TWEEDE BLAD. ZATERDAG 9 APRIL 1938 No. 42 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR W1ERINGEN EN OMSTREKEN GEMEENTERAAD VAN ZIJPE. JIM EN ZIJN HOND. WIERINGER COURANT Hamerstukken. Conferenties die de lucht zuiveren. Officiëele inwijding van het verbouwde Raadhuis. De Raad van de Gemeente Zijpe kwam Donderdag 7 April 1938, des namiddags te 2 uur bijeen. De vergadering droeg ditmaal een bijzonder karakter, doordat naast de behandeling van de gewone agenda punten het verbouwde en opnieuw ingerichte Raadhuis thans officieel zou worden ingewijd. Vriendelijke wooUden. Bij de opening bleken afwezig te zijn de heeren Bos en Bruin, de laat ste wegens ongesteldheid, een keel ontsteking en de Voorz. de heer Mr. D. Breebaart, burgemeester, sprak den wensch uit, dat de heer Bruin weer spoedig hersteld zou mogen zijn. De voorz. wenschtte voorts den heer Doedens geluk met de opdracht tot het bouwen van het Raadhuis te Anna Paulowna en hoopte dat de uit voering van dit werk den heer Doe dens voldoening zou schenken en hij ook met dit werk de naam van Zijpe hoog zou houden. De notulen van een tweetal verga deringen werden goedgekeurd, waarna een groot aantal hamerstukken de revue passeerden. We vermelden er van, dat Ged. Staten berichtten, dat voor het genot van een ambtswoning van de jaarwedde van den Burgemees ter 15 pCt. zal worden ingehouden, en van de jaarwedde van den Secr. 12 pCt Voor de telefoon-aansluiting van de woning van den Directeur der Algem. Begraafplaats te St. Maartensbrug, zal de gemeente jaarlijks een bijdrage van f 15.- verleenen. Beroepschriften van G. de Graaf, W. de Jonge en A. Zeeman, inzake de bijdrage voor het vervoer hunner kin deren naar de Chr. School te Schag werden dooi- Ged. Staten gegrond ver klaard, G. de Graaf boekte succes,, waar het het vervoer gedurende de winter maanden betreft, docli gedurende de zomermaanden zullen 2 zijner kinde ren per rijwiel de school dienen te be zoeken en werd daarnaar de vergoe ding bepaald. Hetzelfde was 't geval t.a.v. de beroepschriften van S. Ah bring, Freeke en J. de Jonge. Ongegrond werd verklaard het be roep van M. Schrieken en de Raad 't gelijk gesteld De Koninklijke besluiten houdende beschikking op de beroepschriften van A. Zeeman, A. Blokker, luidden even eens in gunstigen zin voor de Gem., ze werden ongegrond verklaard, wat ook 't geval was met het. beroep dat A. Groet te 't Zand had ingesteld en waar hij dus de uitspraak van de Kroon was. dat het onderwijs van de Christelijke school te Kocgras van dezelfde strek king geacht wordt te zijn als het onder wijs aan de Chr. school te Scliagen. De Opzichter der Ned. Heide maatschappij gerehabiliteerd. De Schager Courant rectifi ceerde maar zette de dingen op hun kop. Door den heer Van der Sluijs wordt nredeeling gedaan over de conferentie die door B. en W. en den heer Dignum met den opzichter van de Ned. Heide maatschappij en den heer Philippo heeft plaats geliad en waarbij de. op zichter in 't gelijk werd gesteld. Het loon was bepaald op 35 cent en is na dien verlaagd tot 30 cent. De uitdruk king zooals die in de Schager Courant werd vermeld, berustte op een abuis en de uitdrukking van den Burgemees ter, als zou met den heer Philippo geen land te bezeilen zijn, moet alleen t.a.v. dit punt bezien worden. De conclusie, waartoe de conferen- kwam, was dan ook dat er geen sprake van was dat de opzichter onbillijk zou hebben gehandeld en hij volkomen gerehabiliteerd diende te worden, ter wijl ook den