B. GAZAN 29e JAARGANG DINSDAG 2» JUNI 1938 No. -73 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOS WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDARTS ELKEN DONDERDAG VAN 9 ^-1 UUR. DE DOKTERSVROUW. REISBUREAU W.A.C.O. W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. CAFÉ R00B0L Markt SCHAGEN blijft spreekuur houden -k UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wleringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer f 0.10 Van 1 5 regels f 0.50 BiNNENLANDSCH NIEUWS. JOL UP 'T SPAARNE OMGESLAGEN Een droevig ongeluk is Zaterdag middag omstreeks half drie gebeurd op het Zuider Buiten Spaarne nabij ttle ringvaart van de Haarlemmer meer. Een kleine jol, waarin twee jon gens uit Bloemendaal gezeten waren, is door een rukwind omgeslagen, ten gevolge waarvan beide inzittenden in net water terecht kwamen en één hun lier, ue £2-jarige zoon van uen Bioe- menaaaiscnen preuiKant J. u. Brus saard, is verdrongen. De tweede ïnzmenue was de 21-jari ge zoon van uen Dioemenaaaiscnen nooiuagent van politie voerman de ze kon zwemmen, maar zijn vriend was de zweniKuust niet macntig. loen neiaen te water lagen, Kiemue Brussaard zien uit alle macht aan voerman vast, zoodat deze zicii niet bewegen kon en zien wel los moest rukken om zelf niet te verdrinken. Op dat oogenblik naderde juist een motorbootje, waarin gezeten waren de agent van politie uit Haarlem, Tiollan uer, en de neer Van Eekeien uit de uodiried van Bouillonstraat te Haar lem, die van de Kaag op weg waren naar huis. Zij trokken uen totaal uit- gepUjtten Voeiiman aan boord', waar na Van Eekeien zich terstond te wa ter begai om te duiken naar den inmid des gezonken Brussaard. Zijn pogin gen, ook den tweeden drenkeling te redden, hadden evenwel geen succes. Vele malen is de heer Van Eekeien ge doken, maar het mocht niet baten Het stoffelijk overschot van den 22- jarigen Brussaard is Zaterdagavond omstreeks 6 uur uit het water van cle Zuider-Spaarne opgehaald. EEN GEVAARLIJK GESCHENK. Man door adder gebeten. De 55-jarige slager A. G. v. Ostende, wonende in de Assendelftstr. te R'dam had Zaterdag van zijn buurman, den grondwerker D. van Bremen, een slan getje cadeau gekregen, dat Van B. in de buurt van Steenwijk in Drente, waar hij bij de werkverscnaffing werk zaam was, liad gevonden. Van Ostende deed zijn cadeau in een vischglas, maar na niet al te langen tijd was het geschenk daaruit verdwe nen. Van O. zocht overal naar het dier, en tenslotte vond hij het tot zijn niet geringen schrik in het duivenhok. Hij wilde het slangetje verjagen en toen hij het met een hard voorwerp op den kop wilde slaan, schoot het. pijlsnel naai' voren en beet Van O. in een vin ger. Al spoedig begon de vinger op te zetten, evenals de hand en den arm. zoodat Van O. naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel liep, waar men zijn toe stand zóó ernstig oordeelde, dat hij is opgenomen. Hij bleek door een giftige slang gebeten te zijn. Van Bremen heeft de slang later we ten te vangen en naar de Diergaarde gebracht, waar men constateerde dat het een adder was. Oudste wilde haar zusje redden. Te Linne bij Roermond zijn Vrijdagmiddag twee meisjes in de Maas verdronken. Na schooltijd waren de dochtertjes van het gezin Leduc, resp. 12 en 7 jaar oud, hun ouders gaan opzoeken, die op den glooienden oever van de Maas aan het hooien waren. Niemand heeft' het ongeluk opgemerkt,, maar ver- moedt wordt, clat het jongste kind bloemen heeft geplukt en daarbij is uitgegleden, waardoor het meisje in de Maas is gevallen. Het oudste kind zou haar toen hebben willen redden, doch is eveneens door den stroom mee gesleurd. Een schipper vond