Gaat op reis? Luistert dan even! O Rezelman Iz. Herwalts'sTasschenfabriek Enorme kenze Lage prijzen Bosker's Boekhandel Hei Dep6t van in Bosker's Maken ie H.-hoef - Middenmeer beieekent: EJET EENS EEN STAP MN j MME (&OE&EJWEMMMNCG' U slaagt zeker en voor weinig geld H-hoef - Middenmeer. DEURWAARDER S. PRINS GRASLANDAVOND. houdt 1EDEREN ZATERDAG FOTO Jac. DE BOER TARWEBLOEM I.G. f 1.90 Tarwemeel, ongeb. f 1.70 KOUSEBAND MOLENAAR en bekakt in onze zaken eens de geweldig mooie collectie Damestasschen, Ritssluitingtasschen, ActetasschenKoffers, enzenz. Aanbevelend, Inleiding gehouden voor de leden der drie Landbouworganisaties in de Wieringermeer in Hotel Smit te Middenmeer. n. Voordracht van Ir. C. Kalisvaart Opmerkingen over het grasland' gebruik in het jaar 1937 in de Wieringermeer. MEDEDEELING OMTRENT HET DIARRHEE-ONDERZOEK. (In de vergadering niet gedaan wegens tijdgebrek). Het vraagstuk van de diarrhee onder het vee is, zooals U allen waarschijnlijk bekend is, in studie genomen door de z.g. Melkcommis- sie, die zich gevormd heeft op verzoek van de Wieringermeerdirectie. De Commissie heeft als leden: de rijkszuivelconsulent, de rijks- veeteeltconsulent, onze plaatselijke dierenarts en de directeur van de afdeeling physiologie van het Proefstation in Hoorn en voorts nog twee van de landbouwkundige ambtenaren van de Directie. Wat de resultaten van dit onderzoek be treft, móet allereerst opgemerkt worden, dat al spoedig gebleken is, dat het vraagstuk niet eenvoudig is. Dat is ook gebleken uit de ant woorden op de vragenlijst, welke de commis sie aan alle pachters-veehouders in den pol der heeft toegezonden. Deze enquête heeft overigens zeer waardevolle gegevens over de omstandigheden (in den ruimsten zin van het woord), waaronder het diarrheelijden bij het vee in den polder voorkomt. Het inzicht in den omvang en de verspreiding van de kwaal over verschillende gedeelten van den polder, is er juister door geworden, terwijl verschillende factoren, die naast de eigen lijke oorzaak, van grooten invloed blijken op het optreden en de ernst van de kwaal, door deze enquête meer of minder duidelijk naar voren zijn gekomen. Ik noem bijv. de weers omstandigheden, de leeftijd van het vee, het tijdstip van kalven, de toestand van de weide eh dergelijke. Ook is hieruit met vrij groote zekerheid wel gebleken, dat het beschikbare drinkwater als eerste oorzaak van de kwaal wel buiten beschouwing kan blijven, al zijn er wellicht enkele individueele gevallen waar dit anders lijkt. Op grond van deze gegevens en de overigens opgedane ervaringen kunnen enkele algemeene richtlijnen aangewezen worden, die het mogelijk zullen maken de kwaal bij weer optreden binnen redelijke perken te houden. De melkcommissie stelt zich voor, voor den aanvang van den weide- tijd een samenvatting te geven van hetgeen bereikt is en dan tevens de noodige practi- sche aanwijzingen te geven. Op één punt is het echter wellicht goed nu reeds te wijzen. Het is namelijk gebleken, dat roode klaver en lucerne een gunstigen in vloed hebben, lijdende dieren genezen in het algemeen zeer snel bij weiden op roode kla ver of lucerne. Hoewel ik weet, dat velen hiertoe eigener beweging reeds plannen hebben, zou ik de veehouders, die in meer of mindere mate diarrhee kunnen verwachten en over bouw land beschikken, willen aanraden, zooveel mogelijk (als om andere redenen verant woord is,) roode klaver in hun granen te zaaien, om deze zoo noodig door het vee te laten beweiden. Lucerne zal in de meeste ge vallen minder in aanmerking komen. Het is niet uitgesloten, dat ook hopperups- klaver gunstig werkt, hieromtrent bestaat echter nog geen