29e JAARGANG DINSDAG 23 AUGUSTUS 1938 No. 97 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE DOKTERSVROUW. REISBUREAU W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT EL KEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden t 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: Hippolytushoel Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVEBTENTI6N Van 1 5 regels iedere regel meer f 0.50 t 0.10 Vragen van den dag. MAATSCHAPPELIJKE NOOD IN CIJFERS. Groot aantal ondersteuningen verslindt duizenden guldens. De tijd, waarin de armlastige een verwor pene was, waarin de bedeelden een kleine groep menschen vormden, wier lot goeddeels aan eigen maatschappelijke onbruikbaarheid geweten kon worden, is voorbij. De crisis heeft heele bevolkingsgroepen doen zakken tot beneden het peil, waarop voorziening in eig levensonderhoud mogelijk is. Voor de valide arbeiders onder hen zijn werkloozen- steunregelingen in het leven geroepen, maar cok zij, die niet in loondienst waren, de klei ne zelfstandigen bijvoorbeeld, worden onder steund indien zij den strijd om het bestaan niet meer met voldoende succes weten te voeren. En dat zijn er heel wat, vooral in de groote steden. Daarnaast is het bedrag, dat met htm ondersteuning gemoeid is, zoo sterk toegeno men en dwingt vaak in zulk een mate tot meer gemeentelijke uitgaven en dientenge volge ook tot hoogere gemeentelijke belasting heffing, dat ook uit dezen hoofde een groo- tere belangstelling alleszins verklaarbaar is. Hoe groot deze aantallen in de overige ste den met meer dan honderdduizend zielen waren, blijkt uit onderstaande opgave Gem iddeld aantal wekelijks ondersteunde gezinnen totaal per 1000 inw. Amsterdam 16.120 24 Rotterdam 13.176 21 's Gravenhage 7.506 15 Utrecht 2.700 16 a 17 Haarlem 2.134 16 Groningen 2.228 19 Eindhoven 744 7 Bovendien werd nog een groot aantal al leenwonende of daarmee gelijk te stellen personen ondersteund. Het volgende lijstje geeft daaromtrent inzicht Gemiddeld aantal wekelijks alleenwonenden totaal per 1000 inw. Amsterdam 9.185 11 a 12 Rotterdam 4.423 7 's-Gravenhage 3.873 7 a 8 Utrecht 1.043 6 Haarlem 966 7 Groningen 811 7 Eindhoven 210 2 Bovenstaande cijfers hebben alle betrek king op personen, die gedurende korteren of langeren tijd regelmatig wekelijks ondersteu ning behoefden. Ook werd elders nog in vele gevallen steun verleend door de eenmalige verstrekking van een grooter bedrag, door delging van huurachterstand e.d. Deze steun werd in het eerste kwartaal van dit jaar in Amsterdam 2175 maal verleend, in 's-Graven hage 1117 maal. In Haarlem 393 maal en in Groningen 120 maal. In Rotterdam, Utrecht en Eindhoven werd deze vorm van steunver lening niet toegepast. De wekelijksehe steun. De gemiddelde wekelijksehe uitkeeringen wijken sterk uiteen. Ze varieerden van f 6.48 tot f 10.54 en bedroegen gemiddeld in Groningen f 6.48 Utrecht f 8.51 Eindhoven f 8.78 's Gravenhage f 9.44 Rotterdam f 9.76 Haarlem f 10.18 Amsterdam f 10.54 VELE KLEINTJES Uit deze cijfers blijkt wel, dat de gemiddel de uitkeeringen niet hoog zijn. Niettemin vergen ze in totaal geweldige bedragen. Het volgende staatje geeft daarvan een beeld. De eerste kolom geeft het totaal bedrag aan, dat in het eerste kwartaal voor de wekelijksehe ondersteuning der armlastigen in elk der genoemde steden is betaald. De tweede ko lom geeft aan, hoeveel gulden per duizend inwoners is, waardoor een onderlinge verge lijking mogelijk wordt. Totaal der uitgaven eerste kwartaal absoluut per 1000 inw. Amsterdam f 3.468.025 f 3687 Rotterdam 