29e JAARGANG DINSDAG SEPTEMBER 1938 No. H2 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE DOKTERSVROUW. WACO AUTOBUSDIENSTEN. JUCRÈME WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRUB per 3 maanden f 1.25. ,y. BUREAU ADVERTENTIëN UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. v r- Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 y? Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 MEER ANTIREVOLUTIONNAIR DAN VRXJZ. DEMOCRAAT. Waarom prof. mr. A. C. Josephus Jitta uit zijn partij trad. „De Vrijzinnig' Democraat" van deze week bevat een briet van mr. A. C. Jo- seplius Jitta aan mr. p. J. Oud, waar in de hoogleeraar vijn uittreden uit den Vrijzinnig Democrainsclien Bond moti veert. llij wijst er op, dat alleen over wegingen van zuiver zakelijken aard hem tot zijn besluit gebracht hebben. De eenige reden is, zoo schrijft hij, dai ik mij hoe langer hoe duidelijker be wust hen geworden, dat ik de beginse len van onze partij niet meer deel. Om ieder misverstand uit den weg te ruimen, is het misschien nuttig daaraan toe te voegen, dat ik mij nader verwant gevoel aan de anti-revoiuti- onnaire dan aan de vrijzinnig demo cratische beginselen, zonder dat ik nochtans het voornemen heb, mij hij eenige andere politieke partij aan te melden, daargelaten oi mijn ideeën daar zouden worden aanvaard. Het ligt trouwens niet in mijn voornemen, in de toekomst ook maai- eenige active rol meer in het politieke leven te spelen Wanneer ik op dit oogenblik mijn stem zou moeten uitbrengen, zou dat zijn op den heer Colijn, en als dat niet kon, ten minste op de anti-revo- lutionnaire lijst en niet meer, zooals ik tot dusverre altijd heb gedaan, op de vrijziniing democratische lijst. in een artikel, verschenen in de Gids van Maart j.1., heb ik getracht mijn inzichten dienaangaande uiteen te zetten. Dat artikel beoogde een brug te slaan tusschen mijn vroegere en mijn tegenwoordige overtuiging. Ik zie thans in, dat die poging in zoo verre is mislukt,, dat vrijwel geen en kel lid van den V. D. Bond, zeker geen van de leidende figuren met mij dien weg zal bewandelen en dat de partij - wat haar reght is en zelfs haar plicht, omdat zulks blijkbaar haar overtui ging is - de oude banen zal blijven be treden. Ik kan daar niet langer aan meedoen. Heel simpel gezegd, komt mijn verandering van meening hierop neer, dat ik mij niet langer beschouw als te behooren tot den rechtervleugel van de linkerzijde, zooals ik tot dus verre heb gedaan, maar tot den linker vleugel van de rechterzijde. Men kan det desgewenscht als een zeer geringe verschuiving beschouwen. Het heeft mij moeite genoeg gekost, mij van dit itfzicht valkomen bewust t.e worden. Mr. P. J. Oud heeft hierop zeer uit voerig geantwoord. Gij hebt, zoo schrijft de oud-minister den wensch uitgesproken, dat zij, die zich demo craten noemen, zich zullen scharen achter hen, die hun politieke overtui ging hestempelen als „christelijk." Tot FEUILLETON. Naar het Engelsch. I V l f y v N Hij stiet de deur van de herberg open de deur waardoor het zwakke licht op het voetpad had geschenen. Alles was stil daar binnen, want de landelijke bewoners lagen reeds lustig te slapen, de zorg voor het huis aan Sleaford overlatende. Zij waren zeer ge meenzaam met hun gast geworden, stelden een onbeperkt vertrouwen in hem als een vroolijken openhartigen zeebonk, en hadden niet het minste vermoeden dat het slechts een rol was die hij speelde. Sleaford trad de kamer binnen waar het licht brandde, en die hem gedurende zijn verblijf in het „Wapen van