TWEEDE BLAD. ZATERDAG 4 JUNI 1938 No. 64 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WAT BEWAPENING KOST. GRASLANDAVOND. Tasschen WIERINGER COURANT W egens de feestdagen zal dit blad Dinsdag a.s. niet verschijnen. BINNENLANDSCH NIEUWS. MINISTER VAN BUUREN BEZOEKT VISSCHERSDORPEN. Tocht naar Marken en langs den oever van het IJselmeer. Naar wij vernemen heeft de minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren Dinsdagmidag een bezoek gebracht aan het eiland Marken en de Zuiderzeeplaatsen Vo- lendam, Edam en Monnikendam. De reis is gedeeltelijk per jacht een rijksvaartuig en voor het overige per auto gemaakt. De minister was vergezeld van dr. G. E. B. Houben, directeur van den Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. In al deze gemeenten heeft hij niet alleen gespro ken met de burgemeesters, ook heeft hij tal van deputaties uit het bedrijfsleven in audi ëntie ontvangen, d.w.z. visschers, vischrokers, vischventers, enz. Zoo stak de minister zijn licht op over de ver-strekkende economische gevolgen van het grootste Waterstaatswerk, dat ooit ondernomen is, n.1. de afsluiting en inpoldering van de Zuiderzee. De ontzilting van het IJsselmeer, het weg blijven van zeevisch en het verschijnen van zoetwatervisch in de plaats daarvan zijn ver schijnselen die omwentelingen in tal van stadjes en dorpen langs het meer hebben ver oorzaakt van groote beteekenis. Al deze plaat sen moeten zich her-oriënteeren in econo- mischen zin. Dat dit proces met moeilijkhe den gepaard gaat is duidelijkde Zuiderzee steunwet moet die moeilijkheden ondervan gen. Maar ook dat is niet zoo eenvoudig. Over de vraagstukken, die daarbij opgeworpen worden, hebben wij herhaaldelijk geschreven. Kortgeleden nog wijdden wij een beschou wing aan wat Marken en Volendam in dit opzicht doormaken. Bekend is ook, dat een daartoe opgericht comité zich beijvert tot behoud van het schilderachtige Volendam, dat ten gevolge van de afsluiting verloren dreigt te gaan. De vraagstukken strekken zich over een termijn van vele jaren uit. Zij hebben de le vendige belangstelling van de regeering ook van den nieuwen minister van Waterstaat, gelijk thans is gebleken. Moge dit bezoek er toe bijdragen, dat de oplossing van de meest dringende der problemen een stap dichterbij gekomen is. N.V. WACO AUTOBUSDIENSTEN Vanaf 15 Mei geheel gewijzigde dienst en tariefregeling. Dienstregelingen verkrijgbaar a 5 ct. bij onze chauffeurs en aan onze kan toren. BELEEDIGING TIJDENS RECHTZITTING. Een inwoner van Hilversum, die zich voor het Kantongercht te Amersfoort! had te ver antwoorden wegens strooperij, voegde na afloop van zijn zaak, den verbalisant, een jachtopziener uit Woudenberg, een in hooge mate beleedigende uitdrukking toe. In verband hiermee ga fde ambtenaar van het O.M., mr. A. Klein, eenige aanwezige politiemannen opdracht den man onmiddel lijk te arresteeren. Per auto van den rijks- veldwacht is hij naar het politiebureau over gebracht. RONSELAAR AANGEHOUDEN. Nog steeds schijnt er hier te lande door ronselaars te worden gewerkt voor het leger der Spaansche regeering van Barcelona. Het kwam de politie te Enschede ter oore, dat twee jongemannen, 20 en 25 jaar oud, op het punt stonden per trein naar Spanje te ver vrekken ten einde daar dienst te nemen in het leger der Spaansche regeering. Een diep gaand onderzoek werd ingesteld, waarbij men tot de ontdekking kwam, dat een bekend communist uit Enschede de jongemannen had geronseld. Tegen hem is wegens ronselarij procesverbaal opgemaakt. Het kan niet wor den nagegaan, of hij reeds meer jongeman nen naar Spanje heeft gezonden. HOND MET HEET WATER OVERGOTEN. Een 61-jarige vrouw te Broek in Waterland die den hond van haar buurman met heet water had overgoten, waardoor het dier z waar werd gewond, is door het Amster- damsche gerechtshof veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand, met een proeftijd van drie jaar en tot een geldboete van f 40 subsidair twintig dagen hechtenis. Bovendien moet de vrouw f 6.50 schadevergoeding aan haar buurman betalen om de rekening van den veearts te voldoen. De Amsterdamsche rechtbank had haar een onvoorwaardelijke straf van een maand opgelegd. Gezien de zwakke gezondheid van ae vrouw eischte de procureur generaal bij het hof een voorwaardelijke straf. KIND DOODGEMARTELD. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft met gesloten deuren behandeld de zaak tegen een 53-jarigen arbeider uit Mill, die aldaar in December 1937 en in Januari van dit jaar zijn drie-jarig zoontje zoodanig heeft mis handeld, dat het kind aan de gevolgen is overleden. Verdachte heeft het kind met een klomp op het hoofd geslagen, het geschopt, en daarna, bijna geheel ontkleed, in een on verwarmd vertrek opgesloten. Tegen verdachte heeft de officier van jus titie twee jaar gevangenisstraf geëischt. De verdediger, mr. Wubbe, heeft afgezien van het houden van een pleidooi. ERNSTIGE SCHIETPARTIJ TE RUWIEL. Twee personen zwaar gewond. Woendagochtend heeft een ernstige schietpartij plaats gehad op de hoerde rij van den landbouwer A. van Manen, gelegen aan dan Heicop, in de nabij heid van de Portengenschebrug (Utr.) waarbij de landbouwer en zijn zoon zwaar gewond werden, terwijl een veldwachter lichte verwondingen op liep. Aan de boerderij van den landbou wer vervoegden zich drie crisis-ambte naren om een onderzoek naar den vee stapel in te stellen. Hun werd de toe gang echter geweigerd. De ambtenaren zijn daarop hulp gaan halen, waarbij zij assistentie kregen van de politie uit Kockengen, Ruwiel en Breukelen, terwijl de burgemeester van de ge meente Ruwiel, de heer J. Vorderhake, eveneens bij de woning verscheen. Op nieuw werd de landbouwer gesom meerd, de deur van zijn woning ie openen om den ambtenaren gelegen heid te geven hun werk te doen. Toen de man wederom weigerde, werd een smid gehaald, wien bevolen werd, de deur open te breken. Toen deze daar mee bezig was, klonken schoten, die vanuit de woning op de ambtenaren, de politie en de smid werden gelost. Deze schoten troffen gelukkig geen doel. Aanstonds trok men zich terug om te beraadslagen, wat verder te doen De officier van justitie uit Utrecht, jhr. Quarles van Ufford, werd ontbo den, die spoedig ter plaatse verscheen. Den landbouwer werd daarop voor de laatste maal gelast, de deur van zijn woning te openen. Hem werd eenige bedenktijd gegeven met de mededee- ling, dat, als hij niet toegaf, men tot krasse maatregelen zou overgaan. Te vens werd hem verzocht, de zich in zijn woning bevindende kinderen, een jongen en een meisje van ongeveer zeven jaar, naar buiten te laten gaan, alvorens men krasse maatregelen zou nemen. Ook hieraan gaf de landbouwer geen gevolg. Daarop heeft men met geweid de deur opengebroken, waarbij van weerskanten schoten vielen. De 60-jarige landbouwer en zijn 19- jarige zoon Freerk werden daarbij zwaar gewond. Een veldwachter van de gemeente Ruwiel, D. Talma, kreeg een schampschot aan de borst. De ernstig gewonden werden ter plaatse verbonden en met twe§ zieken auto's van den Geneeskundigen Dienst naar het Stadsziekenhuis te Utrecht overgebracht. Van ver uit den omtrek namen vele belangstellenden het terrein van de schietpartij in oogenschouw. Van de woning is geen ruit meer heel. De kogelgaten ziet men in de muren, deuren en de ruiten. Er zijn ongeveer dertig schoten gevallen. Het onderzoek, onder leiding van majoor H. den Ouden, uit Breukelen wordt met kracht voortgezet. De huisvrouwen in Duitschlanden Italië voelen de lasten het sterkst. „Kanonnen in plaats van Boter." Nederland