4 B. GAZAN 29e JAARGANG NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDARTS ELKEN DONDERDAG VAN 9 -1 UUR. GEVAREN HOOPEN ZICH OP. HET IJS GEBROKEN REIST PER W. A.C.O WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER BOSKER WIERINGEN. BUREAU ADVERTENTIëN Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 CAFÉ ROOBOL Markt SCHAGEN blijft spreekuur houden Zal een oorlog nog te vermijden zijn „De wereld is krankzinnig geworden", al dus sprak senator Borah. De vraag is nu Waarom heeft de bekende Amerikaansche staatsman zich zoo kras uitgedrukt En een tweede vraag Heeft hij misschien gelijk Scherpe woorden zijn er om aan scherpe feiten een naam te geven. Senator Borah heeft zich geërgerd aan de huidige politieke situatie, die hij even gevaarlijk noemde als vóór den wereldoorlog. Men ga eens na, hoe de situatie thans is. Koortsachtig is de ijver, waarmee aan den vlootbouw-wedloop wordt deelgenomen. Daar bij houden alle groote mogendheden het klei ne Japan angstvallig in het oog, want het kind van de Opgaande Zon gaat een waarlijk verbijsterende activiteit ontwikkeien. Zeven tig millioen Japanners zijn er heilig van over tuigd. dat hun „goddelijke keizer" weldra de leiding over de wereld zal overnemen uit de handen van het „gedegenereerde, laffe, pa cifistische blanke ras." „DE GEDEGENEREERDEN". Met een veelbeteekenenden glimlach, waar uit een grenzelooze minachting sprak, heeft Japan ervaren, hoe de „blanken" werkloos toezagen bij de militaire onderwerping van Mandsjoekwo en bij den geslaagden inzet van de onderwerping van Noord-China. Niemand doet ons wat, wij kunnen dus rustig verder gaan en zullen ons doel berei ken, aldus Tokio. Is het wonder, dat Londen, Washington en Moskou zich op het oogenblik allesbehalve plezierig voelen Het behoort tot de onaan genaamste dingen, te ondervinden, dat men met reden uitgelachen wordt. Er is maar één antwoord op de vuist. Iets anders is er niet. De vuist, dat wil zeggen de vloot, het leger, de luchtmachtmet andere woorden oor log. Wie zal het wagen, de lont in brand te steken Zat het nuttig zijn of nutteloos De overtuiging wint veld, dat men een groot gewapend conflict op den duur niet zal kunnen ontloopen. Het zal waarschijnlijk aanvankelijk gaan tusschen Japan en Groot- Brittannië. Wat Amerika in zoo'n geval zal doen, daarover loopen de meeningen uiteen. Het Amerikaansche volk voelt vooreerst bit ter weinig voor een strijd zoover van honk en het wantrouwt daarom de bestaande vlootovereenkomsten met Londen als „ge' vaarlijke verplichtingen" die tot wie-weet- v/at-voor catastrofen kunnen leiden. Het was overal dit wantrouwen, dat aan senator Borah de hierboven aangehaalde in den mond gaf. Amerika wil vasthouden aan non-inter ventie het wil zoowel offensieve als defen sieve bondgenootschappen vermijden. IN EEN GLAZEN HUIS. Voorloopig kunnen de westersche mogend heden niets anders doen dan China indivi- dueele hulp aanbieden, daar een gemeen schappelijk optreden te gevaarlijk zou zijn. De vertegenwoordigers van Engeland, Fran krijk, Rusland en China hebben in den Volkenbondsraad te Geneve een resolutie doen aannemen, die zich opnieuw in deze richting uitspreekt. Engeland is van plan, aan iedereen toe te staan, wapenen voor China over Hongkong in te voeren. Frankrijk daarentegen is voor zichtiger in het doen van beloften of con cessies, want het denkt aan Indo-China, zijn kostbaar bezit. Wie in een glazen huis woont, gooit niet