29e JAARGANG DINSDAG APRIL 1938 Na. 40 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQEN EN OMSTREKEN GELOUTERD. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maan cl cd t 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINQEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intereomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. IN DEN STRIJD TEGEN DE WERKLOOSHEID. Provinciegewijze onderzoek van den eigen Werkloozen- dienst. Verschenen is een, 162 bladzijden tellend, rapport van het N. V. V. inza ke de uitvoering van openbare en werkverschaffingswerken in Nederland Wat Noord Holland betreft het vol gende Verbetering van den Polder Geest- merambacht (wegenaanleg, maken van een nieuwe afwatering, ruilverkave ling, bruggenbouw, bouw van gema len, woningbouw, outillage der bedrij ven.) Verbetering van den polder „Vier Noorder Koggen" op soortgelijke wij ze. Droogmaking van de veenderij De Eendracht." Beplanten gedeeite Rijksweg no. 9 in de Wieringermeer. Verbeteren van wegen (gemeente Win kel), verlagen gedeelte van een dijk, verbeteren van weggedeelten, het ma ken van opritten, verbetering en ge deeltelijk omleggen van wegen, verhar den van een weggedeelte, verbreeden van een weg in het Hoogheemraad schap Noord-Hol landsch Noorder kwartier verbeteren van wateringen in het Hoogheemraadschap van Water land werkzaamheden slot Egmonct verwijderen van dood en onderdrukt hout, bewerking van grond in verschil lende gemeenten, verbeteren van toe gangswegen, verbeteren van beboscht terrein, aanleggen demonstratie-tuin voor fruitteelt door Ontginningsmij. Nrd.-Holland Verbetering waterin gen en slooten verharden van een weg, diverse werkzaamheden aan sloo ten, grondwerken, werkzaamheden lans spoorlijnen, bepanting en aanleg van plantsoen, verbetering van sport terreinen, doortrekken van een weg, dempen van een sloot te Aalsmeer plantsoen wierk, uitbaggeren van vaarten, grachten en slooten,, verla ging van bermen, herstelling, van be- schoei-ingen, bestratingen, vernieuwen en schoonmaken van riolen, maken van een speelplaats, verbeteringswer- ken gemeentelijk sportpark, aanleggen van een wandelbosch van een gymna sium, bouwrijp maken van een terrein, aanleggen van een tunnel, aanleggen van een weg, bouw van een brug te Alkmaar Verbeteren van een verbin- dingssloot, vervoeren van specie, ver beteren van gronden, aanleg van een weg naar Grootebroek te Andijk Uit breiding jachthaven te Akersloot. verhooging van de graan- HEFFINGEN MET 50 pCt. Gelijktijdige verlaging dei- heffing op suiker. Van bevoegde zijde wordt het vol- gende medegedeeld FEUILLETON. 21.) De Heer Hartema betreurde met zijne doch ter, dat hare laatste poging schipbreuk had geleden, maar overigens scheen hij niet slecht geluimd. Hij had een brief gehad van Van Baaten, waarin deze hem verzocht om zoolang Kamper, die zijn huis in Amsterdam en zijn buiten bij Laren met het meubilair had ge kocht, nog niet in het land was, een wakend oog op het een en ander te willen houden en te administreeren, voorzoover er administra tie gevorderd werd. Een bepaalde belooning was daarbij niet toegezegd, maar Kampei- was een rijk man en bovendien royaal, zoodat hij hem zeker een ruim cadeau voor zijne moeite zou geven. „Ik begrijp niet, hoe u dit kunt aannemen, vader, want nu zult u van tijd tot tijd daar heen moeten gaan." „Nu, wat is daartegen „Vindt u daar niets tegen Ik voor mij, ik zou niet meer in die huizen willen komen ik moet trachten te vergeten, dat ik ooit daar gewoond heb." „Maar waarom wilt ge eene aangename herinnering moedwillig vergeten, Ida „Omdat die mij in mijn tegenwoordigen toestand onaangenaam