29e JAARGANG DINSDAG 8 MAART 1938 No. 28 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN V TANDARTS EKEN DONDERDAG VAN 9 —1 UUR. GELOUTERD WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maande© t 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 0.10 CAFÉ R00B0L Markt SCHAGEN blijft spreekuur houden BINNENLANDSCH NIEUWS. JAN PIJNENBURG AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Zijn auto een puinhoop. Vrijdagavond om kwart over zes na derde Jan Pijnenburg, de bekende wiel renner, in snelle vaart met zijn auto, waarin hij met zijn vrouw, zijn schoon zuster en een 5-jarig neefje was geze ten, de Belgiscli-Nederlandsche giyms. Het gezelschap kwam van Antwerpen, waar „de Pijn" aan den Zesdaagsche had deelgenomen. Tusschen Wüstwezel en Zundert, nog op Belgisch-grondgebied verloor de wielrenner plots de macht over het autostuur. De wagen raakte een rechts van den weg staanden boom en schoot door den schok naar links, waar een andere hoorn werd geramd. Hierna sloeg de wagen, die een puin hoop was geworden, om. Douanebeambten |en marechaussee van de nabijgelegen grenskantoren snelden op den slag toe en voorbijgan gers haalden de familie uit de auto. Pijnenburg zelf had een groote snee midden over het hoofd gekregen. Zijn vrouw kreeg vele schrammen. Zijn schoonzuster liep geen letsel op, ter wijl het neefje een scheurwond boven het rechteroog, een snee in de kin en schrammen kreeg. Dr. Deckers uit Wüsltwezel heeft de gewonden verbonden. Op eigen gelegen beid zijn deze naar huis gegaan. BURGEMEESTER DE VLUGT LASTIG GEVALLEN. Werklooze dringt in het huis van den burgemeester. Vrijdag belde een werklooze aan de woning van den burgemeester te Am sterdam aan. Hij had zich daar reeds eerder vervoegd, doch was toen weer kalm heengegaan. De man wilde han- delsgeld hebben. Toen hem werd open gedaan, drong hij de hal binnen en be gon daar luidkeels te roepen. Een agent heeft hem met behulp van eenige burgers verwijderd. KINDJE VALT UIT EEN RAAM. Terecht gekomen op voorbijgangers. Vrijdagmiddag is een driejarig kind in een onbewaakt oogenblik uit de tweede verdieping van een woning in de Sint Annastraat te Amsterdam ge- va: len. Het kind kwam terecht op hoofd en schouder van een voorbijganger, die FEUILLETON 9.) „Het bezwaar is, juffrouw Hartema," en hier zag van Almen Ida met een ernstigen blik aan, „dat het een man, die een meis je ten huwelijk vraagt, stuit, als hij niet eene zoodanige positie heeft, dat zij, noch een an der, slechts in de verste verte kan onderstel len, dat er een andere reden dan alleen ware liefde in het spel is." „Ik vind dat eene beschouwing," antwoord de Ida op eenigszins ongeduldigen toon, „die alleen plèit voor den trots van den man. Ge woonlijk onderhoudt de man de vrouw en dat vind ik ook goed, maar als nu eens bij uitzondering het geval zich voordoet, dat de man niet die positie heeft die hij zou wen- schen, waarom zou dan niet eene uitzonde ring op den gewonen regel gemaakt mogen worden Van Almen kon hierop geen antwoord vin den. Hij wist niet wat hem te doen stond. Begreep zij, waar hij op doelde Van Almen had in den verderen loop van den dag geen gelegenheid meer om met Ida alleen te spreken, en toen hij vertrok was hij nog even onbeslist ais aan het einde van den rijtoer. Hij gevoelde het thans kon hij nog geen afscheid nemen van haar hij wilde nog eens terugkomen. Gelukkig deed zich eene goede gelegenheid op, om zijn volgend bezoek aan te