29e JAARGANG DINSDAG 2© OCTOBER 1938 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Na, 124 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELK1N DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden t 1.25. UITGÏ CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wielingen Telel. Intercomm. No. 19. 1 ADVERTENTI8N Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 I 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. mislukte overval te beetsterzwaag. Gemaskerde bandieten dron- een woning binnen. Vrijdagavond zijn twee met revol vers gewapende en gemaskerde man nen de woning binnengedrongen van een bejaard, niet onbemiddeld echt paar aan den vrij eenzamen Postweg, tusschen Beesterzvvaag en Hemrik. De kerels eischten het geld van de oude menschen. De bewoner greep echter een mest vork, waarop de mannen het hazen pad kozen. Na eenigen tijd waarschuw den de menschen den in de nabijheid wonenden boschwachter,, die daarop het politie-apparaat in werking stel de. De politiehond van den rijksveld wachter Boersma werd gerequireerd het spoor leidde naar een woonwagen in Sparjebert. Twee jongemannen zijn hier door de politie, bij wie zich ook de burgemeester van Opsterland had gevoegd, aangehouden en overge bracht naar het Gemeentehuis, te Beet sterzwaag. Hoewel zij ontkennen, wor den zij toch vastgehouden. kinderverlamming. 'Fe Zoetermeer zijn twee gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Bij een 3-jarig jongetje in de Anjer straat te Amersfoort is kinderverlam ming geconstateerd. Het kind is overgebracht naar de barakken van het Ziekenhuis De Lich tenberg. Het betreft hier het eerste ge val van deze ziekte in de gemeente Amersfoort. pachtkamers. Bij Kon. Besluit zijn met ingang van 1 November 1938 voor den tijd van vijf jaren benoemd de leden van de pacht- kamers van de diverse kantongerech ten. Voor Alkmaar zijn benoemd de liee ren A. Quant te Heerhugowaard (N.H. en J. Kroon te Oudkarspel (N.H.), voor Den Helder de heeren G. Feber te Eierland (Texel, en C. J. Maters te Koegras -gemeente Den Helder) en voor Hoorn de heeren J- Krijger en C Boersen, Grootebroek (N.H.) De opzienbarende arrestatie Nader meldt men, dat de Rijkspoli tie, den heer B. uit Bergen, die Donder dag, onder verdenking zich op 2 Janu ari, toen hij met zijn auto bij de Koe dijker vlotbrug in het Noord Holl. Ka naal reed, waarhij zijn 3 kinderen om het leven kwamen, van zijn gezin te willen ontdoen, reeds voor 14 dagen, in verband met de loopende geruchten aan een streng verhoor heeft onder worpen. De wijze waarop B. op de beschuldi gingen had gereageerd, gaf de rijkspo litie aanleiding nadere gegevens te ver zamelen. Verklaringen werden ge boekt, die ten nadeele van B. uitkwa- FEUILLETON. DE WRAAK EENER VROUW. men, waarom tol insluiting van ver dachte werd besloten. De zaak ts thans in handen van den rechter-com missaris. De rijkspolitie heeft de over tuiging, dat B. zich aan het ernstige misdrijf heeft schuldig gemaakt. Het betreft hier een uiterst moeilijke zaak, aangezien de verdachte alle schuld blijff ontkennen. zuid-afrik a's ontwikkeling Rede Dl*. II. D. van Broekhuizen voor de Groningsche studenten. Voor het Studen.tengemootschap „Dicendo Discimus" te Groningen, heeft dr. II. D. van Broekhuizen, ge zant van de Unie van Zuid-Afrika op nat ionaal, cultureel en religieus ge bied gesproken, in een bijeenkomst in de aula der universiteit. In het eerste deel van zijn rede be handelde de spreker de ontwikkeling van de Zuid-Afrikaansche onafhanke lijkheid in het tweede gedeelte her-, innerde hij