zou stemmen. Ik moet hier lijden en werken." De Hartema zag zijn dochter verbaasd aan. Zoo iets had hij nooit gedacht van haar te zullen hooren. Onwillekeurig wierp hij eert blik naar het boekenkastje hij merkte de ledige plaats op. Het boek lag op tafel. „Wat is dat, Ida vroeg hij daarop wij zende. „De „Imitation de Jésus-Christ", vader." „En ben je daarin aan het lezen „Ik heb er maar één zin in gelezen, maar die heeft mij gezegd, wat ik doen moet „Souffrir et travailler." Het kostte Ida echter moeite om moed te houden. Vooral de tijd bij mevrouw van Dar- sten doorgebracht, was een ware pijniging Naar aanleiding van de voortge zette daling van de graanprijzen gedu rende de laatste maanden, heeft de Mi nister van Economische Zaken besloten de monopolieheffingen op den invoer van tarwe, rogge, gerst, haver en mais met ingang van Zondag 3 April j.1. te verlioogen met een bedrag van f 0.50 per 100 Kg. Tegelijkertijd zullen de daarvoor in aanmerking komende overige invoerprijsyerschillen en restitutie bedragen dienovereenkom stig worden gewijzigd. De Minister heeft deze beslissing ge nomen in verband met de door de Re geering gedane toezegging, de rogge en gerstprijzen binnen de grenzen f 7.25 en f 8.25 te zullen handhaven. Met de zen maatregel wordt dus slechts be oogd de prijsdaling op te vangen en de prijzen der granen weder op het peil te brengen van eenige maanden terug. De tengevolge van de verhooging der monopolie-heffingen op granen te verwachten grootere inkomsten van het Landbouw-Crisisfonds hebben den Minister ivoort's aanleiding gegeven de crisisheffing op suiker met ingang van 11 April 1938 tc vetlagen met een bedrag van 1.12V& per 100 Kg. Tot het nemen van dezen maatregel heeft tevens de overweging bijgedra gen, dat een verlaging van deze heffing rechtstreeks aan den consument ten goede komt en mede voor de suikerver werkende inlustrie van beteekenis is. DR. H. J. LOVINK Oud-directeur-generaal van Landbouw overleden. Zaterdagmorgen is te Schevcningen, 72 jaar oud overleden dr. H. J. Lovink oud-directeur-generaal van het depar tement van Landbouw in Nederlandsch Indie en oud-lid van de Tweede Kamer. BUITENLANSCH NIEUWS. JAMMERLIJKE TOONEELEN AAN DE SPAANSCH-FRANSCHE GRENS. Bagnères-dc-Luchon. de badplaats in de Pyreneeën, op slechts enkele Km. van de Spaansche grens gelegen, biedt - zooals gemeld - onderdak niet alleen aan duizenden burgers, maar ook aan de overblijfselen van Generaal Gallo's 10 legercorps. Het verzorgen dei- gewon den en het verplegen der zieken stelt de hoogste eischen aan het gemeente bestuur. Intusschen zijn tal van dokto ren en verpleegsters naar Luchon ver trokken ten einde hulp te bieden. Tot de in Luchon aangekomen mili taire leiders behooren generaal Gallo zelf, de 35-jarige commandant van het 10e legercorps, verscheidene andere legeraanvoerders, drie Russische offi cieren en 3000 man van de 21e divisie welke deel uitmaakte van het 10e leger corps. De generaal verklaarde, dat hij met een deel van de 31ste divisie van voor haar herhaaldelijk was zij van plan die betrekking op te geven, maar steeds wist zij zich nog bijtijds te bedwingen. De weken volgden elkander op en brachten alleen dit mede, dat Ida meer aan haar werk en aan haar moeielijkheden gewoon werd. De eenige afwisseling in haar eentonig leven was nu en dan de komst van Piet. Als hij een week of drie, vier goed had gewerkt, want Piet was ernstig aan den arbeid gegaan, dan beloonde hij zich zeiven door den Zondag te Bij sterdam te gaan doorbrengen. En dat bezoek was wer kelijk de eenige afwisseling voor het stille huisgezin, want Ida bleef steeds weigeren met andere menschen