TRIUMPH T J. ALS ROOKER VAN SMAAK SMAAKT U ALLEEN l CENT VIRGINIA 29e JAARGANG ZATERDAG 3o JULI 1938 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN L. GOYARTS. DE DOKTERSVROUW. REISBUREAU W.A.C.O. No. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maande® I 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGLiN. se BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer Van 1 5 regels t 0.10 f 0.50 TANDHEELKUNDIGE SPREEKUREN HIPPOLYTUSHOEF IEDEREN DINSDAG 10—3 UUR HOTEL CENTRAAL S. KAAN Pz. MIDDENMEER IEDEREN DINSDAG 3—5.30 UUR HOTEL SMIT, (aparte ingang.) DE KARIMATA. STEEDS DICHTER BIJ HET GOUD.... j Eerbied voor de kundigheid v«*n de ingenieurs. ZESTIGDUIZEND EMMERS PER DAG Het Alg. Handelsbld schrijft Voor ten minste drie millioen en ten hoog ste negen millioen gulden aan goud en aan1 zilver in baren moeten zich nog aan boord1 van de „Lutine" bevinden, aldus hebben even vernuftige als nauwkeurige berekeningen uitgemaakt. De komende weken zullen moe ten leeren of het schip niet reeds een aan zienlijk deel van zijn kostbaren inhoud heeft moeten prijsgeven, hetzij aan onbekend ge bleven clandestiene jutters, hetzij aan het woelige water. Hoeveel de achtereenvolgende concessionarissen opgehaald hebben, is pre cies en daarvan heeft men aanteekening ge houden. Die aanteekeningen trouwens vormen de basis, waarop de berekeningen steunen, vol gens welke het hierboven genoemde bedrag nog aanwezig moet zijn. In vroegere jaren zijn tientallen staven goud en zilver gebor gen, die voorzien waren van letters en num mers volgens een bepaald doch aanvankelijk onbekend steksel. Allengs echter kwamen er meer omhoog zoodoende vermeerderde ook het aantalgegevens. Dit had ten gevolge, dat men zich te langen leste een denkbeeld kon maken omtrent het stelsel, waarnaar de ba ren gemerkt waren. Men kon reeksen samen stellen van nummers, die telkens eenzelfde hoeveelheid goud vertegenwoordigen moes ten. Van die nummers waren sommige be kend, andere ontbraken nog. De onbekende vormden tezamen 1.2 millioen de ontbre- kenden een veel hooger bedrag, ten minste i' 3 mill., ten hoogste f 9 millioen. Men moet daarbij echter niet uit het oog verliezen, dat niet alles nog aanwezig behoeft te zijn. Gedurende de eerste jaren na de stranding lag het wrak bij erg laag water eens op het droge. Men kon het dan van den wal af binnenwandelen. Of de Terschellingers van honderd jaar geleden dat ooit gedaan hebben, is niet bekend. Maar de hardnekkige twijfel van de Terschellingers van heden omtrent de vraag of er nog goud zit, wekt bepaalde vermoedens De „Karimata" stoort zich echter niet aan wat de eilandbewoners van hem denken. Hij draait maar door. 130 emmers stijgen kreu nend uit de diepte op, schudden het water van zich af en storten de klei in de groote zeef, de klei, die 21 meter diep ver komt. Slechts enkele minuten duurt het, voor de emmerladder een geheele omwenteling heeft gemaakt. Ten minste twintig keer per uur brengen de emmers verschen inhoud naar boven, d.i. 2 a 3000 emmers vol in een uur. Meer dan 60.000 per dag of een millioen in minder dan drie weken. Eenige millioenen c-mmers zand en klei zijn nu reeds naar bo ven gekomen, en nog is het einde niet in zicht. Nog kan het dagenlang duren. Het lijkt een hopeloos geval, vooral als men weet, dat de heele millioenenschat ruim schoots in zoo'n emmer kan. Goud heeft een soortelijk gewicht van 20 d.w.z. een kub. de cimeter van dit metaal weegt 20 kg. En hoe veel waarde vertegenwoordigt niet zulk een handje vol van dit kostbare goedje Een emmer vol is een fortuin, dat men niet meer overzien kan. Eerbied voor de kundigheid van de hier werkende ingenieurs krijgt