met steenen. Wat zal van dit alles het gevolg zijn Het gaat ernaar uitzien, dat de individueele hulp aan China langzamerhand het karakter aan neemt van gecamoufleerden collectieven bij stand. Wanneer dit juist zou blijken te we zen, kan men er zeker van zijn, dat Japan z'n maatregelen zal nemen. De eerste en be langrijkste maatregel zou zijn China offi cieel den oorlog te verklaren. In dit geval souden de helpers van Tsjang Kai Sjek kleur moeten bekennen en wanneer zij zulks aan durven, welnu.... dan is de tweede wereld oorlog uitgebroken. Uit alles blijkt, dat de -toestand buitenge woon gevaarlijk is. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. 29.) „Dat is hij," zei Dick, „ik zal hem nooit in den steek laten. Ik hield toch zoo veel van dat kleine ventje Den volgenden morgen keek een van Dick's vaste klanten zeer verwonderd op. Het was een jong advocaat, zonder praktijk zoo arm als een jong advocaat bij mogelijkheid wezen kan, maar met een helder hoofd veel geest kracht, veel scherpzinnigheid en een uitste kend humeur. Hij had een klein kantoortje, niet ver van Dicks gewone standplaats en deze poetste hem iederen morgen de laarzen zij waren niet altijd volkomen waterdicht, maar hij had altijd een vriendelijk woord of een grap. Toen hij dien zekeren morgen zijn voet op het bankje zette, had hij een blad in de hand, een geïllustreerd blad nog wel, met portretten en afbeeldingen van de meest be sproken dingen van den dag hij keek het eens door en toen de tweede laars gepoetst was, gaf hij het aan den knaap. „Ziedaar, Dick dat is net iets voor u Be kijk het maar eens terwijl gij uw boterham eet. Er staat een plaats in van een Engelsch kasteel en het portret van de schoondochter van een Engelschen graaf. Eene knappe vrouw mooi zwart haar hoewel zij nu niet van de allerfijnste soort schijnt te zijn. Gij moet u op de hoogte stellen van de En- gelsche grootelui, DickBegin maar vast met Graaf Dorincourt en Lady Fauntleroy. Maar wat is het Wat scheelt er aan De platen, waarover de advocaat sprak, stonden op de voorzijde van het blad en naar eene daarvan keek Dick met wijd openge spalkte oogen en mond, terwijl zijn slim en wakker gezicht doodsbleek werd. „Wat overkomt u, Dick herhaalde de jonge man. „Waarvan schrikt gij zoo LVANGELINE BOOTH NAAR NEDERLAND. Op den velddag op 22 Juni naar Baarn. Naar men meldt, zal de commandan te van het Leger des Heils, Evangeline Bootli, in den loop van dit jaar een be zoek brengen aan ons land. Zij komt ter gelegenheid van het jaarlijksche Congres, van 20 tot 24 Juni as.., van oflicieren van het Leger des Heils Nederland. Op 22 Juni wordt in Baarn de zoogenaamde groote velddag" ge houden, waar de commandante waar schijnlijk het woord zal voeren. Heit jaarlijksche officieren-congres wordt gehouden in het Conferentie- huis te Lunteren. ROOS „PRINSES BEATRIX" Z.K.II. Prins Bernhard heeft Zijne goedkeuring verleend aan het geven van den naam „Prinses Beatrix" aan een roos, gekweekt door de firma Buis man te Heerde. De roos is opvallend oranje en wordt op sterke stengels met bronskleurig groen blad gedragen. Zij is reeds meer malen bekroond. Behouden binnen na een stormachtige reis. Vrijdagavond is, komende van Gdy- nia (Polen) in de Scheveningsche ha ven gearriveerd het motorvrachtschip „Java" met 5000 leege haringvaten, bestemd voor de visschers-maatschap- pij Mewa te Scheveningen. Begin vorige week heeft het schip in de nabijheid van