'AME5 RUBRIEK Voorjaars Japonnen en Complets Ons Patronenhoekje !Mw BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. 537 De mode heeft voor het overgangssei zoen geen al te ingrijpende veranderingen gegeven en heeft zelfs de mogelijkheid opengesteld om practische wijzigingen aan te brengen en zoodoende bestaande kleedingstukken te moderniseeren. De lijn blijft afkleedend en de wijzigin gen bestaan in hoofdzaak in details, die echter van buitengewoon belang kunnen zijn bij den totaal-indruk. Vele nieuwe modekleuren geven echter leven aan de voorjaarskleeding en maken het mogelijk een al te stemmige winterjapon een fleu rig aanzien te verleenen. Bonte weefsels zullen zeer veel gedragen worden, vooral naar mate het zonniger weer wordt. De nieuwe kleuren, welke het meest zullen domineeren zullen hoogstwaarschijnlijk groen in vele frissche tinten, paarsblauw en rood-bruin zijn. In dit opzicht hangt al tijd veel af van de keuze der dames zelf. Blauw-wit zal ongetwijfeld een voorname rol spelen, evenals trouwens toch veel gar nituren van piqué, ninon, linnen en soort gelijke waschbade materialen. Ook bij de bedrukte weefsels speelt blauw-wit een groote rol, o.a. zal men veel moesjes zien dragen. Complet en costumes van don ker blauwe wollen weefsels zijn zeer mo dern. Blauwachtig rose en zacht geel groen ziet men respectievelijk gecombi neerd met porselein blauw en kastanje bruin. Goud-bruin is eveneens een nieuwe kleur, die vooral bij blondines past, ver der zal men veel zilver- en middel-grijs zien. De taillelijn kan zoowel op normale wijze als hoog worden aangebracht, zulks wordt aan de keuze der dames overge laten, die op haar beurt weer te rade gaan met haar figuur. De halsuitsnijding is over het algemeen hoog en rond, doch men zal ook een zeer bescheiden V-vorm kunnen toepassen. Rokken ziet me nu eens nauw, Nachtldeeding voor baby Zelfs al zijn we thans reeds in April, zal warme nachtkleeding als onze schets aan geeft bijzonder voldoen voor de kleine peu ters, die zich maar al te vaak bloot woelen 's nachts. Dun flanel, bedrukt of effen, zal zeer geschikt zijn en is gemakkelijk te was- schen. Bij voorkeur zal men katoenen fla nel nemen, dat als voordeel heeft boven de duurdere wollen soorten, dat het niet krimpt. Men kan voor de heele kleintjes lange, ruime nachtjaponnen maken, die hoog aan dan weer wijder door ingezette groepen van plooien of plissé's of door gedeeltelijk opgestikte niooien. Plooirokken zijn zeer modern, evenals de rokken, die it zeer vele baantjes bestaan, oms zelfs zestien. Deze zijn zeer smal aan de taille en worden naar den zoom toe breeder, zon der dat zij echter een bijzonder klokkende lijn mogen aannemen. De zestien-baansrokken doen on willekeurig aan parapluies den ken, waarom men z^ in Amerika en Engeland dan ook „umbrella Shirts" noemt. De rokken der voorjaarsajaponnen zullen aan den zoom gegarneerd worden met borduurwerk, plissé's en zelfs met strookjes Valengienne kant. Complets, bestaande uit japon en mantel van hetzelfde mate riaal zullen vooral door ietwat gezette dames de meest ideale zo- merdracht zijn, trouwens reeds in het voorjaar ziet men deze dra gen van dunne wollen stof. De langere mantels zullen zich bij uitstek voor deze figuren leenen. terwijl jonge, slanke dames haar keus kunnen bepalen op korte, vlotte modellen. Over het alge meen zijn de mantels veel langer dan vorig seizoen, terwijl de bo lero groote triomfen zal vieren. Men heeft vierdeelige ensem bles, bestaande uit rok, blouse, mantel en cape, die in het mo debeeld opgenomen zullen wor den en zeer practisch zijn, aange zien zij vele mogelijkheden bie den. Het laatste geldt ook voor de samenstelling van meerdere kleuren en effen en geruite weef sels. Complets en ensembles zullen in 1938 zegevieren en alle eentonigheid van het stadsbeeld omtooveren in een veelheid van kleur en ontwerp en voldoen tevens aan de zucht naar afwisseling van kleeding, die de meeste vrouwen eigen is. De deux pièces, die onze afbeelding te zien geeft, is van kastanje-bruine wollen stof, versierd met stiksels. In halsuitsnijding een shawl van mat-groen. De practische wollen voorjaarsjapon er naast heeft een punttig opgestike pas en rok me ingezette plooien-groep. Links een gekleed ensemble met versie ring van nervures aan japon en mantel. Jongedames-complet (midden) van effen stof of zijde. Rechts een combinatie van effen en ge ruite stof. Zijden kousen, waarvan de beenen ge ladderd zijn en niet