Leicester" ten ge- bruike was afgestaan. Hij ging aan de tafel zitten, waarop eenig schrijfgereedschap stond, en schreef een paar regels om den herber gier kennis te geven dat hij zich' in de nood zakelijkheid bevond om zich dezen nacht plotseling naar Liverpool te begeven, en dat hij twee sovereigns achterliet, die hij meen de ongeveer schuldig te zijn. Hij wikkelde het geld in den brief, zegelde dien met een groot lak, adresseerde hem aan den herber gier, en plaatste hem op een hoek van den schoorsteenmantel, die het meest in 't ge zicht viel. Daarop trok hij zijn' laarzen uit, en sloop zachtjes den krakenden trap op die naar zijn slaapkamer leidde, met de kaars in de hand, Tien minuten later kwam hij den trap weder af en bracht een klein valies mede dat hij aan een riem over zijn schou der wierp vervolgens nam hij zijn stok op en maakte zich gereed om te vertrekken. Maar voordat hij de kamer verliet, boog hij zich over de tafel heen, en onderzocht het benedeneinde van den stok bij het licht van de kaars. Er zat bloed aan, en toen tüj naar een achter hen scharen ben ik niet be reid. Wel, van harte zelfs, tot een naast hen scharen. Dat dit geen ijdel woord is, heb in de vorige parlementaire pe riode met de daad getoond. Voelt gij echter niet met mij het gevaar, wan neer een bepaalde politiek zoo erg na drukkelijk als „christelijk", ja als „po sitief-]christelijk" wordt "aangeduid Wij blijven in het practische staatkun dige leven van den eisch der vervul ling van het christelijk gebod altijd ver verwijderd. Neem een voorbeeld van den laatsten tijd, de politiek der Regeering tegenover de vluchtelingen. Ik oordeel die voor het oogenblik niet. Noor de moeilijkheden, waarvoor de Regeering hier staat, en voor de ver antwoordelijkheid, die haar drukt, heb ik een open oog. Maar dat de politiek een voldoen aan het. gebod der naas tenliefde in zijn alomvattende beteeke nis is, zal wel niemand beweren. .Tuist daarom echter doet men niet goed, wanneer men zijn beleid bij voorbaai zoo nadrukkelijk als „christelijk" aan kondigt." x.jfcj' CRISIS - BUREAU. AFLEVERING VARKENS. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat op heden Dinsdag 27 Sept,. een aan vang zal worden gemankt met de afne ming door de Ned. Veehouderij Cen trale van do varkens van 150 Kg. en zwaarder, waartoe zij zich heeft ver plicht. Al deze varkens zullen in de drie weken vóór 15 October in ongeveer ge lijke wek el ijk sc he doelen worden afge nomen. De uitbetaling zal geschieden naar het geslachte gewicht. Varkens afkomstig van boerderijen waar mond- en klauwzeer heerscht, mogen ingevolge voorschrift van den Veeartsenij kundige n Dienst niet wor den geleverd. Degenen, die zich ver plicht hebben tot levering, doch een bewijs kunnen overleggen, dat op hun bedrijf mond- en klauwzeer heerscht, kunnen van hun verplichting tot, leve ring worden vrijgesteld. Bericht zal worden gegeven waar en Op welken dag geleverd zal kunnen worden. Voorhands blijft de gelegenheid t.ot het opgeven van varkens opengesteld. SteunvergoéöSiuj Veldboonen. De Nederlandsche Akkerbouw Cen trale maakt bekend, dat de steunver- goeding voor veldboonen van den oogst 1938, welke voldoen aan de kwa- liteitseischen en in het tijdvak 19 t.m. 24 September 1938 zijn gedenatureerd door telers of handelaren, f 1.75 per 100 Kg. zal bedragen. BINNENLANDSCH NIEUWS. MASSA-ONTSLAG BIJ DE K.L.M. Financieele positie niet. roos kleurig. Tevens lagere sala rissen, indien geen hoog er subsidie. In aansluiting aan hetgeen Vrijdag- ter persconferentie is medegedeeld, meldt