29e JAARGANG DONDERDAG 21 JULI 1938 No. ©3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN .OMSTREKEN DE DOKTERSVROUW. u-> - REISBUREAU W.A.C.O. W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEM DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. len r BUREAU Hlppolytushoet Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Iedere regel meer I 0.10 Van 1 5 regels f q.50 Ons Lichaam en onze Gezondheid. Betreurenswaardige gevolgen van onzindelijkheid. Bij het verzorgen van jonge kinderen is de grootst mogelijke zindelijkheid een eerste vereischte. Niet iedereen kent bijvoorbeeld de gevolgen van on voldoende gereinigde spenen. Dan kan een plaatselijke aandoening van het slijmvlies in het mondje worden ver oorzaakt dooi- bepaalde zwammen, die zich zeer snel uitbreiden, daar zij in de mondholte de beste omstandig heden vinden 0111 zich te vermenigvul digen. Vooral wanneer de gezondheid van het kind reeds eenigszins te wen- schen overlaat, kunnen de zwammen het zwaar aangrijpen. Het zuigen wordt ten zeerste bemoeilijkt en zelfs de aanraking door de melk veroor zaakt pijn,, die van dag tot dag toe neemt. Na deze eerste aanwijzingen volgen spoedig de symptomen van een maag-darmcatarrh en deze heeft met tertijd weer een gestadig toenemende vermagering tengevolge. HOE WORDT DE ZONNEWARMTE IN STAND GEHOUDEN De oppervlakte der zon straalt een warmte van 6 tot 8000 graden uit. De zonnewarmte, die in den tijd van een jaar de aarde treft, zou voldoende zijn om een ijspantser van 31 M. dikte, dat de aarde zou omspannen, volkomen te doen smelten. De gemiddelde tempera tuur op aarde bedraagt 1.3 graden. Als de zon geen warmte zou uitstralen, zou den wij een gemiddelde temperatuur hebben van 73 gr. beneden nul Toch is slechts het tweemilliardste deel der zonnewarmte die de aarde bereikt Wilde men de zonnewarmte kunstma tig verkrijgen, dan moest men per uur op iederen vierkanten meter van den aardbodem 75000 Kg. kool verbranden. Nu zegt een groote natuurwet echter, dat geen enkel lichaam voortdurend energie kan afgeven, zonder dat ei' nieuwe krachten aan toegevoerd wor den, wil het niet aan eigen kracht ver liezen lijden. Hoe wordt de zonne warmte nu eigenlijk in stand gehou den Dé groote natuurkundige Helmholtz meent, dat door tien val der buitenste zonnedeeltjes naar hun nfïddelpunt; voordurend nieuwe warmte wordt ge vormd. De moderne natuurkundigen beweren, dat de warmtebron der zon geregeld afneemt en dat er voort durend meer atomen worden gevormd. In het middelpunt der zon, zoo re kent men, moet een druk heerschen van 8520 millioen atmosferen. De che mische oerstoffen, die onder dezen druk naar de oppervlakte worden ge slingerd, vallen in atomen uiteen en maken daardoor enorme hoeveelheden energie vrij. Deze omzetting in atomen heeft plaats met geweldige ontploffin- gen. die de stoffen dikwijls met een FEUILLETON. Naar het Engelsch. Het was geheel donker toen zij te Cambridge aankwamen. Toen zij hun ne woning naderden was er slechts een flauw licht in de roode lantaarn hoven de deur te hespeuren. Voor het ove rige was alles donker want de brief van George,, waarin hij volgens af spraak aan Jeffson bericht zou geven van zijne thuiskomst, was te laat op den post gedaan, en de jonggehuwden werden niet verwacht. Iedereen weet welk een w.reede teleurstelling het is thuis te komen en geen mensch te vin den die u welkom heet, geen vuur in den haard, geene lafenis in gereedheid. Juffrouw Jeffson stond met de armen in een waschtobbe toen haar jonge meester aanschelde, en zij kwam voor den dag in een werkpak met bloote armen om het jonge paartje te ontvan gen. Zij zette een flikkerende waskaars op de tafel in de zitkamer en knielde neder voor den haard om het vuur aan te maken, onder gestadige uitroe pen van verbazing over de onverwach te komst van den heer Gilbert en zijne vrouw. „Mijn man is naai" Conventford om grutterswaren in te slaan, en het zal hem erg spijten, mevrouw," zeide zij, „maar wij zullen doen wat wij kunnen om het hier gezellig te maken. Mijn heer George sprak