OVERGANGS JAPONNEN Welke behandeling is de beste van het scheelzien? Een belangrijk kappittel nieuwe herfsthoeden en nieuwe kapsels WAT BRENGT DE MODE ONS Ons Pafronenhoekje ONZE GOEOKOOPE PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen by „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. De lijn der mode heeft zich weinig veranderd althans blijft zij afkleedende modellen bren gen. De garneeringen en de in gehaalde ruimte herinneren ons aan de mode van omstreeks 1900 die over de geheele linie zege viert. De rokken zijn tamelijk nauw en glad, een enkele maal worden pogingen aangewend om door het aanbrengen van tus- schenbaantjes of door godets een ietwat klokkende onderlijn te brengen. Het bovendeel wordt meermalen gedrapeerd of heeft ingehaalde ruimte, zooals men ook aan de weergegeven mo dellen kan zien. Men kan tevens waarnemen, dat men weer „over- blousende" bovendeelen als zeer modern tracht te lanceeren, doch deze leenen zich slechts voor zeer slanke figuren. De corselet werkende tusschen stukken ge ven een aansluitende taillelijn (rechts) terwijl de scherpe pun ten van dit tusschen gebrachte stuk zeer voordeelig ten opzichte der lijn werken. Zeer afkleedend is de middag japon links, die men tevens als wandeljapon kan dragen b.v. met een fluweelen shawl of met een mantel. Op de zakjes heeft men een garneering van soutache, ter wijl men de ruimte in de taille verwerkt heeft over plooitjes, die aan den binnen kant gestikt zijn. Het geheele vormt een zeer gekleede twee deelige japon, waarvan de hals lijn op geknipt is en de sluiting met knoopjes en lusjes plaats vindt. Soutache, band en tres wordt als gar neering zéér veel toegepast, terwijl vesten zich handhaven en vele mogelijkheden bieden. Niet alleen de tailles worden met tres versierd, doch men past dit tevens toe op de zoom der rokken. Hoe scheelzien behandeld moet worden en of zulk een behandeling een goede kans op succes belooft dat is iets waarover de meeningen zeer sterk uiteenloopen. Men heeft reeds zeer lang geweten dat het ge bruik van de juiste bril aar scheelzien een einde maakte. Later was m enook in staat, om zoo noodig door een kleine operatie aan r.et scheelzien een einde te maken. Scheel zien is niet alleen een schoonheidsgebrek, doch tevens een belemmering voor het goed functioneeren van het oog. Daarom moet ten kind naar den oogarts worden gebracht, zoodra wij opmerker, dat het scheelziet. Het is onjuist om te wachten, tot het kind naar school gaat, en op „vanzelf beter wor den" behoeft men niet t.e ïekenen. Is het een zuigeling, dan zal inderdaad de oog arts niet dadelijk met zijn behandeling kun nen beginnen, maar heeft dan tenminste de gelegenheio om het verloop te volgen en in te grijpen op het oogenblik, dat daar voor het meest geschikt is. Praktisch kan men zeggen. Jat dit uiterlijk moet geschie den op 4-jarigen leeftijd, wanneer men nog kans wil hebben om een operatie te kunnen vermijden. Brengt men het kind later naar den oogarts, dan zal deze vel gedwongen zijn om te opereeren. Bij kinderen van 3 en 4 jaar krijgen n.1. 60% de met een ver band behande de patiëntjes hun gezichts vermogen geheel of zoo goed als geheel terug. De behandeling komt hierop neer. dat één oog gedurende 1 of 2 weken door een verband wordt bedekt, daarna het an dere enz. Bij kinderen van 1 a 2 jaar duurt oeze behandeling gemiddeld 1 a 3 maanden, bij kinderen van 4 a 6 jaar 1 a 6. maanden, by kinderen van 8 tot 12 jaar daarentegen l a 3 jaar. Reeds gedurende de laatste seizoenen heeft men min of meer verwonderd gestaan tegenover de nieuwe ontwer pen van hoeden. Die welke voor den overgang bestemd zijn zullen weer een „opstan dige" lijn aannemen, de bol len worden weer aanmerke lijk hooger