TRIUMPH 29e JAARGANG ZATERDAG AUGUSTUS 1938 No. ©6 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN tandheelkundige L. GOYARTS. hippolytushoef middenmeer VOLG DEN JUISTEN REGEL feuilleton. DE DOKTERSVROUW. REISBUREAU W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN OlN«r>AÖ DONDERDAG) EN ZATERDAG) A80NNEMENT8PRIJ8 per 3 maanden f 1.25 SPREEKUREN IEDEREN DINSDAG 10—3 UUR HOTEL CENTRAAL S. KAAN Pz. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels i 0.50 Iedere regel meer f 0.10 IEDEREN DINSDAG 3—5.30 UUR HOTEL SMIT, (aparte ingang.) BINNENLANDSCH NIEUWS. MET GESTOLEN TRUCK OP AGENT INGEREDEN. Woensdagnacht zag een agent van politie op den Sloetsweg te Hengelo n auto met gedoofde lichten komen aan rijden. De agent vertrouwde dit niet, hij posteerde zich op den weg en gaf den bestuurder een teeken om te stop pen. Inderdaad werd vaart geminderd, doch toen de bestuurder van de auto - een truck - bemerkte, dat een agent nu toe mochten we reeds ontvangen 2 üuitscliers, 30 Engclschen, 10 Belgen, 0 Denen, 22 Amerikanen, 30 Zwitsers, J 4 Schotten en 3 Noren. Op 7 Augustus werden 2 Amerikaan jschc trekkers ingeschreven, die uit j Los Angelos (V.S.) afkomstig waren. 'l)e gevoerde buitenlandsehe propa- jganda is aan deze stijging niet vreemd. Voor Gle week-enden in de maand September ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan bestaat groote belangstel ling en rechtvaardigt de verwachting van 3500 overnachtingen in 1938. ONVOORZICHTIG. Einde vorige week begingen jongens te Obdam, die aan het zwemmen wa ren de onvoorzichtigheid, zooals na der zou blijken, elkaar met modder te bekogelen. Eén van hun, A. B., kreeg hierbij zooveel modder in Gle oogen dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen en enkele da gen geblindoekt het bed heeft moeten houden, daar de oogen zeer gevoelig waren. Nog nimmer ha,d de genees heer zooveel vuil in oogen aangetrof fen. Het jongmensch is nu beterende. OVERHEID MAAKT ZEER GROOTE WINST OP „VOLKSWET." Het Handelsblad schrijft Het departement koopt het voor 17 cents hem wilde aanhouden, gaf hij eens klaps vol gas en reed in volle vaart op hem in. De agent kon op het laatste moment nog opzij springen. Zijn nach lelijk avontuur werd later in verband gebracht met een diefstal, toen de eige naar van den truck aangifte kwam doen, dat zijn wagen uit zijn garage aan den Sloetsweg was ontvreemd. Daar de eigenaar een geschil had over een reparatie van den truck met een Duitscfyeu monteur te Borne. ging de politie eerst bij dezen een onder zoek instellen. Toen kwam al spoedig aan het licht, dat de man, die beweer de eigendomsrechten op den wagen te doen gelden, met zijn zoon en een aan tal helpers den truck gestolen had. Toen de agent hem aanhield, zette hij alles op alles en reed regelrecht op de zen in, doch miste hem op een haar. Zoowel hijzelf als zijn zoon en de twee helpers werden gearresteerd. De drie laatstgenoemden zijn later weer op vrije voeten gesteld, doch de monteur is gevankelijk naar Almelo overge bracht. ZEVENSPRONG-NIEUWS. Evenals in 1937 werd ook nu de Bel lener Jeugdherberg bezocht door een groot aantal trekkers uit. binnen- en buitenland. Vooral de toename van de buitenlanders is merkwaardig. Tot tribueeren, dus met uitschakeling van den middenstand, ontvangt het rijk 42 cents per kilo volksvet, dat hem bruto nog niet ten vol le 17 cents kost. De marge voor wikkels, doo- zen en verzending bedraagt voor de overheid dus 25 cents per kilo of honderdzevenenveer- lïg procent, m.a.w. de regeering maakt op dit voor de werkloozen en behoeftigen bestemde vet een geweldig groote winst, terwijl de middenstander-distribuant slechts 3 cents per kilo vergoeding ontvangt of zeven Er zij nog aan herinnerd, dat het „gewone" bak- en braadvet is belast met een