29e JAARGANG DONDERDAG 3 MAART 1938 No. 26 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN SN OMSTREKEN GELOUTERD WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. CRISIS - BUREAU. STEUN GOEDGEKEURDE POOT-AARDAPPELEN. Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt, zal de steunregeling voor onver kocht gebleven door den Nederland- schen Algem. Keuringsdienst goedge keurde poot-aardapppelen van den oogst 1937 in uitvoering afwijken van! de voorgaande regelingen. Thans zijn dienaangaande van be voegde zijde nadere bijzonderheden heden verstrekt. De z.g. „potersteun" zal niet meer worden uitgekeerd op basis van de bij inventarisatie vastgestelde onverkoch te hoeveelheden, doch over die hoeveel heden van de vóór 1 April opgegeven voorraden, waarvan vóór 2,3 Juni dena turatie is aangevraagd. Het ligt in de bedoeling, om als po tersteun uit te keeren voor Export- en fabrieksssoorten klasse A f 1.50 per 100. Kg. ld. kl. B f 1 per 100 Kg. id. kl. C f 0.50 per 100 Kg. Binnenl. Consumptiesoorten van de klei, klasse A f 1 per 100 Kg. id. B f 0.50 per 100 Kg. id. C f - p. 100 Kg. Idem voor andere soorten kl. A f 1.50 per 100 Kg. id. kl. B f 1 per 100 Kg. id. kl. C f 0.50 per 100 Kg. Voor dezen steun zullen in aanmer king komen van de in klasse A goedge keurde pootaardappelen, alle sortee- rigen tusschen de maten 28/55 mm., met uitzondering van de tusschen sor teering 50/55 mmj Voor de binnenland sche consumptie-soorten g oedgekeurd in de klassen B en C, blijft de sortee ring bepaald op 28/45 mm, en voor fa- brieks- en exportsoorten, goedgekeurd in de klassen B en C op 28/50 mm. Voor de goedgekeurde pootaardappe len zal ook de gewone voor aardappe len geldende denaturatie-vergoeding worden uitgekeerd, welke vergoeding, voor het meerendeel der binnenland- sche consumptie-soorten van de klei, f 1.50 per 100 Kg. bedraagt, en voor alle andere aardappelen f 0.90. Voor deze denaturatie-vergoeding zullen ook in aanmerking komen de goedgekeurde aardappelen in de maat 28/35 mm. In over eenigen tijd aan be langhebbenden te verzenden circulai res zal een nadere uiteenzetting om trent een en ander worden gegeven. SPROETEN komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SPRUTOL. Bij alle Drogisten. TEELTPREMIE VLAS. De Nederlandsche Akkerbouw Cen trale maakt bekend, dat Voor vlas van. den oogSf 1937, hetwelk werd verkocht in het tijdvak van 18 October 1937 t.m. 19 Febr. 1938 geen teeltpremie zal wor den verleend. FEUILLETON UITGEVER: tic CORN. J. BOSKER WIERINGEN. w BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. BINNENLANDSCH NIEUWS. KUNSTMATIG DROGEN VAN GRAS. Droef-installaties in Friesland en Zuid-Holland. Dezer dagen zijn er vanwege de di rectie van den Landbouw besprekin gen gevoerd, om te komen tot proef nemingen i.z. liet kunstmatig drogen van gras. De ervaringen in het buiten land, vooral in Engeland, met dit pro cédé verkregen, wettigen het nemen van ernstige proeven in ons land. Onder auspiciën van het. Centraal Veevoederbureau, dat door een subsi die van Begeeringswege daartoe in staat was gesteld, zullen er dit jaar drie installaties worden gebouwd ten einde na te gaan, op welke wijze dit procédé in het bedrijf kan worden ge bruikt. Een proevencommissie lieeft plannen opgemaakt, terwijl de dagelijksche lei ding der proeven opgedragen is aan dr. H. J. Frankena, die als grasland specialist aan het Rijkslandbouwproef station te Groningen is verbonden. Hoewel het uiteraard moeilijk is, om te