29e JAARGANG DINSDAG ie AUGUSTUS 1938 No. ©4 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE DOKTERSVROUW. REISBUREAU W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEH DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVEBTENTIëN Van 1 5 regels iedere regel meer f 0.50 I 0.10 BINNENLANDSCH NÏEUWS. ruzie tusschen oranje- vereenigingen. I Oranjevereeniging wekt op tot. eierdïefstal op veiling boycot van Oranje-viering. te arnhem. I Te 's Gr-avenzande is oneenigheid De Arnlieiïische rechereiie heeft drie ontstaan tusschen de algemeene arbeiders van de Geldersehe Eiervei-Oranje-vereeniging en de Christelijke ling te Arnhem gearresteerd, die sedert Oranjevereeniging over de vraag, of April zich hebben schuldig gemaakttijdens de feestelijkheden al of niet aan dieislai van eieren, welke zij te volksvermaken zouden worden georga eigen bate verkochten. In het geheelniseerd. De oneenigheid liep zoo hoog, zijn ongeveer 30.UUU eieren gestolen.dat de samenwerking verbroken werd, De aangehoudenen namen uit tallooze j waarop het 'gemeenfteibeistuur van Kisten met eieren kleine aantallen weg s-Gravenzande beide vereenigingen de en pakten die in eigen kisten, welke vergunning voor een feestviering wei zij lieten vervoeren en verknopen, ter- geide. Desondanks slaiagde men er tot wijl de opbrengst in eigen zakken ging. j op lieden niet in dc tegenstellingen te i overbruggn, zoodat de kans groot over het marsdiep. was, dat 's-Gravenzande het zonder Twee Heldersciie zwemmers eenige feestelijkheid zou moeten stel-, leggen de 3lut) M. in drie len. Teneinde dit beschamend resul- kwartier af. jtaat te ontgaan, hebben eenige burgers Zaterdag is door de jeugdige Helder-'pogingen gedaan een comité te stich- sche zwemmers A. Suurmoiul en T. ten, dat alsnog 'n feest buiten de „offi schepen een titanenstrijd kregen te kwerum aanwervelen. Zij nam haarken geleden eenige Engelsche i.„„u,, o u„„u;n;„'r-, i.i„j voeren om hun schip boven water te houden en behouden binnen te bren gen. Helaas was dat voor velen niet mogelijk. Nauwelijks was de bui los gebroken, of van een aantal schepen vielen de zeilen reeds door het breken van de vallen naar beneden. Van an dere schepen braken de masten. Maar het ergste en angstigste was, dat kort na elkaar een groot aantal schepen omsloegen. in een oogwenk scheen het meer, dat kort te voren nog zoo een vredigen aanblik opleverde, in 'n slagveld herschapen.. Overal in de Kolmeer, in den Goingarijpster Poei en in de Heerezijl dreven de omgesla gen jollen, als wrakhout in de koken de golven en op het startterrein brak een paniekachtige stemming uit. De talrijke schepen, die aan de meer zijde en op lager wal aan 't Kolmeers- land gemeerd lagen, werden als note weg over het schiereiland waarop Hin deloopen ligt. Een groote zwarte zuil, gevolgd door een kleine, zweepte door het land en zoog alles omhoog, wat zij tegen kw,am het water uit de vaart, den mest van het land, de beesten uit de weide. Van een beslag van 35 runde ren werden er 33 door de kracht van de hoos in een sloot gesmeten. Een houten harre, een soort draai brug, werd van haar steng gelicht en ver weg in splinters geslagen. Werklieden aan den dijk, die voor het noodweer waren gaan schuilen, vonden bij hun terugkomst, kruiwa gens, hout en gereedschap niet meer terug. De hoos had alles weggeslin gerd. Wervelend verdween zij, na nog een molen ernstig te hebben bescha digd, in zee. Was het stadje I-Iindeloopen ge spaard gebleven voor de alles ont wrichtende kracht van de waterhoos. Mulder liet Marsdiep van Den Helder naar Texel overgezwommen in onge veer 45 minuten. Dit. is een zeer fraaie prestiatie als men weet, dat de af te leggen afstand blUU meier bedraagt en in het Marsdiep verschillende siroo mingen staan. voedsel vergiptlgin g in garnizoen arnhem. 