Nieuwe herfstnrcodelfen Afkleedende japonnen Ons Patronenhoekje ONZE GOEDKOOPS PATKONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36. Den Haag Postreke ning 2U32U3 De prijs der patronen bedraagt ii.dien niel anders staat aangegeven, t 0.58 betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of pei postwissel. VOOR DE NAJAARSMODE. Nam u al kennis van onze herfstmode- premie? Zoo niet. dan raden wij u aan deze als nog aan te vragen bij de Redactrice Da mesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, onder bijsluiting van 10 cents aan postzegels of gegireerd op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. Meer en meer legt men bij het ontwer pen der mode "na druk op speciale garneeringen, hetzij in den vorm van in- VROUWENLEVEN in den OOGSTTIJD De mode denkt aan al bare volgelingen en niet zooals de gezette dames meermalen den ken, alleen aan degenen, die in het ..gelukkig" bezit zijn van een slank figuur. De fout ligt menigmaal bij de betrokkenen zelf. die allerlei modellen kie zen, waardoor zij noch gezet ter lijken om niet te spre ken van- nog dikker! De nieu we herfstmodellen, die wij op bijgaande schets aangeven, blijken wel degelijk gemaakt te zijn om slank te kleeden er behalve de hier weergegeven ontwerpen zijn er nog vele andere, die ditzelfde doel na streven. In de eerste plaats zullen modellen gekozen die nen te worden, die uit lange banen bestaan en dan noemen wij o.a. de prinsesse silhouet, aansluitende om taille en heu pen, meestal ook om de buste In de afwerking der bovendee- len wordt evenwel gaarne va riatie aangebracht o.a. in den vorm van ingehaalde ruimte, zoodat de stof min of meer vloeiend over de buste komt te vallen. De ceintuur kan men beter achterwege laten of al leen een zeer smalle van zij naad tot zijnaad over den rug nemen. Men krijgt echter steeds een onderbreking van de lijn, vooral indien de cein tuur in andere kleur dan de stof gekozen wordt. Hoog op geknipte rokken kleeden even- eens af (zie midden) vooral indien de voor banen met een punt oploopen. Deze japon is van donkerblauwe wollen stof en heeft een vest van zijden piqué met stiksels aan de zijkanten. De ruimte van de voorpanden (boven de rok) wordt verdeeld over enkele plooitjes, die tot niet uitloopen. De hals lijn is afgerond en eindigt in een punt. Vooral dit model is zeer geschikt als mid dagjapon, terwijl de andere een meer spor- tieven indruk maken. De verdeeling der ba nen van beide buitenste modellen geeft ge slaagde effecten. Zooals men ziet worden stiksels als garneering aangewend, verder knoopen en een bescheiden halsgarneering. De V-vormige halslijn kleedt voordeelig, evenals de scherp gepunte kragen waarvan de rechter van piqué is, de andere japon heeft daarentegen een kunstzijde kraag en gemoesd zijden revers. Nieuwe modellen van mouwen zijn die. welke met ruimte aan den pols zijn afge werkt met een smalle of breedere manchet, doch hiervoor leenen zich slechts dunne weefsels. mantel een opgestikte pas te zien geeft, waarva nde aangeknipte stofreepen over elkander geslagen worden. Bijzondere aandacht vragen de mouwen, die wij hier boven reeds beschreven, modellen, die ons onwillekeurig herinneren aan den vorm van een banaan! De vorm der zakken wijzigt zich even eens en behalve de buidelvorm, die onze schets aangeeft, ziet men ook opgestikte, vrij groote cirkels van stof met een om geboorde opening in het midden. Links onderaan geeft de japon een opgestikt be leg met knoopsluiting en hoogsluitende kraag aan, iets wat op zich zelf niet nieuw is, doch daarentegen wel de breede oprij - gen aan bovendeel en rok. Onderaan (midden) ziet men bontgar- neering die echter ook door bontstof of door fluweel vervangen kan worden in schuine lijnen aangebracht. Men weet thans reeds te voorspellen, dat bont zeer veel toegepast zal worden zoowel op ja ponnen als op korte en lange mantels. Men ziet er banden en strikken van dra gen, terwijl de nieuwe mantels behalve een staand kraagje zelfs forsche bont mouwen hebben. In dit opzicht kunnen we wel