om te gaan. Het was niet lang vóór de groote vacantie. Piet was over en Ida had met hem eene wan deling gedaan. Was het, omdat zij langzamerhand gewend werd aan hare omstandigheden, of was liet omdat zij een voorgevoel had van eene blijde tijding, die haar aan den avond van dien dag wachtte Eene blijde tijding, want toen zij van hare wandeling terugkwam, vond zij madame Grandjean bij haar vader, die haar toeriep „Hoor eens gauw, Ida, nu is er toch iets. dat je pleizier zal doen." En dat was werkelijk zoo, want madame Grandjean kwam mededeelen, dat zij een briefje had ontvangen van juffrouw Hoolstra van den volgenden inhoud „Hooggeachte Mevrouw Deze is dienende om u mede te deelen, dat ik na ernstige overweging tot het besluit ben gekomen, de betrekking aan uwe school niet te aanvaarden. Ik weet, dat ik u daardoor niet in ongelegenheid breng, want dat te Bij- sterdam eene juffrouw Hartema woont, die zeer gaarne de vacature zal vervullen. U in tusschen dank zeggende voor het in mij ge stelde vertrouwen, heb ik de eer mij met de meeste achting te noemen Uw dienstw. dienares A. Hoolstra." „Ik begrijp niet hoe zij dat weet," zeide madame Grandjean. Ida kleurde, want zij schaamde zich eenigszins over het door haar aan juffrouw Hoolstra geschreven briefje. Zij de rest van zijn leger was afgesneden. Hij stond voor het alternatief dooi' de vliegtuigen te worden uitgemoord of naar Frankrijk uit te wijken. Alle wegen naar het Oosten waren afgesne den en de bergweg "naar de grens was de eenige, die nog open was. Sinds 24 Maart waren zijn troepen dag en nacht zonder rustpoos in actie geweest. Zij leden ontzettende verlie zen en hadden geen contact meer met het Ministerie van Oorlog in Barcelona Levensmiddelen en munitie bereikten hun slechts met moeite. Aan het front van Huesca stond gene raai Gallo tegenover een colonne Itali anen, Mooren en legionnaires. Gedu rende 24 uur ondergingen zijn troepen het schrikkelijkste bombardement' van geschut en vliegtuigen. Granaten en bommen decimeerden de gelederen. ,JËen voor een werden onze machine geweren vernield", zoo vertelde de ge neraal, „en twee onzer beste brigades werden als het ware weggevaagd. Een derde brigade werd gezonden om de positie aan de Cinca te verdedigen en van dat moment waren we alleen op de frontlinie. De generale staf gaf ons or der terug te trekken. Wij begonnen in de richting van Barbastro te wijken, doch werden Noordwaarts gestuwd. Wij poogden ons te herstellen door bezit te nemen van een bergtop, van waar wij ons in het hart der bergen konden nestelen om een guerrilla te voeren. Wij werden daarin verhinderd door een snelle beweging van den vij and en moesten gestadig terugtrekken totdat wij de Fransche grens overschre den. De luchtmacht bleef onzerzijds in gebreke. Wij zagen geen een van onze vliegtuigen gedurende den strijd. Intusschen blijven de berichten uit Parijs melding maken van de aan komst van vluchtelingen in Zuid- Frankrijk. De meesten van hen verkee ren in allerbedroevendsten toestand zij hebben ontzettende ontberingen ge leden tijdens hun tocht over de be sneeuwde wegen. Vëlén zijn onderweg ingestort en moesten aan hun lot wor den overgelaten. Een jammerlijk schouwspel dat slechts den wensch doet opkomen, dat deze verschrikking het spoedig einde van den burgeroor log moge beteekenen. De stad. die niet kan worden gebombardeerd. Er blijkt een Spaansche stad te zijn, vlak bij het oorlogstooneel, die door Franco's vliegers zorgvuldig wordt ont zien. Deze stal heet Llivia en bevindt zich vlak bij Puigcerda, maar zij is ge heel door Fransch grondgebied omge ven. Zij is als het ware een eiland in Frankrijk en