29e JAARGANG DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1938 No. lor NIEUWS- EN ADVERTENTIES WIERINGEN EN OMSTREK LAD VOOR ■N L. GOYARTS. DE DOKTERSVROUW. WACO AUTOBUSDIENSTEN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT KLEIN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENT8PRUB per 3 maanden f 1.25. UITGï CORN. J. BOSKER r I- 'O WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regela Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 TANDHEELKUNDIGE SPREEKUREN HIPPOLYTUSHOEF IEDEREN DINSDAG 10—2.30 UUR. VRIJDAGAVOND 5—8 UUR. HOTEL CENTRAAL S. KAAN Pz. MIDDENMEER IEDEREN DINSDAG 3—5.30 UUR HOTEL SMIT, (aparte ingang.) Ziekenfondsleden Fondstarief. B1NNENLANDSCH NIEUWS. KINDERVERLAMMING. Te Krommenie is een geval van kin derverlamming geconstateerd, dat den dood tengevolge had. In het Ziekenhuis te Zaandam zijn een kind uit Assendelft en een uit Wor merveer, beiden lijdende aan kinder verlamming, in de barak opgenomen. Na een vorige periode van kinder verlamming te Gouda - eenige jaren geleden - is er een steunfonds opge richt voor de slachtoffers, die in finan cieelen nood verkeeren. Nu deze ziekte dc laatste maanden opnieuw slachtoffers heeft gemaakt, welke steun behoeven, heeft het co mité een oproep gedaan om den Pof fertjesbakdag, waarop de bakker Van der Steen een dag gratis bakt ten be hoeve van het fonds, vooral niet te vergeten. Deze oproep heeft succes ge had. Behalve zeer vele bezoekers, die hun poffertjes extra-hoog betaalden, kwam er een bijdrage in van f 40 th^ins is nog 'n gift van f 500 ingekomen Te Groningen. Wederom heeft zich te Groningen een geval van kinderverlamming voor gdaan en wel bij een 2-jarig meisje. Uit voorzorg is thans de school, waar een broertje van het patiëntje onder wijs geniet, gesloten. In overleg met den inspecteur van de Volksgezondheid, is voorts de schip- persschool gesloten. Te Weesp Ten gemeentehuize is aangifte ge daan van een vermoedelijk geval van kinderverlamming bij een 2-jarig meisje. Te Waddingsveen Het aantal gevallen van kinderver lamming is thans gestegen tot zestien Vijf patiëntjes zijn overleden. De slui ting van de scholen is opnieuw een week verlengd. Te Moercapelle Een geval van kinderverlamming is geconstateerd bij een anderhalf-jarig zoontje van de familie IToogendijk. Het patiëntje is naar de barakken te Leiden overgebracht. De scholen zijn tot Maandag gesloten. Te Dirksland De bewaar- en de lagere scholen zijn wegens het voorkomen van een geval van kinderverlamming voorloopig ge sloten. In het Westiand Alle scholen aan den Maasdijk bij Naaldwijk, welke in verhand met het voorkomen van een geval van kinder verlamming gesloten waren, zijn thans weer geopend. De heropening in Naald wijk en Honselersdijk kan ieder oogen blik tegemoet worden gezien. Het 7 maanden oude kindje van den heer V. uit Naaldwijk, dat verdacht van kin derverlamming naar Den Haag was overgebracht, is naar de ouderlijke wo ning teruggekeerd. Te Amsterdam In de afgeloopen twee weken zijn drie gevallen van kinderverlamming binnen de grenzen van Amsterdam geconstateerd. Er bestaat een vermoe den van nog een vierde geval, doch de diagnose bij den desbetreffenden pa tiënt heeft nog geen duidelijke bewij zen opgeleverd. Mond- en Klauwzeer in 't Westiand. In het Westiand heerscht het mond en klauwzeer op ongekend hevige wij ze. In de gemeente Naaldwijk alleen werden twaalf nieuwe gevallen aange geven, waardoor het totaal aantal ge vallen in deze gemeente over de afge loopen week de 40 overschreed. Te Den Haag zijn 30 gevallen