voldoende zekerheid. Men kan reeds dit jaar van dit voorjaar ingezaaide klaver profiteeren, daar toch de diarrhee tot nog toe het meest opgetreden is in de nazomermaanden en men dan stoppel klaver ter beschikking kan hebben. Tot slot nog een korte opmerking over de richting waarin naar de eigenlijke oorzaak gezocht wordt. Onderzocht wordt, of gebrek aan bepaalde stoffen, (koper, mangaan, zink, enz.) de diarrhee veroorzaakt. Daartoe zijn analyses van grond, gras, hooi, water en bloed verricht, terwijl anderzijds voederproe- ven met verschilende zouten worden geno men. Bemestingsproeven in deze richting zul len worden aangelegd. Ook wordt de moge lijkheid van schadelijke stoffen in den grond onder het oog gezien, al wordt in die richting niet veel resultaat verwacht. Een onderzoek, naar den structuurtoestand van gezonde en zieke weiden leverde tot nog toe geen positief resultaat. Het onderzoek naar de oorzaak vraagt veel tijd van de onderzoekers en wat geduld van de belanghebbenden. Practisch is het echter zooals gezegd vrij zeker mogelijk verschillende maatregelen ter beteugeling te nemen. (Einde.) MARKTBERICHTEN. PURMEREND, 14 Juni. Boter. Aan gevoerd 1703 Kg. f 1.23 a 1.31 wei- boter f 1.25 a 1.26. Vee. Aangevoerd 210 vette koeien 62 a 63 ct. per Kg. 180 gelde koeien f 110 a 120 per stuk 60 melkkoeien f 200 a 205 50 stieren 52 a 56 ct. per Kg. 34 paarden f 100 a 260 55 vette kalveren 30 a 50 ct. per Kg. 547 nucb tere kalveren voor de slacht, f 5 a 12 252 vette varkens voor de slacht 46 a 50 ct. per Kg. 34 magere varkens, f 22 a 35 551 biggen f 14 a 22 758 schapen f 17 a 30 70 bokken f 13 a 16 783 lammeren f 8 a 12. Handel in scha pen overigens stug. GRONINGER, 14 Juni. Granen. De prijzen waren als volgt Rogge f 6.50 a 7,35 Wintergerst f 6.25 a 6.90 Zomergerst f 6.50 a 7.40; Gigotgerst f 6 25 a 6.80 Witte haver f 5.00 a 6.00; Zwarte haver f 5.50 a 6.00; Karwijzaad f 16 a 20 Kanariezaad f 7.00 a 8.75 Blauw Maanzaad f 20 a 31. Alles per 100 Kg. ROTTERDAM, 14 Juni. Vee. Aan voer in totaal 2949 stuks, waarvan 488 vette runderen, 825 mag. runderen, 75 vette kalveren, 62 graskalveren, 998 nuchtere kalveren, 196 paarden, 129 lammeren, 105 schapen, 65 bokken en geiten. De prijzen waren als volgt vette koeien le s. 76, 2e s. 66, 3e s. 50 a 55; vette ossen le s. 70, 2e s. 64, 3e s. 52 a 56 stieren le s. 62, 2e s. 58, 3e s. 54 ct. per Kg. le s. f 340, 2e s. f 260, 3e s. f 195 lier stuk vette kalveren le s. 95, 2e s. 80, 3e s. 50 slacht nuchtere kalveren le s. 45„ 2e s. 40, 3e s. 35 ct. per Kg. le s. f 11.50, 2e s. f 8, 3e s. f 6 per stuk fok nuchtere kalveren le s. f 22, 2e f 20, 3e s. f 16 per stuk slachtpaarden le s. 52, 2e s. 44, 3e s. 39 ct. per Kg. le s. f 220, 2e s. f 180, 3e s. f 110 per stuk werkpaarden le s. f 365 2e s. f 305, 3e s. f 250 per stuk hitten le s. f 245, 2e s. f 195, 3e s. f 100 per stuk schapen le s. 50,, 2e s. 45, 3e s. 40 ct. per Kg. le s. f 27, 2e s. f 23, 3e s. f 15 per stuk zuiglammeren le s. f 16, 2e 9. f 13, 3e s. f 6 kalfkoeien le s. f 300, 2e s. f 250, 3e s. f 175 melkkoeien le s. f 295, 2e s. f 250, 3e s. f 120 vare koeien le s. f 230 2e s. f 160 3e s. f 120 vaarzen le s. f 230, 2e s. f 170, 3e s. f 120 pinken le s. f 190, 2e s. f 150, 3e s. f 110 bokken en geiten le s. f 10, 2e s. f 7, 3e s. f 4. Vette koeien en ossen aanvoer kor- teij, handel tamqlijk, prijzen prijshou dend prima koeien 80 ct., os9en 74 ct. stieren aanvoer iets ruimer, handel lui, prijzen onveranderd vet te kalveren aanvoer tamelijk, handel matig, prijzen gelijk prima's tot f 1.05 graskalveren aanvoer klein, handel slecht, prijzen als vorige week; nuchtere slacht- en fokkalveren