Modellen voor a.s. moeders MODERNE STIJL IN HUIS Ons Patronenhoekje HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Kantstof geldt als zeer modern garn eermateriaal Lange jaren heeft rnen vrij wel geen kant zien dragen, totda; de modeontwerpers zich weer bewust zijn geworden welk een buitengewoon mooi materiaal dit is, niet alleen om te gebruiken voor de garneering van japonnen, doch tevens voor geheele robes Seizoenen achtereen, zoowel zo- mer als winter, lente als herfst, weet kant en kantstof zich thans niet alleen te handhaven, doch viert zelfs groote triomfen. De fantasie in de wijze van verwer king blijkt eindelooze mogelijk heden te bieden en dan denken wij eens hoe flatteus dit weefsel werkt! Zelfs een veel gedragen japon zal weer op alleszins geschikte wijze gemoderniseerd kunnen worden door de aanwending van kant als garneermateriaal. De soort kant, die verwerkt wordt hangt af van den tijd van het jaar. 's Zomers ziet men vele zelfs zeer goedkoope uitvoe ringen in batist, linnen en ka toen, terwijl voor de koudere maanden veel gebruik gemaakt wordt van wollen kant. Zeer gekleede japonnen vragen zijden kantstof, die zich zoo bui tengewoon mooi laat drapeeren en soepel afhangt. Kleine motieven zullen gekozen worden voor garneering, aangezien deze meestal slechts een klein vak beslaat. Venetiaansche en Iersche kantmotieven worden voor bolero's en bovendeelen van japonnen verwerkt. Zeer practisch werkt kant op aanvullende wijze indien men niet voldoende materiaal, hetzij zijde of fijne wollen stof heeft voor een japon. Tulle kant met ingeweven bloem en bladmotieven wordt veel gekozen. Mén vindt dit vooral ook bij de mooie Alengon kant, waarop de dessins zoo bijzonder uitkomen, aangezien zij langs den omtrek kleine feston-steken aangeven, die als een donker omlijnde rand tegen de tulle afsteken. Over het al gemeen wordt de kant in de kleur der ja pon genomen en is dit niet mogelijk, dan zal men crème of beige kantstof koopen en deze in de gewenschte tint volgens een staal der japon moeten laten verven Slechts in bijzondere gevallen en bij be paalde kleuren wordt crème of écru gedra gen bij donkere japonnen. De lijn van kanten of met kant gegar neerde japonnen werkt jeugdig en is zeer vrouwelijk, terwijl dit materiaal zich bui tengewoon goed leent om met ingehaalde ruimte verwerkt te worden. Meermalen ziel men deze boven de hoog opgeknipte rokken en aan de schouders, waardoor dit soepele weefsel zich op geschikte wijze over de buste laat drapeeren. Men wijkt meer en meer af van de hooge halslijn, onze schets in het midden geeft deze alleen aan, de andere afwerkingen zijn vierkant of in puntvorm. Het maaksel zal in overeenstemming met het figuur moeten zijn, iets waarmede men veel te weinig rekening houdt. Zoo zal de rechte pas (midden) en de om de taille ge drapeerde ceintuur met afhangende einden slechts geschikt zijn voor- zéér slanke fi guren. Zeer gekleed is model I, een japon van reekleurig mat crêpe met kant aan schou derstukken en op taille hoogte, terwijl 3 een zwart zijden japon is, waarvan zijstuk ken en rug evenals de mouwen van kant stof zijn, terwijl het middengedeelte ruim te aangeeft. De voorbaan van den rok heeft een geplisseerd kanten inzetstuk. De eerste der beide avondjaponnen is van blauw satijn en heeft een kanten bo lero en geappliqueerd motief op den rok, terwijl de zacht grijze robe rechts een ge deeltelijk voorstuk en mouwen heeft van in dezelfde kleur geverfde Alengon kant. Voor de maanden, waarin het figuur der a.s. moeder zich wijzigen zal is het ge- wenscht, dat zij bijzondere aandacht aan hare japonnen schenkt. Zelfs in dezen tijd is het mogelijk goed gekleed te gaan, indien men slechts met een weinig overleg te werk gaat. Het model, dat de schets links weergeeft is weliswaar een omwenteling op het gebied van dit genre kleeding, doch het zijn de verschillende mogelijkheden der garneer in g, van de details, die het apart maken. '"'Het ontwerp dezer japon doet veel over eenstemming zien met de z.g. overalls, doch het verschil vindt men in de soort van het materiaal, dat gekozen is. Men kan bedruk te zijde verwerken, doch zal dan uit den aard der zaak een weinig opvallend pa troon kieezn, liefst een donkerblauw fond met klein motiefje. Voor