men in hooge mate als men beseft, hoe een groote presta- den. Practisch is dus alleen het najaar schikt. BINNENLANDSCH NIEUWS. OM AAN MILITAIREN DIENST TE ONTKOMEN. Doofheid gesimuleerd. „Examen" bij den oorarts. Bij de laatste keuringen voor den militai ren dienst te Amsterdam is gebleken, dat op groote schaal lichamelijke gebreken zijn ge simuleerd. Maandenlang zijn de justitie en de politie bezig geweest een omvangrijk on derzoek in te stellen, dat tot resultaat heeft gehad,, dat zeventien dienstplichtigen volle dig hebben bekend, dat zij systematisch heb ben gesimuleerd. Zij hadden nauwkeurige instructies ontvangen, hoe zij voor de mili taire dokters moesten handelen om op grond van doofheid te worden afgekeurd. Voorts waren zij zelfs in het bezit van dok tersverklaringen, waarin eveneens stond, dat zij doof of althans slechthoorend en onge schikt voor den militairen dienst waren. Deze verklaringen zijn vermoedelijk te goe- dertrouw afgegeven, daar zij zoo simuleerden, tie het is geweest, de plaats te bepalen, waar deze emmers vol gouds precies ligt. De vlak te buitengaats is onafzienbaar groot. Men kan ev zich gemakkelijk een paar honderd meter in den afstand vergissen, als men geen houvast heeft. De mannen van den „Kari mata" hebben zich geen duimbreed vergist. Zij zijn begonnen te baggeren bij het voor schip, zij hebben nu het wrak midscheeps bereikt en zij gaan rustig door met het geu len maken, de een naast de ander. Steeds verder, steeds dichter naar het goud toe. Eens zullen zij de plaats van bestemming bereiken dan zullen de emmers geen louter klei meer ophalen. Dan zal het goud te voorschijn komen Waarschijnlijk blijft de „Karimata" dit jaar in Nederland. Zooals bekend, zou de „Karimata" aanvan keljjk tusschen 15 en 20 Augustus uit Neder land moeten vertrekken. Deze eisch was n.1. van de zijde der verzekering gesteld. Immers, dan is de kans van een veilige reis door den Indischen Oceaan het grootst, en aangezien de molen 14 dagen van te voren van Ter schelling weggesleept moet worden, zouden er thans dus nog maar een luttel aantal da gen overschieten, indien de „Karimata" in derdaad dit jaar nog te bestemder plaatse moet aankomen. Dit is echter geenszins noodzakelijk. De tinsituatie op de wereldmarkt maakt een spoedig vertrek van dezen nieuwen molen niet strikt noodig. De Billitonmij. kan met haar thans in de Indische wateren voorhan den zijnde materiaal de concurrentie nog wel het hoofd bieden. Bovendien heeft zij het vaste voornemen en dat heeft zij van den beginne af gehad deze onderneming tot een goed einde te brengen. Dat zij dit doen kan, zonder dat de molen groot risico loopt, is thans wel komen vast te staan. Blijft de molen dezen herfst over, 'dan blijft hij tot het voorjaar in ons land. De In dische Oceaan is zoowel in het voorjaar als in het najaar over te steken, maar om den vroegen gunstigen vertrekdatum te bereiken, zou het transport van Nederland moeten ver trekken op het tijdstip dat op den Atlanti- schen Oceaan, stormen verwacht kunnen wor-ï hetzelfde oogenblik iemand naar den patroon van den „doove" stuurde om te informeeren of er iets aan het gehoor van zijn employé haperde. Het antwoord was dan Wij hebben nooit anders geweten dan dat hij stokdoof was Bij het verhoor moest de inspecteur de ver dachten overschreeuwen, hoewel hij ver moedde voor den gek te worden gehouden. Doch anders kreeg hij eenvoudig geen ant woord Menige jongen heeft echter, na een lang durig verhoor en langdurig onderzoek be kend. De jongens waren zeer goed geïnstrueerd. Het bleek, dat zij regelmatig een cursus in het simuleeren van doofheid volgden. De man die deze lessen gaf en daarvoor