29e JAARGANG DONDERDAG 3 FEBRUARI 1938 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAB VO«i WIERINGEN EN OMSTREKEN HET IJS GEBROKEN REIST PER W.A.C.O. No. 14 WIERINGER COURANT verschijnt elken dinsdag. donderdag en zaterdag abonnementsprijs per 3 maande© f 1.25. uitgever: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 PRINSES BEATRIX WILHELMINA ARMGARD De Prinses zal genoemd worden: BeatrixV In tegenwoordigheid van dr. H. Co- lijn en jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land heeft Z.K.H. Prins Bernhard ten overstaan van den burgemeester van Baarn, jhr. G. C. J. van Reenen, in liet Paleis Boestdijk aangifte gedaan van de geboorte van Zijn Dochter. De geboorte-acte luidt als volgt Heden, den len Februari 1938, beeft Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard Eeopold Frede- rik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter der Nederlanden Prins van Lippe-Biesterfeld, oud zes en twintig jaren, wonende te Baarn, aan mij, ambtenaar van den Burgerlijke Stand der gemeente Baarn. Jonkheer Gerlach Cornelis Joannes van Reenen, burgemeester van Baarn, verklaard, dat op Maandag den een en dertigsten Januari negentienhonderd acht en dertig, des voormiddags te negen uur, zeven en veertig minuten, hem en zijner gemalinne, Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana Louise Emma Marie, Wilhelmina der Neder landen, Prinses van Oranje Nas sau, Hertogin van Mecklenburg, Prinses van Lippe Biesterfeld, enzoovoonts, enzoovoorts, mede wonende te Baarn, in het Konink lijke, Paleis, gelegen aan den Amsiter- scerdamscben straatweg, nummer een, binnen deze gemeente, eene DOCHTER is geboren, genaamd BEATRIX WILHELMINA ARMGARD Prinses van Oranje Nassau, Prinses van Lippe Biesterfeld. Zijne Koninklijke Hoogheid beeft Zijne Dochter aan mij vertoond. Een en ander is geschied in 'tegen woordigheid van Hendrikus Colijn, oud acht en zestig jaren, minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, wonende te 's Gravenhage en Jonkheer Frans Beelaerts van Blokland, oud zes en zestig jaren, Kamerheer in bui- tengewonen dienst van Hare Majesten de Koningin, minister van Staat, vice- president van den Raad van State, wonende te 's Gravenhage. Hiervan is deze acte opgemaakt, welke overeenkomstig de wat is voor gelezen. Ter toelichting diene, da)t de twee laaisie namen die der beide Groot ouders zijn. De eerste naam staat niet in verband met eenig familielid, doch is uitsluitend gekozen om de mooie be'ïeekenis van dezen naam. De Prinses zal genoemd worden PRINSES BEATRIX. Wanneer Prinses Beatrix eenmaal geroepen zal worden den 'troon te be stijgen, zal zij desverkiezende dit kun nen doen onder baar tweeden naam Wilhelmina. j BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. 27.) „Neen zei de Graaf op beslisten toon. Hij schreeuwde dat, „neen" bijna uit. „Haar kun nen zij dat niet Toen keek hij zijn grootvader aan en er was eene peinzende uitdrukking in zijne oo- gen en zij schenen zachter en grooter dan ooit. „En die andere jongen" spraken de tril lende lippen, „die andere jongen moet nu zeker uw jongen zijn net als ik geweest ben nietwaar „Neen riep de Graaf andermaal en hij riep het zoo luid en zóó heftig, dat Cedric er van schrikte. „Niet zei hij verbaasd. „Hoeft dat niet „Ik dacht Eensklaps stond hij van zijn stoel op. „Mag ik toch uw jongen blijven, al word ik geen graaf?" zei hij. „Mag ik altijd uw jon gen blijven, net als nu En zijn gezichtje straalde van blijdschap. Met welk een uitdruking sloeg de oude Graaf hem gade