er aan, dat de band tus schen Nederland en Zuid-Afrika reeds drie honderd jaren is gelegd. Zeer veel heeft Zuid-Afrika te danken aan Nederland op het gebied van den gods dienst,..de geschiedenis en de taal. Die band is altijd gebleven en dat is goed ook, onuiat beide landen elkaar noo- dig hebben, zoowel op economisch als op cultureel gebied. Is, zoo riep spr. uit, de taal van ons niet de taal van u; onze Bijbel, onze geloofsbelijdenis, on ze Kerk, onze vrijheidsliefde, stammen die niet voor meer dan vijftig procent van Holland af U hoort bij ons, uwe toekomst is die van ons en daarom wordt de emigratie door de Zuid-Afri- kaansche Regeering bevorderd. Daar is plaats voor Hollanders met rugge- graat maar niet met „scharnierrug- gen." Op handelsgebied dient de band tusschen Nederland en Zuid-Afrika versterkt. Vergeet nooit, dat er 'n zus ter- en broedervolk van u in Zuid- Afrika woont. U hebt getoond, dat u zich eens met ons gevoelt in den boe renoorlog en de Zuid-Afrikaners zul len nooit vergeten de daad van H.M. de Koningin, toen Zij president Kruger de „Gelderland" aanbood voor het be zoeken van Europa. Dat was een ge baar, dat generaal llerzog deed zeg gen Koningin Wilhelmina is de eenige man onder de vorsten van Eu ropa. Spreker drong ten sterkste aan op samenwerking en wederzijdsche hulp, en behandelde tenslotte, de rele gie in Zuid-Afrika. BUITENLANDSCH NIEUWS. engelsche spelers, die verkocht werden. McCulloch naar Derby County. David McCulloch, Brentfords Schotsch internationale middenvoor, is aan Der by County verkocht. Dit is de meest verrassende sportgebeurtenis van den dag. Hoe een club, die laatst op de rang lijst staat, er in kan bewilligen, haar besten schutter te laten gaan, is een raadsel, waarvan Brentfords mana- ger, Harry Curtis, de volgende oplos sing geeft de prijs, die Derby County heeft geboden, is bijna 10.000 pond Sterling en Brentford heeft dit geld noodig voor het aankoopen van een paar achterspelers en misschien ook voor een middenvoor. Het is de zwak heid van de verdediging tengevolge van kwetsuren, waardoor Brentford haar macthes heeft verloren. Die ach terhoede moet worden versterkt. Het uitvallen van den captain en achter speler Bateman was een zware slag voor de Wtest-Londenaans. NA JERUZALEM THANS JAFFA AAN DE BEURT. De eischen der Arabieren. De Britsclie troepen blijven huiszoe kingen in de oude stad van Jeruzalem verrichten. Het totaal aantal slachtof fers tijdens deze masporingen is als volgt 22 Arabieren gedood, 25 ge wond, 1 Britsch soldaat gedood, twee gewond en twee Britsche politie-be- ambten gewond. De troepen, welke de oude stad thans vrijwel geheel gezuiverd heb ben., richten, volgens een Havas-be- richt, thans een actie tegen Jaffa. Uit ontvangen inlichtingen 'blijkt, dat de opstandelingen hun tegen stand willen voortzetten, totdat in de Arabische zaak voldoende toezeggin gen zijn gedaan. Zij verklaren, dat zij terstond een einde aan de ongeregeld heden zullen maken, zoodra zij de toezegging krijgen 1. Dat wordt afgezien van het ver- deelingsplan. 2. Dat de Joodsche immigratie wordt stopgezet. 3. Dat grond-transacties worden verboden. 4. Dit een constituoneele inheem- sche regeeering wordt gevormd. 