29e JAARGANG DONDERDAG ao OCTOBER 1938 No, iag NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKIN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRUI per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: Hippolytusboef Wlerlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIêN Van 1 5 regels f 0.10 Iedere regel meer f 0.10 s*. BINNENLANDSCH NIEUWS. AMMONIAKGAS UIT TANK ONTSNAPT. Groot aantal personen licht bedwelmd. Een wolk van ammoniakgas, die ont snapte uit een tank op een vrachtauto, heeft Dinsdagmorgen te Schiedam heel wat opschudding gewekt en een ongeluk veroorzaakt, dait tenslotte nog vrij goed is afgeloopen. Dinsdagmorgen om half acht kwam een vrachtauto van een expeditiebe drijf uit Hillegom aanrijden met een tank, die van l.Jmuiden naar Vlaardin gen moest worden vervoerd en die op de weegbrug bij de Vereenigde Glasfa brieken opreed, raakte een uitstekende kraan van de tank een kraanstelling van de fabriek en brak daardooi* af. Tengevolge daarvan ontsnapte de ammoniak, die zich in de frank bevond, in groote wolken. De chauffeur zette de auto stop en nam de vlucht. Hij liep echter den ver keerden kant uit, raakte in een gas wolk en viel bedwelmd neer. Brand weerlieden voorzien van zuurstofmas kers hebben hem buiten het gevaar lijke gebied gebracht. Later is hij op medisch advies per politie-auto ter observatie naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Eenige leden van het personeel van de Vereenigde Glasfabrieken werden eveneens bedwelmd, maar konden spoedig worden bijgebracht. De gaswolk stoorde het verkeer op den Rotterdamschen dijk, den weg tusschen Rotterdam en Schiedam. Vele voorbijgangers kregen ernstig last van het ammoniakgas. Sommigen raakten bedwelmd, en vielen neer„ an deren konden nog wel doorloopen, doch hadden veel last van het gas. De politie heeft het autoverkeer stop gezet. Do trams konden met gesloten ruiten doorrijden. In de omgeving werden deuren en venster gesloten om het prikkelende gas buitenshuis te houden. SLACHTOFFER VAN DE HUNZE 13. Een Ilardewijker visscher heeft Dins dag in het IJsselmeer drijvende gevon den en te Enkhuizen aangebracht het lijk van den matroos Grocnwold, af komstig van de Hunze 13, die 3 Octo- ber bij Edam is vergaan. IN ONDERGRONDSCH KANAAL BEZWEKEN. Metselaar dood gevonden Dinsdagavond is op de Hollandsche Kunstzijde-industrie te Breda een ern stig ongeval gebeurd. Een 60-jarige met selaar had zich voor het opnemen van een karwei, dat binnenkort uitge voerd moest worden, begeven in een ondergrondsch kanaal, waar door .de bij het spinnen gebruikte vloeistof wordt afgevoerd. Ongelukkigerwijze heeft hij verzuimd het personeel van die afdeeling te waarschuwen. Toeri hij des avonds om 10 uur nog niet thuis was gekomen, werd de familie ongerust en kwam men aan de fabriek vragen, waarna terstond een onder zoek werd ingesteld. Na eenigen tijd werd het slachtoffer in het onder grondsch kanaal gevonden. De levens geesten waren toen reeds geweken. I-Iet schijnt dat de man bedwelmd is geraakt en de uitgang niet meer heeft kunnen bereiken. Het lijk is naar het St. Ignatius-Zie- kenhuis overgebracht. MOND- EN KLAUWZEER. In de week van 2 tot en met 8 Oct. stierven tengevolge van het mond- en klauwzeer 225 runderen, 143 kalveren 83 varkens en biggen, 13 schapen en 2 geiten. Sedert de week van 19-26 Sopt. 1937 bedroegen de totale aantal sterfgeval len 4329 runderen, 4791 kalveren, 3684 varkens en biggen, 305 schapen en 71 