voorspellen, welke heteekenis dit vraagstuk voor ons land kan heb ben, mag wel worden aangenomen, dat bij het slagen van de plannen een stap kan worden gedaan in de richting van verdere intensiveering van het gras land. Wanneer blijkt, dat het systeem economisch mogelijk is, dan zal het kunnen bijdragen tot een verminde ring van hef krachtvoergebruik en uit breiding van de werkgelegenheid ten plattelande. Uit de Engelsche ervaringen is reeds gebleken, dat het voederen van kunst matig gedroogd gras een gunstigon in vloed heeft op de samenstelling van de melk, en dat men in den winter „grasboter" kan fabriceeren. Het is niet buitengesloten, dat het kunstmatig drogen ook tegemoet kan komen aan de bezwaren, die men speciaal in de kaasdistricten tegen het voederen van ingekuild gras heeft. Dit is ook de reden geweest van het besluit, om in het typische Z.-Holl. kaasdistrict een proef te riemen. Ook in Friesland (in de buurt van Leeuwarden) zal een in stallatie in werking worden gesteld. Het spreekt vanzelf, dat de kosten van het drogen en de factoren, die hierop invloed hebben, een zeer groot gedeelte van het onderzoek moeten uitmaken. Ook de tijd van maaien, de invloed van de grondsoort, de regeling van den grasgroei, enz. moeten onder het oog worden gezien. Verder zal men hebben na te gaan, hoe het verkregen materiaal gevoerd moet worden in den winter. Bij de bestudeering van deze kwesties zijn de proefstations te Gro ningen en Hoorn ingechakeld en wordt een installatie gebouwd in Burum, waar reeds 'n proefstation is gevestigd. 7.) Zou dit hem ook van zijn Australische reis kunnen terughouden Eén bezwaar is er ech ter Gijs moet bijtijds weten dat er gereden zal worden. „Vader, als Gijs straks komt. wilt u hem dan zeggen van de paarden „Neen, Ida, jij moet rijden, het plan is van jou dat moet jij doen," zegt haar vader. „Nu, dat is mij ook onverschillig," ant- •woordt zij op eenigszins minachtenden toon, maar in werkelijkheid is het dit niet, want zij weet, dat Gijs naar de middagbeurt moet en van morgen niet naar de kerk is geweest. Maar als zij rijden wil, dan moet het. Zij laat Gijs roepen en zegt tot hem „Gijs, om half drie moeten de vos en de oude bruine met dameszadel en de zwarte met heerenzadel vóór zijn." „Van middag frjuffer?" i „Ja, Gijs, van middag om half drie. Maar jij hoeft niet mee." I „Goed, juffer," zegt Gijs, maar hij is ver-j slagen. Het kost hem moeite geene bezwaren in het midden te brengen, niet van de kerk te spreken, maar hij zwijgt na hetgeen zoo' pas gebeurd is. Een Zondag en geen kerk-1 gang Ofschoon Ida haar zin doorgedreven heeft, is zij toch niet met zichzelve tevreden zij overweegt of zij nog verandering in hare be slissing zal brengen, maar kan dit toch niet goed van zich verkrijgen. Terwijl zij nog be zig is zich zelve wijs te maken, dat zij niet anders heeft kunnen handelen, komt een rijtuig de plaats oprijden, waaruit de heer en mevrouw Groenswaard stappen. De heer Groenswaard is naar schatting een goede veertigerzóó oud is hij echter niet, maar zijne gezetheid doet hem ouder schijnen dan hij is. Zijne vrouw is een gracieus, misschien wel wat geaffecteerd persoontjezij ziet er veel jonger uit dan haar man, hoewel het een eenigszins opmerkzaam waarnemer niet kan ontgaan, dat zij de kunst verstaat zich jonger voor te doen dan zij is. Ida ontwikkelde al vrij spoedig haar plan om een toer te paard te gaan maken, wat door mevrouw Adèle Groenswaard verrukke lijk werd gevonden. Het gezelschap