Borkum een de fect aan de motor gekregen, waardoor het zoo goed ais stuurloos werd. Door de hooge zeeën die er stonden, werd Dick zag er werkelijk uit alsof er iets vree- selijks gebeurd was. Hij wees naar het por tret, waaronder te lezen stond „Moeder van den eischer, Lady Fauntleroy." Het stelde eene jonge vrouw voor met groo te donkere oogen en een overvloed van zwart haar, dat zij in vlechten om het hoofd ge wonden had. „Die zei Dick. „Maar, lieve hemel, ik ken haar beter dan ik u ken De jonge man begon te lachen. „Waar hebt gij haar ontmoet, Dick Te Newport Of toen gij de laatste maal naar Parijs zijt geweest Dick lachte niet eens. Hij begon zijne bor stels en verdere gereedschappen bijeen te verzamelen, alsof hij iets gewichtigs te doen had, en voorloopig zijn gewone werk moest laten rusten. „Dat doet er niet toe," riep hij. „Ik ken haar En ik weet wat mij van morgen te doen staat." In minder dan vijf minuten tijds had hij alles opgeruimd en vloog hij de straten door naar mijnheer Hobbs. Deze kon ternauwer nood zijne oogen gelooven, toen hij van de toonbank opkeek en Dick zag binnenstormen met het papier in de hand. De knaap was buiten adem van het harde loopen, zóó bui ten adem, dat hij geen woord kon zeggen, maar zwijgend het papier op de toonbank wierp. „Ilolla riep mijnheer Hobbs. „Holla, Dick, wat moet dat beduiden „Zie zelf maar," hijgde Dick. „Zie die vrouw eens op het plaatje dan zult gij wat moois zien Zij behoort niet tot de grootelui, in het geheel nietZij de vrouw van een lord Ha- haha Ik mag sterven als het niet Mina is Mina Ik zou haar uit duizenden herkennen en Ben ook. Vraag het hem maar Mijnheer Hobbs liet zich in zijn stoel neder- vallen. „Ik wist, dat het niets dan knoeierij was, afgesproken werk Ik wist het, en zij hebben het alleen gedaan omdat hij een Amerikaan is „Zij riep Dick met diepe minachting in het schip geregeld dwars gegooid, ten gevolge waarvan 500 vaten van het dek spoelden. Het mocht de bemanning evenwel gelukken, een noodreparatie aan te brengen, waardoor het schip weer ver der kon varen, zij het slechts op halve kracht. Op deze wijze werd Vrijdag de haven van bestemming bereikt. T. H. TIKTAK OVERLEDEN. In Groningen is na een korte onge steldheid op 65-jarigen leeftijd, overle den de heer T. H. Tiktak, sedert, 1911 directeur van den hekenden koffie- en theehandel aldaar. De begrafenis zal geschieden Woensdag a.s. op Esserveld DIER BIJ BUDEL WAS EEN BISAMRAT. Ondérzoek gaat voort. Uit een door den Pantenziektenkun- digen Dienst te Wageningen ingesteld onderzoek naar het voorkomen van de bisamrat in de omgeving van Budel, is gebleken, dat het dier, dat in Dec. j.1. is gevangen, onderdaad een bisam rat is geweest. Het moeras, waar de rat gevangen is, is niet gelegen in de gemeente Budel, maar in de gemeente Weert. Daar het niet uitgesloten is, dar ïer plaatse meer van dergelijke dieren voor komen, zal een onderzoek hiernaar wor den ingesteld en getracht zal worden bovengenoemde dieren op te ruimen. Personen, die meenen op andere plaatsen aanwijzingen voor het voor komen van de bisamrat te hebben ge vonden, worden verzocht den Planten ziektenkundigen Dienstt te Wagenin gen daarvan in kennis te stellen. De heer Jn. Kooij vraagt iets omtrent worden voorzien, het jaarlijksctL te be de vestigingsplaats der op te richten talen bedrag van de hoogspannings garnalen-drogerij. Spr. meent, dat hier kabel zou worden verminderd. mede evenals bij de