crisishef fing van 36 cents per kilo, dat is dus 212 van den prijs, waarvoor de producenten zulk vet thans aan de regeering leveren. Inschrijvingen van 18 cents, zoo vernemen wij verder, zijn als „te hoog" terzijde gelegd. Op basis van den bij deze inschrijving tot uiting gekomen vetprijs van 17 ets. per kilo, zou dit ter illustratie de vetwaarde van een kilo margarine, welk product 15 water bevat en voor f 1.04 in den winkel wordt verkocht, dus circa 15 cents bedragen. Daarop komt dan cir ca 57 cents crisisheffing of 380 der wetwaarde, waarna dan nog 32 cents of 210 der vetwaarde voor verpakking verzending, winst en distributiekosten zou overblijven, bij ongeveer gelijke grond stoffen. Ongetwijfeld heeft de concurrentie der pro ducenten eèn voorname rol gespeeld, om den inschrijvingsrol te doen afbrokkelen tot om trent den kostprijs. Nog zij opgemerkt, dat het volksvet straks niet zal meetellen bij de berekening der totale en individueele produc- middeling wel is waar van een commission- nair doch deze biedt aan tegen den hem te voren opgegeven prijs. Bij het tot stand ko men van een zaak worden de kosten der be middeling door den kooper betaald. Te vori- gen jare, toen ongetwijfeld de algemeene marktsituatie voor granen minder ongunstig was dan thans, heeft zich een dergelijk ver schijnsel voorgedaan. Er werd bestendig meer gevraagd dan de handel kon bieden. Dien tengevolge is toen later in het seizoen met eenigszins geforceerde middelen de voorraad geruimd. Thans, nu de monopolieheffing en ook de restitutie bij uitvoer op f 3 gebracht is, is mogelijkheid van uitvoer naar eenige landen niet uitgesloten. De prijzen zullen zich dan echter niet ver boven de minimumlimiet der tegenwoordige richtprijzen kunnen verheffen. BÜITENLANDSCH NIEUWS. DE DIEF IN DEN KOFFER. Aan het vroolijke stationnetje in Knocke vervoegde zich dezer dagen een heer met twee ontvangstbewijzen van kaffers. Een groote, uit Brussel verzonden koffer werd onmiddellijk gevonden, maar de tweede, een blauw valies, dat. voor 8000 francs was ver zekerd, bleek niet te viüGlen te zijn. De eigenaar van het valies eischte schadevergoeding. Nu is het voor een chef onaangenaam, als er in zijn stati on- iets verdwijnt. De heer Ville, die te Naar het Engelsch. 27.) De goede eenvoudige George Gilbert vermoedde weinig welk eene vreese- lijke inspanning het zijne vrouw ge kost had om zich uit. te spreken zon- Gler haar smart te verraden. Van onbestemde, sentimenteele dwa lingen, van duistere gevaren en ver leidingen kon hij zich geen goed denk beeld maken. Hij had zijne vrouw blij de en gelukkig gezien in Roland Lans- dell's gezelschap, en de gedachte dat daaruit eenig kwaad kon voortsprui ten was nooit in zijne ziel opgekomen. Gedurende deze rampzalige dagen, deze wreedaardig schoone zomerda gen, leed Isabella het meest, van de onvermoeide pogingen van Sigismund en Jeffson om haar afleiding te ver schaffen. Sigusmund was onuitputte- in het bedenken van intriges voor toekomstige romans, die hij in allo bij- zonderbeden voor haar uitwerkte, maar zij zat hem aan te staren zonder naar hem te luisteren, en zijne stem had een wanklank in hare ooren. O, als zij dacht, aan die andere stern, die zulk een teederen toon kon aannemen! Ja zij was zeer slecht zij erkende hare zonde maar nu hij vertrokken was om nimmer terug te keeren, om haar nimmer weer te zien, was immers alle gevaar geweken Zijn beeld uit haar geest te wisschen was onmoge lijk. Zij kon niet anders dan aan hem denken, aan hem, den levenden heros, die haar al de helden harer verbeel ding had doen vergeten. Hij was zelf voor haai- een droom geworden, even als alle droomen van haar leven, maar hij zou nimmer door anderen verdron van de fabrikanten en verkoopt het voor 31 cents aan de gemeenten, die het voor 44 