geconstateerd en de meldingen van nieuwe gevallen komen regelmatig binnen. Te Hoek 11 Holland zijn in den zeer beperkten veestapel reeds 7 gevallen gesigna leerd. Te Monster is de toestand be trekkelijk gunstig (slechts 7 gevallen), doch te Poeldijk en De Lier vindt men de waarschuwingsborden weide aan weide. Aangiften van herstel komen slechts zeer sporadisch voor. AUTO IN BRAND GEVLOGEN. Ter blussching in het water gereden. Op de Weesperzijde reed Dinsdag avond omstreeks 8 uur een personen- uto uit Haarlem in de richting Die- men, toen bij de Kruislaan de motor in brand vloog, vermoedelijk tenge volge van terugslag in den cabur.ator. De auto dreigde een prooi der vlam men te worden, daar zich in de tank nog ongeveer 15 liter benzine bevond. Op verzoek van den bestuurder hebben eenige burgers de brandende auto de Keulsche vaart ingereden, waardoor het vuur op radicale wijze gebluscht werd. De niet-verzekerde auto is later door een kraanwagen op het droge gebracht. Ir. DE WIT IN SIBER1E OVERLEDEN? Bij de familie te Delft, Enkhuizen en Amsterdam is bericht ontvangen, dat Ir. W. F. de Wit in Oost-Siberië zou zijn overleden. Naar men zich herinne ren zal. werkte de uit Enkhuizen af komstige heer De Wit sinds 1929 in 'n fabriek te Moskou en werd hij om 011 bekende redenen gearresteerd en naar Siberië verbannen. Alle pogingen om iets omtrent hem FEUILLETON te vernemen hebben gefaald. Geen officieel bericht. Ik heb mijn man niet meer terug gezien en op een brief 11a taal noch teeken van hem vernomen, niets meer gehoord over zijn verblijf in Siberië, verklaarde mevr. De Wit in een pers- gesprek. Zaterdag heb ik de drie brie ven, die ik op 10, 14 en 21 Juni aan hem schreef, tegelijk terug gekregen. Op alle enveloppen stonden die twee kleine stempeltjes retour Moskou- Rebute en daaronder retour décédé. Achter op de enveloppen stond in het Russisch Adresat oemer, hetgeen in het Nederlandsch beteekent adressant gestorven. Daaruit alleen heb ik moeten opma ken, dat mijn man in dat gevangen kamp in het Oosten van Siberië zou zijn overleden. Doch een officieel be richt heb ik niet gekregen. De plaats, waar mijn man zich in ballingschap moet hebben bevonden, weet ik. Ik heb namelijk éénmaal een brief van hem gehad, waarin hij zijn adres schreef. Het kamp zou liggen aan den Negajebobaai, ergens aan de Zee van Ochotsk. Ongetwijfeld zal mijn man meer brieven hebben geschreven, die om onnaspeurlijke reden hun be stemming niet hebben gevonden. In dien eenen brief deelde hij mede, heeft men er zelfs voor gezorgd, dat dat hij in het kamp met vijftig andere gevangenen in barakken w,as onderge bracht. De behandeling was goed, drie maal per dag kreeg men warm eten en toen hij eens eenige dagen ziek was, hij een dieet kreeg. Hij had in een goudmijn moeten wei ken, maai* toen hij dezen arbeid onmo gelijk kon volhouden, kreeg hij werk in een bosch, waar hij boomstronken moest rooien. Maar dit is dan ook alles, wat ik van hem heb vernomen.... PROEF MET HET DROGEN VAN GRAS. Droge luclït in tegenstroom. Op uitnoodiging van de N.V. „Secpre serve" te Den Haag, waren velen Don derdag aanwezig bij proefnemingen met een grasdroog-installatie te Dord recht. De proefnemingen stonden on der controle van de Ned. Chamotte- Fabrieken te Geldermalsen en Werk spoor te Amsterdam. Het drogen van gras volgens deze methode geschiedt volgens het tegen stroom-principe in een verticalen dro ger, d.vv.z. de droge lucht komt aan de onderzijde in den droger en verlaat de zen aan de bovenzijde via een schoor steen, terwijl het natte gras aan de bo venzijde in den droger wordt gebracht en dezen in drogen toestand aan de onderzijde verlaat. Naar het Engelsch. 