heer Philippo geen blaam treft en hij, ook t.a.v. het gereedschap, een ruim standpunt heeft ingenomen. De voorz. zegt. dat uit de loonstaten wel blijkt, dat de klachten die in den Raad zijn geuit, volkomen onjuist wa ren. Volgens die loonstaten werd in één geval 48.8 cent per uur betaald, dus bijna het dubbele van het stan- daardloon, terwijl er ook loonen werden betaald van 40, 41 en 42 cent, dus ver boven 25 cent. Men heeft dan ook moe ten besluiten het loon lager te stellen. T.o.v. de Ned. Heidemaatschappij is het oordeel dan ook volkomen on juist geweest, dat erkennen we rui terlijk. De heer Dignum zegt, dat hij onmid dellijk een onderzoek heeft ingesteld en toen direct tot de conclusie is geko men, dat de loonen in 't belang en in 't voordeel van de arbeiders waren 'vastgesteld. Het verslag in de Schager Courant was omtrent de vele dingen precies foutief en naar aanleiding van 'dat courantenverslag heeft spr. een 'onderhoud gehad met de uitgevers van de Schager Courant. Zij zouden het z.g. rectificeeren maar in de recti ficatie zette zij de dingen weer precies op hun kop. In de raadsnotulen staat *t xooals 't werkelijk is besproken, i Spr. geeft in overweging om als er heeren zijn die op courantenverslagen afgaan, zij dan eerst de notulen van de vergadering opvragen. De heer Veltman zegt, dat door hem het principieele punt is aangesneden, dat hier productief werk als werkver- schaffings-object werd gebruikt. Dat \\as de groote grief. Spr. merkt voorts op dat, al waren er die dan boven het uurloon uitkwamen, dat was niet 't geval met alle arbeiders. Spr. geeft toe., dat de fouten hersteld zijn, maar of de arbeidere daarmee gebaat wa ren, betwijfelt hij. De voorz. zegt, dat het werk nu een maal voor werkverschaffing was aan gewezen. Van de 28 arbeiders was er slechts één die een uurloon van 25 ct. verdiende, de anderen waren er ver boven. De kwestie was dat het loon te hoog bepaald was, niet te laag. De heer Dignum merkt op, dat de feiten door den heer Veltman verkeerd waren aangebracht en niet waren on derzocht. De heer Veltman weerspreekt dit. De arbeiders waren zelf met de klacht ter secretarie gekomen en als er een fout gemaakt is, berustte dit niet hij spreker. De heer Doorn zegt, dat we allemaal wel eens fouten maken, maar de heer Veltman had beter gedaan de kwestie niet aan te roeren, want dat heeft de zaak voor de arbeiders slechter ge maakt, inplaats van beter. De heer Veltman zegt, dat het zoo niet. is. Spr. is niet aan 't stemmen werven De voorz. hamert en acht de zaak voldoende besprokenl Geen blad voor de mond j De voorz. deed mededeelingen over met als resuJtaat een rustige de vele pogingen die waren gedaan om openhartige^ vriendelijke j in de voorwaarden geschrapt te krij- 1 gen de onbillijke bepaling dat de Ge- bespreking. B. en W. hebben met 't bestuur van de Middenstandsvereeniging te Scha gerbrug geconfereerd over de kwestie die was ontstaan over de benoeming van een Hoofd der school te Burger- brug. Vooraf was gezegd dat men van beide zijden geen blad voor de mond zou nemen en dat nu is zeker oorzaak geworden dat de bespreking rustig en openhartig en op vriendelijke toon heeft plaats gehad. Het bestuur van de Middenstandsvereen. heeft erkend, dat het de zaak verkeerd had aange pakt en dat het onjuist was dat men buiten B. en W. actie begonnen was. Het incident was daarmee volkomen uit de wereld. Het uurloon in de werkver schaffing met één cent ver hoogd. B. en W. hebben getracht het uurloon