tot f 300 vroeg had alle instrumenten, die ook een oorarts bezit en kende alle wetenschappelijke benamingen van het oorlijden. Naar den specialist. Hij bracht de jongens na twintig lessen zoover, dat zij volkomen op de hoogte waren van het deskundig onderzoek, waaraan de oorspecialist hen zou onderwerpen. Want als zij de lessen beëindigd hadden, gingen zij naar een volkomen te goeder trouw zijnden specialist. Hier legden zij dan een oor-examen af en de meesten slaagden met lof, daar de specialist, aan simulatie ook niet denkende, hun grifweg het attest doof gaf. Dit attest van den specialist diende dan weer om de keurende militaire artsen om den tuin te leiden. De jongens, zeer doof FEUILLETON 18.) Naar het Engelsch. - -- ®L.. 1 i Dit was de man wien lady Gwendoline en haar vader te Baden-Baden gevonden had den, terwijl hij bezig was met geld te verspe len, pour se distraire. Lord Ruysdale en zijne dochter waren op hun terugreis naar Enge land. Zij hadden zich naar het vaste land begeven omdat het leven daar goedkooper heette dan in Engeland, maar de proef was niet bij uitnemendheid geslaagd, en nu keer den zij terug naar het „Landhuis," het erf goed van het geslacht Ryusdale, waar zij al thans geen nachtverblijf behoefden te beta len en waar zij tuingroenten, hazen en pa trijzen, en forellen uit den vijver voor niet niets hadden, en een tijdlang krediet geno ten van de winkeliers in den omtrek. Lord Ruysdale haalde Roland over om met hen terug te keeren, hetgeen hem weinig moeite kostte. De jongeman was het vaste land moede, Engeland trouwens ook, maar die Uuitsche badplaatsen, die Grieksche ei landen hadden hem in den laatsten tijd het ergst verveeld, en daarom stemde hij toe hij wilde Mordred eens weerzien en er een maand jagen den winter zou hij dan te Parijs doorbrengen daar was het nog het dragelijkst in dien tijd van het jaar. Hij had veel geld, maar de wil ontbrak hem om dit ten goede aan te wenden. Hij wist dat zijn leven ij del en nutteloos was, maar hij zag om zich heen en verbeeldde zich dat er zeer weinig goeds door menschenhanden tot stand kwam. Roland Lansdell was sinds vroeg zijn eigen meester geweest, want zijn vader en zijne dat zelfs ervaren artsen er de dupe van wer den. De Opleiding. De jongens hebben hun nauwkeurige in structies ontvangen van een man, die er zijn werk van maakte, afgekeurden te kwee ken. Ook in Haarlem en in vele Gooische ge meenten zou deze man een drukbezochte practijk hebben uitgeoefend. Het staat wel vast, dat er veel meer dan zeventien gevallen zijn, waarin jongens ten onrechte zijn afgekeurd. Vorig jaar is er ook in Drente bedrog bij de keuring aan het licht gekomen. De marechaussee in Assen heeft destijds twee Groninger „praktizijns" gear resteerd. Het onderzoek was zeer moeilijk, omdat de „afgekeurden" ook dikwijls in hun particu liere leven doofheid voortwendden. Zij had den de wetenschap van wat dooven wel of niet doen, zich op zeer nauwkeurige wijze ei gen gemaakt. Zij wisten precies hoe een doo ve zich gedraagt. Het is vaak voorgekomen, dat wanneer zij verhoord werden en men onverwachts, ach ter den rug van de jongens, een zwaar voor werp liet vallen, zij geen schrik lieten blij ken. Zij waren werkelijk gehard in de proeven, waarmee men eenvoudige simulanten door de mand laat vallen. Dure cursus. Zoo is het eens gebeurd, dat men een ver dachte op het hoofdbureau liet komen en op geschrikt door een revolverschot. Ern stig getroffen zakte een vrouw in elkaar om onmiddellijk weer op te staan en wankelend een nabij gelegen kapperszaak binnen te loopen. Hier zakte zij wedeom ineen en zeide „Nu heeft hij zijn zin." Er schijnt reeds langen tijd tusschen den dader, den 30-jarigen J. K. en zijn 32-jarige verloofde, Mej. J. M., die in betrekking was bij de dames S.