TRIUMPH ROOK 1 CENT DE BESTE SIGARET 29e JAARGANG ZATERDAG FEBRUARI 1938 No. 15 NIEUWS EN WIENINOEN EN OMSTREKEN TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. IEDEREN DINSDAG HET IJS GEBROKEN. REIST PER W. A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. ÜITGBVIR CORN. J. BOSKER SPREEKUREN HIPPOLYTUSHOEF. 10 3 UUR HOTEL CENTRAAL S. KAAN Pz. LAGE, VASTE TARIEVEN. VERMAKEN van SLECHT passende Gebitten. VOEDING VAN FOKVARKENS IN DEN WINTER. Waar men in de practijk over het algemeen met de varkensfokkerij in den winter veel meer moeilijkheden heeft, speciaal wat de voeding betreft dan in de zomer, meenen wij er goed aan te doen iets omtrent de winter- voeding mede te deelen. Drachtige zeugen. Het rantsoen moet zoo danig gekozen worden, dat de dieren niet te vet worden. Het groenvoeder moet in den winter bij voorkeur uit voederbieten, eventu eel uit suikerbieten bestaan. In verband met de hooge meelprijzen is het ook van beteeke- nis bieten te voeren, omdat deze dikwijls in verhouding tot meel goedkooper zijn. Een volwassen zeug.krijgt hoogstens 15 Kg. voer- bieten en aan jonge zeugen mag men niet meer dan de helft voeren. Het droge stof ge halte van suikerbieten is tweemaal zoo hoog als van vperbieten, hiervan geeft men dan ook minstens de helft minder. Soms neemt men ook wel aardappelen (68 Kg.), deze hebben evenwel tegen dat ze de zeugen veelal te vet maken. Van wortelen welke minder smakelijk zijn dan bieten, kan men aan vol wassen zeugen 12, en aan jonge zeugen 6 Kg. geven. Als aanvulling van het gehalte aan droge stof, en tevens als buikvulling vermengt men de fijngesneden bieten met hooihaksel. Daar door worden bovendien nog vitaminen en mineralen in beduidende hoeveelheden aan gevoerd. Boven genoemde ruwvoederrantsoe- nen ontvangt een volwassen zeug Va Kg., en een jonge nog groeiende zeug 1 Kg. kracht voer per dag. Dit krachtvoer kan bestaan uit biggenmeel, (61% gerstemeel, 20% maismeel, 4% geëxtraheerd soyameel èf grondnootmeel, 5% haringmeel, 10% tarwegrint, 1 pet. ge slibd krijt, V- zout, l/* levertraan), waar aan nog '/a geslibd krijt en Va keuken zout wordt toegevoegd. In de laatste weken der drachtigheidsperiode verhooge men ge leidelijk de hoeveelheid krachtvoer, en ver- mindere men het ruwvoer. De bedoeling hier van is de zogafscheiding en de ontwikkeling der biggen te bevorderen. Het verdient aan beveling de laatste dagen voor het werpen nog wat lijnmeel toe te voegen 10%), op dat het rantsoen een flink laxeerende wer king krijgt. Zeer nuttig is ook vlak voor 6f tijdens de geboorte 3 maal daags een eetlepel FEUILLETON. i.) „Ik begin te gelooven," zei hij op ietwat barschen toon, „dat het u niet onwelkom zou Wezen, indien hij nimmer Graaf van Dorin court werd Een donkere blos bedekte het lief gelaat. „Het is een zeer groot voorrecht Graaf van Dorincourt te zijn, Mylord," sprak zij. „Dat weet ik. Maar wat in mijn oog nog meer waar de heeft, is dat hij worde wat zijn vader ge weest is eerlijk en trouw en waar in alles.' „Het tegendeel dus van hetgeen zijn groot vader is, nietwaar sprak zijne Lordschap ironisch. „Ik heb niet het genoegen gehad zijn groot vader te kennen," hernam mevrouw Errol, „maar ik weet, dat mijn jongen gelooft Zij hield even op en hem kalm in het gelaat ziende, vervolgde zij „Ik weet, dat Cedric u lief heeft." „Zou hij mij lief gehad hebben," vroeg de Graaf droogjes, „indien gij hem verteld hadt waarom ik u niet op het kasteel wilde