door een weg van 2 Km. lengte met Puigcerda verbonden. Deze eigenaardige toestand dateert uit de 17e eeuw, toen Spanje er krach tens het z.g. Verdrag der Pyreneeën in toestemde 33 dorpen aan Frankrijk zag dat haar vader daarover wilde spreken, maar zij gaf hem nog bijtijds een wenk om te zwijgen. Deze wenk was door madame Grandjean niet opgemerkt, maar wel de kleur van Ida, die niet spoedig verdween. „Was het niet het geval," ging madame Grandjean voort, „dat ik nu in de gelegenheid ben om u de plaats aan te bieden, dan zou ik misschien eenigszins gepiqueerd zijn over de handelwijze van juffrouw Hoolstra. Ida antwoordde, dat mevrouw wel goed voor haar was en dat zij gaarne de betrekking aan nam, en nadat men afgesproken had, dat Ida den volgenden dag bij madame Grandjean zou komen om nadere inlichtin gen te ontvangen, vertrok deze. „Welnu, Ida zeide haar vader, „nu is er toch één lichtstraalik hoop dat er meer zullen volgen." „Laat ons het hopen, vader," zeide Ida, „als er nu maar niet weder een kink in den kabel komt." „Niet al te pessimistisch worden, Ida," zeide haar vader. „Laat ons liever dankbaar zijn voor hetgeen wij vandaag verkregen hebben. Nu kun je de lessen bij mevrouw van Darsten opzeggen en dat was toch zulk een vurig ver langen van je. DERTIENDE HOOFDSTUK. Na eene voorspoedige reis was van Almen te Melbourne aangekomen. Reeds dadelijk had die stad, die met recht een der bestgebouwde en schoonste steden van de wereld kan ge noemd worden, een allergunstigsten indruk op hem gemaakt. Melbourne is gelegen op zeven heuvels, die met zachte glooiingen naar de rivier afloo- pen. De breede straten doorkruisen elkander rechthoekig. Tal van pleinen, parken en open bare tuinen geven aan de stad een ruim en behagelijk aanzien. Van Almen had den eer sten dag zijn intrek in een voornaam hotel genomen, maar was al spoedig vertrokken naar een „boardinghouse" in Collinstreet, een der hoofdstraten van Melbourne. Hij had daar een zeer goede kamer gekregen en was wel dra in kennis gekomen met de overige gasten. Daaronder had vooral een jong Duitsch meisje, dat het Ehgelsch eenigszins gebrekkig af te staan. Aanvankelijk behoorde ook Llivia daartoe, maar de Spanjaar den beweerden dat Llivia geen dorp, doch een stad was, en Llivia bleef Spaausch. Het gevolg is, dat vliegtuigen, wilden zij Llivia bombardeeren, over Fransch gebied zouden moeten vliegen, hetgeen natuurllijk tot. complicaties zou leiden De politie in Llivia bestaat uit een chef en 3 man het aantal inwoners bedraagt eenige honderden. Het is nu wat voller geworden, nu er vluehte lingen binnenstroomen. Maar overi gens bewaart de stad haar kalmte, want haar „kan toch niets gebeuren." DE „KOUDE-POOL" IN SIBERIë. Tot nu toe gold als de „koude-pool" d.w.z. als de koudste plek op de aarde, de streek van Werchojansk in Siberië. Des winters daalt daar de thermome ter tot 70 graden Celcius. De gemiddei- temperatuur in de wintermaanden be draagt in Werchojansk 50.4 graden Celsius onder nul, hetgeen het laagste gemiddelde was, dat men kende. Prof. Obroetsjow heeft nu in de ,,Wetsjernjaja Moskwa" medegedeeld, dat hij na een ervaring van 12 jaren heeft kunnen vaststellen, dat er in Si berië een plaats bestaat, waar het nog kouder is dan in Werchojansk. Het is Ojmekon aan de rivier de Indigirka. In 1933 is te Ojmekön een meteoro logisch instituut opgericht en het., staat nu vast, dat het te Ojmekon 4 a 7 graden kouder is dan te Wercho jansk. Des winters zijn daar vorsten geregistreerd van 78 graden Celsius. Ojmekon en zijn omstreken hebben een bevolking van ongeveer 1000 zielen De inwoners verdragen de koude zon der nadeel. Behalve