in de werkverschaffing met 2 centen verhoogd te krijgen, doch de Minis ter had daartegen bezwaar, maar heeft besloten het uurloon met 1 cent te verhoogen en dus te brengen op 26 cent. De Raad ging accoord met het voor stel van B. en W. tot het converteeren van de 4 pCt. geldleening 1937, uer resto groot f 56.572.99, in een 3V£ pCt. geldleening. Het jaarlijks voordeel be draagt f 162.93. Vastgesteld werd de pensioengrond slag van den heer H. N. Kaptein, hoofd der O. L. school te Burgerburg. Benoeming onderwijzeres ie Sint Maartensbrug. Voor de benoeming van een onder wijzeres aan de O. L. school te Sint voordracht Dwars door het kleine West-Ameri- kaansche dorp loopt de breede gladde eindelooze hoofdverkeersweg. Overdag stroomt het verkeer er in beide rich tingen onophoudelijk overheen, maar des avonds en vooral des nachts was het er stil. Daarom had ook de benzine pomp van den ouden Jim Tackling, zoodra de duisternis was ingetreden, weinig meer te doen. Toch had Jim er pleizier in zijn station tot laat in den nacht open te houden. Dan rookte hij buiten in zijn schommelstoel gemoede lijk zijn pijpje en keek in bewondering naar de sterren en in de lucht zweven cle glimwormpjes. Zijn Schotsche her dershond sluimerde tevreden aan zijn voeten, terwijl af en toe de kat van den sheriff van den overkant hem gezel schap hield. De sterren fonkelden aan den hemel de kikvorschen concer teerden in een nieü ver verwijderden poel. In vroom gepeins verzonken, scheen Jim te droomen. Een auto, die den smallen zijweg naar den benzinepomp inboog, deed Jim opschrikken. De auto kwam nader bij, met slechts één inzittende, een ta melijk magere jongeman, gekleed in 'n grijs sportcostuum en een bruinen hoed, dien hij diep over zijn voorhoofd had getrokken. De jongeman stap,te uit en liep om de auto heen naar de benzinepomp. Hoeveel vroeg Jim met gedemp ten sfem. De ander gaf geen antwoord. Hij Conform het voorstel van B, en W- wordt aldus besloten. Overeenkomstig het voorstel van B. en \Y'. besluit de Raad thans defini tief tot deelneming aan de verwaar- borgingsregc'ing van de Vereeniging „Fraude-risico-onderlinge van gemeen ten" F. O. G. te Den Haag en wel ter zake van den algem. dienst der Gem. (Gem.-Ontvanger) en het Burgerlijk Armbestuur, tot een bedrag van f 10.000. Geen schuurtjes e.d. bij een woonwagent k. Ingekomen is een beroepschrift van H. Nieuwenhuizen Jr. te Sint Maartens brug tegen het besluit van B. en W. van 21 Maart 1938 tot weigering van een bouwvergunning. De voorz. licht toe, dat de heer II. Nieuwenhuizen hij den door hem be woonden woonwagen een schuurtje-, privaat e.d. wilde bouwen. B. en W. vinden liet al erg genoeg, dat een inge zetene in een woonwagen op een vaste plaats in de gemeente gaat wonen en willen nu geen vergunning verleenen tot het omhouwen van een dergelijken woonwagen met schuurtjes enz. wel ke aanstoot geven. De heer Bos komt ter vergadering. B. en W. hebben den opz. een onder zoek doen instellen en deze rappor teerde dat Nieuwnhuizen al gebouwd had, dat hij het gebouwde dus zal moe ten opruimen en een strafbaar feit heeft gepleegd. Naast liet voor berg plaats bestemde schuurtje is een pri vaat geplaatst. Het geplaatste is opge bouwd van onooglijk materiaal, meente ook draagt de onderhoudskos ten van den buitenduinregel, die ook ontstaan door geleden stormschade. Met de gemeentebesturen van Den Hel der, Callantsoog en Schoorl is over de ze kwestie vergaderd, maar het is de Technische Dienst van