kondigen. „Je vertrekt in de volgende week, niet waar van Almen vroeg de heer Hartema. „Ik hoop Woensdag of Donderdag over acht dagen," antwoordde van Almen. „Mijnheer van Almen heeft zooveel goede kennissen," zeide Ida lachend, „dat wij nog blij mogen zijn, dat hij ons niet meer dan tien dagen vóór zijn vertrek vaarwel komt zeggen." „O, juffrouw Hartema, ik hoop stellig nog tijd te vinden om mijnheer uw vader en u over lichte pijn in deze lichaamsdeeion klaagde. De kleine is mdt een lichte hersen schudding naar liet O. L. V. Gas'huis vervoerd. VAN EEN LADDER GEVALLEN. Vrijdagmiddag, is te Enschedé de 60- jarige schildersknecht van Bunen, die hij een villa op een ladder bezig was, naar beneden gevallen. Hij kwam met hét hoofd op een steenen stoep terecht. De man liep een schedelbreuk op en en was vrijwel op slag dood. GEEN STANDBEELD VAN H.M. DE KONINGIN TE DELFT. H.M. stelt er geen prijs op. Onlangs is medegedeeld, dat de bur gemeester van Delft op verzoek van de Vereeniging Oranjedag aan H.M. de Ko ningin toestemming heeft verzocht voor het plaatsen van een standbeeld van H.M. ter gelegenheid van Haar 40-jarig regeerings-jubileum. In antwoord op dit verzoek is mede gedeeld, dat II.M. geen prijs steil op het oprichten van standbeelden tijdens haar leven. Werkgelegenheid in Duitschland. De Minister van Sociale Zaken heeft in een circulaire aan de gemeen te-besturen er de aandacht op geves tigd, dat er evenals het vorige jaar ook in den loop van dit jaar een groote werkgelegenheid bestaat voor Neder- landsche landarbeiders in Duitsch land. Behalve in Rijnland en Westfa- len zullen landarbeiders kunnen wor den geplaatst in Ilannover, in de 'streek tusschen Bremen en Oldenburg en in geringere mate in Mecklenburg. EEN HALVE TON AAN ONRECHT- MATIGEN STEUN. De kwestie van de musici. Hoe de fraude groeide en bloeide. Nieuwe wetsbepaling gevraagd De zaak van de 10-tal len musici, die te Amsterdam jaren achtereen on rechtmatig sJteun hebben getrokken, heeft het bestaan van misstanden aan liet licht gebracht, waarop wel eens de aandacht, mag worden geves tigd. Misstanden, die de gemeenschap tienduizenden guldens hebben gekost. Volgens deskundige raming, zou het bedrag dat bedoelde musici aan onrecht matigen steun hebben ge-ind, zelfs wel op een halve ton mogen worden geschat, terwijl als vaststaande mag worden aangenomen, dat ook in de kringen van werklooze artisten en kellners belangrijke bedragen aan ver diensten worden verzwegen en der halve veel te veel steungeld wordt uit betaald Reeds van 1922 af werd onrechtma tig steun getrokken en liet is prac- tisch onmogelijk vast te stellen, welke bedragen precies aan steun genoten zijn. Ten aanzien van een groot aantal deliquenten wist de politie de noodigc bewijzen bijeen te brengen voor bédra- Igen van honderden en honderden gul- 'dens frauduleus ontvangen gelden (f 400, f 500, f 600), maar alles wijst er op, dat het totaal naar de halve ton ton loopt Het verzwijgen of onvolledig opge ven van verdiensten was onder de werlkooze musici, die steun genoten via de afdeeling Amsfierdam van den Toonkunstenaarsbond, tot een vrijwel algemeen aanvaarde gewoonte gewor den. Controle op hun verdiensten was uiterst moeilijk, want niet alleen zijn deze aan groote schommelingen onder hevig, maar ze worden veelal des avonds en op Zon- en feestdagen ont vangen. De musici begonnen een deel van de genoten bijverdiensten af te trekken voor de gemaakte onkosten en langzamerhand