Hoe zonderling trok hij de borstelige wenkbrauwen samen en hoe schit terden daaronder zijne donkere oogen hoe anders dan ooit te voren „Mijn jongen zei hij, en ook zijn stem klonk anders dan gewoonlijk, bevend en heesch van ontroering, hoewel .hij op zijn ge wonen beslisten en gebiedenden toon trachtte te zeggen „Ja, gij zult mijn jongen zijn zoolang ik leef, waarachtigsoms heb ik een gevoel alsof gij de eenige jongen zijt, dien ik ooit heb gehad Cedric's gezichtje bloosde tot onder zijne blonde krullen, van verlichting en blijdschap. Hij stak de beide handen in den zak en keek zijn adellijken grootvader recht in het gelaat. „Wezenlijk zei hij. „Nu dan kan het mij ook niet schelen of ik een graaf word of EEN OUD KANON GESPRONGEN. Noodlottig ongeval stoorde de feestvreugde te Goedereede. Op den Nationalen feestdag, was bet ook te Goedereede feest. Ongeveer 2 uur zouden op de markt vreugdescho ten worden gelost, waarvoor gebruik werd gemaakt van een beel oud ge schut. Reeds bij bet eerste achou, vloog bei kanon uit elkaar en de scherven vlogen wijd en zijd en troffen den 29- jarigen Philippus den Eerzamen zooda nig, dat bij vrijwel onmiddellijk daar op is overleden. Drie mede omstan ders werden liclit gewond aan handen en hoofd, doch bun toestand was niet zorgelijk. De doode was gehuwd en laat geen kinderen na. Omtrent de toedracht van dit onge val wordt gemeld,. da,t liet kleine kanon ongeveer 4U0 jaar oud moet zijn. De Zeeuwen hebben di»o kleine geschut bij groote volksfeesten gebruik,*, bet moet worden geladen met kruit en de uitlaat' volgepropt met papier, waarna de lont wordt ontstoken en de explosie volgt-. Ook op den Nationalen feestdag is hiermee nog geschoten en de knal len waren zoo hevig, dat reeds gewaar schuwd werd bet minder zwaar te la den. Voordan de jeugd der scholen een aubade voor liet Raadhuis zou brengen, werd bet wederom gebruikt. Het pu bliek stond rondom liet geschut, bet geen vroeger nimmer werd toege staan. Plots, bij het inbrengen van de lont, vloog liet oude ding uit elkaar, de scherven vlogen ver in het rond en liet mag een wonder hecten, dat er niet meer slachtoffers zijn gevallen, in aanmerking genomen de groote drukte die op de markt beersebte. De verslagenheid was groot in de gemeente en de lust tot feestvieren was verdwenen. Tragische afloop van een receptie. Grijsaard in elkaar gezakt. Dinsdagmorgen bad op lier gemeen tehuis een receptie plaats ter gelegen heid van den Na ionalen feestdag. Tegen bet einde van de receptie werd door den voorz. van bet Oranje Comité den lieer M. Damonseaux, aan den burgemeester een, door Kerkradenaren gedicht en getoonzet muzieksftuk aan geboden. Nadalt de beer Damonseaux dit werk aan den burgemeester bad overhandigd, zakte de 73-jarige gi'ijs- aard in elkaar. Onmiddellijk waren geneesheeren bij de hand. Hulp mocht echter niet. meer baten. Rukwind veroorzaakt een ongeluk Arbeider bij val overleden. Tijdens de feestviering te Gouda heeft zich een tragisch ongeluk voor gedaan. Tengevolge van een rukwind is Dins dagmiddag op de markt een 14 M. hoogc ladderwage11waaropde 33-jar i- niet Ziet ge, ik dacht, dat het niet anders kon, dat die andere, die nieuwe Lord Faunt- leroy, nu ook uw jongen moest zijn, en dat gaf mij het rare gevoel." De Graaf legde hem de hand op den schou der en trok hem tot zich. „Zij zullen u niets afnemen wat ik voor u behouden kan," sprak hij diep ademhalend. „Ik kan nog niet gelooven, dat zij eenig recht op iets hebben. Gij zijt als geschapen voor de plaats, die voor u