29e JAARGANG ZATERDAG 29 JANUARI 1938 No. 12 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BÏNNENUN^CH~NÏËUWSr~ HET IJS GEBROKEN. Wordt'n trium phator" in smaak l Rook- REIST PER W.A.C.O. WIER GER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAQ. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. DE EX-KEIZER 79 JAAR. Gioote belangstelling voor zijn verjaardag. Levendige drukte te Doorn. Doorn, de vriendelijke residentie van den ex-keizer, was Donderdag herschapen in een sprookjeshof. Sneeuw dekte er de buitenplaat sen, da kerkspitsen en de vele prachtige spar ren, die onder dezen lichten toets midden in oen winter niets van hun geurige frischheid hadden verloren. De ex-keizer heeft te midden der zijnen op Huize Doorn zijn 79-sten verjaardag ge vierd. Tot de gasten behoorden o.a. de doch ter van den monarch, de Hertogin van Bruns- wijk en alle zoons, n.1. de Kroonprins, Prins Eitel Friedrich, Prins Adalbert, Prins August Wilhelm en Prins Oskar. De meesten waren vergezeld door hun echtgenoote, o.a. de Kroonprins, die 's morgens in de omgeving werd gesignaleerd en een dankbaar object object vormde voor de talrijke fotografen, die hun post in Soestdijk enkele oogenblikken in den steek hadden gelaten, toen zij het uit rijden van prins Bernhard hadden vereeuwigd. Ook de jongverloofden, Prins Louis Ferdi- nand van Pruisen en Grootvorstin Kyra van Rusland, die een wandeling door de besneeuw de residentie maakten, werden natuurlijk op de gevoelige plaats gebracht. Om half tien werd, zooals op Huize Doorn bij verjaardagen gebruikelijk is, in de hal van het kasteel een godsdienstoefening gehouden, ditmaal ge leid door ds. V. RichterReichhelm uit Ber lijn. Natuurlijk heeft de inwonerschap van Doorn en de landadel uit de omgeving druk geteekend op de felicitatieregisters, die weder om in het kleine zijvertrek van het Poortge bouw waren neergelegd. Maar ook de een voudige winkeliers en andere belangstellenden hebben hun handteekening gezet, zoodat het een respectabele lijst is geworden. Zelfs vernamen wij dat alle hotels in den omtrek overbezet waren, zoodat verschillende gasten bij families te Zeist en omgeving moes ten worden ingekwartierd. Woensdag heeft de ex-keizer, in gezelschap van zijn gemalin, zooals gewoonlijk, weer per soonlijk hout en levensmiddelen aan de arme ingezetenen uitgereikt. AARDAPPELMEEL EN STROO- CARTON IN 1937 Verbe;ering„ maar geen reden tot groot optimisme. In de aardappelmeel-industrie heeft de in 1936 merkbare vooruitgang ver deren voortgang gehad. Vooral wat de voorraden betreft is de positie veel verbeterd deze waren bij den aan vang van de campagne 1937-'38 zelfs tot eenigszins normale proporties terug geloopen, aldus de voorz. der I<. v. K. voor de Veenkoloniën de heer O. O. Meyer. Op grond van de verwachting, van dezen gunstigen toestand heeft de Minister bij den aanvang van het jaar het aanvankelijk op 25000 ba. vastges elde uitbouwareaal verhoogd ot 28.500 ha. Zoodoende hebben de fa brieken een belangrijk grootere cam pagne gehad dan in het voorgaande jaar. De prijzen van aardappelmeel bleven gedurende lie'J geheele jaar vrijwel siationnair en bewegen zich slcch's zeer weinig onder den door de Regee- 1 i'ig vasgestcklen garantieprijs.Do UITGEVER CORN. J BOSKER WIERINGEN buitealandsche afzet zou bevredigend i genoemd kunnen worden, indien deze' niet. hej gevolg was van speciale ver-' koopen tegen sterk gereduceerden prijs, zooda het niet mogelijk is om voor 1938 van optimisme te gewagen' Vermelding verdienen de den afge- loopen herfst voortgezette