ont vangen „Neen," gaf mevrouw Errol ten antwoord, „dat geloof ik niet en daarom juist wilde ik niet, dat hij het weten zou." „Welzoo," zei Mylord kortaf, „er zijn weinig vrouwen, die evenzoo gehandeld zouden heb ben." Eensklaps begon hij met groote schreden de kamer op en neer te loopen en trok toen weder heftig aan zijn knevel. „Ja, hij heeft mij lief," zei hij, „en ik hem. Vroeger heb ik nooit iets of iemand lief ge had. Maar hem wel, hem welVan het eerste oogenblik af voelde ik mij tot hem aange trokken. Ik ben oud en was het leven moede. Hij heeft mij iets gegeven om voor te leven. Engelsch zout door het rantsoen te mengen. Zoogende zeugen. Gedurende de eerste da gen na de geboorte mag de zeug slechts wei nig voedsel ontvangen. Een dunne lauwwar me slobber van een weinig havermeel, zeme len (of grint), en een paar liter karnemelk is voor de eerste dagen aan te bevelen. Blijft de ontlasting te veel terug, dan voege men 3 maal daags een eetlepel Engelsch zout toe aan het rantsoen. Het voeder moet laxeeren. Na 2—3 dagen na de geboorte kan men de hoeveelheid voeder weer geleidelijk verhoo- gen. De zoogende zeug heeft voedsel noodig voor onderhoud en melkvorming. Voor on derhoud geve men hetzelfde voedsel dat voor drachtige zeugen is aangegeven. Voor de melkvorming geve men zooveel halve Kg. krachtvoer bij als de zeug biggen zoogt. Ook het krachtvoer der zoogende zeugen kan be staan uit biggenmeel -f '/a geslibd krijt en keukenzout, waaraan nog 10% lijnmeel toegevoegd wordt. Biggen bij de zeug. Waar in de winter door de koude de jonge biggen dikwijls binnen moeten blijven, is het in verband met het vitaminen en mineralen-te-kort noodig vroeg tijdig met de bij voedering te beginnen. Lie ver niet later dan op een leeftijd van twee weken. Men kan bij voorkeur beginnen met een mengsel van 1 deel gekookt lijnzaad op 9 deelen gekookt tarwemeel en een weinig koemelk. Door afzonderen van de zeug tracht men ae biggen aan het eten te krijgen. Gelukt dit niet dan vermengt men het voedsel met sloot bagger, waarna het met graagte opgenomen wordt. Ook werpt men slootbagger, houtasch, steenkolengruis, graszoden e.d. in1 de hok ken, waardoor de biggen, ijzer, koper e.d. stoffen toegediend krijgen. Langzamerhand kan men bij de biggen zoolang deze nog bij de zeug zijn, overgaan op alleen gerstemeel,hetgeen men desge- wenscht voor een klein gedeelte door haver meel kan vervangen. Hieraan kan men dan toevoegen 1% geslibd krijt, en zout,. Tegen de tijd van afwennen, kan men zeer geleidelijk een klein gedeelte van het gerste meel door biggenmeel vervangen. Wij vesti gen er uitdrukkelijk de aandacht op dat dit gedeelte zoolang de biggen nog bij de zeug zijn slechts klein dient te blijven. Na het af wennen kan men dan het gerstemeel zeer geleidelijk geheel door biggenmeel vervangen. Aan iedere Kg. biggenmeel voege men het eerste tijdje nog Va ons gekookt (gebroeid of gestoomd) lijnzaad toe. Als biggenmeel kan men mengen 61% gerstemeel, 20% maismeel, 4 geëxtraheerd soyameel öf grondnootmeel, 5% haringmeel, 10% tarwegrint, 1 pet. ge slibd krijt, Va zout, en levertraan. Bij zeugen is het groenvoer van zeer groote beteekenis. Wanneer het evenwel niet moge lijk is dit te voeren, öf slechts in zeer geringe hoeveelheden, zoo kan men aan guste (gelde) zeugen, en gedurende de eerste 12 weken der dracht één der navolgende mengsels voeren. 3 gewichtsdeelen graanmeel (mais, gerst, rogge, haver). 