werd de geheele ver dienste .verzwegen. Men wist dit over en weer van elkaar wat er met „snabbeltjes" (werkzaamheden voor één of enkele dagen, zonder vasit enga gementj verdiend werd, werd niet op gegeven en wie hieraan niet wenschte mee te doen, kon er zeker van zijn, dat hij niet meer in aanmerking kwam voor losse bijverdiensten. Zoo werden in bepaalde gevallen door die extra-verdiensten en den steun week- loonen gemaakt van f 50 a 70 en er zijn gevallen bekend, dat van Januari lot September 1937 van 40 tot 50 maal genoten verdiensten werden ver zwegen. Buitenstaanders hielpen de musici hierbij, i.c. enkele werkgevers, die véél lagere loonbedragen opgaven, dan de musici in werkelijkheid hadden geno ten. Eenige van deze werkgevers (dans leeraren) zullen nu ook terzake en wel wegens valscliheid in geschriften wor den vervolgd. Zeldzame tropische visschen in Haagschen Dierentuin. De Haagsche Dierenltuin heeft voor zijn aquarium een collectie zeldzame, tropische visschen ten geschenke ge kregen. O.a. werd het aquarium ver rijkt molt eenige neon-vissehen", die de aandacht trekken, omdat ze lichtgevend zijn. Door vallende baal gedood. Zaterdagmiddag heeft de 47-jatige L. NVuijster, werkzaam bij de Vereen. Touwfabrieken te Maassluis, bij het verwerken van hennep, een baal van 260 Kg., vallende van eenige meters hoogte, op het lichaam gekregen. Met zware inwendige kneuzingen is de man naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel te Rötterdam vervoerd, waar hij eenige uren later is over leden. Tewerkgestelde verwondt 'n werkbaas. Op een terrein van de familie Jan- te Buurse, gemeente Haaksbergen, waar de Grontmij. uit Zwolle met En- schedésche werkloozen ontginnings werken verricht, is Vrijdagmiddag een werkbaas door een tewerkgestelde nog eens te komen zien." Vader en dochter keken beiden eenigszins verbaasd. De eerste zeide „Zeer aangenaam zal het ons zijn, als wij je nog hier zullen zien, maar Ida zeide het maar uit gekheid wij weten zeer goed, dat voor zulk eene reis veel te regelen valt en dat je het overdruk zult hebben." „Toch blijf ik bij mijn gezegde, mijnheer Hartema. Ik neem nog geen afscheid van u." Met hetzelfde rijtuig en denzelfden trein vertrokken van Almen en Piet Hartema. In het rijtuig werd geen woord tusschen hen gewisseld. In den trein vond van Almen een zijner kennissen uit Amsterdam en nam, na Piet vaarwel gezegd te hebben, bij dezen in ae coupé plaats. VIJFDE HOOFDSTUK. Den volgenden middag vertelt Piet Harte ma, aan Ella, dien den koffieboel omwascht, zijn wedervaren van den vorigen dag. Hij is tèvreden en ontevreden. Tevreden over de allerliefste houding van Ida na den rijtoer, ontevreden omdat zij blijkbaar vermaak schep te in zijne moeielijkheden te paard, en vooral ontevreden over de vriendschappelijke wijze, waarop zij van Almen behandelde. „Ik wou, dat die vent maar weg ging," zei Piet, „maar nu heeft hij juist gezegd, dat hij nog eens afscheid kwam nemen waarom kon hij dat gisteren niet tegelijk doen Ik vertrouw de zaak niet, zoolang hij niet goed en wel weg is. Bij Ida zal het zeker niet zoo diep zitten, dat zij een paar jaar lang aan hem denkt." „En hebt u aan den heer van Almen ge zegd, dat u hem laatst iets hadt doen geloo- wat niet waar is Piet schudt van neen. „Foei, mijnheer, schaam u. Wat heeft hij u gedaan, dan alleen, dat hij van hetzelfde meisje houdt als u Is dat zoo erg „Neen, maar de kerel is onuitstaanbaar pe dant en Ida laat zich