B.GAZ AN 29e JAARGANG DINSDAG 10 MEI 1938. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN B TANDARTS EKEN DONDERDAG VAN 9^-1 UUR. GELOUTERD. N.V. WACO AUTOBUSDIENSTEN No. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden t 1.25. UITGEVER J. BOSKER l WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoel Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer Van 1 5 regels f 0.10 f 0.50 CAFÉ R00B0L Markt SCHAGEN blijft spreekuur houden NIEUW OFFENSIEF. Het werkloosheidsprobleem blijft sterke aandacht opeischen. Binnen niet te langen tijd zal ook de Tweede Kamer zich er opnieuw mee bezig houden. Dat zal zijn, wanneer de door de Regeering aangevraagde 30 millioen voor nieuwe werkverruiming en de interpel latie-Van Gelderen waarschijnlijk gelijk tijdig in debat zullen komen. Verleden jaar na de verkiezingen en na het optreden van het huidige Kabinet, scheen het door de toen zich nog herstellende con junctuur, dat de Regeering zonder buiten gewone middelen de verdere bestrijding der werkloosheid ter nand zou kunnen nemen. Sindsdien heeft het internationale bedrijfs leven een vrij ernstige stagnatie te zien gege ven. Het is geen wonder, dat men vrijwel al gemeen inziet, dat onder het perspectief van een eventueele nieuwe crisis, met inspanning van alle krachten middelen moeten worden gezocht en gevonden, om het nog altijd ont stellende werkloosheidscijfer van een 400.000 aanzienlijk te doen verminderen. Verschillen de uitlatingen van den laatsten tijd wijzen er dan ook op, dat men thans in breeden kring een forsche aanval op de werkloosheid onvermijdelijk acht. Naast de versterking van onze weermacht zal tegen de ondermijnende werkloosheid het „tweede front" een krachtig offensief moeten worden onderno men. Als oriënteerend materiaal voor zulk een „mobilisatie-plan", moeten onder meer de veelzijdige beschouwingen, welke het dag blad „De Tij cl" dezer dagen aan den strijd tegen deze moderne epidemie heeft gewijd, met belangstelling worden begroet. Men be hoeft het nog geenszins met alle daar aan bevolen middelen als een groote werkloos- heidsleening, een remming der rationalisee ring en een scherp actieve handelspolitiek eens te zijn, om te erkennen, dat het geheele kwellende probleem hier ernstig en veelzij dig is belicht. Het feit, dat de gemeenschap aan zeer velen jarenlang vergoedingen moet uitkeeren, waarvoor veelal tegen den zin der gesteunden, geen contraprestatie wordt verricht, is op zichzelf reeds een aanfluiting van het oude beginsel, dat loon naar werken in het algemeen als gezonde waarheid heeft erkend. Van welken kant men deee zaak ook be schouwt, alle nog zoo doelmatige en deskun dig gerichte energie, zal nooit de kern van het probleem raken, wanneer men niet te vens toegeeft, dat zoolang normale uitbrei ding van economische activiteit door allerlei oorzaken, die wij lang niet alle in Nederland kunnen beheerschen, niet voldoende mogelijk is, door de gemeenschap ter vermindering van het euvel, uitgaven zullen moeten worden gedaan. Trouwens, de opeenvolgende regeeringen hebben door de instelling van het Werkfonds en de credieten voor werkverruiming zich geenszins blind voor dit doel getoond. De moeilijkheden ontstaan eerst dan, wanneer men moet uitmaken, hoe groot de aan de werkloosheidsbestrijding ten koste gelegde sommen moeten zijn. Het is begrijpelijk, dat een voor 'sLands schatkist verantwoordelijke regeering die sommen veel lager raamt, dan degenen, die met hun