heide meisjes in het water en haalde hen er uit. Het oudste meisje leefde nog, maar gaf spoedig den geest. Bij 't jongste waren de levensgeesten reeds geweken. AUTO-ONGELUK TE URSEM. Vrijdagmorgen circa half elf reed 'n melkauto van de firma S. Laan te Avenhorn, bestuurd door den chauf feur \V. K. uit Schermerhorn, over den Schermerdijk. Ter hoogte van den derden gesloopten molen vanaf de ichting, Ursem bevond zich een leelij- ke knip in den weg. Onder aan dezen dijk waren eenige menschen hooi aan het laden, toen genoemde chauffeur juis voorhij reed. Vermoedelijk is zijn aandacht even afgeleid, toen hij over de gevaarlijke knip reed, zoodat hij van den dijk geraakte. De wagen reed recht op de breede sloot aan, sloeg over den kop en alle melkbussen kwamen in het water, dat spoedig van kleur veranderde. De chauffeur zat op zijn kop in den modder en deed alle moeite om zich uit de cabine te werken. De heer Admiraal uit Egmond-Bin- nen, die daar bij A. Muijs aan het hooien was, en spoedig met zijn helper ter plaatse was, slaagde er in door liet inslaan van een ruit, den man uit de cabine te trekken. Deze was niet buiten kennis ge raakt en had ook geen letsel bekomen, doch de redder moest zich door den spoedig ontboden dokter laten verbin- den, daar in zijn linkerhand een pees FEUILLETON Naar het Engelsch. 4.) De tegenwoordige mevrouw Sleaford was eene bewegelijke kleine vrouw, met licht haar en scherpe grijze oogen zij meende het zeer goed, maar maakte het iedereen lastig, en werkte van den vroegen morgen tot den laten avond, hoewel het scheen alsof alles wat zij onder handen nam onafgedaan bleef. George bemerkte spoedig dat zij eene vrouw was van een zeer beperkt verstand en dat, indien de jongens eenige geestesgaven beza ten, zij die van hun vader moesten geërfd hebben. Hij koesterde een hoogen eerbied voor rechterlijke betrekkingen, en verwon derde zich dat een procureur kon trouwen met eene vrouw als juffrouw Sleaford, en ge noegen kon nemen met eene huishouding waarin de vrouw zelf keukenmeid was en de kinderen een straatjongensleven leidden. Na het eten wandelden de twee jongelieden den tuin op en neer onder het rooken van een sigaar en onder vroolijk gekout over het geen zij den ouden tijd noemden. Isabella had zich weder onder haar lieve lingsboom nedergezet, om haar geliefkoosde lectuur, die zij zoo noode gestaakt had, te hervatten. De zon ging langzamerhand on der en de bleeke avondster flikkerde boven een van de zijlanen. Zij las te ijveriger voort hoe donkerder het werd want haar stiefmoe der zou haar spoedig komen roepen om een gescheurde kiel te naaien of een hoop kou sen te stoppen. Isabella Sleaford was nog geen achttien jaren oud. Zij had op een dagschool, eene deftige school in de oogen der Sleafords, van alles iets geleerd. Zij kende een weinig Ita- liaansch, genoeg Fransch om romans te le zen, die zij beter gedaan had ongelezen te laten. Zij wenschte dat haar leven was als hare boeken zij wenschte eene heldin te worden, was doorgesneden. De gemeente-poli- tie was toevallig bij het ongeluk tegen woordig,, en droeg zorg voor spoedige geneeskunige hulp. Proces-verbaal is opgemaakt en de vrachtauto is door den burgemeester in beslag genomen voor een deskundig onderzoek. NEDERLAND ELEGTRISCH. Ons land is overdekt met groote en kleine (meest kleine) centrales, hoewel het klein genoeg is om met drie groote centrales te kunnen volstaan. Zoo redeneerde althans in 1917 inge nieur Doyer in een belangwekkende brochure. Helaas kwam hij toen reeds met zijn ingenieus denkbeeld te laat sindsdien is dé toestand nog veel ver ergerd. De productie en distributie van electrische energie