29e JAARGANG DONDERDAG s JUNI 1938 No. 63 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WAARSCHUWINGEN AAN EUROPA. GELOUTERD. N.V. WACO AUTOBUSDIENSTEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. Om een mager stuk vleesch te braden. Memorial Day te Parijs. Te Parijs is Zondag de Memorial Day gevierd, welke de herdenking bedoelt van de dertigduizend Ameiïkaansche soldaten, die tijdens den wereldoorlog op de Fransche slagvelden zijn geval len. In tegenwoordigheid van Bullitt, den Amerikaanschen ambassadeur, is een godsdienstoefening gehouden. Ve teranen van het Amerikaansche Legi oen begaven zich naar den Are de Triomphe, waar Bullitt een krans neer legde op het graf van den Onbekenden Soldaat. Voorts heeft Bullitt op het Amerikaansche kerkhof te Surennes, nabij Parijs, een redevoering uitgespro ken, waarin hij o.m. zeide „De Amerikanen kunnen niet ont kennen dat een oorlog onvermijdelijk is. De tegenwoordige conflicten tus schen de in de mode zijnde ideologiën zullen den toekomstigen geslachten be lachelijk voorkomen. Wij zijn ervan overtuigd, dat. het voeren van oorlog tot regeling van de tegenwoordige Eu ropeesche conflicten gelijk zou staan met het verbranden van een huis om daarin een heel mager stuk vleesch te braden. Een oorlog zou beteekenen verwoes ting van het continent. Wij Amerika nen, wier bloed een menging vormt van bijna alle bloedsoortcn ter wereld, wij, wier leven verrijkt is en, zoo God wil, nog verrijkt zal worden, dank zij de Fransche, Engelsche, Duitsche, Itali- aansche beschavingen en dank zij de beschavingen van al de andere naties der Westelijke wereld, wij zijn ons vol komen bewust van de opmerkelijke bijdragen, die geleverd zijn door bijna alle rassen van Europa aan ons bloed aan onze beschaving. Wij gelooven aan de eenheid der Eu- ropeesche beschaving en voor ons zou een oorlog in Europa niets anders dan een afgrijselijke burgeroorlog tusschen broeders zijn. Wij zijn van meening, dat de geschil len onzer generatie door rede" en begrip moeten worden opgelost." AMERIKA HEFT DEN VINGER OP. Een stem, die van vrede spreekt Cordell Huil, de Amerikaansche Mi nister van Buitenlandsche Zaken, heeft de Europeesche landen eraan herinnerd, dat het Briand-Kellogg- pact heden ten dage niet minder bin dend is dan toen het 10 jaar geleden werd geteekend. Huil zette uiteen, dat hij met het oog op de Duitsch-Tsjechische spanning, thans nog eens den nadruk wilde leg gen op de gelofte, geen oorlog uit te lokken, omdat hij niet wilde, dat een valsche uitlegging van de politiek der Vereenigde Staten veld zou winnen. De Minister voegde hieraan toe, dat de Amerikaansche Regeering de gebeur tenissen in midden-Europa nauwlet- tend en met bezorgheid volgt. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer 1 0.10 Van 1 5 regels i 0.50 I Wij kunnen, zeide hij, onze oogen niet sluiten voor het feit, dat een uit breken van vijandelijkheden, waar ter wereld ook, een sfeer schept van algc- meene verwarring, waarvan geen mensch de uiteindelijke gevolgen kan voorzien. IIull zette uiteen, dat dit een onaf hankelijke actie van de Amerikaan sche Regeering vormde, en dat aan de verklaring geen besprekingen met de vertegenwoordigers van andere mogend heden vooraf waren gegaan. FEUILLETON. 