J 29e JAARGANG DONDERDAG 17 MAART 1938 No. 32 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN GELOUTERD. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden t 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer 1 0.50 I 0.10 B1NNENLANDSCH NIEUWS. Is visscherij op Zeesterren voor bemesting doelmatig en rendabel „NEEN", zegt de Minister. Op de Waddenzee zijn duizenden en duizenden zeesterren. Groote schade richten deze weekdieren aan op de nog schaarsch aanwezig zijnde mosselban- ken. Zooals bekend werden voorheen deze sterren gevangen en op het land geworpen als bemesting-stof. De geur was wel niet die van 4711, doch eenparig waren de gebruikers van oordeel, dat, het uitstekende mest- kwaliteiten had. Om dit te kunnen constateeren waren er boeren welke de volgende proef namen. In een aardappelveld pootte men eenige régels aardappelen zonder meer Even verder eenige regels, doch nu bij elke pootaardappel een arm van een zeester. En ten slotte eenige regeis, waar bij elke pootaardappel een heele zeester werd gelegd. En wat was het resultaat Geweldig Waar een heele zeester bijgelegd was, werd een kolossaal vruchtdragen de plant de andere eveneens prach tig doch in mindere mate en de plant, 'ie geen zeester had gehad, droeg wei nig vrucht-en. Dit soort bemesting was veel werk en een „stank-boeltje." De kunstmest verdrong dan ook de weekdieren. Evenwel nu er zooveel van die ster ren waren, begon men zich af te vra gen of dit dier niet tot een droge mest stof verwerkt kon worden. Dan zou niet alleen de landman, doch ook de mosselvisscher er mede gebaat zijn. Buitendien ontstond dan de „zeester visscherij" en nog verder gaande zou voor het Rijk de Zuiderzees eun kun nen verminderen. Bij het Ministerie van Economische Zaken werden inlichtingen ingewon nen en dezer dagen kwam het anj - woord. Wij namen daaruit liet volgen de over „De analyse van de zees'er luidt 2 pCt. stikstof, 0,.4 pCt. phosphorzuur oplosbaar in mineraalzuur, 0,4 pCt. kali, oplosbaar in water 10,3 pCt. koolzure kalk 60-70 pCt. water. „Na scheikundig onderzoek is geble ken, dat de genoemde nuttige bestand deelen in de gebruikte kunstmeststof fen in aanzienlijk liooger gehalte voor komen, terwijl buitendien de kunst mest gemakkelijker en voordeeliger kan worden gebezigd. liet komt den Minister voor, dat het niet mogelijk zal zijn uit zeesterren een meststof te fabriceeren, welke wat bruikbaarheid en prijs aangaat, de vergelijking met de tegenwoordig ge bezigde kunstmeststoffen kan door staan." Zoodat de sterren voorloopig wel in de Waddenzee zullen blijven. Staatstoezicht op de cursussen, voor het Middenstands-diploma. Volgens het Ilbld. heeft de Minister van Economische Zaken eenige Inspcc- FEUILLETON. 13.) De heer Hartema kon weinig doen om zij ne dochter te troosten. Hij deed zich zeiven verwijten, dat hij aan de lichtzinnigheid van Ida te veel voet had gegeven, dat hij te veel aan al hare wenschen had voldaan, maar de vraag kwam bij hem op, of dit bij een meisje in haar omstandigheden haast wel anders had kunnen wezen. Dat was de vloek, die op de meisjes uit den gegoeden stand rust, dat al hebben zij volstrekt geen futiel karakter, zij zich zoo moeilijk met hart en ziel aan iets. kunnen wijden. Voor hem, die zijn geluk hoofdzakelijk in zijne rustelooze werkzaam heid gezocht en gevonden had, scheen zulk een onnut meisjesleven iets verschrikkelijks. Zijne dochter had er zich goed in geschikt zij scheen zeer gelukkig, maar