2.233.237 3687 's Gravenhage 1.396.581 2849 Utrecht 414.001 2540 Haarlem 410.410 3032 Groningen 255.947 2162 Eindhoven 108.955 1004 BELASTING EN UITKEERING. Tenslotte willen wij de uitgekeerde bedra gen vergelijken met de opbrengst van alle rechtstreeksche gemeentebelastingen. Daarbij1 blijkt, dat elk der genoemde steden in het eerste kwartaal van dit jaar van haar ver moedelijke belastingopbrengst over hetzelfde tijdvak aan ondersteuning der armlastigen moest uitgeven. Eindhoven 20 's Gravenhage 32 Groningen 38 Utrecht 42 Haarlem 49 Amsterdam 52 Rotterdam 57 Uit deze cijfers blijkt dus, dat Rotterdam en Amsterdam meer dan de helft van de ver moedelijke belastingopbrengst aan onder steuning moeten besteden. RHEUMATIEKL1JDERS sters, LIJDERS (sters) aan ECZEEM (huidziekte). Raadpleeg mijn dankbetuigingen en schrijf mij uw geval. OOK VOOR U IS GENEZING MOGELIJK. NATUUR GENEESKUNDIG INSTITUUT „O Z O N", SNEEK. BINNENLANDSCH NIEUWS. MONOPOLIE-HEFFINGEN OP GRANEN OPNIEUW VERHOOGD. Met ingang van heden met 1 U.50 per 1U0 Kg. Sedert de verhooging der monopo lie-heffing op granen op 31 Juli j.1. (de heffing op rogge en gerst, werd op die datum van f 1.50 op f 3 per 100 Kg., op de overige granen van 1' 1.50 op f 2 gebracht) zijn de wereldmarkt prijzen van alle granen 'verder terug- geloopen, zooüat het doel, het herei ken van de voor graanbouwers in uit zicht gestelde prijzen door de verhoo ging der monopolie-heffingen, niet is bereikt. Met ingang van 21 Augustus zullen FEUILLETON. Naar het Engelsch. 18.) „Zeg mij dat gij blijde zijt mij weer te zien," hernam hij. „O, als gij wist waarom ik ben weggegaan, waarom ik zoo ernstig mijn best heb gedaan om weg te blijven, en toch ten laatste ben teruggekeerd, na zooveel be sluiten genomen en weder verbroken, zoo dik wijls beraadslaagd, getwijfeld, geaarzeld te hebben Isabella, zeg mij dat gij blijde zijt mij weer te zien Zij trachtte te spreken, en stamelde een paar woorden, maar keerde zich van hem af. Plotseling echter barstte zij in kinderlijke hartstocht uit, terwijl zij voor een oogenblik het ouderwetsche huis te Graybridge, en George Gilbert, en haar ganschen toestand vergat „Ach ik ben zoo ongelukkig ge weest, zoo diep ongelukkig En weldra gaat gij weder vertrekken, en dan zie ik u nooit, nooit weder Zij bleef in hare woorden steken en barstte in tranen uit, maar op eens kwam de gedach te aan haar echtgenoot weder bij haar op zij veegde haastig de tranen weg,g en zeide „Gij hebt mij erg verschrikt, mijnheer Lans- dell, en het is al zeer laatik stond juist op het punt om naar huis te gaan, want mijn man zal op mij wachten. Hij komt mij som tijds te gemoet als hij den tijd heeft. Vaar wel Zij stak Roland haar hand toe en zag hem zenuwachtig aan. Zou hij haar niet meer dwaas vinden niet zeer minachten Wat was haar smart, in vergelijking met den twij fel en de ellende waaraan hij ten prooi was geweest, en die zeker in verband stonden met zijn voorgenomen huwelijk met lady Gwen- doline Pomphrey „Laat mij een eind met u mede wandelen,' dc monopolie-heffingen op mais, tar we, gerst, rogge, haver en de met de ze in concurrentie tredende granen daarom met f 0.50 per 100 Kg. worden verhoogd. De heffingen op de van deze granen afkomstige derivaten, zoome de op eierproducten en eieren, zullen daarmede in overeenstemming wor den gebracht. Het ligt niet in de bedoeling in de; heffing van veekoeken wijziging te brengen, omdat de bestaande prijsver houdingen dit niet dragend noodzake lijk maken. Daar de graanprijzen zicli den laat- sten tijd voortdurende in dalende rich ting bewegen en de vvereldoogstvoor- uitzichten een verdere daling aller minst uitsluiten, bestaat de mogelijk heid, dat in de toekomst nadere voor zieningen ter bereiking van het voor de verbouwers noodzakelijk prijspeil, noodig zullen zijn. Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dat niet vaststaat, dat een verdere daling der graanprijzen door een overeenkom stige verhooging der monopoliehef- fingen zal worden opgevangen. Moet verder worden ingegrepen,, dan zal te zijner tijd worden nagegaan welke maatregel het meest in aanmerking komt. Hierbij kan dus mede gedacht worden aan denaturatie-vergoeding of directen toeslag op den oogst, zoo als ook in het verleden heeft plaats gehad. VAT WATER OP HET HOOFD. Zaterdagmorgen omstreeks half acht vervoerde te Wemeldinge de 22-jarige ongehuwde boerenzoon li. Brouwer, die in dienst is van zijn vader, een ijzeren vat met 600 L. water naar de weide. Het vat lag op «en kar, waar voor een paard was gespannen. Bij den oprit gekomen aan de pos tb rug onder Wemelding, is de karboom ge broken, waardoor de kar voorover sloeg Het vat kwam op het hoofd van den jongeman neer, waardoor hij op slag werd gedood. WAARHEEN REIST DE NEDERLANDER Waarheen ruist de Nederlander? Het reisseizoen 1938 is nu, omstreeks half Augustus, over zijn hoogtepunt heen, zoodat het mogelijk is, met be hulp van de cijfers betreffende het. toe risten verkeer een indruk te krijgen van de ook dit jaar weer gebleken ge stadige toeneming daarvan en van de voorkeur van het reizend publiek voor de verschillende landen. Op de vraag Waarheen reist de Ne derlander kunnen de cijfers betref fende de diensten van den Koninklijke Nederlandsclie Toeristenbond A.N.W.B. een antwoord geven. In de maanden Januari tot en met Juli van dit jaar hebben de zeven kan toren van den A.N.W.B. afgegeven 68.561 grensdocumenten, waarvan in Juli 21.833, of ruim 840 per dag (de Zondagen niet meegerekend.) In 7 maanden verstrekte de A.N.W.B. 55.763 reis-iiilichlingen, waarvan in hernam hij. „Als gij wist hoe ik dag en nacht heb doorgereisd als gij wist hoe ik gesmacht heb naar dit uur, en het weerzien van. Het weerzien van wie Roland Lansdell zag de doktersvrouw aan, terwijl hij dien zin afbrak. Zou van alle wonderen, die in het leven eener vrouw konden voorkomen, dacht zij, dit wonder plaats grijpen dat een halfgod uit de hoogere sferen, waarin hij gewoonlijk zijn verblijf hield, nederdaalde om harentwil? Het was een kille Maartavond, waarop zij naar huis wandelde, maar zij gevoelde niets van het gure weder, want de heer Lansdell was aan hare zijde, en daar de dokter hen niet te gemoet kwam, nam zij eerst afscheid van mevrouw Gilbert, toen zij het flauwe roode licht van de lantaarn boven des dok ters huisdeur in het gezicht kregen. Zou de heer van Mordred Priory eenig gevoel van schaamte ondervonden hebben, als hij Geor ge Gilbert ontmoet had Er was iets vastbe radens in Roland Landell's wijze van doen, dat een bepaald voornemen scheen aan te duiden en de gedachte aan schaamte buiten sloot. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Vruchtelooze raadgevingen. De heer Lansdell scheen geene ruchtbaar heid te willen geven aan zijne terugkomst te Mordred. Hij maakte er wel is waar geen ge heim van, maar hij sloot zich het grootste gedeelte van den dag in zijne kamers op en ging zelden uit dan alleen bij schemeravond, in de richting van Thurstons groeve, waar hij zeer dikwijls de doktersvrouw ontmoette, en niet altijd meer bij toeval, want bij het afscheid zeide Roland somtijds op luchtigen toon „Misschien komt gij morgen dezen kant uit het is de eenige mooie wandeling hier in den omtrek dan zal ik u het volgende deel medebrengen." Lord Ruysdale en zijne dochter bevonden zich nog op het „Landhuis," maar de heer Lansdell begaf er zich niet heen om zijn oom en zijne nicht te begroeten. Lady Gwendoline Juli 18.720. Het. totaal over de eerste 7 maanden was 4192 hooger dan in 1937, een toeneming dus van ruim 8 pCt. De inlichtingen voor reizen per auto wa ren wederom verreweg het talrijkst en bedroegen circa 60 pCt. van het totaal. Het aantal personen, die deze reisinlich lingen vroegen, was ruim 6000 hooger dan verleden jaar. Van liet totaal van 55.763 reisinlich- tingen zijn er 13.574 verstrekt voor Ne derland en 42.189 voor het buitenland. In 1937 bedroegen die cijfers resp. 12.601 en 38.970 over de maanden Ja nuari tot en met Juli. België trekt. Was verleden jaar de grootste vraag naar Duitschland en Oostenrijk, dit jaar was de trek naar België het grootst. Het aantal reisiiilichtmgen voor België steeg, van 6712 tot 10504, ruim 56 pCt. meer. Daarna volgen Duitschland met 9785 reisinlichtingen, Frankrijk 8864, Zwitserland 4830, Ita lië 2308, de Scandinavische landen 1704, Engeland 1485 en de verschillen de andere landen tezamen 2709. Voor alle landen toonen de cijfers een vooruitgang, behalve voor Duitscli land (inclusief het voormalige Oosten rijk) waarvoor het aantal reisinlich tingen, vergeleken met het vorige jaar met 2721 terugliep van 12506 tot 9785, een vermindering van circa 22 pCt. Voor Frankrijk steeg het cijfer van 7980 tot 8864, voor Zwitserland van 4139 tot 4830, voor Italië van 2127 tot 2308, voor Engeland van 1232 tor 1485 en voor de Scandinavische landen is het met ruim 46 pCt. gestegen van 1161 tot 1704. Over het geheel was het reisseizoen drukker dan verleden jaar. VERGOEDINGEN AAN GEMÉENTEN DOOR RADIO-CENTRALES. Commissie van advies ingesteld. Dc Minister van Binnenlandsche Za ken heeft een commissie ingesteld, welke tot taak heeft den directeur- generaal der P.T.T. op zijn verzoek, van advies te dienen bij beoordeeling van de vraag of de vergoedingen, die de radio-distribuanten aan de Ge meente moeten betalen, de levensvat baarheid van hun bedrijven in gevaar brengen, deze vergoedingen in ver band beschouwd met andere overheids heffingen en met de exploitatie-uit komsten van de bedrijven. De commissie is als volgt samenge steld voorz. ir. A. Dubois, directeur van de Nozema leden A. F. J. van den Bogert, hoofdcommies departe ment Binnenlandsche Zaken N. El- gersma, hoofdcommies hoofdbestuur der P.T.T. mr. H. J. Hellema, juri disch adviseur van den Bond van Ex ploitanten van liadio Centrales M. L. van Putten, hoofdambtenaar hij de vereeniging van Nederlandsche Ge meenten secr, dr. C. C. Gruetzner, commies hoofdbestuurder P.T.T. DIEFSTALLEN IN DE RESIDENTIE. De politic te 's-Gravenhage heeft een 24-jarige Duitsche dienstbode aange houden, die in haar vorige betrekking aan den Benoordenhoutscheweg zich schuldig had gemaakt aan diefstal van een bedrag van i lü, een briljanten ring, ter waarae van f 400 en een paar kousen. Behalve het bedrag van f 10 kon al het ontvreemde bij haar in be- siag worden genomen. Uit het Gemeentelijk Museum voor Onderwijs in de liemsterhuisstraat zijn ontvreemd een verguld zilveren ring ejL een paar zilveren oorknoppen met waardelooze steenen. Vermoedelijk is de dielstal door een bezoeker gepleegd, die daartoe een gla zen vitrine, waarin genoemde voor werpen waren geëxposeerd, heeft open gemaakt. BRANDKAST GESTOLEN. Te Zwijndrecht is ingebroken in 'n tijdelijk onbewoond landiiuis. De brandkast, een geldkistje en kleeding- stukken worden vermist. De waarde van het gestolene kon nog niet worden opgegeven. MOEILIJKHEDEN BIJ SLUITING HUWELIJK OPGELOST. De Alkmaarsche Rechtbank heeft in een buitengewone zitting van de vacantiekamer een beslissing geno men, die voor Duitschers, die in ons land willen trouwen, van. groote be- teekenis is. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Castricum weigerde de vol trekking van het huwelijk tusschen een Oastricumsche sclioone en een Heilooër kapper, omdat de bruidegom, geboren Duitsciier, niet in staat was ue Ehe-iertigkeitsschein over te leg gen, waaruit bleek, dat zijn grootva- uer arisch was en dat noch zijn vader noch zijn moeder joodsch bloed in de aderen hadden. De man verkeerde in de onmogelijk heid, dit bewijs te leveren, omdat hij op 2-jarigen leeftijd zijn moeder, van Gromngsche afkomst, verloor, en door zijn vader, een Duitscher, was verla ten en sindsdien door Alkmaarsche pleegouders was opgevoed en een ge- neel Hollandsche opvoeding liad geno ten. Uit de geboorteacte bleek wel, dat hij uit een wettig huwelijk was ge sproten, docli niemand wist,, of dit huwelijk in Duitschland of in Neder land was gesloten. Vrienden, die op zijn verzoek naar Duitschland togen, om de vereischte verklaring voor hem machtig te worden, keerden met nul op het request terug. De bruiloft was hoorde van hare kamenier dat haar neef was teruggekeerd, en was zeer gevoelig over zijne veronachtzaming. Nog bitterder werd haar spijt, toen de kamenier, even als hare meesteres eene eenigzins verwelkte schoon heid en jaloersch daarenboven, zich een nieuwtje liet ontvallen dat zij in de dienst bodenkamer had opgedaan. Men had den heer Lansdell zien wandelen op den weg naar Graybridge met mevrouw Gilbert, de dokters vrouw, „en dat was niet voor de eerste maal1 ook de menschen vonden het heel zonder-1 ling dat iemand als mijnheer Lansdell zoo dikwijls met een burgerjuffrouw wandelde.", De meid zag het gelaat van hare meesteres in den spiegel verbleken. „Ik verlang de praat jes van de dienstboden over mijn neef niet te hooren," zeide lady Gwendoline op hoogen1 toon. „Hij is zijn eigen meester en vrij om' te gaan waar hij verkiest, en met wie hij verkiest." i „Ik verzoek u wel om verschooning," zeide de kamenier onderdanig. „Maar met dat al bevalt het haar toch niet," dacht zij met boosaardige zelfvoldoening. Roland Lansdell vermeed zijne bloedver wanten, maar het werd hem niet vergund om ongestoord zijn eigen weg te gaan. De weg des verderfs is niet altijd zoo effen en met bloemen bestrooid, als men ons dikwijls ver telt. Een meedoogende hand slingert dikwijls struikelblokken en doorntakken op ons pad. Er behoort hardnekkigheid toe om over de rotsen heen te klauteren, en door de struiken heen te dringen. Roland had het noodlottige pad betreden, en ging voort met dien ver snelden loop, waarmede wij altijd een heuvel afdalen, maar ook zijn weg was niet volko men effen. Onder hen die bij toeval de terug komst van den jongeman vernomen hadden behoorde ook Charles Raymond van Convent ford en ongeveer een week na Rolands aan komst liet hij zich bij hem aanmelden en was zoo gelukkig zijn bloedverwant thuis te vinden. Aan de wijze waarop de heer Lans dell zijn ouden vriend begroette kon men bespeuren dat het hem eenige moeite kostte1 om op zijn gemak te schijnen. „Ik ben blijde u te zien, Raymond," zeide hij. ,,Ik zou over een paar dagen naar Con ventford