W iNt>fPVV,f iraamscne yamnigu Kachels Kachels Haard el Haar fiehr. Ten firinke c. Iz. Een pracht Sint-Nicolaas Cadeau 0FOTO B. ZON Molenvaart 44 Tel. 79 ANNA PAULOWNA. TARWEBLOEM LG. BRILLEN. Jac. DE BOER BOSKER'S BOEKHANDEL H.-H0EF MIDDENMEER VANAF f 34.50 TEUN TAKES, 6. 10. 13 CT. PER HALF ONS KAPITAAL en RESERVES f 61.500.000. GEEFT AF 3 Vs PANDBRIEVEN der 's-Gravenhaagsche Hypotheekbank, koers 100 1/4. Inlichtingen bij KANTOOR HIPPOLYTUSHOEF. Tel. No. 15. Wilt U een zuinig in brandstof en veel warmte gevende MOOIE RONDE KACHELS. Ronde kachels f 15.75. PIJPEN enz. alle soorten. tel. 53, naast Boerenleenbank, H.-HOEF. GEVESTIGD SEDERT 1920. BOEKHOUDINGEN en BELASTINGZAKEN. CONTROLE OVER ZELF GEVOERDE BOEKHOUDINGEN. Elke Maandagavond zitting te BREEZAND vanaf 6V29l/t uur ten huize van J. J. DE JONG. molenaar Wieringerwaard Telefoon No. 7 Prijs per 12Vè K.G. THANS f 1.80 ONGEBUILD TARWEBLOEM Per 12Vs Kg. f 1.60. SMAKELIJK EN VOEDZAAM, LANDBOUW. Modern, m.h. aangezette veeren, geheel hoorn, vanaf 4.50 Nikkel met hoorn, zwaar 2.1 Geheel nikkel, le soort 1.00 Pexbril, licht of donker 2.00 Zadelbril, modern, donker of randen, naar keuze 3.00 Imitatie schildpad bril, met ronde glazen 3.00 Imitatie schildpad bril, met me taal gevoerde veeren 4.00 Doublé Panto bril, modern, be kleed naar keuze, le soort 6.00 Doublé imperiaal bril, rond m. hoorn bekleed, le soort 6.00 Geheel doublé bril, ronde glazen, zware kw. 6.00 Idem, idem, modern panto 7.50 Doublé So Easy, rond of ov. 3.25 Hoorn Keizer Pince nez, mo dernste soort 7.00 Deze prijzen gelden voor de complete monturen met glazen, in doos of étui. Op alle monturen geven wij onze bekende langdurige royale gar. Bovengenoemde DOUBLÉ montu ren, zijn van de allesbeste kwali teit en garandeeren wij 5 jaar. Onze 25-jarige ervaring als opti cien is voor U een garantie voor absoluut juisten pasvorm van eiken bril, welke wij U leveren. Ga voor UW BRIL naar CENTRAAL DROGIST HET GROENE KRUIS J. H. VRIEL1NK HOOGZIJDE E 115, SCHAGEN. Ziekenfondsleverancier. DE BEKENDE NAAM VOOR HET BESTE FOTOWERK. atelier Keizerstraat 113 zondag's- open van L>eu Helder 10—3 uur. tklefoon 450 - 0 10,» -/ Onze collectie na- jaarsstoffen is bij zonder goed ge slaagd. En door de lagere wolprijzen krijgt U nu een beter costuum voor dezelfde prijs, dan andere jaren. Laat U daarom nu Uw najaarscostuum aanmeten. Onze prijzen voor Modern Maatwerk zijn Hippolytushoef. 285 voordeelige japonnen koopt men thans bij TIJS KORT, Beltstraat, H.-hoef. Suikerbieten en de daaruit bereide producten als veevoeder. Onlangs ontvingen wij van den Inspecteur van het Veeteelt- en Zuivelwezen een uit voerig rapport over „suikerbieten en de daar uit bereide producten als veevoeder." Hieraan ontleenen wij grootendeels het navolgende. De suikerbieten kunnen op vier verschillen de manieren als veevoeder dienen die wij al len in het kort zullen beschrijven, le Het rechtsstreeks bestemmen van suiker bieten. 2e Het drogen van suikerbieten. 3e Het vervaardigen in de suikerfabriek van sterk suikerhoudende pulp. 4e Het menden van suiker in ander veevoe dei*. Op wijze wordt ook feitelijk de suikerbiet tot veevoeder bestemd, al wordt er dan ook eerst suiker uit bereid. BIETEN. Voor paarden zijn bieten mits in niet te groote hoeveelheden verstrekt een goed voer. Aan zware werkpaarden die stappend werK verrichten, kunnen grootere hoeveelheden worden toegediend, zelfs tot 20 Kg. per paard per dag. Een belangrijk deel van de haver kan dan ook hierdoor worden vervangen. Worden veel bieten