van Maandag toen hij wegging, en zijn brief is nog niet gekomen gij moet het dus niet. kwa lijk nemen, dat er niets klaar is." Juffrouw Jeffson zou met hare ver snelheid van 900 Km. per seconde voortdrijven. Deze geregelde omzetting en de daarmede gepaarde atoomvor ming is niet voldonde, om de zonne warmte langer dan enkele billioenen jaren in stand te houden, maar wij en onze kinderen zullen nog nergens last van ondervinden. BINNENLANDSCH NIEUWS. RUNDVLEESCH IN BLIK. Minister acht proef geslaagd. Distributie begint met Aug. In een circulaire aan de gemeente besturen herinnert de Minister van Sociale Zaken er aan, dat hij daartoe in staat gesteld door de medewerking van zijn ambtgenoot van Economische Zaken, voor eenige weken in een aan tal gemeenten een proef kon nemen met de distributie van rundvleesch in blik. De resultaten daarvan hebben hem doen besluiten met de algemeene distributie van dit artikel voort te gaan. Ten behoeve daarvan wordt in een 40-tal vleeschconservenbedrijven in den lande een hoeveelheid rundvleesch in blik vervaardigd, met de beschik baarstelling waarvan per 28 Augustus een begin zal worden gemaakt. Aangezien echter de nog aanwezige voorraad varkensgehakt in blik waar schijnlijk niet geheel toereikend zal zijn om aan alle aanvragen ter verkrijging van dit artikel tot en met 27 Augustus te voldoen, zal in dat geval op de inge diende aanvragen van sommige gemeen ten, instede van varkensgehakt in blik. voor het geheele bestelde kwantum of een gedeelte daarvan, rundvleesch in blik op de voor dit artikel vastgestel de voorwaarden worden geleverd, ten zij op de aanvraagformulieren uitdruk kelijk wordt vermeld dat GEEN rund vleesch in blik wordt verlangd. Deze voorwaarden en de voor distri butie van dit artikel geldende rege ling zijn in hoofdzaak gelijk aan de bij voorgaande circulaires ten aanzien van de distributie van varkensgehakt in blik vastgestelde bepalingen. a. de inkoopsprijs van rundvleesch in blik, bestemd ter distributie aan werkloozen (en daarmee gclijkgestel- den) bedraagt voor de gemeente, al waar de distributie plaats vindt door bemiddeling, van de slagers (en c.q. grossiers) of althans de beschikbare marge tusschcn in- en verkoops prijs geheel of ten deele aan den han del wordt uitgekeerd. 34 cent per bus, en. die van het rundvleesch in blik, bestemd ter distributie aan onder steunden volgens de Armenwet (of daarmede gelijkgestelde!!) onder gelij ke omstandigheden, 35 cent per bus. b. De inkoopsprijs van rundvleesch in blik bedraagt voor de gemeenten, alwaar de distributie rechtstreeks van gemeentewege geschiedt, althans zon- ontschuldigingen zijn voortgegaan, in dien Isabella niet op eens in tranen was uitgebarsten. Het was dwaas van het romaneske, sentimenteele vrouw tje misschien - maar haar arm onerva ren hart kwam in opstand tegen die volkomen vernietiging van hare droo- men. „Het is zoo ongelukkig zeide zij snikkende ,,'t is alles zoo ongelukkig." George kwam terug, uit de stal, waar hij voor Bruintje gezorgd had, en bracht zijn vrouw een glas water met een weinig vlugzout, en juffrouw Jeff son troostte het arme schepseltje zoo goed zij kon en bracht haar naai* haar slaapkamer, die nog maar half in orde was en waar nog geen kleed op den gi'ond lag. terwijl de witte muren - het was een ouderwetsch huis, en de 'do-, venkamers waren nooit behangen ge weest - dubbel kaal en ongezellig sche nen hij het licht van een vetkaars. Ma- thilda Jeffson bracht hare jonge mees teres een kop thee en ging naast haar bed zitten, en praatte met haar, hoe wel zij geene hooge meening koesterde van eene jonge vrouw die het op haar zenuwen kreeg omdat er geen vuur in de zitkamer was aangelegd. „Ik moet zeggen dat het er kil en eenzaam uitzag", zeide juffrouw Jeff son toegeefelijk,, maar wij zullen ma ken dat, het er in een oogenblik anders uitziet." Isabella schudde het hoofd. „Gij zijt heel vriendelijk", zeide zij „maar dat maakte mij niet aan het schreien." Zij sloot de oogen, niet omdat zij slaap had, maar omdat zij wenschte dat juffrouw Jeffson