GEMEENTERAAD WIERINGERMEER. Vergadering van den Raad van Wieringer- meer op Dinsdag 28 Juni, 's namiddags 2 uur. Voorzitter, Ir. Smeding, Burgemeester Secretaris de heer A. Blaauboer. Afwezig de heer H. Leijten, wegens onge steldheid. De voorzitter opent op gebruikelijke wijze de vergadering en stelt aan de orde de notu len van de vorige vergadering welke onver anderd worden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deelt de voorzitter mede, dat door het Bouwbureau een Garage zal worden gebouwd naast het raadhuis, die de gemeente dan zal huren. Er was geen aanbesteding gehouden, doch prijsopgave gevraagd. Mededeelingen van ingekomen stukken De volgende verzoeken werden in handen gesteld van B. en W. om praeadvies van E. Weiland om toekenning van steun als be doeld in art. 13 der Lager onderwijswet 1920, wegens het bezoeken door zijn zoon van de Christel. School te Den Oevervan demu- ziekvëreeniging „Wieringermeerfanfare" om haar een j aarlij ksch terugkeerend subsi die te verleenen van het bestuur der afdee- ling Wieringermeer van de S.D.A.P. om door bevordering van particulieren bouw of stich ting van een woningbouwvereniging in de behoefte aan woningen te voorzien. Verder is ingekomen Procesverbaal van de opneming van kas en boeken van den ontvanger der gemeente Wieringermeer Afschrift van het Koninklijk besluit waarbij het maximum-aantal vergun ningen en verloven A voor het gebied van de Wieringermeer wordt vastgesteld op zes Alsvoren, waarbij aan den gemeenteraad tot wederopzeggens ontheffing is verleend van de verplichting, opgelegd in artikel 179, 2e lid, der gemeentewet. Bij Koninkl. besluit werden goedgekeurd de volgende bij raadsbesluit vastgestelde veror deningen op de heffing van opcenten op de vermo gensbelasting en de gemeentefondsbelasting op de heffing van besmettelijke ziektengel- denop de heffing van verlofsrechtop de heffing van vergunningsrechtop de hef fing van reinigingsrechtenop de heffing van een vermakelij khedenbelasting Verder is ingekomen mededeeling van Ged. Staten van Noordholland, dat goedkeuring is verleend aan de door den gemeenteraad vastgestelde verordening als bedoeld in art. 10, eerste lid, sub 2° der drankwet en de vastgestelde verordening als bedoeld in art. 43„ eerste lid, jp art. 10, eerste lid, sub la en 2° der drankwet. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een adres van het Centraal-Bestuur van den Ned. Christ. Bouwarbeidersbond, hou dende verzoek de gemeente alsnog te doen toetreden tot het werkloosheidsbesluit 1917, wordt in handen gesteld van B. en W. ter af doening. Adres van het bestuur van de Afd. Hoorn van den Algem. Nederlandschen Ventersbond om in de Wieringermeer alleen aan georgani seerde venters een ventvergunning te ver strekken. Zal worden bezien bij de Algemeene Poli tieverordening. Mr. Backer zou gaarne wenschen, dat hiervan mededeeling wordt gedaan aan be langhebbenden. De voorzitter zegt dat mogelijk in de volgende raadsvergadering de politieverorde ning aan de orde kan komen, doch heeft geen bezwaar belanghebbenden een schrijven hier over te zenden. Verzoeken van G. Branderhorst, C. Burm, K. de Rooy, J. Appelman en J. Pakes om toe kenning van steun als bedoeld in art. 13 der Lager onderwijswet 1920, wegens het bezoe ken door hun kinderen van scholen welke op meer dan vier kilometer van hunne woningen zijn verwijderd. (Te behandelen bij punt 4 van de agenda). Verzoek van J. Liefhebber, alsvoren (in handen van B. en W. om praeadvies. Mededeeling van den Minister van Sociale Zaken, dat de op het punt der distributie voor goedkoope levensmiddelen geldende be palingen geen vrijheid verleenen goed te keuren, dat arbeiders, die geregeld tegen nor maal loon werk hebben, in de distributie wor den betrokken, aangezien zij niet