TR1UMPH ROOK DE BESTE 1 CENT SIGARET ZATERDAG 21 MEI 1938. No. 59 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR W1ERINGEN EN OMSTREKEN h GEL OUTER D 29e JAARGANG WIERINCER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. Wat is rflussolini's doelwit UITGEVER CORN. J. BOSKER hu. WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wlerlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer Van 1 5 regels f 0.10 f 0.60 Gevreesd zijn Naar uit de Italiaansche pers blijkt wordt de volle nadruk gelegd op Mussolini's verkla ring, dat Mussolini de victorie van Franco wil en Frankrijk die van Barcelona. Bovendien wordt de heele Tsjechische kwestie op dit oogenblik op duidelijke wijze onderstreept. Men commenteert het bezoek van Litwinof aan Parijs en men gelooft aan een nauwe Fransch-Russische samenwerking, die op het oogenblik nu de spanning tusschen Italië en Frankrijk zeer groot is van buitenge wone beteekenis kan zijn. Aldus de Italiaan sche pers. De rede van Mussolini te Genua, een stad, die de „Dominante" de beheerscheres wordt genoemd, heeft een niet te ontkennen con sternatie gebracht. Waarheen wil Mussolini tezamen met zijn Duitschen collega Alle in- lichters worden uitgevraagd uit te vinden, waar „Benito" heen wil en tot welke hoogten de nationaal-socialisten het brengen willen. Bij de beoordeeling van Mussolini's rede voering zeggen de psychologen De redeneering van Mussolini is waarom moet ik kleiner zijn dan een Tiberius,, een Caesar, een Hadrianus, een Brittanicus, Ger- manicus en Augustus Ik ben nog betrekke lijk jong en over mijn vialiteit valt niets te klagen. Nog onlangs ben ik de stichter van een imperium geworden en de keizerskroon heb ik grootmoediglijk Victor Emanuel op het hoofd gezet. Maar wanneer ik zoo de kaart van het vroegere imperium bekijk, vind ik dat ik nog veel te kort schiet. Duitschland is veel grooter en als straks het „Reich" de ou de koloniën terughaalt, maak ik, uit histo risch oogpunt gesproken, eigenlijk een poo- ver figuur. Met de vereeniging aller Duitschers gaan oude droomen in vervulling, terwijl oude Ita liaansche droomen als Nizza (Nice), Savoia torigineele wieg der Italiaansche koningsfa milies) en Corsica, war de Italiaan Bona parte geboren werd (rede van Mussolini na den Anschluss) nog altijd droomen moeten blijven. Een der grootste onbekenden in de geschie denis van heden is de „hoegrootheid" van Mussolini's zelfbewustzijn en trots. Het is bekend, dat Mussolini een redevoe ringen-politiek voert, maar dat achter het openbare, achter het spontaan gesprokene, geheime bedoelingen schuilen van veel groo ter strekking. Wanneer hij reeds nu verklaart te twijfe len aan den goeden afloop van „zekere be sprekingen met een buiteniandsche mogend heid". wil dit zeggen, dat Mussolini een over eenstemming niet verlangt en niet terugkee- ren wil tot Stresa. Men voelt, dat de Spaansche oorlog bran dend gehouden wordt om eventueel te dienen tot oorlogsaanleiding en dat de Sudetenkwes tie een conditio sine qua non geworden is in de Fransch-Italiaansche besprekingen. Mussolini's Genueesche rede stemt tot be zorgdheid. Mussolini blijft „de gevreesde". Zqn vriendschap winnen is zijn vijandschap atkoopen. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE IJDELE LUITENANT. Pronkte met te veel sterren. De 29-jarige reserve-eerste-luitenanl J. C. de V., van het Vrijwillig Land stormkorps Vaartuigdienst In Den Haag was verbonden aan de niet-in- ntengingscommissie en vertoefde uit dien hoofde te Tarbas in Frankrijk. Ter gelegenheid van een parade had De V. zich vertoond in een uniform, die ter weerszijden van den kraag drie sterren had. Hij gaf aldus voor, een hoogeren rang te bekleeden dan in wer kelijkheid het geval was en had zich daarvoor Woensdag voor den Krijgs- taad in Den Boscli te verantwoorden. De verdediging van verdachte was wel zeer zwak. Hij verklaarde niet te hebben geweten, dat hij de onderschei- dingsteckenen van kapitein droeg. De president bracht beklaagde aan liet verstand, dat een dergelijke verkla ring zijn zaak er niet beter op maakte. Ook de auditeur militair was over deze houding ten zeerste verbaasd. I11 een vreemd land liggen de ster ren maar niet voor liet grijpen, meende sp ij lt 11 eisch luidde een boete van f 25 subsidair 15 dagen hechtenis. De verdediger achtte niet bewezen, dat de overtreding met opzet was ge- pleegd. Voor hij naar Frankrijk ver trok was beklaagde 2e luitenant. Rij verzocht toen zijn moeder zijn ceremö- nieel uniform op te sturen, maar er eerst een tweede ster op te zetten. Die tweede ster was echter op de verkeerde plaats bevestigd. Toen hem daarop ge wezen was, gaf hij zijn hospita op dracht het te veranderen, doch dat goeie mensch zette er in haar ijver nog een ster bij Spr. bepleitte tenslotte onbevoegdver klaring subsidair vrijspraak, nog meer subsid.air clementie. De Krijgsraad veroordeelde den ijdc- len luitenant tot f 40 boete subsidair 20 dagen hechtenis. TEWERKGESTELDEN VALLEN UITVOERDER AAN. 26 Arbeiders geschorst, 150 man in staking. Bij de uitbetaling van de weekloo- nen op een ontginning onder Rijsber- gen, welke ondernomen wordt door de i Nederlandsche Heide Mij. en in werk verschaffing wordt uitgevoerd, zijn Woensdagmiddag ongeregeldheden voorgevallen, waarbij de uitvoerder van het werk is gekwetst door een lag met een bijl, als gevolg waarvan 26 arbeiders voorloopig zijn geschorst. De arbeiders, die in werkverschaf fing; werken, welke ressorteert onder de gemeente Rucphen zijn tewerk ge steld bij de ontginning van een moe rassig stuk grond, waar zij de geheele week in het water staan. Zij werken op een basisloon van 22 cent, maar velen kunnen dit niet halen en kunnen slechts 16 tot 18 cent verdienen. Bij de uitbetaling namen Woensdagmiddag 26 man, die op eenzelfde plaats wer ken, met dit loon geen genoegen en namen bij de directjekeet een dreigen de houding aan. Drie hunner wonden zich zoo op, dat zij den uitvoerder van het werk, den heer Daamen uit Rucphen, aanvielen en met een bijl aan schouders en arm wondden. Ook een voorwerker werd aangevallen, doch deze wist den slag met een schop nog juist te ontwijken. De ijlings ontboden marechaussee arresteerde de drie aanvallers van Daamen, maai' heeft hen later weer op vrije voeten gesteld. Een onderzoek wordt ingesteld naar degeen die den slag heeft toegebracht. Ook de 26 arbeiders, die hadden gepro testeerd, zijn voorloopig geschorst. Donderdagmorgen zijn de 156 bij de werkverschaffing -tewerk gestelden niet aan het werk gegaan. Te Rucphen hebben zij in de straten gedemon streerd voor het huis van den burge meester en dat van den uitvoerder van het werk. Tenslotte trok men naar het stadhuis, waar burgemeester J. J, van Buitenen een conferentie had met den voorzitter van den R. K- Werklieden- bond en den ChristeHjken Werklieden- bond. Van het resultaat van dit onder regeling noodzakelijke herziening in houdt, juichten