critiek tot felleren strijd tegen de werkloosheid willen aanspo ren. De vraag, welke echter spoedig aan de orde zal zijn, is deze, of er tusschen de wen- schen van een groot deel van ons volk en de tot nog toe gevolgde regeeringspolitiek, niet een al te groote afstand bestaat. Vast staat, dat geen enkel kabinet zijn taak kan zien, los van de omstandigheden. Tegenover het verschijnsel van den nieu wen terugslag in de conjunctuur, zal een nieuw krachtig offensief onafwendbaar zijn, waarbij de regeering vooral wat de jeugdige werkloozen betreft, die worden bedreigd met het noodlot het arbeiden, waar aan zij niet toekomen, geheel te verleeren, en daarmede ook Üen zin voor zelfverantwoor delijkheid niet zal moeten terugschrikken voor ingrijpende maatregelen, zooals bijv. arbeidsdienstplicht. Het probleem der werk loosheid heeft economische, financieele, soci ale en moreele kanten. Steun zonder contra prestatie in arbeid heeft reeds het wordt ook door leiders van maatschappelijk hulpbe toon gesignaléerd hier en daar tot groote misstanden geleid, omdat het soms voordee- liger en gemakkelijker is om niet te werken en op kosten der gemeenschap te leven, dan om eigen handen uit de mouwen te steken. Een premie dus op arbeidsschuwheid Ook dat is een kant van het werkloosheidsvraag stuk. Inderdaad, het kan niet slechts van één enkele zijde worden aangepakt. Ook bij het nieuwe offensief zal het in groot ver band moeten worden gezien. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON 35.) Piet was door het bezoek van de heer Hartema en Ida zeer opgevroo- Jijkt dat Ida zooveel op had met Ella, beviel hem buitengemeen en nauwe lijks waren de bezoekers dan ook weg, of Piet moest het oordeel van Ella over Ida hooren. ,<Ik geloof, dat uw nicht een heel iief meisje is," antwoordde Ella. „Maar heb je nu niets meer van haar te vertellen „Hoe kan ik iets anders zeggen, dan den algemeenen indruk dien zij op mij heeft gemaakt Ik heb haar maar zoo kort gezien." Piet vond Ella stroef zij was niet zooals anders, en zij haastte zich ook zoo om van zijne kamer weg te komen. Een oogenblik kwam het denkbeeld in hem op, dat Ella wat jaloersch was op Ida, maar dat was toch al te dwaas; waarom zou zij jaloersch zijn Hij hield van Ida als van eene zuster en van Ella, nu ja hoe hield hij van Ella ook als een zuster Dat had hij wel altijd gedacht, maar het was toch niet hetzelfde gevoel, als iiij nu voor Ida had. Hij gevoelde toch geene liefde voor haar Neen, liefde had hij voor Ida gehad, nu een harf jaar gelden. Dat was liefde geweest voor Ella had hij meer een gevoel alsof hij haar niet missen kon. Ja, hij wilde haar vriendelijk gezichtje nog eens zien als zij wat had. dat haar hinder de, dan moest zij het hem ronduit ver tellen. Hij trekt aan de schel. Na een poosje gaat de deur open en begint Piet; UIT WERKKAMP ONTSLAGEN Zooals het „Nieuwsblad" heeft ge meld, waren op den verjaardag van Prinses Jujliajia 50 werkloozen uit het werkkamp te Balgoy in Noord Brabant, naar het naburige Grave ge gaan om daar feest te vieren. De man nen kwamen dien avond een kwar tier te laat in het kamp terug en den vogenden morgen heeft de kok-kamp beheerder 16 mannen ontslagen, waar door zij geruimen tijd van steun zou den worden uitgesloten. De gedupeerden namen hiermede geen genoegen en hebben zich tot de autoriteiten in hun woonplaatsen ge wend. Algemeen blieken de autoritei ten van oordeel te zijn, dat de kamp beheerder te streng is opgetreden