1 gewichtsdeel biggenmeel. Hieraan wordt toegevoegd 1% geslibd krijt, Ik ben trotsch op hem. Het deed mij goed te denken, dat hij eenmaal in mijne plaats zou optreden als het hoofd van ons geslacht Hij keerde terug en bleef voor mevrouw Errol staan. „Ik ben ongelukkig," zei hij, „diep ongeluk kig En men kon aan hem zien, dat hij de waar heid sprak. Zelfs zijn trots was niet bij mach te het beven van stem en handen te bedwin gen. Een oogenblik scheen het zelfs alsof zij ne donkere, diepliggende oogen vol tranen stonden. „Misschien is het wel omdat ik mij zoo ongelukkig gevoel, dat ik tot u gekomen ben," zei hij, haar doordringend aanziende. „Ik had een afkeer van u, ik was jaloersch van u. Deze rampzalige gebeurtenis heeft alles anders gemaakt. Toen ik het terugstoo- tende schepsel gezien had, dat zich de vrouw van mijn zoon Bevis noemt, voelde ik, dat het eene onuitsprekelijke verkwikking zou zijn u te mogen aanschouwen. Ik ben een oude gek geweest en ik heb u schandelijk behandeld. Gij lijkt op het kind en het kind is nu mijn eenig levensdoel. Ik ben diep ongelukkig en ik ben tot u gekomen, alleen omdat gij zoo op mijn jongen lijkt, omdat hij u lief heeft en ik hem. Behandel mij zoo goed als gij kunt, ter wille van den jongen." Hij zei alles met zijne gewone barsche stem, op bijna ruwen toon, maar hij scheen zoo bedroefd en verslagen, dat mevrouw Errol innig medelijden met hem kreeg. Zij stond op en schoof een armstoel vooruit. „Gij moest liever gaan zitten," sprak zij, zacht en vriendelijk en deelnemend. „Gij hebt zooveel zorg gehad, dat ge wel vermoeid moet wezen en gij zult uwe krachten nog zoo noodig hebben." Het was eene even nieuwe ondervinding voor hem, dat iemand bezorgd voor hem was, en op die wijze met hem praatte, als daar straks, dat hij werd tegengesproken. Weer moest hij aan „den jongen" denken" en hij deed wat hem gevraagd werd. Misschien had hij al wat geleerd door zijne smart en teleurstelling als hij zich niet zoo ongeluk kig had gevoeld zou hij haar misschien zijn WEERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer 1 0.50 1 0.10 Vs zout, en V-i levertraan öf men mengt, 16 gewichtsdeelen graanmeel, 1 vischmeel (öf Va gew. deel vischmeel en 3/4 gew. d. geëxtraheerd soya meel of grondnootmeel, IV2 geslibd krijt, 3/4 zout, levertraan. Bij jonge nog groeiende zeugen wat meer biggenmeel resp. vischmeel voeren. De laatste maand vóór het werpen kan men aan de zeugen het navolgende krachtvoer geven 50 biggenmeel, 50 graanmeel -f- 1 pet. geslibd krijt, en V2 zout. Enkele dagen vóór het biggen kan men ook wanneer alleen krachtvoer aan de zeugen verstrekt wordt, overgaan op alleen biggen meel waaraan 10% lijnmeel is toegevoegd. Tenslotte willen wij de varkensfokkers nog op één ding attent maken. Het komt n.1. meermalen voor dat de zeugen door de jonge biggen in de tepels en borsten gebeten wor den. Het gevolg hiervan kan zijn wild over eind gaan der zeug, en daardoor kan op dood trappen-der biggen, weigeren van zog geven, kwaadaardigheid, enz. In zulke gevallen is het gewenscht de tanden der biggen met een tangetje een zgn. kraaienbek af te knijpen. Ook een ieder inwoner van N.H., die vragen heeft betreffende de varkensvoeding wende zich tot het Veevoeder Bureau. Noordhollandsch Veevoederbureau Landbouwhuis, Alkmaar. CRISIS - BUREAU. BIGGENMERKEN. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 17 tot 22 Januari 1938 bedroeg 49589 tegenover 39309 in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari 1937 tot 22 Januari 1938 in totaal aangebracht 1967841 merken, tegenover 2199697 merken in de overeenkomstige periode van de toeken ning 1936. DE BOTERHEFF1NG. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag, bedoeld in artikel 2 van de Crisis- Zuivelbeschikking 1935 V, dat is het bedrag- van de heffing en de steunuitkeering op bo ter, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 3 tot 10 Februari is vastge steld op 65 cent per kg (onveranderd.) door geheel West-Friesland naar DEN HELDER—WIERINGERMEER en AMSTERDAM. VLUG VEILIG GOEDKOOP. Verwarmde wagens. blijven haten nu was hare nabijheid hem een troost. Hij zou bijna alles aangenaam hebben gevonden na de kennismaking met Lady Fauntleroy en dit jonge vrouwtje had een zoo bekoorlijk gezichtje, eene zoo wel luidende stem en iets zoo waardigs in toon en manieren. Onder den invloed van deze too vermacht begon hij zich allengs minder el lendig te gevoelen en opgewekter vervolgde hij „Wat ook gebeure, voor den jongen zal ik zorgen. Niet alleen nu, maar ook in de toe komst." Eer hij heenging sloeg hij een blik om zich heen. „Is het huis naar uw zin vroeg hij. „Bijzonder," was haar antwoord. „Dit is eene vroolijke kamer," hernam hij „Mag ik hier nog eens weer komen praten „Zoo dikwijls als gij wilt, Mylord," ant woordde zij. Toen keerde hij naar het wachtende rij tuig terug en reed weg. Thomas en Henry zaten op den bok, stom van verbazing over den loop, dien de zaak nu scheen te nemen. HOOFDSTUK XIH. DICK, DE REDDER. Zoodra de geschiedenis van Lord Fauntle roy en de zorg, waarin de Graaf van Dorin court verkeerde, in de Engelsche dagbladen ter sprake kwamen, namen de Amerikaan- sche bladen de berichten natuurlijk over. De historie was te belangwekkend om oppervlak kig behandeld te worden, en er werd heel wat over geredeneérd Er bestonden zooveel verschillende lezingen van, dat het wel aar dig geweest zou zijn al de couranten te koo- pen en ze soms met elkander te vergelijken. Mijnheer Hobbs las er zoo veel over, dat zijn hoofd er van in de war raakte. In het eene verhaal was zijn vriendje Cedric een kindje, dat nog niet loopen kon in het andere een student te Oxford, die al zijne examens met glans aflegde en zich onderscheidde door het maken van Grieksche verzen de een ver- BINNENLANDSCH NIEUWS. WERK BIJ URK HERVAT. In snel tempo zal het worden voortgezet. De Zuiderzeewerken bij Urk, welke Decem ber werden stopgezet, zullen thans worden hervat. Daartoe heeft Woensdag de eerste groote baggermolen, na grondig te zijn gere pareerd, de haven verlaten hij is het bag- gerwerk begonnen. Indien het weer gunstig is, zullen de werkzaamheden in snel tempo wor den voortgezet. Dit betreft den dijk tusschen Urk en Schokland, waarvan verleden jaar het eerste gedeelte werd uitgevoerd. VIJF KINDEREN GEWOND. Zij hadden buskruit in brand gestoken. Vijf jongens van zes tot tien jaar, die Woens dagmiddag te Hengelo (Gr.) van school huis waarts keerden, vonden een hoeveelheid buskruit, welke was overgebleven van de donderbussen, die bij de saluutschoten van Maandag dienst hadden gedaan. Zij deden het krüit in een cylinder, waarna zij de ex plosieve stof in brand staken. De ontploffing, die hierop volgde, was zoo hevig, dat de cylinder met een hevigen knal, die kilometers ver te hooren was, uiteen- sprong. De vijf kinderen liepen alle wonden op. Drie van hen, n.1. het negenjarige zoon tje van de familie Harmsen, het zesjarig