%htlidal)el ...waf'n prachf jas 6.50 Koningstr< Hl iat 4 Telef. 40 TWEEDE BLAD. ZATERDAG 8 OCTOBER 1938 No. li? NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Den Helder (bi j het Koningsplein) WIERINGER COURANT PROVINCIAAL NIEUWS. HET NOORD HOLLANDSCH VEEVOEDER HUREAU. Waar de stalperiode weer begint te naderen, meenen wij er goed aan te doen de veehouders te wijzen op de ge legenheid die er bestaat tot het ver krijgen van gratis inlichtingen, om trent de wijze van voeren, prijsvergelij kingen enz. Het Veev. Bureau begint zeker langzamerhand meer bekend heid te verkrijgen. Zeer velen weten nu, dat het een Commissie heeft gevormd door verte genwoordigers der landbouw-org. IIoll. Noorderkwartier, L.T.B., C.B.T.H. en H. M. van L., en dus een instelling van en voor de boerenstand dat het Secretariaat wordt waargenomen door den Rijksveeteel/t-consulent, dal het DOEL is bevordering eener doelmatige veevoeding in de ruimst mogelijke beteekenis. Het V. B. heeft vooral de laatste ja ren geen moeite gespaard om contact met de practijk te krijgen. Bij het ver krijgen van dit contact is van de dien sten van velerlei personen en instel lingen gebruik gemaakt. Dank zij de medewerking van hoofden en leerlin gen van lagere landbouwscholen, van sommige lanctbouwcursussen, van den directeur van het M.E.B.A. te Amster dam, van enkele assistenten Dienst Kleine Boeren, idem van enkele be- drijfsvereen., van eenige coop. aank. vereen., loopt het aantal bedrijven waarvan de wijze van voeren langs de ze weg is gegaan en zoo noodig advie zen tot verbeteringen zijn gegeven in de honderden. Maar behalve contact verkregen op bovengenoemde wijze, wordt het V.B. de laatste jaren mede dank zij eene belangrijke Rijkssubsidie in staat ge steld, jongelui in verschillende stre ken als z.g.n. stalvoedercontroleurs aan te stellen, waarbij dezen een ver goeding ontvangen voor de bedrijven welke door hun worden gecontroleerd, wat de wijze van voeren betreft. De ad viezen ontworpen door het V.B. wor den door deze jongelui aan de veehou ders uitgereikt en zoo noodig toege licht. Een zeer dankaar gebruik wordt steeds gemaakt van de welwillende medewerking vari de pers, eene mede werking die tevens van groote betee kenis is bij het verkrijgen van het con tact V.B. - vjeehouder. Gedurende de vorige stalperiode zijn op bovengenoemde wijze, en het zich rechtstreeks wenden tot het V.B. ruim 500 adviezen gegeven. Het aantal veehouders dat zich recht streeks tot het V.B. heeft gewend, is in sterke mate toegenomen. De adviezen worden gratis v'er- strekt, en iedere veehouder in Noord- Holland woonachtig, heeft het recht, hiervan gebruik te maken. Men kan zich daartoe mondeling of schriftelijk tot het V.B. wenden. Zij die schrifte lijk advies vragen, dienen in de aan vragen om advies, zooveel mogelijk in lichtingen te verstrekken omtrent de hoeveelheid en kwaliteit der bedrijfs- voedermiddielen, (hooi, kuilgras, bie ten enz.), eventueel in voorkoop aan wezig krachtvoer, levend gewicht der dieilen, leeftijd, productie, uitbetaling der melk (Kg. of pCt. vet), en conditie van het vee. Bij de opgave van het be schikbare ruwvoer wordt het op prijs gesteld, wanneer wordt opgegeven de hoeveelheid die in Kg. per dier per dag beschikbaar is. Degenen die zich mondeling tot het Veevoeder Bureau willen wenden, kun neii dit doen op de navolgende markt dagen Maandags te Amsterdam 10-12 uur in Café op de Veemarkt bij den heer Ir. H. Verschuyl. Dinsdags te Purmehend 9.30-11.40 uur Hotel De Doelen, bij den heer J. Bakker, assistent van het V.B. Donderdags te Schagen 10-12 uur Café de Beurs (Boontjes)' bij den heer Ir. L. de Vries. Vrijdags 10-12 uur Landbouwhuis te Alkmaar, ten kantore van het V.B. Zaterdags 10-12 Landbouwhuis idem Zaterdags 10-12 uur Hoorn Hotel de Keizerskroon, bij den heer Ir. L. de Vries. BELASTINGFRAUDE TE SCHAGEN. Arrest van het Gerechtshof Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Donderdagmorgen arrest gewezen in de strafzaak tegen den oud-wethouder en accountant te Schagen, J. S. en den manufacturier J. G. B., aldaar. Aan den manufacturier was ten las te gelegd het opzettelijk vervalschen van zijn balans, waarbij de oud-weth. hem als accountant van advies diende. De Rechtbank te Alkmaar veroor deelde den oud-wethouder tot 8 maan den gevangenisstraf en den manufac turier tot 3 