is een winstgevend bedrijf geworden voor al degenen, die er zich mee bezig houden. In het jaar 1937 maakten de gemeenten er gezamen lijk een winst van 40 millioen gulden mee. En daaronder zijn de provinci ale bedrijven nog niet. eens begrepen De electriciteitstarieven zijn in ons land niet laag, hier en daar zelfs zeer hoog de verbruikers brengen een zware indirecte belasting, op, vele ge meentelijke financiën drijven op de opbrengsten van haar productie- of/ en distributiebedrijven. Het belang der Nederlandsche bevolking vereischt, dat er orde komt in den chaos. De elee triciteitsvoorziening moet economi scher worden geregeld. De landsregee- ring ziet dit sedert lang in en sinds wij len minister Regout, hebben de minis ters Lely, König, Bongaerts, Van der Vegte en Van Lith de Jeude, voorge licht door tal van deskundige commis sies, hun krachten op het vraagstuk beproefd. Aan minister Van Buuren is nu de eer te beurt gevallen, althans 'n voorloopige oplossing tot stand ie brengen. Zijn wetsontwerp, houdende algemeene regelen terzake van de elektriciteitsvoorziening, is verleden week door de Tweede Kamer aangeno men. Er komt nu orde, de eleetriciteits- voorziening wordt voortaan als een nationale zaak gezien, een electriei- teitsraad zal den minister bijstaan om voor de doelmatigste en voor de ver bruikers voordeeligste voorziening van het geheele land te zorgen. (TI. Post.) HET WESTLAND AAN DEN ARBEID. Werkloosheidscijfers met. spron gen gedaald. In het Westland wordt thans hard al moest zij ongelukkig zijn en jong sterven. Jong te sterven, met een onnatuurlijken glans in haar oogen, had iets bijzonder aantrekke lijks voor haar. Zij verbeeldde zich telkens als zij kuchte dat de ziekte in aantocht was, en begon dan eene droefgeestige houding aan te nemen, en aan hare broeders, ieder op zijn beurt, op weemoedigen toon mede te deelen dat zij niet lang meer bij hen dacht te zijn. Indien een verstandig man dit eenzame meisje had voortgeholpen en hare opvoeding had geleid, wie weet wat er van haar zou geworden zijn maar geen vriendenhand wees haar den weg, en Isabella doolde overal rond waarheen hare neiging haar leidde, en liet dan den eenen dan den anderen afgod den troon innemen in haar gemoed zij leefde als in een luchtbal, altijd zwevende tusschen hemel en aarde zij wist hare idealen niet in verband te brengen met de genoegens en verdrietelijkheden van het gewone leven. Toen George en Sigismund de herinnerin gen van hun schooljongensleven hadden uit geput, spraken zij met elkander over miss Sleaford. „Gij hebt mij niet verteld, dat mijnheer Sleaford eene dochter had," zeide George. „Heb ik niet?" „Neen. Zij miss Sleaford ziet er heel aardig uit." „Het is een prachtig meisjeantwoordde Sigusmund met geestdrift. „Ik gebruik haar voor al mijne donkere heldinnen, de goe de heldinnen, niet de slechte. Hebt gij op Isabella's oogen gelet De menschen noemen ze zwart, maar er is een bepaald gouden tint in, als gij ze in het zonnelicht ziet. Er bestaat een verhaal van Balzac „Het meisje met de gouden oogen." Ik heb nooit geweten wat gouden oogen waren vóórdat ik Isabella Slea ford gezien had." „Gij schijnt gemeenzaam met haar om te gaan „O, ja, wij zijn als broeder en zuster met elkander. Zij helpt mij somtijds aan mijn werkalthans zij geeft mij dingen aan de hand, en ik gebruik ze. Maar zij is verschrik kelijk romanesk. Zij leest te veel romans." „Te yeel Wilt U een heerlijke Vacantie tocht Dan een meerdaagsche reis van het REISGIDSEN GRATIS VERKRIJGBAAR. Reisbureau W.A.C.O. HOORN, Breed 75. Tel. 184. „Ja. Denk niet dat ik de waarde van ro mans wil verkleinen. Een roman is een heer lijk