Waterstaat, die zich tegen schrapping van deze bepaling verzet. Waar het hier een levensbelang geldt, willen B. en W. liet gedeelte strand bij Petten noodgedwongen op nieuw pachten, maar willen om te zien hoe de Rijkswaterstaat bij niet- pachten zal handelen, de 500 M. bij Sint Maartenszee NIET opnieuw pach ten. Het is de lieer Jansma die ook wijst op de groote onbillijkheid dat het Rijk de mogelijke stormschade op de schou ders der gemeente wil schuiven en de voorz. deelt dan nog mede. dat het eenige dat bereikt kan worden is, de toezegging dat de bepaling omtrent het vergoeden van de geleden storm schade, soepel zal worden toegepast. De lieer Veltman merkt op, dat toch ook enkele menschen te Sint Maartens vlotbrug worden getroffen als het strandgedeelte te Sint Maartenszee niet wordt gepacht. De voorz. beaamt dit, maar de belan gen van Petten en de enkelen te Sint Maartensvlotbrug moeten tegen elkaar worden afgewogen. Het is de vraag of voor Sint Maartenszee het strand evengoed niet zal worden afgesloten,[slordig gebouwd en het geheel ziet er met liet oog op de schietbanen. Voor ergerlijk uit. Petten geldt 't het belang van het ge- Mede aan de hand van dit rapport heele dorp. [raden B. en W. ten sterkste aan het De heer Van der Sluijs beaamt, datberoep ongegrond te verklaren. Sint Maartenszee, de dupe is en aan-] De heer Jansma vraagt of de woon- vankelijk wilden B. en W. daar dan wagen aan de bouwverordening vol- ook 100 a 150 M. pachten, doch Water-'doet. keek in de goedmoedige oogen van den tankhouder, perste zijn lippen op el kaar en haalde met 'n snelle beweging een revolver te voorschijn. Zoo'n ding heb je zeker wel eens meer gezien, is 't niet, grootvader, spot ie hij. Ga maai- vlug naar binnen en houdt je mond. Jim Tackling schudde bedroefd he* hoofd. Jullie schijnt het wel op mij be grepen te hebben. Je bent de vierde al van de zomer. Maak dat, je binnenkomt. En een beetje vlug -- Steek toch dat ijzeren ding weg. Ik kan ze niet zien en zij zijn maar ge vaarlijk ook. Naar binnen zeg; ik je voor de laatste keer en maak je geldkist open, commandeerde de bandiet. Ik heb geen geldkist, alleen maar een kassa. Maak maar open De oude man haalde zijn schouders op. Hij ging vooruit en opende met 'n sleutel de lade van de kasregister. Er zit niet veel in, jongeman, merkte hij verontschuldigend op. De dief keek "•teleurgesteld naar den eenzame dollar en 't weinige kleingeld - Waar is het andere geld beet hij den ouden man toe, terwijl hij den loop van zijn revolver Jim tusschen zijn ribben stak. - Ik bewaar het hier niöt. ik laat elk groot bedrag altijd dirct wegbren gen. - Dat is een leugen. Ik heb je al 'n paar uur afgeloerd. In dien tijd heb je Maartensbrug luidde de als volgt 1. S. Ris te Wormerveer. 2. J. M. van Wolferen, Den Helder. 3. L. M. Zinkweg, Bakkum. 4. W. G. Lovink, Twello. Nadat de Raad in comité is geweest en de vergadering was heropend, werd Mej. Van Wolferen met 7 van de 9 stemmen benoemd. Indiensttreding 1 Mei. Tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim (vac. L. Smellk) 2 werd met algem. stemmen benoemd gedwongen gaat de Raad met het voor de heer H. N. Kaptein. van en accool'd Aanzuivering van kastekorten °r.,cle as* feestelijkheden. Bij de woningbouwvereen. „Zijpe" is en stelle11 voor van gemeente- een kastekort ontstaan doordet de ^ege een bediag beiekcnd naar 1 cent| het resultaat van het onderzoek dat Gemeente in gebreke is gebleven de per inwoner en 25 cent per leerling B. en