bestemd was en wie weet, misschien blijft alles nog wel zooals het is En wat er ook gebeure, gij zult alles hebben wat ik u geven kan alles Het had er niets van alsof hij tot een kind sprak, zoo ernstig en beslist was zijn toon het was meer alsof hij eene gelofte deed aan zich zeiven en wie weet misschien deed hij dit ook wel. Hij had zelf nooit geweten, hoe diep ge worteld zijne liefde voor het kind, hoe groot zijn trots op zijn erfgenaam was geweest. Nooit hadden zijne schoonheid, zijne kracht en goedheid hem zóó getroffen als op dit oo- genblik. Het kwam hem onmogelijk voor, dat hij, die zich nooit een wensch ontzegd had, nu afstand zou moeten doen van iets, waar op hij zijn geheele hart had gezet. Een ding had hij zich ten minste vast voorgenomen hij zou voor het recht van zijn lieveling strij den zoolang hij kon. Een dag of wat na haar bezoek bij den heer Havisham, had de vrouw, die beweerde Lady Fauntleroy te zijn, zich op het kasteel aangemeld en haar kind meegebracht. Maar zij was weggezonden. De Graaf wilde haar niet ontvangen, had de knecht aan de deur gezegd de advocaat zou de zaak onderzoe ken. Het was Thomas, die de boodschap over bracht en die zich later tegenover de bedien den zonder omwegen had uitgelaten. ,*,Hij meende," zei hij, „dat hij lang genoeg bij deftige families gediend had om te kunnen zien wat eene dame was en wat niet, en als dat eene dame moest verbeelden, dan heette hij geen Thomas." „Die op Court-Lodge," liet Thomas er met een gewichtig gezicht op volgen, „zij mag ge monteur der gemeente-lichtfabrie ken, J. van Petegem uit Gouda stond, die bezig was lampen voor de fcestver lichting op de markt aan te brengen, omgeslagen. De man. die zich op ruim 10 M. hoogte bevond, kwam met den ladderwagen op de steenen neer. De monteur bleef bewusteloos liggen. Een geneesheer liet bet slachtoffer naar het van Iterson Ziekenhuis overbren gen. Kort na aankomst is de man over leden. Van Petegem was sinds Juli in tijde- lijken dienst bij de gemeente-lichtfa brieken te Gouda. DOODE EN GEWONDE BIJ BOTSING Maandagavond tegen kwart voor aclit gebeurde op den Rijksweg Roer mond-Maastricht een ongeluk, dat één persoon het leven beeft gekost, een an der moest met wonden in bet Zieken huis worden opgenomen. Tegenover bat station Maasbracht reed de groentenhandelaar P. Voesiter- man uit Roermond met een volgeladen vrachtauto op een stilstaande vracht- auio uii Tegelen, welke bij een café geparkeerd stond om benzine in te ne men. De boltsing was zoo lievig, dat de lading, fruit en groenten van de auto, die de aanrijding veroorzaakte, tot ver in den omtrek werd geboord. De 28-jarige Voesterman kreeg zwa re wonden en is eenige oogenblikken na de aanrijding ter plaatse overle den. Zijn knecht uit Melick, die naast hem had gezeten, werd aan belt rechter been gewond. Hij is naar het St. Lau- renaius Ziekenhuis te Roermond over gebracht en daar ter verpleging opge nomen. Door vallenden boom gedood. De 35-jarige P. J. Renjers uit Nijme gen is Maandagmorgen door een val lenden boom gedood. A.an den Graafschenweg te Nijmegen was Gem.