zeggen, dat Vrouwe Mode slechts aan hare slanke volgelingen gedacht heeft, want deze nieuwe gril werkt al even zwaar als de breede randen van vos en ander bont, die den onderkant van vel** half of driekwart lange mantels gar neer en. We zouden onvolledig zijn, indien wij bij de veel toegepaste garneeringen voor allerlei kleedij tevens niet tres en sou- tache noemden, terwijl men op japonnen ook smal bandfluweel en lint verwerkt. Men ziet, dat de herft 1938 ons een groote keuze van garneeringen belooft, die de mogelijkheid openen steeds nieuwe effec ten te verkrijgen. Wij eindigen onze we- kelijksche modebeschouwing met nog even te wijzen op de japon, die van effen zijden crêpe of soepele wollen stof gemaakt wordt, doch zich speciaal leent voor slan ke figuren. De ruimte van de voorpanden is tusschen de pas en het aansluitende middenstuk, dat als een corselet werkt. De rok heeft een groep plooien aan den voorbaan, sluit echter strak om de heu pen. Het is weinig bekend, dat Tessino en omgeving de ontwikkeldste vrouwen van het einde der middeleeuwen en het begin der nieuwe geschiedenis heeft voortge bracht. In Ariosto's werken is verscheidene malen sprake van geleerde „donna's", die aan universiteiten doceerden en naam maakten in de wetenschap. Beroemde vrou welijke rechtsgeleerden, theologen en phi- losophen waren in dien tijd zelfs aan Euro- peesche hoogescholen verbonden. De vrouwen van Tessino kenmerken zich ook nu nog door hun eenvoudigen. onbe dorven volksaard. In de boerenkleeding en in het huisraad komt de kunstzin der bevol king tot uiting. Het Zuidelijke karakter van het landschap beinvloedt den smaak ten zeerste. De vrouwen hebben een sterke voorliefde voor felle kleuren, speciaal voor oranje. Zelfs haar kousen zijn oranje, en ook de schouderdoeken der jonge mannen en de keurslijfjes der meisjes hebben die kleur, terwijl de schorten van mooi, hand- geweven linnen ougehouden worden door groene, witten en gele banden. De vrouwen dragen platte, breedgerande hoeden in don kerblauwe tinten, die haar een waardig uiterlijk geven bij haar Zondagsche kerkbe zoeken. Het dappere en vlijtige vrouwenge slacht van Tessino bezit goede zenuwen, die haar tot het verrichten van zwaren arbeid in staat stellen. Ook in werk, dat veel ge duld vereischt, zijn zij zeer bedreven. Uit gespleten palmtakken maken zij aardige waaiers, tafelborstels of vlakke versierse len. lie onder een glazen plaat mooi uitko men. Zooals alle vrouwen van Zuidelijke volken, maken zij kunstige voorwerpen van stroo, in hoofdzaak voor eigen gebruik be stemd. Zoo maken zij zadels van stroo voor de ezels en daaroverheen hangen zij man den van stroo, waarin de kleine kinderen worden vervoerd. De groote kunstzin van dit kleine, afge zonderde volk blijkt wel uit beroemde bouwwerken in de geheele wereld. Van Ro me tot Petersburg, van Le Havre tot Mos kou staan bouw- en beeldhouwwerken, die ontworpen werden door kunstenaars, af komstig uit kleine dorpjes bij Bellinzona, Varona, Melido, Bissone en Marsole. De kunstzin der Tessiners wordt ver klaarbaar, wanneer men de talrijke schoone gebouwen in de omgeving ziet. Er is nau welijks een dorp, dat geen artistieke verras singen biedt. Men denke slechts aan den voorgevel van den dom te Lugano, het oer oude kerkje te Forello of de brug van Ca- priasca te Tesserete. Vooral moet in dit verband ook niet ver geten worden de „Casa di Ferro" en het „Castello" van Locarno, waar dit najaar tot einde October de groote tentoonstelling van Tessijnsche kunst uit de 16e en 17e eeuw te bewonderen is. Doch hoezeer ook de vele kunstschatten de vreemdelingen uit alle deelen der we reld .iaar Tessino lokken, toch is het in deze milde herfstdagen meer nog de druiven oogst, die deze landstreek voor den vreem deling zoo bijzonder attractief maakt. Men kan hier met tweeërlei doel komen: eener- zijds om een druivenkuur te doen, welke in de laatste jaren meer en meer door de medici wordt aanbevolen, anderzijds om zich onbekommerd over te geven aan het genot van een verblijf in dit heerlijk kli