„ even eens wonende aan den Schiedam- schen Singel, verschil van meening te zijn geweest. Toen Mej. M. op weg naar haar betrekking K. ontmoette, moet deze, volgens ooggetuigen, met haar opgeloopen zijn. Tijdens een ont stane twist wond de man zich zeer op Hij trok een revolver en plaatste deze op den rug van de vrouw en vuurde De kogel drong het lichaam binnen en verwondde ernstig de linkerlong. Toen de vrouw in elkaar gezakt was, en voorbijgangers den man wilden grij pen, zwaaide deze met den revolver en schoot wederom. Het wapen ketste echter, waardoor verdere ongelukken werden voorkomen. K. nam de vlucht. Door velen achtervolgd, rende hij de Witte de Withstraat in. Op den hoek van de Hartmanstraat gekomen, dreig de een agent van politie den woeste ling te zullen neerschieten, waarop deze zich overgaf en naar de politiepost aan de Baan kon worden overgebracht, waar hij in voorloopige bewaring is gesteld. In de kapperszaak had men inmid- Wilt U een heerlijke Vacantie tocht Dan een meerdaagsche reis van het REISGIDSEN GRATIS VERKRIJGBAAR. Reisbureau W.A.C.O. HOORN, Breed 75. Tel. 184. moeder waren jong gestorven. De vertegen woordigers van het geslacht der Lansdells waren nooit oud geworden. Rolands vader was plotseling gestorven, terwijl de jongen nog te Eton school lag, maar aan zijne moeder, lady Anna Lansdell, eenige zuster van den tegenwoordigen graaf van Ruysdale, viel het geluk te beurt om opvoed ster van haar zoon te zijn, gedurende de schoonste jaren van zijn leven. Dat leven scheen zijne grootste aantrekkelijkheid verlo ren te hebben toen hij haar verloor, en de diepe smart die hem dit veroorzaakte droeg er niet weinig toe bij om die ziekelijke zwaar moedigheid, die later een blijvende karakter trek van hem werd, te ontwikkelen. Er had zulk eene volkomene sympathie be staan tusschen lady Anna Lansdell en haar zoon, dat de jongeman zich onwillekeurig door hare neigingen had laten leiden. Het was inzonderheid hare nicht Gwendoline voor wie zij eene bijzondere voorliefde koesterde, en als de beide families in Midlandshire hun verblijf hielden, hield Gwendoline meesten tijds hare tante gezelschap. Zij was twee ja ren ouder dan Roland, en een zeer schoon meisje, bevallig in al hare bewegingen, en met koude blauwe oogen, die het hart van een Lovelace hadden doen bevriezen. Zij be zat schoonheid, zelfbeheersching en talenten, en lady Anna Landsdell werd nooit moede haren lof te verkondigen. Toen dus de jon ge Roland van de akademie terugkeerde vatte hij eene hartstochtelijke liefde voor haar op of verbeeldde zich dat ten minste en toen hij op het punt scheen om wanho pig te worden, kwam de zaak in orde, en wer den de jonge lieden samen verloofd. Het verschil in jaren, dat tusschen hen be stond gaf aan Gwendoline een groot voordeel boven haar verloofde zij wist door allerlei coquetterien den onbevangen, edelmoedigen knaap zeer aan zich te hechten, en was trotsch op haar macht over hem zij hield echter veel van hem, op haar manier, die niet van de hartstochtelijkste was. De liefde deed haar de wereldsche dingen in geenen doende en in het bezit van zoo'n attest werden afgekeurd. De recherche heeft een stapeltje attesten in beslag genomen. Het is frappant, hoe zelfs de aard van de doofheid er in is vastgelegd. De afgekeurden gaven aan de specialisten dikwijls een verkeerde plaats als woonplaats op, om het risico te vermijden, dat de speci alist zou zeggen Kom nog maar eens terug. Op het politiebureau speelden zich de zon derlingste scènes af. Er warew vaders, die op droeven toon