B.GAZA 29e JAARGANG DINSDAG 31 MEI 1938. No. 62 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDARTS ELKEN DONDERDAG VAN 9^-1 UUR. GELOUTERD N.V. WACO AUTOBUSDIENSTEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maande© t 1.25. UITGEVER BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Iedere regel meer f 0.10 Van 1 5 regels f 0.50 CAFÉ R00B0L Markt SCHAGEN blijft spreekuur houden BINNENLANDSCH NIEUWS. KWALITEIT VAN AUTO-BENZINE WORDT OPGEVOERD. De speciale soorten zullen niet meer verkrijgbaar gesteld wor den met ingang van 1 Juni. Sinds een aantal jaren brengen de benzine-maatschappijen naast de ge wone motor-benzine ook een speciale en duurdere kwaliteit in den handel De gewone benzine was voor normaal gebruik zeker voldoende, maar voor au tomobiel- en motorrijwielmotoren met hooge compressie-verhoudingen kon deze niet voldoende „klopvast" worden genoemd. De motoren, welke thans worden ver vaardigd, zouden ongetwijfeld een be tere krachtsontwikkeling en een gun stiger verbruikscijfer toonen, wanneer benzine van een hoogere „klopvast heid" zou worden gebruikt. Daarom hebben de benzine-maat schappijen besloten de kwaliteit der normale benzinesoorten met ingang van 1 Juni a.s. belangrijk op te voeren. Deze nieuwe kwaliteit zal ook vol doende zijn voor die motoren, welke tot dusver speciale brandstof noodig hadden. Aangezien nu aan een speciale kwa liteit motorbenzine geen behoefte meer bestaat, zal de verkoop hiervan worden stopgezet. Was de normale benzine voor 19 van de 20 auto's tot nu toe voldoende, en behoefde slechts de twintigste auto benzine van betere kwaliteit, dus met meer „klopvastheid"), in deze verhou- dirg is den laatsten tijd een groote ver andering opgetreden. Het aantal auto's met motoren van hooge compressie- verhoudingen neemt hand over hand tot en verhoudt zich tot hgt aantal auto's met motoren van lagere compres sie-verhoudingen als 1-1. Deze omstandigheid heef: de bcn- eine-maatschappijen tot bovengenoemd besluit geleid. De benzine van betere kwaliteit kost tot nu toe twee cent duurder dan de gewone benzine. De benzinesoort, die met ingang van 1 Juni a.s. in den han del zal worden gebracht en zeer veel overeenkomst vertoont met de duur ste kwaliteit, zal echter in prijs niet hooger zijn dan de normale benzine, die tot nu toe verkrijgbaar is. Dit beteekent dus, dat voor liet gros FEUILLETON. 43.) Ella verschoot van kleur. Als Piet zoo iets belangrijks had mede te deelen, dan was het toch vreemd, dat hij den geheelen morgen voorbij had laten gaan zonder naar haar te vragen. Piet merkte die kleur op. „Ik wou je eens vertellen," ging Piet voort, „dat mijn oom Hartema nooit arm is geweest, dat hij nog alles bezit, wat hij vroeger had, en dat hij alleen om zijne dochter en mis schien ook eenigzins om mij, den schijn heeft aangenomen, alsof hij geruïneerd was." „Wat riep Ella' verbaasd uit. Piet vertelde haar alles, wat hij den vori- gen dag omtrent die zaak op Dalrust gehoord had. Vervolgens deelde hij haar mede, wat de heer Hartema voor hem zou doen „dan, El la," zeide hij, „kom ik dadelijk in eene bloei ende zaak. Het gaat mij wat dat betreft zeker al te veel voor den wind. Als nu mijn hoogste wensch maar vervuld kon worden, Ella, want dat zou mij nog meer waard zijn.' Ella wist niet wat zij daarop zeggen moest 2ij zweeg. „Ella, heb je nog wel eens in mijn „Buch der Lieder" gelezen in den laatsten tijd „Neen, mijnheer, nooit weer na dien eenen keer," zeide Ella blozend. „Nu, dan moet je dit versje nog