toch, was door» hare levenswijze niet die groote lichtzinnig heid ontwikkeld, die nu de oorzaak was van den dood van dien braven man was het niet hare lichtzinnigheid, waardoor diens vrouw weduwe werd en hare jonge kinderen zoo vroeg hun vader verloren Ida scheen hare gedachten niet te hebben bij hetgeen rondom haar voorviel. Haar grie vend zelfverwijt liet haar geen oogenblik rust en pijnigde haar den geheelen nacht, zoodat zij geen oog kon sluiten voor het eerst on dervond zij wat hevig zielelijden was. Eerst tegen den morgen viel zij in een on- rustigen slaap. Toen zij wakker werd en de akelige droombeelden, die haar in den slaap hadden vervolgd, wilde verdrijven, kwam de koude werkelijkheid, de herinnering aan het geen den vorigen dag was voorgevallen, haar weder met de levendigste kleuren voor den geest. Zij wist niet wat zij doen moest om niet altijd daaraan te denken. Haar hart dreef haar naar de Tcoetsiersvrouw, maar zij durfde teurs aangesteld om toezicht uit te oefenen op de cursussen, welke uitgaan vanwege de drie Middenstandsbonden. Doch ook de cursussen, welke van PARTICULIEREN uitgaan, zullen vvor den gecontroleerd.. Verder zullen bij de examens Rijks- gecommitteerden aanwezig zijn. Het is verder niet uitgesloten dat, dit nieuwe onderdeel van Handels onderwijs ondergebracht zal worden bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. EEN KRAS OUDJE. De weduwe J. Gerse-Van Voorden te Apeldoorn, die Maandag j.1. haar 102e verjaardag heeft gevierd, heeft van verschillende zijden hartelijke belang stelling ondervonden. Burgemeester jhr. dr. C. G. C. Quar- ies van Ufford zond haai- ook zijn ge luk wensch. De buurtvereen. Apel- doorn-Oost schonk haar een prachtige azalea. Verscheidene bloemstukken sierden haar woning. Hoewel de oude dame verkouden was en daarom bed hield, wilde zij des middags toch opstaan om haar bezoek te ontvangen. De gewone ilagverdeeling van de 102-jarige is des morgens ongeveer half elf opstaan en dan verder den dag in de huiskamer door 'c brengen. Als het heel mooi weer is, gaat zij nog wel eens naar huiten. Opmerkelijk is de zin voor orde en netheid van de oude dg me. Alles moet steeds in de puntjes zijn. Papagaaienziekte te BloemendaaL In Bloemendaal heerscht op 't oogen blik eenige ongerustheid naar aanlei ding van een daar gecons ateerd geval van papegaaienziekte, dat zich heeft voorgedaan bij mevrouw Bouvy, de cchtgenooTe van een gemeenteraads lid. Eenige weken geleden werd mevrouw Bouvy ziek. Ruim 10 dagen leed zij aan hevige koortsen en men dacht aan griep. Hierna verliep een week zon der dat 'emperatuursverhooging werd waargenomen. Toen echter manifes teerde de ziekte zich met groo'.ere he vigheid. De koorts nam weer toe en men begon te twijfelen of men hier wel me' griep te doen had. Tenslotte werd professor Schnapper geconsulteerd en deze stelde vast, dat men hier te maken had me»; een geval van papagaaienziekte. Mevrouw Bouvy is thans in de Boer- haave-kliniek te Amsterdam opgeno men. Men vreesde dat Mw. Bouvy in YVee- nen besmé; was, daar zijn in een the ater was geweest waar Herman Thi- mig optrad. Thimig immers werd me' al zijn huisgenooten door de ziekte aango'ast. Deze veronderstelling moet echter van de hand worden gewezen, daar de besme ting niet van mensch op mensch overgaat, doch uitsluitend van dier op mensch. Ile': eigenaardige is nu, dat de fami- lie Bouvy zelf geen papegaai heeft zoodat zij de ziekte moet hebben opge loopen. Men is thans aan het onder- 1 zoeken, waar de vogel zich bevindt. Brandende pijp in broekzak. Bejaarde landbouwer gewond. Een ruim 70-jarige man is in liet plaatsje Venhuizen in de Haarlemmer meer het slachtoffer geworden van eigen onvoorzichtigheid. 