eendenhouderijen, nogal last van vervuiling zal worden ondervonden. De Dijkgraaf zegt, dat één en ander door den Opzichter op behoorlijke wij ze zal worden geregeld. Er zullen zich misschien wel moeilijkheden voordoen, doch deze zullen wel weder worden GEMEENTE WIERINGEN. Politie. Gevonden een gedeelte van een electrische rijwiellantaarn. Verloren een rijwielmerk in bruin leeren etui. Vergadering van Hoofdingelanden van het Heemraadschap Wieringen. Vrijdag 2 uur in Hotel Kaan. RONDVRAAG. De heer S. Koorn zegt, dat bij de ou de boerenwoning van Kinne, het water niet goed wordt afgevoerd. De bewo ners daar hebben de greppel dichtge maakt. Er is reeds order gegeven daar eenige voorzieningein te treffen. De heer P. Kooij wil de kluft bij de brug achter Weisterklief verbeterd zien. Het Bestuur had reeds besloten bier een klinker-bestrating aan te brengen. Het zal aan de stratenmakers, die thans bij de Gemeente werkzaam zijn, worden opgedragen. door geheel West-Friesland naar DEN HELDER—WIERINGERMEER en AMSTERDAM. VLUG VEILIG GOEDKOOP. Verwarmde wagens. toon en gebaren. „Mina heeft het gedaan, Mina en niemand anders. Zij zat altijd vol leelijke streken en zal ik u eens vertellen wat ik dacht zoodra ik dat portret zag In eene van de couranten, die wij samen gelezen heb ben, stond, dat haar zoon een lidteeken in het gezicht had aan de kin. Voeg dat eens bij elkander haar en dat lidteeken Die jongen van haar is evenmin een lord als ik er een ben Hij is Ben's jongen hetzelfde arme schaap, dat zij raakte, toen zij met dat bord wilde gooien Professor Dick Tipton was altijd een slim kereltje geweest en het feit, dat hij zijn brood had moeten verdienen in de straten van eene groote stad, had hem nog slimmer gemaakt. Hij had geleerd zijn oogen wijd open te hou den en overal op te letten, en het moet ge zegd worden, dat hij op dit oogenblik met hart en ziel genoot van zijne ontdekking. Had onze kleine Lord Fauntleroy op dezen ge- wichtigen morgen een blik kunnen slaan in den welbekenden winkel, dan zou hij zeker vol belangstelling hebben toegeluisterd, al hadden al die besprekingen en plannen moe ten dienén om het het lot te beslissen van een anderen jongen dan hem zeiven. Mijnheer Hobbs was half verbijsterd door het besef van zijne verantwoordelijkheid en Dick vol leven en vuur en geestkracht. Hij begon met een brief aan Ben te schrijven en sloot het uitgeknipte portret er bij in. Mijnheer Hobbs schreef een brief aan Ce- dric en een aan den Graaf. Zij waren druk aan het pennen, toen Dick op eens een nieu wen inval kreeg kreeg. „Luister eens," zei hij, „de heer, die mij dit gegeven heeft is een advocaat. Wij moesten hem om raad vragen. Advocaten weten alles." Mijnheer Hobbs was diep getroffen door dezen wenk en bewonderde Dick's aanleg voor het behandelen van zaken. ,Dat is zoo hernam hij. „Dit is een ge val, voor een advocaat." En den winkel aan de hoede van zijn knecht toevertrouwende, schoot hij zijne jas aan en stapte met Dick de straten door. Toen zij met hun romantisch verhaal bij den heer Harri- overwonnen. Dezelfde spreker beklaagt zich over het feit, dat bij stormweer geheele landerijen onder zeewater loopen waarvan heel wat last en schade wordt ondervonden. Voorz. zegt, dat hetzefde geval zich voordoet op Vatrop en Stroe. Er is reeds door de betrokken eige naren van Stroe en ook door het Ge meentebestuur bij de Directie der Zui derzeewerken aangedrongen hierin ver betering te brengen. De heer Ir. v.d. Wall heeft een per soonlijk onderhoud gehad met onzen scretaris en gezegd te zullen overwegen wat hij voor deze menschen kan doen. Ook de techn.