men nog, dat de bedrijfsresulta ten van de K.L.M. van dien aard zijn, dat, indien het subsidie niet verhoogd wordt, het ontslag dreigt van 300 man personeel, gepaard met een herziening der salarissen, terwijl dan van uitvoe ring der pensioenregeling niets zal kunnen komen. De resultaten van de lijn op Indië zijn bevredigend. Verlies wordt ech ter geleden op het Europeesche net, hoewel hierbij het passagiersvervoer zich in stijgende lijn bevindt. Op het binnenlandsche net verhou den de opbrengsten zich tot de kosten als 2 tot 3. Schuilloopgraven Haagsche burgerij. Kosten op f 160.000 geraamd. B. en W. van 's-Gravenhage hebben thans aan den Gementeraad de noodi- ge machtigingen gevraagd om, indien noodig, snel te kunnen overgaan tot den aanleg van schuilloopgraven op de speelplaatsen van alle scholen en op eenige andere plaatsen in de ge meente. Ten einde ervaring op te doen, wordt voorgesteld reeds thans enkele loop graven als proef aan te leggen. De kosten worden in totaal geraamd op 1' 160.000, welk bedrag bijna geheel aan in werkverschaffing gestelde werk loozen zal worden betaald. Voor reke ning van de gemeente zal slechts f 30.000 komen, de rest komt ten laste van het werkloosheids-subsidiefonds. DE ROBBENJACHT. Premiestelsel ingevoerd. Twee gulden /per zeehond. Nadat eenige jaren lang de premie op het dooden van zeehonden afge schaft was. heeft de Minister van Economische Zaken thans, in verband met ingekomen klachten over schade, door de zeehonden toegebracht aan de yisscherij, besloten om wederom tot invoering van het premiestelsel over te gaan. De maatregel is 1 Aug. j.1. in gegaan. De premie is vastgesteld op f 2 per exemplaar. Naar men verneemt, zijn de ADVERTEERT IN DIT BLAD zijn overhemd keek zag hij ook daar bloed vlekken. Hij hield het einde van den stok in de vlam tot het geheel gezengd was, knoopte zijn jas dicht, en mompelde „Het is een leelijk ge zicht, maar ik geloof niet dat ik te ver ge gaan ben." Eindelijk trad hij naar buiten, en na nog eenmaal met een angstigen blik den kant uitgezien te hebben waar hij zijn vijand had neergeveld, sloeg hij met rassche schreden het pad in, dat naar de hoogte leidde, waar de weg naar Briargate langs liep. VIJF EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Terugblik. De armendokter lag nog steeds in de duis tere ziekenkamer te Graybridge, en zijn ambtgenoot Pawlkatt, die hem tweemaal daags kwam bezoeken, kon de wakers wei nig moed inspreken. Geen lijder, in de benauwdheid van een hardnekkige koorts, had beter of hartelijke;: verpleging kunnen verlangen dan aan Geor- ge Gilbert te beurt viel. Isabella had George Gilbert nooit bemind, maar een diep medelijden met den man, die zich zoo aan haar gehecht had en nu zoo veel smart leed. hield haar aan zijn ziek bed gekluisterd. Vreeselijke gedachten vervul den haar gemoed gedurende die lange dagen en nachten, waarin slechts het ijlen van den zieke de stilte afbrak. Maar nog een andere zorg beklemde haar in die vreeselijke uren, de zorg voor de gevol gen die de tegenwoordigheid van haar va der in den omtrek van Graybridge hebben kon. Nooit, niet dan eenige dagen na zijne gevangenneming te Liverpool, hadden de vrouw en kinderen van Sleaford geweten welk ambacht aan hun heer en meester een wan kel bestaan gaf, somtijds genoeg voor bui tensporige uitgaven, maar op andere tijden nauwelijks voldoende om hen voor gebrek te behoeden. Lang geleden, toen Jack de schrijver een jonge, levendige kantoorklerk was, met stom te zwarte oogen en een knap uiterlijk, lang geleden, toen