-personeel bezig met beft rooien van boomen. R. raapte Spaan ders bout op„ juist.Jp.cn een ie vellen boom omviel, waardoor bij gotroffen en gedood werd. ARSENAAL VAN DIEVENBENDE ONTDEEKT. Den laatsten tijd werden in Fries land vele inbraken gepleegd. Ondanks alle nasporingen gelukte het de poltie niet de daders ie arresteren. Het bleek dat de inbrekers met groo- .e voorzichtigheid te werk gingen. Zij gebruikten bandschoenen, zoodat men geen vingerafdrukken vond. Dezer dagen werd zekere V., een koopman, op hee.terd.aad betrapt,, toen bij probeerde in te breken in een winkel tq Leeuwarden. Met deze arrestatie beeft meii een goede slag geslagen. De 'man.is namelijk de leider van de die- venbende, die vele inbraken beeft ge- 'pleegd en Friesland langen tijd onvei lig beeft gemaakt. j De politie te Wolvcga beeft beslag gelegd op een kisL waarin zich bevon- 1 den geweren, vele kogels, zoowel voor 'geweren als voor revolvers geschikt, [twee automatische pistolen en een masker. Op de munitielagen konijnen- en I kattenvellen. Van E., die een scherp ver boor, beeft ondergaan, bekende deze kis; naar een van zijn vrienden te heb- 'ben verzonden. 1 Reeds zijn vele leden van deze gëwa- 1 pende bende gearresteerd. Het onder- zoek duur,' nog voort. Verwach- wordt 'dut nog meer aan he# licht zal komen. door geheel West-Friesland naar DEN HELDER—WIERINGERMEER en AMSTERDAM. VLUG VEILIG GOEDKOOP. Verwarmde wagens. dan uit Amerika komen of niet dat is eene echte dame, dat kan iedere heer met een half oog zien. Ik heb het voorts tegen Henry ge zegd, toen wij er voor het eerst geweest wa ren." De vrouw was weggereden, met eene half verschrikte en half toornige uitdrukking op haar mooi, maar grof en onfatsoenlijk ge zicht. Bij gelegenheid van het onderhoud, dat hij met haar had gehad, meende de heer Havisham opgemerkt te hebben, dat zij wel hartstochtelijk van aard en ruw in hare ma nieren was, maar volstrekt niet zoo slim en onvervaard als zij het wel wilde doen voorko men. Zij scheen integendeel half verbijsterd door de omstandigheden waarin zij zich ge plaatst zag. Het was alsof zij niet op zooveel tegenstand gerekend had. „Zij is blijkbaar iemand uit den minderen stand," sprak de advocaat tot mevrouw Errol. „Zij heeft geen de minste opvoeding gehad aan hare taal en hare manieren merkt men terstond, dat zij niet gewend is met menschen zooals wij, op een voet van gelijkheid om te gaan. Zij weet volstrekt niet hoe zij zich hou den moet. Het bezoek op het kasteel heeft haar vrees aangejaagd zij was woedend, maar in haar hart bevreesd. De Graaf wilde haar niet ontvangen, maar ik gaf hem den raad met mij naar „het Wapen van Dorin- court" te gaan, waar zij logeert. Toen zij hem zag binnenkomen, werd zij doodsbleek, maar toch begon zij terstond heftig uit te varen, te dreigen en te smeeken in éénen adem. De zaak was, dat de Graaf, nadat hij bin nengetreden was, bleef stilstaan, en de vrouw van onder zijne ruige wenkbrauwen aanstaar de, zonder zich te verwaardigen een enkel woord te zeggen. Hij keek haar maar onafge wend aan en nam haar van het hoofd tot de voeten op, alsof zij de eene of andere afzich telijke curositeit was. Hij liet haar praten en dreigen tot zij niet meer kon en zei toen be daard „Gij beweert, dat gij de vrouw zijt van mijn oudsten zoon. Indien dit zoo is, indien de pa pieren, die gij kunt toonen, echt zijn, dan hebt gij de wet op uwe hand. In dat geval is AUTO OP DE RAILS EN VUURWERK IN DE DRADEN. Zaterdagmiddag- is op den Haarlem merweg aisschen Halfweg en Sloter- dijk, op Amsterdamsch grondgebied, n gecompliceerd auto-ongeluk gebeurd. Een au o van een familie, reed naar Amsterdam en volgens ooggetuigen met zeer groote snelheid. In volle vaar,: werd een vóórrijdende auto ge passeerd en vermoedelijk is de wagen tengevolge van den lievigen wind druk iets i'e veel naar links uitgewe ken. Met hef gevolg, dal: de wagen ach tereenvolgens me. 2 achter elkaar rij dende tegenliggers, die ongeveer 50 Km. vaart