KLEEDINGMAGAZIJN DE C00P. ZUIVELFABRIEK TE SL00TD0RP. SPORT. Tranen kwamen op dit oogenblik in haai* oogen die zij haastig wegvaagde. Schreien moet ik liever niet doen; ik heb nog slechts één oog en het an dere is zoo moe. Doch somtijds kan ik me niet bedwingen, wie werd beproefd zooals ik Als kind werd ik in een klooster opgevoed. Ik was er nog toen ik „hem" ontmoette in de kerk, te Saint Louis en rille. Later hebben we ons verloofd ik mijnerzijds bemin de hem en heb slechts hem alleen be mind JSnkele jaren na ons huwe lijk verwijderde hij zich steeds meer van mij Hij hield te veel van af leiding en hij kon zijn instinct niet beneerschen. Dan kwam na den oorlog als een knal het groote schandaal. Voor mij was het de algeheele instorting de dood was zachter geweest dan dat Ik zag hem niet meer terug; ik schreef hem om duidelijk te maken dat zelfs het trouwste hart, bereid tot de groot ste ollers, op een zekere grens niet meer klopt We waren zóó ver van eikhar verwijderd Of mijn brief eenig effect heeft ge had, weet ik niet zeker, maar ik meen van wel. Enkele maanden later, tij dens het proces, zei de rechter „Ik moet erkennen, dat gij bij de lange on dervragingen [slechts éénmaal blijken van ontroering hebt gegeven, namelijk,, toen er kwestie was van uwe vrouw." Hij antwoordde „Ik vraag noch gra tie, noch medelijden, doch als ik een goed echtgenoot was geweest, zou dit alles niet gebeurd zijn." Ik weet, aldus ging de vrouw verder, dat geld hem steeds fascineer de, doch moet dit zeggen, dat hij daar voor zou Het woord „moorden" lag op haar lippen zij sprak het niet uit. Voor ons is en blijft hij onschul dig die overtuiging is weliswaar geen formeel bewijs doch hadden „zij" formeele bewijzen, „zij" Alvorens te sterven, vroeg hij zijn kinderen weer te zien. De twee jongens zijn gegaan. Kalmer dan ooit stelde hij hun deze eenvoudige vraag - Zeg eens, mes enfants, gelooft ge, dat ik schuldig ben - Neen, papa Merci Dit zeggend wendde hij het hoofd 'af. Hij gaf hun zijn brillekoker voor mij, met een haarlok erin. Toen begon voor ons een leven van ootmoed en gebed. De kinderen waren jong en met de jaren kwam er niéuwe hoop Mijn dochters tilouwden Ook de jongste zoon heeft een gezin gesticht. De oudste zoon was uit den oorlog vermoeid en ziek thuisgekomen Minder dan de anderen was hij tegen het ongeluk bestand en enkele maan den geleden is hij gestorven Mevrouw Landru toonde tenslotte den doodsbrief van den veroordeelde, waai', het klinkt wel paradoxaal, o.a. te lezen staat Monsieur Maurice Lan- dru\ godvruchtig overleden te BINNENLANDSCH NIEUWS. DRAMA TE ROTTERDAM. Man vermoordt zijn vrouw en slaat de hand aan zichzelf. Een vreeselijke moord en zelfmoord zijn Dinsdagavond in een woning aan het Wei manspad van tuindorp Vreewijk geschied- Een 38-jarige metaalbewerker heeft om half acht zijn 34-jarige echtgenoote met een broodmes den hals afgesneden. Hevig bloe dend rende zijn vrouw de tuin in, die tus- schen de huizen aan het Weimanspad en de Dreef ligt. Ze was, toen ze gevonden werd, reeds dood. De man heeft zich in huis met hetzelfde mes het strottenhoofd afgesnden. Hij is door den G.G.D., die onmiddellijk ge waarschuwd werd, naar het ziekenhuis ver voerd. Woensdagavond leefde hij nog. Zijn toestand schijnt evenwel hopeloos te zijn. In de omgeving wekte het geval groote con sternatie. Het echtpaar had vier kinderen^ resp. 11, 7, 6 en 4 jaar oud, van wie de drie jongsten buiten speelden, toen het drama gebeurde. De vrouw was, toen de aanRlhg, gepleegd werd, bezig het avondeten té bereiden- De