gereden zijn. Gij ziet dat ik weer tnuis gekomen ben." „Ja, en dat dbet mij leed. Gij hebt dus uwe belofte niet gestand gedaan, Roland." „Mijne belofte Aan wien Aan mij," antwoordde de heer Raymond ernstig. „Gij hebt mij beloofd dat gij u zoudt verwijderen." „Ik heb mij verwijderd." „En nu zijt gij toch teruggekomen." „Ja," hernam de heer Lansdell, terwijl hij zijne armen over elkander sloeg en zijn bloed verwant vlak in 't gelaat zag, met een onheil- spellenden glimlach, „ja, dat is zeer waar. Ik ben teruggekomen." De heer Raymond zweeg eenige oogenblik- ken. De jongeman stond met zijn rug naar liet venster en wendde de oogen niet af van 't gelaat van zijn vriend. Er was iets uitda gends in zijn blik zoowel als in zijne houding. „Ik hoop, Roland, dat gij te huis gekomen zijt omdat de reden van uwe verwijdering opgehouden heeft te bestaan. Ik maak uit uwe terugkomst op dat gij genezen zijt, want ik kan mij niet voorstellen dat het anders zou zijn. Ik kan niet gelooven, Roland, dat gij uwe belofte aan mij gebroken hebt.' „En indien ik eens teruggekomen was om dat er geen geneesmiddel bestaat voor mijne kwaal Indien ik getracht had mijn woord gestand te doen, en tot de ontdekking was gekomen dat al mijn pogen ijdel was 1" „Roland „Ohet is een kinderachtige ziekte, niet waar Zeer kinderachtig, zeer onbeduidend voor den deftigen dokter die den rampzali gen patiënt ziet krimpen en kermen Gij hebt uw plicht gedaan, dokter gij hebt als een eerlijk man gepoogd mij van mijne ziek te genezen, en ik heb als een eerlijk man uwe geneesmiddelen beproefd, maar bij slot van rekening zijt gij toch slechts een kwakzalver die zich verbeeldt dat hij een redmiddel kent voor ongeneeslijke kwalen „Gij zijt dus van plan om hier te blijven „Dat kan er naar zijn. Lang denk ik hier Wilt V een heerlijke Vacantie tocht Dan een meerdaagsche reis van het REISGIDSEN GRATIS VERKRIJGBAAR. Reisbureau W.A.C.O. HOORN, Breed 75. Tel. 184. niet te vertoeven." „En intusschen wandelt gij dag aan dag, in het gezicht van iedereen, - met de vrouw' van een ander. Weet gij wel dat gij haar naam reeds gecompromitteerd hebt Denkt gij dat de menschen te Graybridge geen oo gen hebben „De menschen te Graybridge herhaalde de heer Lansdell, met een spottenden lach. „Wat moet het iemand hard vallen, als hij in de Pyreneën, of in Italië reist, om te hooren dat de menschen te Graybridge kwaad van hem spreken. Hoor, Raymond ging hij voort. „Gij kunt mij niet scheiden van de vrouw die ik lief heb. Ik wil niet huichelen tegen u. Het is een harde strijd geweest dien ik gestreden heb. Wat gij mij dien avond te Waverley onder 't oog bracht was niets an ders dan hetgeen mijn eigen geweten mij reeds ontdekt had. Ik nam uw raad aan en vertrok. Mijne liefde voor Isabella Gilbert was slechts inbeelding, dacht ik, waaraan tijd en afwezigheid een einde zouden maken, even als aan alle inbeeldingen. Ik vertrok, met het bepaalde voornemen om haar nooit weer te zienen toen, toen eerst ontdekte ik hoe waarachtig en hoe innig ik haar lief had. Ik ging van de eene plaats naar de andere, maar ik kon haar beeld niet uit mijn ziel verban nen. Te vergeefs drong ik mij op dat die vrouw in geen opzicht boven andere vrouwen verheven was. Dag aan dag trachtte ik mij die les dieper in te prenten. Ik kan over die dingen niet tegen u spreken het zou voor mijn gevoel eene soort van ontheiliging zijn. Ik kan u allen zeggen dat ik teruggekeerd ben omdat eene scheiding van haar mij on mogelijk geworden is." (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1