125 soldaten in het Hospitaal. In de Menno van Goehoorn-kazerne te Arnhem hebben zich Vrijdag talrij ke gevallen v)an voedselvergiftiging voorgedaan bij manschappen van liet 8ste en 19e regiment inianterie. Vrij dagavond werden op tal van zalen in de kazerne militairen door zware on passelijkheid overvallen. in het ge heel werden 25 patiënten naar liet militaire hospitaal te Arnhem overge bracht. Bij velen liet zich den toestand aan vankelijk ernstig aanzien. In den loop van den nacht trad echter eenige verbetering in. De patiënten worden echter-in het hospitaal gehouden, om dat vermoed worlt, dat men te doen heeft met paralyphus. De soldiuten hadden Vrijdagmiddag visch en aardappelen gegeten. Dit voedsel wordt thans onderzocht. Het resultaat van dit .onderzoek is nog niel. bekend. „karimata" 75 meter teruggehaald. Tli,ans in Zuidwestelijke rich ting op zoek naar goud. De „Karimata" zal het baggeren in de thans gevolgde Zuidoostelijke richting staken, doch de strijd om het „Lutine"-goud wordt hiermee niet op gegeven. De molen wordt 75 M. teruggehaald en zal dun opnnieuw van het dan be reikte punt uit in stuurboordrichting, Zuidwestelijk naar de Ylielandsche kust toe,, den zeebodem uitbaggeren, aangezien 'de kans groot is, dat het achterschip van het wrak zich op dit gedeelte bevindt. FEUILLETON. Naar het Engelsch. doppen door en tegen elkaar gesla- ceele" Oranjc-vercenigingen om, zou'gen en hier en daar half op den waltezelfder tijd ontlasten zich boven de kitnnen orgalliseeren. De tegenwerking!geslingerd, waardoor ook talrijke vaujbebouwde kom regen- en hagelbuien oiuler de dorpsgenooten ws echter van beide zijden groot. Thans heeft de „algemeene'' Oranjevereeniging een circulaire doen verspreiden, waarin de bestuursleden tot hun spijt geen vrij heid kunnen vinden, steun te verlee- nen aan eventueel dooi' en uit particu lieren op te richten of bestaande comi- té's en adviseeren aan dergelijke comi- té's nimmer eenigen financieelen steun of medewerking te verleenen. paniek op den eersten dag der sneekweek. Even na den start braken on weer, storm en regen los, waar door schepen omsloegen en masten braken. De eerste dag van de vijfde Sneek week, het grootste zeilfeest in het Noorden, waarvoor de belangstelling steeds groot er wordt, zette met wind stilte in. Gedurende het starten van de 13 klassen bleef liet stil, zooclat een steeds grooter wordend aantal sche pen vrijwel onbewegelijk voor den starttoren bleef drijven, slechts al' en toe door kleine plaatselijke zuchtjes bewogen. Na een uur werden de zuchtjes iets sterker waardoor er spoedig beweging in het veld kwam en alle factoren aan wezig schenen om dezen eersten wed strijddag tot een succes te maken. IToe anders zop hel. echter uitkomen. De wolken pakten zich steeds meer samen. De hemel werd-hoe langer hoe meer verduisterd en had spoedig een inktzwarte kleur, waaruit herhaalde lijk felle bliksemschichten naar hene den schoten. In eens barstte er een zoo vreeselïjk onweer, gepaard gaande met vliegend stormweer en plasregens, los, dat de eerst, rimpelooze watervlakte in een oogwenk in een kokende watermassa veranderd werd, waarop de beman ningen van do in wedslrijd 1 iggende deze schepen schade opliepen. Van van een hevigheid, welke zelfs de oud- alle kanten schoten motorbooten uit ste inwoners zich niet