ding als men een dag hard gewerkt heeft, en met de praktische wereld tot vermoeienis toe in aanraking geweest is. Maar romans zijn alleen gevaarlijk voor arme jonge meisjes, die niets anders lezen, en denken dat hun leven de spiegel zal zijn van hunne geliefkoosde boeken. Dat meisje ginds zou een knap ambtenaar met een fat soenlijk burgerlijk inkomen geen blik waar dig keuren," zeide Smith, met eene beweging van het hoofd naar den kant van miss Slea ford. „Zij wacht op een droefgeestig wezen, met een moord op zijn geweten." Zij staken het grasveld over, naar de plek waar Isabella nog altijd zat. Het was duister geworden, en haar bleek gelaat en hare zwar te oogen hadden iets geheimzinnigs in het schemerlicht. Intusschen was er in de zijkamer licht op gestoken en kwam juffrouw Sleaford de jon gelieden roepen om het avondeten te gebrui ken. Er zou dezen avond iets bijzonders zijn ter eere van den gast. De verrassing bestond uit haringsla, die Sigismund gereed moest maken. Hij was zeer trotsch op zijne bedre venheid in dezen, en daar hij gewoonlijk een half uur doorbracht met snijden, en besproei en en roeren, en proeven, en Nogmaals be sprenkelen, en wederom roeren, vóórdat de salade gereed was, had men overvloedig tijd tot praten. Zij waren allen zeer op hun gemak en zeer vroolijk, want Isabella vergat hare helden, en verwaardigde zich om tijdelijk tot den standaard van George af te dalen en te pra ten over de groote Tentoonstelling van het vorige jaar, en het ballet dat zij met Kerst mis had zien vertoonen. Hij vond haar heel aardig terwijl zij hem over de tafel toelachte, en kon maar niet begrijpen hoe het kwam dat zij zoo geheel verschilde van miss So- phronia Burdock en de andere jonge dames te Graybridge aan de Wayverne, die hij zijn leven lang gekend en aan wie hij nooit iets onbegrijpelijks gevonden had. De haringsla werd eindelijk gereed ver klaard, en de ale schuimde in de lange nau we glazen alsof het champagne was. George gewerkt, de druiven worden gekrent. En dat beteekent een minimaal aantal werkloozen. Met snelle sprongen is in de laatste weken het cijfer der inge schrevenen bij' /ie werklooisheidsdien- sten gedaald en het laagste peil zal nu wel bereikt zijn. Dit beteekent, dat verscheidene ge meenten slechts enkele tientallen werk loozen tellen 's Gravenzande had de vorige week slechts één werkiooze - Naaldwijk bezit momenteel 32 werkloo zen,, waarvan echter maar vier tuinar- beiders. want in den tuinbouw kan men thans voldoende krachten gebrui ken. En niet alleen dat de arbeiders werk hebben, ook vrouwen en dochters verleencn assistentie in den tuinbouw en verdienen geld De loonen zijn wel niet zoo hoog meer als jaren gele den, de tuinbouw uitkomsten laten dal niet meer toe, toch krijgt menig ar beidersgezin in deze weken een aardi- gen cent extra binnen, die het moge lijk maken wat van den achterstand h» te halen. Het zijn zware dagen men denke niet dat het druivenkrenten zulk een prettig en gemakkelijk werkje is. Voor al wanneer de zon op de ruiten brandt., is het verblijf in de kassen niet aange naam en men moet wel getraind zijn, om het den geheelen dag te kunnen uithouden. AVONTUURLIJKE JONGEN. De gemeente-politie van Winschoten heeft een bende jongens ontdekt, die hun vergaderlokaal in een groot huis in de voornaamste straat van de stad hadden, namelijk een oud patriciërs huis dat vroeger bewoond is geweest door nir. H. I. Schönfeld. Het huis staat sedert eenige jaren leeg. Twaalf avontuurlijke jongens van 13 tot 15 jaar, van wie de meesten nog op school gaan, hadden onder de schut ting van den tuin een gat gegraven en waren daar door gekropen. Weldra dron gen