geacht kun nen worden te behooren tot de hiertoe aan gewezen categorie van ondersteunde of te werkgestelde werkloozen en armlastigen. Voorkennisgeving aangenomen. De heer de Bruijn pleit voor openstelling begraafplaat^. De heer de Bruijn zegt naar aanleiding van de lijst van zaken, welke in voorbereiding 2ijn, dat de begraafplaats no. 1 was, wat op de lijst voorkwam. Nu is het bijna Juli en is er nog niets aan gebeurd. Spr. acht het niet juist, dat het gemeente bestuur hier zoolang mee wacht en spr. heeft zich afgevraagd waarom het zoolang moet duren. Het mag toch niet voorkomen, dat als straks een inwoner van de gemeente komt te overlijden, dat familie de doode dart buiten de polder moet laten begraven. De voorzitter zegt dat dit verband houdt met de overdracht van de terreinen. Zoodra blijkt, dat die overdracht kan geschieden, zal de begraafplaats worden ingericht. De heer de Bruijn vraagt wat het nu uitmaakt of de grond in eigendom komt of in erfpacht. De inrichting kan er toch even goed om door gaan. Spr. dringt op spoed aart. De voorzitter zegt dit toe. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat een procesverbaal is ingekomen van kasop name van de Gemeente-Ontvanger, wat in orde blijkt te zijn. Een schrijven van den heer Leijten is in gekomen dat hij nog niet geheel hersteld is van het hem overkomen ongeval en hierdoor de vergadering niet kan bijwonen. De voorzitter hoopt, dat de heer Leijten weer spoedig hersteld mag zijn, de raad on derstreept deze wensch met applaus. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de huur van het voorloopig raad huis te Wieringerwerf en het brandweerhuis te Slootdorp. In het voorstel deelen B. en W. o.a. mede dat ten behoeve van den gemeentedienst wordt gebruik gemaakt van een tweetal ge bouwen van het bouwbureau „de Wieringer meer", n.1. van het perceel Raadhuisstraat No. 1 te Wieringerwerf als voorloopig raad huis en van het pand Brink No. 48 te Sloot- dorp als bergplaats voor brandweermaterieel. Vóór 1 Januari 1938 waren deze gebouwen voor soortgelijke doeleinden in gebruik bij de Wieringermeerdirectie, die daarvoor aan het bouwbureau een huur betaalde van resp. f 720 en f 84.per jaar. Met de directie en het bouwbureau is overeengekomen, dat de huur op gelijke voorwaarden, te rekenen vanaf 1 Januari j.ï., door de gemeente zal worden overgenomen. Mr. Backer vindt de termijn van 1 maand opzegging te kort, zooals deze in de huur overeenkomst wordt genoemd. Wethouder Peters heeft geen bezwaar dit op zes maanden te stellen. Het voorstel met deze verandering wordt hierop z.h.st. aangenomen. Ingekomen aanvragen om steun ingev. art. 13 der Lager Onder wijswet 1920. Ten aanzien van de ingekomen aanvragen is B. en W. bij onderzoek gebleken, dat zij voldoen aan de voorwaarden en bepalingen, vervat in art. 13, tweede lid, der Lager-on- derwijswet 1920, met uitzondering van de verzoekschriften van T. J. Geertsema en J. Appelman, wier financieele toestand geen aanleiding tot toekenning van den gevraag- den steun geeft. Het voorstel van B. en W. om a.gunstig te beschikken op de aanvragen van A. C. Kem- meren, A. Driesprong, E. Weiland, J. Pakes, C. Burm, G. P. Branderhorst en K. de Rooy en b. af te wijzen de verzoèken van T. J. Geertsema en J. Appelman wordt aangeno- mèn. De heer de Bruijn zou gaarne willen dat B. en W. een lijst overlegden van de kosten van dit vervoer. Voorzitter zegt dit toe. Geneeskundig Schooltoezicht met ingang van 1 Sept. a.s. Het voorstel van burgemeester en wethou ders tot vaststelling van een gemeenschappe lijke regeling tusschen de gemeenten Den Helder, Texel, Anna Paulowna, Wieringen, Callantsoog, Zijpe, Schagen, Wieringermeer, Sint-Maarten en Wieringerwaard, nopens het voor die gemeenten instellen van een genees kundig schooltoezicht, met