5. Dat een alliantie-verdrag met Engeland wordt gesloten. Van haar zijde heeft de Britsche Regeering doen weten, dat zij de orde wil herstellen alvorens de kwestie grondig te regelen. De autoriteiten zijn verder begon nen met het doen omhakken van de sinias^appel-plantages van Arabieren langs den grooten weg van Jeruzalem naar Jaffa. aangezien deze plantages werden gebruikt om hinderlagen te leggen voor het verkeer over den weg. Vermoedelijk tengevolge van brand stichting is brand uitgebroken in de Ottomaansche bank te Jaffa. Roosevelt wenscht handhaving van Joodsch Nationaal Tehuis. Reuter meldt uit Hydepark Na een onderhoud met Roosevelt, 6.) De bode of afgezant boog zich drie malen en zeide „Onze bevelhebber, de machtige Rollo, laat u en alle bewoners van dit eiland groeten door mijn mond Wij hebben En geland verlaten, om ons naar het West Gal lische rijk te begeven maar de storm dreef onze vloot op deze kust. Wij vragen van u niets meer dan de vrijheid om hier te lan den en een paar-dagen te blijven, ten einde onze schepen, die veel door den storm gele den hebben, weder in een goeden staat te brengen, om de reis te kunnen voortzetten Rollo de Noorman staat u borg met zijn woord, dat niemand eenig leed zal geschie den en dat niemands eigendom schade zal lijden, maar dat de vloot hier ankeren zal, als bij bondgenooten en vrienden." „Een fraaie borg riep Horik uit. „Het woord van een ongeloovige, van een Noor man Fraaie beloften, zoolang zij nog geen voet aan land gezet hebben maar is dit eenmaal geschied, wee dan ons en den on zen want die fraaie beloften zullen weldra vergeten zijn, zoodra hunne voetstappen on zen bodem drukken." „Rollo zal zijn eens gegeven woord niet breken riep de Noorman, „bij Odin wat hij gezworen heeft, zal hij houden. Man nen vervolgde hij met nadruk, „wendt uwe blikken naar de zee en telt onze schepen-; alle zijn sterk bemand, de nood dwingt ons, hier binnen te loopen want onze schepen hebben herstelling noodig. Landen zullen wij, zelfs met geweld, als ge weigert, aan onze bede gehoor te geven. U tegen ons te ver zetten, zou vruchteloos zijn; dwaas is hij, die tegen de overmacht strijdt. Staat dus gewillig toe, wat Rollo de Noorman u ver zoekt weest verzekerd, dat, als wij met ge weld onze schepen hier op het droge moeten brengen, gij, noch uwe vrouwen en kinde ren, genade zult vinden in onze oogen, maar dat ge met uw bloed en dat der uwen het leven van eiken Noorman, die in den strijd zal vallen, betalen zult." „O, deze bedreigingen jagen ons geen schrik aan," hernam Horik, „niet waar, Halp- dam niet waar, mijne vrienden die be dreigingen maken ons niet bevreesd Keer naar de uwen terug, Noorman tenzij ge liever hier wilt blijven, en zeg aan Rollo, uw bevelhebber, dat, als hij het mocht wagen, de landing te beproeven, wij hem met het zwaard in de hand zullen ontvangen," en hij verhief zich zoo hoog hem slechts mogelijk was op de teenen, om zich meer gewicht te geven en aan zijne woorden nog meer klem bij te zetten. „Maar," zeiden eenigen, die meer bezadigd warén en niet veel bij de landing der Noor mannen te verliezen hadden, „wij zijn slechts weinigen in getal, in vergelijking met de Noormannen, die allen goed gewapend en ten oorlog toegerust zijn als zij met ge weld eene landing beproeven, dan zullen zij slagen, en welk lot ons dan te wachten staat, daarmee heeft de bode ons zooeven bekend gemaakt. Als wij, op hun woord vertrouwende, hen in vrede laten landen, zullen wij hen ten minste niet verbitteren, en ge weet, een Noorman houdt den eed, dien hij bij Odin gezworen heeft." „Luistert niet naar hen," schreeuwde Ho rik. „Wil ik u eens zeggen, hoe het gaan zal, mijne vrienden Als wij hen laten landen dan zullen zij ons verzoeken, een gedeelte van onze schapen af te staan voor hun voed sel, dan zullen zij onze woningen betrekken, alsof het de hunne waren, ons vragen om hen in het herstellen hunner schepen be hulpzaam te zijn en hun het noodige daartoe te verschaffen alles voorzeker zeer vriende lijk en beleefd maar wee ons, als wij iets NAAR AMSTERDAM. dan alleen per W. A. C. 0. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeligste autobusverbinding. Vraagt onze winterdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. den president der Vereenigde Staten, verklaarde Senator Wagner, dat de president hem heeft verzekerd, dat de Vereenigde Staten alles zullen doen wat in hun macht is, om Palestina te bewaren als Nationaal Tehuis voor de Joden. benesj' gezondheid laat te wenschen. Bezoek aan Londen van zuiver particulieren aard. Massaryk, de Tjsechoslowaaksche ge zant te Londen, heeft aan Reuter me degedeeld, dat oud-president Benesj le Londen is aangekomen voor een zuiver particulier bezoek. Onder geen voorwaarde kan ge-interviewd wor den. De gezondheidstoestand van den oud president is niet goed en hij zou er zeer erkentelijk voor zijn,, indien hij niet lastig werd gevallen. Zijn verblijf in Londen heeft geen enkele politieke beteekenis. Hij verblijft met zijn echt- genoote bij vrienden. In Tsjechoslowaaksche kringen te Londen wordt verzekerd, dat Benesj, ten einde elk misverstand te vermij den, zelfs niet met Engelsche politici zal spreken. IS DE HARINGVIJVER OOK ONUITPUTTELIJK VAN TREILERS EN LOGGERS. Half Europa vischt jaar in jaar uit op de Doggersbank - vaak met Nederlandsch volk aan boord - Als het buitenland onzen visschers gedaan geeft - wat dan Een bijzondere correspondent schrijft in het Handelsblad Dezer dagen trokken wij met een IJmuidenschen treil er nair de Dog gersbank ter haringvisscherij. Ieder najaar vaart een groot deel van Neder lands treiler- en loggervloot de Noord zee op „om haring". In de maanden September en October is deze «visscherij een bloeiend bedrijf en onnoemelijk is dan. ook in dien tijd het. aantal harin gen, dat aan de markt komt in bevro ren toestnd in zout en ijs, gesteurd of gekaakt. Opstoomend naar de Doggersbank, naar den 56sten breedtegraad, kregen we volop gelegenheid van de vangsten van andere in zee komende, of thuisva rende treilers kennis te nemen. Zoo ontmoetten wij de I.Tmuiden 73, de „Utrecht", die „met een schip vol visch" kwam thuisstoomen, na nog geen volle drie dagen gevischt te heb ben op de Doggersbank. In de morgen uren na den dag van uitvaren, bereik ten we de vischgronden van den zes- en-vijtigsten, waar we uitzetten, nadat we van andere treilers het. resultaat hadden vernomen. De eerste trek, die ongeveer drie uren duurde - de norma Ie trektijd - bracht nog weinig haring aan dek ongeveer 30 manden, waar- durven weigeren Als zij eenmaal aan land zijn gekomen, zijn wij in hunne machtdus geene Noormannen, weg met hen, geen en-" kele hunner zette een voetstap op Walche- rens kust Maar met hoeveel vuur en geestdrift de kleine man deze woorden ook sprak, zij von den niet dien weerklank, welken hij zich daarvan had voorgesteld de meesten be grepen, en niet ten onrechte, dat Horik er het grootste belang bij had om de landing der Noormannen te beletten, en dat het dus meer in zijn eigen belang dan voor het alge meen welzijn was, dat hij zoo sprak daaren boven was Horik geenszins de man om in vloed op lieden uit te oefenen, die bijna uit sluitend eerbied en achting voor moed lichaamskracht koesterden. Horik was ook niet van list en geslepen heid ontbloot, en nauwelijks bemerkte hij den weinigen indruk, dien zijne woorden teweeg brachten, of hij wendde zich tot Halpdam, die zich in den kring, welke zich om den af gezant gevormd had, bevond, terwijl