cents aan werkloozen en behoeftigen distribueeren. Marge tusschen Inkoops- en Détailprijs 160%. Naar wij vernemen, heeft de regeering de zer dagen onder de margarinefabrikanten en vetsmelters een inschrijving gehouden voor de levering van z.g. „Volksvet", dat is het heffingvrije bak- en braadvet, hetwelk op bons wordt verstrekt aan werkloozen en be hoeftigen voor 44 cents per kilo. Ingeschreven werd voor 900.000 kilo (voor drie maanden) in pakjes van 0.25 kilo. De inschijvingsprijs bedroeg gemiddeld nog niet ten volle^ 17 cents per kilo. Tusschen inkoopsprijs en détailprijs ligt derhalve een marge van 27 cents of honderd zestig procent. Aangezien het departement dit vet voor 41 cents ter beschikking voor de ge meentebesturen stelt maakt de overheid 24 cents of circa 140 bruto-winst. De overige drie cents dienen voor vergoe ding van de plaatselijke distributiekosten van slagers en winkeliers. In plaatsen echter waar de gemeentebesturen het volksvet zelf dis gen kunnen worden even als zijne voorgangers. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Wederzien. De herfst en de winter gingen voor hij, maar in de gemoedsstemming van mevrouw Gilbert kwam weinig veran dering. Zij ondernam een aantal din gen, maar bracht die nooit ten einde. Intusschen ging de heer Gilbert in en uit, legde trouw zijn bezoeken af, en reed even tevreden tusschen de bladerlooze heggen en langs de bevro ren stroomen, als in den zomer, wan neer de gansche omtrek op een onaf- zienbaren tuin geleek. Mevrouw Gilbert had de zinsnede in Roland Lansdell's brief niet vergeten, waarin hij de bibliotheek te Mordred ter hare beschikking stelde. Maar zij aarzelde lang om van dit aanbod ge bruik te maken, en zijn huis binnen te treden. Het was eerst verscheidene maanden na zijn vertrek, toen het een tonige leven haar meer en meer naar eenige afwisseling deed haken, dat zij moed vatte om op het kasteel te Mor- drecl een bezoek af te leggen. Zij deel de aan haar echtgenoot mede waar zij heen wilde gaan - dit was immers haar plicht - en George was te goed hartig om het af te keuren, hoewel hij verklaarde, zich niet te kunnen begrij pen dat zij nog meer boeken noodig had. Zij wandelde dus op een schoo- nen winterdag alleen naar het kasteel. De oude huisbewaarster ontving haar zeer gastvrij. „Ik heb li dagelijks gewacht, me vrouw, sinds het vertrek van den heer Lansdel 1," riep de goede oude vrouw uit, „want hij zeide dat gij bijzonder veel van boeken hield en dat gij mocht medenemen welke gij verkoost John moest ze voor u wegbrengen, en ik lie-quoten, althans niet volgens het aanhan gige ontwerp-Vetcontract. NOTEERINGEN VOOR INLANDSCHE ROGGE. Aan de Rotterdamsche markt is inlandsche rogge tegen den prijs van f 7.45 nauwelijks te verkrijgen. Er worden wel enkele zeer kleine partijtjes tegen dien prijs verhandeld, doch wie tegen dien prijs eenig kwantum wenscht ap te nemen, kan geen inlandsche rogge be komen. Dat lijkt ietwat in tegenspraak met be richten uit de streken waar veel rogge ver bouwd wordt, dat het graan den richtprijs van minimum f 7.25 niet kan halen. Zulks is echter meer schijn dan werkelijkheid. De roggenoteeringen te Groningen luiden per 70. kg gewicht. Het natuurlijk gewicht van rogge, dat van het jaar over het algemeen hoog is, mag op 73 kg worden gesteld. Voor het meerdere gewicht krijgt de boer ponden- geld. Zoo ontvangt hij bij een roggenoteering van f 7.15 per saldo dan toch nog f 7.45. De vérkoop aan de Groningsche beurs ge schiedt rechtstreeks door de boeren, door be Knocke den staf zwaait, besloot zeil eens op onderzoek uit te gaan. Knocke is, zelfs in vol seizoen, niet zoó dichtbevolkt, of men kan precies nagaan, waar iemand zijn intrek heeft genomen, vooral als hij een op vallend grooten koffer bij zich heeft. De heer Ville