TWEEDE BLAD. ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1938 No. 108 NIEUWS- EN WIERINGEN ENTIEBLAD VOOR EN OMSTREKEN SPORT. W1ERINGER COURANT Zondag 18 Sept. treedt het officiëele voet balseizoen in werking en kunnen de liefheb bers van deze tak der sport hun hart ten volle ophalen. Voor wat de 3e klasse betreft vinden we de volgende clubs samengevoegd Helder, Z.V.V., Q.S.C., Purmersteijn, Assen delft, Zaandijk, Kinheim, Hollandia, Bever wijk en Succes. Het programma dat voor deze afdeeling vastgesteld is ziet er als volgt uitAssen delftSucces Helder—Q.S.C., Z.V.V.—Pur mersteijn BeverwijkHollandia Kinheim Zaandijk. In de 4e klasse zullen Texel, Wieringer- waard, Atlas, Schagen, B.K.C., Strandvogels, D.T.S., Watervogels, M.F.C. en N. Niedorp el kaar bekampen. Gezien de krachtsverhouding in de vorige competitie is er al direct een belangrijk programma voor de eerste Zondag vastgesteld. Zoo ontvangt bijv. B.K.C. haar buurtgenoote Wieringerwaard waarmede deze club het vorig seizoen steeds gelijk op naar de bovenste plaats stevende. Schagen speelt thuis tegen Texel, terwijl het pas ge promoveerde Atlas Strandvogels ontmoet. DTS en Watervogels zullen elkaar wel niet veel toegeven, wat eveneens wel het geval zal zijn in de wedstrijd M.F.C.N. Niedorp. SUCCES NIEUWS. Voor de Wieringer voetbalsupporters treedt het voetbalseizoen volledig in. Alle elftallen van Succes komen n.1. in het strijdperk. Suc ces I brengt een visite aan Assendelft in wel ke wedstrijd de Successers zullen toonen, dat ze niet alleen van de Friesehe 3e klassers kunnen winnen. Vertrek 12 uur. Succes 2 dat wederom is ingedeeld in klas se 1 D van de NHVB heeft de volgende tegen standers, HRC 4, Helder 3, Petten 1, Schoorl 1, Koedijk 1, Oudesluis 1 en JVC 1. Als eerste wedstrijd heeft Succes II een thuiswedstrijd tegen een van de sterkste te genstanders en wel Schoorl 1, waarvan de Successers menigmaal een nederlaag moesten slikken, of dit ook dit seizoen het geval zal zijn zal a.s. Zondag blijken. Vast staat dat de Successers hun huid duur zullen verkoopen. Deze wedstrijd vangt aan om 2 uur. Succes 3 vinden we ondergebracht in klasse 3 G met als tegenstanders Atlas 2, Helder 5 en 6, HJt.C. 7, J.V.C. 2, Petten 2, W.-waard 2 en Texel 3. Het 3e elftal speelt eveneens thuis en wel tegen Atlas 2 om 10 uur. De opstelling der elftallen is SUCCES I. P. Posthumus N. Koorn I. Idema J. Koorn, L. Montulet, Jn. Doves D. Kuiper, Th. Rijkers, J. Lont, Alb. Schmitt, C. Lont. Res. R. J. Blaauboer. SUCCES II. C. SLIKKER. P. Metselaar B. Woortman H. Edens H. Lont S. Slikker D. Veerdig, Tj. Brouwer, Jb. Ott, K. van Os, J. de Jong. Res. P. Idema. SUCCES ra. A. Kok Jb. Landolt C. Doves W. Halfweeg Jb. van Roo H. de Jonge Alb. Kok, R. Kuut, J. Scheltus, A. Baartman, A. Timmerman. Res. H. Kaan, W. Hollander. ADSPIRANTEN A P. Metselaar Czn. J. Halfweeg, A. Wezepoel D. Eekhof, P. Lont, A. v. Eekelen J. de Krijger, A. den Hollander, J. Wester, J. v. d. Well, C. Polmans. Res. F. Schoonen, J. Duijnker en D. v. Bloe mendal. Het programma is dus Om 10 uur Succes a HRC c. Om 12 uur Succes 3 Atlas 2. Om 2 uur Succes 2 Schoorl 1. Vertrek 12 uur Succes 1. Laten de spelers zorg dragen dat èn op hun gedrag èn op hun uitrusting, kleeding enz. niets valt aan te merken, zoo voorspellen wij een sportieve compititie. „DAMESPOTIES" en „HEERENPORTIES.' Vooral in Engeland krijgt de vrouw in hotels en pensions voor hetzelfde geld minder dan de man. In Cambridge, in Engeland, is onlangs een conferentie gehouden, welke zich bezig hield met de internationale open-deur-politiek en die