weg zou gaan en haar alleen zou laten. Toen de goede vrouw zachtjes de kamer was uitge gaan,. deed Isabella hare oogen lang zaam open en keek naai- al die zaken, der dat de beschikbare marge tusschen in- en verkoopsprijs geheel of ten deele aan den handel wordt uitgekeerd, 36 cent per bus. In geval sub a behoort aan de inge schakelde slagers de uniform vastge stelde vergoeding van 2,5 cent per bus te worden uitgekeerd en resteert der halve voor de gemeente tot dekking van kosten van administratie etc. zoo veel maal 1 cent als bussen aan werk loozen (en daarmede gelijkgestelden) worden verkocht. Indien ook de gros siers als zoodanig mede bij de distribu tie worden ingeschakeld, bedraagt de vergoeding voor de slagers 2 cent per bus en die voor de grossiers 0,5 cent per bus. Hoewel in beginsel de marge op bo- venaangeduide wijze moet worden ver deeld, kan worden goedgekeurd, dat desgewenscht de beschikbare marge, waar deze 3,5 cent per bus bedraagt, in haar geheel aan de ingeschakelde slagers (en c.q. grossiers) wordt toege kend. In dit geval worde, zoo ook de gros sier als zoodanig mede is ingeschakeld, aan den slager 3 cent per bus en aan den grossier 0,5 cent per bus uitgekeerd In het geval sub b bedraagt de marge voor de gemeente 1,5 cent per bus. De vastgestelde prijs waartegen het undvleesch in blik aan de betrokken consumenten moet worden verkocht, bedraagt in alle gevallen 37,5 ct. p. bus. Aan „alleenwonenden" en gezinnen tot en met 4 personen kan een bus, aan grootere gezinnen kunnen twee bussen per week worden verstrekt. De Minister acht het gewenscht bij de distributie van het rundvleesch 111 blik, de slagers en c.j. grossiers in te schakelen en wel met verkrijgbaarstel ling van het product in den winkel van den distribuant. Tot distributie recht streeks van gemeentewege ware naar zijn meening slechts over te gaan, wanneer gebleken is dat de handel het zij onwillig,, hetzij niet in staat is de disti'ibutie volgens de gestelde rege len te doen plaats vinden. LANDBOUWER GEVERBALISEERD. De ambtenaar van den Haagschen Keuringsdienst voor Vee en Vleesch heeft, bijgestaan door de gemeente politie, een inval gedaan bij een land bouwer, wonende aan de Noortheylaan te Leidschedam, wiens varkens zijn aangetast door de pest. Het onderzoek wees uit, dat een der dieren reeds aan deze ziekte was be- Wilt U een heerlijke Vacantie tocht Dan een meerdaagsche reis van het REISGIDSEN GRATIS VERKRIJGBAAR. Reisbureau W.A.C.O. HOORN, Breed 75. Tel. 184. waar zij iederen morgen van haar le ven het eerst de oogen zou opslaan. Toen het gevoel van ellende, dat zij op dien eersten avond te Graybridge had ondervonden, geweken was, had Isabelle berouw over hare ontevreden heid. De herinnering van alles wat zij dien dag beleefd had werd spoedig uit gewischt. I11 het zonnelicht zag hare nieuwe woning er een weinig beter uit, haar nieuwe leven een weinig helder der. Ja. zij wilde haar plicht doen zij wilde een goede vrouw zijn voor den goeden George, die zoo vriendelijk voor haar was, en zooveel van haar hield. Den volgenden morgen ging zij voor het eerst te Graybridge met hem naar de kerk, en gedurende de preek dacht zij aan niets dan aan hare nieuwe wo ning, en wat zij zou doen om die vroo- lijk en aangenaam te maken. De predi kant had één van de duistere plaatsen uit den Brief aan de Hebreërs tot zijn tekst gekozen, zoodat Isabella zelfs geen poging deed om hem te begrijpen. Zij liet hare gedachten afdwalen naar kleeden en gordijnen,, en porseleinen bloempotten, en zonneblinden, en kleine sieraden die George's huis van zijn hoekige naaktheid zouden bevrij den. Als de tuin maar een weinig an ders geweest was als er maar een klimplant tegen het huis was opge groeid als er maar een kleine heuvel met een rustiek prieel gestaan had, of wat kreupelhout met kronkelpaden, inplaats van die vlakte met kool, of zonder kool, maar in afwachting van hetzelfde gewas, en die wildernis van kruisbessenboompjes Na het middagmaal nam mevrouw Gilbert met haar echtgenoot het huis in oogenschouw. Het was een