verklaarden dat hun zoon van kindsbeen af doof was geweest. Dreigde men den vader dan met enkele uren opsluiting, dan kwam de bekentenis, de doofheid was voorgewend, omdat zoonlief zoo'n hekel aan den militairen dienst had of niet in de zaak gemist kon worden. In dat soort zaken is het hoe vreemd liet ook schijnt moeilijk om een juridischen grond voor strafvervolging te vinden. Men kan den jongens oplichting ten laste leggen van de specialisten, die zij door een samen weefsel van verdichtselen hebben bewogen tot de afgifte van een verklaring. Een strop Vele „afgekeurden" moeten thans elf maanden dienen, omdat inmiddels de dienst tijd is verlengd MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM Vrouw ernstig door revolver gewond. Op den Schiedamschen Singel t,e Rotterdam werden Donderdagmiddag de voorbijgangers en omwonenden op- deele over het hoofd zien. Haar vader had haar omstandig medegedeeld welke Rolands vooruitzichten waren. Het speet haar slechts dat de goede Roland eigenlijk maar een pul in 't cijfer was, een landedelman, trotsch op zijn geslacht en zijn stamboom, maar wiens naam al zeer onbeduidend klonk, «is men hem zag staan onder een reeks van hertogen en markiezen in de kolommen van de Mor- ning Post. Doch hij kon zich onderscheiden in het Parlement. Dit was althans iets en lady Gwendoline deed al wat in haar vermo gen was om den jongeling aan te zettenmet haar fieren adem blies zij de zwakke vonken van eerzucht bij hem aan. Haar echtgenoot moest een man van invloed zijn, en zij moest gezag hebben over hemzij was dus ontevre den dat niet reeds bij zijn eerste zege een lauwerkroon zijne slapen drukte. Er werd over zijne redevoeringen gepraat, o ja maar wat had dit te beteekenen Gwendoline wilde dat de man, die weldra de hare zou zijn, in ge heel Europa zou weerklinken. Aan het einde der tweede zitting van het Parlement die Roland bijwoonde, begaf hij zich met zijne stervende moeder naar het vasteland. Hij keerde alleen terug, zes weken na haar dood, en ging rechtstreeks naar Gwendoline om bij haar troost te zoeken. Zij was in diepen rouw, en prijkte met een schit terend zwart collier en prachtige zwarte bra celetten Zij zag er zeer schoon en statig uit in haar rouwgewaad, maar hij vond haar met een aantal bezoekers om zich heen, en verliet haar gegriefd en verontwaardigd. Hij had haar gevoel zoo geheel met het zijne vereenzelvigd, dat hij niet verwacht had zulk eene vertooning van smart te vinden. Toen hij haar weerzag verweet hij haar in hartstochtelijke bewoordingen, dat zij koud en ondankbaar was en dat zij de vrouw, die bijna een moeder voor haar geweest was, nooit had lief gehad. Lady Gwendoline was de laatste vrouw in de wereld om zich zulke verwijten te laten welgevallen. Zij was ver baasd over de vermetelheid van haar min naar. „Ik had mijn tante innig lief, mijnheer ciels den G.G., en G.D. gewaarschuwd. Per auto is de vrouw in ernstigen toe stand naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. RESULTATEN VAN INVOERVERBOD VOOR ZEEUWSCHE MOSSELEN NAAR BELGIE. Nederlanders wachtten rustig af. Belgen ontevreden. Het is nu ongeveer een week gele den,. dat de export van Zeeuwsche mos selen naar België, die, nadat zij voor Tholen, Ierseke en Bruinisse, onmo gelijk was geworden door maatrege len van Belgische zijde, op grond van de tusschen Nederland en België in 1839 en 1843 gesloten overeenkomst alleen nog van Philippine kon geschie den, geheel moest worden stil gelegd. Wanneer men zich aan weerszijden van de grens een beeld wil vormen van den toestand, welke hierdoor in het leven wordt geroepen, bemerkt men dat er van een ernstige ongerust heid hij de Zeeuwsche