hadden, in botsing kwam. Van den eersten tegenligger werden voor- en achter spa'bord geraakt "en het zelfde geschiedde met dén tweeden tegenligger. Dooi- deze botsingen, die gelukkig vóór de beide \egenliggers geen verdere onaangename gevolgen opleverden, geraakte de van Halfweg komende snelrijdende auto danig aan bet. slingeren, de wagen beschreef een boog over den weg, ramde een begonnen paaltje dat langs de trambaan sioiid. reed vervolgens tegen een paal van de natrium-verlicliting op en kwam daar na zwaar beschadigd dwars over de rails i.e staan De gevolgen van de botsing me; de. verlichtingspaal waren zeer ernstig. De paal werd een heel eind uF' den loodrechten stand weggedrukt de. stroomdraden der natrium-verlicbting knapten af en kwamen neer op liet k°~ vennet, der Haarlemsche 'ram. Een waar vuurwerk ontstond er nu. Vlammen schoten uit de draden om boog-, vonken vlogen naar alle kanten en een lievig gekna' ter deed aan mi trailleur-salvo's denken. In beide leidingen, van tram en veiv lichting, ontstond kortsluiting, met het gevolg, dat de Haarlemmerweg usschen Slóterdijk en Halfweg in liet donker "kwam te liggen en' het tramnet stroomloos werd, zoodat liét' tramver- keer daarvan groote binder ondervond i in de verongelukte auto bevonden zich 5 personen een jongeman, die 'naast den bestuurder zat, kreeg door de rondvliegende glasscherven een bloedende wond aan den pols. De man beeft zich in een der ziekenhuizen laten verbinden. De andere inzittenden kwa men met den schrik vrij. APELDOORN'S GEM.-BESTUUR CONTRA EX-KAMERLID. Het Gem.;-Bestuur van Apeldoorn beeft bij den Officier van Justitie ie Zutpben een klacht ingediend tegen den heer R. S'.enhuis, oud-lid der Eer ste en Tweede Kamer, tevens oud- voorz. van bet N.V,V. De heer R. S\enbuis, die gedurende verscheidene jaren reeds te Beekbergen woonachtig is, zou zich aldaar op een gehouden openbare protest-vergade ring tegen de voorschriften van B. en \V. inzake d,e Bouwverordening, op een beleedigende wijze tegen bet gemeen te-bestuur liebben uitgelaten.. Op 9 Februari a.s. zal de Rechtbank te Zutpben deze zaak behandelen. W.-Waard. Een ongeluk, dat n°ü goed afliep. Zaterdagavond heeft aan de Tweewegen een auto-ongeluk plaats gehad, wal voor de twee inzit tende vertegenwoordigers van de „Ve- lo" te Schagen nog goed is afgeloopen Door het springen van een achter- van een auto geraakte de chauffeur de macht over zijn stuur kwijt en kwam de auto op zijn kop te water. Zooals gezegd, kwamen de passa giers, vader en zoon, er goed af met '11 nat pak. De beer C. Bakkes bracht de drenkelingen naar Schagen, terwijl de aiito, die ook weinig heeft.' geleden, door de Garage De Moor op den weg werd gebracht. B1NNENLANDSCH NIEUWS. uw zoon Lord Fauntleroy. De zaak zal behoor lijk onderzocht worden, daar kunt ge gerust op zijn. Zijn uwe eischen rechtmatig, dan zal alles voor u in orde worden gemaakt. Zoo lang als ik leef, wil ik echter noch u, noch uw zoon onder mijn oogen hebben. Het zal reeds erg genoeg zijn, als gij hier na mijn dood moet komen. Gij zijt juist iemand om in den smaak van mijn zoon Bevis te vallen, dat moet ik zeggen Zoo sprekend, keerde hij haar den rug toe en stapte de kamer uit, evenals hij er in was gekomen. Eenige dagen later, toen mevrouw Errol in hare vriendelijke huiskamer zat .te schrijven, werd er een bezoeker aangemeld. De meid, die de boodschap binnenbracht, zag er ont steld uithare oogen waren van verbazing wijd geopend en aangezien zij nog jong en onervaren was, keek zij hare meesteres