man heeft de daad gepleegd met een broodmes, waarmede hij op den vloer voor het fornuis werd gevonden. Omtrent de aanleiding tot het drama wordt nog het volgende gemeld Het huwelijk was niet gelukkig. De vrouw ging veel uitals de usan dan thuis kwam en de vrouw afwezig vond, ontstond bij haar terugkeer meermaiten ruzie. Herhaaldelijk moest de politie ogt aan te pas komen om or de te scheppen in het gezin, als er gevochten werd. Heeleaiaal noria'iaal was de man waar schijnlijk niet;. Het oudste; kind,, een jongen van elf jaar, was even voordat het drama zich afspeelde, in de woonkamer geweest. Volgens zijn me- dedeelingen was er geen ruzie, althans geen oneenigheid van dien aard als gewoonlijk. Toen het kinG naar buiten ging, zag hij, dat vader een bvoodmes nam en moeder den hals afsneed. D'a vrouw holde naar buiten tot aan de heg, een afstand van ongeveer 20 meter. De jongen is van schrik hard weggeloopen. Daarna heeft de man zelfmoord gepleegd. De woonkamer wekt den indruk dat er gevoch ten is, voordat het drama gepleegd is, want tafels en stoelen en ander meubilair lagen ondersteboven. De man was af en toe werkloos den laat- sten tijd werkte hij bij de werf Gusto te Schiedam. De kinderen zijn bij familie van de vrouw, die in de omgeving wonen, ondergebracht. van den heer Corn. J. Bosker. Naaat de penningmeester de heer J. N. Druui, reKemng en verantwoor ding had gedaan, waarmj bleek dat de laatste reis meer haa gekost, dan op ue lijsten was ontvangen, ontspon zich een langdurige discussie, waar neen de tocnt nu zou worden onder nomen. ïegen het plan Friesland werden door sommigen bezwaren geopperd, waar te ïang zou moeten worden ge reden, vooruat eenige aiwissenng m net uitstapje kon worden gebracht. Nog anuere routes werden bespro ken en ten slotte werd als uitgangs punt „Scüiphol" gekozen. De reis gaat uus weer naar 't Zuiden van Noord- nolland en zal het moderne vliegver keer kunnen worden bewonderd. Als datum werd Woensdag 13 Juli a.s. vastgesteld. Aan oe dames en heeren, die zich ie der jaar beschikbaar stelien, zal weder woruen verzocht met de lijsten te circuieeren. Verschillende auto-bezitters stelden zich weder beschikbaar. Zeier zeker mag ook wel weer op de andere getrou wen worden gerekend, want het is al jaren achter elkaar gebleken, dat men aan 't welslagen van dezen dag als 't half kan, wil medewerken, ««safctü®-"'.1 Sb-■- HET ZANCONCOURS. Weder mogen wij van het bestuur van „Zang en Vriendschap" verne men, dat de medewerking van alle zij den wordt toegezegd. Zoo hebben de Muziekvereen. „Apollo" en het Mando line-orkest „O. K. K." op Zaterdag 2 Juli de openings-concerten aangebo den in Cinema De Haan. Weder werden prijzen aangeboden en wel fa. P. Kreijger, Smederij, Me daille Gebr. Kos, Kleedingmagazijn, Lauweiltak Jac. Visser, Sigarenhan- del, Medaille Zanstra, Architect, Me daille en Held. Crt. Medaille. Wie volgen i r f r v Reisje Plattelandsvrouwen. Woensdag jj. heeft afd. Wieringen van den Bond van Boerinnen en an dere Plattelandsvrouwen, een uit stapje gemaakt in drie autobussen met 63 dames. Eerst werd de bloemen veiling te Aalsmeer bezichtigd, wat erg interessant was. Daarna is in het gebouw een kopje koffie gedronken. Toen werden weer de bussen bestegen naar Amsterdam, naar Heek, waar heerlijk werd gegeten. Toen stonden de behangselfabrieken van Rath en Doodeheefner op het programma, welk bedrijf ook veel bewondering had. Als je een witte rol papier ziet en 40 mi nuten later wordt het behang heele- maal gereed weer opgerold, dan is dat een wonder van techniek