zeer vele leden toe Wel betreuren verscheidenen hun ner het, dat het wegnemen van onge lijkheden geschiedt door verhooging van de druk op de minder belaste in plaats van door verlaging van de druk op de zwaarder belaste groepen. Zij begrepen echter, dat ook hier het be lang van de schakist de doorslag heeft moeten geven. Bij vele leden zou een verhooging van het heffingspercentage der omzet belasting, welke de Regeering in haar financieele overwegingen heeft betrok ken, ernstige bedenkingen ontmoeten. j.KARIMATA" NAAR „LUTINE" Indien de weersomstandigheden gun stig zijn, zal Zondag de grootste tinbag germolen ter wereld, de ,,Karimata" van de werf van L. Smit en Zn. te Kin derdijk, naar Terschelling worden ge sleept om, zooals bekend, een poging te wagen het goud van de „Lutine" op te baggeren. De baggermolen zal door sleepbooten van L. Smit en Co's internationalen sleepdienst worden getrokken. RADIJS MET EEN TROUWRING Een geval, dat doet denken aan de bekende geschiedenis van het Vrouw tje van Stavoren, dat haar ring in zee wierp, welke haar later door een visch werd terugbezorgd, heeft zich in Oud Gastel voorgedaan. Alleen was het hier geen visch, doch een radijsje, dat een verloren ring terugbracht. In den loop van het vorige jaar was de bij haar zoon inwonende moeder van den heer A. aan den Rijpersweg in den tuin haar gouden ring kwijtge raakt. Zoeken leverde geen resultaat. Groot was haar verbazing, toen dezer dagen bij het radijs plukken haar trouwring te voorschijn kwam. Een radijsje was er aan vastgegroeid, FEUILLETON. 39.) En ging ld a's vader verder Jij zelve hebt mij er het eerst op gebracht, door te spreken over mijne speculaties, waar-| van je gehoord hadt. Ik vormde toen het plan j om je te doen gelooven, dat wij geruïneerd waren, dan kon je kennis maken met den arbeid dan zou je zien hoe moeilijk het geld, dat je met handenvol kondt wegwerpen, soms verdiend moet worden dan zou van Almen na zijne terugkomst uit Australië kun nen toonen of hij je waarachtig liefhad. Denk niet, kind, dat het mij gemakkelijk viel dit besluit te nemen je hadt eens moeten zien hoeveel het mij kostte om je dit ver driet aan te doen, want dat het een zware slag voor je zou wezen, daarvan was ik over tuigd menigmaal veranderde ik weder van plan, door den wensch je maar zooveel mo gelijk ongestoord te laten genieten. Toen ge beurde dat geval met Gijs. Het spijt mij, dat ik het hier even in herinnering moet bren gen. Ik zag welk een diepen indruk het op je maakte en ik hoopte dat het misschien tengevolge zou hebben, dat je althans wat minder lichtzinnig zoudt worden. Ware dit het geval geweest, dan had ik mijn plan waarschijnlijk nog niet volvoerd. Maar ik be speurde al spoedig, dat je al het mogelijke deedt om de herinnering aan dat droevige ongeluk uit je gedachten te verbannen, en oen paar maanden daarna was je weer de oude, üchtzinnige Ida. Toen nam ik mijn be sluit en beloofde mij zeiven plechtig het te volvoeren. 