ervaart thans, dat bewapening duur is, maar gelukkig is ons land nog in staat die bewapeningslasten te dragen zon der iemand hier er een boterham minder om zal eten. Ook Engeland, dat thans zijn bewa peningsachterstand inhaalt, verkeert in die gelukkige omstandigheid, maar in landen als Duischland en Italië bemerkt het volk, dat het gezegde van Göring over kanonnen in plaats van boter geen praatje was, maar da gelijks voelbare realiteit. De Duitsch huisvrouw ondervindt dit bij haar zorgen voor het dagelij ksch menu de „Daily Tel." bevat hierover een interessante correspondentie uit Berlijn. Het is niet over de hoeveelheid eten, waarover de huis vrouw zich zorgen heeft te maken, maar over oe qualiteit; welke de grootste oorzaak tot gemopper is in den familiekring. Vele Oosten ïijksche nazi's ondervonden hun eerste des illusie omtrent de toestanden in het Derde Rijk toen zij zagen hoe fel Duitsche soldaten aanvielen op het wittebrood, de versche boter en de overvloedige eieren te Weenen. In den afgeloopen winter kwamen te Ber lijn algemeen maagstoringen voor. Terecht of ten onrechte werd dit door de bevolking toe geschreven aan de slechte qualiteit van het brood, waarin aardappel- en maïsmeel wordt verwerkt. Sedert 18 maanden bestaat rantsoeneering van boter en vet; iedere ingezetene is ingeschreven en kan niet meer koopen dan het equivalent van 1 ons boter per dg en voorts 4/7 ons spek. Vleesch is op het oogenblik gemakkelijker verkrijg baar dan eenigen tijd geleden (tengevolge van de droogte schijnen vele boeren hun vee te hebben moeten slachten wegens gebrek aan veevoeder) maar gedurende de winter maanden moest iedere huisvrouw, die var- kensvleesch wenschi/jö^ar naam op een lan ge wachtlijst bij haar slager laten zetten men begrijpt het inconvenient hiervan wan neer men weet, dat het vrkensvleesch in nor male omstandigheden 64% van het totale vleeschverbruik in Duitschland uitmaakt. In de laatste maanden is het onmogelijk om uien te krijgen naar men zegt omdat de uien voor traangasfabricage zijn gebruikt de voorjaarsuien, welke thans aan de markt komen kosten 10 pf. per 4 stuks. Zakenlui die naar het buitenland gaan nemen thans voor hun vrouw uien mee terug. Gewoonlijk was tot nu toe het meest gewaardeerde geschenk uit het buitenland zeep, wegens de slechte qualiteit van het Duitsche product, dat thans gedeeltelijk uit steenkool-producten wordt vervaardigd. Sinaasappelen zijn gewoonlijk slechts één! dag van dé week verkrijgbaar, maar b a n a - j nen zijn overvloedig; deze worden gekocht' van de Duitsche kolonisten in de voormalige kolonie Kameroen. Nieuwe aardappelen en groenten, geïmporteerd uit Nederland, Frank- rijk, Italië of België zijn thans een groote j zeldzaamheid. Hoewel de prijzen in de laat- i ste 18 maanden niet zijn gestegen zal een buitenlander de levensmiddelenprijzen toch hoog vinden (de markt gerekend a 45 cent en niet tegen den officieelen koers van circa 72 cent) melk (afgeroomde) 61/» ct. per pint (ruim '/s 1) brood (bruin) 8.4 cent per pond, eieren 5.6 ct., varkensvleesch 53'/* ct., boter (vermengd en gerantsoeneerd) 67'/2 ct., aard appelen 8'/4 ct. per pond. Tot zoover de „Daily Tel." De oorzaken van deze situatie" zijn bekend. Duitschlands devie- zenpolitiek laat niet toe de benoodigde hoe veelheden voedingsmiddelen in het buiten land te koopen. Het land 'zelf is volgens de onderzoekingen van het Instituut f. Kon- junkturforschung slechts in staat 81% van de benoodigde voedingsmiddelen zelf voort te brengen en van vetten slechts 60%. Op aller lei wijzen tracht men in dit tekort tengevol ge van de geringe buitenlandsche koopkracht te voorzien. Duitschland heeft zelf een wal- vischvloot uitgerust, welke dit jaar 90.000 ton traan levert, wat nog evenwel een klein deel