kweekers en handelaars geen sprake is. Men heeft daar vertrouwen in de wijze, waarop Lansdell," zeide zij, „zoo innig dat ik veel om harentwille zou verdragen, maar de onbe schaamdheid van haar zoon kan ik niet ver dragen." En daarop verliet de dochter van graaf Ruysdale het vertrek. Hij ging naar huis, vertwijfeld en rampza lig, en ontving den volgenden dag, vroeg in den morgen een brief van zijne nicht, waarbij zij hem in koele bewoordingen van zijne ver bintenis ontsloeg. De ondervinding van den vorigen dag had haar bewezen, schreef zij. dat zij ongeschikt waren voor elkanderhet was dus beter dat zij het besluit namen om te scheiden, nu zij dit nog als vrienden kon den doen. Niets kon waardiger of beslissen der zijn dan deze afwijzing. De heer Lansdell stak den brief in zijn borstzak, den keurigen geparfumeerden brief met het wapen der Ruysdale's op het enve loppe, en waarin met een elegante dames hand, zonder vlekje of schrijffout, zonder een onduidelijker letter, die kon ven-aden dat de hand gebeefd had, zijn vonnis gegrift stond. En toch had de hand misschien ge beefd, want lady Gwendoline zou eer in staat geweest zijn haar brief zesmaal over te schrij ven, dan er een weg te zenden, die het ge ringste spoor van zwakheid droeg. Roland stak den brief in zijn borstzak, en onderwierp zich aan zijn lot. Hij was te trotsch om zijne nicht te bewegen op haar besluit terug te komen maar hij had haar oprecht bemind, en als zij hem had teruggeroepen, zou hfr naar haar zijn toegegaan en haar vergiffenis geschonken hebben. Hij besloot Engeland te verlaten, maar toefde nog eenige weken, toen alle toebereidselen tot de reis reeds ge maakt waren, in de hoop dat Gwendoline tot inkeer zou komen. Doch op zekéren morgen, toen hij in zijn gewone club een sigaar had opgestoken en de Morning Post in de han den genomen, barstte hij op eens uit in een schellen, wanklinkenden lach. „Wat duivel scheelt u, Lansdell vroeg een zijner bekenden die van die uitbarsting van gemaakte vroolijkheid schrikte. „Och niets bijzonders. Ik zag juist de aan kondiging van het aanstaande huwelijk van mijne nicht Gwendoline met den markies van Heatherland. Het verheugt mij te zien dat mijne familie zoo vooruitkomt in de we reld." „O, daar is al lang sprake van geweest," was het koele antwoord. „Iedereen zag dat Heatherland het al vrij wel gewonnen had, een maand of wat geleden. Er werd verteld dat gij ook niet onverschillig waart in dat kwartier, maar ik onderstel dat het maar een jongens-verliefdheid geweest is „Ja," zeide Lansdell, de courant uit de hand leggende en zijn sigarenkoker uithalende; „het was wat Gwendoline, vermoed ik, maar een jongens-verliefdheid genoemd zal heb ben. Gij weet dat ik zes maanden bulten 'slands geweest ben om mijne moeder op te passen en haar ter aarde te brengen, en ik zou een dwaas geweest zijn als ik verwacht had dat mijne nicht al dien tijd zich mijner zou herinneren. Mag ik u om vuur verzoe ken Het gelaat van Roland Landsdell was iets bleeker geworden dan gewoonlijk, maar zijne hand beefde niet toen hij zijn sigaar opstak, en hij rookte die half uit, eer hij zijn club verliet. De slag was hard en onverwacht, maar de minnaar van lady Gwendoline droeg dien als een wijsgeer. „Ik voel mij ongelukkig om dat ik haar verloren heb," dacht hij, „maar zou ik gelukkig geweest zijn, als ik met haaii gehuwd was Ben ik ooit gelukkig geweest, of is er wel iets wat naar geluk zweemt hier op aarde Ik heb al mijn kaarten verspeeld philanthropie, eerzucht, liefdehet wordt tijd dat ik mij ga amuseeren." (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wierlngermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1