proefnemin-j gen, met s eun van de Regeering, om aardappelen op reuttabo-n wijze- u* ver werken tot veevoeder. Jammer is, dat een eerst?. poging voor vrijwillige samenwerking in de ze noodlijdende indus'rie mislukte. Samenwerking kan ook hier niet an ders dan liet geheel ten goede komen. STROOCARTON Voor de stroocarton-industrie heeft 1937 een gunstig verloop gehad. Moes ten de fabrieken de laa.'ste jaren gere geld een productiebeperking toepassen, in lie verslagjaar is dit niet noodjg geweest', over het geheel waren de fa brieken voldoende van orders voor zien. De laatste maanden van het jaar is hierin echter een kentering gekomen; nieuwe contracten konden niet voldoen de worden afgesloten en de afname op oude contracten werd zeer vertraagd, zoodat cenige fabrieken tegen het ein de van het. jaar reeds een tekort aan opdrachten hadden. De prijzen konden zich dank zij de vrijwillige samenwer king handhaven. De vrijwillige samenwerking, die goede resultaten opleverde, leidde in het afgeloopen jaar tot een nieuwe overeenkomst, waarbij nu alle carton- fabrieken in Nederland zijn aangeslo ten. Mede als bewijs, dat. men in deze in dustrie de teekenen des tijds verstaat, geldt ook het afgesloten collectief ar beidscontract, waarbij voor de arbei ders een pensioenregeling tot stand kwam. Derivaten van aardappelmeel In de fabrieken, waar derivaten van aardappelmeel worden vervaardigd, is de toestand vergeleken met het vori ge jaar, vrij gelijk. De export van aard appelmeel-glucesestroop en massé was totaal onba'eekenend, terwijl het ver bruik stabiel bleef. Voor dextrine nam de export met 16.000 balen toe. Ook in de dextrine-industrie kwam men tot een nauwe samenwerking men besloot tot uitwisseling van tech nische en chemische kennis. Dit, om dat men samen beter dan alleen aan zeer hoog gestelde eischen kan vol doen. Top-kwaliteiten is het eenige wa pen, dat bestaa. tegen de overal opko mende concurrentie, vooral in Enge land, waar liet ar, ikel met 10 pCt. in voerrechten wordt beschermd. Een dief, die veel en snel werkte. Apeldoornsche politie heeft hem ingerekend. Reeds sinds geruimen tijd is een groo/ gedeelte van de Veluwe onveilig gemaakt door een inbreker, die vrij wel iederen avond zijn slag wist «e slaan, waarbij hij het in de eerste plaats had gemunt op alleenstaande BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intërcomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 FEUILLETON 25.) „Ik heb nooit een aardiger ventje gezien," bevestigde Dick nogmaals en wij waren ook vrienden, van den beginne af zijn wij goed samen geweest, dat kleintje en ik. Hij was zoo vroolijk altijd en als ik eens verdrietig was of ontevreden, deed een praat je met hem mij altijd goed." „Juist, dat is zoo," zei mijnheer Hobbs. Zonde en jammer dat hij een graaf moest worden. Hij zou als kruidenier bijvoorbeeld, of in een ander vak hebben uitgeblonken, uitgeblonken zeg ik En mijnheer Hobbs schudde het hoofd en werd hoe langer hoe zwaarmoediger. Het bleek nu, dat zij elkander zooveel te vertellen hadden, dat het niet mogelijk was alles op straat af te doen, en er werd dus af gesproken, dat Dick den volgenden avond een bezoek zou komen brengen in den winkel en mijnheer Hobbs gezelschap houden. Dit was het begin van een blijvend vriend schapsverbond. Wanneer Dick in den winkel kwam, ontving mijnheer Hobbs hem met de meeste gastvrijheid. Hij gaf hem een stoel, dien Dick terstond achterover wipte tegen de deur, en zoodra hij zat, maakte mijnheer Hobbs met den steel van zijn pijp eene zeer welsprekende beweging naar