is van de totale importbehoefte aan vet ten de invoer bedroeg in 1937 543.000 t. plantaardige vetten en 170.000 t. traan. Een nieuwe mogelijkheid tot vetwinning biedt wellicht de uitbreiding van de vangst van IJslandsche haring, welke zeer vet is. Vet wordt thans gewonnen uit druivenpitten deze leverden het vorig jaar reeds 40.000 1. verder wil men uit beenderen, koffiedik, beu- kenootjes, maïskolven en andere vruchten vetten extraheeren, maar het is duidelijk, dat al deze middelen weinig om het lijf heb ben. Op vet tracht men te besparen o.a. door in de broodbakkerijen suiker in plaats van vet te doen gebruiken ook meent men bij de broodfabricage vet te kunen vervangen door gestremde melk. In Italië staat men voor dezelfde moei lijkheden als in Duitschland hier is echter de hndel niet zoo straf ge-„massregelt" als in Duitschland en heeft de regeering de prij zen niet zoo goed in de hand de kosten van levensonderhoud zijn daar sedert begin 1935 niet minder dan 28% gestegen. Er zijn wel tal van maximumprijzen vastgesteld, maar de qualiteit van tal van producten is ook hier gedaald. TER BESCHERMING VAN DE „KING AND QUEEN." De Parijsche politie-prefectuur werkt onder hoogen druk. Voor het in Juni te brengen bezoek van bet Engelsche koningspaar worden veiligheidsmaat regelen genomen, zooals de Parijsche bevolking nog nooit beeft beleefd. Want de Parijzenaar houdt van zijn „liberté" en haat politioneele maatre gelen, die zijn persoonlijke vrijheid beperken. Hij is „citoyen", vrij burger van een vrij volk en wil gaan en staan zooals het hem lijkt. Wanneer de Parijsche politie dit maal toch tot zeer drastische veilig heidsmaatregelen besloten heeft, is dit geschied in de herinnering aan de tra gische gebeurtenis te Marseille, waar bij koning Alexander van Jocgo-Slavië het leven liet. Reeds maanden staan de beste amb tenaren van de politie-prefectuur en de verschillende ministeries in dienst van de voorbereidende werkzaamheden. Een waar strategisch plan werd ge schapen om de absolute veiligheid te verzekeren Vooral werden de huizen, die aan de route liggen, welke de ko ninklijke stoet zal volgen, grondig doorzocht. Daarbij is vastgesteld, dat het werk van de politie zeer verge makkelijkt is door de groote hulpvaar digheid van de bewoners. Men krijgt eenigen indruk van den omvang van het verrichte werk, indien men be denkt, dat eenige duizenden huizen bezocht en ge-inspecteerd moesten worden. Maar niet slechts de straten, waardoor de koninklijke stoet zich zal bewegen, zijn het voorwerp van het bijzondere politioneele toezicht. Overal waar verdachte elementen wonen._ in de voorsteden en de afgele gen stadswijken, werd de politie reeds weken geleden versterkt. Verdachte individuen staan onder strenge bewa king. Op en onder de aarde, ja zelfs in de lucht zal de Republikeinsche garde haar werk verrichten. Gedurende den geheelen dag zullen vliegtuigen, die door middel van de radio met de poii- tie-autoriteiten verbonden zijn, over de stad vliegen. Het Engelsche koningspaar kan dus gerust zijn reis aanvaarden. Zeer uitge breide maatregelen, zooals in de anna len van de Parijsche politie nog niet voorkwamen werden getroffen, om het absoluut ongestoorde hooge bezoek te garandeeren. Inleiding gehouden voor de leden der drie Landbouworganisaties in de Wieringermeer in Hotel Smit te Middenmeer. II. Voordracht van Ir. C. Kalisvaart Opmerkingen over het grasland gebruik in het jaar 1937 in de Wieringermeer. (Vervolg.) (Een beschrijving van de inrichting van de infiltratie op een willekeurige kavel toegelicht met een kaartje laten we achterwege, omdat we 't kaartje niet kunnen afdrukken. Red.) Als regel zal men als de waterstand op een gedeelte te hoog of te laag is een geheele serie van stuwtjes moeten