zij het huis binnen en deden daar belangrijke ontdekkingen in de groote kamers_, op den zolder en in den kelder. De antieke meubelstukken werden ach teloos behandeld. Meer interesseerde den jongens een steek, dien burgemees ter Schönfeld als Eerste Kamerlid had gedragen. Verscheidene uren hebben zij zich er mee vermaakj. Van meer belang was de vondst van eenige oude buksen. Deze werden ver kocht en van de opbrengst en wat geld, dat de jongens in het huis aantroffen, werden windbuksen gekocht. Vooral des Zaterdags kwamen de jongens bij elkaar en - op het idee ge bracht door sensatielectuur - beraamden zij dolle plannen. Voor deze plannen ten uitvoer, konden worden gebracht, greep de politie in. Tien knapen werden uit de klas gehaald en op het bureau verhoord. Het staat vast, dat er nog meer leden van de bende zijn. Koppers van de buksen, twee man nen van 35 en 21 jaar, zijn geverbali seerd wegens heling. Het onderzoek duurt nog voort. EEN MODEL PIC NIC In het Park van Saint Cloud. Laat niet als dank voor 't aangenaam verpoozen, Den eigenaar van 't bosch uw schillen en uw doozen maant de A. N. W. B. al degenen die op een mooien zomerdag verpoo- zing zoeken in bosch of park, op de hei de of aan den oever van een meer. De klacht, dat het publiek niet altijd de geboden gastvrijheid weet te waar- deeren, is om zoo te zeggen internatio naal want ook in het buitenland wordt de toerist vaak onaangenaam getroffen door het feit, dat een mooi tukje natuur als prullemand werd gebruikt door wie er den meegenomen maaltijd verorberden. En zoo goed als de A.N.W.B. liier te lande alles doet om het publiek in eerbeid voor de na tuur op te voeden, zoo goed kwijt zich in Frankrijk haar zustervereeniging van die taak. Zoo heeft de Touring Club de Francc bijvoorbeeld eenige weken geleden een congres ter bestrijding van het achter laten van afval door picniccers gehou den en bij die gelegenheid in het park van Saint Cloud tusschen de vier be roemde cederboomen van Marie An- toniette een model picnic voor vijfhon derd personen gearresteerd. Zóó zeer waren de deelnemers en deelneemsters onder den indruk van de gehouden redevoeringen, dat sommi gen van hen na afloop der maaltijd zelfs probeerden het gras dat door huil lichaamsgewicht plat was geworden, weer op te richten. Dat de beste voornemens soms stran d.en op aangeboren instincten bewees een deelnemer aan het feest. Tijdens de openingsrede van den voorzitter gooide deze gast die klaarblijkelijk nog van meet af aan door de „vereeniging ter bestrijding van het achterlaten van afval" moest worden opgevoed zijn ieege cigarettendoosje doodgemoede reerd in het gras. En de voorzitter vond dit vergrijp ernstig genoeg om er de aandacht van alle anderen op te vestigen doordat hij zijn speech onder brak, ten einde den deelnemer een standje uit te deelen. Jammer,, dat niet ieder die de natuur als vuilnisbak gebruikt aldus in het openbaar op de vingers kan worden getikt. Australië vraagt Nederlanders. Mogelijkheid van emigratie. Sir Earle Page heeft in een onder houd verklaard, dat hij - nu hij zich toch in Nederland bevond - de gelegen heid aangreep, met de Nederlandsche Regeering besprekingen te openen over emigratie van Nederlanders naar Au- had wel eens avondpartijtjes te Graybridge bijgewoond waar wezenlijke champagne ge dronken werd, en de taarten en geleien niet ontbraken, maar waar het gesprek niet half zoo vroolijk en onderhoudend geweest was als aan dezen nederigen avonddisch, waar geen twee vorken bij elkander pasten en geen glas volkomen gaaf was. De jonge dokter ge voelde zich dien eersten avond te Camberwell volkomen gelukkig en Sigismund werd door