meer gedragen wor den knipt men even onder den enkel af. Men werkt den kant met festonsteken om, nadat men eerst vóór het afknippen langs de ronding een keer of vier met de machine gestikt heeft, teneinde het zak ken van steken te voorkomen. Deze voe ten zijn warm om 's winters onder de kousen te dragen, terwijl men deze voe ten 's zomers in huis kan dragen met san dalen, desnoods met een zoom en elastiek afgewerkt. Kleurige Blouses en details Van kleine stofresten of coupon netjes kan men vaak alleraardigste blouses, shawls, ceintuurs en ande re details maken. De mode der te genstellingen, die thans regeert maakt het mogelijk, dat men de fantasie vrij spel kan laten. Vesten kleeden buitengewoon aar dig en indien men deze in ietwat sprekende kleuren of aardige des sins kiest, geven ze aan donkere ja ponnen, die den afgeloopen winter reeds veel gedragen zijn, een nieu we vole. Het vest, dat links boven is aangegeven kan gemaakt worden van twee kleuren stof, fluweel of zijde, doch kleedt eveneens aardig van een streep van taf zij de, die in schuine richting is gewerkt. Het model, dat met twee punten op den rok valt, heeft aan den hals een kleine vlinder strikje. De andere blouse is zeer eenvou dig van coupe en bestaat uit drie verschillende kleuren, die een bij zonder aardige samenstellingen kun vormen en waarbij men b.v. ook een streep of ander dessin kan kiezen. Shawls worden ver in het voor den hals sluiten en lange mouwtjes heb ben, terwijl de onderkant met een zoom en smallen band ingehaald wordt. Rechts een aangeknipte overslag, die opgeknoopt wordt. Het model, met rechte pas, is trouwens door de sluiting midden voor zeer practisch. Voor wat oudere babies zijn de hansopjes met aangeknipte sokjes Onderaan links is een model met sluiting aan de voorkant, terwijl rechts een zeer practisch hansopje is, dat uit twee deelen bestaat nl. een lijfje met lange, ingehaalde mouwtjes en op dezelf de wijze afgewerkte hals. De onderkant is versterkt door een breede zoom of opge stikte stofreep, waarop de knoopen gezet worden. Sluiting rugzijde. Het broekje, eveneens met aangeknipte voetjes, wordt aan bovenkant ingehaald en afgewerkt met rechten band, waarin knoopsgaten gestikt zijn. Splitjes aan zij kanten. Het zelf maken van babykleertjes is een aardig werk, doch vele huismoeders, die het al te volhandig hebben, zullen ook zeer goed kunnen slagen in speciale ba by winkels, waar men geheel en al inge steld is op baby's uitzet. jaar gedragen, zelfs 's zomers geeft het van dun materiaal een gekleeder aanzien aan mantels en costunes. Zeer modern zijn de ruime om het mid del gedrapeerde ceintuurs, die lange af hangende einden hebben, die al of niet met franje zijn afgewerkt. Ook deze ziet men in twee kleuren uitgevoerd, soms in aan elkander gestikte stofreepen, meer malen echter ook tegengevoerd. Smalle ceintuurs in velerlei uitvoering handha ven zich en worden van leer, o.a. suède op sportieve japonnen gedragen. Een aar dig effect wordt verkregen, indien men enkele kleuren smal, gekleurd ribslint over elkander stikt, dicht langs den kant en met een gesp afwerkt. Smal ribslint in twee of drie kleuren ziet men evenals band fluweel als afwerking langs hals en onderkant mouwen, een gar neering, die zeer eenvoudig is in hare toepassing en bijzonder voldoet. DE MOEDER ALS VERPLEEGSTER. Alhoewel men geen enkele moeder toe- wenscht, dat zij als verpleegster in haar gezin moet fungeeren, kan de gelegenheid zich toch voordoen, dan dit van haar ver- eischt wordt. Men kan zich het gelukkigst achten, wanneer men ziekte slechts van uit de verte kent en moeder met roode wangen en stralende oogen met haar troepje stoeit. t Er komt in de meeste gezinnen echter wel eens een tijd, dat zich ziekten voor doen en dan is het noodig, dat moeder met verstand en kennis van zaken weet aan te pakken. Merkt de moeder uit allerlei ongewone verschijnselen, als gebruk aan eetlust, koorts, lusteloosheid, dat de kinderen niet zijn als gewoonlijk, dan begrijpt zij, dat zij een ziekte onder de leden hebben en houdt hen in bed. Meermalen zijn zij na een dag bedrust weer normaal en is het alleen een kwestie geweest van een spijs verteringsstoornis, een gevatte kou of iets dergelijks. Wanneer kinderen en vooral jonge kin deren koorts hebben, behoeft dit echter niet te verontrusten. Het jonge organisme reageert spoedig en veelal hevig op alle stoornissen en koorts is een natuurlijk af weermiddel, dat men noch door medicij nen noch