en men fluistert thans reeds, die de winter hoeden nog meer allures zullen aannemen wat de op gaande lijn betreft. Niet alleen zullen de bollen menigmaal hooger zijn en min of meer aan af geknotte hegels doen denken, doch ook de garnee ringen van de gekleede mo dellen gaan rechtstandig op waarts. De bollen van de zomerhoeden waren vrijwel plat en maakte het absoluut noodzakelijk, dat een bandeau van groote afmetingen het achterhoofd aansloot, iets, wat lang niet altijd even mooi was. Toch zullen de zomerhoeden met de breede licht welven de randen, die het gelaat tegen de zon moeten beschermen steeds bollen hebben, die min of meer plat zijn, wil men geen wanstaltige modellen krijgen. De komende mode zal in vele opzichten beinvloed wor den door den stijl omstreeks einde vorige en begin dezer eeuw, hetgeen in het bijzonder tot uitdruk1.::r^ komt in kapsels en hoeden. Slechts zelden werd wellicht zoo'n eenheid verkregen tusschen deze beide laatste details als de seizoenen 1938/39 het geval zal zijn. Alhoewel we over hoeden en kapsels als „details" spre ken, zijn deze echter van buitengewoon veel belang waar het een geslaagd geheel betret. De totaal indruk van een vrouw kan door de keuze van een hoed slagen of volkomen mislukken en daarom dient men aan dit belangrijke onderdeel zijn volle aandacht te schenken. Niet alleen de vouw, doch ook de gar neeringen, die bij de herfst modellen ge kozen worden, herinneren sterk aan om streeks veertig jaren terug, zoowel bloe men, als strikken veeren en toilet. Vleugels worden tegen den bol gehecht en maken het mogelijk om de ietwat lagere hoeden toch een hoogere lijn te geven. Struis- veeren deden den vorigen winter reeds po gingen om zich populair te maken en zul len de komende seizoens voet bij stuk weten te houden en zich daarom behalve in zwart in verschillende Kleuren presen- -«ren. Kleine etruisveeren ziet men soms irle kleuren op coquette steekjes -r ?r -üeuwe modellen! gehecht. Soepele ele gante middaghoed. De kapsels zijn slechs gedeeltelijk zichtbaar, aangezien de meeste hoeden schuin en over de rechterzijde van het hoofd worden gedragen. Men stelt er echter hooge eischen aan en krullen maken deel uit van de mode, terwijl de rol achter in den hals vrijwel afgedaan heeft. Deze laatsten werkte trouwens vrij eentonig en om te voorkomen, dat men tot een „een heidskapsel" kwam heeft men thans de haren weer hoog opgewerkt. Het groote voordeel van het nieuwe kapsel is, dat men volstrekt geen dik of lang haar behoeft te hebben om deze gril van vrouwen-mode te volgen. Integendeel! Het haar, dat een norm als lengte moet hebben wordt na het permanenten gewatergolfd, zóó, dat de uit einden in losse krullen vallen en met haar spelden en schrik niet! kammen op de gewenschte plaats gehouden worden. De persoonlijke smaak en de vorm van het gelaat zullen in deze de beslissing geven hoe hoog op den schedel de krullen ge speld worden. De nieuwste hoedjes, welke voor deze hooge kapsels ontworpen zijn worden diep in het gelaat gedragen en laten het achter hoofd geheel vrij als gevolg hiervan heef men de mantelkragen eveneens wet' hooger ontworpen, hetgeen niet mogeli was met de laag in den hals va1' krullen en rollen. Vilt en velours zijn even als laken en fluweel ook bont de herfst materialen worden in plooien ge drapeerd of glad verwerkt met of zonder stiksels. De modellen zijn flatteus, kleeden vlot en jeugdig en bieden veel afwisseling en zullen tevens ten groote verscheiden heid van groen, warm rood, blauw en bruin geven. Ten slotte een enkel woord over de mo dellen onzer schets van boven links af, waar we een moderne steekje zien van wijnrood vilt met garneering van een paar vleugels op zij. De mode 1900 herhaalt zich aan