38.) Maar Isabella verklaarde dat zij zelve haar zieken echtgenoot wilde oppassen. Deed zij niet haar best om goed te zijn, en werd zij niet in alle preken van Ds. Colborne tot zelf opoffering en mededoogen aangespoord Ge- orge mocht er tegen inbrengen wat hij wilde zij was niet van haar voornemen af te bren gen. Dokter Pawlkatt werd den volgenden mor gen vroeg aan de sponde van zijn ambtge noot geroepen. George was 's nachts veel er ger geworden en onderwierp zich gewillig aan hetgeen anderen voor hem wilden doen. Hij. was zeer ziek. Isabella zat in het half ver duisterd vertrek, somtijds lezende, somtijds werkende bij het zwakke licht dat tusschen de gordijnen doorsloop, somtijds stil zittende :n gedachten verdiept, pijnlijke en benauw de gedachten. De lijder lag den ganschen dag wakker, onrustig woelende en nu en dan ker mende en zuchtende, zoodat het zijne vrouw pijn aan 't hart deed. Zij was een zeer dwaas vrouwtje, en had zeer verkeerd gehandeld, maar er lag een diepe bron van teederheid in dat sentimentele hart verscholen, en ik ge loof dat George Gilbert heilzamer verpleging ondervond van die zwakke, ongeoefende jonge vrouw, dan de handigste pleegzuster hem had kunnen schenken. „Hij is nooit, nooit onvriendelijk tegen mij geweest," dacht zij, „hij trouwde mij zonder te weten wie ik was, en deed mij nooit pijn lijke vragen en zelfs nu, als hij wist wat er gebeurd was, zou hij medelijden met mij heb ben en mij vergiffenis schenken." Zij zat haar echtgenoot met een ernstige, verlangende uitdrukking in hare oogen aan te staren. Het scheen alsof zij hem iets wenschte te zeggen maar den moed niet had cm het onderwerp aan te roeren. Hij was zeer ziek het was dus het geschikste oogenblik niet om hem iets onaangenaams mede te dee- REIST PER VLUG—VEILIG—GOEDKOOP. Verenigingen en Clubs, moderne WACO toe- ringcars, Uw vervoermiddel. In dezen verticalen droger zijn ver scheidene kantelende horren boven elkaar aangebracht. Het gras wordt op de bovenste hor verspreid. Door kante len geeft deze hor haar inhoud aan de daaronder gelegen hor af en zoo ver volgt het gras haar weg door den dro ger over alle daarin aanwezige horren, om ten slotte via een gat in den bodem te worden afgevoerd. Oorspronkelijk bestond de installa tie, waarmede de proeven werden ge nomen, uit twee speciaal voor het dro gen van groenten ingerichte drogers, die aangesloten zijn op één gemeen- schappelij.ken luchtverhitter. Een de zer drogers is door .Werkspoor N.V. zoodanig veranderd, dat hij voor het drogen van gras geschikt is. Het doel van de proefnemingen was het verzamelen van gegevens, die als basis voor de constructie van drogers konden dienen en om genoodigden ken nis te doen maken met de methode, die hierbij toepassing heeft gevonden. Door een der ingenieurs van Werk spoor werden de groote voordeelen uit eengezet, die verbonden zijn aan het drogen in tegenstroom met verwarmde lucht tegenover de toepassing van rookgassen in gelijkstroom, waarbij er tevens op gewezen werd, dat ook van warmte-technisch standpunt het dro gen met verwarmde lucht niet achter behoeft te staan hij het drogen met be hulp van rookgassen. Verder wordt er op gewezen, dat aan het drogen met verwarmde lucht het groote voordeel is verbonden, dat men voor stookmate- riaal niet uitsluitend op cokes is aan gewezen, maar iedere ter beschikking staande brandstof geschikt is. Dat men droging door lucht ook kan toepassen op