streefde naar gelijke rechten voor allen. Op die conferentie heeft een Engelsche spreekster, miss Elizabeth Abbott, een krach tig en zeker niet weinig merkwaardig protest gericht tegen de methode, welke in Engeland en ook wel elders bestaat om aan vrou wen, die in hotels of pensions verblijven, in het algemeen kleinere porties voedsel te geven dan aan mannen, ofschoonzij beiden hetzelfde betalen. Ik heb ondervonden, dat, in het gemid delde hotel of pension zoo zei miss Abbott zeven van de tien keeren de vrouw, die voor haar ontbijt eieren met spek bestelt, één ei krijgt, terwijl haar mannelijke buurman er zich twee op zijn bord ziet geschoven En deze gevallen staan niet op zichzelf. Door geheel Groot-Brittannië heen krijgt de alleenstaande vrouw, die gewoonlijk niet tot de gefortuneerden behoort, voor haar geld minder voedsel dan de man. Meer dan eens komt het voor, dat men een vrouw, die cote- letten heeft besteld, één lapje vleesch van dien naam serveert, terwijl de man, die co- teletten kiest, er steevast twee krijgt. Toen miss Abbott bij dieverse gelegenheden in hotels hierop wees, haastte men zich ook haar een tweede te geven, met de mededee- ling, dat er een vergissing in het spel was. Maar onze ironische voorvechster voor de rechten der vrouw, óók op voedselgebied, was van dat laatste geenszins overtuigd. Daarvoor komt het maken van dit onder scheid te algemeen voor. De hoteliers ontkennen het Toen miss Abbott deze beschuldiging aan de Engelsche hotel- en pensionwereld publie kelijk had uitgesproken, zijn verschillende bladen er op uitgetrokken om te hooren, wat men hierop in bedoelde bedrijven te zeggen had. De verontwaardiging was algemeen. In de grootere en kleinere hotels van het Lon- densche Westend werd vierkant ontkend, dat er zooiets als „heerenporties" of „damespor ties" zouden bestaan, -\ De chef in de keuken weet toch niet, of hetgeen besteld is voor een vrouw dan wel voor een man moet dienen, merkte men op. Niettemin erkenden twee van de negen ondervraagden ober-kellners, dat, bij het serveeren op de borden, ietwat kleinere por ties werden gegeven aan vrouwen dan aan mannen. Maar dat komt, omdat de meeste da mes er niet van houden zooveel op haar bord gestapeld te zien, was de verontschuldiging. En als een gast nog eens van een gerecht be diend wil worden, is dat immers altijd mo gelijk. Daarbij vergeten deze obers, dat zeer vele vrouwen, en vooral vrouwen, die alleen eten,| er niet gemakkelijk toe komen, een kellner te1 wenken voor een tweede portie. Sommige hotel- en pensionhouders veront-1 schuldigden zich met de opmerking dat er regelmatig eten op de borden overbleef, in dien men den damesgasten van mannelijke porties voorzag, hetgeeen natuurlijk in zeke ren zin verspilling van eten beteekent. Het kwaad schijnt echter niet alleen in Engeland voor te komen. Iemand, die een groote reis over het vaste land van Europa had gedaan, verzekerde dat het ook in Boe dapest was gebeurd, dat men zijn echtge- noote één coteletje voorzette en hem twee Hofmeesters op booten en kellners, die in treinen de maaltijden serveeren, blijken zich niet aan het euvel „damesporties" schuldig te maken en men komt het ook zelden tegen als men in Engeland ergens voor een keer tje gaat eten. Maar o wee de vrouwelijke gast, die in een hotel in een vacantie-oord of ergens in de provincie haar tenten opslaat. Miss Abbott achtte het maken van onder scheid tusschen heeren dames op het punt van met-evenveel-geld-betalende menu's zeer terecht onbillijk en merkte in haar betoog nog op, dat de gemiddelde vrouw niet zoo heel veel