TRIUMPH WAAR SMAAK TRIOMFEERT TRIOMFEERT 1 CENT VIPGINIA 29e JAARGANG ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1938 No. 102 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN L. GOYARTS. DE DOKTERSVROUW. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN oinsdao donderdag en Zaterdag a bonnementsprlie per 3 maanden f 1.25. UITGEVER BOSKER WIERINGEN. I BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN van l 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 TANDHEELKUNDIGE SPREEKUREN HIPPOLYTUSHOEF IEDEREN DINSDAG 10—3 UUR HOTEL CENTRAAL S. KAAN Pz. MIDDENMEER IEDEREN DINSDAG 3—5.30 UUR HOTEL SMIT, (aparte ingang.) CENTRALE FOKVEEDAG 28 September a.s. te Alkmaar. Ons vorig artikel, waarin wij zeer in het kort het kenmerkende noemden van de in den loop van de maand September in N. Hol land te houden fokveetentoonstellingen, ein digden wij met de vermelding van de Centra le Pokveedag, welke op 28 September a.s. in bet Sportpark te Alkmaar zal worden gehou den. Wij spraken den wensch uit, dat deze fok- veedag een grootsch en waardig slot mocht worden van de aan fokveedagen rijke maand September De organisatie van deze fokveedag is in handen van het Bestuur van den Prov. Bond van Rundveefokvereen., waarvan het secretariaat bij dergelijke aangelegenheden het vliegwiel is. Toen eenige jaren terug de Algem. Verga dering van bovengenoemden Bond met alge- meene stemmen het voorstel aanvaardde ..jaarlijks".een fokveedag te houden, verheug den wij ons daarover om meerdere redenen. In de eerste plaats zijn wij ook van meening, dat een organisatie als de Bond van Rund veefokvereen., samengesteld door een 35-tal plaatselijke fokvereen., jaarlijks in staat moet zijn, een fokveedag te organiseeren, waar het beste fokmateriaal van de leden wordt voor gebracht. Een critische beoordeeling hiervan achten wij een der vele belangrijke middelen tot fokkundige leering, scholing en opvoeding. Hoe grooter het aantal leden-fokkers eener organisatie, welke een fokveedag organiseert, des te scherper kan er geselecteerd worden, des te beter kan de gemiddelde kwaliteit per rubriek worden met behoud van een voldoend groote inzending. Een fokveedag van een Bond, waarbij ongeveer 800 fokkers zijn aan gesloten, is in staat een collectie fokvee bij elkaar te brengen, waarvan reclame uitgaat en ook dit is een der motieven, waarom tot het jaarlijks houden der fokveedag is beslo ten. De buitenlandsche afzet van fokvee betee kent sedert jaren vrijwel niets meer, er rest dus nog de binnenlandsche afzet. Op de bin- FEUILLETON Naar het Engelsch. 33.) NEGENTIENDE HOOFDSTUK. EEN POPULAIR PREDIKER. Wat zou zij doen Haar droompa leis was als een spinneweb door een plotselinge windvlaag- uiteengerukt, on onherstelbaar vernield. Niemand had haar begrepen. De doktersvrouw verliet Thurnstons- groeve, niet langs hot landpad dal naar huis geleidde zij liep slechts voort zonder op hare schreden te letten, half onbewust, en volkomen .onverschillig- waar zij heenging, en met onuitspre kelijke droefheid denkende aan haar vervlogen droomen. Zij was zoo geheel een kind geweest, en hul zich zoo volkomen overgegeven aan hare dierbare droomen. Met het verlies van deze was ha ir kindsheid op eens verre achter haar geweken, en de kille grauwe dageraad van den vrouwelijken leeftijd voor haar aange broken. De hittere ontdekking van de zen dag had haar plotseling verouderd Nu er niemand in de wereld was die haar begreep, nu zelfs „hij" haar zoo geheel had misverstaan, moest het wel aan liuar zelve liggen. Hoe dwaas moes ten hare droomen geweest zijn clat nie mand dan zij zelve begrijpen kon Zij zette zich eindelijk op een over stap aan een hek neder om uit te rus ten en streek hare lokken die door den Maartwind losgegaan waren en om nenlandsche markt van fokvee heerscht groo te bedrijvigheid, Friefeland, Groningen, Zd. Drente zijn hier zeer actief. Noordholland,1 vroeger voor het buitenland zeer in trek, speelt in den binnenlandschen