1 Een pijp, waarin nog vuur zat, had hij in zijn broekzak gestopt. Zijn klee- ren geraakten in brand en slechts [door het onmiddelijk ingrijpen van een juist passeerenden fietser kon erger worden voorkomen. J De man wandelde langs de verlaten j Vijfhuizerdijk, toen hij den brand 'gewaar werd. Hij schrok hevig en trachtte aan de Ringvaart he* vuur dat zich snel verspreidde, te dooven. Het mocht echter niet gelukken, maar juist passeerde een fietser, die de te genwoordigheid van geest had in aller ijl zijn jas uit te trekken en deze om den ouden man heen te slaan. Hierdoor kon de brand beperkt worden en het slach offer van een wissen dood wor den gered. De bejaarde heer is er naar omstandigheden nog goed afgekomen. - Zijn been heeft het echter leelijk moe ien ontgelden en zijn kleeren zijn waardeloos geworden. bijna niet, want thans zou deze wel weten, hoe de geheele zaak zich had toegedragen en zij zou in haar de moordenaars van haren man zien. En toch een paar uur later was Ida weder in de koetsierswoning. Het was er somber somber door het spaarzame licht, dat dooi de nauwe reten der bijna geheel gesloten lui ken slechts met moeite zijn weg kon vinden, en somber in de harten van de weduwe met haar kroost. Ida huiverde toen zij binnentrad. „Wil je mij nog de hand geven, vrouw Beuk- hout vroeg zij nederig. a „Waarom niet, juffer U hebt het toch niet expres gedaan. Het was beter geweest, als u naar Gijs had geluisterd. Gijs kende de paarden zoo goed, hij wist net wat er in zat." „Ja, ik was vreeselijk eigenzinnig," bekende Ida. „Maar het moest zoo gebeuren," zeide vrouw Beukhout, „anders was het niet gebeurd. U weet wat Gijs tegen u zei „wat God doet is welgedaan." Dat geloof ik ook, maar het is daarom toch hard voor mij en de kinders." Een tranenvloed belette haar verder te spreken. Met innige deelneming zag Ida haar aan. Eenige oogenblikken later zeide zij „Nu wilde ik je nog een gunst vragen, vrouw Beukhout, een gunst, die ik hoop, dat je mij zult toestaan." „Aan mij, juffer?" „Ja, ik zou er zoo opgesteld zijn om een klein gedenkteeken op het graf van Gijs te doen plaatsen." „Zou u dat willen, juffer vroeg vrouw Beukhout op levendige toon. „Het is een bepaalde wensch van mij. Staat ge het mij toe „O, graag, juffer ik vind het zoo hartelijk van u." ..Heeft hij dat niet aan mij verdiend Ik wilde zoo gaarne, dat ik nog iets meer kon doen, maar er is niets," voegde zij er somber bij. „Wat gedaan is kan niet ongedaan ge- SPROETEN komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SPRUTOL. Bij alle Drogisten. GIFT VAN PRINSES JULIANA. Aan veehouder in moeilijkheden. De veehouder Sp. te Muiden had den laat- sten tijd met tal van tegenspoeden te kam pen gehad. Tengevolge van het mond- en klauwzeer had hij eenige stuks vee verloren en een paard was bezweken. Ten einde raad heeft de vrouw des huizes een brief aan Prin ses Juliana geschreven. Ook ditmaal is het beroep op den welda digheidszin van de Prinses niet vruchteloos geweest. Bij den burgemeester van Muiden kwam bericht in, dat een bedrag aan den veehouder ter hand kon worden gesteld. INGEZONDEN STUKKEN. Ondergcteekende den Heer D. den Brasem, secretaris der H.V.S. „Den Helder", verzoekt beleefd een