YV. zouden instellen naar de don- nadeelige sloten van de rekeningen'!dei lageie scholen beschikbaar te stel-, kere plciatsen in de gemeente, t.a.v. de der vereeniging over de laatste jaren v0(?1 feestelijkheden bij het a.s, strs staat zegt neen, 500 M. Wij hopen nu maar dat er evpngoed toegang tot het strand zal worden gegeven. De heer Jansma zegt, dat er na dit jaar dan voor Sint Maartenszee altijd nog een andere regeling getroffen kan worden. De heer Veltman acht dat „afwach ten" toch een bezwaar. Hoewel De voorz. deelt mede, dat dit niet noodig is, het betreft hier een goedge keurde woonwagen, maar wij kunnen wel tegengaan dat er allerhande bouw seis omheen gebouwd worden. De heer Jansma is het volkomen met B. en W. eens. als het toegegeven werd. zou het een bende langs den weg nood- worden. Zonder hoofdelijke stemming wordt het beroep ongegrond verklaard. DE RONDVRAAG. De heer Doedens informeert naar eeniging over de laatste jar aan te zuiveren. Deze nadeelige sloten waren ontstaan, doordat de Woning- bouwvereeniging voor één of meer woningen, waarvoor zicli geen gega digden aanmeldden, geen of een on voldoend bedrag aan huur ontving. De tekorten bedragen tot en met 31 December 1936 f 981.33. B. en W. stellen voor dit bedrag aan te zuiveren. Aldus wordt besloten. De heer Doedens gaf in overweging elk jaar het tekort aan te zuiveren, omdat anders 't gat te groot wordt. De voorz. antwoordde dat dit ook de bedoeling is. Het strand te Petten wordt opnieuw gepacht, niet dat te Sint Maartenszee. B. en W. stellen voor tot het opnieuw pachten van een gedeelte strand nabij Petten ter lengte van 550 M., voor den tijd van 5 jaren tegen een jaarlijksche liuursom van f 7.50. veel benzine en olie verkocht, maar jij noch iemand anders heb ik van hier zien weggaan. Jim lachte. Mijn hond breng\ het weg, ver klaarde hij zacht. Ik zal het je bewijzen Hij ffoot. De herdershond werd wak ker en kwam vol verwachting aange rend. -- Let nu eens goed op, jongeman, vervolgde de oude man. Hij scheurde een blanco stuk papier van een noti- tiebloc, rolde het op en gaf het den hond in zijn bek. -- Breng naar Tom, Caesar, beval hij. De hond rende met het papier de deur uit en verdween in de duisteruis. Daar zie je onze manier van geld transporteeren. Geloof je me nu En waar gaat he£ heen Een eind hier vandaan, naar mijn zwager. De oogen van den roover fon kelden boosaardig. Hij ging naar den muur en nam een stuk touw van een spijker. Handen omhoog gromde hij. Ik zal je zoolang vastbinden tot ik het geld heb gevonden. -- Laat dat maar liever, waar schuwde Jim. Mijn zwager is de she riff van deze gemeente. Je zou je vin gers leelijk kunnen branden. Bij het woord sheriff keerde de an der zich bliksemsnel om en repte naai de deur, met de revolver schietklaar voor zich uit. Wees maar niet bang, vriend, stelde de tankhouder hem gerust. Tom komt des nachts toch nooit hier, of ik aatverlichting. Regeerings-jublieum van H.M. de Ko-[ De voorz. zegt, dat het onderzoek ningin. i dat in onderscheidene gevallen is toe- De wijze van besteding van liet be-,gezegd, nog niet beëindigd is het re- drag aan B. en W. over te laten. [sultaat van het onderzoek zal worden De voorz. merkt op, dat dit de rege- medegedeeld, ling is die door de Regeering voor' De heer Veltman heeft gelezen dat noodlijdende gemeenten is vastgesteld Ged. Staten niet hebben goedgevon- De heer Veltman vindt het onaange- den, dat boomen langs den Schager- naam dat deze zaken steeds van boven