werd vermeerderd door Piet, cie eene buiging maakte voor mevrouw Groenswaard en daarop de hand gaf aan Ida met de woorden „Beminnelijke nicht, wat heb je mij geluk kig gemaakt met je briefje." „Dat wist ik wel, je weet, het is me altijd een genot om de menschen gelukkig te ma ken," antwoordde Ida op ironischen toon. En Piet, er komt nog iemand vandaag hier, dien je misschien nog niet kent, een mijnheer van Almen, die de volgende week naar Austra lië gaat en nu afscheid komt nemen." „Wat zeg je, Ida Komt van Almen hier „Ja, ik wist niet dat je hem kendet." „En jij hebt hem nog wel naar mij toe ge stuurd om inlichtingen te vragen, die ik niet geven kon." „Zoo, is hij bij je geweest Nu dan heb je toch zeker een aangenaam bezoek van hem ,,'t Is wat aangenaams," mompelt Piet. „Je schijnt niet erg op hem gesteld te zijn. Heb je iets tegen dien mijnheer „Ik, tegen hem Wat zou ik tegen hem hebben, dan misschien alleen, dat hij wat pedant is zeide Piet. „Dat is meer gehoord. Als men niet kan zeggen, wat men tegen iemand heeft, dan wordt maar gezegd, dat hij pedant is. Ik vind hem volstrekt niet pedant, jij Adèle „Gunst neen ik zou haast zeggen, waar zou de man pedant op zijn. Ja toch, misschien op zijne mooie oogen, want die heeft hij." „Adèle, Adèle, weet ge nu nog niet, dat ge trouwde vrouwtjes jonge getrouwde heeren niet zoo in de oogen mogen kijken Wij zijn ook pas acht jaar getrouwd." „Daar hoor je 't nu, Ida. Als van Almen te gen mij spreekt, dan moet ik een anderen kant uit kijken laat dat een les voor je zijn, N.-HOLL. BOND VAN RUNDVEE- FOKVEREENIGINGEN. Do Noord-Holl. Bond van Rundvee- fokvereenigingen vergaderde te Hoorn. De voorz. de heer D. Kaan Kz. uit Wieringerwaard herdacht hot 35-jarig bestaan en wees er op, dat de betere resultaten van 19,37 te niet werden ge daan door het mond- en klauwzeer. Uit liet jaarverslag blijkt, dat in 1937 35 afdeelingen lid waren met 799 leden. Naar voorloopige telling waren 11.350 volledige melkstaten ingekomen de leden hadden tezamen 14.542 koeien 144 bedrijven werden „meerwaardig" verklaard, per bedrijf werden gem. 4.1 kalveren toegewezen, totaal werden door de N.V.C. 3269 toewijzingen ge daan. Over het abortusvraagstuk werd opgemerkt, dat het verwerpen van het totaal aantal dieren meevalt, namelijk 6.3 pCt. De meening, dat de toestand voor de bedrijven iets gunstiger was, durfde de secr. niet onderschrijven. In liet bestuur werd in plaats van G. Appel te Burgerbrug, gekozen de hr. Konijn te Venhuizen. Over de plaats, waar de volgende fokveedag gehouden zou worden, werd breedvoerig gediscussieerd. Het bestuur stelde Schoorl voor, doch vele stemmen gingen op resp. voor Hoorn en Alkmaar, daar men de belangen om in een centrumplaats den dag te hou den grooter achtte dan die van een mooie omgeving. Na de pauze werd het voorstel op nieuw in discussie gebracht en ten slotte verworpen met 38 tegen 23 st. Daarop stelde liet bestuur voor den fokveedag in Alkmaar te houden. Uit de verg. kwam daarop het voorstel om het bestuur vrij mandaat te geven om te beslissen tusschen Alkmaar en Hoorn. Het bestuur nam dit voorstel over, hetgeen werd aangenomen met 31 tegen 30 stemmen. OP GROEPJE KERKGANGERS INGEREDEN. Bestuurder van auto nam rijles. Zondagmiddag is een auto, waarin 5 personen zaten, te Bergsche Hoek in gereden op een groepje kerkgangers. De wagen kwam vervolgens tegen een paal terecht, waarbij een der voorwie len los geraakt. De ruim 50-jarige landbouwer C. v.d. Wel werd bij de