rendieren hebben zij ook paarden en koeien, klein van stuk en met een dikke vacht begroeid. Interessant is, dat de koeien en paarden uit Werchojansk de koude in Ojmekon niet kunnen verdragen. De Ojmekoners zeggen, dat de Wercho- jansche paarden in Ojmekon omkomen, omdat „hun koppen bevriezen". De overheid heeft er dus van moeten afzien, het Werchojansche vee naar Ojmekon te laten overbrengen. GEMEENTE WIERINGEN. Nop-stop-revue der Twee Werelden. Wanneer men als verslaggever op dracht krijgt een revue krijgt te ver slaan, heeft men er niet direct een idee van, welke scènes zullen worden opgediend. Het was een revue, aange kondigd als „revue der twee werelden" welke opgevoerd zou worden door het, gezelschap „Dynamo." Meer was ons niet bekend. Toen wij Zaterdagavond in „Concor- dia" arriveerden, zat de zaal tot den nok toe vol. Onze eerste indruk was verkeerd te zijn en in plaats van een revue een politieke lezing te zullen hoo ren, daar aan de wanden groote ctoe- 'ken prijkten met politieke leuzen. Al spoedig konden wij constateeren dat hier iets opgevoerd zou worden, uitgaande van de Afd. Wieringen der (Inter. Roode Hulp.) Vanzelfsprekend was deze avond als propaganda-avond bedoeld, hoewel niet als zoodanig aan gekondigd. Wat nu te zeggen van de revue Het scenario .was nagenoeg geheel op politieke leest geschoeid,, doch wat de opvoering als zoodanig betreft niets dan lof. Muziek, decors, ko:;om de geheele show kon gerust gezien wor den. De medewerkenden maakten een beschaafden indruk, hetgeen niet al- tijr van revue's gezegd kan worden. Enkele scènes waren ons niet recht, duidelijk. In den beginne boogt men Rusland Even later hij het bezoek aan Mars wordt de dictatuur gehekeld, waarbij niet duidelijk uitkomt, of men de fascistische of bolsjewistische dicta tuur bedoelt Het ligt niet op onzen weg ons te vel diepen in de kern der revue, en daar om bepalen wij ons tot de opvoering zelve. Wie ons het meest kon bevredigen, was de first-class-revue man, Jan de Lemmer. Zoowel mimiek als spreek wijze deed ons steeds weer denken aan Buziau en vooral hij wist zijn momen ten te kiezen. En dat is een goed ding voor een komiek. De dames gaven prachtige dansen en b.v. de klokkendans onderscheidde zich door prachtige costumeering. Zeer veel humoristische momenten waren oorzaak,, dat het publiek van tijd tot tijd het uitbrulde van het la chen. Over het algemeen genomen wa ren de acteurs zeer goed in hun rollen en de satirieke opmerkingen buiten beschouwing latende, kunnen we zeg gen, dat ook de parlando goed gekozen was. Om kort te gaan, een goed opge voerde revue, waarvan vele menschen hebben genoten. De heer G. van Dijk opende en sloot deze avond namens afd. Wieringen I. R. H. BIO VACANTIE-OORD. Vrijdag 15 April a.s. zal de Paasch- collecte voor de Stichting Bio-Vacan- lieoord met aller medewerking een aanvang nemen. Terwijl er in het Bio-Vacantieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee in één jaar 900 kinderen verpleegd kun nen worden, kon men in 1937 niet meer dan 734 kinderen uitzenden. Dit is weliswaar een belangrijk aan tal, vooral als men in aanmerking neemt, dat aan de uitzending en ver zorging dezer 734 kinderen een som sprak, zijn aandacht getrokken. Den tweeden dag van zijn verblijf in dat huis, was hij aan het diner naast haar gezeten en had haar al spoedig voorgesteld of zij niet liever Duitsch met hem wilde spreken, welk voorstel gretig door haar werd aangenomen. Grete von Lützestein, want dat was haar naam, was een frissche blondine met rozen op de wangen. Een critisch beschouwer zou haar misschien met het oog op haar leeftijd, want zij was ongeveer 20 jaar