Isabella nog niet loopen kon, REIST PER VLUG—VEILIG—GOEDKOOP. Verenigingen en Clubs, moderne WACO toe- ringcars, Uw vervoermiddel. had er iets plaats gehad bij het disconteren van een wissel, dat de klerk een ongelukkig geval noemde, maar dat door zijn patroons voor schurkerij gehouden werd, en toen dit aan Isabella's moeder ter ooren kwam, had zij het zich zoo aangetrokken dat haar vroe ge dood er het gevolg van was. Maar toen de liefhebberij in een beroep overging, had de géWezen kantoorklerk de kunst geleerd om zijne bezigheid voor de zijnen verborgen te houden. Zijn plotseling vertrek van Camber- well, het wegstoppen van zijn gezin in een afgelegen woning te Islington, een andere buitenwijk der hoofdstad, en zijne vlucht naar Liverpool. werden door de zijnen voor eene poging gehouden om eene arrestatie voor schuld te ontgaan, en daar de huishouding te Camberwell al meer dan eens lastig ge vallen was door ongeduldige schuldeischers, schenen zij in die vlucht niets onnatuurlijks vinden. Eerst toen de pseudo-prokureu? veilig geherbergd was binnen de muren van Newgate, en toen het voorloopig onderzoek der valsche wissel-smederij in alle couranten bekend werd gemaakt, deelde hij aan zijne ontstelde huisgenooten den werkelijken staat van zaken mede. Het is onnoodig dat wij bij dien rampzali gen tijd in bijzonderheden stilstaan. Zijn gezin zette er zich eindelijk over heen smart en schaamte zijn zelden noodlottig, dan al leen voor zeer gevoelige karakters. Bij Isa bella wekte de gedachte, dat zij de dochter van een bedrieger was, slechts afgrijzen op. Gelukkig liep het beter af dan men gevreesd had, want Jack de schrijver was niet onvoor zichtig, genoeg om schuld te bekennen. Hij' deed zich voor als het slachtoffer der om standigheden, de onschuldige medgezel van boosdoeners, die gedwongen was om de naam teekeningen van anderen na te maken, als hij zich niet aan hun wraak wilde blootstel len. Hoe verhard hij ook was door het lang durig plegen van dit misdrijf, hij gevoelde er nog schaamte over, en deed alles wat in zijn vermogen was om te bewijzen dat zijne vrouw en kinderen er geheel onkundig van geweest waren. Wat men ook de mensche- lijke natuur kan te laste leggen, zelden vindt zich zelfs een boosdoener in den uitersten nood geheel van hulp verstoken. Ook Slea- klachten vooral van de Zeeuwsclie en Zuid-TIollandsche stroomen in min dere mate werd geklaagd over de vob- benbevolking van de Waddenzee. De premie, welke te beschouwen is als een prikkel, om jacht te maken op de dieren, is nu, mede ouder invloed van dë noodzaak der bezuiniging, zoo veel jaren niet uitgekeerd, dat de zee honden veel makker zijn geworden en steeds verder naar binnen opdringen. De visschers, die hier hun bedrijf uit oefenen, vooral de botvisschers onder vinden zware concurrentie en netten- schade van de zeehonden,, zoodat. zich de noodzaak voordeed de jacht te be vorderen door toekenning van een premie. De-hoop bestaat,- dat de stand dezer dieren zich niet verder tot een voor de visscherij ondragelijk aantal zal uitbreiden. een weldaad Uw hUld VISSCHERS- EN SCHIPPERS- JONGENS IN WERKKAMPEN. Voorkeur voor gratis-huisves ting bij aanmelding vóór 1 Oct. De Minister van Sociale Zaken heeft goedgekeurd, dat in de werkkampen van de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche kerken, voor een tijdsduur van zes maanden zullen wor den opgenomen visschers- en schip- persjongens, die aldus in de gelegen heid kunnen worden gesteld, een bin- nenvaart-opleiding te krijgen. In aan merking zullen