kleine plaatsruimte in Uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Strijden, Lijden en Overwinnen. Eindelijk na drie jaren strijden, heeft de Hengelsportvereeniging „Den Helder" gelijk gekregen, om de ge pachte wateren als hun eigen gepachte wateren te kunnen beschouwen, o.a. het Oude Balgkanaal, Zandvaart en Kromme Tocht. Vele donkere wolken zijn daarvoor alreeds voorbij getrokken, maar einde lijk is er een lichtstraal doorgebroken en heeft zijn purperen gloed uitge maakt worden." Iets minder bezwaard, ging Ida naar hare woning terug. Zij had nu iets waarop zij haar gedachten kon vestigen en waaruit toch ee- nigszins zou blijken, dat Gijs zich niet voor een ondankbare had opgeofferd. ACHTSTE HOOFDSTUK. Toen van Almen van Dalrust naar Amster dam terugkeerde, was het hem zonderling te' moede. Hij was nog geheel onder den invloed van het vreeselijk ongeluk, dat hij had bijge woond en niet minder van de aanleiding daartoe hij was nu getuige geweest van eert sterk sprekend voorbeeld van de eigenzinnig heid van Ida, eene eigenzinnigheid, die den dood van een trouw dienaar tengevolge had gehad. Zijne ouders zagen dadelijk, dat hij nog geheel ontdaan was, en het kostte hem eeni ge moeite een eenigszins regelmatig verhaal te geven van hetgeeen was voorgevallen. Mevrouw van Almen had met gespannen aandacht geluisterd. „Hoe vergevensgezind ik ook moge denken. George, het gebeurde moet hij wel bevestigen in de meening, die ik had, dat zij vreeselijk lichtzinnig is." „O maar u hadt haar moeten zien na het ongeluk zij voelde hare schuld zoo diep, zij trachtte geen enkele verontschuldiging aan te voeren." „En heb je haar nu nog even lief, George „Ik heb haar lief, moeder, zooals ze is. O ik had wat gegeven als dat vreeselijk onge luk niet ware gebeurd. „En dan," vervolgde George zacht, „wat ze mij gezegd heeft bij het afscheid, daaraan hecht ik nog meer. Weet u wat ze zei, moe der Ze kon bijna niets uitbrengen, maar toch hoorde ik op smeekenden toon „Denk niet te slecht van mij." Dat sneed mij door de ziel, dat Ida zoo iets moest vragen aan mij. straald op deze wateren. De sportvisschers van beide partijen hebben gewacht met hengelaars geduld op de dingen die komen zouden en eindelijk na zooveel berechtingen en uitspraken is het dan toch gebleken, dat deze voornoemde wateren tot de onbevaarbaar- en bevlotbare wateren behoorden. In 1934 werd er in Den Helder een Iiengelsportverecniging opgericht, met het doel om wateren te pachten en visch daarin uit te zet'en, wat, niet zoo gemakkelijk bleek, daar alle wate ren om Den Helder zout waren. Het oog viel toen op het Oude Balgkanaal, een water wat in vroegere tijden werd gebruikt als verkeersweg te water, maar door de afsluiting der Zuiderzee niet meer als verkeersweg gebruikt werd. In 1935 werd door een proefproces uitgemaakt of dit water al of niet be vaar- en bevlotbaar was. De Kanton- echter van Den Helder oordeelde dat beklaagde die het proces had uitge lokt, strafbaar was en veroordeelde hem met 1 Gulden boete. Door deze uit spraak werd bewezen dat het Oude Balgkanaal niet bevaarbaar- en hevlot baar was. Daarna ging de H.S.V. „Den Hel der" ertoe over om het Oude Balgka naal te pachten en het bestuur zette op verschillende tijden bovenmaatsche visch uit. In het Oude Balgkanaal kwamen twee tochten uit, o.a. de Zandvaart en Kromme Tocht, ook daar kwam de uitgezette visch in zwemmen. Toen de ingezetenen van Breezand en Anna Paulowna dit bemerkten, konden