eene mand met appels, waarmee hij zeggen wilde „Ga uw gang Voordat Dick heenging gebruikten zij sa men het avondeten in de donkere achterka mer beschuit en kaas en sardijntjes en andere lekkere dingen uit den winkel en mijnheer Hobbs trok plechtig een flesch gem berbier open, schonk twee glazen vol en sprak op welgemeenden, zoo al niet weisprekenden toast uit. „Daar gaat hij zei hij, zijn glas opne mend „en ik hoop, dat hij him een lesje zal geven graven en markiezen en herto gen allen met elkander Na dezen eersten avond zagen zij elkander dikwijls genoeg, en mijnheer Hobbs werd veel opgeruimder en voelde zich minder verlaten. Eens op een dag deed mijnheer Hobbs een pelgrimstocht naar een boekwinkel. Hij wendde zich tot een der bedienden en zei, over de toonbank leunende „Ik zou graag een boek willen hebben over graven." „Wat riep het jonge mensch. „Een boek over graven," herhaalde onze komenijsman. „Ik vrees dat wij u niet zullen kunnen hel pen," hernam de bediende, met moeite een glimlach onderdrukkend. „Niet zei mijnheer Hobbs met blijk bare teleurstelling. „Maar over markiezen en hertogen dan „Ik geloof niet, dat er zulk een boek be staat," hernam de klerk. Mijnheer Hobbs was erg uit het veld gesla gen. Hij bleef een poosje voor zich uit staan kijken en vroeg toen nog eens „Ook niet over vrouwelijke graven „Neen, ik geloof het niet," zei de bediende lachend. „Ik mag een staart krijgen bromde mijn heer Hobbs en was op het punt om den win kel uit te loopen, toen het jonge mensch hem terugriep en vroeg of eene geschiedenis, waar van de hoofdpersonen tot den hoogen adel behoorden, hem niet zouden kunnen dienen. „Ja," zei mijnheer Hobbs, als ik dan geen boek kan krijgen, dat uitsluitend over graven handelt, zal ik mij daar maar mee moeten behelpen." De bediende verkocht hem daarop een ro man van Harrisson Ainsworth „De Tower van Londen" en daarmee ging mijnheer Hobbs naar huis. Toen Dick kwam, begon de lectuur. Het was een boeiend aangrijpend verhaal, dat speelde onder de regeering van de bekende Engelsche koningin, die door sommige men- schen „Maria de bloeddorstige" genoemd iOvoORio? I U i VIRGINIA CIGARETTES kleine woon- en winkelhuizen. Telkens pas, e hij dezelfde tactiek toe. Door het uitsnijden van een ruitje wist hij binnen fe komen. Na eveniu- eele contanten, welke hij op zijn speur tochten vond, bij zich te hebben gesto ken, stelde hij een onderzoek in keu ken en kelder in, waar hij zich aan eetbare waren en dranken t'e goed deed. De man herhaalde dit spelletje soms vier of vijf maal in één nacht. Telkens dook hij in een andere ge meente op. Zoo werd hij door de politie te Hattum, Nijkerk, Gorssel, Amers foort, Deventer, Zutfen en Apeldoorn gezocht. Thans is de Apeldoornsche recher che er in geslaagd den man. die in een hotel te Apeldoorn, van waaruit hij zijn nachtelijke 'Vochten ondernam, ver blijf hield, te arrres&eeren. UITGIFTE NEDERLANDSCHE STAATSLEENING 1938 GESLAAGD De toewijzing op vrije inschrij ving zeer gering. Op de Woensdag gehouden inschrij ving op de 3-3V2 pCt. Nederlaridsche staatsleening 1938 groot/ f 1.049 mill. en uitgegeven itegen den koers van 99V-2 pCt. is tot een zoodanig bedrag van het recht van voorkeur gebruik ge maakt, dat op de vrije inschrijving slechus een minimaal percentage zal kunnen worden toegepast. (Zooals bekend is deze leening groot 1 1672 millioen, maar was reeds f 62,3 millioen geplaatst, terwijl de deelneming tot een bedrag van f 257 millioen was verzekerd.) UIT HET BOUWBEDRIJF. In de Woensdag, te Utrecht gehou den buitengewone