cn na een uitgebreid onderzoek is ge last, dat de weggezonden mannen weer aan den arbeid kunnen gaan. MOTORRIJDER GEDOOD. Weduwe eischt schadevergoeding In Maart 1931 verongelukte de sport journalist Leo Lauer tengevolge van een aanrijding met zijn motor, op een avond dat hij reed per motorfiets op de Zand voortschfe laan hij Zandvoort. Een automobilist reed achteruit van zijn erf den weg op en kwam met den „Ella, je moest me eens vertellen Maar het was Ella niet het was me vrouw Hoogwoud, die op vriendelijken toen vroeg wat hij verlangde. Piet wist zoo gauw niets te zeggen hij vroeg maar of ze de karaf eens wil de vullen. Maar de karaf was vol. Piet was verlegen. „Kan ik u niet zeggen, mijnheer, wat u van Ella woudt weten vroeg me vrouw' Hoogwoud. Piet kleurde, wachtte een oogenblik en zeide „Och ja, waarom ook niet Ik wilde aan Ella vragen wat haar scheelde zij scheen mij straks zoo kort-af; heeft zij iets dat haar hindert?" „Ik dacht, dat Ella altijd zoo vriende lijk voor U was Dat hebt u mij, ge loof ik, eergisteren nog gezegd." ,Dat is ook zoo mevrouw, maar juist daarom begrijp ik niet, wat haar scheelt. Maar vervolgt Piet, die gaarne een eind aan het gesprek wil maken, want hij voelt zich eenigszins gene geerd, .tik zal het mij maar verbeeld hebben. Is Ella uit ,Ja," antwoordde mevrouw Hoog woud, zij is even naar hare vriendin toe" Den volgenden dag werd Piet weder door Ella bediend. Zij nam dezelfde teruggetrokken houding aan zij was vriendelijk, maar terwijl zij anders zoo gezellig met hem kon praten, deed zij nu blijkbaar haar best om de kamer uit te gaan, zoodra zij dit, zonder onbe leefd te zijn, kon doen. Hij vroeg haar naar de reden van hare handelwijze. Zij antwoordle, dat zij zich niets kwaads bewust was en dat zij meende niet onvriendelijk te zijn. Men kon den eenen tijd wel eens wat stiller wezen dan den anderen. Maai* wat Ella ook aanvoerde, Piet voelde duidelijk dat er iets aan haperde hij kon niet nagaan wat. Ook in de volgende dagen gedroeg motorrijder in botsing. De heer Lauer werd zoo zwaar gewond, dat hij kor ten tijd later overleed. De wed. van den heer Lauer stelde een eisch tot schadeloosstelling tegen den automobilist in, tot een bedrag van f 60.000 of een jaarlij ksche uitkee ring van f 4000. De Rechtbank te Haarlem wees de vordering af. Eischeres teekende appèl aan en Zaterdag is in deze zaak voor het Gerechtshof te Amsterdam gepleit. Het Gerechtshof zal 9 Juni arrest wijzen. HERTENJACHT OP HET IJSSELMEER. Jacht maken op een hert in volle zee komt ongetwijfeld bijna even wei nig voor alg schieten op vliegende vis schen. Toch is het gebeurd dit blijkt uit het volgende verhaal. Toen de twee Urker visschers M. Post en C. Brands, die onder Kuinre een botter van een zandbak hadden getrokken, hun boot in de luwte van een in het IJsselmeer vooruitsteken den dam hadden vastgelegd, zagen zij na eenigen tijd een zwaan op hen af zwemmen, op den dam gevoiga door een uit de bossche» van Kuinre af komstig hert. Aan- het einde van den dam keerde de zwaan terug, blijkbaar bevreesd voor de grootte van het meer Het hert deed dat niet. Het nam een sprong en even later zagen de beide visschers het dier uit het gezicht ver dwijnen. Voor hen was dat het sein, den motor weer aan te slaan. Weldra dobberde de UK. 207 eveneens op de baren van het IJsselmeer en toen ging het er om, wie den strijd het langst zou kunnen volhouden. De boot won het, Toch heeft het nog ruim een uur ge