koudere dagen neemt men voor in huis bedrukte flanel en voor gekleed een donkere wollen stof. Men ziet, dat de smalle ceintuur aan beide, over elkander slaande voorkanten is aangeknipt en rechts een splitje van plm. 4 c.M. is te kunnen strikken of wel met een ver stelbare gesp te sluiten. Naar verkiezing zal men lange, aansluitende of korte mou wen kunnen dragen. De verschillende garnituren doen zien, hoe telkenmale een ander aspect gegeven kan worden aan dit uiterst eenvoudige mo del, dat door de details gekleeder wordt. Cretonne en Chintz als veel gebruikte materialen. Over het aigemeen zijn de kamers der moderne huizen van geheel andere afmeting dan die, welke men vroeger bouwde. Zij zijn niet meer zoo hoog van verdieping en meermalen zijn zij langwer pig van vorm. Geen wonder, dat de meu bels zich hieraan onvermijde lijk moeten aanpassen en ge heel anders zijn dan die, wel ke in de groote kamers dei ouderwetscne huizen geplaatst werden. De binnenhuis-archi tecten moeten hun ontwerpen thans aan andere eischen aanpassen en de meubels zijn veel lager geworden, zij zijn soberder van lijn en voldoen aan practische eischen. Aan gezien men zeer vele mooie houtsoorten verwerkt, waarop de bijzondere nadruk wordl gelegd, is het heel begrijpe lijk, dat de vorm der moderne meubelen bijzondere aan dacht vraagt. De muurbeklee- ding speelt een groote rol en voor zoolang zulks duren zal worden in hoofdzaak de effen, lichte behangsels ge kozen, hetgeen vooral voor donkere kamers een uitkomst is. Gordij nen zullen afgestemd dienen te worden op de meubileering en behang, terwijl ook de vloerbedekking in kleur zal moe ten harmonieeren. Men zal aan een mo dern ingerichte woning evenzeer een persoonlijke note en een gezellige sfeer kunnen geven als aan de oudervvetsche meubelen, die de vroegere kamers meu bileerden. Het groote verschil is echter, dat alles verbannen wordt, wat naar over bodig en opschik zweemt, omdat onze practische zin hier tegen opkomt, Het feit dat in veel huisgezinnen veel minder hulp aanwezig is dan vroeger maakt het nood zakelijk, dat alle stofnesten en prulletjes verdwijnen. Een enkele vaas van mooi kunstaardewerk of een glazen bowl met bloemen op buffet of kleine tafeltjes neergezet, enkele litho's of houtsneden aan den wind, een gezellige schemer- en leeslamp zijn detaiis, die het geheel ge moedelijk, doch tevens smaakvol kunnen maken. De keuze der jongere generatie, die zich thans in gaan richten zal wel in veel met die der ouders afwijken, die af en toe wel eens even hoofdschuddend de „stalen meubels" bekijken die toch inderdaad zoo'n mooi interieur kunnen geven. Een groot voordeel, dat de moderne meubels bieden is, dat het onderhoud veel minder tijdroovend is dan dat van de vroegere, die druk bewerkt waren. Wanneer wij dit in aanmerking nemen en tevens de vele technische hulpmiddelen, die de steeds voortschrijdende techniek ons biedt de verschillende electrische apparaten niet te vergeten dan is het leven der tegenwoordige huisvrouw toch wel zeer vereenvoudigd. Ondanks de moderne zakelijkheid, die op allerlei manieren tot uitdrukking komt, zijn onze kamers inderdaad ingericht om er in te „wonen", terwijl vele ouderwet- sche kamers meermalen aan musea de den denken. Wie van een fleurig en kleurige woon- of zitkamer houdt kan gebruik maken van de gezellige bonten weefsels, waar mede fauteuils overtrokken kunnen wor den en die zich ook leenen voor lage bankjes, divans enz. We hebben hier op het oog de losse overtrekken van cre tonne en chintz, die menig oud meubel stuk in een geheel nieuw weten om te tooveren. Men zoekt een aardig en pas send dessin uit en laat een stoffeerder zoo'n overtrek maken, indien men zelf Zelfgemaakt poetskussen Voor het oppoetsen van koper, nikkel, enz. en het na wrijven van spiegels en vensterruiten kan men van flanellen lap jes een poetsikussen maken, dat goede diensten bewijst. Men naait een flanellen zakje ongeveer 1420 c.M., naait dit dicht op één kant na, die dient om het kussen tje te vullen met kiezermergel, dat men bij den drogist koopt voor weinig geld, daarna het laatste kantje met kleine steekjes dicht naaien. Voor polijsten of nawrijven van voor werpen maakt men een kant vochtig, niet nat, wrijft hiermede in en nawrijven