zoontje van de familie Wijers en het zoontje van de familie Sifolg kregen zware brand wonden aan gelaat en handen. Waarschijnlijk zal de zes-jarige Wijers een oog moeten mis sen, de drie kinderen zijn naar het Algemeen Ziekenhuis te Zutfen overgebracht. De twee andere kinderen liepen lichtere wonden op en zijn naar de ouderlijke woning vervoerd. Opgemerkt dient te worden dat het van de aldaar bevoegde autoriteiten een grove nala tigheid is geweest om deze gevaarlijke spring stof achter te laten. GEMEENTE WIERINGEN. Oranje-Avond Geref. Kerk Den Oever. Woensdagavond organiseerde het Chr. Oranje Comité een avond in de Geref. Kerk te Den Oever. Ongeveer 8 uur verzocht de voorz., de heer Jansen, ouderling van de Geref. Kerk te H.-Hoef. het le vers van Ps. 150 te zingen. Na eén kort gebed, heette spr. allen namens het comité van har te welkom, in het bijzonder de beide sprekers voor dezen avond, de heeren O. Deen en J. v. Eerden. Staande ge zongen werd dan nog Ps. 134 „Dat 's-Heeren zegen op U daal", waarna voorz. de bijeenkomst voor geopend verklaarde en den heer Deen verzocht zijn rede uit te spreken. De heer- Deen begon met te zeggen, dat er niets over was gebleven om telde, dat hij verloofd was met een mooi jong meisje, de dochter van een hertog een ander dat hij pas getrouwd was het eenige eigenlijk, dat niet gezegd werd, dat hij een ventje was tusschen de zeven en acht jaar, met een paar vlugge beenen en prachtig blond krulhaar. De een beweerde, dat hij in het geheel geen familie van Graaf Dorin court, maar een bedrieger was, die vroeger met couranten geloopen en op straat gesla pen had, vóórdat zijne moeder den rechtsge leerde, die naar Amerika was gezonden om den erfgenaam op te zoeken, om den tuin had weten te leiden. Daarop volgden allerlei be schrijvingen van den nieuwen Lord Fauntle roy en van zijne moeder. Dan eens was zij eene Zigeunerin, dan eene actrice, dan weer eene schoone Spaanschemaar daarover waren allen het eens, dat de Graaf van Do rincourt haar doodsvijand was en zeker haar zoon niet als zijn erfgenaam zou erkennen, indien er iets tegen te doen was en aan gezien er eene klein onregelmatigheid was in de papieren, die zij getoond had, verwacht te men, dat een langdurig proces volgen zou, belangwekkender dan eenige zaak, die ooit op deze wijze behandeld was. Mijnheer Hobbs verdiepte zich in al die tegenstrijdige berich ten tot zijn hoofd er van duizelde en des avonds praatte hij met Dick over niets an ders. Zij begonnen te begrijpen welk een ge wichtig persoon die Graaf van Dorincourt was, welk een prachtig inkomen hij had, hoeveel landgoederen hij bezat, en hoe grootsch en weelderig het kasteel was, dat hij bewoonde en hoe meer zij daaromtrent hoorden hoe opgewondener zij werden. „Er zal toch ietsaan gedaan moeten wor den," meende mijnheer Hobbs. Dergelijke dingen moet men goed onderzoekenhet mogen dan graven zijn of geen graven." Maar wat zouden zii anders doen dan ieder een brief aan Cedric schrijven vol betuigin gen van medegevoel. Zij schreven die brie ven dan ook, zoodra zij het bericht ontvangen hadden en lieten elkander het geschreven lezen. Dit las mijnheer Hobbs in Dick's brief van te spreken. Er was reeds een dank stond gehouden, een feest-avond en dan valt het niet mee,, om iets nieuws ie zeggen. Waarom, zoo ging spr. voort, is dit een blij gebeuren Omdat de hand tus schen Oranje en Nederland weer vaster aangehaald is. De toekomst is weer ver zekerd. Oranje