herinnren. Ha- den wal om de vele drenkelingen, diegelsteenen als duiveneieren sloegen 25.) „Ik wil u en de kinderen ook zien vertrek ken Raymond," zeide de heer Lansdell, „vóór ik zelf ga." „Ik ben nog niet van zins om weg te gaan," antwoordde de heer Raymond ernstig „Ik heb nog eerst een woordje met u te praten. Juffrouw Primshaw riep hij de bewoonster van eene kleine herberg tegenover de poort van het kasteel toe, „wilt gij voor de meis jes zorgen, en toezien dat zij zich goed inpak ken voor de thuisrit, terwijl ik nog een klei ne avondwandeling maak met mijnheer Lans dell De beide heeren wandelden den stillen straatweg langs, en eenige oogenblikken be waarden beiden het stilzwijgen. Roland toon de geene nieuwsgierigheid of belangstelling- in hetgeen de heer Raymond hem te zeggen had, maar er waS iets stugs en norsch in de houding van zijn hoofd en de uitdrukking'gelaat van zijn gelaat, dat geen bijzonder aangenaam I onderhoud scheen te beloven. Doch in weer- an wil daarvan, of misschien juist om die reden,' J. besloot de heer Raymond met de deur in huis te vallen. „Roland," zeide hij, „dat kan zoo niet dwaze vrouw neer te storten „Wel Raymond," riep de heer Lansdell uit met een hollen lach, „gij zijt zoo duister als oen modern epos. Wat bedoelt gij toch Wie is die eerlijke kerel En wie is die dwaze vrouw En wat heeft dit alles te beteeke- nen „Roland, laten wij tenminste openhartig zich aan hun scheepjes vastklemden of er om heen zwommen, te redden. En voorrzoover na afloop nagegaan kon worden, zijn zij er in geslaagd al len in veiligheid te brengen. Toen het. weer kalmer was gewor den hebben motorbooten, in één waar van de voorzitter van de Sneeker Zeil club, de heer S. J. Oly, met enkele be stuursleden had plaats genomen, nog langen tijd rondgekruist om te onder zoeken of nog drenkelingen moesten worden gered. Dat bleek echter niet liet geval te zijn, zoodat het vrijwel zeker is, dat. geen menschenlevens zijn te betreuren. waterhoos rondom hindeloopen. Het stadje zelf door hagelslag geteisterd. Een ongekend noodweer heeft Vrij dagmiddag Ilindeloópen en omgeving geteisterd. Tegen het. eind van den met woedende kr.acht alle vensters, die op den Oostenwind lagen, in stuk ken. Van de Openbare School gingen meer dan honderd ruiten aan scherven en van 'n 7-tal gemeentewoningen bleef geen glas heel. Tal van particuliere wo ningen moesten het evenzeer ontgel den. Niet één woning, welke een raam op den Oostenwind had, is gespaard. De groote regenval maakte de schade nog grooter dan de hagel reeds had aangericht. Bij alle materieel verlies is het ge lukkig te constateeren, d.at geen per soonlijke ongelukken bij dit noodweer zijn te betreuren. De markensche vreemde lingen-industrie. Vrouw wegens bedelen tot drie dagen veroordeeld. De gemeenteraad van Marken heeft eenige maanden geleden - vóór den aanvang van het vreemdelingensei- middag kwam uit het lJssefmeer een zoen - een nieuwe bepaling in de poli wervelwind opzetten, welke rondom het stadje trok, alles grijpend, wat hem in den weg kwam. Hindeloopen zelf werd door de kol kende hoos niet getroffen, maar een tieverordening opgenomen. De raad immers was tot de overtuiging geko men, dat de „vreemdelingen-industrie" op het eiland op een minder juiste wijze werd bedreven, zoodot door de hagelslag van zeldzame hevigheid, verkapte bedelpartijen de reputatie heeft, al het glas, dat onder Oosten-: van het eiland aanmerkelijk werd ge- wind lag, vernield. I schaad en vele buitenlanders huis- Omstreeks lialf vijf kwam met een' vvaarts keerden met een geheel ver- dreigende