eens le zen." En Piet gaf haar het „Buch der Lieder," dat nu bijna geheel uit elkander hing en wees haar het volgende versje aan „Sie liebten sich Beide, doch Keiner Wollt' es dem Andern gestehn Sie sahen sich an so feindlich, Und wollten vor Liebe vergehn." „Is het zoo niet met ons gesteld, Ella vroeg Piet, haar met een teederen blik aan ziende. Ella kleurde sterk en bracht met moeite uit „Dat geloof ik nietik heb u nooit vijan dig aangezien." der automobilisten en motorrijders de benzineprijs vooralsnog niet zal wor den verhoogd. Voor hen, die tot nu toe de dure soort gebruikte, beteekent het besluit der benzine-maatscliappijen zelfs een verlaging. Overigens vestigde men er onze aan dacht op, dat de vaststelling der ben- zine-prijzen o.a. afhankelijk is van den Gulf-prijs. Mocht die verhoogd worden, dan is het niet uitgesloten, dat de ben zineprijs over de pompen ook ver hoogd zal worden. Maar zooals gezegd, daarvan is vooralsnog geen sprake. VERVAARDIGING VAN MELKWOL. Leidsche Wolspinnerij koopt de licentie. Naar men meldt, heeft de N.V. Leid sche Wolspinnerij te Leiden van de N.V. Hollandsche Industrieele Mij. voor bereiding van textielcase-ine aan gekocht de licentie voor liet vervaardi gen in Nederland van melkwol, vol gens het Italiaansche lanital-procédé- Ferretti. De N.V. Leidsche Wolspinnerij werd 28 Juli van het vorige jaar te Amster dam opgericht door de heeren W. Wil- lcms (W. Willems en Cie.), P. Reif (Karseboom en Co.). N.V. Winkelmans mij., alle te Amsterdam en het Belgi sche wolconcern La Vesdra S.A. te Brussel. DICHTERLIJKE BOUWER. Voor de electrificatie van het midden net der Spoorwegen moesten 35 onder stations en schakelgebouwtjes worden geplaatst, waarvoor de bouwvergun ning van de gemeenten noodig was. Deze gebouwtjes zijn van eenvoudige en moderne architectuur. Alle gemeenten gaven welwillend hun toestemming, op één na, de ge meente Vught., die geen plat, doch een hellend pannedak op het huisje wensch te. Alle pogingen, de gemeente tot an der inzicht te brengen, waren vruchte loos. Een geheel nieuwe constructie moest worden ontworpen, die aanmer kelijk duurder uitkwam. De bouwer heeft zich echter niet onbetuigd gelaten. In den gevel heeft hij een decoratieven gedenksteen doen metselen, die veel heeft van een nar renkap, met in het midden het jaartal 1937 en het gedicht Van binnen nieuw, Van buiten oud, Zoo wil ons Vught, Dat wordt gebouwd. HARINGVENTERS WENDEN ZICH TOT DEN MINISTER. De Algemeene Ventersbond te Rotter dam heeft bij den Minister-president, langs telegrafischen weg aangedrongen op 't spoedig nemen van maatregelen in het conflict in het haringvisschers- bedrijf, teneinde tot voldoenden aan- voer van haring te komen. De toestand van de venters geacht. wordt onhoudbaar „Maar de andere regels, Ella de twee eer ste en de laatste Ella werd zoo verlegen, dat zij het wen- schelijk achtte de kamer te verlaten. Maar Piet vatte haar hand en hield haar tegen. „Neen, Ella, je gaat nu niet weg. je zult nu hooren wat ik je zeggen wil. Ja, bij mij is het waar, ik verga van liefde voor je je weet hoeveel ik van 't jaar heb gewerkt, ge blokt, gezwoegd om mijn einddoel te bereiken, en nu het bijna bereikt is, nu ik een positie zal krijgen, die mij overgelukkig moest ma ken, nu voel ik eerst goed, dat dit alles mij alleen tot droefheid stemt, omdat ik jou moet verlaten, tenzij je zoudt kunnen besluiten om me later te volgen. Zeg, wil je dat, Ella, wil je dat Ella antwoordde niet, maar de tranen kwa men haar in de