eens tot de enkels, dan weer tot op den grond reiken. Crêpe satin, matzijden crêpe soorten, velours chiffon en soortgelijke weefsels verwerkt men tot dit doel. Links een rok, waarbij gekleede kanten, satijnen en dergelijke gekleede blouses op gedragen worden. Hij bestaat uit zes zich naar den zoom toe verbreedende banen en heeft een gedrapeerde ceintuur met lange afhangende einden. De lange rok rechts is lang, ten voeten uit en heeft een zeer aparte afwerking, nl. een roulean van hetzelfde materiaal, ge vuld met watten, hetgeen zeer apart werkt. Meermalen hebben deze modellen één rechte voorbaan en een tweedeelige achter baan, die een wijd-klokkende godet heeft, welke naar de taille toe in een punt ein digt. Op bijgaand model is een smoking jasje van lamé of brocaal bijzonder mooi, OPWARMEN VAN SPIJZEN Om verschillende redenen kan het op warmen van spijzen noodig zijn. Het zij, dat niet alle gezinsleden op den zelfden lijd het middagmaal gebruiken, dan wel, dat uit zuinigheidsoverwegingen voor twee da gen gekookt wordt. Zulks is alleen mogelijk, zonder de voedingswaarde belangrijk te verminderen, indien men het met overleg doet en dit laatste laat nog wel eens wat te wenschen over. In de eerste plaats is het verkeerd spij zen te lang warm te houden, aangezien hierdoor veranderingen optreden, die niet alleen de voedingswaarde beïnvloeden, doch tevens de verteerbaarheid. Menschen met een gevoelige maag zullen hiervan de be zwaren ervaren. Spijzen, die men wil of moet opwarmen, moet men snel afkoelen en vlak vóór het gebruik verwarmen, en wel zóó, dat ze mond-warm zijn, niet oververhitten dus. Men kan opgewarmd eten aanmerkelijk smakelijker maken indien men het op de stoom warmt, hetgeen althans voor vele gerechten geldt en er voor het opdienen een weinig gesmolten boter bij voegt. Soepen, groenten, sauzen enz., die met eventueele kruiden afgemaakt worden, worden zondei De herfst- en wintermode brengen ons vele eenvoudige modellen, die vlot kleeden. Ingrijpende veranderingen hebben niet plaats gehad, in zooverre «althans, dat wij de kortere Tokken niet be paald als een omwenteling op het modegebied beschou wen. Inderdaad men ziet soms weer dames, die sterk overdrijven en rokken dra gen, die eenige c.m. over de knie zijn. Jammer, want laardoor is niet voldaan aan de bedoeling der ontwerpers, die slechts modellen wilden voorschrijven, die halverwe ge de kuit komen. (pl.m. 10 a 12 c.M. voorbij de knie). Een jaar of tien geleden is op dit punt schromelijk overdre ven en konden de kokertjes, die vele dames droegen, nauwelijks den veel meer weidschen naam van rok geven. Ze waren niet alleen kort, doch tevens zóó strak, dat zij het behoorlijke gaan belemmerden. Wee! de ongelukkige, die zich verlaat had en zich moest haasten een tram te haler.! Bijzon dere aandacht wordt thans niet meer aan de beener. doch aan het bovendeel der japon geschonken. Men ziet de voorpanden geplooid, ingehaald, met nervures beschikt en met garneerin gen van knoopen. De halslijn blijft hoog, alhoewel de ronde lijn meer teekening krijgt en een puntvorm aanneemt of vier kant is. De iets kortere lengte 'au de rokken kleedt vlot. doch korte, gezette dames zullen verstandig doen, zich. in dit opzicht niet te veel aan de mode gelegen te laten liggen, want de langere rok verlengt het figuur. Het is voor vele dames wel bij zonder gemakkelijk zich aan de eischen der mode aan te passen. Alhoewel iedere vrouw gaarne nu en dan een nieuwe ja pon heeft, die dan weer voor „netjes" ge dragen wordt, kan men op gemakkelijke wijze de bestaande modellen moderntsee- ren. Al te wijde bo.venmcuwen, die