44.) Toen Ida en haar vader waren vertrokken en Piet des avonds in de huiskamer van me vrouw Hoogwoud hand in hand met Ella ge zeten was, vroeg hij haar, toen hare moeder even de kamer had verlaten „Zeg mij nu eens, Ella, waarom je zoo plot seling veranderdet in je houding tegenover mij, toen Ida mij haar eerste bezoek bracht „Kun je dat niet nagaan, Piet „Neen mischien omdat je zaagt, dat ik anders over je dacht dan vroeger „Gedeeltelijk is dat de reden maar wou je de eigenlijke reden nu ook weten „Ja, zeg mij die, want je moogt nu geen geheimen meer voor mij hebben." „Waar staat dat vroeg Ella lachend. „Maar ik zal het je zeggen, als je mij ook een vraag beantwoordt." „Welke vroeg Piet. „Zul je haar naar waarheid beantwoor den „Zeker, waarom niet „Welnu, waarom heb je mij gisterenmorgen eerst verteld, dat je zulk een mooie positie kreëgt en mij daarna ten huwelijk ge vraagd „Dat weet ik werkelijk niet," zeide Piet. „Ik denk, omdat ik dat gemakkelijker vond." Ella boog zich naar hem toe en fluisterde „Het was niet noodig, hoor ik had je zonder dat ook even liefgehad." „Dat geloof ik, mijn engel." En Piet drukte haar een kus op de wangen. „Maar nu moet je mij nog mijne vraag beantwoorden, waar om je mij na den dag, waarop Ida hier voor het eerst was, in eens zoo geheel anders hebt behandeld „Weet je dan niet meer, wat je toen van BÜITENLANDSCH NIEUWS. HET VREESELIJKE IN DEN SPAANSCHEN OORLOG. Dinsdagmorgen om 9 uur hebben vijf vliegtuigen, die op gemiddelde hoogte vlogen, een twintigtal hommen neerge worpen op Granollers bij Barcelona. De aanval geschiedde zoo onver wacht., dat nijemand tijd had dekking te zoeken in de speciale schuilplaatsen, die in het stadje zijn aangelegd. Bijna alle projectielen kwamen neer in het centrum van de bebouwde kom. Op het oogenblik van den aanval verdrong zich een groote menigte menschen op het plein, waar de vischhal staat, om inkoopen op de markt te doen. Hier werd een ware slachting aangericht. Een der bommen trof de vischhal. Bij na alle in de hal aanwezigen werden gedood. Een deel van de hal stortte in en bedolf de aanwezigen. De hoofdstraat van Granollers is bij na geheel vernield. Vijftien gebouwen zijn hier ingestort. Na het eerste oogenblik van ontzetting, werd onmid dellijk de hulpverleening georgani seerd. Onophoudelijk werden gewon den in het Ziekenhuis aangevoerd. De doodenzaal was echter veel te klein voor het groote aantal slachtoffers, zoodat men de meeste lijken langs den muur van het kerkhof neerlegde. Er zijn vijfmaal zooveel vrouwen of kin deren gedood als mannen. De burge meester zeide den correspondent, dat geen enkel militair doel getroffen is. Men heeft de hommen uitsluitend op het centrum der stad gericht. Een Reutertelegram uit Barcelona meldt, te Granollers, dat er volgens de laatste bes.chikbare cijfers 200 perso nen zijn gedood en 400 gewond. 46.000 gulden voor een voetballer. De befaamde spil van het Italiaan- sche elftal, Andrelo, is door de F. C. Bologna „overgedaan" aan de F.C. Mi- lano voor de somma van 480.000 Lire (ruim 46.000 gulden.) Dit is het grootste bedrag, hetwelk tot nu toe in Italië voor een voetbal speler werd betaald. I Velden aan den Udenscheweg te Nis telrode in Noord-Brabant tusschen den 22-jarigen J. van den Boogaard en den ongeveer 40-jarigen M. van Grunsven, waarbij een mes werd getrokken. De twist liep zeer, hoog en tenslotte tracht te een vriend van Grunsven, de 24-jari- ge ongehuwde Zeegers, de vechtenden te scheiden. Hij werd hierbij zeer zwaar gewond aan den hals en aan een been, in welks