met een soort van zenuwachtig medelijden aan. „Het is de Graaf zelf mevrouw sprak zij met bevende stem. Toen mevrouw Errol de ontvangkamer bin nentrad, zag zij een langen, deftigen ouden heer op het tijgervel voor den haard staan. Hij had een fraai besneden, maar streng en stuursch gezicht, een arendsneus, een zwaren grijzen knevel en iets gebiedends in zijn ge heele voorkomen. „Mevrouw Errol, geloof ik," zei hij. „Mevrouw Errol", gaf zij ten antwoord. „Ik ben Graaf Dorincourt," zei hij. Bijna werktuigelijk wachte hij even, om haar in het opgeheven gelaat te zien. Hare eogen herinnerden hem zóó zeer aan de groo te, lieve kinderoogen, die gedurende de laat ste maanden iederen dag zoo tallooze malen tot hem hadden opgezien, dat hij er letterlijk van ontroerde. „Hoe sprekend lijkt het kind op u zei hij op eens. „Dat wordt meer gezegd, Mylord," gaf zij ten antwoord, „maar mij is het altijd een genot zijn vader in hem terug te vinden." Zooals Lady Lorridaile hem reeds gezegd had, was hare stem allerliefst en haar toon eenvoudig en waardig. Zij scheen in het minst Geladen bommen mee naat huis genomen. Een inwoner-van Enschede bracbJ1 onlangs een bezoek aan het plaatsje Soultz in Elzas Lotharingen, vanwaar bij een vliegtuigbom en een granaat meebracht. Zorgvuldig bad hij de pro jectielen, welke nog uit den wereld oorlog afkomstig waren, in zijn koffer geborgen. Onderweg in Frankrijk vreesde-bij, dat men zijn vreemde ba gage zou ontdekken, en hij misschien verdacht zou worden van medeplich tigheid aan de C.S.A.R.-af faire, maar bij het vluchtige onderzoek werden de bommen niet ontdekt! Hij nam deze vreemde souvenirs mee naar Ensche dé en borg ze op in een kast. Gerust was hij er echter niet op en hij raad pleegde een inspecteur van politie. Deze zorgde voor een veiliger berg plaats, terwijl de commissaris een des kundige uit Hembrug ontbood. Deze constateerde, dal beide bommen gela den waren ze zouden groot gevaar kunnen opleveren. In een heideveld bij Buurse zijn de bommen, welke uiterst; krachtig bleken te zijn, door den deskundige fot ontploffing ge bracht. niet van haar stuk gebracht door zijne on verwachte verschijning. „Ja," zei de Graaf, „hij lijkt op mijn zoon ook." Hij hief de hand op en trok met geweld aan zijn grijzen knevel. „Weet gij waarom ik" eigenlijk hier gekomen ben „Ik heb mijnheer Havisham gesproken en hij heeft mij verteld, dat er iemand is, die rechten meent te hebben „Ik ben hier gekomen om u te zeggen, dat die rechten onderzocht en betwist zullen wor den, indiendit maar eenigszins mogelijk is. Ik ben hier gekomen om u te zeggen, dat het kind verdedigd zal worden tot het uiterste. Zijne rechten De zachte stem viel hem in de rede. „Hij moet niets hebben, dat hem niet eer lijk toekomt, zelfs al werd het hem door de wet toegewezen," sprak zij. „Dat kan de wet, helaas, niet doen," zei de Graaf. „Was het mogelijk, dan zou het ge beuren Die onbeschaamde vrouw en haar kind „Misschien heeft zij het even lief als ik mijn Cedric, Mylord," zei het tengere vrouw tje. „En als zij werkelijk met uw oudsten zoon getrouwd is geweest, dan is haar zoon Lord Fauntleroy en de mijne is het niet." Zij was evenmin bevreesd voor hem als Ce dric geweest was zij keek hem aan evenals Cedric gedaan had en hoewel hij zijn leven lang een echte dwingeland geweest was, deed het hem toch in zijn ziel genoegen. De men sehen durfden hem zoo zelden tegenspreken, dat deze ondervinding hem door hare nieuw heid aangenaam aandeed. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1