groenten en andere levens middelen, is een factor, die voor droge rijen op coöperatieve basis voor land bouwstreken van waarde zal zijn tegen over drogers, die uitslutend voor het drogen van gras met behulp van rook gassen geschikt zijn. De kleur van het gedroogde gras was goed. Het eiwitgehalte bedroeg bij gras, dat met lucht gedroogd was, 25, 79 pCt waarvan 86, 93 pCt. verteerbaar is, ter wijl het eiwitgehalte bij gras, dat met rookgassen gedroogd was, 19, 48 pCt. bedraagt. Hiervan was 77 pCt. verteer baar. Ten slotte werd door een ingenieur van Werkspoor aan de hand van teeke ningen een idee gegeven, hoe het ge heel nog geautomatiseerd kan werken. Na beëindiging van de proefnemin gen kan worden medegedeeld, dat de proeven de tot nu toe gevonden waar den betreffende de waterverd/amping per 1 Kg. cokes hebben bevestigd de ze kan worden aangenomen op 8 a 10 kg. DE GULDEN VERDWEEN IN DE MAAG EN DE AMATEUR IN HET ZIEKENHUIS. Men meldt uit Rotterdam aan de Teleg. de volgende vermakelijke ge schiedenis. Dit is het drama van het verloofde paartje, het miezerige weer en den al te goed geslaagden goocheltruc. Het zat zoo de 18-jarige J. B. uit de Beu kelaarstraat had een meisje, en Zon dagavond wilde hij met haar gaan wan delen. „Niks gezellig" zei het meisje, het motregent zoo, kom liever bij ons thuis". Natuurlijk geschiedde hetgeen het meisje wenschte. Zij gingen op weg naar de Verlengde Slachthekstraat, en daar werd de jongeman door zijn aanstaande schoonfamilie met enthou siasme ontvangen. Na een hopje thee verzochten zoowel de aanstaande schoonpapa als schoonmama en de a.s. schoonzuster en zwagertjes, den jongeman eens zijn bekende goochel- talenten te demonstreeren. Dat wil ik wel doen, sprak de amateur-gooche laar. De kinderen juichten van plezier en het meisje was vol spanning, want zij was niet weinig trotsch op zijn ta lenten. „Let op", zei de jongeman. En terwijl allen vol verbazing en bewondering toekeken, gooide hij een gulden in de lucht, met de bedoeling dezen weg te goochelen in zijn mond. De truc slaag de voortreffelijk, dat de gulden finaal verdween om zijn val eerst te beëindi gen in de maag van den goochelaar. Dit ws niet de bedoeling, en de gooche laar schrok danig over het onver wachte gevolg van zijn truc. Zoo erg schrok hij, dat hij bewusteloos ter aar de stortte voor de oogen van zijn aan gebedene. Groot was de consternatie. Men waarschuwde ijlings de politie van het bureau Sandelingsplein. en deze deed den G.G.D. uitrukken met 'n ambulancewagen, waarmede de onge lukkige goochelaar naar het Zieken huis aan den Coolsingel werd ver voerd. Daar kwam hij weer tot bezin ning. En nad,at de heeren in de witte jassen geconstateerd hadden, dat er geen gev/iar bij was, vertrok hij. Het is de politie "niet bekend, wat er van den gulden is geworden. Draagt de goochelaar hem nog in de maag of bevindt hij zich in het Ziekenhuis Deze vr,aag moet nog opgelost worden. Maar blijft er niet bij iederen goeden goocheltruc iets te raden kierskantoor zijn werk doet. Maar met dat al was zij zeer stil, haar tred zacht, hare be handeling vriéndelijk en teederen het deed George goed haar bij hem te zien zitten als hij zijne zware oogleden nu en dan opsloeg het deed hem goed zijne medicijnen uit hare hand te ontvangen, de kleine, tengere, len. Hij had des nachts geijld en zich verbeeld blanke hand, die hij bewonderd had toen dat Pawlkatt bij hem was, op een tijd dat' zij op de met mos begroeide leuning van de dit heerschap rustig in zijn bed lag te snur-brug te Hurstonleigh lag, op den