dragelijk huis, maar het zag er onoogelijk uit zweken, waarna men het in den grond bij de boerderij had verstopt. De Keu ringsdienst had het kadaver doen op graven en naar het Gemeentelijk Slachthuis te Den Haag doen vervoe ren, alwaar het is vernietigd. Tegen den landbouwer is proces-verbaal opge maakt. De truc is dergelijke dieren in den grond te stoppen, waardoor het vleesch weder blank wordt, om het daarna door zoogenaamde koudslagei's weer in consumptie te doen brengen. RIJWIELPLAATJES WELDRA WEER VERKRIJGBAAR. Met ingang van 21 Juli 1938 zullen op de kantoren der Posterijen de rij- wiellbelastingplaatjes voor het belas tingjaar 1938-1939 (1 Augustus 1938 t.m. 31 Juli 1939) verkrijgbaar zijn. De Minister van Financiën heeft be paald, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 8 Augustus 1938 geen boe te zal zijn verbeurd wegens het op den openbaren weg berijden van een rij wiel, zonder voorzien te zijn van het vereischte volgens de bij artikel 2 der voormelde wet bedoelde voorschriften, bevestigde belastingplaatje. INBRAAK BIJ PUCK VAN HEEL. Achthonderd gulden verdwenen Naar eerst thans bekend wordt, is Vrijdagavond tusschen 10 en 11 uur, tijdens afwezigheid van de bewoners, ingebroken in het sigarenmagazijn van den bekenden aanvoerder van liet Nederlandsch elftal Puck van Heel, dat is gevestigd aan de Stadhuissteeg te Rotterdam. De inbrekers, die van de situatie op de hoogte moeten zijn geweest, hebben kans gezien een be drag van f 700 tot f 800, zijnde de op brengst van den voorverkoop van kaar ten voor de groote boksmatch Van Klaveren-Tenet in het Feijenoord-Sta- dion^te ontvreemden. Men is vermoedelijk met valsche sleutels binnengekomen. Zoowel een deur tusschen winkel en achtergelegen kamer,, als liat in die kamer staande schrijfbureau zijn geforceerd. Het geld is uit een lade van het bureau ontvreemd. De inbrekers zijn langs denzelfden weg vertrokken. DE „KARIMATA" DRAAIT VERDER. Boven het voorschip van de „Luitine" De „Karimata" draait de laatste da gen door, zonder dat ei- bijzondere feu ten te vermelden zijn. Geregeld wor den stukken staalplaat van den toren van Beckers naar de oppervlakte ge bracht en men hoopt thans binnen kor ten tijd met de opruiming van deze stalen massa gereed te komen. Voorts worden allerlei wrakstukken naar boven gebracht, welke voor de leiding van de werkzaamheden een aanwijzing zijn,, dat men zich thans naar alle waarschijnlijkheid bo ven bet voorschip van de „Lutine" be vindt. DE COLORADOKEVER. De Plantenziektenkundigen Dienst wijst er op, dat op eenige plaatsen óók Coloradokevers zijn gevonden op aard appelopslag in bieten- en graanvelden, zoodat het voor de boeren in het Zui den zaak is. om ook daarop te letten en niet alléén op de aardappel-percee- len zélf. Wanneer men de aantasting pas bemerkt bij den graan- of bieten- oogst,, is het te laat, want dan hebben de roode larven zich reeds ontwikkeld tot kevers, die dan welllicht naar alie kanten zijn uitgevlogen. Oók wanneer men alleen vreterij, doch geen larven aantreft, dient aangifte te. worden ge daan, want het is dan mogelijk, dat de larven in den grond zitten ter ver popping.! het was bewoond geweest door men- schen die volkomen tevreden waren zoolang, zij stoelen hadden om op te zitten, en bedden om op te slapen, en de noodige gereedschappen om te eten en te drinken, en die alle niet vol strekt noodzakelijke aankoopen onge rijmd, en zelfs ongeoorloofd geacht zouden hebben, daar zij ze slechts als geldverspilling beschouwden. „George", zeide Isabella vriendelijk, toen zij al de kamers gezien had „hebt gij er nooit aan gedacht om het huis nieuw, te meubileeren „Nieuw te meubileeren Hoe meent gij dat, Izzie „Nieuwe meubels te koopen, meen ik, beste. Alles is zoo ouderwetsch." George,, de belioudsman, sclvudde het hoofd. „Ik heb het er des te liever 0111, Izzie". zeide hij „mijn vader heeft het gebruikt, zooals gij weet, en voor een groot deel mijn grootvader ook. Ik zou het voor geen geld in de wereld weg willen doen. Bovendien, het is al les zoo degelijk bewerkt