bepaald door hem in- fluenceeren. Zij was gisteren niet zoo tegen mij als anders, en ik voel, dat dat de schuld van dien van Almen was. Ik wou, dat het schip, waarmede hij naar Australië gaat, ver ging." Een oogenblik later stormt Woudheim de deur binnen en zegt „Dag Quasi, dag aller bekoorlijkste Ella, wil je mij wel vergunnen een eerbiedigen kus op je poezele hand te drukken „Neen, dat wil ik u zeker niet vergunnen, mijnheer Woudheim. Maar als u mij een ple zier wilt doen „Ik jou een pleiziertje doen, Ella Met het meeste genoegen." „Dan moest u mij niet altijd „bekoorlijkste," of „aanminnige" of zoo iets noemen." „Waarom niet Ella, ben je dan niet aller bekoorlijkst, niet aanminnig, niet charmant Je weet dat zelve heel goed." „Neem eens aan, dat ik het ben, dan is het nog niet altijd noodig, dat bij mijn naam te voegen. Hoe zou u het vinden als mijnheer Hartema en de andere heeren u altijd noem den „aller-elegantst gekleede Woudheim," „prachtig gedaste Woudheim," „alleen voor zijn pleizier levende Woudheim Toch zult u niet tegenspreken, dat u aller-elegantst ge kleed zijt, u geeft er u ten minste moeite ge noeg voor, dat u een prachtige das om hebt, of dat u alleen voor uw pleizier leeft." „Bravo, Ella," roept Piet uit, in de handen klappend. De bezigheden van Ella waren afgeloopen en zij verliet de kamer. „Ik vind haar 'n engel," zeide Woudheim tot Piet. „Jij bent wel een gelukkige kerel, met hier te wonen. Wat verwoon je hier? Vijf-en-twintig gulden, niet waar De lui konden je best vijf-en-dertig vragen en dan ging je nog niet weg." „Dat zullen ze niet doen het zijn fatsoen lijke lui." „Ja, die meid heeft ook zoo iets fatsoenlijks, zoo iets voornaams over zich. Hoe ze daar toch aan komt „Dat is heel duidelijkhaar vader had eene goede zaak, maar is niet gelukkig geweest en BUITENLANSCH NIEUWS. IN DEN MARTELKELDER TE MOSKOU. De Warschausche correspondent ernstig mishandeld. Toen de baas 'yan belangrijkheid van persoon. Nu tegen een der mannen een opmerking het blijkbaar de bedoeling de zaak maalde, werd hij, toen hij zich had om hi drieën 'ie verdeelen. gedraaid, met een schop op het hoofd Aeh eerste het bestaan te bewijzen geslagen en danig mishandeld. ivan een Trotskistisch complot ten I.Tlings werd hij naar een Zieken- tweede de relatie aan te toonen van al- huis te Enschedé overgebracht. Zijn'lerlei burgerlijke en militaire leiders toestand was in den beginne zorg wek- ut et dat complot en ten derde de geval kend. Thans is eenige verbetering inge- van spionnage en corruptie in ver treden. band. meK dat complot. Hosengolz „onthulde" bij zijn ver- hooi', dat. hij door allerlei manipula ties op liet depaiftement voor den bui- tenlandschcn handel gelden aan Trots- ki had verstrekt. Hij bekende, dat men hem gedurende de afgeloopen 3 jaren jaarlijks een bedrag van 110.000 dollar van het Duitsche Nieuwsbureau heeft.m handen had gespeeld. Hij noemde naar hij meldt, uit betrouwbare bron'ook nog andere bedragen, die men te bijzonderheden vernomen over de Trotski op verschillende manieren had methodes, waarmede men Krestinski t toegestopt. Sederic 1931 had men hem in do Loebjankagevangenis gedwongen6JÖ.000 dollar en 77.000 pond sterling zou hebben zijn ontkenningen te her-'verstrekt. roepen. Volgens deze inlichtingen zou 1 Toecliatsjefski had Rosengolz „ver- W'ysjinki woedend den GPOe-commisleid", dalt men opliet roode leger saris Jesjof verwijten hebben ge-J staat kon maken en dat een