ledenvergadering van den Ned. Chr. Aannemers en Bouw vakpatroonsbond, werd besproken het ontworpen collectieve contract voor de bouwbedrijven. Met overgroote meer derheid sprak de vergadering zich uit voor de aanvaarding van het nieuwe contract, dat o.m. een loons'verhooging van 2 cent over de geheele linie in houdt. CRISIS - BUREAU. DE BOTERIIEFFING. Wij vernemen van bevoegd zijde, dat het bedrag, bedoeld in artikel 2 van de Crisis- i Zuivelbeschikking 1935 V, dat is het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op bo ter, behoudens tussehentijdsche wijziging, voor de week van 27 Januari tot 3 Februari is vastgesteld op 65 cent per kg. door geheel West-Friesland naar DEN HELDER-WIERINGERMEER en AMSTERDAM. VLUG VEILIG GOEDKOOP. Verwarmde wagens. BUITENLANSCH NIEUWS. wordt. En toen mijnheer Hobbs daar zoo hoor de lezen van Maria's daden, van de gewoonte, die zij had, om de menschen het hoofd te Jaten afslaan, of te martelen of levend te verbranden, sloeg de angst hem om het hart. Hij nam de pijp uit den mond, bleef Dick onafgebroken aanstaren en haalde eindelijk zijn bonten zakdoek te voorschijn om zich dé parelende zweetdroppels van het voorhoofd te wisschen. „Hij is daar niet veilig Hij is zijn leven niet zeker riep hij. „Als het vrouwvolk op den troon kan zitten en zulke dingen laten gebeuren, wie weet wat hem dan nog over komt Hij is er niet veilig Laat zulk een schepsel krankzinnig worden, dan is geen mensch zijn leven zeker „Ja, maar," sprak Dick, die echter zelf ook niet zoo heel gerust was „ziet ge dit is niet dezelfde, die nu aan het regeeren is. Ik weet zeker, dat die Victoria heet en deze, hier in het boek, heet Maria." „Dat is zoo," zei mijnheer Hobbs, nog altijd zijn voorhoofd afvegend, dat is zoo. En in de couranten staat niets van radbraken en mar telen en verbranden, maar toch geloof ik, dat hij niet veilig is daar bij die wonderlijke menschen. Toch was en bleef hij ongerust de volgende dagen, en eerst toen hij Cedric's brief ont vangen en gelezen had, voor zich zeiven ee nige malen en later, toen Dick kwam, nog eens, en toen hij den brief, dien Dick bijna tegelijkertijd kreeg, ook bijna van buiten kende, begon hij langzamerhand weer op zijn verhaal te komen. Zij genoten van die brieven, en spraken er samen over en hechtten waarde aan ieder woord. Ze besteedden dagen aan hun ant woord en lazen dat bijna, even dikwijls over als de brieven, die zij kregen. Voor Dick was het schrijven een inspan nend werk. Al zijne bekwaamheid in lezen en schrijven had hij opgedaan gedurende een paar maanden, toen hij met zijn ouderen broeder samengewoond en de avondschool bezocht had aangezien hij echter een vlug PLOTSELING NOODWEER TE PARIJS. Regen, hagel, sneeuw, bliksem en donder. Donderdagmiddag om half twee werd de hemel, die helder zonlicht uit straalde, eensklaps donker. Daarna deed zich een voor dit seizoen buiten gewoon zeldzaam atmosferisch feno meen voor er vertoonden zich stre pen in de lucht, felle bliksemflitsen gevolgd door hevige donderslagen doorkliefden den hemel, en een regen, vermengd met hagel en gesmolten sneeuw, viel neer. Het verkeer in het centrum der s'ad was aanzienlijk gestoord. DE MEISJES VAN DE TELEFOON. Madrileensche heldinnen. Het Amerikaansch-achtige telefoonkantoor te Madrid, de bekende „Telefónica" is gedu rende den burgeroorlog reeds 45 maal door granaten getroffen. Het is het belangrijkste zenuwcentrum van een land, dat vecht voor zijn democratische onafhankelijkheid. Als een slanke, blanke schildwacht staat de wol kenkrabber met zijn 13 etages aan de