en ook de toonkamers waren zeer mooi. Gewel dig als je ziet, wat ze van behang kun nen maken. In de City-Hall werd nog een kopje thee gedronken, van een gezellig 3trijkje word daarbij zeer genoten. Ten slotte nog een wandeling door de hoofdstad, terwijl sommigen nog een heet je winkelden, en om half acht in de bus en weer huiswaarts, zoodat om 10 uur het gezelschap weer thuis arriveerde. VEREEN. GETROUW SCHOOLBEZOEK. Vergadering op Dinsdag 14 Juni der Vereen, tot bevordering van getrouw schoolbezoek aan de O. L. school te Hippolytushoef. De voorzitter, de heer Kaan, opent de ver gadering. De notulen -worden zonder op of aanmerkingen goedgekeurd. Hierna volgt het voornaamste punt der agenda Inlevering der lijsten. Gelukkig kan geconstateerd worden dat er beter op getee- I kend is in vergelijking met 't vorige jaar. Een paar lijsten zijn nog niet geheel klaar, maar deze zullen zoo spoedig mogelijk afge maakt worden. Een woord van dank aan de gevers is hier zeker op zijn plaats. Ook voor degenen, die zich beschikbaar stelden met de lijsten te loopen. Op de vergadering kwam nog ter sprake, de ouders die heel weinig hadden geteekend nog een bezoek te brengen in de hoop, dat er dan nog wat meer op de lijst zal worden gegeven. Het schoolreisje zal dit jaar plaats hebben op 28 Juni. Het doel van de tocht is Amster dam. Bezoek aan Artis en een rondvaart door de stad. Het vertrek wordt bepaald om 6.30. Aankomst 's avonds te Hippo, 8 uur. Het kleine schoolfeest vindt plaats op 22 Juli naar Kamperduin. Vertrek 's middags kwart voor éen van het schoolplein. Thuis komst 's avonds 8 uur. U ziet, dat het geld goed besteed wordt, dus als U nog niet geteekend hebt, het kan altijd nog. GedenktBeter Iaat, dan nooit Politie. Gev. een paar steekpijpen. Verl. een doublé schakel armband. Inl. bij den Gem.-Bode. BEKENDMAKING. GEMEENTE WIERINGEN. Autotocht Ouden van Dagen. Woensdagavond vergaderde de com missie en eenige auto-bezitters in Ho tel Centraal te H.-Hoef onder leiding WAARSCHUWING. Namens de Ministers van Sociale Zaken en Justitie wordt ter kennis gebracht van de ingezetenen dezer gemeente, dat een ieder zij gewaarschuwd voor de actie van de Stichting „De Kolonisatie-Unie", gevestigd te 's-Gra- venhage, Schenkkade 313. Het is gebleken, dat deze onderneming, die beoogt het particuliere initiatief op emigra tie- en kolonisatiegebied te stimuleren, op zeer lichtvaardige wijze propaganda tracht te maken voor vestiging van Nederlanders met hun gezinnen in onze overzeese gewesten, terwijl de hiervoor vereiste deskundigheid financiële middelen geheel ontbreken. Voorts zijn namen van bekende personen zonder hun toestemming vermeld in van de Stichting uitgaande publicaties. Zij, die met de Kolonisatie-Unie in relaties willen treden worden aangeraden zich vooraf In verbin ding te stellen met het Departement van Sociale Zaken, afdeling Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling, Bezuidenhout 's-Gravenhage. Wieringen, 15 Juni 1938. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. BEKENDMAKING. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van WIE- RINGEN maken bekend a. dat dit jaar voor de herijk der maten en gewichten ZITTING zal worden gehouden in een lokaal van het Café .,poncordia" van S. HALFWEEG, Koningstraa; -Uppolytushoef en wel ..voor HIPPOLYTL JOEP op Dinsdag 28 Juni van 9Vs12 en 13I6V2 uur en op Woensdag 29 Juni van 912 uur voor WESTERLAND op Woensdag 29 Juni van 13I6V2 uur voor OOSTERLAND en DEN OEVER op Donderdag 30 Juni van 912 en 1315V2 uur b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangebo den om onderzocht te kunnen wordenijze ren maten van binnen en buiten geverfd blikken maten blank geschuurd koperen gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd. IJzeren gewichten mogen niet gepotlood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie. Wieringen, 14 Juni 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. DEN OEVER. Gistermorgen om onge veer 10 uur zagen verschillende vis- schers vanuit de richting Den Helder een witte streep schuim op zee, die met razende snelheid vooruitschoot. Langzamerhand kwamen de vormen van een klein schip vooraan die schui- menstreep duidelijker uit. Nog wat langer turen en men kon een motor boot onderscheiden, die met onge looflijke snelheid als het ware over het water scheerde. Een klein kwar tier later kwam het scheepje binnen de havendammen en voer door de schutsluizen. Het bleek de nieuwe mo torboot, de „Sinniglie Damsté" te zijn, van de Douane, die een dienstreis ging maken op het IJsselmeer. Het schip heeft een kruissnelheid van 42 Km., zoodat dit meteen de verkla ring was voor de geweldige snelheid, waarmede de boot kort te voren ge naderd was. De bemanning bestond uit 4 leden. Kapitein is de heer Visser. De standplaats van de boot is Oost- mahorn. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 19 JUNI. NED. HERV. GEM. Westerland 'sav. 71/» uur Ds. van Beek. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef vjn. 10 uur Ds. de Wilde. EVANGELISATIE H.-hoef v.m. 10 uur de heer O. Deen. Den Oever nam. 4.30 uur de heer O. Deen. ONS W1ERINGERMEERHOEKJE. MARKTBERICHTEN. De Amsterdamsche Aardappelmarkt. AMSTERDAM, 15 Juni 1938. Op de gehouden aardappelmarkt waren de prijzen als volgt Zeeuwsche bonte en blauwe f 6.25 a 6.75 Bevelanders f 5.75 a 6 Bintjes f 4.50 a 4.75 Red- star f 6.25 a 6.50 en Industrie f 4.50 a 5; Friesche Bintjes f 4.50 a 5 Redsiar f 6.50 a 7 en Industrie f 4.50 a 5 Lim burgsche Industrie f 4 a 4.50 Alva's f 4.50 a 5 Drentscbe zandaardappe- len f 2.80 a 3.50. Alles per HL. Malta IQV2 cent, Groote muizen ÏO-IO1^ cent en Kleine muizen l-V/2 cent per Kg. Aanvoer in totaal 291000 Kg. De Amsterdamsche Veemarkt. AMSTERDAM, 15 Juni 1938. Op de gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 2-76 Vette kalveren le kw. 60 a 66 cent 2e kw. 50 a 58 ct.; 3e kw. 40 a 48 cent per Kg. levend gew. 65 Nuchtere kalveren 1' 6.50 a 11 97 Vleeschvarkens, wegende van 90-110 Kg. 59 a 60 cent zware Varkens 57 a 58 cent en vette Varkens 55 a 56 cent per Kg. slachtgew. GRONINGEN, 14 Juni. Veemarkt Kalf- en melkkoeien le srt. f 280 a 300, 2e srt. f 240 a 250 3e srt. f 180 a 200 kalf vaarzen le srt. f 250 a 270 2e srt,. f 170 a 200 vroegm. koeien le srt f 240 a 260 2e srt. f 180 a 210 vare koeien le srt. f 170 a 190 2e srt. f 130 a 160 vaarzen le srt. f 160 a 190 2e srt. f 110 a 130 stieren le srt. 55 a 56 ct. 2e srt. 52 a 53 ct. per Kg. kalveren f 90 a 130 slachtvee 1 srt. 68 a 70 ct. 2e srt. 59 a 60 ct. 3e srt. 42 a 44 ct. per Kg melkschapen f 15 a 20 weideschapen f 14 a 18 vette lammeren f 10 a 11 weide lammeren f 6 a 9.50 vette schapen le srt. f 26 a 28 2e s. f 16 a 22 biggen f 11 a 17; f 1.90 a 2.20 in de week vette varkens le s. 47 a 48 ct. l2e s. 42 a 45 ct. zouters 46 a 47 ct. Aanvoer 537 runderen, 818 kalve ren, 389 schapen,, 1077 lammeren, 537 varkens, 296 biggen, 57 paarden. De handel in kalf- en melkvee, beste soorten was tamelijk goed, overigens niet vlug. Slachtvee werd goed ge plaatst bij iets hoogere prijzen. De han del in stieren was onveranderd, vette en nuchtere kalveren