oogen. Een zalig gevoel door tintelde haar, maar zij kon geen woorden vinden. Piet vatte dit op als een weigering. Hij liet hare hand los en riep op hartstoch telijken toon uit „Ik had er aan moeten denken, Ella, dat ik een monster ben, dat ik te leelijk ben, dan dat ooit eene vrouw mij tot man zou willen hebben, dat ooit een meisje mij an ders zal kunnen behandelen, dan als een zuster. Vergeef mij, dat ik het weer vergeten was," zeide hij, „denk dat ik mij zeiven bijna nooit zie. Maar je hebt gelijk ik heb hier geen spiegel op mijn kamer, alleen om mij zeiven niet te zien, en nu vraag ik jou of je je leven lang op mijn leelijke tronie wilt tu ren. O het is onzinnig, onzinnig vergeef het mij Ella, en denk dat ik het alleen deed omdat ik je zoo lief heb." Hij viel op een stoel neder en liet het hoofd mistroostig op de handen vallen. Ella ging een schrede naar hem toe en zeide met eene stem, die hem als heerlijke muziek in de ooren klonk „Neen, dat is het nietdenkt u dat ik meer om uw uiterlijk, dan om uw hart zou geven Dan kent u mij nog weinig. Maar er is voor mij een ander bezwaar „Welk vroeg Piet, „welk Iets anders is misschien op te lossen, maar mijn uiterlijk zal ik als een "vloek mijn geheele leven blij ven ronddragen." „Ik meen, dat ik niet weet of uwe liefde HAANTJES OF HENNETJES. Japansche sexer komt terug. De Japansche sexer S. Isa. die hier te lande in het broedseizoen eenige hon derdduizenden ééndagskuikens heeft gekeerd, is in den loop van deze maand weer naar zijn vaderland terugge keerd. Het voornemen is, dat zijn orga nisatie hem het volgende jaar met een paar assistenten weer naar ons land zal sturen. Hoewel velen in ons land ook wel de ze kunst van sorteeren van haantjes en hennetjes bij eendagskuikens schij nen te verstaan, zijn de resultaten van den Japanschen sexer tot nu toe aan merkelijk gunstiger gebleken. lTij ver gist zich slechts bij hooge uitzondering. De Regeering zou overwegen den maatregel in het levon te roepen, dat bij het sorteeren de haaltjes dadelijk moe ten worden afgemaakt of naar het Rijkspluimvee-Instituut te Beekbergen worden gezonden, om fraude in den handel van deze eendagskuikens te voorkomen. FRIESCHE GESCHENKEN VOOR DE PRINCESSEN. Mevr. Lutske Vonk-Mighels te Ure- terp heeft namens de Friesche vrou wen Prinses Julia na een groote pop aangeboden, die sprekend op de Prin ses gelijkt. Deze pop is aangekleed met een Friesch costuum, geheel overeen komend met dat, wat de Prinses inder tijd is aangeboden. Prinses Beatrix heeft een volledig ameublement voor een kinderkamer gekregen, dat geheel gelijk is aan een ameublement, hetwelk in een oud-Hin delooper kamer behoort. Het bestaat uit een tafel met vier stoeltjes in de vier typische Hindeloo- per kleuren rood, creme, blauw en groen, een tweepersoons-kinderbankje, een kindertafelstoel op wielen, met vuurtest, een wieg met antiek wiege- dekentje enz., een wandkastje, een bijzetbankje met spiegel, een twee dee- lige glazen kast en voetstuk, waarbo ven het Hindelooper wapen, een thee tafel (vaste driepoot), een oud-Holland sche tafel met twee hangbladen, een driedeurskastje en een halvemaan tafeltje of kaptafeltje. Verder een pa pierbak, een voetenbankje, cactuspotje en twee drinknapjes. In de glazenkast is geplaatst een servies van Workumer aardewerk, met een lepeldoosje, een Vanaf 15 Mei geheel gewijzigde dienst en tariefregeling. Vanaf Maandag 9 Mei a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs en aan onze kantoren. wel blijvend zal zijn. Herinnert