duurd, voor de mannen het dier had den bereikt. Post, die wel eens een film over het Wilde Westen had ge zien, £reep een stuk touw, maakte een lasso en wierp deze naar het zwem mende dier. Op circa een Km. uit de kust speelde zich dit gevecht af. Het eindigde evenwel met een overwin ning van het hert, dat telkens uit de buurt van de verradelijke lasso wist te blijven. Toen de mannen hun pogin gen hadden opgegeven, zwom het tri omfantelijk naar de Overijsselsche kust terug. De U.K. zette koers naar Urk Berooving op klaarlichten dag. Dame had chèque ge-ind op het Postkantoor. Te Hilversum heeft Donderdag, naar het „U. D." meldt, een zeer brutale Vanaf 15 Mei geheel gewijzigde dienst en tariefregeling. Vanaf Maandag 9 Mei k 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs en aan onze kantoren. Ella zich op dezefde wijze het scheen, of het bezoek van Ida een storenderi in vloed had uitgeoefend op hunne onder linge verhouding. Piet gevoelde nu eerst, hoeveel hij om Ella gaf hij kon maar geen rust hebben bij de zaak. Nog eenmaal vroeg hij haar ronduit „Ella, wees eens openhartig, heeft Ida soms iets tegen je gezegd, dat je onaangenaam was als zij het gedaan heeft, dan ben ik zeker, dat je haar verkeerd begrepen hebt." Niets mijnheer uw nicht is aller liefst voor mij geweest." Op de vraag, wat haar dar scheelde, bleef Ella alweer het antwoord schul dig. Nu was het hem duidelijk, dat hij het van haar niet zou hooren. Daarom wendde hij nog een poging aan bij me vrouw Hoogwoud, die hem vroeger nooit bediende, maar thans meermalen de plaats van Ella vervulde. Toen Piet eens naar de reden daarvan vroeg, ant woordde mevrouw Hoogwoud .Zoolang mijnheer ziek is, wil ik niet, dat het loopmeisje u bedient nu vooral mag er niets aan mankeeren." Overigens kon Piet niets van haar vernemen. De toestand werd hem on dragelijk daar hij nog nagenoeg niet mocht werken, had hij ruimschoots tijd om er over te peinzen. Welk een verschil met vroeger, toen iedere keer als Ella boven kwam, voor hem een bron van gezelligheid was. Hij sprak nu ook niet veel meer tegen haar, want hij wist, dat zij hem wel vriende lijk zou antwoorden, maar dat hij in haar antwoord die hartelijkheid zou missen, waaraan hij gewoon was. Als Ella boven kwam, dan deed hij weinig anders dan haar aanstaren, haar na gaan in al hare bewegingen hij vond haar dan zoo lief, zoo gracieus. Als zij hem met dat lieve, mollige handje zijn berooving plaats gevonden. Een dame 'van middelbaren leeftijd, Mw. v.d. L., wonende Boomberglaan aldaar, is op klaarlichten dag van haar portemon- naie inhoudende ruim f 160 beroofd. Om ongeveer 11 uur liep Mw. v.d. L., die op het Postkantoor een chèque van f 160 had ge-ind. op den terugweg naar huis door de Vondellaan. Het is daar in het algemeen zeer stil. Ter hoogte van het kantoor van de Registratie en Domeinen heeft de dame de portemon- naie uit haar tachje gehaald. Een on bekende man, die achter haar fietste en haar vermoedelijk reeds van het Post kantoor af was gevolgd, tikte haar, toen hij naast haar was gekomen, op den schouder. Mw. v.d. L. keek ver schrikt op en de roover maakte van dit oogenblik van verwarring gebruik om haar de beurs uit de hand te rukken, waarna hij zich ijlings op zijn rijwiel verwijderde. De politie, die onmiddellijk een onder zoek heeft ingesteld, heeft geen resul taten kunnen bereiken. De beroofde dame, die zeer ontdaan was, kon slechts melden, dat het individu van een flink postuur is en