en Nederland zullen ook in de toekomst weer naast elkaar s'taan. Er er zijn dankstonden ge weest in bijna alle Nederlandsche ker ken. Heel Nederland heeft God geloofd voor dit blij gebeuren. Ook in het buitenland was men opge togen. Groote bladen stonden er vol van en in sommige landen kon men tusschen regels iets van jalouzie lezen, jalouzie op het'gelukkige Nederland. En dat alles, is mogelijk, alleen door dat Oranje en Nederland samen ge worden zijn, samen gegroeid tot één geheel. Geen vreemdeling zou hier kun nen regeeren. Spr. eindigde met een driewerf hoera op Oranje. Samen werd het Wilhelmus gezongen. (Applaus.) Voorz. dankte spr. voor zijn gloed volle woorden en gaf daarna het woord aan den heer v. Eerden. Ook deze spr. had het niet gemakke lijk. De bijeenkomst dezen avond, zoo zeide hij, was noodzakelijk. Spr. schetste de dagen van spanning, voor afgaande aan de 31 Januari. Kranten en radio hielden er terdege de span ning in en vooral in de groote steden, is de spanning bij het bekend worden van de geboorte van de Prinses, als het ware naar buiten gespa't. Ook deze spr. oogstte een dankbaar applaus. Gezongen werd dan het der de couplet van heit Wilhelmus. Na dit ernstige deel van den avond volgde het vroolijike. Voordrachten, afgewisseld door zang hielden er ter dege de stemming, in. De heer Wiersma opende de serie voordrachten met „Bij een Studenten maskerade.", gevolgd door een spreek koor van een aantal dames. Iedere maal klonk een luid applaus. Tijdens de pauze werd tegen een kleine vergoeding voor een traxtatie gezorgd. Bekend werd gemaakt, dat a.s. Vrij dag 11 Februari een verg. zou zijn i.u de achterzaal van Hotel de Haan, ten einde besprekingen te houden over '11 eventueele oprichting van een Chr. Oranje Vereeniging. Met zang, muziek en voordracht werd de rest van den avond op gepas- wijze doorgebracht. Ongeveer 12 uur was het einde daa°. „Beste vriend, ik heb uw brief ontvan gen en mijnheer Hobbs ook en het spijt ons, dat het u zoo tegenloopt, en wij ho pen dat gij u ferm zult houden. Laat u de kaas niet van het brood eten. Die lee- lijke dieven zullen u alles afnemen wat zij kunnen als gij de oogen niet flink open houdt. Deze dient hoofdzakelijk om u te zeggen, dat ik niet vergeet hoe gij mij geholpen hebt. Als gij niets an ders weet en de nood is aan den man, kom dan maar terug, dan zullen wij sa men doen. De zaak gaat best en ik zal wel voor u zorgen, dan zou hij eerst een appeltje moeten schillen met professor Dick Tipton. Nu eindig ik met de pen. Dick." En dit las Dick in den brief van mijnheer Hobbs „Waarde Heer Den uwe ontvangen en ik moet zeggen, de zaken staan slecht. Ik houd het er voor, dat het afgesproken werk is en degenen, die het gedaan heb ben, moeten goed in het oog gehouden worden. Ik schrijf deze om u twee dingen te zeggen. Ik zal dit zaakje eens secuur onderzoek. Wees maar gerustik zal naar een advocaat gaan en doen wat ik kan. En mocht het ergste gebeuren, moch ten al die graven met elkander ons te te machtig zijn, reken er maar op, dat gij compagnon wordt als gij groot zijt en dat gij altijd een tehuis kunt vinden bij uw ouden vriend. Silas Hobbs." „Zie zoo," zei mijnheer Hobbs, „als hij dan geen graaf kan wezen verzorgd is hij toch." (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEER EN VOOR EENMAAL BETALEN Wleringermeerbode. Wieringer Courant. De Polüerbode. zuper Courant,

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1