oud, iets te massief gevonden hebben, wat thans zooveel kwaad niet deed, maar wat toch voor de toe komst wel wat te veel beloofde. Blijkbaar vond zij groot genoegen in het gezeischap van Van Almen het had haar reeds dadelijk aangenaam aangedaan, dat hij zoo goed Duitsch sprak, want Grete dweepte mee haar vaderland en alles wat daarop betrekking had. Reeds den derden dag wist van Almen, want Grete was bijzonder communicatief ongeveer alles van haar af en had ook vernomen, waar zij op kostschool was geweest. Daar hij vroeger wel eens gehoord had, dat dit dezelfde kostschool was, waar Ida haar laatste opvoeding had genoten, lag de vraag voor de hand, of zij Ida daar niet gekend had, waarop Grete in de hoogstdravendste termen had gezegd, dat Ida op school hare boezem vriendin was geweest, dat zij dat eigenlijk nog was, hoewel zij moest erkennen, dat zij elkander niet al te trouw hadden geschreven, maar dat zij het voor een bijzonder voorrecht hield, hier in deze verre gewesten een goed vriend van hare intiemste vriendin te mogen ontmoeten van Almen moest dan ook alles van Ida vertellen wat hij wist en Grete riep, toen van Almen aan dezen wensch voldaan had, vroolijk uit„Ik zie wel, dat zij is ge bleven wat zij altijd was „het Prinsesje." Gretes vader was benoemd tot hoogleeraar aan de universiteithij wijdde veel tijd aan zijne studies en Grete was dus veel met hare moeder alleen. Onwillekeurig had van Almen zich langzamerhand bij die familie aange sloten, en zoo gebeurde het menigmaal, dat hij, daar de oude dame zich slechts moeilijk kon bewegen, met Grete wandelingen deed, die haar veel genot verschaften en haar ge leider ook niet onwelkom waren, omdat hij daarvan gebruik kon maken om over Ida te spreken. Wat de zaken betrof, hierin was van Almen zeer teleurgesteld hij had, in de stad zijn de, zulke wonderen van dit land gehoord, dat hij langzamerhand in de dwaling was ge raakt, dat te Melbourne, komen en fortuin maken synonieme uitdrukkingen waren hierin bedroog hij zich echter deerlijk, het vet was hier ook al, zooals men dat noemt, van den ketel. Wel zou hij een goed bestaan kun nen vinden, maar daarvoor behoefde hij niet naar Australië te gaan, want dat had hij te Amsterdam ook. Hij begreep echter, dat hij niet spoedig moest oordeelen, maar trachten met veel menschen in aanraking te komen, dan zou hij over eenige maanden beter op de hoogte zijn. Daar hij nog geen bepaalde za ken deed, maar het meer zijn streven was relaties aan te knoopen, had hij veel tijd be schikbaar en zoo was hij langzamerhand op zulk een vertrouwelijken voet met Grete ge komen, dat hij er zelfs eenigszins bevreesd voor werd. Hij vond haar een aardig, vrien delijk kind, dat aangenaam kon praten, maar ook niet veel meer. Doch hij was begonnen te bespeuren, dat Grete misschien wel wat meer in hem zou wenschen te vinden. In het begin had hij altijd getracht over Ida te spreken en Grete had dit trouw gedaan, maar op den duur begon zij het onderwerp wel wat verve lend te vinden, te meer omdat zij met den scherpen blik, aan verliefden eigen, had mee- nen op te merken, dat het hart van Van Al men aan Ida hing. Blijkbaar, zoo dacht Gre te, heeft hij haar ten huwelijk gevraagd, maar is hij afgewezen. Hij zou anders niet naar Melbourne gekomen zijn, daar hij rijk genoeg was en er dus voor het geld verdienen vol gens het zeggen van Van Almen, zijn hoofd doel geen reden kon bestaan. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEER EN VOOR EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. t Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant,

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1