minder voedsel behoeft dan de man. Om al deze redenen heeft de conferentie dan ook een motie aangenomen, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken van striktgelijke porties voedsel voor man en vrouw aan die tafels, waar dit voedsel wordt verstrekt. De motie voegt er aan toe, dat dat ook de porties voor opgroeiende kinderen, ongeacht of het jongens of meisjes zijn, ge lijk moeten zijn. Oost West, thuis best Wie veel in het buitenland heeft gereisd, zal hebben ontdekt, dat onze Hollandsche hotels en pensions, wat hun tafels betreft, een zeer goed figuur slaan tegenover die in het buitenland, niet alleen ten opzichte van de kwaliteit van het gebodene, maar ook ten opzichte van de kwantiteit. Een „Hollandsch ontbijt" zooals men bij ons vrijwel overal krijgt, bestaat in de landen, Zuidelijk van het onze niet. En wie de vaak zeer afgepaste lunch en diner-porties aanschouwt en ziet hoe schaars bevoorbeeld het fruit wordt opgediend, gaat ook in dit opzicht het eigen land meer waardeeren. Slechts op één punt slaan de Zuidelijke landen het onze met stukken en dat is ten aanzien van het brood, dat men steeds versch en steeds smakelijk in royale hoeveelheden op tafel vindt staan en dat a discrétion kan worden aangevuld. kapseisde en voor de scheepswerf der firma A. Kuyk en Zn. in ^jen Hollandschen IJssel zonk. Aan boord bevonden zich de knecht en een zoon van den skipper. De knecht wist zich zwemmende te gilden, de zoon van den schipper evenwel, die de zwemkunst niet machtig v/as, kon slechts met de grootste moeite worden gered. Het schip is van een boei voorzien, voor de scheepvaart bestaat er geen gevaar. Het ber gingswerk is reeds ter hand genomen. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Gerrit, zoon van R. Kep- pel en T. Nieuwenburg Geertruida Helena Maria, dochter van G. N. Ber- bee en P. A. Mooijman Hermanus Antonius Johannes, zoon van G. J- Th. van Klimmennaede en P- Bou- man Córnelia Theodora Maria, doch ter van C. van Diepen en M. M. J. van den Burg Alida Antonia, dochter van J. Half schepel en A. A. van Gerven Oiof Cornelis, zoon van O. Huiberts en C. M. Roosen Hendrika Adriana, dochter van P. Schouten en H. A. Korstanje Alke Aaltje, dochter van A. Romar en A. Beikes. Ondertrouwd N. J. Vaars en B Pijnacker. Getrouwd J. Post en G. Marien- burgh N. Koelewijn en A. M. van YYelie J. J. Klootwijk en G. Jeenenga; J. C. Vorstman en A. Ellens. Overleden M. Dwarswaard, oud 63 jaar .1. Pette, oud 62 jaar II. ,1. Pen- nckamp, oud 6 jaar. Loop der bevolking. Ingekomen Mej. G. Plagmeijer van Den Ilelder Mej. C. C. Groen van Harenkarspel C. P. Verburg van Bar singerhorn Wed. C. van Rooijen-Zui- derduin van Wieringen A. Zeeman- Prins van Schagen A. Willig van Schagen Mej. A. M. Lenting van Zij- po E. W. Ruijsona ii s-Geerlings van Amsterdam. Vertrokken G. H. Reis en gezin naar Wieringen Mej. R. R. Lenting naar Zijpe Mej. N. Naber naar Zijpe; M. J. van der Bij naar Den Helder Mej. D. van der Stelt naar Wassenaar; F. J. Schrijver naar Wieringerwaard Mej. B. van Koelen naar Den Helder Mej. I. S. C. Westdorp naar Heerlen G. J. Lovink en gezin naar Alkmaar; K. Luik en gez. naar Den Helder Mej. M. W. M. Preijde naar Bergen Mej. J. Tauber naar Den Haag J. P. Ellens naar Breda H. van Twuijver Kuijs naar Medemblik a. Vorstman- naar Schagen. Politie. Verloren rijwiclmerk, dou blé armband, laars. Gev 1 gijlclen, plet,, kinderporte- monnaie met inhoud. Nieuwe Burgemeester benoemd. Bij Kon. Besluit van 14 Sept. is, met ingang van 14 October a.s. benoemd tot burgemeester te Anna Paulowna mr. M. Th. Mijnlieff. De