deze al zijne Noorsche welsprekendheid ten koste legde om de Zeeuwen te doen besluiten, in de landing te bewilligen. „Halpdam fluisterde hij den reus toe, „Halpdam ook voor u is het van het groot ste belang, dat de Noormannen geen voet aan wal zetten, misschien hebt gij hierbij het meeste belang," en hij legde een bij- zonderen indruk op deze laatste woorden. „Ik zou niet weten, waarom zeide Halp dam verwonderd. „Denk aan Wilfride hernam Horik. „De Noormannen zijn niet ongevoelig voor schoo- ne vrouwen, en wat zoudt ge uitrichten, als eens een der hoofdlieden, als eens Rollo zelf, door Wilfrides schoonheid getroffen, haar voor zich begeerde, op haar verliefd raakte Ge zoudt het geduldig moeten aan zien want niet zoodra zullen de Noorman nen aan wal zijn, of zij zijn heeren en mees ters en wij slaven De reus sidderde, en het naar boven stijgende bloed verspreidde over hij zeer veel bolk. De visschers leiden uit het feit, dat zich veel grondvisch usschen de haring bevindt, af, dat de ze de eigenlijke haringspokken nog niet hebben, daar deze visch niet op den grond zwemt, terwijl de haring des nachts dichter onder de opper vlakte schijnt te komen. Deze bewe ring kunnen we zelf op waarheid toet sen door een vergelijk te treffen tus schen de vangsten van treilers en loggers. Vischmethoden. Een vergelijkende beschouwing van de vischmethoden van treilers en log gers leert ons de treilers visschen op haring meest met de treil-met-ha- ringpatent, of kortweg met Fransch patent, terwijl de loggers visschen met een vleet. Het Fransche patent is een tusschenvorm tusschen het drijfnet en het schrobnet. De treil, het eigenlijke schrobnet, vischt op den bodem en maakt dus vooral bodemdieren buit. Met de treil-met-liaringpatent„ waar aan een tweetal drijfborden zijn beves tigd, vischt men op geringe hoogte bo ven den grond. Het vleetnet daarente gen is een staand net, dat na uitge schoten te zijn, rechtstandig in zee komt te staan. Nu ligt lxet dus voor de hand, dat wanneer de haring laag zwemt, de treil of 't Fransche patent - die is wel het meest geschikt voor de haringvisscherij - de visch zal vangen, erwijl ze bij hoog zwemmen in de vleet kan worden gevangen. Ziedaar de controle. Het feit, dat de treilers, nu de vangsten daags groot zijn, des nachts niet visschen, wijst reeds op een geringe vangstkans in de nachte lijke uren. Ook vroeger waren we eens in de gelegenheid te constateeren, dat de nachtvangsten nauwelijks loonend zijn. De loggers daarentegen vangen wel des nachts en maken dan hetere trekken dan daags. De treilervisschers beweren, dat de gunstige trekken lig gen in den tijd van de schemering, dus op den overgang van dag naar nacht en van nacht naar dag. Dit zou dan te verklaren zijn met het omhooggaan en weer in dieper water komen van de haring. De veronderstelling, dat deze bijna circuleerende beweging der ha ling in verband staat met de licht intensiteit in het wrater, ligt dus voor de hand. Wisselvalligheden. Doch niet alleen zijn de treilervang- sten overdag vaak duidelijk anders dan de nachtvangsten, niet alleen zijn er onderlinge hoeveelheidsverschil- len, ook kunnen zich allerlei andere verschijnselen voordoen. Bekend is, dat juist in dezen tijd de haring veelal „kuitziek" is. De term kuitziek wil slechts zeggen, dat de haring paairijp iö en dus in staat is tot paaien. Dat de haring kuitziek is, is te zien doordat de visschen kuit en homvocht verlie zen. Het is visch, die gevangen werd op de paaiplaats of in de onmiddellijke nabijheid ervan. Over het algemeen zijn deze kuitzieke