-ambtnaar is later hier over gesproken. Het beste zal zijn,, deze heeren nog maals te vragen, wat dienaangaande nu zal worden gedaan. Aldus wordt besloten. De heer Meijert Lont merkt op, dat de Marske en Brook overlast, van het water hebben. De opzichter zegt, dat aan den techn. ambtenaar is gevraagd, de buitengeul weder te doen openmaken. Dit schijnt in de laatste jaren niet te zijn gebeurd. De techn.-ambtenaar van Rijkswater staat hierover, staande ter vergade ring, opgebeld zijnde, zegde toe hierin voorloopige voorzieningen te zulten treffen. Voorts verzocht spr. de aandacht te willen wijden aan het onderhoud van den Noordcrweg. Voorz. zegt, dat door het Bestuur hieraan uit den aard der zaak de noo- dige aandacht zal worden besteed. Het aantal kilometers beharde rij- en land wegen is echter in de laatste jaren ver driedubbeld geworden, zoodat liet hij- na hoven de macht van het Bestuur gaat, deze jaarlijks van basalt te voor zien, dit temeer, waar het aanbrengen van de teerdek-lagen op de hoofdwegen vooralsnog zeer groote bedragen vorde ren. Wanneer deze voorzieningen een-1 maal hun beloop gehad zullen hebben, kan weder meer de aandacht aan deze wegen worden besteed. Desniettemin zal weder voor deze wegen een schip grove basalt worden opgedaan. De heer S. Veerdig heeft het over de destijds opgedane toezegging door het P.E.N. namelijk wanneer de electri-j citeitsvoorziening van de Wieringerj meer, voorzoover betreft het gedeelte langs de Gemeente Wieringen, vanuit het transformator-gebouw van het ge-! maal Heemraadschap van stroom zal j De Secr. zegt, dat het in de bedoeling lag deze kabel eerlang ook als reserve te zullen gebruiken voor de electrici- teitsvoorziening t/b sluiswerken en het Noordelijk gedeelte der W.-Meer, om bij storing in de hoofdkabel dienst te doen. Hoewel deze aansluiting nog niet heeft plaats gehad, ligt het toch wel in de bedoeling deze eerlang tot stand te bréngen. De heer Veerdig zal voorts gaarne zien, dat ook de weg langs de Kompe en H.-Hoeverdijk van basalt zouden worden voorzien. Hierop wordt hetzelfde antwoord ge geven als ten opzichte van de wegen in het Noorden. De heer C. Koorn zou gaarne zien, dat voor de inning van de polderbelas ting, zitdagen te Den Oever worden ge houden. Hierop wordt geantwoord, dat het kantoor van den Ontvanger alle werk dagen tot zelfs 7 uur 's-avonds geopend is en er dus voldoende gelegenheid is de belasting te voldoen. Desniettemin zal de Ontvanger wel bereid worden gevonden, eenige zitda gen aan Den Oever te houden. De heer Jb. Dekker zou gaarne zien, dat de zoetwatervoorziening werd door getrokken tot de landerijen ten N. van de eendenkooi in de Stroeërkoog. De secr. zegt, dat hier reeds moeite voor wordt gedaan. Het is evenwel een moeilijke zaak,, omdat men onderweg landerijen moet passeeren, die veel lager liggen en hij voldoende watervoorziening van het hooge land achter de kooi onder water zouden raken. Het is daarom ook, dat de walsloot vanaf de Wesiteling tot de Toffelkes is ui, gemaakt en daarin gelegen dammen van behoorlijke duikers en stuwdammen moeten worden voorzien Dit is ook het geval met de walsloot in de H.-Hoeverkoog vaaf de Burge tot achter H.