aan voer iets kleiner, handel kalm, prijzen van vorige week moeilijk te handha- venn paarden aanvoer gelijk als vo rige week, handel traag, prijzen iets vster schapen en lammeren aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen als vorige weck jzuiglammeren aanvoer klein, handel redelijk met onverander de prijzen kalf- en melkkoeien aan voer korter, handel kalm, prijzen iets minder vare koeien aanvoer gelijk als vorige week, handel traag, prijzen niet geheel prijshoudend vaarzen en pinken aanvoer gering, handel slap, prijzen stabiel bokken en geiten aan voer iels kleiner,, handel willig, prij zen als vorige wjeék. SCHOKLAND WEER BEWOOND. Veertig zinkstukkenmakers heb ben zich gevestigd op 't eiland, dat de aandacht trekt van ge schiedkundigen. Als een lange groene dijk, die ver dwaald scheen te zijn van de nabije in polderingswerkzaamheden, zoo strekte het verlaten eiland zich in Noord-Zui delijke richting uit temidden van het wijde, wijde water. Schokker Jaap, de vuurtoren op de Zuidpunt, waai* nu ook wat woonkeeten staan van zink- stukvlechters, een groepje boomen rond de eenzame kerk van Ens in het midden en wat bosschage rondom, de overblijfselen van nog een kerk op de Noordpunt, markeerden de eenige „op geheven gemeente", die ons land waar schijnlijk rijk is. Hier en daar toonden wat schelven riet, dat er van tijd tot wat menschelijk leven schijnt te zijn op deze plek gronds, waar de doodsche stilte sedert bijna honderd jaar door nauwelijks iets anders dan het ge- krijsch der meeuwen onderbroken is. Doodsch is het er al niet meer na een kleine eeuw onderbreking zal het eens zoo bloeiende visscherseiland, weer opgenomen worden in de bewoon de wereld. Het zal immers komen te liggen binnen de dijken, die den in statu nascendi verkeerenden Noord- Oostedijken Polder zullen omsluiten. Eerlang zal het dus deel uitmaken van het uitgestrekte cultuurgebied dat in dezen uithoek van de voormalige bin nenzee zal worden drooggemaakt en in gebruik genomen. Er is dus alle kans, dat ex over eenige jaren weer an dere vaste bewoners zullen zijn dan uitsluitend de leden van het gezin van den vuurtorenwachter op de Zuidpunt, die een half menschenleven lang een bestaan heeft geleid eenzamer dan de gevangen van Alcatraz. Tijdelijke medebewoners heeft deze wachter-van-den-nacht inmiddels reeds gekregen. Veertig zinkstukkenmakers, verbonden aan de Zuiderzeewerken, hebben er zich kort geleden gevestigd in een houten keet. Toen zij versche nen, verscholen de menschenschuwe kinderen van den wachter zich in het riet als beduchte m*>erasvogels, die den buizerd hebben zien zweven boven hun poel. Weldra echter hadden zij ont dekt, dJat de nieuwe medebewoners minder gevaarlijk waren dan zij er uit zagen. En nu zijn zij de beste vrienden Kortgeleden heeft „Patrimonium" eën ontspanningslokaal ingericht voor de ze 40 mannen, die geen enkel vertier hadden op dezen vooruitgeschoven post. De torenwachter heeft die gele genheid aangegrepen om uit zijn scha mei bezit het voor hem belangrijke bedrag van 10 gulden ter beschikking te stellen ter opluistering van dit lo kaal. Dit gebaar als uiting: van zijn vreugde wegens de komst van de 40 mannen, die hem nu uit zijn alleen zijn hebben verlost. De mensch kan zonder gezelschap niet leven Voor tien gulden gezelligheid kocht deze trouwe dienaar van de IJsselmeer schippers. Hij had er gaarne nog meer voor over gehad als zijn beurs hem dat had kunnen veroorloven. De hoe grootheid van het bedrag doet overi gens niet ter zake. Het gebaar is ken schetsend. Elke andere bewoner van den Schokker Jaap zou iets dergelijks gedaan hebben in zijn plaats. Zijn col lega