haringen groot en slap. De visschers geven aan deze groo zijn gelaat eene donkerroode kleur. „Maar zij is mijne verloofde „En denkt ge, dat zij, die weerlooze vrou wen en kinderen vermoorden, kloosters en kerken verbranden, ja zelfs priesters dood martelen. van Wilfride zouden aflaten, om dat zij uwe verloofde is Misschien zouden zij U zelfs dwingen, bij hare vernedering te genwoordig te zijn." „Zwijg riep Halpdam uit, terwijl hij zij ne geduchte strijdbijl zwaaide. „Geen Noor man zal een voet op deze kust zetten, dat zweer ik, Halpdam, de zoon van Hajo den Fries wij zullen hun met geweld de landing beletten. Als wij moedig strijden, zullen wij overwinnen, en worden wij in den strijd ge dood, dan is het beter, strijdende te sterven dan onder martelingen te bezwijken Een luid gejuich volgde er op deze woor den want hij, die ze sprak, was een man, die vruchteloos zijne wedergade in lichaams krachten zocht. Het was Halpdam, de reus, wiens strijdbijl niet wondde of kwetste, maar, waar "zij neerkwam, doodde. „Ga," vervolgde Halpdam, het woord tot den Noorman richtende „ga en zeg aan de uwen, dat, als zij het durven wagen, de landing te beproeven, wij ons strand zullen verdedigen, totdat er geen arm meer over blijft om zwaard of strijdbijl te voeren „Ge hebt uw eigen ongeluk gewild," sprak de afgezant. „Wij zullen uwe vermetelheid straffen denk aan hetgeen ik u zeide het leven van eiken Noorman, die in den strijd valt, zult ge betalen met het bloed uwer vrouwen en kinderen." Bij deze woorden wierp hij zich weder in de golven en ver dween in een wolk van schuim. Weinige oo- genblikken daarna zag men hem aan boord van dat schip, hetwelk het dichtst van de geheele vloot bij het strand genaderd was. Nauwelijks was de afgezant weder aan boord, of eene groote bedrijvigheid werd bij de vloot bespeurd en onmiddelijk gevolgd door een hagelbui van pijlen, die de Noor mannen op het strand afschoten zonder evenwel veel schade aan te richten. Eens klaps deed een hevige rukwind de grootste verwarring onder de schepen ontstaan ver scheidene daarvan werden van hunne ankers geslagen en dreven de volle zee in, terwijl de wind eenigzins van streek veranderd was. Huilend floot de storm door het touwwerk en scheurde de losgelatene zeilen in flarden. De schepen waren in den vollen zin des woords een speelbal der woedende baren nu eens rezen zij op de schuimende golven tot eene duizelingwekkende hoogte en ver dwenen dan weder even pijlsnel in de diepe voren, welke de storm in de zee ploegde. Van uit het dichtst aan het strand liggen de schip werd eensklaps een angstkreet ge slaakt, die door de strandbewoners beant woord werd met den juichtoon „Heda's geest strijdt voor ons, zij zullen vergaan Nauwelijks hadden de Noormannen dien jammerkreet geslaakt, of men zag een don ker voorwerp op het water drijvenhet was het door den storm weggeslagen roer van het schip, dat, aldus van band en teu gel beroofd, aan de woedende baren was' prijsgegeven vreeselijk werd het geslingerd, en de wreede golven speelden er mee als met hare prooi, eer zij deze zouden verslinden. Akelig klonk het angstgeschrei van het scheepsvolk en klom met elk oogenblik al hooger en hooger vergeefs poogden de ove rige schepen aan het in nood zijnde vaartuig bijstand te verleenen maar het was hun onmogelijk, dit te naderende branding vormde een geduchten scheidsmuur tusschen de prooi der zee en hen, die ter redding toesnelden. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. S ZIJ per Courant. jj

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1