lichaamsdeel de slagader werd doorgesneden. Dadelijk werd geneeskundige en gees telijk hulp ingeroepen, welke evenwel niet meer mocht haten. Het slacht offer was vrijwel onmiddellijk dood. Een van de andere bezoekers werd eveneens door het mes geraakt en kreeg een snijwonde aan den arm. Van Grunsven is gearresteerd en naar de marechausseekazerne te Uden overgebracht. Hij blijft echter ontken nen, den messteek te hebben toege bracht. LIJK IN HOOIBERG GEVONDEN. Dinsdagmorgen zocht de zoon van den heer Kramer, wonende aan <Vn Jaagweg bij Purmerend, naar de plaats waar de kat haar jongen had verstopt. Hij kwam bij een hooiberg, waar men zelden komt en bij het omwoelen van het hooi vond de jongen een paar schoe nen en een jas. Toen hij verder zocht, vond hij een lijk, waarschijnlijk van een zwerver, dat in verregaanden staat van ontbinding verkeerde. OVERVAL MET BEROOVING. Onverlaten overvallen een boerderij. Dinsdagmorgen is te Stepelo, gemeen te Haaksbergen, een overval met roof gepleegd op de aldaar met haar doch ter en een knechtje wonende 55-jarige weduwe G. J. Vaarwerk. De onverlaten drongen de boerderij binnen, overvielen d,e weduwe en heb ben haar met een hamer op het hoofd geslagen en ernstige verwondingen toegebracht, waarna men de bewoners over elkaar in het bed gooide, terwijl één van de daders hen onder bedrei ging van een revolver in bedwang hield. Daarop heeft een tweede persoon het heele huis doorzocht, waarna de in dringers vertrokken met medeneming van gouden sieraden. Het geld hebben zij niet gevonden. De daders zijn daarop per rijwiel verdwenen naar een in de nabijheid staande auto en zijn weggereden. Onmiddellijk is aangifte gedaan bij de politie, die een uitgebreid onder zoek heeft ingesteld. Naderhand zijn de rijwielen teruggevonden. Van de da ders ontbreekt elk spoor. De toestand van het slachtoffer is redelijk wel. BINNENLANDSCH NIEUWS. TIJDENS TWIST DOODGESTOKEN. Hij wilde de vechtenden scheiden. Zondagavond omstreeks halfelf ont stond ruzie in het Café van Van der mij aan Ida hebt gezegd en nog wel daar ik bij was „Ik kan onmogelijk iets anders dan goeds van je gezegd hebben." „Moeder vindt het niets goeds. Niet waar, moeder vroeg Ella aan mevrouw Hoog woud, die juist binnenkwam. „U weet ook, hoe verdrietig ik was, toen mijnheerik wil zeggen Piet, van mij tegen zijn nicht zei de, dat ik iedereen wist in te pakken en dat ik hem ook ingepakt had." „Is dat alles, Ella Ik heb geen oogenblik gedacht, dat ik toen iets zeide, wat je niet beviel. Maar waar is het, je hebt mij heele- maal ingepakt, maar nu pak ik jou in," en Piet drukte haar in zijn armen en kuste haar hartelijk. „Maar je begrijpt toch wel, Piet, dat ik het niet prettig vond, dat jij dacht, dat ik het er, op toegelegd had," zei Ella. „Och, wij begrijpen dat. zoo goed niet, Ella. Wij gevoelen dat we ingepakt worden en dan kunnen wij niet onderscheiden of jelui het er om doet, dan of je liever hadt, dat het niet gebeurde." „Dat heb ik ook niet gezegd," antwoordde Ella, „maar laat ons nu maar verder daar over zwijgen, want je wilt mij niet begrijpen." In de dagen, die nu volgden, werd Piet tot zijn leedwezen alleen door mevrouw Hoog woud of de duizendpoot bediend. Ella ver scheen niet meer op zijne kamer. Hij had echter de vergunning des avonds een uurtje te komen praten, waarvan hij trouw gebruik maakte. Een paar dagen voordat zijn engagement publiek zou