geiten. KLERK OP FRAUDE BETRAPT. Gemeente .Arnhem voor f 20.000 benadeeld. Op het kantoor van de gemeentegas fabriek te Arnhem is fraude ontdekt, die geploegd werd door een klerk, die reeds 22 jaar in gemeentedienst is. Deze heeft 20 jaar lang zich aan frau du leuze handelingen schuldig ge maakt en op deze wijze jaarlijks een bedrag van ongeveer f 1000 verduisterd zoodat de gemeente in totaal voor ongc veer f 20.000 werd benadeeld. De klerk, die in arrest werd gesteld, hield bij afrekening van de opnemers van de muntmeters, telkens oude 2\'>- eentstukken achter. Voorts regelde hij de toepassing van do tarieven voor het gasverbruik waarop hoven een zeker gebruik reductie wordt toegestaan. Hij legde de staten aan en incasseero-e het reductiebedrag zelf. De fraude werd ontdekt door een collega, wien het was opgevallen, dat de gearresteerde ria kantoortijd door bleef 'werken. Hij heeft zijn werk toon nagegaan en een niet kloppenden post gevonden. Dit heeft aanleiding gegeven tot voortzet ting van het onderzoek, dat thans door de politie verder wordt geleid. BOUW NIEUW RAADHUIS TE MEDEMBLIK Onder architectuur van A. G. Kropholler. De raad heeft aangenomen een voor stel van B. en W. tot het bouwen van een nieuw radhuis op de plaats van het bestaande (dus zal het Kasteel Radboud daartoe niet. worden inge richt) raming f 70.000. Als architect werd aangewezen de heer A. J. Krop holler te Wassenaar. De gemeente-rekening 1937 werd voorloopig vastgesteld met een batig saldo van f 13.914.13 (gewone dienst- f 13.656.87 (kapita-aldienst.) VISSCHERSBOTTER OMGESLAGEN Beide opvarenden gered. Dinsdagmiddag omstreeks half één is op het IJsselmeer bij Schokland, op de z.g. Schokkergronden de visschers- botter H.K. 19. die het kuil net had uit gezet, door een plotselingen rukwind omgeslagen. De beide opvarenden, de schipper H. Kok en zijn zoon, slaagden erin op de naar boven drijvende kiel te kruipen en zich vast te klemmen. Na een half uur heeft een Bunschoter vis scher het wrak opgemerkt. Tengevolge van het onstuimige weer kon hij slechts den zoon aan boord nemen, die Later is overgegaan op de H.K. 2. De schipper is geruimen tijd daarna opge pikt door de H.K. 64. Men hoopt het omgeslagen schip nog te kunnen bergen. EX-NOTARIS VOOR ALKMAARSCHE RECHTBANK. Belangrijk bedrag aan effecten verduisterd. Voor de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar stond Dinsdag terecht een ex-notaris te Hoorn, sinds eenige maan den in voor-arrest, verdacht van ver duistering van f 22.565 aan effecten, bchoorende tot een nalatenschap, wel ke effecten hij in bewaring had. Verdachte erkende, dat hij de effecten had gebruikt voor dekking van zijn re kening hij de Noorderbank. Wanneer de Justitie niet zoo spoedig had inge grepen, zou hij door de hulp van zijn zuster uit Brussel, het bedrag weer bij elkaar hebben gebracht. De Officier van Justitie, mr. Van der Feen de Lil le, verklaarde, dat de justi tie eerst heeft ingegrepen, nadat bij een bezoek van den zoon^van verdachte in •Brussel gebleken was, da»t de zuster niet meer zoo bemiddeld was, dat zij kon helpen. Het requisitoir. De Officier van Justitie was van ooi- deel dait de handeling van verdachte alle perken te buiten gaat. Een nota ris dient een vertrouwd ambtenaar te zijn, tot wien het publiek zich in volle gerustheid kan wenden. Wanneer er gens een afwijking blijkt, is de Justitie verplicht zeer streng op te treden. Op dit ernstige misdrijf staan 4 ja ren gevangenisstraf en het eenige, dat verzachting kan bepleiten, is de hooge leeftijd van deze verdachte en zijn slechte gezondheidstoestand. Spreker wilde zich daarom beperken tot het vragen van een jaar gevange nisstraf. De verdediger, mi-. Judell, meende, dat verdachte geestelijk niet meer vol waardig is te noemen. Verdachte is door een samenloop van omstandighe den in een richting gedreven welke hij niet uit wilde. De president bepaalde hierop de uit spraak op 25 Oct. a.s. B UI TËNLANDSCH NIEUWS." Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. FEUILLETON. DE WRAAK EENER VROUW. „Een ander, neen, in der eeuwigheid niet!" riep de jongeling, treurig met het hoofd schuddende, uit, „nimmer zal ik een ander meisje kunnen beminnen, daar gij mijne liefde geheel bezit. Zooals ge weet, Wilfride groeiden wij samen op, en reeds in onze kindsheid heerschten de grootste eensge zindheid en vertrouwelijkheid tusschen ons ik maakte u deelgenoote van mijne vreugde en smart, en gij deedt zulks wederkeerig. Later leerden wij elkander beminnen, en als Halpdam er niet geweest was, zou ik u nu misschien de mijne mogen noemen maar Halpdam zag u en beminde u Kon het ook anders Wie zou u kunnen zien, zonder u te beminnen Halpdam vroeg uw vader om uwe hand, deze kon niet weigeren want Halp dam had hem geholpen, toen de Noorman nen zijne have en zijn goed hadden vernield, en nu nog is uw vader in zijne macht. Als Halpdam wilde, zou uw vader deze woning moeten verlaten en hem zijn kudde afstaan, zijne boot en zijn vischtuig, alles want al les, wat uw vader bezit, behoort aan Halpdam toe, daar Sederick nog niet in staat is ge weest, hem het geleende terug te geven. „Uw vader beloofde u aan Halpdam, eens deels, om hem niet te vertoornen, anderdeels, omdat hij in Halpdam een gewenschten schoonzoon heeft gevonden. Gij, Wilfride wildet door eene weigering uw vader niet in het verderf storten. Gij zult Halpdams vrouw worden O, mijn God waarom ben ik ook arm Uw vader heeft mij verboden, de ze woning ooit weder te betreden, en Halp dam heeft mij met zijne strijdbijl gedreigd, als hij mij ooit bij u vond. Zijne bedreiging tel ik niet," vervolgde Everard, terwijl zijne fonkelende oogen de waarheid bewezen van hetgeen hij sprak, „zijne bedreigingen tel ik niet, gaarne zou ik den strijd met hem aan gaan maar wat zou het mij baten, al bleef ik ook overwinnaar, al viel Halpdam ook dood aan mijne voeten neer Uw vader zou toch nooit de hand zijner dochter aan mij, arm en onvermogend als ik ben, schenken. „Ge zult Halpdam's vrouw worden," her haalde Everard, „hij zal met u trouwen, en dan, dan zal ik moeten zien, hoe hij u kust, u omhelst, moeten hooren, hoe hij u, u, mij ne Wilfride, de zijne noemtDat zou mij dooden, dat zou te veel smart voor mij zijn. En ik ken Halpdam, juist in mijn bijzijn zou hij u kussen, u omhelzen, u de zijne noemen, omdat hij weet, dat dit mij inniger zou tref fen, dieper wonden, dan zijne strijdbijl, hoe scherp die dan ook wezen moge, vermag te doen. „Die zegepraal gun ik hem nietmorgen vertrek ik naar mijn moeders broeder, die ergens in Friesland woont, om nimmer op Walcheren terug te komen daar, verre van u verwijderd, zal Halpdam ten minste mijne tranen niet zien, mijne zuchten niet hooren. Om u voor altijd vaarwel te zeggen, voor het laatst te zien, daarom ben ik hier gekomen. Wilfride leef met Halpdam gelukkig, zoo gelukkig, als ge zulks verdient." „Everard welk een wanhopig besluit hebt' ge genomen," hernam Wilfride, terwijl