ge u den tijd, nu nog maar een half jaar geleden, toen u meende, dat er voor u geen ander geluk mo gelijk was dan met uwe nichtis u zeker, dat u over een half jaar geen spijt zult heb ben over den stap, dien u nu doet „Spijtroept Piet op heftigen 'toon uit, „nooit." „Dat gelooft u nu ook en ik ben u dank baar, dat u zoo over mij denkt, maar het is toch niet onnatuurlijk, dat die vrees bij mij opkomt, en als het gebeurde, dan zou ik diep, diep ongelukkig wezen en u zoudt het zeker niet minder zijn. Wat zou het leven dan voor ons worden „Maar, Ella, ik heb jou lief en niemand anders." „Laat mij u eens een vraag stellen. Hadt u uwe nicht vóór een half jaar niet even lief als mij nu „Wel even lief," zei Piet, „maar niet op de zelfde wijze het is waar, dat ik Ida toen bewonderde, dat zij in mijn oogen bijna een engel uit hooger sferen was, maar jou heb ik geheel anders lief nu heb ik het gevoel, dat ik je niet kan missen, dat ik je noodig heb, volstrekt noodig, Ella. Geloof me, het is het zelfde niet als toen met Ida dit zal blijven, het andere was voorbijgaand. Geloof me, El la," Piet vatte hare hand en drukte die in nig, terwijl zij die niet terugtrok, „geloof me dat ik je moet hebben, dat ik het niet zonder je kan doen." „Ik zou zoo gaarne overtuigd willen wezen, dat werkelijk in mij uw geluk was gelegen, dan zou ik geen oogenblik weifelen, maar „Zou je dan niet weifelen roept Piet verrukt uit. maar ik geloof dat wij niet te haastig moeten wezen. Laat ons nog een half jaar wachten, denkt u dan evenzoo over mij als nu, dan zal het mijn hoogste geluk zijn uwe vrouw te worden." „Een half jaar roept Piet mistroostig uit, „dat is eene eeuw, Ella, wees nu zoo ei genzinnig niet, geloof me, dat ik je innig lief heb." „Ik geloof dat, want anders had ik u ze ker niet gezegd, dat ik uwe vrouw wil wor den, maar voor uw eigen geluk wil ik u nu nog niet binden. Spreekt u maar eens met theekistje en een presenteerblaadje. Bij dit alles behoort nog een oude Friesche stoeltjesklok. Over dit klokje hangt een antiek kleedje, een geschenk van de echtgenoote van den commis saris der Koningin in Friesland. DE SCHATTEN OP DEN ZEEBODEM De Rotterdamsche uitvinder Stobbe, die reeds jaren lang proeven neemt met een tank, die als zij in het water wordt neergelaten zichzelf den bodem in graaft, die men ook weer kan doen stij gen en waarin men kan afdalen, heeft op deze vinding octrooi verkregen. Dit werktuig, in hoofdzaak bestemd om gezonken schepen en ladingen te lichten zal worden beproefd op een schoener geladen met tin en koper, die 70 jaren geleden 3 Km. uit de kust tusschen Goeree en Voorne is gezonken De tank zal binnenkort te Rotterdam gedemonstreerd worden. Behalve voor het bergen van schepen en ladingen zou zij ook voor den bouw van brugpij- lers kunnen worden gebezigd. SLAG VAN AUTOSLINGER. Toen de 21-jarige F. Govers te Oss, den motor van zijn vrachtauto aanzet te, werd hij zoo hevig door den slinger getroffen, dat hij naar het St. Anna Ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hij is overleden. Een gouden tientje kost f 12.50. Op aandrang; van groote bankinstel lingen in den lande is sinds enkele da gen de Nederlandsche Bank er voor het eerst sinds 1926 wederom toe over gegaan op groote schaal gouden tien tjes af te geven., Er is hier geen sprake van het in om loop brengen van de goudmunt, daar deze goudafgiften slechts geschieden in groote hoeveelheden, uitsluitend bc stemd voor goudhandelaren en ban kiers. De prijs, die door de banken voor gouden tientjes wordt betaald, be draagt ongeveer f 12.50 maar wordt dagelijks bepaald door den metaal marktprijs. Het moet geenszins in de bedoeling liggen, dit goud verder aan particulieren te doen verstrekken. Het betreft hier een dekkingsmaat regel door verschillende banken in ei gen belang en dat van groote cliënten getroffen. PROVINCIAAL NIEUWS. Examen Middenstands-diploma Algemeene Handelskennis. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, hebben zich voor het te Alkmaar en Amsterdam (de daartoe voor Noordholland aangewezen plaat sen) op 1 Juni a.s. te houden schrifte lijk examen 251 candidaten aangemeld. Voor het mondeling examen, waar aan ook wordt deelgenomen door de candidaten, die zich hebben opgege ven voor het SPECIALE (verlichte) examen zijn ingeschreven 420 candi daten. De mondelinge examens worden o.a. te Alkmaar gehouden en zullen 21 Ju ni a.s. aanvangen. Samenstelling examencommissie. Tot Rijksgecommitteerde voor het examen te Alkmaar is door den Minis ter van Economische Zaken benoemd de lieer D. J. Scheffel, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alk maar tot diens plaatsvervanger de heer Mr. IJ. Scholten, advocaat en pro cureur te Alkmaar. Voorzitter van de examencommissie is de heer P. Heinemans te Amster dam, terwijl als secretaris is aangewe zen de heer C. van Riel, accountant te Alkmaar. BUITENLANSCH NIEUWS. „ZWITSERLAND IS GEEN DUITSCHE STAAT." De „Gazette de Lausanne" wijst in een hoofdartikel óp pan-germanistische bedoe lingen van Duitschland jegens Zwitserland. Het blad keert zich tegen zekere Duitsche publicaties, met name in een maandblad voor het Duitsche onderwijzerscorps, de leer lingen der avondscholen in Duitschland en zekere afdeelingen van de nationaal-socialis- tische partij onder de Duitschers in Zwitser land. Het Aprilnummer van dit blad bevatte een kaart van het groot-Duitsche gebied, waarop bijna geheel Zwitserland bij Duitschland betrokken werd. De Gazette de Lausanne wijst ook op het nummer van 10 April van de ..Essener National Zeitung," waarin de zelfde kaart werd opgenomen. Het blad schrijft te dien aanzien Men moet te Berlijn weten, dat Zwitser land bereid is tot alle opofferingen voor het verdedigen van zijn onaantastbaarheid en zijn onafhankelijkheid. Het is onduldbaar, dat de leiders van de nationaal-socialisten en de door de Duitsche regeering gecontro leerde bladen Zwitserland beschouwen als een Duitsche staat. Dit moet met kracht van de hand worden gewezen. HOEDENFABRIKANTEN IN HET OFFENSIEF. Met bloot hoofd loopen is ongezond Een amusant voorbeeld van de toenemende neiging in economische aangelegenheden van boven af alles te willen reglementeeren, die in sommige kringen bestaat, is een motie, welke dezer dagen is aangenomen door de K. v. K. te Montauban in Sarthe-et-Garonne. Het is hier het land van de fabrikanten van strooenhoeden, die zeer benadeeld worden door de ook in Frankrijk overwinnende ge woonte met ongedekt hoofd te loopen. Daar om zegt de motie „Overwegende dat een van de voornaamste oorzaken van den verminderden verkoop van hoeden ligt in de nieuwe mode van bloots hoofd gaan „overwegende dat het corecter is een hoed te dragen mijne moeder ik denk zeker dat zij hetzelfde zal zeggen als ik." Piet voldeed aan het verzoek van Ella. Me vrouw Hoogwoud betuigde zeer vereerd te zijn over het aanzoek om de hand harer dochter, door een man, dien zij zeer veel achting en vriendschap toedroeg, maar zij was evenals Ella van meening, dat het niet goed