worden, schreef hij brieven aan zijn familie en beste kennissen. Daar hij Woudheim ook vroeger daaronder gerekend had en deze niet in Leiden was, zond hij ook hem een woordje, hoewel Ella meende dat hij beter deed geen notitie van hem te nemen. Per keerende post ontving hij tot antwoord een briefkaart, waarop de naam „Woudheim" Vanaf 15 Mei geheel gewijzigde dienst en tariefregeling. Vanaf Maandag 9 Mei 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs en aan onze kantoren. met een p. f. en verder daaronder „Ik hoop dat je er pleizier van zult hebben." Deze uit drukking hinderde Piethij kon wel nagaan, dat het volstrekt niet in den geest van Woud heim lag, zulk een engagement met de doch ter van „je huisploertin" goed te keuren, maar hij had toch vertrouwd, dat hij zoo de licaat zou zijn om dat niet te toonen. Ken nelijk lag er in die uitdrukking iets ironisch. Toen Piet de briefkaart aan Ella toonde, was deze verontwaardigd en zeide „Hadt je mijn raad maar gevolgd en je niet meer met hem opgehouden, dan hadt je nu geen ergernis gehad." Piet moest zijn meisjes gelijk geven, maar thans kwam hij hem weder de gedachte op, wat Ella toch zoo bijzonder tegen Woudheim mocht hebben. Hij meende, dat zij hem dit nu wel zou mededeelen. Maar op zijne vraag daaromtrent ontving hij volstrekt geen be vredigend antwoord Ella gaf evenmin licht als vroeger. „Maar je weet wel, Ella", zei Piet lachend, „dat je er nu niet zoo afkomtnu mag je geen geheimen voor mij hebben. Ik verlang dus te weten," zeide Piet op gemaakt stren gen toon, „wat je tegen Woudheim hebt." Blijkbaar beviel dit gesprek aan Ella niet zij werd min of meer verlegen en bracht al leen uit „Vraag me dat niet meer, want ik kan het je toch niet zeggen." Daar Piet zag, dat een verder aanhouden Ella zeer onaangenaam zou wezen, berustte hij er, hoewel ongaarne, in, dat Ella iets voor hem verborgen hield. DRIE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De dag, waarop het engagement van Ella met Piet publiek werd, was zeer vroolijk door gebracht. Mevrouw Hoogwoud was met hare dochter en Piet des morgens naar Dalrust gereisd en van Almen was ook overgekomen om het heugelijke feest te vieren. Den volgen- GEMEENTE WIERINGEN. ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. Op den Afsluitdijk Wieringen-Fries- land heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij de 26-jarige chauffeur J. Persoon uit 's-Gravenhage het leven verloren heeft. Het ongeval had plaats des nachts om ongeveer 1 uur bij Kilometerpaal 27, even voorbij de spuisluizen te Kornwer derzand. Aldaar parkeerde een vracht wagen van de Stanfries-maatschappij, geladen met stukgoederen, met bestem ming Amsterdam. De wagen stond aan de rechterkant van den weg met de kop in de richting Noord Holland en was volgens de verklaringen van den chauf feur behoorlijk verlicht. Eveneens vanuit de richting Fries land kwam een vrachtauto, geladen met aardappelen en bestuurd door den heer J. p. Op een gegeven oogenblik reed deze laatste met flinke snelheid achter tegen den stilstaanden Stanfrieswagen op, met een klap, die tot ver in het "rond te hooren was. De chauffeur van de aangereden wa gen begaf zich ijlings naar buiten en vond hier de van voren totaal verniel de vrachtauto. De cabine was geheel in elkaar gedrukt en voor den bestuur der werd het ergste gevreesd. Het bleek, dat hij ueklemd was geraakt tus schen de stuurstang en