maat en daarbij in een streek, die in deze najaarsweken overstroomt van blijheid en levenslust door het vroolijke feest van den duivenoogst, die tot half October duurt, en zijn hoogtepunt heeft in het wijnfeest van Lugano. In deze maanden moet men de vrouwen van Tessino zien! In hun bonte kleeding plukken zij onder vroolijk gezang de sappi ge wijndruiven en brengen ze in eigenaar dig gevormde manden naar het dal. De lucht is dan vervuld van. blij en vroolijk leven en ieder, die Tessino in dezen tijd heeft meegemaakt, zal er onvergetelijke herinneringen aan bewaren. gehaalde ruimte, ge drapeerde deelen, passen, plissé's, knoopen of andere details, die bijzonde re effecten kunnen geven aan een klee- dingstuk. Ieder sei zoen stelt weer an dere eischen en zoo zal de herfst ons weer allerlei nieuwe kleuren en weefsels brengen, waarbij wol een groote plaajs inneemt. De meeste japonnen, die voor den dag bestemd zijn moeten, ook wat de modellen betreft, aan practische eischen voldoen en daarom zullen zij een sportief karak ter dragen en tweed of andere fantasie weefsels gemaakl worden. Als eenige garneering worden knoopen aange bracht, meermalen over de geheele lengte. We stemmen gaarne toe. dat verschillen de details, die reeds een veertig jaar terug den, thans als laatste men, en veel kans van ben. De mode volgt ee het oude wordt weer n bevestigt, dat er niets zon is. s zeer modern gol- nouveauté uitko- slagen zullen heb- i cirkelgang en al ieuw, een feit, dat nieuws onder de Als een zich herhalende garneering noe men wij in de eerste plaats de fichu, die min of meer breed om de schouders ge drapeerd en kruiselings naar den rug ge leid wordt, daarna om het middel gaat om tenslotte gestrikt of geknoopt te wor den aan de voorzijde. Behalve die genre fichu heeft men ook andere modellen van wazige weefsels, die de puntvormige hals uitsnijding omlijsten en in een gracieuse strik o," knoop gelegd worden, andere weer worden met een antieke broche of camee bijeen gehouden even onder de V-vorrrige halslijn. Meermalen kiest men tweekleurige combinaties b.v. oud blauw en f rem bozen of een donker blauwe ja pon. en hiervoor leent zich het model rechts onderaan zeer goed. Een japon, waarvan het bovendeel zeer ouderwetsch werkt en toch modern is ziet men in het midden. Aan de groote pas, die tot over de bovenarm reikt zijn ruime mouwen gezet, die naar den pols toe nog wijder en met een smalle manchet afge werkt worden. Zelfs mantelg geven mouwen, die van den elleboog af wijder worden en aan den onderkant een smalle, om den arm slui tende band hebben. Zeer flatteus is de ge- plisseerdegarneering van model 2, rond om halsuitsnijding, die als jabot even boven de taillelijn eindigt. Het voordeel van dit genre garneeringen is, dat men er af en toe verandering in kan brengen, waardoor het aspect der japon zich tevens wijzigt. Nieuw is de garneering links in den vorm van bladmotieven van glad bont of Juweel, terwijl de geruite overgangs- MIDDAGJAPON VOOR GEZETTE DAMES. Succespatroon 1610. Prijs 35 cent. Zeer afkleedend model met aansluiten de taillelijn, die weer tot uitdrukking komt door stiksels of nervures, die evenwijdig loopen met de schuine lijn der opgeknipte rok. Garneering met zeer smal spits toe loopend brocaat vest en strikje. Rug be staande uit doorgaande banen. Patronen in de maten 4652. SPORTIEVE MANTEL. Succespatroon 2080. Prijs 0.30 en f 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. „Boscy coat" is de naam, welke men aan deze vlolle korte manteltjes goaft. Zij zijn heel gemakkelijk te maken, temeer, daar zij niet getailleerd zijn. Men kan zoowci de lange als de kerte mantel in patroon bestellen. Men dient dan duidelijk op te geven of men de langt, da.: wil de korte mantel wenscht. Patronen voor den leeftijd 18- -20 jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon NoMaat Hierbij ingesloten f aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen g<?iia»e u 1.0 cent extra in te sluir ten. «Postzegels üz'st van 13 3, 5, IP

Wieringer courant | 1938 | | pagina 6