-Hoef. Er zal worden getracht beide slooten in behoorlijke staat voor zoetwater toevoer te maken. Daarna sluiting. son kwamen, kende diens verbazing geern grenzen. Ware hij niet zulk een splinternieuw advcr caatjeg eweest, met veel ondernemingsgeest en veel vrijen tijd, dan zou hij misschien niet met zooveel belangstelling geluisterd hebben naar hunne vertelling, want die klonk erg zonderling en onwaarschijnlijkmaar hij verlangde naar werk, hij kende Dick en Hobbs had eene bijzonder zakelijke, overtuigende wijze van spreken. „En," zeide mijnheer Hobbs ten slotte, „zeg maar wat gij hebben moet als gij dit zaakje eens doorziet en ons raad geeftik zal het betalen Silas Hobbs, hoek Blankstreet, in groenten en kruidenierswaren." „Wel," zei de heer Harrison, „het zou een goed ding zijn als het eens lukte, voor mij haast even goed als voor dien kleinen Lord Fauntleroy, en onderzoeken kan in ieder ge val geen kwaad. Er schijnt reeds twijfel te bestaan omtrent het kind. De vrouw sprak zichzelven tegen bij het aangeven van zijn leeftijd en dat heeft achterdocht gewekt. De eerste personen aan wie geschreven moet worden, zijn Dick's broer en de rechtsgeleer de zaakwaarnemer van Graaf Dorincourt." En werkelijk werden nog vóór zonsonder gang de beide brieven geschreven en in ver schillende richtingen verzonden de eene naar eene mailstoomboot op weg naar Enge land, de andere naar een post- en personen trein, bestemd voor Californië. De eerste was gericht aan T. Havisham Esq., en de tweede aan Benjamin Tipton. En toen de winkel gesloten was dien avond, bleven mijnheer Hobbs en Dick in het sche merdonkere achterkamertje bij elkander zit ten tot na middernacht. HOOFDSTUK VIV. DE ONTMASKERING. Het is verbazend in hoe weinig tijd er al lerzonderlingste dingen kunnen gebeuren. Schijnbaar waren een paar minuten voldoen de geweest om het kleine ventje, dat met zijn roode beenen tegen den kantoorstoel van mijnheer Hobbs zat te schoppen en dat een stil, eenvoudig leven leidde in eene achter straat van New York in een Engelsch edel man te veranderen, erfgenaam van een gra ventitel en van ongekenden rijkdom boven dien. Evenzoo waren er schijnbaar maar een paar minuten noodig geweest om van dat zelfde kind een doodarmen indringer te ma ken. En hoe verwonderlijk het moge klinken, in nog korter tijd werd de stand van zaken weer veranderd en kreeg hij alles terug wat hij op het punt was geweest te verliezen. En dat laatste kwam omdat de vrouw, die zich zelve Lady Fauntleroy had genoemd, veel minder slim dan slecht was en toen zij door den heer Havisham nauwkeurig werd uitge hoord omtrent haar huwelijk en haar kind, had zij zich eens of tweemaal vergist en daardoor wantrouwen doen ontstaan daar op had zij hare tegenwoordigheid van geest verloren en in hare opgewondenheid en drift had zij zich hoe langer hoe meer verpraat. Al hare vergissingen hadden betrekking op het kind. Er scheen geen twijfel te bestaan of zij was werkelijk met Bevis, Lord Faunt leroy getrouwd geweestzij hadden getwist en hij had haar geld gegeven op voorwaarde dat zij heen zou gaan de heer Havisham verkreeg echter volkomen zekerheid, dat hare bewering, als zou haar zoon in een zeker ge deelte van Londen geboren zijn, valsch was, en juist toen de spanning, door deze ontdek king teweeggebracht, op zijn hoogst was, kwam de brief van den jongen advocaat uit New-York, benevens de brieven van mijnheer Hobbs. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant, VOOR

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1