wel* licht nog met gaas 'ongevuld zilt. worden minde, ruim gemaakt, terwijl van de rok ken een flinke zoom afgaat. Mooie, soe pele weefsels staan ons ten dienste, zoo wel van dierlijke als plantaardige ruwe producten geweven, terwijl thans zelfs, kunstwol gefabriceerd wordt van de on- dermelk. Angora en genopte weefsels handhaven zich evenals ruiten en strepen. Combinaties met effen stoffen zijn in vele gevallen gewenscht. Daarnaast treffen we vele mooie stoffen, die in warme tinten uit gevoerd, tot koopen lokken en die zich lee nen tot het maken van de modellen, die onze afdeeling aangeeft. Zes en vierbaans rokken geven de beide uiterste schetsjes aan, terwijl in het midden een diepe bin- nenwaartsehe plooi is aangebracht. De halsafwerking van de middelste e>* rechter afb. zijn hoog, terwijl een geruit* wollen shawltje gedragen wordt bi.j het*, linker model. deze gewarmd, eerst later voegt men. ze toe, hetgeen ook voor versche kruiden geldt. Het nabraden van karbonade, bief stuk en ander klein vleesch doet veel var, den smaak verloren gaan, maakt de kanten hard en het geheel moeilijk verteerbaar Spijzen, die op stoom verwarmd worden, dekt men met een bord of deksel af cn houdt het water warm zonder dat men het hard door laat koken. Van tijd tot tijd moet de zeemlap een extra beurt hebben, waartoe men hem in een warm sopje uitwascht, waaraan men een weinig slaolie heeft toegevoegd, daar na uitwringen en op een niet te droge plaats weghangen. Vaal geworden parapluies frisschen op, indien men ze afsponst met brandspiritus (niet te dicht bij vuur). Aluminium pannen mogen niet met so dawater gereinigd worden; het metaal verkleurt en de oppervlakte wordt ruw. JANUARI UITVERKOOPMAAND Nauwelijks heeft het nieuwe jaar zijn ui trede gedaan, of de winkelzaken openen de deuren voor de uitverkoopen. Alerlei din gen worden dan voor weinig geld verkocht en vooral stofresten verheugen zich in de vrouwelijke kooplust. Die stofresten wor den dan geknipt en genaaid tot een aar dige japon of mantel maar dikwijls mis lukt dergelijke arbeid. Met een goed mode blad als veilige gids, kan het knippen en naaien niet mislukken. Zoo'n veilige gids hebben wij thans beschikbaar voor onze lezeressen. Men kan zich van dit goede modeblad, dat wij gaarne gratif toezenden, inderdaad vertrouwen. Schrijft u slechts aan de Redactrice Da mesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag met tien cent aan postzegels bijgeslo ten of per giro op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag en u wordt ons modeblad gratis en franco toegezonden. MEISJESMANTEL Succespatroon P, M. 355, Prijs 30 cent plus 5 cent voor o. b. en verzendkosten. Velours de laine in donkerblauw of groen kleeden goed evenals pruin. Het redingote model geeft een afkleedende lijn, waartoe P. M. 352. de lange revers meewerken*. Sluiting met dubbele rij knoopen. Patronen voor meisjes van 10—12 en 12 14 jaar. MATROZEN JURK Succes patroon P. M. 352. Prijs 30 cent plus 5 cent voor o. b. en verzendkosten. Donkerblauwe wollen stof met een dita kraag, vierkant aan rugzijde is voor deze jurk gedacht. Garneering mt lichter blauw tresband en dito kleur das of strik. In plaats van een plooirok is het rokje met gedeeltelijk opgestikte stolpplooien aan voorbaan. Patronen voor meisjes van 46 en 68 jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. PLAATS: Patroon No. Maat Hierbij ingesloten aan postzegels» Indien u tevens het laatste nummer van .Het Practisch Modcbiad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van iy2, 3, 5, 10 of 12 y2 cent, doch niet van 6 cent).

Wieringer courant | 1938 | | pagina 4