nieuwbenoemde burjgemeester werd 21 Augustus 1902 te 's-Graven- hage geboren. De heer Mijnlieff is thans advocaat in Dordrecht en tevens rechter-plaatsvervanger in de Recht bank aldaar. GEMEENTE ZIJPE. BINNENLANDSCH NIEUWS. LIQUIDATIE NED. DIAMANTINDUSTRIE IN ITALIË. Naar wij vernemen, is de heer Siegfried Granaat," bekend diamantfabrikant te Am sterdam, die met volledige medewerking en krachtigen steun der Italiaansche regeering eenige jaren gepoogd heeft te Rome een dia mantindustrie in het leven te repen, naar Amsterdam teruggekeerd in verband met de jongste antisemietische maatregelen der Italiaansche autoriteiten. Voor den heer Granaat, die ondanks het werkverbod door den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond uitge sproken, op energieke wijze getracht heeft een diamantindustrie in het zonnige Zuiden te stichten, is de koerswijziging der Italiaan sche regeering als een donderslag bij helderen hemel gekomen. Hij is onder de huidige om standigheden van zins zijn bedrijf in Italië te liquideren. MOTORSCHIP GEZONKEN. Zoon van den schipper met moeite gered. Woensdagavond is de uit sintels bestaande lading van het 40 tons groote motorschip Volenta van schipper Snoey te Capelle aan den IJssel gaan schuiven, waardoor het schip KEURING DIENSTPLICHTIGEN. In Januari a.s. zal de herkeuringsraad in eenige gemeenten zitting houden. Wie een keuring kunnen ondergaan. De gelegenheid om in die zitting een ge neeskundig onderzoek te ondergaan, kan door den voorzitter worden gegeven aan per sonen, die voor de lichting van het volgend jaar of voor een vroegere lichting zijn inge schreven, voor zoover zij nog niet bij de land- of de zeemacht zijn ingelijfd, of wel reeds daarbij zijn ingelijfd, maar nog niet als dienstplichtigen dienst zijn geweest. Voor zoover de Minister van Defensie niet anders bepaalt, worden tot dit onderzoek bij den herkeuringsraad niet togelaten a. vrijwilligers, behoorende tot de land macht uitgezonderd den vrijwilligen land storm tot de zeemacht of tot de overzee- sche weermacht b. zij, die bestemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige of als zoodanig zijn ingelijfd c. zij, die dit jaar tijdelijk ongeschikt voor den diénst werden verklaard. De aandacht wqjrdt er op gevestigd, dat personen, die tot den vrijwilligen landstorm behooren, in het algemeen tot de keuring kunnen worden toegelaten, zonder bijzondere machtiging van den minister. HET AANVRAGEN VAN KEURING Om deze keuring te ondergaan, behoort een aanvraag te worden ingediend, in welke aanvraag aannemelijk wordt gemaakt dat de persoon, wien het geldt, na de uit spraak van den keuringsraad vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden (dit geldt voor hen, die dit jaar door een der keuringsraden geschikt werden verklaard) of dat hij vermoedelijk ongeschikt voor den Tsjecho Slowaaksche troepenconcentratie m het bedreigde Sudetenduitsche gebied dienst is (dit geldt voor hen, omtrent wie dit jaar geen der keuringsraden uitspraak deed.) Bij de aanvraag behoort, zoo eenigszins mogelijk, te worden overgelegd een genees- kundige verklaring, waaruit de vermoedelijke' ongeschiktheid van den ingeschrevene blijkt. De aanvraag moet voorts vermelden den geslachtsnaam, de voornamen (voluit) en het nauwkeurig adres van den belangheb bende, datum en jaar van geboorte, de ge meente en lichting, voor welke hij voor den dienstplicht is ingeschreven, verder voor zoover hem bekend het korps, korpsonder deel of dienstvak, waaraan hij is toegewezen of waartoe hij behoort, en het tijdvak of den datum, voor zijn inlijving of zijn