cle ale niet weinig opgewonden. Doch toen het kleine gezelschap op zijn vroolijkst was sprong Horatius eensklaps op en riep de an deren toe dat zij „hun mond moesten hou den." „Ik heb hem gehoord," zeide hij. Een schril gefluit aan het hek liet zich hoo- ren terwijl de jongen sprak. „Hij is hetriep hij weder en snelde naar de deur. „Hij heeft er misschien al een hee- len tijd gestaan, en dan zal ik er leelijk langs krijgen." Iedereen was stil, en een oogenblik later hoorde George iemand met een zwaren stap het huis inkomen, op een knorrigen toon pra tende. „Het is uw pa, Izzie," zeide juffrouw Slea ford. „Hij zal een blaker willen hebben, en bet is beter dat gij dien brengtik denk niet dat hij zal willen binnenkomen." George Gilbert was eenigszlns nieuwsgierig om Isabella's vader te zien, en gevoelde zich een weinig teleurgesteld toen hij vernam dat de Heer Sleaford niet binnen zou komen. Maar Sigismund Smith hield zich ijverig be zig met zuur te pikken uit een grooten stee- nen pot, zonder zich om den procureur te be kommeren. Isabella stak een blaker op en ging er de kamer mede uit. Zij liet de deur aan een kier en George kon haar tegen den heer Sleaford hooren praten de procureur antwoordde zijn dochter op tamelijk ruwen toon, en de woor den die George het best kon verstaan waren niet geschikt om hem een gunstlgen indruk van zijn gastheer te geven. „Geef mij het licht, meid, en val mij niet lastig zeide de heer Sleaford. „Ik ben van daag zoo geplaagd dat mijn hoofd omloopt. Sta mij zoo niet aan te staren Zeg aan uw moeder dat ik nog werk heb en van nacht misschien niet naar bed ga." „Zijt gij zoo geplaagd, papa „Ja, gruwelijk. En ik verkies niet door mal le vragen lastig gevallen te worden nu ik thuis kom. Geef mij het licht, verstaat gij De zware voetstappen klonken op den hou ten trap, een deur werd boven geopend, en men kon ze nu boven de zitkamer hooren. Isabella kwam terug, met een zeer ernstig gelaat, en ging niet weder aan de tafel zit ten. George zag dat al het genoegen dien avond voorbij was, en zelfs Sigismund maakte eene pauze in zijn aanval op het zuur. Hij kwam op de gedachte dat een vader, die zijne dochter mishandelt, geen ongeschikt onder werp zou zijn om in zijn stuivers-tijdschrift romantisch behandeld te worden, en maakte reeds een plan voor de intrigue. Indien de heer Sleaford werk had dat dien nacht gedaan moest worden, scheen hij er geen groote haast mede te maken, want zijn zware tred bleef op den vloer boven de zit kamer kraken, zoo geregeld alsof de procu reur een boeteling was, die zich die onophou delijke beweging in de eenzaamheid van zijn eigen kamer tot straf had opgelegd. Een kerk klok in de buurt sloeg elf uur, en een hang klok in de keuken drie, wat vrij wel den maat staf van alle uurwerken in het huis van den heer Sleaford aangaf. Isabella en haar moe der lieten blijken dat zij zich ter ruste wilden begeven, zoodat Sigismund weldra opstond, voor zich en zijn vriend een blaker opstak, en George voorging, den trap op, om hem de kamer te wijzen die voor hem in gereedheid was gebracht. De jonge dokter sloeg zeer wei nig acht op zijn slaapvertrek. Hij was afge mat van de reis en de vermoeienissen van den langen zomerdag, en viel In slaap, terwijl zijn vriend nog in de halfgeopende deur tusschen de beide slaapkamers stond te praten. George sliep, maar niet gerust, want hij was aan een stil huis gewoon, waarin geen menschelijk wezen zich na tien uur 's avonds bewoog en de zware stap van den heer Sleaford in de naburige kamer verstoorde zijn slaap en mengde zich in zijne droomen. (Wórdt vervolgd.)

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1