handel in fok- vee een ondergeschikte rol. Moet N.H. bij de pakken blijven neerzitten of moet er wat gedaan worden Het N.H. vee werd in het verleden geroemd cm zijn groote productiviteit, laten wij nu toonen, dat ons vee in dit opzicht dien naam nog altijd met eere kan dragen. Wanneer wij ondanks ons ernstig pogen niet naar genoegen slagen hebben wij althans deze voldoening, dat wij ons zelf geen verwij ten hebben te doen over onvoldoende activi teit. Wil men elders ons fokvee om bepaalde redenen niet, welnu, het zij zoo, wij zullen onze fokrichting, waarbij de aanleg voor melkrijkheid vporop staat, niet opofferen aan de vraag der afnemers naar vroegrijpe stier- lcalveren. Een van de meest voor de hand liggende pogingen om te probeeren de aandacht op de kwaliteiten van het N. H. fokvee te vestigen, is het jaarlijks exposeeren van het beste wat we hebben. In de tweede plaats verheugden wij ons in dertijd over de aanneming van het besluit tot het houden van een jaarlijkschen fokvee dag, omdat dit besluit met „algemeene" stemmen genomen is. Een besluit toch, dat met algemeene instemming wordt genomen, garandeert theoretisch de grootst denkbare medewerking van de zijde van de besturen der leden, in dezen de plaatselijke fokvereen. Dit was een zeer verheugend feit, dat hier nog wel even gememoreerd mag worden. Wel is er sedert eenig verschil van mee ning in den Bond geweest over de plaats, waar de fokveedag gehouden zou worden, vooral het afgeloopen halfjaar, maar dit is een kwestie die voor 1938 een uitgemaakte zaak is. Hieromtrent is de strijdbijl (tijde lijk?) begraven. Voorop bij alle fokvereen. en alle fokkers sta nu de besliste wil, alles in het werk te stellen en niets na te laten, om de eigen groote fokveedag te doen slagen. Dit „slagen" van den fokveedag is van vele factoren afhankelijk, de allervoornaam ste factor is natuurlijk, de kwaliteit van het vee, hierbij niet bedoeld, dat in elke rubriek wel een paar heele beste dieren zijn aan te wijzen, maar de gemiddelde kwaliteit van elke rubriek moet goed tot zeer goed zijn, alsmede een behoorlijken omvang van elke rubriek, een Bond van fokkers van 800 leden waardig. Wij weten wel, dat het papier ge duldig is en wij dit gemakkelijk kunnen schrijven, de praktische verwezelijking is minder gemakkelijk. Noodig hiervoor is, zoo als wij reeds schreven, de wil van eiken fok ker, alles te doen en niets na te laten in het belang van den fokveedag, waarmee wij be doelen, dat elke inzending van hoe beschei den omvang ook, den fokveedag waardig, niet thuis mag blijven. Het is ons bekend, dat in onderscheidene fokvereen. door het Bestuur een Commissie is aangewezen, om bij de leden rond te gaan om te vragen, en zoo noodig te zien, of er dieren bij zijn, geschikt voor inzending. Dit achten wij een goed systeem. Het is ons even wel ook bekend, dat vele fokkers bij de komst der Commissie uit bescheidenheid meedeelen, dat zij toch niets hebben. Aan de 'Commissies geven wij den raad, met deze eigenschap van vele N.H. fokkers rekening te houden. Deze bescheidenheid mag niet tot gevolg hebben, dat dieren, die geschikt voor inzending zijn, aan de waarneming ontglippen. Tot alle fok kers richten wij van hier uit het verzoek, bekijkt Uw veestapel eens critisch en ga eens na, of er niet wat voor Alkmaar bij is. In geval van twijfel, vraag eens advies bij het Bestuur van Uw vereen., of bij den stamboek houder. Verschillende organisaties, instellingen en personen hebben reeds toezegging gedaan een medaille als prijs beschikbaar te stellen, w.o. de Burgemeester van Alkmaar, het Alk- maarsch Gemeentebestuur, V.V.V., Kamer van Koophandel en Fabrieken (2 exempl.), de Holl. Mij. van Landbouw, de L.T.B., de C.B.T.B. afd. HollandBrabant, de Coöp. Zuivelfabrieken te Stompetoren, 't Zand, Wieringerwaard, Beemster, St. Maartens brug, Het Bestuur van den Bond zal eveneens enkele medailles beschikbaar stellen. De Rijksveeteelt-Consulent, Ir. L. DE VRIES. Alkmaar, Aug. 