1 „Wat het mij later gekost heeft, Ida, kan ik je niet zeggen reeds den eersten avond, nadat je van het bal teruggekeerd waart, had ik spijt, want ik had zoo'n innig medelijden met je. Ik had het mij echter vast voorgeno- j men en ik had lang genoeg over de zaak ge- dacht om niet te weten, dat, als ik er van te- ïugkwam, ik toch geen vrede met mij zeiven zou gehad hebben. Had ik kunnen vermoe den, mijn lief kind, wat er later moest gebeu ren, dat je maanden en maanden onder eene onverdiende schande zoudt gebukt gaan, neen, dan had ik het zeker niet gedaan. Wat ik in dien tijd geleden heb, Ida, heb Je nooit begrepen niet alleen drukte mij de schande, waaronder Je gebukt ging, maar ik was ook aan het grievendst zelfverwijt ten prooi, want al dat ongeluk kwam door mij, ik had het op je hoofd gebracht. ..Je weëT welke moeite ik mij gegeven heb om het geheim te ontdekken, maar alles was te vergeefs. Menigmaal is toen het denkbeeld in mij opgekomen, om te toonen, dat wij niet arm waren, dat je dus tot dergelijke valsche middelen volstrekt niet je toevlucht behoef- det te nemen om aan den kost te komen, maar het middel stuitte mij. Vooreerst zou jij niet hebben kunnen getuigen, dat Je er mede bekend waart geweest, dat ik rijk was gebleven, en dan viel mijn bewijsgrond ge heel weg, en ten andere wilde ik je niet in het denkbeeld brengen, dat geld alles kan genezen. Arm maar eerlijk waren wij ln Bij - sterdam gekomen en eerlijk zouden wij het ook weder verlaten. Toch is het mij een innige troost geweest, Ida, te zien hoe je je onder het ongeluk hebt gehouden, zóó als ik het misschien nimmer verwacht had. Je hebt je wil geheel naar de omstandighe den leeren schikken ik zag wel hoezeer het tegen je gevoel streed om die betrekking bij mevrouw van Darsten te aanvaarden, maar je deed het toch, alleen om aan de weduwe van Gijs haar volle loon te kunnen uitbeta len en later die opoffering van dat collier, Ida, het kostte je oneindig veel, maar je hebt het toch vrijwillig gedaan. En nu, nu alles zich ten beste heeft gekeerd, nu ik zeker weet dat je een man krijgt die bereid was niet alleen je armoede maar ook je schande met je te deelen, zal je mij, naar ik vertrouw, niet verwijten, dat hetgeen ik gedaan heb onnut is geweest. Heb ik gedwaald, Ida, ver geef het mij dan, maar ik verzeker Je plech houd zal afhangen of de geschorsten weer aan het werk kunnen gaan en oi hun het volle basisloon zal worden uit betaald. Vermoedelijk zullen de drie aanvallers van den werkuit voer der geschorst blijven. VELENGING DER OMZETBELAS- MET VIJF JAAR. Opheffing niet verantwoord. Blijkens ljet voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent de herziening der Omzetbelastingwet erkent men vrij algemeen, dat de voorgestelde ver lenging met vijf jaar van den geldig heidsduur der wet thans noodzakelijk is. Men meende, dat hij den huldigen stand van lands financiën het prijs geven van de zeer belangrijke baie, welke de omzetbelasting oplevert, een niet te verantwoorden daad zou zijn, welke ook voor het bedrijfsleven nadoe lige gevolgen zou hebben, Dat het ontwerp tevens een min of meer uitgebreide technische, door ver- schillende onjuistheden in de geldende JONGETJE IN BRAND GERAAKT. Gevaap van stopcontact. Donderdagmiddag stak het drie jarig zoontje van de familie Romijn te Barneveld een spijker in een stopcon tact, het geen kortsluiting veroorzaak te, Er ontstond plotseling een groote vlam, waarna de kleertjes van het kind in brand geraakten. Onmiddellijk kwamen de ouders toe snellen. Zij wisten het vuur na weinige N.V. WACO AUTOBUSDIENSTEN Vanaf 15 Mei geheel gewijzigde dienst en tariefregeling. Vanaf Maandag 9 Mei 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs en aan onze kantoren. tig, dat alleen de overtuiging, dat het voor je waarachtig geluk noodig was, mij kracht kon geven tot zulk een besluit." De meest verschillende gewaarwordingen hadden zich gedurende dit verhaal