namiddag ken. Het was Isabella op het hart gedrukt toen hij Isabella gevraagd had of zij de zijne dat zij haar echtgenoot zoo kalm moest hou- j wilde worden. den als het voor een werkzaam gestel, dat Na den middag viel George in diepen slaap, nooit ziekte gekend had, mogelijk was. Wat en de heer Pawlkatt die hem toen kwam be- zij hem ook te zeggen moest hebben, voor het zoeken, gaf mevrouw Gilbert de verzekering oogenblik kon dit niet geschieden. Welke hulp dat niets heilzamer voor hem was. Na zijn hij haar, in gewone omstandigheden, had vertrek stelde juffrouw Jeffson, die een poos kunnen schenken, nu was hij volstrekt niet in de ziekenkamer gezeten had, verlangend bij machte om haar die te geven. 1 om haar meester van eenigen dieenst te zijn, Die dag in de ziekenkamer scheen haar Isabella voor om eens naar beneden, in den verschrikkelijk lang toe. Niet omdat de taak die zij op zich genomen had haar verveelde zij was slechts te verlangend om den man, wien zij zoo zwaar verongelijkt had, van dienst te zijn. Maar zij was volstrekt niet aan zieken gewend, en haar overgevoelig gestel deed haar het lijden van anderen zelf mede gevoelen. Als de patiënt onrustig was ver beeldde zij zich dadelijk dat hij veel erger werd, en dat er misschien oogenblikelijk ge vaar bestond als hij ijlde zat zij met zijne brandende handen in de hare geklemd, be vende van het hoofd tot de voeten als hij in een diepen slaap verzonk maakte zij zich angstig dat hij onnatuurlijk stil was, en. smachtte zij weder naar het oogenblik waarop hij eenige beweging zou maken. De dokters- vróuw verstond de kunst niet om zich in. een kalme stemming voor een ziekbed neer te zetten en van de gelegenheid gebruik te ma ken om een mand met kousen te mazen, op zettelijk voor zulk een gelegenheid bewaard. Het lag niet in haar karakter om hare plich ten van ziekenverpleegster te volbrengen even bedaard en geregeld als een klerk op een ban tuin te gaan en wat frissche lucht in te ade men. „Gij moet stijf van het zitten zijn," zei- ae Mathilda medelijdend. „Ja, antwoordde mevrouw Gilbert aarze lend, terwijl een hooge blos haar gelaat be- oekte „ik zou wel een poos naar beneden willen gaan, als gij denkt dat mijn man ee nigen tijd in slaap zal blijven, want ik weet dat gij goed voor hem zorgen zult. Ik moet even uit niet zeer ver, maar ik moet het van avond nog doen." De doktersvrouw zat met haar rug naar het licht zoodat juffrouw Jeffson haar blos niet opmerkte maar de huishoudster liet noch tans haar misnoegen blijken. „Ik zou gedacht hebben, al waart gij de uithuizigste vrouw die ik ooit gezien had, dat gij toch thuis zoudt gebleven zijn terwijl uw man ziek lag," zeide zij scherp„maar natuurlijk weet gij het best wat u te doen staat." „Ik ga niet ver weg alleen maar maar een eindje den weg naar Briargate op," ant woordde Isabella demoedig, met een diepen zücht. Het leven viel haar hard in deze da gen, zeer hard en moeilijk. Zij nam een ouden afgedragen hoed doek uit de kast, en gaf zich niet eens de moeite, terwijl zij voor den spiegel stond, om haar haar op te maken vóór zij het onder haar hoed wegstreek. „Zij zou hem in ieder geval niet zoo willen ontmoeten," dacht Mathilda, tamelijk gerust gesteld door het toilet van haar meesteres. Toen Isabella de deur uitging, lichtte de huishoudster het gor dijn op en zag haar met een sluier over het gelaat haastig de laan inslaan. Er was iets geheimzinnigs in deze avondwandeling, dat de oude vrouw met ongerustheid vervulde. Het bleek dat de koorts die George Gilbert had aangetast van een ernstiger