maanden. Beide verdachten kwamen van dit vonnis in hooger beroep. De procureur-generaal bij het Ge rechtshof had tegen den manufactu rier drie maanden gevorderd en tegen len accountant acht maanden gevange ïiisstraf met aftrek dei' vooiioopige hechtenis. Het Hof veroordeelde den manufac turier B. tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van 3 jaar, benevens tot een geldboete van f 500, subs. 100 da gen hechtenis. De accountant S. werd veroordeeld' tot 8 maanden gevangenisstraf, echter met aftfek van 8 maanden, in voor arrest doorgebracht, zoodat hij onmid dellijk in vrijheid wordt gesteld. WATERWINNING IJSSELMEER. Een winplaats te Enkhuizen. Op de begroot ing voor 1939 van het Prov. Waterleidingbedrijf van Noord- Holland wordt f 27.000 aangevraagd in verband met de stichting van een wa- terwinplaats te Enkhuizen. In de toelichting wordt gezegd, dat met het oog op mogelijke winning van lJsselmeerwater door het P.W.N. in de overeenkomst met de gemeente Enkhuizen, waarbij het voor de proef nemingen vereischte terrein in huur Werd. verkregen, een beding is opge nomen, waarbij de provincie het recht irlangt om het terrein, waar eventueel ie waterwinpjaats, met de daarbij bc- hoorende installaties, inrichtingen en gebouwen, zal worden gevestigd, uit makende een complex van rond 18 ha. land en 25 ha. water, vóór 1 Januari 1940 te koopen voor een bedrag van f 25.000. Ten einde, zoodra het doorgaan van bedoelde plannen verzekerd is te ach ten, tijdig van genoemd recht tot koop gebruik te kunnen maken, worden de gelden, noodig voor aankoop en bestrij iding, van overdrachtskosten, aange vraagd. MARKTBERICHTEN. De Veemarkt. SCHAGEN, 6 Oct. 1938. Op de gehou den week veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 5 Paarden f 100 a 20041 Mag. Geldekoeien f 120 a 175; 120 Vette Geldekoeien f 210 a 290 3 Kaifkoeien f 200 a 240 42 Graskalve ren f 38 a 62 43 Nuchtere kalveren f 8 20 Mag. Schapen 1' 17 a 20 280 vette Schapen f 20 a 26.50 Lammeren f 10 a 18 5 Bokken en Geiten f 4 a 14 12 vette Varkens per Kg. 52 a 54 cent Biggen f 12 a 19 40 Konijnen en Kippen, resp. f 0.50 a 1 en f 0.40 a 1 Hanen f 0.50 a 1. De Kaasmarkt. HOORN, 6 Oct.. 1938. Op de gehou den kaasmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 3 stapels kleine fabrieks kaas, hoogste prijs f 25 en 3 stapels boerenkaas hoogste prijs f 24 per 50 Kg. Totaal aanvoer 2040 Kg. BINNENLANDSCH NIEUWS. aan het Continent van Europa. De Noordzeekustlijn liep tc ongeveer van Huil over Doggersbèfcrk naar de Noordpunt van Jutland. Dit alles heb ben wetenschappelijke onderzoekin gen en toevallige vondsten aangetoond De mogelijke oorzaak van het stijgen der zee is het afsmelten van de reus achtige hoeveelheid ijs, die Europa voor een groot deel hebben bedekt vóór het holocene tijdperk en die gedu rende het. begin van deze periode gelei delijk is verdwenen. De afsmelting begon in het Zuiden en plantte zich noordwaarts voort, een kaal en grootendeels vlak land achter zich latend. Langzamerhand ontston den er 'n flora en fauna in deze gebie den. De begroei-ing bestond aanvanke lijk uit mossen, kruiden en struiken, echter zonder boomen. Tot de dieren, die hier leefden toen de rand van de ijsmassa tot Jutland was opgescho ven, behoorden de neushoorn, de mam moet en later ook het edelhert. Zij graasden de eenzame -toendra's af, die zich hier als onafzienbare vlaktes uit- st reikten. Uitgestorven Naarmate het ijs verder wegraakte en de bodem hier niet langer perma nent bevroren was. begonnen de zand verstuivingen, waaraan het. ontstaan van de duinen te danken is. De bodem van ons land was toen nog veel droo- ger dan thans, omdat in het begin de zeespiegel en daarmee het grondwater nieveau veel lager waren. Ten tijde van deze verstuivingen stierven de wolharige neushoorn en de mammoet uit. Waarom Men weet het niet. De schoot der aarde heeft het tot dusverre voor on verborgen gehouden. Na deze groote dieren kwamen de steppe-bewoners als mormeldieren, woelmuizen en andere knagers. Weer latei1 kwamen nog andere zoogdieren, nadat berken, dennen en andere boomen hier oerwouden hadden doen ontstaan. De reuzenherten en de ren dieren verdwenen uit. deze streken, de steppendieren maakten een plaats voor elanden, bisons, edelherten en reeën. Het kan zijn, dat de deelen van runderskeletten die ook bij Schokland