tusschen de 20 en 30 jaar oud moet zijn. CULTUREELE ZORG VOOR WERKLOOZEN. Bijna 2 millioen meer beschik baar gesteld. De op de begrooting van Sociale Za ken voor 1938 oorspronkelijk uitgetrok ken gelden voor het cultureele werk, blijken reeds thans in verband .'net den nog steeds toenemenden omvang van dit werk, onvoldoende te zijn om de daaruit voortvloeiende uitgaven te be kostigen. De Minister acht het gewenscht, thans tot het aanvragen van de noodige gelden over te gaan, waartegenover, staat, dat de door het Werkfonds toege zegde bijdrage ad f 1.800.000 ten bate van de middelen zal worden geboekt. Voor verhooging der bijdragen voor kampwerk is noodig f 576.250, voor cen trale werkplaatsen f 567.187, voor werk objecten f 251. 876 en voor cursussen voor en herscholing van werkloozen f 404.687. RUILVERKAVELING TE STAPHORST GE-EINDIGGD. Laatste acte gepasseerd. Voor Staphorst was het Zaterdag j.1. een zeer belangrijke dag. Aan den ruil- verkavelingsarbeid, gedurende 12 jaar met ernst beoefend, is namelijk een einde gekomen, door het passeeren van de ruilverkavelingsacte, die aan alle eigenaren van de vroegere gronden hun eigen kavel verzekert. De dag heeft een eenigzins feestelijk karakter gedragen. Naar 't hotel Waan ders in Staphorst, waar de acte zou worden get.ekend; was een excursie georganiseerd, die meegemaakt werd door allen, die in al die jaren in eenigor kopje aanreikte, hoe gaarne had hij dan wat verder gegrepen dan het kopje, het handje aangepakt en er zijne lip pen op gedrukt. Wat Zou hij dat vu rig wenschen Piet moest erkennen van ja en zijn langdurige overpeinzin gen brachten hem tot het resultaat, dat hij eigenlijk verliefd was op Ella Niet zooals vroeger op Ida, neen, het was heel wat anders toen was het meer bewondering., Nu ging er voor Piet plotseling een licht op. Had Ella misschien bespeurd, van welken aard zijn gevoel voor haar was en wilde zij hem reeds dadelijk toonen, dat hij geeno hoop mocht voe den En Piet peinsde en peinsde en hij kon geen andere uitlegging vinden /oor haar gedrag. Daarom kon zij niet zeggen, wat haar scheelde, daarom kon mevrouw Hoogwoud hem ook geen licht geven, daarom kwam deze thans zoo dikwijls bij hem in plaats van hare dochter alles werd Piet nu even duide lijk, maar het treurigste van de zaak was, dat hoe zekerder zijne veronder stelling werd, Ella hem slechts te bekoorlijker voorkwam. O nu onder vond hij eerst recht, wat Ella voor hem was en altijd geweest was, nu hij niet meer zoo vertrouwelijk met haar kon omgaan. En toch, hoe lief van haar, om op eene zoo bescheiden wijze te doen blijken dat zij niet genoeg van hem hield of liever zij hield wel van hem, maar nauwelijks had zij bemerkt dat er liefde in het spel was, of alles was uit. Piet begreep wel wat de oorzaak daarvan was hij was te leelijk, te af zichtelijk, dan dat eene vrouw voor hem iets meer kon gevoelen dan zuster lijke liefde. Met Ella had hij tot dus verre als een broeder omgeggaan, en nauwelijks begon hij te bespeuren dat een ander gevoel daarbij ontstond - of lei verband met de ruilverkaveling gestaan hebben. In het Hotel van Gijtenbeek te Zwol le. heeft, voor men vertrok, allereerst ir. A. G. Swart een overzicht gegeven van het werk dat tot stand kwam. Ir. Nysingh vertelde over het werk, door de ontginnings-maatschappij Overijssel verricht. Tenslotte bracht de heer V an Leusen dank aan allen die aan dit werk hun krachten gaven. Ook de Commissaris van de Koningin in Overijssel