ingang van 1 September a.s., komt ter tafel. Als vertegenwoordiger der gemeente in de commissie van beheer wordt aangewezen den heer A. C. de Graaf, lid van het college van B. en W. De heer de Bruijn zou gaarne wenschen, dat de gegevens van het geneeskundig school toezicht ook benut worden voor het bevol kingsonderzoek. De voorzitter acht dit geen bezwaar. Het voorstel wordt hierop aangenomen. Een puzzle. Die bouwt houdt ook toezicht Voorstel van burgemeester en wethouders betreffende een voorziening in het bouw- en woningtoezicht en de leiding der overige tech nische werkzaamheden in den Wieringer- meerpolder. B. en W. zeggen in hun prae-advies ondermeer Vóór 1 Januari 1938 werden het bouw- en woningtoezicht, alsmede de leiding en het toezicht met betrekking tot de overige technische werkzaam heden in den Wieringermeerpolder, verzorgd door de Wieringermeerdirec tie. De leiding berustte bij het lioo;d van de bouwkundige afdeeling der di rectie, terwijl met de dagelijksche uit voering een bouwkundig ambtenaar, gestationneerd te Wieringerwerf, was Leiast. De Wieringermeerdirectie heeft te kennen gegeven, dat zij bereid is met het inmiddels ingestelde gemeente bestuur een regeling te treffen, waar bij de vóór 1 Januari 1938 bestaande, toestand wordt bestendigd. Door de directie is voorgesteld, dat de gemeente haar in dat geval zal vergoeden 1/3 ge deelte van het salaris; met bijkomende kosten van den te Wieringerwerf woon achtigen bouwkundig ambtenaar, ter wijl zij zich de bevoegdheid voorbe houdt voor de uitvoering van nieuwe bouwwerken ten behoeve of ten laste van de gemeente een billijk honora rium in rekening te brengen, wegens daarvoor door het hoofd harer bouw kundige afdeeling of één of meer van diens bouwkundige verrichte werk zaamheden. Mr. Backer zegt, dat hij bij de be studeering van dit voorstel voor een puzzle heeft gezeten, omdat de inspec tie juridische bezwaren kan aanbren gen tegen het voorgestelde. De Woning wet nietwaar aldus spr., draagt toe zicht op aan de gemeente. Dit moet jdoor een zelfstandig ambtenaar wor den gedaan. Wie bouwt hier echter het meest Degenen die toezicht houden We krijgen dus de dwaze figuur, dat het orgaan wat hier bouwt ook toe zicht zal moeten houden. Spr. kan echter geen andere oplos sing aan de hand doen, doch dit neemt niet weg, dat spr. een onbevredigend gevoel over zich heeft, omdat hier slechts formeele uitvoering aan de wet wordt gegeven. Spr. heeft echter den indruk, dat B. en W. voor het zelfde moeilijke ge val zitten als spr. Het is echter een vraagstuk, wat binnen de 5 jaar tot oplossing zal moeten worden gebracht. Spr. stelt vervolgens nog eenige vra gen inzake de honorarium-aangelegen heid, t.w. Gemeente en Directie Wie ringermeer. De voorz. antwoordt Mr. Backer, dat B. en W. inderdaad voor het oogen- blik geen andere oplossing zien, doch zeer zeker zal er binnen afzicnbare.n tijd tot aller bevrediging een oplossing moeten komen. Wethouder Peters zegt, dat dan misschien aansluiting kan worden ge zocht bij gemeenschappelijk toezicht, wat tegenwoordig het streven is. Het voorstel worut hierop aangen. Openstelling v% kinkels tqdens het reis^fOj n. Voorstel van Burgemeester en 'louders tot vaststelling van een winkel''f^J^.sveror- dening. In artikel 9 der WinkelstiUéingswet 1930, is den gemeenteraad de bevoegd heid toegekend om, indien naar zijn oordeel zich in een gemeente bijzon dere omstandigheden voordoen, welke afwijkingen van het bepaalde in de artikelen 2, 4, 5, 7 of 8 gewenscht ma ken, deze afwijkingen onder Koninklij ke goedkeuring vast te stellen. Van deze bevoegdheid is door de ra den der gemeenten Medemblik en Wie- ringen gebruik gemaakt. De winkel sluitingsverordeningen van genoemde gemeenten, waaronder de dorpen in gebied van „de