komen jongens van 16 tot 24 jaar en het verblijf in de werk kampen zal geheel kosteloos geschie den. Indien visschers- en schippersjon- gens zich vóór 1 October a.s. opgeven voor plaatsing in een der werkkampen van de Centrale voor Werkloozenzorg* zullen zij voorkeur hebben boven an dere categoriën jongelui. Zij zullen ;elegenheid krijgen, de lessen te vol gen aan een der binnenvaartscholen, die in de nabijheid gelegen zal zijn van het kamp, waarin zij geplaatst, worden. Jeugdige visschers en schippers, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich uiterlijk tot 1 Oct. opgeven bij de Centrale voor Werkloo zenzorg, Stalhouderslaan 43, Utrecht. WAGONVERLADINGEN HARING IN DUITSCHLAND VASTGEHOUDEN Bestemd voor Tsjechoslowakije Groote schade voorr IJmuiden. Vischexporteurs in IJmuiden heb ben uit Duitschland bericht ontvan ford vond vrienden, door wier toedoen zijn gezin naar een afgelegen plaats verwijderd werd, toen de terechtstelling voor Old-Bailey plaats had. Wel wist Horatius in stilte zich een courant te verschaffen, waarin het ver slag der rechtszittingen voorkwam, maar Isa bella werd onkundig gelaten van hetgeen te Londen voorvieï, en vernam slechts, toen alles beslist was, welk lot haar vader boven het hoofd hing. Zoo kwam het dat zij nooit vernomen had dat de heer Lansdell als ge tuige tegen hem was opgetreden en al had zij dien naam gehoord, zou het toch twijfel achtig geweest zijn of hij haar was bijgeble ven tot den dag waarop zij den heer van Mordred ontmoette. Geen woorden zijn in staat om haar agnst te beschrijven bij de plotselinge verschijning van haar vader in Midlandshire. Geheel on bekend met de praktijken van het gevan genis-leven en het voorrecht van een ver- lofkaart, had zij de strafkolonie, waarheen Sleaford was overgebracht, als een soort van graf beschouwd, waarin hij zijn ganschen straftijd zou moeten doorbrengen. In de toekomst zag zij wel dat er voor Roland ge vaar zou te duchten zijn, maar die tijd scheen nog zoo ver af dat na den schok, dien het verhaal van den heer Lansdell haar gegeven had, die schaduw langzamerhand geweken was voor meer oogenblikkelijke aandoenin gen van smart en vreugde. Eerst toen haar vader voor haar stond, ruw in zijn eischen. verhard door den omgang met boosdoeners, een rampzalige die voor goed gebroken had met de wetten die hij had overtreden, eerst toen besefte zij den ganschen omvang van het gevaar dat Roland 'te duchten had. I „Als ik ooit levend uit de gevangenis kom, zal ik je dood slaan Nooit had zij die woor den vergeten. Zij kon nog hopen dat het slechts een ij dele bedreiging geweest was, j in een opwelling van drift uitgestooten, geen vast voornemen, dat hij vervullen zou als de kans zich aanbood. Zij hoopte dit werkelijk, en in haar eerste geheime samenkomst met haar vader, bracht zij zijne terechtstelling op het tapijt, en trachtte zijne tegenwoordige stemming te peilen ten opzichte van den man, die er zooveel aan had toegebracht om zijn schuld te bewijzen. De avondschemering gen, dat de door hen verzonden wa gons versche haring bestemd voor Tsjechoslowakije, ten gevolge van de stagnatie, in het gewone spoorwegver keer langs de Tsjecliisisch-Duitsclie grens, in Duitschland zijn. vastgehou den. Het betreft hier 15. a 20 wagonladin gen, zoodat de schade groot is, temeer, omda.t, zelfs wanneer de zendingen te rug zouden komeiL. de haring in IJmui den onverkoopbaar zou zijn. GEMEENTE WIERINGEN. EIGEN GEBOUW. Het was Zatei- dag een belangrijke dag voor de Ver een iging „Het Eigen Gebouw." Het was