kreeg van den hotelier toestemming de kamer te bezichtigen, terwijl de gast afwezig w is en daar ontdekte hij_ den grooten koffer, plus een blauw en geel valies. De chef waarschuwde nu den reehor chedienst der Spoorwegen. Het was in middels gebleken, dat het gele valies uit het depot ontvreemd was en men wilde nu eens precies weten hoe de dieven Ie werk waren gegaan. Toen dus de hotelier vernam, dal de groote koffer het hotel weer zou verlaten en dit aan het station rappor teerde, liet men den hotelgast rustig zijn gang gaan. Een kruier haalde den koffer en toen hij dezen had opgeladen, gingen de rechercheur en de chef hem op hun gemak onderzoeken. De gele en de blauwe koffer zaten nu weer in den groote, benevens een com plete collectie inbrefcerswerktuigen. Maai- het merkwaardigste van alles was, dat de groote koffer van binnen opengemaakt kon worden. Er waren nu voldoende bewijzen. De .eigenaar van de koffers werd in zijn hotel gearresteerd en viel spoedig door de mand. In Brussel was zijn me deplichtige, de Hollander S„ die heel klein van postuur is, in den grooten koffer gestapt, die des nachts in het bagagedepot van Knocke was gebleven Toen alles stil was, kroop de Hollander er uit, nam liet hoog verzekerde valies, en zoo „en passant" ook nog even het gele valies, mee naar den grooten kof fer, die daarop weer wercl gesloten en niemand kon zien, hoe de diefstal was gebeurd. Oqk de Hollander is inmiddels gearresteerd. VLUCHTELINGENSTROOM ZAL WORDEN INGEDAMD. Het departement van justitie en po litie heeft te Bern (Zwitserland) in een conferentie met de politiechefs dei- kantons den toestand besproken in verband met den invloed van vluchte lingen uit Duitschland en Oostenrijk. Geconstateerd werd, dat de laatste weken meer dan 1000 vluchtelingen uit. Oostenrijk, bijna uitsluitend Joden op onregelmatige wijze Zwitserland waren binnengekomen. De kantons werden gemachtigd het verblijf dezer uitgewekenen tijdelijk toe te staan. Zij worden onderhouden Gloor Joocl- schc organisaties. Zwitserland kan echter geen nieuwe vluchtelingen bin nenlaten. De conferentie nam er nota van, dat moest 'u alles verschaffen waaraan gij behoefte had. Maar ik begon nu te den ken dat gij in het geheel niet zoudt komen." Het eerste bezoek op Mordred viel de doktersvrouw zeer pijnlijk. Werden niet al de oude wonden opengereten Bracht het haar niet den heerlijken zomerdag weder te binnen, toen hij bij het lunchen naast haar gezeten, zijn schoon gelaat naar haar toe gebogen en op zulk een gevoelvollen toon met haar gesproken had Toen het ijs gebroken was begaf zij zich dikwijls naar het kasteel, en ver waardigde zich een paar maal om bij juffrouw Warman een kop thee te drinken. Op zekeren dag in Maart, een guren dag, waarop het haardvuur in de ver trekken van Mordred iets buitenge woons verkwikkelijks had, zocht me vrouw Gilbert eenige hoeken bij elkan der, deed vervolgens hoed en doek af, streek haar haar voorden spiegel glad. Zij was een weinig veranderd sinds den vorigen herfst haar gelaat was magerder en ouder geworden, want hare smart, hoe dwaas en kinderach tig ook, was geenc geveinsde smart geweest. Maar zij begon die nu te bo ven te komen. Het speet haar bijkans dat dit zoo was, en dat het beeld van Roland Lansdell haar niet meer zoo voortdurend voor den geest stond. Maar op dezen dag zou juffrouw Warman het goede werk, in den laat- stcn tijd door ernstige boeken tot stand gebracht;, weder voor een deel vernie tigen, en nieuw voedsel geven aan haar verdriet over de afwezigheid van den eigenaar van Mordred. De huisbewaar ster had een brief van haar meester ontvangen, dien zij in triomf aan me vrouw Gilbert bracht. Het was een kort epistel, met wissels om verschil lende betalingen te doen en eenige Duitschland zijn grenspolitie streng