in het gemoed van Ida verdrongen. Eerst had zij alleen vreugde gevoeld, maar spoedig was de vreemde gedachte bij haar opgekomen „was alles wat haar getroffen had, dan maar schijn geweest Neen, een gedeelte, het ergste ge deelte er van althans niet en dat was toch voortgekomen uit eene oorzaak, die slechts in schijn bestaan had. Maar aan den anderen kant gevoelde zij ook diep, hoe groot de lief de van haar vader moest zijn, die hem tot zoo iets in staat had gesteld hij had immers j zeker niet minder geleden dan zij. Toen hij uitgesproken had, zeide zij innig geroerd „Ik weet, vadertje, ik weet dat u alles voor mij doet. En daarom ben ik u ook dankbaar, dat u mij dien leertijd hebt laten doorloo- pen ik geloof dat ik dien zeer noodig had. Maar nu is het voorbij en mijn schoonste wenschen zijn vervuld," voegde zij er bij, een blik vol liefde op van Almen werpende „o ik kan mij er nog niet in denken. Weet niemand er iets van „Je hebt wel begrepen, dat ik van Baaten alles heb medegedeeld hij alleen was in mijn geheim en hij heeft het meesterlijk be waard ik geloof niet dat iemand anders in de stad er iets van weet." Ook van Almen kon geen woorden vinden om zijne verbazing uit te drukken over het geen hij vernam. Hij geloofde ook niet, dat iemand anders in de stad er iets van ver moedde. Ida was in gedachten verzonken zij ging nog eens alles na, wat er in die anderhalf jaar was gebeurd en zij moest toegeven, dat haar vader werkelijk een groot resultaat had bereikt. Hij had haar karakter gevormd en tevens haar den waarborg geschonken dat haar aanstaande echtgenoot een man was, die haar waarachtige liefde toedroeg. „Ik heb nog een groot voordeel te noemen," zeide de heer Hartema, „dat wij door onze handelwijze hebben verkregen. In de eerste plaats, dat weet je, Ida, sta jij bovenaan bij mij, maar ook in Piet stel ik het grootste belang. Wat zeg je, Ida, van de verandering tij hem vroeger een luie kwast, die alleen geld kon verteren nu een ernstig degelijk man, die zich ook in ons ongeluk van de gunstigste zijde heeft doen kennen. Zie je, Ida, in den'arbeid ligt zegen, dat is zeker, maar de meeste menschen hebben buiten dien een prikkel noodig om aan den arbeid te gaan, en dan ondervinden zij later den zegen eerst. Kun je nagaan hoeveel jaren Piet nog gestudeerd zou hebben, als hij al tijd een rijken oom Hartema had gehad En nu is hij letterlijk' in één jaar geheel klaar. Ik verheug me innig ook voor Piet ik houd inderdaad veel van hem en ik heb voor hem ook gezorgd. Hij komt van middag hier, Ida, en dan zal je hem zeggen, wat ik met hem toch voor heb, zoodra hij gepromo veerd is." „Komt Piet hier riep Ida opgeruimd uit, „o dat is heerlijk." „Maar nu moet ik eerst nog aan mijn doch tertje teruggeven, wat ik van haar geleend heb." en de heer Hartema sloot eene kast open en haalde daaruit al de sieraden die Ida hem vroeger had gegeven om te verkoo- pen. Het collier was ook daarbij. De tranen schoten Ida in de oogen. „U hebt dus niets verkocht, vader „Waar denk je aan Ik heb alleen willen zien hoe ver mijn kind zich wilde opofferen." Van Almen en Ida waren nog niet geheel bekomen van de verbazing, waarin de open baring van den heer Hartema hen had ge bracht. Telkens schoot Ida iets nieuws te binnen. „En hebt u straks niet gezegd, dat u het kapitaal, dat van Almen in zijn zaak noodig heeft, mij als bruidschat woudt geven, va der „Ik heb gezegd, dat Kamper dat doen wou, maar nu Kamper en ik dezelfde