Zaterdagavond n.1. dat een groot aantal belangstellenden getuige waren van de officieele opening van een nieuw gedeelte aan het bestaande gebouw. Het nieuwe gedeelte bevat twee aardige zaaltjes, die door schuif deuren van elkaar gescheiden kunnen worden. Het geheel is door de aanne mers Dekker en Lont, onder leiding van Architect Peters op schitterende wijze uitgevoerd het schilderwerk werd verzorgd door den heer Lont, hetwelk eveneeens op vakkundige wijze werd uitgevoerd. De voorz. de heer Bontkes, heet dje aanwezige corporatie's en belangstel lenden van harle welkom, in het bij zonder de Heer en Mw. Kooi. die voor deze gelegenheid uit Amsterdam zijn overgekomen. Spr. memoreert de gang van zakken en spreekt er zijn verheugenis óver uit, dat tot uitbreiding kon worden overgegaan, hetgeen wijst op^een gloeiende aantrekkingskracht -van het gebouw, -Waarmede het een 'een-, traal punt is geworden voor de Mo derne Arbeidersbeweging. Na geWèzen te hebben op het groote nut dat de- Wieringer Arbeidersklasse heeft van het eigen tehuis, wordt gelegenheid ge-, gegeven tot complimenteeren, waarvan door verscheiden vereenigingen ge bruik wordt gemaakt, hetgeen ge paard'ging met het aanbieden van ge-' schenken. -.tv.OH- De heer Kooi, als grondlegger vair liet gebouw, sprak evenals de voorz. zijn vreugde uit over de tot stand geko- mn uitbreiding. Spr. gaf een .'overzicht'; van de vele moe] ijk heden, welke ovèr wonnen moesten worden, voor aleer tot de bouw kon \yorden overgegaan, uie moeilijkheden werden echter ten slotte door de vastberadenheid der- Wieringer moderne arbeidersbewe ging- overwonnen. In zijn slotwoord dankte de voorz. voor de aangeboden geschenken èn felicitaties, alsmede de uitvoerders der werkzaamheden voor de goéde samenwerking. verborg de bleekheid van haar gelaat terwijl zij aan Sleafords zijde in de afgelegen vallei voortwandelde, en deze was te veel vervuld van het onrecht dat hem naar zijne meening was aangedaan, om te bemerken hoe zijne dochter zich verontrustte. Isabella Gilbert vernam genoeg gedurende die samenkomst om haar te overtuigen dat er werkelijk gevaar voor Roland Lansdell be stond. Haar vaders dorst naar wraak was in de eenzaamheid der laatste jaren eer gevoed dan verminderd. Iedere ontbering en .kwel ling, die hij in zijn straftijd had moeten ver duren, had slechts gediend om de akte van beschuldiging die hij tegen den heer Lans dell had opgemaakt, te verzwaren. Hij kon niet begrijpen dat men het recht had om voor het welzijn der maatschappij de behulp zame hand te verleenen tot het opsporen van een misdadiger. Na die eerste ontmoeting in Nessborough groeve had de doktersvrouw slechts ééne ge dachte, één doel, en dat was om haar vader onkundig te laten van zijns vijands nabijheid, en hem te verwijderen voordat daaruit onheil kon ontstaan. Maar dit was zoo gemakkelijk niet. Sleaford weigerde zijn kwartier te ver laten voordat hij verkregen had wat hij in Midlandshire was komen zoeken geld om zich weder in de wereld te kunnen bewegen. Hij had zich onmiddellijk na het bekomen van een verlof naar Jersey begevën en daar zijne vrouw en zijn jongens gezien. Van hen had hij Isabella's huwelijk vernomen. Zij was goed getrouwd, zeiden zij met een dok ter te Graybridge aan de Wayverne, een man die 't goed stellen kon en zij was over 't al gemeen niet onvriendelijk voor hen geweest, en had nu en dan een langen brief aan haar stiefmoeder geschreven, en er een post wissel voor eenig geschenk bij ingesloten. (Wort vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1