van Rottumeroog, die ook al jaar in jaar uit eenzaam en verlaten op zijn eiland woont - alleen in den zomer krijgt die nog wel eens bezoek van eierenzoekers en plezierzeilers - zal hem benijd hebben hij moet nog ja ren wachten voor zijn woonplaats met den vasten wal zal zijn verbonden. Hoe het was Schokland is dichtbevolkt geweest in vroegere jaren. De oude kerk, op de plaats waar nu de vuurtoren staat, was er al in de 14e eeuw. Zij geraakte in la tere eeuwen in verval en werd vervan gen door een andere kerk, die p&^^den op het .eiland werd opgetrokkci fc -die staat er nu nog, al heeft .sinds vachtig jaar geen predikant zich er van den kansel doen hooren. Het Zuidelijk deel van het eiland was protestant. In. hei Noorden, waar het dorp Emmeleroord lag, groepeerden de katholieken zich om hun parochiekerk. Honderd jaar geleden telden de 3 dorpen, Midden- buurt, Ens en Emmeloord tezamen nog 700 inwoners. Het eiland leed toen ech ter al onder de stormen, die het deden schokken en trillen. Vandaar den naam Schokland. Dit alles vertelde de heer H. J. Moer man ter toelichting op deze excursie. Hij bracht ook in herinnering hoe het eiland is ontruimd. Met het oog op het gevaar wegens overstrooming be sloot de Regeering in 1859 het eiland te koopen voor twintig gulden de vier kante el. Dit geschiedde. Zij gaf boven dien 100 gulden verhuisgeld aan elk gezin en het recht om het huis mee te nemen naar de nieuwe woonplaats. Ook kwam zij den bewoners op andere wijze nog tegemoet. Deze eerste „Zui- derzee-stednwet" kostte het landsbe stuur 140.000 gld. Zij gelastte, toen de transactie zich voltrokken had, de ontruiming van het eiland tegen 1 Ju li en hief het als zelfstandige gemeente op tegen 10 Juli 1859. Sedertdien res sorteert het onder het burgerlijk be stuur der gemeente Kampen, terwijl het land staatsdomein ia. Een deel van de Schokkers, die indei* daad hun huizen meenamen naar den vasten wal, vestigde zich te Kampen, waar toen de z.g. Schokkerbuurt ont stond. De bouwvallige meegenomen huisjes zijn later opgeruimd. Ook el ders in Overijssel en op Urk trof men nog jarenlang Schokkers aan, die op het eiland waren geboren. De laatste moet nu gestorven zijn Historisch reservaat. Ter bijeenkomst van de vereeniging ontmoette het denkbeeld van den heer Moerman om Schokland te bestemmen tot historisch reservaat, algemeene in stemming. Men vermoedt, dat er bij de droogmaking van den Polder nog be langwekkende dingen voor den dag zullen komen. Ondertusschen schijnt de Rijkswaterstaat plannen te koeste ren het eiland te egaliseeren de grond is immers goed te gebruiken voor den nieuwen dijk. Als hier dus wat gered moet worden,, dient het spoe dig te gebeuren Ook werd er aan herinnerd, dat er eertijds tusschen Urk en Schokland een eiland Nagel moet hebben gelegen, dat volgens oude kronieken onder- hoorig was aan den prior van een kloos ter te Keulen. Daar is nu niets meer van terug te vinden. Men hoopt na het droogvallen van den Polder te kun nen speuren naar eventueele over blijfselen. De vereeniging zal daaraan na 1940 nadere aandacht schenken. Alg. Handelsbl. DE TOEKOMST VAN SCHOKLAND. Het eiland zal waarschijnlijk inzakken als de N.O. Polder drooggevallen is. MONUMENTENZORG STELT ONDERZOEK IN. Naar wij vernemen, heeft Rijksmonumen tenzorg de vraag in studie of de resten van de voormalige bebouwingen op het eiland Schokland, waaraan de Vereeniging tot beoe fening van Overijsselsch Regt en Geschiede nis haar jongste zomervergadering wijdde, al dan niet behouden moeten en kunnen blij ven als de Noord-Oostelijke Polder eenmaal zal zijn drooggevallen. Er staan op het eiland, gelijk reeds werd