zij profiteeren van de uitgezette visch die de H.V.S. „Den Helder" had uitgezet. Dit was ter oore gekomen van vele hengelaars die buiten deze polders woonden en kwamen daar ook henge len. Te Anna Paulowna werd een jaar later ook een hengelsportvereeniging opgericht. Doordat er zooveel viscii aangetroffen werd in de Zandvaart en Kromme Tocht, profiteerde ook deze vereeniging van de uitgezette visch, want visch die rondzwemt in bevaar- en bevlotbare wateren kan door een ieder gevanngen worden. De H.V.S. „Den Helder" heeft daar een stokje voor willen steken om ook deze tochten de Zandvaart en Kromme Tocht gesloten te krijgen als onbevaar en bevlotbare wateren. In 1937 werd ook in deze wateren een proef-proces gedaan. De uitslag was ook hetzelfde resultaat als met het Oude Balgkanaal. Toen pachtte de H.V.S. ook deze beide wateren. Dil pachten was niet naar den zin van de H.S.V. uit Anna Paulowna. Zij zagen zich verstoken van goed visch- water en van toenadering tot de H.V.S. „Den Helder" wilden zij niets weten. Deze sportvisschers gingen op hun beurt een proces uitlokken en werden van rechtsvervolging ontslagen. Maar toch, als zij niets om mij gaf, zou ze dat niet vragen, niet waar George hief het hoofd op en zag zijne moe der aan. Deze knikte van neen. „Ik wilde wel," zeide zij, „dat ik mij maar geheel met je wenschen kon vereenigen. Ik wil geen kwaad van Ida denken, maar het spijt mij zoo, dat je juist het oog moest laten vallen op zulk een meisje, schatrijk en door iedereen bewonderd. Iemand, als jij, zou, als het fortuin geen bezwaar was, kunnen krij gen wie je wou, en ik geloof, dat er meer waarborgen zijn voor een gelukkig huwelijk als men niet zoo hoog op wil." „Maar, moeder, u denkt toch niet, dat ik Ida zou willen hebben om hare positie Ik zou wenschen dat zij arm, doodarm was, dan kon ik hier blijven en behoefde u niet alleen te laten." „Ik weet dat, mijn jongen," antwoordde de moeder, „dat bedoelde ik ook niet en tob nu maar niet daarover, dat je ons alleen laat. Je hebt je bereid verklaard om, als wij het verlangden, hier te blijven, maar dat kunnen wij niet verlangen, want dan zou je diep on gelukkig zijn. Daarom, ga met God, mijn jon gen, en laten we het beste er van hopen. Zoo lang zul je toch niet wegblijven. Een paar jaar zijn gauw om." De volgende dag was 't afscheid voor Ge orge moeilijk geweest. Hij was blij, dat het achter den rug was zijne ouders hadden zich beiden nog al goed gehouden, maar zijn moe der, tegen zijne verwachting in, nog beter dan zijn vader. Even vóór zijn vertrek had hij van zijn moeder de belofte gevraagd hem telkens te schrijven, nadat Ida een bezoek bij haar zou hebben afgelegd. Na een kort oponthoud in Parijs, alwaar hij eenige zaken te regelen had, spoorde hij zoo spoedig mogelijk door naar Brindisi, en ging den dag na zijne aankomst aan boord van de „Swallow", een der booten van de „Peninsular and Oriental Company" met De Ambtenaar ging over dit vrij sprekend vonnis in appèl. Door een uitspraak van het Rechts college ie Alkmaar, werden de wateren Oude Balgkanaal, Zandvaart en Krom me Tocht niet als bevaar- en bevioi- baar geacht en de drie verdachten uit Anna Paulowna veroordeeld. Nu kunnen de sportvisschers uit Anna Paulowna, Breezand en Omstre ken, die zich willen aansluiten bij de H.S.V. „Den Helder" in de gelegenheid gesteld worden om in deze wateren te visschen, door zich aan te sluiten hij de H.S.V. „Den Helder", afdeeling van de A.H.B. Het is