de achterwand van de cabine, die als het ware als een harmonica in elkaar geschoven was door den druk van de vracht aardap pels. Toen de ongelukkige bevrijd was uit de brokstukken, gaf hij nog enkele zuchten en bewoog verder niet meer. Inmiddels was sluispersoneel en militaire politie ter plaatse, terwijl even later medische hulp arriveerde. De dokter kon slechts den dood consta teeren. Het bleek, dat de borstkast van den ongelukkige ingedrukt was. Dat dit met een ontzettende kracht is ge gaan, bleek wel uit het feit, dat de stuurstang geheel omgebogen was. Omtrent de oorzaak van dit droevige ongeval kan men slechts gissingen maken, doch er wordt vermoed, dat het slachtoffer door slaap overmand is geweest. Bij het begin van den Afsluïi dijk had hij nog stilgestaan bij het hen zine-station van den heer den Breejen aldaar, waar nog eenige reparaties ge schied waren. Men had hier niets bij zonders aan hem ontdekt. Het stoffelijk overschot is naar een magazijn ter plaatse vervoerd en op gebaard. Proces-verhaal is opgemaakt door de militaire politie te Kornwerderzand. Dinsdagmorgen zijn familieleden van het slachtoffer te Kornwerderzand ge weest. In den loop van den dag is het stoffe lijk overschot vrijgegeven en naar 's-Gravenhage vervoerd. WIERINGER WIELERBAAN WIELRENNEN. Opening van onze baan. Op le Pinksterdag een mooie wedstrijd. Wij zijn thans in staat mede te dee- len, wat a.s. Pinkster-Zondag op de Wielerbaan zal worden verreden. Naast een sprintserie, waarin o.a. Bep van Rijn en Leijenaar zullen uit komen, zal ook onze Wieringermeer- rnan Deijkers een goede gelegenheid worden geboden, zijn kunnen te demon streeren. Met Harm Meijer komt hij uit in de koppel-wedstrijd. Klink - v.d. Voort, de nieuwe combi natie, zal een koppel-achtervolging rijden tegen Roes-Groenewegen. Wij behoeven niet te zeggen, dat het moeilijk zal zijn te voorspellen, wie hier winnen zal. Verder staat een interessante afval race op het programma. De koppel-wedstrijd gaat over 60 Km. Niet minder dan een 8-tal koppels zul len hierin starten. Wij noemen Klink - v.d. Voort Roes - Groene- j wegen Groot - Frank Joop Hiddes- Van Rijn; Leijenaar - De Boer Manne veld - Evers Deijkers - Meijer Ka non - Snoodijk. Wij verwijzen verder naai- adverten tie en aanplakbiljetten. Politie. Gevonden een donker blauwe ceintuur. Verloren twee kinderportemonnais Inl. bij den Gem-Bode. FILMBESPREKING. Zaterdag en heide Pinksterdagen des avonds 8 uur draait in CINEMA DE HAAN de boeiende film „MET VERZEGELDE ORDERS" met WALLACE BEERY in de hoofdrol. Wat de Pers er van zegt „Het Volk." Men moet erkennen, lat „Met Verzegelde Orders" 'n „sterke" film is met Beery in een prachtrol. Een film, die het groote publiek stellig zal boeien door de doodsverachting en de ouderwetsche romantiek der Ameri kanen. Algem. Handelsblad. De lotgevallen van dezen ordonnans zijn zóó onge woon boeiend, dat de makers der film geen stap van het pad der historische feiten behoefden af te wijken, om een geschiedenis te kunnen uitbeelden, waarvoor de gansche wereld het groot ste ontzag betoond heeft en nog betoont De Telegraaf. Een avontuurlijke en uitstekend gespeelde film, een kolfje naar de hand van wie Wallace Beery weer eens in al zijn fleur en kracht wil zienp. BELANGRIJK BERICHT I Wij hebben te Middenmeer en IL-Hoef het depot van HE-RWALT'S TASSCHEN FABRIEK Derhalve voeren wij de modernste en grootste sorteering dames hand- tasschen tegen de laagste prijzen. BOSKER'S BOEKHANDEL H.