door baden moet zien te on derdrukken. Natuurlijk moet de tempera tuur regelmatig opgenomen (rectaal) en genoteerd worden, opdat de doctor zoo noodig het lijstje kan raadplegen bij het stellen van zijn diagnose. Een natte wikkel is onschadelijk en be vordert het transpireeren, terwijl tevens voor schoonmaken der darmen zorg ge dragen wordt door het kind groene poeder of wonderolie te geven, of wel sinaasap pelsap, appelmoes e.d. Heeft het kind geen eetlust, dan kan men hem beter een paar dagen laten vasten, dan iets op te drin gen. Zelfs zuigelingen kunnen gerust eenige dagen zonder voedsel, hetgeen het beste middel is om voedingsstoornissen op te heffen. Koortsige kinderen zijn dorstig en vruchtensap is het meest ver- frisschend, terwijl gort en rijstwater met een weinig suiker eveneens uitstekend is. Kinderen, die ziek zijn moeten in een rustige, goed geventileerde kamer liggen met getemperd licht. Meer dan het. bovenstaande kan een moeder niet doen, en ziet zij, dat het kind na een dag niet beter is of de thermome ter stijgt, dan moet zij den dokter laten komen en stipt opvolgen, hetgeen deze voorschrijft. Het komt jammer genoeg maar al te vaak voor, dat moeders het beter denken te weten en de voorschriften niet stipt uitvoeren, vooral als de kinde ren oogenschijnlijk beter zijn. Bij de schijnbaar onschuldige kinder ziekten als mazelen, roode hond, roodvonk, waterpokken enz. is het van groot belang, dat de kinderen lang genoeg in bed blij ven, waardoor meermalen complicaties voorkomen worden. Het is inderdaad waar, dat het geduld der verplegende moeder en dat der patiëntjes hierdoor zwaar op de proef wordt gesteld, doch men moet in dergelijke gevallen door den zuren appel heen bijten. Allerlei geschikte spelletjes en bezigheden zullen helpen om door een paar vervelende dagen heen te komen. Nachtjaponnen, die aan het bovendeel versleten zijn kan men, indien ze van ge schikte weefsels zijn, vermaken tot on derjurken, tenzij zij waard zijn, dat men op de eerste een nieuw, doch afstekend bovenstuk zet. MODERNE OVERALL. Succespatroon 1862. Prijs 0.25 en f 0.05 voor adm. en verzendkosten. Jonge huisvrouwtjes zullen ongetwijfeld wel eens gaarne afwisseling brengen in de steeds gangbare modellen van huishoud- schorten. Waarom zou men er zelfs bij de afdoe ning der huiselijke bezigheden niet aardig en vlot uitzien? Trouwens, het model is zóó aardig, dat ook werkende vrouwen het op kantoor of anderzins zullen kunnen ge bruiken. Het kan van bedrukt katoen, sa tinet of een kunstzijdje, terwijl er vele aardige soorten cretonne en kunstlinnen zijn. De ruimte is tusschen een ronde, liefst dubbele pas verdeeld, zóó, dat het meest over schouder en rug valt. Omliggend kraagje met artistieke das. Mouwen met manchet; opgestikte zakken. Voor klein maatje is noodig plm. 3.75 M. Patronen in de maten 40 t/m. 46. JAPON VOOR GEZETTE DAMES. Saccespatroon 1968. Prijs 0.30 en 0.05 voor adm. en ver zendkosten. Kleine, weinig opvallende patronen op een donkere fond zijn evenals alle effen dunne wollen en zijden weefsels geschikt voor dames, die meer aandacht aan haar figuur moeten besteden, dan hare slanke sexegenooten. Het model, dat wij speciaal lieten ont werpen, evenals enkele andere, die in dit nummer speciaal voor de groote maten voorkomende japonnen, kan zeer geslaagd genoemd worden. De aan de schouderstuk ken geknipte mouwen, zijn drie kwart lang en naar den onderkant toe wijder, hetgeen vooral voor dunne luchtige zo- merweefsels heerlijk luchtig is. Wil men het geheel b.v. van stof maken, dan zijn lange, aansluitende mouwen iets geklee der. Het is echter ook mogelijk de ruimte van de driekwart mouw met zoom en elastiek af te werken. Afkleedend is de V-vormige halslijn, evenals het voorpand, dat in schuine lijn overslaat. De taillelijn is pl.m. 5 c.m. la ge^ dan de normale, hetgeen voor gezet te figuren gewenscht is. Tweebaansrok, waarvan de achterzijde een paar figuurnaadjes heeft en de voor kant een paar diepe plooien te zien geeft, die voor een groot deel zijn opgestikt. Bij een effen zwarte of donker blauwe ja pon kan men b.v. een kanten of georget- techabot koopen, die altijd weer flatteus is. Patronen beschikbaar in de maten 46 —48—50 en 52. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon No. Maat Hierbij Ingesloten aan postzegels. Indien u tevens' het laatste nummer van ,,Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 1 y%t 3, 5, 10 ifi

Wieringer courant | 1938 | | pagina 4