voerde het woord. Hij deelde mede, dat de heer Gorter, die zulk een groot aan deel in de totstandkoming van het werk had, benoemd was tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. AUTO IN KANAAL GEREDEN. Ter hoogte van de Gemeente Ter- donck is een personenauto in het ka naal tusschen Terneuzen en Gent ge reden. De bestuurder had eerst terzij de van den weg een onderzoek inge steld aan de voorzijde van de auto, omdat, naar hij zeide, de stuur-inrich- ting niet goed functionneerde. Toen de voorbijganger de auto even later zag doorrijden in de richting van de Nc- derlandsche grens, meende hij, dat de automobilist het defect hersteld had. Toen hij kort daarna nogmaals om keek, zag hij echter geen spoor meer van de auto. Uit de sporen op den weg kon worden afgeleid, dat de auto van den weg, die vlak langs het kanaal loopt, was afgeraakt en in het water terecht gekomen. Hoewel direct pogin gen werden aangewend om den auto mobilist te redden, mocht zulks niet gelukken. De auto zat geheel onder water. Omtrent de identiteit van het slacht offer bestaat nog geen zekerheid. De voorbijganger kon slechts enkele vage aanwijzingen geven. VLUCHTELNG VOORTAAN EEN ONGEWENSCHTE VREEMDELING. Vluchteling is hij, die onder druk der omstandigheden zijn land heeft verlaten fiancieele middelen doen niet terzake en geldt voor hen, die na 1 Maart 1938 binnenkwamen. De Minister van Justitie heeft een rondschrijven gericht aan de procu reurs-generaal bij de Gerechtshoven en de verschillende politioneele auto riteiten inzake het vluchtelingen vraagstuk. De stand van zaken is thans zoo, al dus de Minister, dat, sedert dit vraag rtuk accuut werd, een vijf- of zestal jaren verstreken zijn, gedurende wel ke een voortdurende toevloei-ing van vluchtelingen naar ons land heeft plaats gevonden. Ons land herbergt dan ook vele duizenden van deze vreemdelingen. In plaats van een ge leidelijke opklaring brengt de stand van liet vluchtelingen vraagstuk toe- liever nog vóórdat hij het bespeurde - of zij had het ontdekt en hunne verirou welijke verhouding afgebroken. Piet gevoelde zich wel ongelukkig juist in zijn ziekte was Ella hem nog veel liever geworden dan tevoren, juist nu had hij leeren gevoelen, dat hij haar zoo noodig had. Als hij iets op zijn hart had, dan moest hij het zeggen welnu, tot dusverre had hij dan altijd tot Ella gesproken, maar wat zou hij nu doen Juist in dit geval kon hij niet tot Ella ronduit spreken. Piet zocht met de oogen naar zijn ouden trouwen vriend, het „Buch der Lieder" 't was in lang niet opgeslagen maar toch na eenig rommelen kwam het van onder een hoop boeken te voorschijn. Het trof Piet thans hoe smerig het er uitzag, bovendien was het geheel los in den band. Dat boekje is ten minste ge bruikt, dacht hij ja wat had hij dik wijls daarin gelezen, toen hij nog zoo verliefd was op Ida en later toen Ida hem gezegd had, dat zij nooit zijne vrouw zou worden, wat had dat boekje hem toen dikwijls gezegd, hoe het er in zijn hart uitzag. Én dan dien eenen keer, toen Ella dat versje had opgesla gen om hem te troosten „Alles, Alles darfst du lieben," had zij tot hem ge zegd en hij had haar toen gevraagd of zij dit meëtide. Zou Ella coquet zijn Neen, zij, had maar een versje gezocht, waar een troostgrond in lag dieper had zij toen zeker niet doorgedacht. „Ja zeide Piet, het boek dichtslaan de, „een gek ben ik, niets als een gek!" Wordt vervolgd IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1