Gran Via. In dit gebouw bevinden zich 2000 vlijtige betrouwbare telefoonjuffrouwen. Zij hebben het eene bombardement na het andere door staan. Stil gaan zij haar gang. Snel en accu raat brengen zij de verbindingen tot stand. Reporters vragen verbinding aan met Parij- sche, Londensche of Amerikaansche kranten en deelen hun nieuws mee, dat door millioe- nen menschen over de geheele aarde met span ning verwacht. Maar hoeveel menschen, die hun krant lezen, denken aan de dappere Ma drileensche meisjes, die dag in dag uit in le vensgevaar verkeeren Deze telefoonvrouwen zijn ware heldinnen, al zullen zij het zelf nooit toegeven. Zij zeggen Wij houden van ons lanÖ en laten ons werk niet in den steek. Zóó hevig kan het bombardement van Fran co's geschut of vliegtuigen niet zijn of de meisjes werken door met dezelfde stiptheid, met dezelfde werklust als telefoonjuffrouwen in een stad, waar volkomen vrede heerscht. GEMEENTE ZIJPE. ge jongen was, had hij zooveel mogelijk zijn voordeel gedaan met dien korten leertijd., en was zich blijven oefenen door het spellen van oude couranten en het schrijven met krijt op schuttingen en muren. Hij vertelde mijnheer Hobbs alles van zijn leven en van zijn broeder, die zoo goed voor hem geweest was, toen hunne moeder stierf en Dick nog éen klein kereltje was. Hun vader was eeni- gen tijd vroeger gestorven. De naam van zijn broeder was Ben en hij had voor Dick ge zorgd zooveel hij kon, totdat de knaap oud genoeg was om couranten te verkoopen en boodschappen te doen. Zij hadden samen gewoond en Ben had altijd zoo goed opgepast, dat hij eindelijk een fatsoenlijk baantje kreeg in een winkel. „En toen," vertelde Dick met alle teekenen van afkeer, „toen was hij zoo gek om te gaan trouwen Hij werd verliefd en er was niets meer met hem aan te vangen. Hij trouwde met haar en begon zijn huishouden in twee achterkamers. Eene heks was zij, eene tij- gerkat, zeg ik u Zij scheurde alles aan stuk ken wanneer zij eene bui had, en die had zij alle dagen. Zij kreeg een kind, precies als zij zelve was het gilde den heelen dag En ik moest er op passen en als het dan schreeuwde, wierp zij mij allerlei dingen naar het hoofd. Eens smeet zij met een bord en dat raakte ongelukkig het kind tegen de kin; het was een diepe snee en het bloedde ver schrikkelijk. De dokter zei, dat hij een lidtee- ken levenslang houden zou. Een mooi soort van eene moeder was zij Wij hebben een leven gehad Ben en ik en het kind Zij was woedend op Ben omdat hij niet meer geld verdiende en ten laatste ging hij naar het Westen met een man die vee wilde gaan fokken. En hij was nog geen week weg, toen ik eens op een avond thuis kwam, hongerig en doodmoe, en toen vond ik de kamers ge sloten en ledig en de vrouw, aan wie het huis toekwam, vertelde mij, dat Mina ver dwenen was. Een ander wist te zeggen, dat zij was overgegaan om kindermeid te wor den bij eene dame. Ik heb nooit meer iets SCHAGERBRUG. Vergadering Middenstands- verecniging. Woensdagavond had in het lo kaal van den heer S. Kuiper alhier de jaar vergadering plaats van de Sehagerbrugger Middenstandsvereeniging. Te ongeveer S uur heet de heer C. Brug man de talrijk opgekomen leden welkom waartoe de Secretaris de heer P. Hooij de notulen der laatst gehouden vergadering leest, welke onveranderd worden goedgekeurd. Rekening en verantwoording van den Pen ningmeester. Door de Penningmeester, den heer P. Dek ker, wordt over het afgeloopen boekjaar fi- nanciëel verslag uitgebracht. De commissie tot onderzoek bestond uit de heeren Waiboer en Hazebelt, welke bij monde van