gevonden zijn, van deze soorten afkom stig zijn; zij komen elders in Europa nog in het wild voor. Edelherten vindt men ook in ons land nog, doch er mag aan worden getwijfeld worden of zij nog tot de wilde (niet ge-importeerde) boschbewoners behooren. Reeën vindt men nog veel in het wild hier te lande. Aan deze clierengeschiedenis herin neren de vondsten, die de zandzuigers hebben gedaan op den bodem van de voormalige Zuiderzee. Het zijn niet de eerste en het zullen niet de laatste zijn. Mogen nog vele belangwekkende vondsten gedaan worden en behouden blijven voor onze musea HOLLANDSCHE BOEREN NAAR TAPANOELI. De Dadri-kolonisatfe. Naar Aneta reeds meldde, behandel de de Kolonisatieraad in zijn laatste vergadering het voorstel, om een proef op beperkte schaal te nemen met een aantal Nederlandsche boeren in liet gebied van de Dairi-kolonisatie, Westelijk van het Toba-meer,; op Noord Sumatra. Het. doel daarvan is, de vorming van een gemengd boeren bedrijf, eenerzijds gebaseerd op den landbouw, anderzijds op de veeteelt en de zuivelbereiding. Daarvoor is de medewerking ver kregen van de Nederlandsche Vereeni- ging „Stichting Nederlandsche Volks planting Sumatra" te Groningen en de afdeeling van de Indische Maat schappij voor Individueele Werkver schaffing te Medan. De kosten van de uitzending en de uitrusting der boe ren, casu squo de terugzending komen ten laste van de bedoelde vereeniging. De kosten van de proefneming komen ten laste van den Kolonisatieraad. Nader werd uit Batavia aan de Tel. geseind, dat de proef zal omvatten de uitzending van zeven gezinnen en drie vrijgezellen uit. Groningen of Fries land. Dr. Vrijburg zal zich in het be gin van 1939 naar Nederland begeven en de candidaten uitkiezen. HELDERSCHE EIERVEILING. Noteering van 6 October '1938. Aange voerd 17420 Kipeieren. Eendeieren 140 Prijs 55-57 Kg. 400 a 450 58-60 Kg. 460 a 540 61-63 Kg. 470 a 540 64-67 Kg. 520 a 560 Kleine eieren 260 a 370; Eendeieren 360 a 390. Alles per 100 stuks. HISTORISCHE VONDSTEN BIJ SCHOKLAND. Toen ons land een toendra was. Blijkens het jongste driemaande- lijksche bericht der Zuiderzeewerken zijn bij het zandbaggei'en ten Zuid- Oosten van Schokland ten behoeve van den toekomstigen N.O.-Polder, onderscheidene beenderen gevonden, die belangrijke historische waarde ble' ken te bezitten. Nog geen drie regels telt deze mede- deeling en toch is zij van vérstrekken de beteekenis. Zij herinnert er niet al leen aan, dat liet gebied ten Zuiden van Schokland oorspronkelijk land is geweest - zij, die belang stellen in de geschiedenis yan ons land, weten dat de voormalige Z heideree ontstaan is uit een veel kleiner meer -, maar ook dat in vorige eeuwen deze landen bevolkt zijn geweest met dieren, waar van wij ons nauwelijks een voorstel ling kunnen maken. De fondsten toch zijn het achterste deel van een sche- dell van een wolharigen neushoorn een slagtand, een kies en een rib van een mammoet de schedel van een reuzenhert een halve kaak van een wild zwijn het gewei van een edel hert een scheenbeen en een spaak been van een paard eenige marka- zietknollen. Lang geleden Wolharige neushoorn, mammoet, en reuzenhert zijn uitgestorven die ren. Zij bevolkten deze streken in het begin van het, z.g. holocene tijdperk, dat 240.... eeuwen geleden zijn aan vang heeft genomen. In dien tijd stak het Zuidelijk deel van de Zuiderzee nog boven den zeespiegel uit, die toen ongeveer 60 M. lager was dan tegen woordig. Het Nauw van Calais was er nog niet. Engeland zat dus nog vast Ja, dat enthousiasme is te begrijpen. Stabiel- ulsters zijn enorm I De ruige wollen stof, de forsch gesneden coupe't Is alles even af! En wat het succes van Stabiel-ulsters volkomen verklaartde buitengewoon zorgvuldige afwerking. Het Stabiel-binnenwerk is gega randeerd kreuk- en krimpvrij. Het toppunt van standvastigheid! Kom zoo'n jas eens passen, 't Is werkelijk de moeite waard. BISCHOFFS STABIELULSTERSI In onze groote Najaars-collectie vindt U een pracht-sorteering gekleede en sportieve Jassen in de nieuwe stoffen en modellen. Prima coupe, soliede stoffen en afwerking I Vergelijk deze lage prijzen! 22.50 19.50 - 16.50 - 12.50 9.50 Ook in prima kleermakerswerk vindt U een sorteering moderne jassen, zooals nooit tevoren! fW PA 41.50 34.00 32.75 28.50 24.75 II .DU

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1