karakter was BUITENLANDSCH NIEUWS. STEMMING TE BERLIJN ZEER GEPRIKKELD. De correspondent van het Ilbld. meldt uit Berlijn De heden hekend geworden berichten over nieuwe, zeer ernstige botsingen in liet Sudetenland, waarbij dooden vielen, hebben de spanning waarlijk niet doen afnemen. Op het zelfde oogenblik, aldus drukt de „Angriff" met groote letters midden op zijn voor pagina, waarop de Fuhrer een waar schuwing tot de machthebbers in Praag richtte, was Praag reeds vast besloten den Rubicon des vredes over te trekken, lagen reeds de vingers der soldateska aan de trekkers der geweren Drie dooden en de militaire bezetting met mitailleurs en pantserwagens in Sudetenduitsche gemeenten, bewijzen, d/at Praag niet tot een vredelievende oplossing bereid is." Dat zijn in verband, na bet aanhoo- niet beter was laarzen met dikke zolen te dragen en zich te beijveren om goed te doen, dan een aristokratisch zwerver te zijn met blanke handen en verlakte laarzen waarop niets aan te merken viel. Zij deed nu zelf haar best om goed te zijn, aangespoord door de vermaningen van Ds. Colborne, die de plaats van een nieuwen roman bij haar vervingen zij wenschte goed te zijn, hoewel zij nau welijks wist hoe zij dit zou aanleggen en zie, de man, dien zij zoo volslagen miskend en geminacht had, bleek thans ver boven haar verheven in de sfeer waarin zij zich wilde bewegen. Maar deed zij afstand van hare romaneske gehechtheid aan Roland Lansdell, ter wille van de nieuwe eeredienst Ach, neen zij trachtte met al haar vermo gen haar plicht te doen, maar de oude senti mentele vereering bleef nog eene plaats clan hij of dokter Pawlkatt vermoed hadden. haal' hart bomden. Zij was ais een klassieke De week liep ten einde, en de jonge man was !le'den. Pas bekeerd, tot het Christendom, en nog een gevangene in het vertrek waarin zijn vader en moeder gestorven waren. Men kon zich niet voorstellen dat hij nog zoo kort ge leden een werkzaam en krachtig man was geweest. En nu men reden had om zich te verheugen als hij een paar lepels bouillon gebruikte, bracht Isabella zich met diep be rouw te binnen hoe zij hem geminacht had over zijn gezonden eetlust en den smaak waarmede hij zelfs ongare spijzen en magere soep kon verslinden. De staat van des dokters gezondheid was het onderwerp van alle ge sprekken te Graybridge, even als het warme wéder of de stand van de veldvruchten in den omtrek. Allerlei patiënten kwamen da gelijks aan de deur om naar den dokter te vragen en gingen terneergeslagen en jamme rend weg als zij vernamen dat zijn toestand verergerde. Mevrouw Gilbert, die meermalen zelf naar beneden ging om die goede lieden te spreken, ontdekte nu voor het eerst hoe haar man bemind was, hoe weinig eigenschap pen hij ook bezat die een „groot man" ken merken. Zij vroeg zich somtijds af, of het toch nog vervuld van eene geheime neiging en eerbied voor de oude heidensche godhe den, te groot en te schoon om op eens te wor den weggeworpen. De eerste week liep ten einde en steeds kwam dokter Pawlkatt tweemaal daags zijn patiënt bezoeken en herhaalde nu en dan de vroeger gegeven voorschriften aan de onver moeide ziekenoppasster. Isabella gunde zich v/einig rust, en hoewel Jeffson en zijne vrouw zich een weinig gekwetst toonden dat zij haar niet mochten aflossen, wilde de dokters vrouw zich niet zonder noodzaak uit de zie kenkamer verwijderen. Hoe moeilijker de taak was, des te liever nam zij die op zich. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN EENMAAL BETALEN! Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1