was te veel haast met de zaak te maken. Op hare vraag of de heer Hartema met zijne wenschen bekend was, moest Piet antwoor den. dat hij dit niet wist, maar hij dacht het wel, daar Ida reeds lang kennis droeg van zijne liefde. Piet zou echter dadelijk aan zijn oom schrijven, of hij bezwaren tegen het engagement had. Dit deed hij echter niethij schreef aan Ida. omdat hij wist welk een goede advocaat zij voor zijn zaak zou zijn, als zijn oom wer kelijk eenige bezwaren had hij voegde er het vriendelijk verzoek bij, of, als zijn oom het engagement goedkeurde, Ida dan niet eens met haar vader zou kunnen overkomen cm de zaak bij Ella en hare moeder te be pleiten, want nog een half jaar te moeten wachten, dat kwam hem zoo verschrikkelijk voor. j Reeds den volgenden morgen ontving Piet een telegram van zijn oom, waarin deze meldde, dat hij dien dag met Ida zou komen. Piet voelde zich door dat bericht zeer ver licht het was alsof hij nu zeker kon zijn, dat alles in orde zou komen. En zijn voorge voel werd bewaarheid. De heer Hartema had reeds sinds lang door Ida van de neiging van Piet gehoord en daar hij Ella van zoo'n gun stige zijde had leeren kennen, was hij er van doordrongen, dat het voor het blijvend geluk van zijn neef van de grootste waarde zou zijn, wanneer hij iemand als Ella tot vrouw kreeg. Hij sprak hoofdzakelijk met mevrouw Hoogwoud en hoewel hij toegaf dat voor de aarzeling van Ella zeer veel te zeggen was, achtte hij toch een uitstel van een half jaar niet gewenscht. Nu de zaak eenmaal zóó stond en de jongelui elkander werkelijk lief had den, want hetgeen mevrouw Hoogwoud om trent Ella mededeelde, liet daaromtrent geen twijfel, moest de kogel maar door de kerk. De heer Hartema meende, dat mevrouw Hoog woud geen oogenblik bevreesd behoefde te zijn, dat als zijn neef eenmaal met Ella ge ëngageerd was. hij ooit later tot een ander denkbeeld zou komen, daarvoor zou El'.a, aan wie hij nu reeds zoo verknocht was, hem veel te vast aan haar binden door haar lief talligheid en haar verstand. Inmiddels hadden de beide meisjes een zeer intiem gesprek gehad, waarin Ida Ella tracht te te betoogen, dat het gevoel, dat Piet voor haar had gehad, een geheel ander was, dan dat 't welk hij nu bleek te koesteren Ida bepleitte de zaak van haar neef met des te meer vuur, omdat zij zeer goed bespeurde dat zij terrein won en hare tegenpartij in den grond van haar hart eigenlijk niets liever wilde, dan haar gelijk geven. Het einde van de gesprekken was dan ook, dat mevrouw Hoogwoud en Ella zwichten voor den aan drang van vader en dochter. Het engagement van Ella met Piet zou doorgaan, maar mevr. Hoogwoud wilde, dat men het nog een veer tien dagen zou houden, omdat zij er op ge steld was dat, als het publiek werd, hare dochter uit logeeren zou gaan. Piet bood daarop onmiddellijk aan voor die eene maand eene andere woning te zoeken, maar me vrouw Hoogwoud vond dit niet goed Piet moest tot het einde van zijn studententijd bij haar blijven wonen. Ida stelde daarop aan Ella de vraag, of zij reeds besloten had bij wien zij zou gaan logeerenen toen deze vraag ontkennend werd beantwoord, drong zij er sterk op aan, dat Ella dan eenigen tijd op Dalrust zou komen doorbrengen. Dit voor stel viel algemeen in den smaak en werd met acclamatie aangenomen. De dag waarop Ella met hare moeder en Piet buiten zouden komen, werd vastgesteld en dat zou tevens de dag zijn waarop men het publiek van het engagement zou vieren. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1