den zwarte vilt hoed met sterk op ge slagen rand waartegen „kopveertjes" ge hecht zijn in drie kleuren, een model, waarbij het nieuwe, hooge kapsel zich aan past. De beide andere hoeden zijn meer sportief en geven hoogere bollen aan met gewelfde randen, de eerste met platte flu weelen strik, de laatste met afhangende voile. De mantel, is van effen en geruite stof gecombineerd en heeft ten aan de voor banden geknipte pas met modern, opge- :nipt kraagje. De z.g. banaanvormige rouwen hebben in het midden een inge- otte reep van geruite sof. weet u ...dat men fijn oatist het beste kan was- schen door het in zacht zeepwater te leg gen en dan voortdurend kneeden? Dan na doelen en i.i de schaduw laten drogen. .men oude appels die door ouderdom moeilijk te schillen zijn weer eetbaar kan maken door ze een minuut in heet water te oompelen? ...men echte bloedkoralen schoon kan maken, door ze een tijdje in een lauw warme oplossing van solda te leggen. Daar- ra borstelt men ze goed af en laat ze in zaagsel drogen. BELANGRIJK VOOR ALLE D.1AÜ73. De tijd, waarin de hoornen kaal wr.r-.i3n en de avonden lengen, is weer aangebro ken. Het is ook de tijd, waarin wij, da mes, ons weer meer gaan toeleggen op huishoudelijk werk. In het bijzonder hou den we ons dan meer bezig met naaien en handwerken. Het zal onze lezeressen genoegen doen te vernemen, dat wij speciaal voor de ko menden herfsttijd een modepremie hebber, samengesteld, waarin men alles kan vin den, wat men op het gebied der mode mocht noodig hebben. Ook fraaie handwer ken vindt men er in. Deze premie wordt aan belangstellende lezeressen gaarne toegezonden, indien zij hiertoe schrijven aan de Redactie Dames- rubriek, Postbus 115, Den Haag met tien cents aan postzegels bijgesloten of dit be dragje gireeren op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. De premie wordt dan omgaand en fran co toegezonden. ...men van zijden stoffen de kleur het beste weer ophaalt door bij het zeepsop wat aardappel water te voegen? Men raspt eenige aardappelen, vermengt dit met een halve emmer water en zeeft tenslotte dit mengsel. Het zijden stofje wordt er een paar maal dóorgehaalt en na het drogen zal het er als rieuw uitzien. JAPONNEN VOOR A.S. MOEDERS Gedurende de maanden, die de geboorte van den nieuwen wereldbur- ber vooraf gaan, zal de a.s. moeder zich gaarne goed kleeden en japonnen dra gen, die zich aan het ver-* anderde figuur aan passen. Het huisjaponnetje bo venaan heeft een zeer bree- den overslag, terwijl de asymetrische kraag aardig kleedt. Op eenvoudige wij ze kan men door het ver zetten van knoopen de ja pon verwijden. Men kan deze laatste o.a. van mou- seline of katoenen flanel maken. Onderaan een mid dagjapon van donkerblau- wen wollen stof of met een klein moesje of ander inge weven motiefje. De volar.t- kraag van witte kunstzijde kleedt af, terwijl deze ja pon aan de voorzijde een groep plooien heeft, die ge deeltelijk opgestikt en later uitgelaten worden. Aardig is het bed-cape-je dat gemaakt wordt van een vierkante lop stof met schuine inknip, terwijl voor de hals een cirkelvormig stuk stof wordt uitgeknipt. Men kan aardige motieven als versiering in kruissteek wer ken, zooals de schets aangeeft. TWEE-IN-EEN-PATROON 3416. Prijs 30 cents 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Sportieve japon, welke links is aangege ven met ronde hals, afgewerkt met opge stikte bies, welke zich voortzet langs de .oorpanden. Rok met opgestikte plooi aan oor- en achterbaan. Het rechter model rent zich meer voor bedrukt materiaal, tzij streep dan wel ruit. Patronen in de maten 40. 42, 44 en 46. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon No. Maat Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 6