zwarte lucht de hoos uit keerden indruk van de eilanders, het IJsselmeer uit de richting Mol-,De politieverordening had ten doel de vreemdelingen te beschermen tegen al te opdringerige verkapte bedelpartijen. Wilt U een heerlijke Vacantie tocht Dan een meerdaagsche reis van het REISGIDSEN GRATIS VERKRIJGBAAR. Reisbureau W.A.C.O. HOORN, Breed 75. Tel. 184. toeristen aan. De kinderen w.aren goed gedres seerd en staken bedelend hun handjes uit, een geste, die voor de vrouw werd verduidelijkt met de woorden „money" Juist op dat oogenblik verscheen de gemeente-veldwachter Tintel ter plaatse, Hij vond dit een goede gelegen beid om de nieuwe wetgeving van het eiland in practijk te brengen. Een proces-verbaal volgde en dezer dagen moest de vrouw voor den poli tierechter mr. Knuttel verschijnen. Waarschijnlijk had Neeltje het te druk met het rondleiden van vreem delingen, want zij was niet. ter zitting verschenen. De veldwachter deed een boekje van haar open. Hij vertelde, dat Neeltje „link" was en dat zij steeds probeerde hem om den tuin te leiden. Bij haar verkapte bedelpartijen zet zij posten uit, die haar tijdig waar schuwen, wanneer het gezag in aan tocht is. De officier van justitie, mr. P.'s' Ja- cob, vond, dat er een voorbeeld ge steld moest worden, om den Markers duidelijk te maken dat. het gebedel en lastig vallen van toeristen uit moet zijn. Voor het aanzien van Nederland in den vreemde, moet aan die vreem delingen-exploitatie paal en perk wor den gesteld. Een geldboete zou voor deze vrouw weinig beteekenen. Spr. vorderde een hechtenisstr.af van drie dagen. De politierechter was het met de overwegingen eens, 'temeer daar de agent verklaarde, daj Neeltje herhaal delijk was gewaarschuwd. Conform den eisch zal Neeltje drie dagen een binnenhuis op de Wetering schans te Amsterdam moeten bezich tigen, gratis. BUITENLANDSCH NIEUWS. bond tegen het huwelijk opgericht. „Spinsters" zullen leeren spinnen. Te Nawalgar in de Pentsjab (Britscli Indië) is volgens een Heutcrbericht uit Simi.a een bond gesticht om onder het opgroeiende vrouwelijke geslacht propaganda te maken voor „spinster- hood", het ongehuwd blijven. Ei' zal een campagne worden geopend tegen het huwelijk door het openen van een instelling waar meisjes, die een jon gen man een blauwtje hebben laten loopen en „spinster" willen blijven, heel toepasselijk zullen leeren spin nen of iets anders om haar een onaf hankelijk bestaan te verzekeren. De propagandisten van deze nieuwe Neeltje van A., een bekende figuurbeweging gaan van het standpunt uit., op het eiland en bewoonster van één dat het huwelijk noch geestelijk noch der fraaiste „binnenhuisjes", dat door'zedelijke verheffing biedt en dat het vrijwel alle vreemdelingen wordt be-'inteoendeel een verderfelijken invloed zichtigd, meende haar bedrijf in weer wil van de nieuwe bepaling ook nog - zooals vroeger - op straat te moeten uitoefenen. Zij trok er met twee kleine kinderep op uit en hield eenige we- aerd Priory terug, in bittere gedachten ver diept. Hij ging na wat zfjn leven had kunnen zijn indien de vrouw die hij liefhad, of liever de vrouw voor wie hij een dwaze sentimentele *aan „Wat kan zoo niet gaan vroeg de heer Lansdell op koelen toon. Ik ben oud geworden, Roland, en ik weet maar ik kan er even gemakkelijk er weder uit geraken als er in gekomen ben. In de vol gende maand vertrek ik uit Midlandshire." „En morgen komen de Gilberts bij u eten en de geheele maand zult gij gelegenheid heb ben om mevrouw Gilbert te zien, en haar. genegenheid had opgevat, hij wilde het nog meer boeken te