Wieringermeer" vóór 1 Januari 1938 ressorteerden, bevatten afwijkende bepalingen omtrent het sluitingsuur gedurende den zomertijd en de openstelling van winkels op Zondag tijdens het reisseizoen. De voorschriiten dezer verordeningen !stemmen niet geheel met elkander overeen bovendien zijn de bepalin gen, speciaal voor de Wieringermeer in de Medemblikker winkelsluitings verordening opgenomen,, slechts van jaar tot jaar, voor het laatst voor 1937, van toepassing verklaard. Het is daar om noodig ter zake een voorziening ie treffen. Bij het overleg met het bestuur der plaatselijke middenstandsvereeniging is ons gebleken, dat de motieven, wel ke destijds tot de afwijkende bepalin gen voor de Wieringermeer hebben geleid, thans nog in dezelfde mate gelden. Op grond van het bovenstaande ge ven B. en W. in overweging.een win kelsluitingsverordening voor de ge meente Wieringermeer vast te stellen overeenkomstig het ontwerp. De voornaamste artikelen in deze VEROR DENING op de Winkelsluiting zijn Artikel 1. In afwijking van het be- bepaalde in artikel 2, onder a, dei- Winkelsluitingswet mogen winkels, van welke het debiet voor een goed deel bestaat uit den verkoop van brood, banket^ suikerwerk, chocolade, fruit, tabaks-artikelen en prentbrief kaarten, op de Zondagen in de maan den Juni, Juli en Augustus gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, liggende tusschen 8 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags voor het publiek geopend zijn, doch uitsluitend voor den verkoop van bo vengenoemde artikelen en onder voorwaarde, dat in den winkel, zooda nig, dat daarvan te allen tijde van buiten af gemakkelijk kan worden kennis genomen, is bevestigd een door of vanwege den burgemeester gewaar merkt geschrift of drukwerk, waarop duidelijk is kennis gegeven van de uren, gedurende welke de winkel op Zondag voor het publiek is geopend en waarop tevens duidelijk is aange geven, op welke winkel het geschrift of drukwerk betrekking heeft, met dien verstande, dat deze regeling niet toepassing vindt ten aanzien van win kels als bedoeld in art. 4, lid 1, onder d der Winkelsluitingswet. Artikel 2. In afwijking van het be paalde in artikel 2, onder b en c, der Winkelsluitingswet mag een winkel gedurende het tijdvak, waarvoor inge volge het bepaalde bij de wet van 23 Maart 1918 (staatsblad no. 165), zoo als deze wet sindsdien is gewijzigd, de wettelijke tijd met een uur is ver vroegd, voor het publiek geopend zijn a. Op de eerste vijf werkdagen der week tot 9 uur des namiddags. b. Op Zaterdag tot 11 uur des nam. Het voorstel wordt aangenomen. De winkels op Nationale- en Officiëele feestdagen. B. en W. zeggen in hun prae-advies daaomtrent Ingevolge het bepaalde bij artikel 9, derde lid, der Winkelsluitingswet 1930 is de gemeenteraad bevoegd, om ten hoogste 21 dagen in het jaar aan te wij zen, waarop het bepaalde in de artike len 2, 4, 5, 7 of 8 dezer wet niet zal gel den, of waarvoor desgewenscht een andere regeling, dan in deze artikelen aangegeven, kan worden vastgesteld onder deze 21 dagen mogen geen Zon dagen vallen. In het gebied van de Wieringermeer is het tot dusverre gebruikelijk ge weest, dat een dergelijke aanwijzing geschiedde ten aanzien van den dag waarop de verjaardag van H.M. de Ko ningin werd gevierd en den Polderdag. Tegen voortzetting van dit gebruik be staat bij ons geen bedenking. Voor het tegenwoordige kunnen geen andere jaarlij ksche terugkeerende feestdagen worden genoemd, waarop de behoefte aan ruimere openstelling van de winkels voor het publiek is ge bleken. Bij plotseling opkomende bij zondere omstandigheden, wanneer op een regeling door den gemeenteraad niet kan worden gewacht, zijn burge meester en wethouders krachtens ar tikel 9, vijfde lid, der Winkelsluitings wet bevoegd om een al dan niet voor waardelijke ontheffing van het bepaal de in de artikelen 2, 4, 5, 7 of 8 te verlee nen, zoodat steeds de mogelijkheid aan wezig is zoo noodig tot een later slui tingsuur te komen. In verband met het vorenstaande geven wij U in overweging vast te stel len de verordening, welke in ontwerp wordt aangeboden. Z. h. st. aangenomen. Onze Wieringermeerbewakers als Gemeenteveldwachters voorgedra gen. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een verordening, regelen de de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters der gemeen te Wieringermeer. In het voorstel wordt o.m. naar vo ren gebracht Krachtens het bepaalde in artikel 19 eerste lid,, van liet Koninklijk Besluit van 23 December 1937, wordt met be trekking tot de aanstelling van poliiie personeel het gebied van „de Wierin germeer" gelijkgesteld met de door de Kroon ingevolge artikel 224, vijfde lid, der gemeentewet aangewezen gemeen ten, waar een, na overleg met den bur gemeester, door den Commissaris der Koningin in de Provincie vast te stel len getal veldwachters wordt aange steld. De eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der veldwachters worden door den gemeenteraad gere geld bij verordening welke aan Ko ninklijke goedkeuring is onderworpen. De jaarwedde van de gemeente-veld wachters kan naar ons oordeel worden gesteld op f 1300.- in minimum, met acht jaarlijksche verhoogingen van f 50, opklimmend tot f 1700.- in maxi mum. Deze jaarwedde regeling is in overeenstemming met de door den Minister vjan Binnenlandsche Zaken in algemeen aangegeven normen. Re kening gehouden is met de mogelijk heid dat voor de veldwachters van gemeentewege een vrije woning ter be schikking gesteld zal worden in dat geval zal de jaarwedde met f 225.- worden verminderd. Door de uitgestrektheid van het te bewaken gebied is het noodzakelijk, dat de veldwachters voor de uitoefe ning van hun taak beschikken over een motorrijwiel. De beide bewakers, die reeds vóór 1 Januri 1938 in dienst waren, genoten van de Wieringermeer directie voor het gebruik van een ei gen motorrijwiel een toelage van f 6 per week. Door de bewakers is becij ferd, dat het rijden met voor dienstge bruik geschikt motorrijwiel, inclusief belasting, onderhoud en afschrijving, f 7.50 per week kost. Na toetsing van deze berekening aan de normen, wel ke door de Wieringermeer-directie bij het verleenen van motortoelagen wor den in acht genomen, zijn wij tot de; conclusie gekomen, dat de motortoe lage van de veldwachters in redelijk heid op het genoemde bedrag van f 7.50 per week kan worden bepaald. Wij geven U in overweging de veror dening, overeenkomstig het ontwerp, vast te stellen. Mr. Backer brengt dank en hulde aan den secretaris voor de wijze waar op hij deze verordening heeft ontwor pen. Een ontwerp waarop weinig of niets is af te dingen. Enkele kleine redactiewijzigingen zullen volgens spr. moeten worden aangebracht. Spr. wijst o.a. op de huur van wonin gen, de motorvergoeding en nog enkele kleinigheden. Deze wijzigingen zullen aangebracht worden zooals Mr. Backer ze persoon lijk formuleert, waarna de raad z.h.s. ook deze verordening goedkeurd. Voorstel van burgemeester en wethouders lot het afsluiten van eenige verzekeringen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besluit de raad te verzekeren bij het assu rantiekantoor van J. C. J. Knegt Zonen te A.'dam I. tegen schade door brand veroor zaakt tot 1 Januari 1943 den kantoorinventa ris in het raadhuis te Wieringerwerf de, autobrandspuit, de brandspuit en de door de brandweer gebruikte auto en de handbrand spuiten, losse materialen, brandweerkleeding enz. II. tegen uit reconstructiekosten be staande schade, door brand veroorzaakt, tot 1 Januari 1943 de administratieve bescheiden en archieven, zich in het