aanrijding ern stig gewond. Een meisje werd licht gewond opgenomen. De man achter het stuur van de auto had rijles. De politie heeft den wagen in beslag genomen en procesverbaal opgemaakt tegn den adspirant-chauffeur. DOOR VALLENDE LIFT GEDOOD. Toen eenige werklieden, die in de meubelfabriek van den heer Brons in de Eerste Spoorstraat te Groningen be zig waren met het brengen van meu- bels naar de 2e étage, brak plotseling 'de stalen kabel van de lift, met het ge volg, dat de kooi viel en een 64-jarigen koopman, die toevallig in de fabriek kwam om inkoopen te doen, trof. De man werd zóó zwaar gewond, dat hij thans is overleden. LAGE GRAANPRIJZEN. Het Tweede Kamerlid de heer Die- ters heeft aan den Minister van Eco nomische Zaken gevraagd Is het den Minister bekend, dat onze rogge, haver en gerst op het oogenblik op zoo lage prijzen zijn gekomen, dat een loonende productie onmogelijk is Dat ondanks deze lage prijzen de ver koop van die producten bijna onmoge lijk is, terwijl zooveel mais in ons land aanwezig is, dat het product reeds weer wordt uitgevoerd Dat Je .bedrijven, waar men deze gra nen niet kan verkoopen, eerstdaags vaak groote bedragen moeten opbren gen ter betaling van de verschillende kunstmest-stoffen Is de Minister bereid op korten ter mijn maatregelen te nemen, waardoor aan dezen noodtoestand een eind wordt gemaakt DE EERSTE AARDBEIEN. Aan de fruitveiling te Eist zijn de eerste aardbeien aangevoerd. Ze wer den verkocht, voor 6 cent per stuk. DE ZOMERTIJD. Bij Koninklijk Besluit van 14 Febr. is bepaald, dat in 1938 de Zomertijd zal ingaan op 15 Mei en zal eindigen op 2 October. LEVEND VERBRAND IN ZIJN AUTO Wagen vloog na botsing in vlammen. Op den Rijksstraatweg te Rilland Bath, ter hoogte van den spoorweg overgang is Dinsdagavond tegen kwart over zeven een personen-auto met een vaai't van 70 Km. tegen een onverlicht langs den weg staande vrachtauto gereden. Onmiddellijk na de botsing vloog de auto in brand. De bestuurder, de heer S. Franken uit Bergen op Zoom, wist zich niet meer uit den wagen te bevrij den en kwam om het leven. Eenige omwonenden, die op het ge luid kwamen toesnellen, hebben nog getracht met behulp van zand de vlammen te dooven, doch men* is hier in niet geslaagd. De aanrijding was zoo hevig, dat de auto ruim 5 M. terug schoof. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer dat later geheel verkoold uit den wagen werd gehaald, is naar het lijkenhuisje van het Groene Kruis te Rilland Bath overgebracht. zeer ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 ""'Mlift i ringen" in Hotel de Haan een groote feest-avond. Op dien avond zal o.m. om het kampioenschap van de club op de Home-Trainer gereden worden. Voorts zal tooneel opgevoerd worden. De baten van deze avond komen ten goede aan de „Brokkepot". Dit is een kas, waaruit bij pech bij ritten of wcd- 'j strijden 'vergoeding betaald wordt. De entrée voor deze avond is z laag gesteld, n.1. slechts 30 cent. Bezoekt dus allen deze avond. Steunt de Wielerclub en van een ge zellige avond is U verzekerd. Het bestuur zal ook gaarne premie's j voor deze ritten, die allen door de le den van onze eigen vereeniging gere den worden, in ontvangst nemen. Wie heeft er iets over Een gezellig bal met uitstekende dansmuziek en attractiefs, zal de avond besluiten. Laat Zondagavond Hotel de Haan te klein zijn. Dus allen naar dit groote Wielerfeest. Zie de advertentie, van heden in dit blad. SCHAAKCLUB WESTERLAND. Uitslagen der gespeelde partijen op Maandag 28 Februari j.1. P. Siesling - S. Kamping 1-0 S. Kamping - P. Siesling 1-0 P. Siesling - N. Omis 10 N. Omis - C. Asjes 0-1 C. Asjes - Ar. Rotgans !