leenen en meer beleefd- hechts uit dat oogpunt beschouwen, vrij heden te bewijzen. Niet dat ik u verdenk. Ro-' geweest was om de zijne te worden. Hij dacht jegens elkander zijn. Herinnert gij-u nog uwI land; ik heb zulke lage gedachten niet aan de mogelijkheid dat hij van zijne doel- gezegde, toen gij al uw illusiën meendet ver- van u, dat ik uwe eer in deze zaak in twijfel -fioze zwerftochten een jaar vroeger terugge- loren te hebben, dat de eer nog over bleef, J zou trekken, maar gij sticht kwaad gij keerd was, dan nu het geval was geweest, een kleine, bleeke ster, vergeleken met diebrengt het hoofd van dat dwaze kind op hol. Had bij niet meermalen op het punt gestaan andere lichten die in de duisternis verkeerd Het is geen weldaad om haar boeken te lee-om dit te doen, en telkens weder zijn plan waren, maar nog helder genoeg om u op den nen het is geen weldaad om haar op Mor- j gewijzigd „Eén jaar vroeger slechts," dacht rechten weg te houden Is ook dat laatste dred te noodigen, en haar het leven te leeren hij, „en hoe anders zouden de dingen geloo- licht uitgedoofd. Rolnad, mijn jongen, wien kennen, zoo als zij het nooit zal kunnen ge-' Pen zijn!" Hij zou naar Conventford zijn ik bemind heb als mijn eigen kind; moet nieten. Als gij haar eene weldaad wilt bewij-J gegaan om zijn ouden vriend Raymond een er een tiid komen waarin ik mij zal moeten j zen, haar uit het alledaagsche, doodende le-J bezoek te brengen, en daar, in de zonnige schamen over Anna Lansdell's eenige zoon j ven dat zij leidt wilt opheffen, maak haarzitkamer, zou hij een bleek, zwartoogig meis De naam zijner moeder had altijd eenige dan tot uw aalmoezenier en geef haar hon- ïe gevonden hebben, heengebogen over een toverkracht over Roland Lansdell. Hij liet het derd pond in het jaar, om aan de arme pa- lesboek of luisterende naar het gerammel hoofd zinken, en liep eenigen tijd zwijgend tiënten van haar man rond te deelen. Het van een van de kinderen op de piano. Het voort. De heer Raymond bewaarde eveneens zwakke ongelukkige kind vei'kwijnt omdat zou geene zonde geweest zijn om zich geluk- het stilzwijen. Hij beschouwde de veranderde het geene plichten te vervullen, geen taak tekig te gevoelen in het bijzijn van dat meisje volbrengen heeft, die een band kon vlechten' geen zelfverwijt zou zich met ieder aange- tusschen haar en haar echtgenoot. Mijn bes-1 naam gevoel, met iedere trilling van genot te jongen, maak dat ik trotscher op u wordvermengd hebben. En dan en dan, op dan ik ooit geweest ben. Vertrek morgenoch- een schemeravond, in den tuin, als alles stil tend uit Landshire. Gij kunt licht een uit- was om hen heen, en de sterren aan het uit vlucht vinden. Ga morgen weg, Roland." „Ik zal gaan," antwoordde de heer Lans dell, na een korte poos. „Ik zal gaan, Ray mond," herhaalde hij, terwijl hij zijne hand uit stak en die van zijne vriend drukte. „Ik geloof dat ik in den laatsten tijd een weinig van het goede pad ben afgeraakt, 1 houding' van zijn jongen vriend als een goed voorteeken en aarzelde om den loop zijner gedachten te stuiten. Toen Roland ten laat ste het hoofd ophief zag hij Raymond vlak in zeide hij, „ik ben geen goed - hij bekende dit altijd openhar tig en meende misschen dat dit eene soort van boete was voor zijne tekortkomingen -- „ik ben geen ménsch, maar ik ben geen huichelaar, en ik wil u niet om den tuin lei den. Er zou iets waars kunnen zijn in het- I geen gij zoo even gezegd hebt, als ik een an- der man was. Maar nu verklaar ik u op mijn wei hoe weinig goede rand hieraan ardoen. ™n dat g« u ve^t. ftheh^n