omwenite- maakt over het falen der GPOe in deze 08' in 1937 zou komen. Militaire com- aangelegenheid. Jesjof zou daarop j mandanleii zouden zich onder voor- Krestinski per auto naar de Loebjanka j wendsel vaii een conferenie in het gevangenis hebben gereden, waar KresKreinlïn verzamelen en de Sowjet- tinski in den kelder in handen gege- leiders vermoorden, ven zou zijn van de „speciale brigade." De zegsman van den DNB-correspon- dent, die zelf in dienst is geweest van de GPOe, maai* die afkeerig is gewor den van deze methodes en zoo spoedig mogelijk Rusland wil verlaten, ver telt bij zijn verblijf in de Loebjanka gevangenis nog vernomen :te hebben, dat Krestinski tot na middernacht ge marteld is. De martelingen zouden ge woonlijk door de speciale brigade als volgt worden uitgevoerd In een kei derver trek wordt de deii- quent blootgesteld aan een tempera tuur van ruim 50 graden Celcius. De man moet blijven staan en ieder half uur een glas zout water drinken, ter- wij! hem voortdurend de vreeselijkste folteringen verteld worden, waaraan hij zal worden onderworpen, wanneer hij niet bekent. Op deze wijze zou spoe dig de krachtigste tegenstand worden gebroken. Kort na middernacht zou Wysjinski met Jesjof in de gevangenis schenen, waar hij tot ongeveer 2 uur GEMEENTE WIERINGEN. is gebleven. Krestinski werd naar een V.A.R.A.-AVOND IN „CONCORDIA." Het muziek ensemble „Fantasia", welbekend van de Radio, moest om »e beginnen haar bekende leider Eddy Walis missen. Jan v.d. Horst werd door de ziekte van Walis aldus „lea der of 'the band."- Het is ons niet be kend of het ensemble voltallig was, doch uit eenige serieus uitgevoerde nummers bleek wel, dat zij op muzi kaal terrein goed thuis waren. Het was o.i. jammer, dalt het program ma niet in dien stijl werd gehouden. Men 'trachtte er een moderne show mede te bereiken, hetgeen hopeloos mislukte. Te meer jammer, waar deze menschen op ander muzikaal terrein veel en beRcr thuis waren. Het optreden van Emmy Arbous komt voor de microfoon beschaafder t0>c zijn recht, dan op de Bühne. De oor zijn ver- j zaak daarvan is te vinden in het feit, 11 [dat haar stem op zich zelf aardig is te U nnornn11 lnr>K .,l>. Kr, 1. noemen, doch als cabaretière komt zij ander vertrek overgebracht. Hij wasjzekel. h t geheel gebroken en maakte den indruk ,i_ geheel gebroken en maakte den indruk van een waanzinnige. De gevangenis- dokter heeft hem toen een inspuiting gegeven. Jesjof kwam des morgens nogmaals alleen naar de gevangenis om zich er van te overtuigen, dat kres tinski thans zou bekennen. De bedoeling en de tactiek van den openharen aanklager in het proces be gint duidelijk te worden ondanks de onoverzichtelijke acte van beschuldi ging, die zoo overvloedig vol staat met bekentenissen van de meest uit een'oopende misdrijven. Bij de \orige processen werien de vei dachten ondervraagd in de olgorde kort nadat hij wat nieuws begonnen was, is hij gestorven toen bleef de moeder met hare dochter over en die moest toen wel wat voor den kost doen. „Toch treurig voor zoo'n kind. Was haar vader niet ongelukkig geweest, dan was ze misschien nu de eerste op de bals en partijen, en nu mag ze jou bedienen." „Denk je dan, dat dat zoo'n gemeen baan tje is? Je zegt dat zoo, als iets heel ergs." „Het is een merkwaardige meid," zegt Woudheim, ..het is waar, dat je moeielijk zou weten, hoe je het met haar moet aanvangen." „Als je mij pleizier wilt doen, dan vang je het in het geheel niet aan," zei