1938. BINNENLANDSCH NIEUWS. KINDERVERLAMMING. Derde Beval te Neder-Hardinxveld. Te Neder-Harüinxveld heeft zich met. trailer, waarbij een motorrijder om het leven kwam en een duo-passagier .werd gewond. I Op het kruispunt Den Akker nader- |de de truck met trailer in de richting j 's-Hertogenbosch en wilde naar links oversteken. Uit de richting 's-Hertogen bosch kwam de 34-jarige motorrijder J. van Gerveri aanrijden, met op de duo J. Suring, beiden uit 's-Hertogenbosch en werkzaam bij het Groot Ziekengast- huis aldaar. De motor hotste tegen den vrachtwagen en de berijders smakten tegen den weg. Van Gerven bleek een bloeduitstorting aan het hart te heb ben gekregen en overleed enkele minu ten na het ongeluk. Suring kreeg een k,aak fractuur en een diepe vleesch- wonde aan het hoofd. Hij werd naar het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch vervoerd. VECHTPARTIJ TE AMERSFOORT. Politie deelde enkele rake klappen uit. In den nacht van Woensdag op Don derdag ongeveer half twee heeft zich op den Ilof te Amersfoort een ernstige vechtpartij voorgedaan tusschen enke le zigeuners en de politie. Deze perso nen, die in een woonwagenkamp te Zeist thuis behoorden, hadden de auto markt willen bezoeken, doch raakten verzeild in enkele café's. Door hun luid ruchtigheid was de aandacht van de vele feestvierenden reeds dadelijk op hen gevestigd. Toen zij omstreeks half twee een bezoek wilden brengen aan café „Metropole" werden zij door den eigenaar geweigerd. Hierover verhol gen, begonnen de zigeuners te vechten, met het gevolg, dat ook omstanders daarin werden betrokken. Het werd een derde geval van kinderverlamming voorgedaan, namelijk bij den 16-jarigen zoon van de familie A. Lense. De jon gen is opgenomen in het Ziekenhuis te Dordrecht. In verband met deze ziekte zullen de scholen voorloopig tot 7 September a.s. gesloten blijven. Motorrijder bij botsing gedood. Duo-passagier gewond. Donderdagavond omstreeks zeven uur is te Vlijmen een ernstige botsing ge beurd tusschen een motor en een truck haar gelaat zwierden, naar achteren, eer zij den straatweg opging, die aan de andere zijde van het hek lag. Het was in de lijdensweken - want Paschen viel dit jaar laat in Maart. De klokken luidden voor de avonddienst terwijl mevrouw Gilbert tusschen het dorp en het kerkhof op en neer ging, aarzelende waar zij zich heen zou bege ven. Kleine groepen en eenzame vrou wen gingen haar voorhij, en menigeen staardt haar nieuwsgierig en verwon derd aan een vreemdeling toch wekt in 'n afgelegen dorp nieuwsgierigheid op. en ditmaal droeg haar bleek gelaat en het onzekere er toe bij om die nieuwsgierigheid te verhoogen. Zelfs te midden van haar smart bemerkte zij dat men haar met een zeker wantrou wen gadesloeg, en opeens kwamen haar de wreede dingen, die lady Gweu doiine Pomphrey tegen haar gezegd had, weder in de gedachten. Zij begon zich te verbeelden dat de menschen te Graybridge haar op straat met den vin ger zouden nawijzen, dat de predikant hetgeen mot. haar was voorgevallen tot een waarschuwend voorbeeld zou stel den, en zei I's dat haar echtgenoot zou te weten komen hoe men over haar dacht, en dat; hij eveneens over haar zou gaan denken en haar zijn huis zou uitzetten. In zulke gedachten verdiept trad Isabella het kerkhof op, en kwam aan de kleine brug waarop zij gestaan had met George Gilbert aan haar zijde. De Wiyv-erno stroomde langzaam onder den met mos begroeiden boog door. Zij bleef op do brug staan, starende in het kalme water. Zou men in de kerk hoo ien als zij zich zachtjes liet afglijden van den oever Zou men het water hooren golven als zij zonk, en zich verwonderen over dat geluid en dan weder voortgaan met bidden alsof er niets gebeurd was Langzaam wandelde zij naar het kerkhof terug, en daar zij zich moede BEZOEKT DE FEESTWEEK TE AMSTERDAM 5-10 Sept. per WACO autobusdiensten Iedere nacht extra diensten vanaf Amsterdam Vraagt hiervan dienstregelingen aan onze chauffeurs. en huiverig gevoelde