minder vlug, tegen iets lagere prijzen. Nuchte re kalveren f 5 a 8.50 zware kalveren waren goed gevraagd en boven notee ring. De handel in wolvee was voor alle soorten zeer traag en nauwelijks prijshoudend, in weidelammeren zeer langzaam, tegen prijzen gelijk vorige week. Varkens, zouters en biggen wer den minder vlug verhandeld en tegen i lagere prijzen. Kent U Het onprettige gevoel, een costuum aan te hebben, dat U hindert bij de minste beweging, dat U overal voelt? Dat is een costuum zonder pasvorm, en dat is zeker geen Modern Maatwerk-costuum. Met M.M worden Uw maten genomen, om op vakkundige wijze zóó te worden verwerkt, dat U een goed en chique cos tuum krijgt Een costuum. dat U gemakke lijk zit en waarin U zich vrij kunt bewegen. De prijs van Modern Maatwerk is laag; de waarde, die het vertegenwoordigt is hoog. „WIERINGERMEER" MIDDENMEER. Wordt er bewust achter de schermen tegengewerkt De heer Abr. Hoogendoorn, voorz. van de te stichten Coöp. Zuivelfabriek te Slootdorp, heeft zich een interview af laten nemen door de Schager Courant, die dit Zaterdag j.1. in een artikel verwerkt plaatste. Het artikel en de daarin genoemde feiten, zoo bleek ons bij informatie, is geheel voor rekening van den heer Hoogendoorn. Nadat eerst wat mededeelingen zijn l daan ter inleiding, komt men vervolgens tot het punt waar alles om draait, de financiën. Volledigheidshalve laten wij de mededee lingen, zooals de heer Hoogendoorn ze deed aan de Sch. Crt., geheel volgen Onze vraag hoe men zich de financie ring van de nieuwe zuivelfabriek dacht, wekte blijkbaar geen aangename herin neringen op, althans er verschenen diepe rimpels op het voorhoofd van onzen gastheer. Maar toch kwam direct het antwoord Och, dat is in orde. Wij zullen de zaak opbouwen en op basis van beperkte aansprakelijkheid Boeren met een weide-oppervlakte bene den 15 H.A. staan garant tot een maxi mum van f 1000 en boven deze opper vlakte tot f 3000. Verder gaat het risico nooit. Thans is de gemeenschappelijke aansprakelijk heid bijna f 300.000 en dat wordt f 400.000 Particulieren zorgen voor het geld. En, vervolgde de heer Hoogendoorn, het geld zal door particulieren worden verstrekt. Ons stomverbaasd gezicht riep een glunder lachje te voorschijn op het meest al ernstige gelaat van onzen zuivelfabriek promotor. Ja zeker, zeide hij vol sarcasme, de stichting van de fabriek in het nieuwe land zou teveel risico met zich brengen, moet U weten En spottend De centra le Raiffeisenbank te Utrecht heeft deug delijk geïnformeerd, dat moet ik zeggen. Niet bij de directie van haar Bank in de Wieringermeer. O, neen Maar wel bij een bankdirecteur uit een der randge meenten. Het standpunt dat de Centrale Bank daardoor inneemt is, dat de fabriek eigenlijk niet noodig is, want dat de melk wel door de fabrieken aan den rand van de Wieringermeer kan worden verwerkt, Wel ja, 12.000.000 kg. per jaar uit Wie ringermeer naar de fabrieken buiten dat gebied vervoeren en dat terwijl vanaf het begin van de drooglegging reeds gezegd, dat in het nieuwe land een eigen fabriek zou komen. Prachtig Ook wordt ons den raad gegeven wanneer de Wieringermeerdirectie wenscht, dat er een nieuwe fabriek komt dat het dan op den weg van die di rectie ligt om de regeering te bewegen deel te nemen in het kapitaal der fabriek! En dat terwijl de Bond van Zuivelfa brieken aan alle kanten meewerkt om de fabriek op te richten. Ook de Commissie Landbouwcoöperatie en bouwcommissie hebben volle medewerking verleend voor de plannen. De Centrale Bank had zich dan ook moeten wenden tot