Piet. „Ben je gek, kerel, ik denk er niet aan denk je dat ik jou onder je duiven wil schie ten „Dat zou je niet doen, Alex, want kijk, ik ga met Ella als een broeder om ik houd van haar en ik geloof dat zij ook van mij houdt, maar alles zonder een zweem van liefde. Ik kan zoo alles met haar bespreken, want het is een zeer verstandig meisje." „Ook het punt in quaestie, dat al je gedach ten vervult, de liefde en de verzenmakerij „Alles." „Och, kom," zegt Woudheim, „mij dunkt, dat moet allerliefst zijn om uit zoo'n bekoor lijk mondje beschouwingen over de liefde te hooren." „Och, beschouwingen houdt zij juist niet, maar zij is meer mijn vertrouwde." „Dat zou ik nooit doen. Ik zou nooit een vrouw tot vertrouwde nemen in mijn amours." „Aan Ella kun je alles vertellen zij is zoo discreet en verstandig." „Dat is zij," antwoordt Woudheim. Terwijl dit gesprek boven plaats heeft, geeft mevrouw Hoogwoud want zij laat zich nog altijd mevrouw noemen hare dochter Ella een kleine berisping, omdat zij nog boven bleef toen er een heer bij mijnheer Hartema kwam. Dat moest Ella niet doen mijnheer Hartema kende ze nu, dat was een fatsoenlijk man, maar de andere heeren, die kende ze niet, en daar moest ze ook maar liever geen kennis mede maken. staan. Niettemin de liedjes, die zij ten beste gaf vonden bij een groot deel van het publiek een dankbaar onthaal en al dus mochten wij constateeren, dat zij in den smaak viel. Een uitzondering willen wij maken voor de zeer goede uitvoering van de solo-nummers welke de Hongaarsche xylofonist ten besi<e gaf. Een warm ap plaus was welverdiend. Ook de bassisl ontpopte zich als een veelzijdig artist op muzikaal (terrein. Maar nogmaals, de show had men beitei- achterwege kunnen laten. Dat kunnen de kermisbands stukken beter „Maar, moeder," zegt Ella, „ik was bijna klaar met omwasschen, en om dan zoo op eens weg te loopen, als er iemand komt, dat staat ook zoo nuffig en pretentieus. Bovendien weten ze toch wel, dat ik nu en dan eens met mijnheer Hartema praat en dan is het mis schien maar beter om voor de andere heeren ook niet al te schuw te zijn." „Maar ze zijn toch altijd fatsoenlijk tegen je, Ella vroeg hare moeder. „Die mijnheer Woudheim is mij wel wat al te fatsoenlijk, die gebruikt altijd zulke hoog dravende woorden „Allerbekoorlijkste Ella" of zoo iets ik geloof dat ik hem van alle heeren nog het minst graag ontmoet." „Is dat een vriend van mijnheer Hartema „Het schijnt van welmaar ik geloof, dat hij meer hier komt, dan mijnheer Hartema bij hem. Misschien is hij ook een best mensch; ik ken hem eigenlijk in het geheel niet." „Ik heb maar liever, dat je dadelijk weg gaat, als je een van de heeren de trap hoort opkomen je weet nooit, wat ze zich nog eens permitteeren, vooral als ze eens een glaasje op hebben." Ella kijkt haar moeder fier aan, terwijl zij zegt „Wat denkt u wel van me, moeder Gelooft u dat een van die heeren het in zijn gedach ten zal krijgen om mij aan te raken Ze zul len hét wel laten." Die woorden, met rechtmatige eigenwaarde uitgesproken, stellen de bezorgde moeder ge heel gerust zij is overtuigd dat Ella ontzag kan inboezemen, als zij wil. Het loopmeisje komt binnen en geeft me vrouw Hoogwoud een brief. Terwijl zij dien opent, zegt zij. tot Ella „van Ernestine." (Wordt vervolgd.1 IN VIER BLADEN AD VERTEEREN EENMAAL BETALEN 1 Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. zijper Courant

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1