trad zij zachtjes de kerk binnen. Het was een oud, onregelmatig gé- bouw. Slechts hier en daar zag men 'n kring van licht, om den preekstoel en den lezenaar, boven in het orgel, en bij de deur der kerkekamer. Toen Isabella uit het voorportaal te voorschijn trad dook een oude vrouw uit de dichte duisternis op en schoot' haar haastig in een bank, geërgerd dat iemand zoo laat ter'kerk kwam. Het was een hoog.e bank, met groene gordijnen, half opge vuld met kussens en kerkboeken, waartusschen de doktersvrouw, als in een graf wegzond. De gebeden waren juist geëindigd, de bekende ge beden die zoo dikwijls niet meer dan klanken geweest waren, als zij met hare gedachten afdwaalde naar den heer van Mordred. Zij hoorde de voetstappen van den geestelijke en het ruischen van zijn to ga, terwijl hij naar den preekstoel toe trad en een oogenblik later sprak een zachte ernstige stem, die teeder en plechtig in de stilte weerklonk, her voorgebed uit. Er zijn stemmen die ie mand aan het schreien maken, - stem men die eene plotselinge werking uit oefenen op ons gemoed, en onze tranen te voorschijn roepen. De predikant van Hurstonleigh had zulk een stem, en wist er gebruik van te maken. Zijne bekeeringspreeken hadden hem popu lair gemaakt in den ganschen omtref Zondagavonds stroomden de bewoners van de omliggende stadjes en dorpjes naar Hurnstonsleigh om Ds. Austin Colborne te hooren preken. Hij was al tijd in vuur zijn ernst was dikwijls teeder, meedoogend, maar somtijds verpletterend. Zijn leven was in vol komen overeenstemming met zijn pre diking. Austin Colborne behoorde tot die menschen, voor wie een leven van moeite en opoffering opweegt tegen het bewustzijn van goed te doen. Hij had het geestelijk gewaad niet aange- een formeele vechtpartij, welke nog he viger werd toen enkele agenten van po litie en eenige inspecteurs ten tooneele verschenen. De politie ging direct tot krachtiger maatregelen over en zag zich genoodzaakt van de wapens ge bruik te maken. Door deze schermutse lingen werden twee'zigeuners ernstig gewond. Later in den nacht zijn zij per auto naar Zeist overgebracht. OP VRIJE VOETEN GESTELD. Kind op Texel waarschijnlijk door ongeluk overleden. De 23-jarige vrouw, die Vrijdag j.1. gearresteerd werd, onder verdenking haar 4-jarig zoontje te hebben gedood, is Dinsdag, nadat zij door den rechter commissaris te Alkmaar eenige malen was verhoord, op vrije voeten gesteld. Naar men meldt, is bij getuigenver klaringen aan het licht gekomen, dat de dood geweten zou kunnen worden aan de trap van 'n paard. In dat geval zou er dus van misdrijf geen sprake zijn. Het onderzoek duurt nog voort. ONRECHT. De „Haagsche Post" schrijft in zijn kantteekeningen Wetten moeten worden nageleefd. En ieder Nederlander wordt, natuur lijk geacht de wet te kennen. In het geklaag en geprotesteer inzake de be keuringen tegen de rijwielplaatjes is dan ook stellig- veel overdrijving. Ve len worden bekeurd, omdat zij na 8 Augustus nog geen plaatje hebben. Dit is, (tenzij er absolute financieele onmacht in het spel is) hun eigen schuld. Maar het erge in de toepas sing der wet is, wat men met een po pulair woord noemt de „dienstklop- perij." Hiervan lazen wij deze week in de. pers een staaltje, waaraan wij ons diep hebben geërgerd. Den 31en Juli, dus den laatsten dag van het oude be lastingjaar, gaat een viertal vacantie- gangers op weg voor een fietstocht. Voor het gemak hadden zij de nieuwe belastingplaatjes reeds op de rijwielen bevestigd de oude, alleen dien dag van vertrek nog geldig, hadden zij in den zak bij zich. Onderweg werden zij gecontroleerd. Die controle op den laatsten dag van het belastingjaar lijkt ons op zichzelf reeds verkeerd. Ook de overheid moet iets door de vingers kun nen zien, en wie op dien dag nog zon der plaatje rijdt, nu in 's hemelsnaam, hij sluipe dan maar dooi- de mazen van het net. heen. Maar goed dan, ons vier tal wordt gecontroleerd. De jongelui vertellen de toedracht, het nieuwe plaat je