raadhuis bevinden de UI tegen schade, ontstaan door betalin gen, welke aan de gemeente Wieringermeer worden opgelegd krachtens wettelijke voor schriften wegens het door de tweewielige brandspuit en de Ford brandspuit toebren gen van lichamelijk letsel aan derden of be schadigen van eigendommen van derden tot 1 Januari 1939 IV. tegen schade, welke het gevolg is van de aanspraken, welke derden tegen de gemeente Wieringermeer instellen op grond van wettelijke voorschriften voor door hen geleden lichamelijke, materieele en kapitaalschade, met uitzondering van de aanspraken, voortvloeiende uit het bezit van motorvoer- en motorrijtuigen en motorrij wielen, alles onder de door burgemeester en wethouders met het genoemde assurantie- kantpor overeengekomen of nader overeen te komén verdere voorwaarden en bepalingen. De Muziekvereenigingen hebben in 1938 hun portie gehad. Voorstel van Burgemeester en wethouders naar aanleiding van de verzoeken van de muziekvereenigingen „Wieringérmeerfanfare" en „Soli Deo Gloria" om een Subsidie uit de gemeentekas. B. en W. schrijven aan den raad In uwe vergadering van 14 April 1938 werd om prae advies in onze handen gesteld een adres van de muziekvereeniging „Wieringermeerfanfa re", houdende verzoek haar pen jaarlij ksch subsidie uit de gemeentekas te verleenen. Sindsdien is bij ons college (ingekomen een verzoek van de muziekvereeniging „Soli Deo Gloria" om toekenning van een gemeentelijk subsidie van f 50. In verband daarmede brengen wij onder iwe aandacht, dat de Wieringermeerfanfare onlangs, ter gelegenheid van haar eerste lus trum, van de Wieringermeerdirectie een sub sidie van f 250.ineens heeft ontvangen. Voorts is het ons bekend, dat genoemde Di rectie aan „Soli Deo Gloria" voor 1938 een subsidie van f 50.heeft toegekend. Onder deze omstandigheden achten wij voor de ge meente geen termen aanwezig om gedurende het loopende jaar tot subsidieering van de beide plaatselijke muziekvereenigingen over te gaan, te minder, omdat daarvoor op de- gemeente-begrooting voor 1938 geen voorzie ning is getroffen. Wij zijn evenwel voorne mens op de ontwerp—begrooting voor 1939 ten behoeve van elk van beide vereenigingen een subsidie van f 50.— uit te trekken. Op grond van het vorenstaande geven wij U in overweging op de in den aanhef deze vermelde verzoekschriften voor zoover het jaar 1938 betreft afwijzend te beschikken. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Hierna sluiting der vergadering. MARKTBERICHTEN. Groningen, 28 Juni. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien le s. f 280—300, 2e s. f 240—250, 3e s. f 180200 kalfvaarzen le s. f 250270, 2e s. f 170200 vroegm. koeien le s. f 240 260. 2e s. f 180210 vare koeien le s. f 170 190, 2e s. f 110-^-130 stieren le s. 5556 ct., 2e s. 5253 ct. per kg kalveren en pinken le s. f 90130 slachtvee le s. 6869 ct., 2e s. 5860 ct., 3e s. 4044 ct. "vette kalveren le s. 6264 ct., 2e s. 5658 ct. per kg melk- schapen f 1520, weideschapen f 1418 vette lammeren f 1112 vette schapen f 69, biggen f 1117, f 1.902.20 de week; vette varkens le s. 4748 ct., 2e s. 4245 ct., zouters 4647 ct. Aanvoer 475 runderen, 669 kalveren. schapen, 536 lammeren, 482 varkens, 257 -- gen, 31 paarden. In kalf- en melkvee, slachtvee en st' ;vc:i was de handel langzaam doch prijshouder..'. De prijzen voor vette kalveren liepen ten volge van den grooten aanvoer, aanmerkelijk terug. Nuchtere kalveren deden f 59. Zwa re soorten werden bij goede vraag, boven de noteering verhandeld. Vette schapen en lam meren waren bij kleineren aanvoer, ruim prijshoudend. Evenals weideschapen en lam meren. Voor vette varkens, zouters en biggen bleven de prijzen gelijk de vorige week. Rotterdam, 28 Juni. Vee. Aanvoer in totaal 2508 stuks, waarvan 750 vette runderen, 453 magere runderen, 75 vette kalveren, 79 gras kalveren, 732 nuchtere kalveren, 8 veulens. 