Maar kan u den slechten weg met zien op- 8' vermad wmen plegen aan te houden,^n^let te°ter ^iUe van d^n goeden «en eerhj ken kerel dat* eerlijke kerel daar ginds dat ik spreken moet. Hebt gij eenig bewustzijn van kwaad dat gij doet Hebt gij eenig besef van „QrooVf den bodemlooze afgrondvan jammer een ander man al3 ik en ellende, waarin gy op het punt staat die 1 mooi kind bewonderd. Ik ben in eene gevaar- eene stelling die ge- spansel begonnen te schitteren, zou hij haar gezegd hebben dat hij haar beminde, dat na jaren van onverschilligheid voor de schoon ste dingen op aarde, hij een rein en onuit sprekelijk geluk vond in de hoop dat zij zijne vrouw wilde worden. Hij stelde zich haar ver maar ik1 legen blos voor den geest, en hare kwijnende had slechts naar de stem te luisteren van een waarachtig vriend als gij, om er op terug te keren. Ik vertrek morgen uit Midlandshire, Raymond, en het kan zeer lang duren vóór gij mij weder ziet." VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Een plotseling vertrek. Roland Lansdell reed stapvoets naar Mor- oogen waarin tranen van geluk opwelden en hij verbeelde zich wat zijn leven in het ver volg had kunnen zijn, geheiligd en gelouterd door eene reine, verhevene liefde. Een goed man, een gelukkig echtgenoot en vader, een waarachtig vriend en zachtmoedig meester, door elkeen bemind en geachthet middel punt van een gelukkigen kring, ëen noodza kelijke schakel in de groote keten van liefde en leven. „En in plaats van dit alles," dacht hij, „ben ik slechts een eenzame zwerver, die heeft op man en vrouw. Onder de Indiërs, zoo wordt betoogd, neemt het aantal huwelijken dat ver broken wordt omdat man en vrouw het niet met elkaar kunnen vinden, nooit eenig nut heeft kunnen doen en nooit van eenig nut zal kunnen zijn, die geene plaats in de wereld inneemt en geene leegte na zal laten als hij sterft." Maar onbestendig en weifelend als hij al tijd was, in gedachten zoowel als in daden, verbeelde hij zich weder eenige oogenblikken, later, dat hij slechts het slachtoffer was van eene dwaze romaneske inbeelding, die even spoedig zou verdwijnen als zij ontstaan was. „Welk een gek ben ik toch zeide hij bij zich zeiven. „In zes weken tijds zal het bleeke gelaat van dit lieve kind mij nog slechts flauw voor den geest staan. Wij zijn zeer ver verliefd op elkander, durf ik zeggen maar ik geloof niet dat het eene hartstocht is die eene scheiding van zes weken kan doorstaan, althans niet van haar kant, het romaneske schepseltje Ik ben slechts de held geweest van het oogenblik, en onze dwaze ontmoetin gen waren slechts eene bladzijde uit een ro man, in de werkelij klieid overgezet. Raymond heeft volkomen gelijk. Ik moet weg, en zij zal terugkeeren tot haar lievelingsroman, en weldra verlieven op een held met schoone lokken, die mij geheel in de schaduw stelt." Hij zuchtte' bij deze gedachte. Het was on eindig beter dat hij vergeten werd, en spoe dig ook maar toch is het hard om geen plaats in de wereld in te nemen, zelfs geen verborgen plekje in het hart van eene dwaze vrouw. Toen de heer Lansdell op Mordred Priory aankwam riep hij zijn kamerdienaar, die in het voorportaal op hem zat te wachten, da delijk toe „Gij moet aan het pakken gaan, Jaditik ga morgen vroeg op reis met den sneltrein die om zeven uur van Warncliffe vertrekt. Wilson moet maken dat hij om zes uur met het rijtuig klaar is. Het zal het bes te zijn dat gij nu een valies voor mij inpakt dat ik mede kan nemen, en dat gij mij met de rest van de bagage volgt." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1