geschreven, nog een paar kerken, die de laat ste bewoners bij hun vertrek in 1859 hebben achtergelaten en die den tand des tijds tot nu toe hebben kunnen weerstaan ondanks het feit, dat zij op geen enkele manier on derhouden zijn gedurende al dien tijd. Waar schijnlijk zijn er ook nog overblijfselen van andere gebouwen, die thans onder water lig gen. Het is n.L wel eens voorgekomen, dat visschers in de buurt van Schokland hun net ten scheurden en wat naar hun meening ruï nes moeten zijn geweest. Dat is mogelijk, want het eiland is vroeger veel breeder ge weest dan het thans is. Is dus thans niet na te gaan wat er alzoo voor den dag kan komen, nog nimmer is van te voren te bepalen of de mogelijkheid be staat eventueele historisch-waardevolle res ten van gebouwen te behouden. In tegenstel ling met Urk, dat op een keileemrug ligt op „rotsen", zegt de overlevering steunt de kleilaag vafi" Schokland op laag veen. Het is niet uitgesloten en zelfs waarschijijnlijk, dat die zal verzakken als het weggemalen water straks het natuurlijk evenwicht zal hebben verstoord. Zakken de gebouwen mee, dan zijn zij mis schien te behouden, men acht het echter waarschijnlijker, dan zij zullen inzakken. Daar is dan niets tegen te doen. Intusschen wordt aan dit vraagstuk van Rijkswege alle aandacht besteed, die het verdient. De vraag is nog geopperd of de voormalige dorpen Ens en Emmeloord opnieuw zullen ontstaan als kernen van nederzettingen in den toekomstige polder. In dit verband zij er op gewezen, dat er ten aanzien van de verkaveling en indeeling van het nieuwe ge bied nog geen vast omlijnd plan gereed ligt. Overigens ligt het voor de hand, dat bij het projecteeren van dorpen historische overwe gingen geen doorslaggevend element zullen vormen. van 11—2 uur ZITTING ten huize van den Heer brouwer, Briga dier der Rijksveldwacht te Hippo- lytushoef. de bekende naam voor het beste fotowerk. atelier Keizerstraat 113 zondags open van Den Helder 10—3 uur. telefoon 450 Molenaar Wieringerwaard Telefoon No. 7. PER 12Vi K.G. HEERLIJK VAN SMAAK EN GOED BAKKEND. Meel van den Molenaar blijft het goedkoopst COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK TE WIERINGEN. Het kantoor te H.-hoef is open alle werkdagen 's morgens van 8.3011.30 uur; 's middags van 24 uur Maandags en Vrijdags middags niet. TE DEN OEVER in perceel J. Tijsen Mz., Havenstraat). 's Maandags en 's Vrijdags des namiddags van 24 uur. de rentevoet. Voor SPAARGELDEN tot en met een bedrag van f 5000 van één inlegger (echtgenooten worden als één beschouwd) van leden 2.75% 'sjaars; van nietleden 2.65% 'sjaars; boven de f 5000 tot f 10.000 2% 'sjaars boven f 10.000 tot f 20.000 1% 'sjaars. Voor VOORSCHOTTEN (Hypotheek) 3.75% 's jaars voor VOOR SCHOTTEN (Borgtocht) 4% 'sjaars Voor DEBETRENTE rek. cour. 4% 's jaars voor CREDIETRENTE in Rek. Cour. 2.65%, tot f 5000 boven f 5000 tot f 10.000 2% 'sjaars; boven f 10.000 tot f 20.000 1% 'sjaars. 3PAARBUSJES VERKRIJGBAAR. LOKETTEN TE HUUR. Wordt lid van uw plaatselijke instelling. ADMINISTRATIEKANTOOR Landbouwstraat D 26 SCHAGEN Telefoon 113. belastingconsulenten Lid. Ned. Instituut van Belastingconsulenten te 's-Gravenhage. Inrichten, bijhouden en controleeren van administraties. Behandeling van belastingzaken. Opmaken van onderhandseïre contracten. Steeds gelden beschikbaar voor soliede eerste hypo theken op huizen en landerijen. Zitdag ELKE WOENSDAG OP DE BEURS TE MIDDENMEER. Zitdag ELKE ZATERDAG bij den Heer J. C. DE HAAN, Nïcuwstvaat 14, Hippolytushoef, telefoon 62. Niemand zal 't ooit anders beweren In dit blad is het goed adverteeren.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 4