162 paarden, 116 schapen, 100 lammeren, 60 bokken en geiten. De prijzen waren als volgt Vette koeien le s. 72, 2e s. 62, 3e s. 4652 ct. per kg vette ossen le s. 67, 2e s. 60, 3e s. 48 52 ct. per kg stieren le s. 62, 2e s. 58, 3e s. 54 ct. per kg le s. f 340, 2e s. f 260, 3e s. f 195 per stukvette kalveren le s. f 100, 2e s. 85, 3e s. 5565 ct. per kg graskalveren 2e s. 58, 3e s. 52 ct. per kg slacht nuchtere kalveren, le s. 46, 2e s. 41, 3e s. 36 ct. per kg le s. f 12, 2e s. f 9, 3e s. f 6 per stuk fok- kalveren le s. f 23, 2e s. f 20. 3e s. f 16 per stukslachtpaarden le s. 51, 2e s. 44, 3e s. 39 ct. per kg le s. f 210, 2e s. f 175, 3e s. f 105 per stuk werkpaarden le s. f 365, 2e s. f 305, 3e s. f 200 per stuk hitten le s. f 245, 2e s. f 195, 3e s. f 100 per stuk schapen le s. 50, 2e s. 40, 3e s. 35 ct. per kg le s. f 26, 2e s. f 22, 3e s. f 14 per stuk zuiglammeren le s. f 15, 2e s. f 10, 3e s. 6 kalfkoeien le s. f 300, 2e s. f 250, 3e s. f 180 melkkoeien le s. f 295, 2e s. f 250, 3e s. f 175 vare koeien le s. f 195, 2e s. f 155, 3e s. f 120 vaarzen le s. f 220, 2e s. f 170, 3e s. f 120 pinken le s. f 180, 2e s. f 140, 3e s. f 110 bokken of gei ten le s. f 11, 2e s. f 8, 3e s. f 4 Vette koei en en ossen aanvoer gelijk a. v. week, han del traag, prijzen koeien iets lager, prima koeien 76 ct., prima ossen 72 ct. stieren aan voer korter, handel slecht, prijs vorige week moeilijk te handhaven vette kalveren aan voer kalm, prima's tot f 1.05 graskalveren aanvoer matig, handel flauw, prijzen iets stij vernuchtere slacht- en fokkalveren aan voer korter, handel vasthoudend, prijzen iets hoogerpaarden aanvoer kleiner, handel flauw, prijzen slachtp. iets stijver, overigens onveranderd schapen en lammeren aanvoer iets korter, handel kalm, prijzen prijshoudend zuiglammeren aanvoer korter, handel tame lijk, prijzen iets hoogerkalf- en melkkoei en aanvoer gelijk a. v, week, handel sleepend, prijzen stabielvare koeien aanvoer gering,, handel stil, prijzen iets lager vaarzen en pinken aanvoer klein, handel traag, prijzen constantbokken en geiten aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen onveranderd. Purmerend. 28 Juni Boter. Aangevoerd 1508 kg. f 1.18—1.30 per kg. Vee. Runderen, totaal 407 stuks, 195 vette koeien 63—72 ct. per kg 108 geldekoeien f 110200 55 melkkoeien f 200—300 per stuk 39 stieren 52—56 ct. per kg 17 paar den f 100210 per stuk 40 vette kalveren 3050 ct. pe rkg384 nuchtere kalveren, voor de slacht f 5—12 id. voor de fok f 11 18 per stuk 127 vette varkens voor de slacht 50—52 ct. per kg 33 mag. varkens f 28—40 292 biggen f 15—22 657 schapen f 15—27 29 Bokken f 313 543 lammeen f 712 per stuk kipeieren f 3.253.75 eendeieren f 2.65 per 100 st. N. Holl. blauwe 67'/;—72'/ï ct. Handel in vette koeien en paarden stug in nuchtere kalveren en vette varkens vlug, overigens matig. Groningen, 28 Juni. Granen. Prijzen als volgtRogge f 6.50—7.50 Wintergerst f 6.25 6.90 Zomergerst f 6.507.50 Witte haver f 5.006.05 Zwarte haver f 5.50—6.00 Kar- wijzaad f 16.0020.00. EERSTE KERSENVEILINGEN. Woensdag zijn aan beide Ticlsche veilingen de eerste speciale kersen - veilingen geweest. In verband met den stand van bet gewas waren de verwachtingen voor den aanvoer niet bijster groot, maai de omstandigheden in aanmerking ge nomen, viel deze nogal mee. De prijzen bleven desondanks op een hoog peil. Eerste kwaliteit meikers brachten 40-57 cent per Kg. op en 2e kw. 25-39 cent. De vroege meikersen waren zelfs nog duurder en noteerden le kw. 50 a 76 en 2e kw. 23 a 39 ct. p. Kg. Nu de geheele kersenoogst te over zien is, staat het vast, dat de kersen dit jaar gouden steeltjes zullen hebben.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 4