heter een goed georganiseerde Hengelsportvereeniging dan kleine clubjes onderling, die zich meestal niet kunnen bedruipen op financieel gebied om wateren te pachten, visch uit te zet'.en en meerdere werkzaamhe den daaraan verbonden. Ook wat de medewerking betreft van vele autoriteiten, zal een goed ge organiseerde vereeniging meer kunnen gedaan krijgen dan kleine clubjes Evengoed kunnen kleine clubjes on derling verband houden om te gaan concoursen, want daar gaat het mees' al om. Door vele werkzaamheden aan concoursen verbonden, is het voor een groote vereeniging niet altijd te doen om vele van die concoursen elke maand of week te organiseeren. Ook wat de financieele zijde betreft kan dit altijd niet gedragen worden, er zijn meerder kosten aan deze spori verbonden. Het zou te ver strekken om al deze kosten hier te vermelden, maar een iederen hengelaar die vereenigd is, weet waaraan de gelden voor deze tak van sport besteed worden. Daarom heeren hengelaars, sluit U aan en toont daarmede dat U de belan gen van de hengelsport hoog wilt hou den en U niet wil vergrijpen aan visch die een andere vereeniging toebehoort. D. DEn BRASEM, le Secr. H.V.S. „Den Helder." GEMEENTE WIERINGEN. SCHAAKCLUB WESTERLAND. Uitslagen der gespeelde partijen op 14 Maart. P. Rotgans N. Omis i_o P. Rotgans C. Asjes 01 C. Asjes P. Rotgans 10 C. Asjes J. Brandsema 10 N. Omis J. Brandsema 0—1 S. Kamping J. Brandsema 0—1 J. Brandsema S. Kamping 1—0 C. Brandsema Sr. S. Kamping 1—0 S. Kamping C. Brandsema Sr. l—0 Alb. Schilling D. Eikelboom 10 POLITIE. Onbeheerd aangetroffen een hee renrijwiel. Gevonden een zilveren vulpot lood. Inl. bij den Gem.-bode H.hoef. Nadere bestemming dienstplichtigen. Van de dienstplichtigen van de lich ting 1938, die reeds waren vrijgeloot, of wegens broederdienst waren vrijge steld, doch die thans nog voor een deel aan de sterkte zullen worden toe gevoegd in verband met de uitbrei- bestemming Melbourne. NEGENDE HOOFDSTUK. Eenige maanden zijn verloopen. De familie Hartema is reeds geruimen tijd in Amsterdam teruggekeerd en Ida neemt weder aan de talrijke amusementen deel, die de hoofdstad aan hare bemiddelde bewoners zoo ruim schoots biedt. De diepe indruk, door den dood van Gijs op haar gemaakt, begon langzamerhand eenigs zins te verflauwen zij trachtte er zoo min mogelijk aan te denken, hetgeen haar in stad dan ook veel beter gelukte dan buiten, waar zooveel haar aan de treurige zaak bleef her- herinneren al was dan ook door haar vader alles in het werk gesteld om die herinnering uit te wisschen. De heer Hartema had gezien hoezeer Ida daaronder geleden had, maar daarom ver wonderde het hem des te meer, dat zij nu zoo spoedig weder geheel de oude scheen. Had hij vroeger alles gedaan wat hij maar kon om de herinnering aan het ongeval bij Ida uit te wisschen, thans, nu hij zoo menig maal kon bemerken, dat ook de oude licht zinnigheid weder bovenkwam, achtte hij het wel eens noodig, door een enkel woord, eene enkele toespeling, het ongeval in hare herin nering te houden, Ida vond dit niet aange naam,, zij was juist zoo blij, dat zij het meer kon vergeten en daarom begreep zij niet waarom haar vader, die toch zooveel van haar hield, haar telkens zulk een pijnlijk gevoel veroorzaakte. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEER EN VOOR EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wieringor Courant. De Poldarbode. Zijper Courant. J

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1