haar Bank in de Wieringermeer en niet tot een Bank bui ten dat gebied. Dat was de weg geweest om tot een goed inzicht te komen. Dat wij als zeer solide coöperatie thans geld moeten gaan leenen bij particulie ren, terwijl de Boerenleenbank te Mid- denmeer in Januari 1933 opgericht, dus lang voordat de plannen werden gemaakt ruim een kwart millioen Wieringer- meergeld vrijwel renteloos heeft liggen, is, naar mijn overtuiging te wijten aan het samenkomen van meerdere functies in de handen van enkele personen, die in verschillende landbouwcoöperaties zitten en door welke cumulatie van func ties in dit geval belangenconflicten ont staan met voor de Wieringermeer zeer onaangename gevolgen. Het ware juister geweest als deze per sonen hadden verwezen naar de organi satie van de Wieringermeer en zich had den onthouden van advies. Nu heeft de Centrale den stand van zaken niet goed leeren kennen. Oningewijden zullen uit deze mededeelin gen onwillekeurig de conclusie trekken, als zou men nu als Coöperatie naar den particu lier om geld moeten. Niets is minder waar en wij begrijpen dan ook de bedoeling niet, want de heer Hoogen doorn kan geld van het Coöp. Verzekerings fonds te Leeuwarden toch kwalijk particulier geld noemen. Met een dergelijke voorstelling van zaken maakt men zijn eigen zaak belachelijk. Wij hebben ons naar de andere kant even eens om inlichtingen gewend, d.w.z. bij de leiding van de Coöp. Boerenleenbank te Middenmeer. Tot op heden is, naar men ons verzekerde, voor de Zuivelfabriek GEEN enkel verzoek bij de plaatselijke bank om geld ingekomen. Het geheele geval, waarover in 't interview zulk een ophef wordt gemaakt, draait om het ongunstig advies, dat bij de Raiffeisen Bank door een bankdirecteur uit een der randge meenten, (die tegelijk voorzitter is van een zuivelfabriek Red.), zou zijn uitgebracht. Wij kunnen ons niet goed voorstellen, dat men afhankelijk heeft moeten zijn van een man, nadat, zooals de heer Hoogendoorn ver telt, vrijwel alle instanties zich achter de fa briek te Slootdorp hebben gesteld. Wij kunnen ons best voorstellen, dat men over den dijk hier liever geen fabriek ziet komen, doch de bewering als zou één man, ook al omdat hij meerdere functies heeft, de zaak hier kunnen tegenwerken gelieven wij nog niet te gelooven. Ook in den Polder zijn bij personen meer dere functies in één hand, de heer Hoogen doorn kan er over meepraten. Het zou ons echter beter lijken als de be sturen van Coöp. Zuivelfabriek en Coöp. Boe renleenbank in den polder wat meer contact met elkander hadden. De oorzaak dat dit contact er niet is weet men in die kringen zelf wel, doch die zijn op te lossen. SUCCES-NIEUWS. Een Succes-combinatie speelde Woensdagavond tegen een elftal sa mengesteld uit de kampbewoners van de N. Sluis, (Wieringermeer.) Het elftal van Succes bleek te zwaar te zijn voor de bezoekers, althans waren de Succes- sers voortdurend in de meerderheid, wat vooral voor de rust het geval was toen zij ge steund werden door de wind. Na de rust konden de gasten nogal eens een aanval ondernemen en hun schuttersca- paciteiten toonen, maar hierin schoten zij verre te kort, wat hen blijkbaar wel bekend was, want bij elke aanval probeerden zij door kort samenspel de bal in 't doel te drijven, wat voortdurend mislukte door stevig ingrij pen van de Succesverdediging. Met een 9—2 overwinning voor Succes floot scheidsrechter Metselaar het einde. Al met al was het toch een aardige wed strijd en voor de spelers tevens een goede training.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 2