-0 D. Eikelboom - Ar. Rotgans 1-0 Ar. Rotgans - D. Eikelboom 0-1 J. Brandsema - D. Eikelboom 0-1 P. Rotgans - J. Brandsema 0-1 J. Brandsema - P. Rotgans 1-0 Alb. Schilling - P. Rotgans 1-0 C. Brandsema Sr.-Alb. Schilling 0-1 Alb. Schilling - C. Brandsema Sr. 1-0 C. Stammes - D. Smit 0-1 D. Smit - C. Stammes 1-0 W. Zoons - C. Brandsema Jr. 1-0 C. Brandsema Jr. - W. Zoons 0-1 gesp. gew. rem. verl. pnt. A. Schilling 13 11 0 2 11 C. Brandsema Jr. 15 9 0 6 9 C. Asjes 10 8 0 21 8 J. Brandsema 15 7 0 8 7 D. Eikelboom 8 6 11 &V2 C. Brandsema Sr. 10 6 1 3 6Vz P. Rotgans 13 6 1 6 6M> D. Smit 10 6 0 4 6 Ar. Rotgans 14 6 0 8 6 M. de Weert 14 o 1 8 5V£ W. Zoons 8 5 0 3 5 N. Omis 13 5 0 8 5 P. Siesling 14 5 0 9 5 C. Stammes 8 3 0 5 3 S. Kamping 4 2 0 2 2 C. Wit 11 1 0 10 1 K. Halfweeg 6 0 0 6 0 GEMEENTE WIERINGEN. WIELERCLUB „WIERINGEN." Zondag a.s. geeft, de Wielerclub „Wie want zoo zijn alle mannen als ze getrouwd zijn. Vóór je huwelijk net als je neef na je huwelijk net als mijn man." VIERDE HOOFDSTUK. De ontmoeting van Van Almen en Piet Har- tema was zeer koel; de eerste kon niet na gaan of Piet aan Ida of haar vader iets van zijn bezoek had medegedeeld en gevoelde zich dus in den aanvang zeer gegeneerd, maar de hartelijke ontvangst van den heer Hartema en de vriendelijkheid van Ida maakten, dat hij zich spoedig weer op zijn gemak begon te gevoelen. Bovendien was de aanwezigheid van den heer Groenswaard en zijne vrouw, die beide vrij goede kennissen van Van Al men waren, wel geschikt om den toon der conversatie minder gedwongen te maken. Al leen Piet was niet tevreden met arendsoogen nam hij Ida en Van Almen waar, als deze een woord met elkaar wisselden hij wilde niet dat iets van hetgeen tusschen hen zou voorvallen, of van wat zij samen zouden spre ken, hem zou ontgaan. Maar de rijtoer was hiertoe minder gunstig. Van Almen had reeds dadelijk bij zijne aankomst te kennen gege ven, dat hij het plan van een rijtoer met de dames vooral bij dit heerlijke weder prachtig vond, en had ook de uitnoodiging om te blij ven dineeren gaarne aangenomen. Hij zegen de het toeval, dat hem zoo gunstig was, want op een rijtoer zou er op de dikwijls smalle boschwegen, waarop niet meer dan twee paar den naast elkander konden loopen, wel ge legenheid zijn een enkel woord met Ida al leen te wisselen. Ofschoon hij volstrekt geen onverdeeld geloof schonk aan Piet's mededee- ling betreffende den persoon, dien Ida boven anderen zou verkiezen, had die toch een ze keren argwaan bij hem opgewekttot dus verre had hij geloofd, dat Ida, hoewel zij over het algemeen voor alle heeren een vriendelijk woord over had, jegens hem zeker niet het minst voorkomènd was geweest. Maar indien het eens waar was, wat Piet hem had gezegd, indien Ida misschien al in stilte zoo goed als geëngageerd was, dan zou hij een geheel vergeefsche reis doen, want al werd dan zijne positie beter, wat kon het hem schelen als hij Ida niet kreeg Hij zou heden trachten van haar te weten te komen, of er ook eenige hoop bestond haar nog onge trouwd te vinden als hij na een paar jaar te rugkwam; tevens wilde hij trachten uit te vor scheni of zij iets meer voor hem gevoelde dan vriendschap. Wel kwam daarbij de gedachte in hem op, dat zij door sommigen eoquet werd genoemd en dat zijn eigen zuster haar zelfs voor door en door coquet