had verboden de onregelmatige emigra tie van vluchtelingen naar Zwitser land te bevorderen en verklaarde, dat indien clc uitgewekenen bleven toe- stroomen, er aanleiding zou zijn hen naar het Duitsche gebied terug te zenden. Wilt U een heerlijke Vacantie tocht Dan een meerdaagsche reis van het REISGIDSEN GRATIS VERKRIJGBAAR. Reisbureau W.A.C.O. HOORN, Breed 75. Tel. 184. aanwijzingen omtrent den tuin en de stallen. „Draag zorg", zoo eindigde de brief, „dat aan lord Ruysdale ananas sen en druiven gestuurd worden, zoo dikwijls hij dit verlangtook wensclite ik gaarne dat dokter Gilbert te Gray- bridge van tijd tot tijd vruchten en bloemen uit de broeikasten ontving,, want hij heeft mijne arbeiders veel diensten bewezen. Ook zult gij me vrouw Gilbert met alle beleefdheid-ont vangen, als zij op Mordred komt." De tranen schoten Isabella in de oogen terwijl zij dit gedeelte van den brief las. Hij had haar dus niet verge ten, op welk een verren afstand hij zich ook bevond - zijn brief was immers geteekend met Corfu Hij dacht aan haar en droeg zorg dat men haar op lettendheden bewees. Van lezen kwam dezen dag weinig meer. Zij zat, met een open boek op haar schoot, in het vuur te staren, denkende aan hem. Zijn beeld stond haar weder in al zijn schoonheid voor den geest. De klokken van het kasteel wezen driemaal aan dat er een uur was verloopen, en nog zat mevrouw Gilbert in dezelfde hou ding, denkende aan Roland Lansdell. De pendule op den schoorsteenman tel sloeg half vijf. Mevrouw Gilbert stond verschrikt op. „Reeds half vijf", zeide zij half luide, „en over een half uur is het al donker." Zij deed haastig- haar mantel om, zette haar hoed op, en trad naar de deur. Maar plotseling bleef zij staan. De kamerdeur stond op een kier, zoodat. zij iemand haastig kon hooren aanstappen. Het was de voet stap van een man. Van een v.an de be dienden Neen, geen knecht had zulk een statigen en veerkr.achtigen tred. Het moest een vreemdeling zijn. Wie kon het anders wezen Hij was verre weg - bijna aan het andere einde van de wereld. Het behoorde niet tot de mo- l gelijkheden dat zijn tred hier, op dit oogenblik, gehoord kon worden En toch,, en toch Isabella's hart klop te hevig, hare lippen beefden, hare han den klemden zich op elkander. In het volgende oogenblik werd de deur opengestooten, en stond Roland Lans dell voor haar, Roland Lansdell, wien zij gemeend had nooit weer te zullen zien ,,'Isahella.mevrouw Gilbert zeide hij, zijne beide handen uitsteken do en de hare vattende die marmer- koud waren. Zij trachtte te spreken, maar geen geluid kwam over hare bevende lip pen. Dp heer Lansdell kreeg een stoel en overreedde haai- om te gaan zitten. „Ik heb u verschrikt", zeide hij „gij hadt mij niet verwacht. Ik moest u niet zoo op eens overvallen hebben, maar men zeide mij dat gij hier waart en ik verlai]gde zoo om u te zien, - ik verlangde zoo om u te spreken." De woorden waren vrij onbeduidend, maar er was eene warmte en 'n ernst in den toon, die Isabella trof. Er kwam een blos op haar gelaat, dat een oogen blik te voren zoo doodelijk bleek had gezien, en zij sloeg de oogen neder, ter wijl zij bedeesd tot hem zeide „Ik dacht dat gij op Corfu waart, en dat gij nooit, nooit zoudt terugkomen." „Ik ben op Corfu geweest, en in Italië, en op een aantal andere plaat sen.- Ik was van plan om weg te blij ven, maar - maar ik ben van plan ver anderd en teruggekomen. Ik hoop dat het li genoegen doet mij weer te zien?" Wat kon zij ant woorden ITaar angst om te veel te zeggen deed haar zwij gen zij voelde haar hart luide klop pen, en was hang dat ook hij dat verra derlijke geluid moest hooren. Zij durf de hare oogen niet opslaan, en toch wist zij. dat hij haar ernstig, zelfs uit- vor^chend aanzag. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1