vee- anderen, terwijl het ook hij controle gewenscht is, vooral hij het begin der infiltratie, met deze samenhang van de stuwtjes rekening te houden. Mocht in bepaalde gevallen de infil tratie niet functioneeren, zooals dit gewenscht is, en is men zelf niet bij machte bet in orde te maken, dan kan men zich in verbinding stellen met het Domeinkantoor. Het tijdstip van begin en einde van de infiltratie wordt zeer terecht door vrijwel alle pachters afhankelijk ge steld van de weersomstandigheden in 't voorjaar en najaar, waarbij in het al gemeen de neiging naar voren komt, niet te vroeg te beginnen en niet te laat te eindigen. Over dit punt zijn en wor den nog proeven genomen op een spe ciaal proeiveld, zoodat hierover op het oogenblik alleen het volgende opge merkt wordt. Tot nog toe is wel de in druk verkregen, dat als het in Mei be gint te drogen, het nog vroeg genoeg is, om met de infiltratie te beginnen. Wel Wel wordt het raadzaam geacht, reeds eerder de kavelslooten gedeeltelijk vol te zetten. Het blijkt, in tegenstelling met hetgeen wel vaak gedacht wordt, dat vrij spoedig na het begin' van de in filtratie, het water ook in het midden van de akkers op peil is. 2. In de gevallen, dat er geen infil tratie is, komt het blijkbaar nog al eens voor, dat het weerstandsvermo gen tegen droogte te wenschen over laat. Eqn speciaal voor dezen avond gestelde vraag illustreert dit al heel duidelijk. De vraagsteller deelt het volgende mede Het grasland in Sectie B heeft de twee laatste zomers bij een droogte periode van niet langer dan 2 a 3 we ken duidelijk getoond,, hieraan geen weerstand te kunnen bieden. In beide zomers is het voorgekomen, dat de groei totaal stilstond en dat ook mooie perceelén etgroen geheel verdroogden, zoodat het reeds gegroeide waardevolle veevoer verloren ging. Dit deed zich voor in zomers, die toch geen droge zo mers genoemd kunnen worden. De vraag komt op, hoe het zal gaan, wan neer er eens een langere droge tijd komt, zooals meermalen in droge zo mers is voorgekomen. Gevraagd wordt welke maatregelen genomen moeten worden, terwijl de vraagsteller het oordeel vraagt over twee door hem genoemde maatregelen, n.1. het scheuren en losmaken van den grond bij het aanwezig zijn van een vaste schelplaag in den bodem en 't ge ven vroeg in het voorjaar (Februari) van een zware stikstofbemesting. Dit laatste licht hij toe, met de mededee- ling, dat naar hij meent, in de I-Iolland- sche polders door den Rijksvoorlich tingsdienst de opzettelijk hooge water stand in den winter wordt tegenge gaan, terwijl in verhand met de daar door ontstane vrees voor spoedig water gebrek in den zomer het heel vroeg toedienen van een rijke stikstofgift wordt aangeraden. In antwoord hierop kan het volgende opgemerkt worden lo. Het voorkomen van een vaste schelplaag werkt zeker de verdroging in de hand, zoowel door het feit,, dat de capillaire opstijging verhinderd kan worden, als hierdoor, en dit speelt waarschijnlijk een minstens zoo groote rol, dat een diepe beworteling verhin derd wordt. Bij een diepe beworteling, waarbij de planten over den water voorraad in een dikkere laag beschik ken, zal niet zoo vlug verdroging optre den. Een betrekkelijk klein gunstig verschil kan practisch van groote be teekenis zijn. Als het gewas het slechts een paar dagen langer kan uithouden, kan dit al voldoende zijn om tenmin- stt absolute verdroging tegen te gaan. In geval een schelplaag voorkomt, is breken van deze laag dus gewenscht. Ook als het 'n dichte zandlaag betreft, kan dit losmaken al voordeel geven- Bij het weer opnieuw aanleggen van grasland, kan men dan bovendien, door het onderwerken van stalmest en door het geven van een flinke voorraad bemesting van fosforzuur, de diepere lagen ook wat humus- en voedselrijker maken. Want hij bestaand grasland vormt de humus zicli hoofdzakelijk in de allerbovenste laag terwijl ook het fosforzuur van de bemesting op gras land in de bovenste centimeters blijft. Er zijn aanwijzingen, dat de wortels zich vooal ook daar vormen, waar de voedingstoffen in den bodem aanwezig zijn. De kali en de stikstof zakken wel vol doende naar beneden, op lichte gron den juist wel eens wat snel. 