persoon zijn, komt het vrij wel op hetzelfde neer." „Mijnheer," zoo sprak van Almen met van minuten te dooven, het ventje was ge heel met brandwonden overdekt en is in levtensgevaarlijken toestand naar het Diaconessenhuis te Arnhem ver- voerfcb KLOOSTERZUSTER GEDOOD Val van 7 meter hoogte. Donderdagmiddag 3 u. is zuster Wil- helmina (in de wereld M. Noordman) van het Franciscanessenklooster te Eemnes, van de eerste vei'dieping van het klooster - een hoogte van zeven meter - gevallen. Zwaar gewond werd zij opgenomen. Eenige uren na het ongeluk is zij aan de hekomen verwondingen overleden. Zuster Wilhelmina, die Zaterdag in het klooster te Eemnes is gekomen, was 52 jaar oud. CRISIS BUREAU. HANDELSERKENNINGEN GROENTEN EN FRUIT De Nederlandsche Groenten- en Fruit Centrale vestigt er nogmaals de aandacht op, dat het verboden is, een groenten- of fruitwinkel, ventwijk, of welken anderen vorm van handel in groenten en fruit ook, te beginnen, alvorens de Centrale dezen als zooda nig heeft erkend. Voorts ontraadt zij een ieder. een groenten- of fruitwinkel, ventwijk enz. over te nemen, alvorens zich bij de Centrale te hebben vergewist, dat men voldoet aan.de voor erkenning gestel de vereischten, aangezien bij koop of verkoop van een groenten- of fruitwin kei, ventwijk, enz. de handelserken ning niet mede op den koopèr overgaat. OPGAVE VAN EIGENHEIMERS, GETEELD OP TUINBOUWTEELT VERGUNNING. De Nederlandsche Groenten- en Fruit Centrale maakt bekend, dat die telers, die op hun tuinbouwteeltvergun ning vervroegde Eigenheimers telen, vóór 15 Juni 1938 aan hun veiling, op gave moeten doen van de oppervlakte, die zij met deze Eigenheimers betelen, onder vertoon van hun vergunning. Deze opgave is vereischt om deze Eigenheimers in aanmerking te doen komen voor de minimum- en vergoe- dingsprijzen voor vroege aardappelen te stellen... Telers, die in het bezit zijn van een tuinbouwteeltvergunning uitsluitend voor plantaardappelen, komen voor deze regeling niet in aanmerking. aandoening bevende stem, „hoe zal ik u ooit genoeg kunnen danken, voor hetgeen u voor mij doet Eerst vertrouwt u mij het liefste wat u hebt en nu stelt u mij in de gelegen heid haar op een voet te laten leven, zooals ik het zoozeer voor haar wenschte en zooals haar ook toekomt. Wat zullen mijne ouders blij zijn Van Almen greep de hand van den Heer Hartema en drukte die innig. De heer Harte ma hield die hand van zijn aanstaanden schoonzoon vast en zag hem in de oogen, toen hij zeide „Wat ik voor je doe, van Almen, is niets in vergelijking van hetgeen je, daar vertrouw ik vast op, voor mij doen zult, want je zult mij mijn levensdoel doen bereiken jij zult mijn dochter gelukkig maken." „Dat zal mij niet zwaar vallen," zeide van Almen lachend, „want het zal het eenige middel voor mij wezen, om zelf gelukkig te zijn." Hier tikte de huisknecht aan de deur hij kwam zeggen, dat de koetsier er was om te vragen, hoe laat de paarden vóór moesten wezen. Van Almen en Ida zqgen elkander verwonderd aan. „Ik had gedacht," zeide de heer van Almen, „dat jelui met dat mooie weer wel eens een toertje zoudt willen maken. Is dat zoo, zeg dan hoe laat je de paarden hebben wilt." „Een toer te paard, vader riep Ida uit. „Ja, of wou je liever met rijtuig „Neen, neen," zeide Ida haastig haar vu rige wensch zou vervuld worden „maar hebt u dan ook rijpaarden gekocht Die twee schimmels waren dus ook van u (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1