hield, maar hij kon of wilde het niet gelooven. Zeker had zij met vele jonge meisjes de eigenschap gemeen, dat zij gaarne gefêteerd werd, dat zij het zelfs niet onaangenaam scheen te vinden, als men haar een „bout de cour" maakte, maar hij kon niet geloven, dat zij iemand, die het ern stig meende, het niet zou laten blijken, indien zij geene wederliefde voor hem gevoelde. Van Almen begon nu de aanwezigheid van Piet, hoezeer diens voorkomen en handelwijze hem ook tegenstonden, niet zoo ongeschikt te vin den, want hij begreep, dat als hij alleen met de dames was gaan rijden, er geen sprake van had kunnen zijn, ongestoord met Ida te spreken. Al spoedig werden de paarden voorgebracht. Gijs had de beide damespaarden aan de hand; Kobus de staljongen volgde met de beide an deren. Hoewel al de paarden mooi genoemd konden worden, was vooral de vos van Ida een pronkstuk een volbloed van groote tail le, met zoo fijne huid, dat men de daarop te voorschijn komende aderen kon tellen. Toen Ida naar hem toekwam, zocht hij naar hare hand, waaruit hem dan ook een klontje sui ker werd gegeven, iets wat ze bijna nooit ver gat, als zij ging rijden. Terwijl de vos het verorberde, sloeg Ida haar arm om den schoon gevormden hals van het edele dier en druk te een kus op de fijne, glanzige huid. Van Almen en Piet staarden haar verrukt aan ook de overigen zagen met welgevallen naar dat bevallige tooneeltje. „Adèle, zal ik maar eerst opstijgen, de vos wil wel eens wat lastig wezen, als hij de laat ste is," vroeg Ida. „Zeker, lieveling," antwoordde Adèle. /Van Almen naderde schielijk en door hem EX-KROONPRINS DEZE WEEK NAAR DUITSCHLAND TERUG. De adjudant van den ex-kroonprins heeft uit, Cortina d'Ampezzo per tele foon aan de „Daily Telegraph" medege deeld, dat. de ex-kroonprins nog deze week naar Duitschland terugkeert. geholpen bracht ééne vlugge beweging haar in den zadel. Nauwelijks voelde de vos zijn lichten last, of hij werd zoo onrustig, dat Gijs de grootste moeite had hem te houden tot Ida den voet in den stijgbeugel had en de teugels had genomen. Toen zeide zij met haar vriendelijke stem „Dank u wel, mijnheer van Almen," en zich rechts naar Gijs overbuigende „Kun je nu nog niet naar de kerk gaan „Neen, juffer, het is te laat," antwoordde Gijs. „Laat nu maar los, Gijs." zeide Ida, „ik dank je vriendelijk." Gijs wist niet recht hoe hij het had van morgen was de juffer zoo onvriendelijk tegen hem geweest en nu weder zoo geheel anders. „Och, het is in haar hart toch zulk een goed kind," dacht hij. Terwijl Ida op haar vurig ros de laan een einde heen en weder reed en daarbij bewon derd werd door haar vader en den heer Groenswaard, had van Almen ook Adèle te paard geholpen en was daarna evenals Piet opgestegen. Het duurde eenigen tijd alvorens de laatste geheel klaar was. De beugels waren eerst te lang, toen te kortdaarna meende hij, dat de singels niet vast genoeg waren aangehaald. Nadat Gijs zich overtuigd had, dat dit wèl het geval was en Piet zijn hoed vast op het hoofd had gedrukt, stelde de stoet zich in de breede oprijlaan in beweging, na eerst de beide achterblijvende heeren een vaarwel te hebben toegewuifd. Reeds bij het hek zeide Ida „Wij kunnen toch niet op ééne rij blijven rijden, vind-je goed Piet, dat wij maar vooruit gaan (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEER EN VOOR EENMAAL BETALEN 1 Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zljper Courant ,J

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1