de tranen langs hare wangen biggelden, „blijf hier en geloof mij, dat ik u altijd zal liefheb gen als eene zuster haar broeder, en dat ik Halpdam zal leeren, uw vriend te zijn, en.." „Halpdams vriend, nooitEen hevige rukwind, die door een oorverdoovende don derslag gevolgd werd, brak eensklaps Eve- rards woorden af. „Wat was dat vroeg hij. „Hebt gij het óók gehoord Dat klonk als een noodkreet te midden van den storm „O God riep Wilfride uit, „red hen. Ja, het was die zelfde kreet, dien ik voor eeni ge oogenblikken hoorde, er zijn schepen op de kust, en die kreet, welken wij hoorden, is Lindbergh, de geheimzinnige. ,,Wat beteekenen toch die geheimzin nige en zonderlinge publicaties rond kolonel Lindbergh vrangt het blad de Sunday Express zich af. In Enge land en ook op het vasteland van Euro pa zijn velen verstoord over de activi teit, die hij den laatsten tijd heeft ge toond. Altijd als er moeilijkheden zijn. aldus het blad. staat hij met zijn ma chine gereed om naar het centrum van den „storm" te vliegen. Na de bezoeken, die Lindbergh aan Duitschland en andere landen ge bracht heeft, te hebben gememoreerd, gaat het blad voort „Tusschen deze bezoeken door heeft hij zich er mede bezig gehouden, in Engeland alarmee- rende verhalen te doen over de sterkte der Duitsche luchtmacht, vergeleken met de onze. Als degenen, voor wie ze bedoeld zijn, eenmaal goed doordrongen zijn van deze medetleelingen, zou Lind bergh, naar beweerd wordt krachtig een of ander pact willen bepleiten tus schen Engeland en Duitschland, als zijnde de eenige mogelijkheid voor Groot Brittannië, een ramp te vermij den. Lindbergh houdt altijd vol, dtf-t hij zelf anti-fascistisch is, doch zij, die hem goed kennen, zeggen, dat hij nim mer aarzelt., zijn bewondering uit te spreken voor Hitier en het Duitsche rijk. Toen hij uit Rusland was terugge keerd, begon Lindbcrg berichten te verspreiden, dat de Russische lucht vloot onbruikbaar was. Hij liet zich eveneens uit over de Fransche lucht macht, en dit alles kan van grooten in vloed zijn geweest op do beslissingen, die in Frankrijk en Engeland zijn ge nomen. De Britsche luchtvaart-indu strie voelt, dat zij goede redenen heeft voor 't onbehaaglijk gevoel, dat dooi de activiteit van Lindbergh is- ontstaan. Als hij zich zoo openhartig in Enge land en Frankrijk uitlaat over de Duit sche en Russische luchtmacht, behoeft er geen twijfel over te bestaan, dat hij ook in Duitschland over de Britsche luchtmacht zal hebben gesproken." DE EUROPEESCHE OOGSTEN. Oogsten in Europeesche invoer landen hooger, een record in Donau-uitvoerlanden. Pc Europeesche oogsten worden het agnstgeschrei der ongelukkigen, die den dood voor oogen hebben." „De rampzaligen Hun dood is bijna on vermijdelijk." „En dit is nog niet alles, Everard ver volgde Wilfride, „zooeven hebt ge mijn va der, Halpdam en Horik ontmoetzij spoeden zich naar het Westerduin, om er een vuur te ontsteken en door middel daarvan de sche pen te lokken." „Maar dan zijn zij onvermijdelijk verloren." „Juist, daarom ontsteken zij het vuur, zij hopen, dat de schepen zullen stranden en vergaan, om zich van den aanspoelenden buit meester te maken." „Afschuwelijk riep Everard uit. „Aan deze daad herken ik den ellendigen Halp dam en zulk een man zal u eenmaal de zijne noemen „Stil, Everard een gelukkig denkbeeld komt er bij mij op. Spoedig volg mij naar het strand, misschien kunnen wij daar de ongelukkigen nog van dienst zijn dat zou eene goede daad zijn, en