zit op de fiets, het oude halen ze uit den'zak en laten het zien. Mis. Ze worden alle vier bekeurd en beboe» liokken omdat dit zoo uitviel, omdat zijne ouders of de omstandigheden hem tot het predikambt bestemd hadden hij had het zijne roeping geacht, en wist van geen terugtreden. Een poos lang hoorde Isabella slechts de stem van den predikant, zonder dat de woorden beteekenis voor haar had den. Het rijzen en dalen van die schoo ne, plechtige stem trof haar, als het ge luid van de branding der golven op het strand. Doch langzamerhand kregen de woorden een bepaalden zin, en be merkte zij dat de predikant eene ge schiedenis vertelde, eene roerende en toch zoo troostende geschiedenis, altijd treffend en altijd nieuw voor wie een vonk van liefde en sympathie voor den goddelijken lijder in zijn borst voelt gloeien. Was het wonder dat Isabella Gilbert, die niet wat men noemt eene godsdienstige opvoeding genoten en tot nu toe het kerkgaan slechts als een plicht beschouwd had, die de samen leving haar oplegde, - was het wonder dat zij nu eerst een levendigen indruk ontving van dat heerlijke verhaal, dat zij zoo dikwijls in verschillenden vorm had hooren weergeven Stil schrei ende in den duisteren hoek van de hoo ge bank, gevoelde zij zich zoo als zij zich nooit in de kerk gevoeld Jiad, be wogen en getroost tevens het zwakke sentimenteele gemoed was op eenmaal veroverd. Zij had een altaar noodig waarvoor zij neer kon knielen een tempel, waarin zij zich ver boven hare nrazaische 'omgeving kon verheffen, en zie wat zij in Roland Lansdel 1 verlo ren had vond zij hier w eder. Toen de dienst was afe-eloopen zou zij gaarne naar de kerkekamer gegaan zijn om zich aan de voeten te werpen van den predikant om 'n volkomene schuldbe lijdenis af te leggen, maar zij had er den moed niet toe. De predikant zou haar misschien verkeerd begrijpen even als Roland Lansdel 1. Hij zou haar misschien voor eene gewone slechte wegens het niet zichtbaar dragen van het oude plaatje. En ze moeten dokken Mogen wij een leelijk woord gebruiken voor ditmaal Wij vinden het „pes terij", dit optreden. Dienstklopper^ klinkt veel te mooi. Aan deze vier jon gelieden diende het geld van de boete, onder spijtbetuiging, te worden terug gestuurd. Als ,.zoo" de wetten moeten worden geëerbiedigd Volslagen mis is ook, dat, toen een paar, dat een tandem bereed, deze vrouw houden, die haar echtgenoot wilde verlaten. Onbestemde verlangens naar christelijke heiligheid vervulden haar gemoed, maar voor het oogenblik wist zij er nog geen vorm aan te geven. Toen de gemeente opstond om de kerk te verlaten bleef zij het laatst achter, en sloop daarop stil weg, vast besloten om den populairen prediker meer te hooren. Zij begaf zich weder naar de dorpsherberg waar een kwartier, later de omnibus voorkwam. Het tvas bij kans tien uur toen zij aan haar huis te Graybridge aanschelde. Juffrouw Jeff- son deed de deur open met een zeer strak gelaat. „Mijnheer George heeft alleen gege ten en thee gedronken, mevrouw," zei- de zij op een toon van verwijt, terwijl Isabella voor den kleinen spiegel in de zitkamer haar hoed afzette, „en hij is weder uitgegaan om een paar zieken op het pad voorbij de kerk te bezoeken. Hij maakte zich erg ongerust over u." ,,Ik ben naar Hurnstonleigh geweest, om Ds. Colborne te hooren preeken," antwoordde Isabella met een zwakke poging om op haar gemak te schijnen. „Ik had zooveel van zijn preken ge hoord, en verlangde zoo om hem zelf te hooren." Het was waar dat zij de menschen, die zij hij het uitgaan der kerk te Gray bridge ontmoette, over Austin Colborne had hooren spreken, maar het viel te betwijfelen ot zij ooit het minste ver langen gekoesterd had om hem t;e hoo ren preken. Was niet haar gansche le ven in een magischen cirkel besloten geweest, waarvan Roland Lansdell het schitterend middelpunt uitmaakte Wordt vervolgd. IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN t Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1