-HOEF MIDDENMEER. den morgen was mevrouw Hoogwoud weder met Piet vertrokkenhij had nog de laatste drukproeven van zijne dissertatie na te zien en als deze klaar was, zou hij promoveeren. Ella bleef bij Ida en haar vader op Dalrust logeeren. Aanvankelijk was de tijd op veertien dagen bepaald, maar toen Piet gepromoveerd was en buiten kwam, was die termijn verstreken ei werd daarom besloten, dat zij nog wat zou blijven, om, voordat Piet zijn nieuwe be trekking in Amsterdam aanvaardde, eenige dagen met hem op Dalrust door te brengen. De heer Hartema had inmiddels alles voor de zaak, waarin Piet zou komen, geregeld, zoo dat deze, toen eenige genotvolle dagen ver streken waren, na Ella bij haar moeder te Leiden gebracht te hebben, zich dadelijk te Amsterdam vestigde. Het huwelijk van Ida met van Almen zou in de eerste dagen van Augustus voltrokken worden aanvankelijk had de heer Hartema gewenscht, dat ook Piet op denzelfden dag zou trouwen, maar me- 1 vrouw Hoogwoud had dit om verschillende' redenen te gauw gevonden en had gewenscht, dat het huwelijk harer dochter eerst in het najaar zou plaats hebben. Ook de heer Har- j tema gaf bij nader inzien toe, dat het mis- schien beter was als Piet zich eerst wat in de j zaak had ingewerkt, omdat hij dan ook beter zou kunnen beoordeelen, op welken ^oet hij zijn huishouden moest inrichten. De eerste tijd, dien Piet te Amsterdam doorbracht, was voor hem zeer drukte meer omdat hij nauwelijks veertien dagen zijne nieuwe positie had ingenomen, toen zijn com pagnon vertrok om eene kuur aan een bui tenlandsche badplaats te doen. Alleen des Zondags ging hij naar Leiden, om dien dag in gezelschap van Ella en hare moeder door te brengen. Op zekeren avond, toen hij, na een genot vollen dag met Ella, naar huis reisde, was Piet in den trein aan het mijmeren over zijn groot geluk hij kon zich. nu hij Ella bezat, niet begrijpen, dat hij zich vroeger zoo diep ongelukkig had gevoeld, toen Ida hem had bedankthij begreep volstrekt niet, hoe hij zoo lang met Ella had kunnen omgaan, zon der dat het in hem was opgekomen, welk een schat zij zou wezen voor den man, die haar tot vrouw kreeg. Zij werd hem steeds dier baarder, en altijd meer bewonderde hij haar flink, eenvoudig karakter. Slechts op één punt beviel zij hem niethet was als er ever Woudheim werd gesproken wel had hij zich vroeger voorgenomen dien naam in haar bijzijn niet meer te noemen, maar toevallig was het gesprek dien dag weer op hem geko men het scheen hem toe, alsof Ella dan steeds onrustig werd en ofschoon niet recht streeks, had hij toch weder getracht te we ten te komen, wat zij tegen Woudheim had. Hoewel hij daarop thans niet had aangedron gen, omdat hij wist, dat het onderwerp haar niet aangenaam was, had mevrouw Hoog woud zich in het gesprek gemengd en daar zij evenzeer als Piet nieuwsgierig scheen te wezen, wat Woudheim haar toch gedaan had, had zij Ella herhaaldelijk gevraagd, waarom zij dit niet wilde zeggen, maar Ella had daarvoor geen reden opgegeven en we der dringend verzocht haar daaromtrent geen vragen te doen. Dit was ook letterlijk het eenige wat Piet in Ella afkeurde hij vond het eenigszins een gebrek aan vertrouwen voor 't overige scheen zij hem volmaakt toe. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEERBN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1