elke goede daad vindt hare belooning bij God misschien, dat de hemel zich daarom over ons ontfermt en wij eenmaal nog gelukkig worden." „Hoe Wilt ge naar het strand, Wilfride Hoort ge dan den storm niet bulderen Wat zoudt gij, zwak meisje, vermogen?...." „Helpen, redden, daar, waar te helpen en te redden is," riep Wilfride in geestvervoering uit. „Hoor Het is, alsof de storm mij toe roept Kom, Wilfride spoed u, help en red Als wij ons behulpzaam toonen jegens ande ren, dan zal God het ons ook niet aan hulp laten ontbreken kom, Everard een voor gevoel zegt mij, dat ik mij niet bedrieg, dat deze storm u zoowel als mij geluk zal aan brengen," en zonder er verder iets bij te voegen, sloeg zij eene schaapsvacht om den lelieblanken hals en omwond het rijk gelok te hoofd met een stuk lijnwaad. „Wilfride wat zou uw zwakke arm ver mogen, daar, waar mannenkracht zelfs niets tot redding vermag „Geen oogenblik getoefd, Everard zeide het meisje voortvarend en driftig, „als gij thans geraamd op 1670 mill. bushels, togen 1560 in 1937. De totale oogstopbrengst in de voor naamste invoerlanden vaai Europa wordt geraamd op 1235 mill. bushels te gen 1197 mill. in 1937. De vier export landen in het Donaubekken hebben een recordoogst binnengehaald, welke onge veer 436 mill. bushels bedroeg, waar van, volgens raming van Broomhall, 80 mill. bushels voor den uitvoer be schikbaar zullen zijn. De opbrengst in de Sowjet-Unie is nog niet bekend, doch de voorraden van dit land zijn reeds op de markt gebraicht. De totale voor den uitvoer beschik bare voorraden in de SoWjet-Unie wor den dit jaar geraamd op 40 millioen bushels. De wereldvoorraden vertoonen verge leken met 1937 een stijging van bijna 500 mill. bushels. Verwacht wordt, dat de wereldverschepingen, welke in 1937 tot 1938 bijna 512 mill. bushels bedroe gen, dit jaar zullen stijgen. Broomhall schat de totale invoerbehoeften op ge middeld 550 mill., waarvan naar ver wacht wordt, Europa 440 mill. bushels zal opnemen. Groot-Brittannië vormt de grootste importeur van tarwe en tarwemeel. De behoeften van dit land bedragen gemiddeld meer dan 200 mill. bushels per jaar. Boven de normale behoefte van 550 mill. bushels zou. in verband met den onzekeren internationalen toestand, 'n aanvullende vraag vernacht kunnen worden, indien enkele Europeesche lan den zouden overgaan tot het vormen van voorraden. In vele landen, welke in normale tijden aanzienlijke hoeveel heden tarwe zouden invoeren, vormen de invoerbepalingen, de quota en valu ta-regelingen groote belemmering. Dientengevolge kan verwacht worden dat in het komende seizoen een felle concurrentie zal ontstaan om den af zet van voor uitvoer beschikbare over schotten. HITTEGOLF IN NEW YORK. Amerika heeft op het oogenblik te lij den aan een voor dezen tijd van het jaar ongewone hitte. De temperatuur steeg in New York tot 30 graden Cel sius en op andere punten in het Oosten en midden-westen tot meer dan 32 gra den Celsius. JERUZALEM DOOR CORDON VAN PANTSERWAGENS BEWAAKT. Reuter meldt uit Jeruzalem Maandagvond is öm de nieuwe stad een cordon gelegd van nieuwe afdeelin- geu gepantserde wagens en militaire NAAR AMSTERDAM, dan alleen per W. A. C. 0. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeligste autobusverbinding. Vraagt onze winterdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. mij niet wilt vergezellen,1 ga ik alleen maar ook dan zal ik alleen het loon ontvangen, dat voor elke goede daad is weggelegd." „Ik ga met u mee," riep Everard, opgewon den door de geestdrift, waarmede Wilfride sprak, „ik ga met u mee ter reding, ter hul- pe." Toen klemde Wilfride de hand van den jongeling met warmte in de hare, toen druk te zij met hare maagdelijke lippen een kus op zijn mond het was een reine kus, een kus van ware liefde. „Ter redding, ter hulpe God en de Heili- gen zullen met ons zijn," en de woning ver- J latende, verdwenen beiden weldra in den' donkeren nacht, die het eiland Walcheren' als in een rouwfloers hulde. En nog verhief de storm zijne donderende stem, nog dreven de wolken, als door eene onzichtbare hand voortgezweept, pijlsnel voor bij de bleeke maan, nog voerde de Noord westenwind schuim en golven op het strand en klotsende baren tegen de hooge duinen, waarover het zilte nat heenspatte. Op het strand bewoog zich eene menigte menschen te midden der dikke duisternis, maar van die donkere, rustelooze massa kon men niets onderscheiden het scheen een troep onheilspellende gedaanten, booze gees ten, te midden van den strijd der elementen feest vierden een verward, doordringend geschreeuw steeg nu en dan uit die donkere massa op, als de kreet van den bloeddorsti- gen tijger. Het waren strandbewoners, die door de hoop op buit, derwaarts gedreven waren. Nu en dan, als een oogverblindende blik- semtraal door den donkeren nacht heen- boorde, werd deze menigte, uit wier blikken zucht noor roof en buit straalde, verlicht, en bij hetzelfde licht van die elkander snel op volgende stralen ontdekte men in de nabij heid der kust eenige schepen, welker getal onmogelijk te bepalen was want nauwelijks waren zij door den glans van den bliksem verlicht, of bijna op hetzelfde oogenblik was alles weder in dikke duisternis gehuld. En te midden van de duisternis hoorde men het angstgegil der ongelukkigen, dat boven het gebulder van den storm en het geklots der golven uit klonk. Eensklaps werd de donkere hemel door een rooden gloed verlichtverbaasd keek de me nigte om, en terstond rees er een juichtoon uit haar midden op. „Een vuur op het Wes terduin dat zal hen misleiden, zij zullen stranden en vergaan." Door de duister nis omgeven, slopen Everard en Wilfride in middels over de duinen naar het strand. „Kent ge de plaats, waar zij veilig kunnen landen vroeg het meisje. Everard gaf een toestemmend antwoord. „Breng mij dan daarheen, EverardDe duisternis belet mij, den weg te vinden." „Steun op mijn arm, Wilfride het strand is glibberig,", en zij traden behoedzaam voort, terwijl de nacht zijn donkeren sluier ever hen uitspreidde en de storm loeide. De vlam van het vuur, dat op het Wester duin ontstoken was, steeg al hoger en hoo ger en kleurde den zwarten hemel met een donkerrooden gloed. Halpdam bevond zich alleen op het duin, terwijl Horik en Wilfrides vader zich onder de menigte bevonden, die zich op het strand verzameld had. Onophoudelijk wierp Halp dam stukken hout op het vuur, om aan de vlam voedsel te geven. In die oogenblikken scheen hij een helsche geestzijne woeste gelaatstrekken, door den vuurgloed verlicht, scheenen nog woester dan zij inderdaad wa ren, terwijl zijne reusachtige gestalte meer dan het dubbele in grootte scheen gewonnen te hebben. Nu en dan staakte hij zijn werk, en de hand boven zijne oogen houdende, keek hij, het vuur den rug toekeerende, naar de zee. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. A De Polderbode. ;i,. 3 Zijper Courant. |1

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1