af geregeld worden. Spr. zou het beter oordeelden dat het initiatief van de gemeentebesturen uitging. De voorz. zegt, dat alleen voor nood lijdende gemeenten de Regeering zegt hoever gegaan mag worden. Onze ge meente is niet noodlijdend en wij zou den dus meer dan 1 cent per inwoner mogen bestemmen, doch B. en W. vin den 1 cent voldoende. De heer Doedens zegt, dat dit dus wordt f 50, te verdeelen over 5 dorpen Wat kan daarmee nu worden gedaan? Do voorz. antwoordt, dat bijv. het Raadhuis verlicht kan worden. moest hem telefoneeren. Maar ik vrees dat je mij daarvoor geen toestemming zal geven De jongeman ging naar de kassa en nam den dollar en het kleine geld er uit. Toen keerde hij zich dreigend naar zijn slachtoffer. - Jij houdt mij voor den gek, opa! Het geld moet hier nog zijn. - Je moogt overal zoeken. Maar ik verzeker je, je zult niets vinden. - Haastig en onhandig begon de andere de kleine ruimte te doorzoe ken. Hij opende alle laden, wierp olie kannen en benzinebussen om, graaide tusschen de oude banden en auto- onderdeelen, zonder iets te vinden. Terwijl hij nog bezig was, kwam de hond weer terug, liep naar Jim toe en legde zijn kop in Jim's handen. Zij ke ken allebei naar de bewegingen van den dief. Jim lachte nauw merkbaar en het scheen alsof de hond hem be greep. Met een vloek staakte de jongeman zijn gezoek, stak de revolver in zijn zak en begaf zich naar zijn wagen. Jim ging hem achterna. -- Het spijt mij werkelijk, dat je niets hebt gevonden, zeide hij spottend Maar troost je met de gedachte, dat iedereen wel eens pech heeft in 't leven De andere gaf geen antworod. Hij liep om zijn wagen heen, toen hij plot seling zijn schreden inhield. Handen omhoog, dreunde een zware stem. In de schaduw van de auto stond 'n zwaargebouwde man met hooge laar weg worden geplant. Spr.'s bedoeling was echter niet om zich uitsluitend tot den Schagerweg te bepalen. De voorz. antwoordt, dat dit ook zijn bedoeling niet was. B. en W. zullen dit verder behandelen. Nog eens het onjuiste couran- verslag op het tapijt. De heer Veltman vraagt in verband met de onjuistheden in een couranten verslag van de vorige verg. of de le den van den Raad misschien slecht verstaanbaar zijn voor de verslagge- gevers en of hun dan wellicht een ande re plaats kan worden gegeven. De voorz. gelooft niet dat de heer zen. Op zijn borst glinsterde een politie embleem. Zijn ouderwetsche revolver glinsterde in het liclit van de benzine pomp. De handen van den verrasten boef gingen onwillekeurig in de hoogte. - Haal zijn revolver uit zijn zak, beval de politie-beambte. Dan zal ik hem een paar mooie armbandjes om doen. Toen die de polsen van den man stevig omsloten, liet de sheriff zijn re volver zakken. Dat heb je goed geleverd, Jim, lachte hij smakelijk. Dat. is al de vier de van dezen zomer. Jim Takling lachte hartelijk mee, terwijl zijn hand zacht over den kop van den hond gleed., Zoo hebben wij ze allemaal te pakken gekregen, mijn beste hond en ik. Geef dat stukje papier eens, Tom. De sheriff overhandigde hem het witte rolletje papier, dat de hond hem had gebracht. Jim hield dat den gevangene voor zijn neus. Je hebt een lange vacantie noo dig, vriendje. Je bent nog te onervaren voor dat spel. Hij vouwde het papier open en liet de onbeschreven kant zien Kijk eens, er staat niets op. Tom en ik hebben afgesproken, dat hij na ontvangst van zoon'n „mededeeling" oogenblikkelijk hierheen moet komen

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1