laatstge noemde in keurige orde werd bevonden. De ontvangsten bedroegen f 223.12, de uitgaven f 104.22, batig saldo dus f 118.90, Het Reis plan 1937 heeft een voordeelig slot van f 32.86 opgeleverd. Van eenige huisvrouwen uit Callantsoog was het verzoek ingekomen de neringdoenden uit Callantsoog ook te willen laten toetreden, om zoodoende ook aan het „Reisplan 1938" te kunnen deelnemen. Op de vraag van de heer Borst of de Mid denstanders aldaar niet bij een andere ver- eeniging kunnen aansluiten, merkt de voor zitter op dat aan de andere kant de Noord zee is en daar wel geen vereenigingen zullen zijn. Na eenige discussie wordt tot toelating van 7 neringdoenden van het dorp Callants oog besloten voor de tijd van één jaar. Zoodoende is „Callantsoog nu toch bij de Zijpe", aldus voorzitter, zij het dan alleen de neringdoenden. Uitbreiding bestuur. Door de groote omvang welke de Middenstandsvereeniging begint te krijgen is het bestuur van meening dat ook uit de dorpen Het Zand en St. Maartensbrug- een Vertegenwoordiger in het bestuur moet zijn. Gekozen worden de heeren Vogelzang en Borst. Fusie-plan. Door het Bestuur wordt mede gedeeld dat plannen bestaan om de drie ver eenigingen, n.1. St. Maartensbrug, Schager- brug en Oudesluis te doen samensmelten in één vereeniging, met dien verstande dat de besturen blijven bestaan doch van elke ver eeniging de voorzitter en secretaris weer een hoofdbestuur vormen 'om de zaken vlugger te doen afwikkelen. De heer Kuiper zou gaarne zien dat ook de penningmeesters werden toegevoegd, waarte gen geen bezwaar is. De heer Bestevaar zou liever een vereeni ging over de geheele gemeente zien met het gewone aantal bestuursleden. Dit lijkt evenwel bezwaar op te leveren. Hierna leest de Secretaris eenige aanbie dingen en beschrijvingen voor van het nieuwe „reisplan." Spoedcursus en Cursussen Handelskennis ingevolge de nieuwe Vestigingswet. van haar gehoord en Ben ook niet. Als ik hem was geweest, zou ik niet hard getreurd heb ben en ik geloof ook niet, dat hij het deed. Maar toen zij trouwden, was hij dol op haar, gek verliefd, dat kan ik u zeggen. Zij was ook eene knappe meid als zij netjes aange kleed was en niet van die driftbuien had. Zij had groote zwarte oogen en prachtig zwart haar, dat haar tot de knieën reikte. Zij maak te er eene vlecht van zoo dik als mijn arm, en draaide die ik weet niet hoe dikwijls wel om haar hoofd en blinken, dat haar oogen konden De menschen zeiden, dat zij zoo half en half eene Italiaansche was haar vader of haar moeder was daar van daan gekomen en dat maakte haar zoo wonderlijk. Want zij was er eentje dat verzeker ik u!" Dikwijls sprak hij met mijnheer Hobbs over aien tijd en over zijn broeder Ben, die hem een paar maal geschreven had sedert hij naar het Westen was getogen. Het was den armen Ben niet meegeloopen hij was van de eene plaats naar de andere verhuisd en ten slotte terecht gekomen op eene veefokke rij in Californië, waar hij nog werkzaam was toen Dick in kennis kwam met mijnheer Hobbs. „Die meid," zei Dick op een zekeren dag, „is zijn ongeluk geweest. Ik heb zoo dikwijls medelijden met hem gehad." Zij zaten samen bij de open deur en mijn heer Hobbs stopte zijn pijpje. „Hij had niet moeten trouwen," sprak hij op hoogst gewichtigen toon, terwijl hij op stond om een vlammetje te krijgen. „Dat vrouwvolk ik weet het niet waar het toe dient (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEER EN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. zij per Courant,

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1