men maakt tegenwoordig zulke tafels en stoelen niet meer." „Neen", mompelde Izzie met een zucht „gelukkig niet;" Daarop sloeg zij de handen opeens om zijn arm en zag naar hem op met verrukking in hare groote oogen. „;Neen", mompelUe Iz^je George". riep zij uit .,ik heb 'n sofa gezien in een van de winkels te Conventford, voor drie personen,, met kleine standaards om een glas of een kopje op te zetten, en een plaats in het midden voor bloemen Ik vroeg naar den prijs, - ik vraag dikwijls naar prij zen, want het is alsof men de dingen al half koopt - en die was niet meer dan vijftig gulden en ik wil wedden dat ze haar voor minder geven en o, Uit Brabant schrijft men, dat er een abnormale sterfte is geconstateerd on der hazen en konijnen, die men in ver band brengt met loodarsenaat-bespui- tingen. De mogelijkheid bestaat na tuurlijk, dat door den wind of anders zins giftstof terecht komt op randen den van weilanden, die aan aardappel- perceelen grenzen. Een landbouwer te Loonopzand zon 13 tamme konijnen hebben verloren, omdat hij ze gevoerd had met zulk gras. ONAANGENAAM SLOT VAN VISITE. Gastvrij onthaal op bier leidde tot steekpartij. I11 den nacht van Dinsdag op Woens dag zag een agent, van politie nabij het Begijnhof te Haarlem een bejaarden man op'straat liggen, die hevig bloed de uit een wonde in de linkerzijde. De agent waarschuwde den ongeval lendienst, die den man verbond en hem naar het. Diaconessenhuis liet overbrengen. Daar bleek, dat de ge wonde met een mes in de linkerzijde was gestoken. De man, een 69-jarige inwoner van Santpoort, had des avonds een bezoek gebracht aan een 26-jarigen bewoner van het Begijnehof. Na het gebruik van ettelijke glazen bier kregen de mannen hoogloopende ruzie, welke op straat werd uitgevochten. De gastheer stak daarbij zijn bejaarden tegenstan der met een mes en keerde daarop in zijn woning terug zonder verder naar zijn slachtoffer om te zien. Deze zakte, na nog een eindje geloopen te hebben, tengevolge van bloedverlies ineen.- Gelukkig werd hij kort daarop door den agent gevonden. De dader is in zijn woning gearres teerd en in het poitiebureau opgeslo ten. Een groot knipmes, waarmede hij heeft gestoken, is in beslag genomen. De toestand van den gewonde is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. KIND IN EEN BOONTJE GESTIKT. Het 3-jarig dochtertje van den riet dekker Geerts te Hulst, was Dinsdag aan het spelen met kleine boontjes. George, als gij de beste zitkamer nu eens liet opknappen met een licht be hangsel en chitsen gordijnen, en de sofa in het midden, en zonneblinden van buiten." George hield zijn hand voor den klei nen mondjwaaruit die vloed van woor den stroomde. „Maar Izzie," zeide hij, „gij zoudt mij ru-ineren voor het jaar om was. Al die mooie dingen zou wel duizend gulden kosten. Neen, beste de zitkamer was goed genoeg voor mij ne ouders, en wij kunnen het er voor eerst ook wel mee doen. Mettertijd, als mijn practijk zich uitbreidt, zullen wij, eens spreken over een nieuw karpet, maar nu Isabella wendde zich met afkeer van hem af. „Wat geef ik om een nieuw karpet zeide zij. „Ik had gewild dat alles er vroolijk uitzag." Ja, zij wilde dat het er vroolijk uit zag zij wenschte zich te omringen met iets- - al was het nog zoo weinig - van al het schoons, waarvan zij in hare boeken gelezen had. Alles wat schoon was deed haar trillen van blijdschap wat leelijk was rillen van afkeer zij had nog niet geleerd dat het leven niet enkel het schoone en aangename geven kan, en dat de ziel zich door eene omgeving van smart, en duisternis, en "verwarring, moet heen worstelen om tot het licht te komen, evenals de plant zich door de ruwe aardkluiten 'n weg baant naar een atmosfeer van zon neschijn. Zij wilde gelukkig zijn, op hare eigene wijze. Zij was te onge duldig om te wachten tot haar aan deel aan het geluk des levens haar geschonken zou worden, en zag het vermogen om het schoone te waardee- ren en te genieten voor een soort van goddelijk recht aan op genot en weelde. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1