't Is echter de vraag of men het zich zoo mag voor stellen, dat een vroeg gegeven zware stikstofbemesting, die in den grond wegzakt, wortelvorming bevordert, en zoo het weerstandsvermogen tegen droogte verhoogt. Overigens is een ver gelijking met de Hollandsche polders in het algemeen niet. mogelijk, omdat we in de Wieringermeer van den aan vang af een lagen grondwaterstand hebben en het daar blijkbaar de kwes tie is van aanpassing aan een nieuwen toestand. Daarom is het beter ons te- perken tot den eigen toestand, dan zijn bij kans op verdroging alle maat regelen gunstig, welke a. het waterhoudend vermogen van den grond verhoogen, dus in de eerste plaats de zorg voor humusvermeerde- ring. Dit verkrijgt men automatisch al bij het ouder worden' van het gras land en wordt zeker ook in de hand gewerkt door stalmestaanwending op grasland b. de beworteling verdiepen. Dit hebben wc op bestaand grasland ook in zooverre in de hand, dat men de die per wortelende planten, waarbij in de eerste plaats aan de klaver is te den ken, in de hand werkt. Dit leidt dus juist tot het geven van een weinig stik stof, naast voldoende kali en fosforzuur c. de onooodige verdamping zooveel mogelijk beperken, zoodat de water voorraad die in den grond aanwezig is, zoo zuinig en voordeelig mogelijk wordt gebruikt. Het is niet uitgesloten, dat in dit verband ook aan een gunsti ge werking van een ruige stalmestbe- mesting is te denken terwijl waar schijnlijk ook. al zijn ons hierover geen bepaalde cijfers bekend, aangeno men kan worden, dat hooiland den grond sterker uitdroogt dan weide, waarom het zou zijn aan te raden, ge deelten, die voor verdroging erg vat baar zijn, bij voorkeur niet te hooien maar te weiden. Wordt vervolgd. GEMEENTE WIERINGEN. BURGERLIJKE STAND 28 Mei tot en met 3 Juni 1938. Geboren Cornelia Maria, d.v. A. Engel en J. v. Westen. Ondertrouwd W. J. Groeneveld en H. E. Monshouwer. Gehuwd en Overleden Geene. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen bedroeg in deze gemeente aan het einde van Mei 256, vorige maand 294. Hiervan waren 173 arbeiders tewerkgesteld in de werkver schaffing in de Wieringermeer. (Eind April 202.) AANBESTEDING. Op 15 Juni a.s. zal door den dienst der Genie te Haarlem worden aanbesteed het maken van magazijnen en een woning op Wieringen en van een woning nabij Den Oever. De raming bedraagt f 95.900. HERHALINGSOEFENINGEN. Onderstaan de dienstplichtigen moeten op tijd en plaats achter ieders naam vermeld voor herhalings oefeningen onder de wapenen komen J. H. Eden, 3 Oct. 38, 21e Reg. Inf., Amers foort, 17 dagen R. J. Blaauboer, lichting 1927, als voren, op 10 Oct. 1938 voor 10 dagen W. de Jong lichting 28, le Reg. Huz. te Amers foort op 22 Aug. '38 voor 6 dagen R. Rezel- man, lichting '27 op 10 Oct. 1938 te Amers foort, 10 dagen bij het 21e Regt. Inf. C. Kleijer lichting '32, 15 Sept. 1938 Amersfoort 21e Reg. Inf. 17 dagen. P. J. Grin, N. P. Kooij, N. Lont, A. v. d. Wel le, J. Oden, P. Portegijs en C. v. Kalsbeek van de lichting 1927 en J. Bakker, P. Glim, J. Halfweeg, P. Lont en W. Snooij, van de lichting 1928, allen op 10 October 1938 bij het 21e Reg. Inf. te Amersfoort voor 10 dagen. Politie. Gev. een padvindersriem. Inl. bij den Gem.-Bode. BELANGRIJK BERICHT 1 Groote uitgebreide sorteering BOSKER'S BOEKHANDEL H.-HOEF MIDDENMEER.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 3