met een drogen doek. Vergeet-mij-nietjes, hoe diep blauw zij ook zijn, kleuren groen, indien men er si garettenrook over blaast. Hierin bevindt zich ammoniak en de mooie blauwe kleur dezer bloemetjes heeft de eigenschap door den invloed van ammoniak groen te wor den. tegen de moeite opziet. Het is dan tevens practisch om aan zijkanten zakken te laten opstikken, waarin een handwerk of een enkel tijdschrift of boek geborgen kan worden. Teveel moet er natuurlijk niet in, doch ook dit is geen bezwaar, want een standaard voor het opbergen van cou ranten en tijdschriften kan naast de fau teuil geplaatst worden. De mode van met cretonne overtrokken meubels en dito gordijnen komt uit En geland en is behalve voor eet-zitkamers bijzonder geschikt om in landhuizen toe gepast te worden. Visch, 'n gezond Visch wordt in vele gezinnen veel t* weinig gegeten, hetgeen jammer is, om dat het, vooral gekookt en gestoofd, licht verteerbaar is, véél lichter dan vleesch. Het geeft weinig urinezuur en is daarom uitstekend voor lijders aan jicht, rheuma- tiek en nierziekten. Waarom men vooral moet letten bij het koopen is, dat het vleesch vast en de huid strak is, terwijl de oogen helder en de kieuwen frisch rood moeten zijn. Versche haringen mo gen geen donkeren kop hebben en bij vischsoorten, die zonder kop verkocht worden, b.v. kabeljauw, waarvan men een staartstuk of mooten bestelt, moet het vleesch licht van kleur zijn. Levende visschen worden bij voorkeur niet zelf schoongemaakt, men kan de die ren beter deskundig laten dooden dooi den vischhandelaar. Gerookte visch kan niet lang bewaard blijven; het vleesch moet stevig zijn en de visch moet op een koele plaats weggezet worden. Visch, die erg bevroren is geweest moet men eerst even in koud water leggen, echter niet te lang. Aangezien visch geen lange kooktijd vereischt en smaakjes niet vlug in het vleesch overgaan, maakt men hem eerst schoon, daarna wasschen, zouten en met gesnipperde stukjes ui en plakjes citroen beleggen gedurende een uur. Men moei visch nimmer lang op hout laten, liggen, omdat de lucht hier in trekt en niet ge makkelijk te verwijderen is; beter is deze in een email-teil of op een perceleinen bord te bewaren. Bij het koken is een speciale vischpan met uitneembare bodem met gaatjes aan te bevelen, omdat men minder kans heeft, dat het vleesch stuk gaat. Na het uitnemen van het rooster overgiet men de gekookte visch met ko kend water. Heeft men een graatje in de keel ge kregen, dan eet men onmiddellijk een stuk droog brood, waardoor het wegge voerd wordt. KEUKEN WENKEN. Om te verhinderen, dat het deeg van taarten en cakes teveel rijst in het mid den, plaats men hierin een pijpje macaroni. Oude zijden kousen leenen zich uitste kend tot het poetsen van zilver, koper en andere metalen en wel in het bijzonder om het poetsextract op te doen. De glana van het metaal zal bijzonder mooi worden. Bewerkt metaal wordt met een borsteltje nage wreven. OVERALLS VOOR KLEINE MEISJES. Twee-in-een patroon 2636. Prijs 30 cent plus 5 ct. adm.- en ver zendkosten. Practisch en tevens aardig kleedend is dit wijde broekje met aansluitend, hoog opgeknipt lijfje, waarover een breede cein tuur gedragen wordt, die men aan rugzijde strikt. Gebloemd katoen is zeer geschikt liefst kleine bloemen of stipjes op donkeren fond. Kleine pofmouwtjes en afgerond kraagje van piqué of dezelfde stof. Rechts wordt aan de hand van hetzelf de model een linnen broekje met witte blouse gemaakt, geheel volgens hetzelfde model, alleen zal men de blouse iets langer moeten knippen om te voorkomen, dat deze omhoog gaat. Ben. stof 2 M. Patronen voor 24 en 46 jaar. JONGE DAMESJAPON, Succespatroon 2670. Prijs 30 cent plus 5 ct. adm.- en ver zendkosten. Van gebloemde zijde geeft dit model een aardig en tevens gekleed geheel. De schou derstukken hebben gedeeltelijk ingehaal de ruimte, terwijl het voorpand met een rits sluit. Tweedeelige voorbaan. Korte aan sluitende mouwen. Ben. stof pl.m. 3H M. Patronen 1618 jaar en 1820 jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon NoMaat Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wensoht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 1 3, 5, 10 «4 12% cent, doch niet van 0 cent).

Wieringer courant | 1938 | | pagina 4