opkomst in werkelijken dienst vastgesteld, en ten slotte: of hij dit jaar voor een der keuringsraden is verschenen en, zoo ja, hoe de uitspraak van den raad luidde. Wenscht iemand, die behoort tot de hiervóór onder a, b of c bedoelde personen, keuring aan te vragen, dan is het wenschelijk tevens in de aanvraag te vermelden, welk bijzonder belang voor hem in het ondergaan van de keuring gelegen zou zijn. De aanvraag behoeft niet gezegeld te zijn, doch moet zoo spoedig mogelijk gefrankeerd worden toegezonden aan het volgende adres Aan den Voorz. van den Herkeuringsraad, Gebouw van het Departement van Defensie, Plein 4, 's-Gravenhage. ZIJPE (N.H.), 15 September 1938. De Burgemeester van Zijpe D. BREEBAART. ei- in den „grand cercle, een kunst avond plaats gehad ter herdenking van het jubileum." MARKTBERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Heer-Hufiiowaard. Naar men meldt heeft de Gemeente Heierhugowaard van de erven Tromp een perceel grond gekocht ter grootte van pl.m. IV2 ha., gelegen achter het Sportterrein. Dit terrein is bestemd, om er een school en volksbad op te stichten. De werkzaamheden zullen in werk- werkverschaffing uitgevoerd worden. FEEST TE AIX-LE BAINS. Toeli H.M. de Koningin 16 jaar oud was, heeft zij eenigen tijd vertoefd in Alex-les-Bains in Frankrijk, in gezel schap van haar moeder Koningin Emma. De herinnering aan het bezoek van de „deux Reines" is zoo levendig ge bleven in deze stad, in Savote, dat een der bronnen zelfs dezen naam draagt Het gemeentebestuur van Alex-les Bains heeft zich willen aansluiten bij de hulde, welke Nederland aan de Ko ningin ter gelegenheid van haar Regee ringsjubileum en op 6 September heeft Be Kaasmarkt. ALKMAAR, 16 Sept. 1938. Op de ge houden Kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 29 stapels Fabrieks- kaas Kleine f 24.50 18 stapels Boe renkaas Commissie f 26. Aanvoer 51 stapels, wegende 110000 Kg. Alles met Rijksmerk. Handel goed. De Graanmarkt. ALKMAAR, 16 Sept. 1938. Op de gehouden Graanmarkt waren aan voer en prijzen als volgt 48 HL Rogge f 7 a 7.40 252 HL Gerst f 7 a 7.25 id. chev. f 7.50 a 8.50 411. HL Haver f 6 a 6.75 98 HL Boonen, w.o. bruine f 13 a 30 citroen f 7 a 26 duiven f 10 a 10.50 witte boonen f 24 a 25 en tuin boonen f 16 89 HL Kar.wijzaad f %0 a 20.5e 651 HL Erwten, w.o. kleine groene f 10.25 a 12 groote groene f 16 a 22 grauwe f 17 a 29 vale f 12 a 20 en platte vale f 26 a 27. Totaal aan voer 1549 HL. Alles per 100 Kg. Handel vlug. De Veemarkt. LEEUWARDEN, 16 Sept. 1938. Aan voer en prijzen waren als volgt Stie ren 88 Enter f 90 a 190 en 146 Twen- tet f 190 a 340 265 Vette koeien f 140 a 260, 42 a 62 cent per Kg. 356 Melk en kalfkoeien f 130 a 295 30 Pinken f 75 a 165 ;16 Vette kalveren f 18 a 60 1315 Graskalveren f .22 a 90 219 Nucli tere kalveren f 4 a 8 239 Vette scha pen f 11 a 23 195 Weide schapen f 10 a 17 217 Lammeren f 7 a 14; 256 Vet te varkens f 40 a 145. 45 a 53 cent per Kg. 39 Magere varkens 22 a 45 cent per Kg. 251 Kl. biggen f 8 a 14 23 Bokken en Geiten en 14 Paarden, prijzen niet genoteerd. Totaal aanvoer 3669 stuks. Eierveiling, Schagen, 15 Sep. 1938. Aange voerd 42000 Kipeieren. Prijzen als volgt56 58 Kg. f 4.40 58—60 Kg. f 4.50—4.60 60—62 Kg. f 4.55—4.70 62—65 Kg. f 4.60—4.80. Klei ne Eieren f 2.T54.40. HELDERSCHE EIERVEILING. Noteering van 15 September 1938- Aangevoerd 18410 Kipeieren. Eenderen 208 stuks. Prijzen 55-57 Kg. 340 a 450 58-60 Kg. 440 a 500; 61-63 Kg. 450 a 500 64-67 Kg. 480 a 530 Kleine eieren 220 a 340 Eendeieren 240 a 300. Alles per 100 stuk».

Wieringer courant | 1938 | | pagina 3