gevoerd, zoodat het kwantum hooi niet groot is, dan zal het noodig zijn dat het krachtvoer eiwitrijker is, dan dit met en kel haver het geval is. Meestal worden de suikerbieten stuk gesneden. Nils Hansson meent echter, dat dit niet noodzakelijk is. Anderen wijzen er op, dat de bieten in den winter niet te koud mogen zijn, daar ze an ders spijsverteringsstoornissen kunnen ver oorzaken. Zij moeten voor paarden steeds met groote zorgvuldigheid gereinigd worden, om zand koliek te voorkomen, voorts moeten zij versch zijn, terwijl men de verstrekte kwanta slechts zeer geleidelijk mag verhoo- gen. Wordt de hoeveelheid te snel verhoogd, dan treedt gemakkelijk kruisverlamming op. Te groote hoeveelheden veroorzaakt Maan dagziekte. Maandagziekte is meestal aan over voeding met suikerhoudend materiaal toe te schrijven, doordat men zich licht vergist in het volume die 20 Kg. innemen, en men de dieren te veel voert. Bij proefnemingen met afgewogen hoeveelheden kwam Maandag ziekte niet voor. In verband met het optre den van Maandagziekte is het wenschelijk op rustdagen de helft minder suikerbieten te voeren. Over het algemeen bleven de met suikerbieten gevoerde werkpaarden ook bij zware arbeid in goede conditie. Bij rundvee worden met behoorlijk gerei nigde suikerbieten (evenals met voerbieten), ook goede resultaten verkregen. Aan melk koeien is gemiddeld al naar de productie per dag per dier niet meer dan 15 Kg. aan te bevelen. Bij grootere hoeveelheden worden ze minder goed benut, terwijl ze dan niet de melkproductie bevorderen, maar de vet- aanzet. Hieruit volgt dat suikerbieten ook een geschikt voer is voor mestvee, die men er wel 30 Kg. van geeft. Naast bieten zal men voor al wanneer zij in vrij groote hoeveelheden worden verstrekt de noodige aandacht aan de eiwit- en mineralenvoorziening moeten schenken. Voor jongvee zijn bieten eveneens uitstekend, mits men zich tot kleine hoeveel heden bepaalt. Voor rundvee wordt het ook in het algemeen wenschelijk geacht de sui kerbieten in stuk gesneden toestand te ver strekken. Nils Hanssen verkreeg evenwel met ongésneden bieten een gelijke uitkomst. Bij mestvarkens kan slechts een beperkt gedeelte van het rantsoen door suikerbieten worden vervangen, zonder dat de groeisnel- heid er onder gaat lijden. Hoeveelheden tot 20 van de totale voedingswaarde kunnen evenwel met succes worden vervangen. Dit komt overeen met 2 a 2Va Kg. per dag per varken. Het is niet noodzakelijk de suikerbieten te stoomen, maar wel moeten ze grondig worden gereinigd, en in zoo fijn mogelijk verdeelde toestand wor den verstrekt, bijv. door ze te raspen, óf des noods tot erwt groote te verkleinen. Uit Geldersche proeven en andere bleek, dat de gunstigste resultaten bij bietenvoedering worden verkregen tusschen 40 en 70 Kg. l.g. Bij hoogere gewichten der varkens wordt de groeisnelheid er door verlaagd, en de hoe veelheid voedsel noodig voor 1 Kg. groei neemt toe. Of de bieten hier al of niet verkleind werden toegediend, is ons niet bekend. GEDROOGDE SUIKERBIETEN. Een nieuw voedermiddel, waarover in de winter 37/38 in Zuid Holland de eerste prac- tijk proeven zijn genomen, en dat thans o.m. door de suikerfabriek te Halfweg wordt ge maakt. Paarden. Door paarden worden hoeveelhe den van 2.5— zelfs tot 4 Kg. gaarne gegeten, en deze kunnen (met wat eiwitrijk voeder) in de plaats treden van een groot gedeelte van het haverrantsoen. De arbeidsprestaties der dieren verminderen, daardoor niet, en de gezondheid bleef goed. In verband met de mogelijkheid van optreden van Maandagziek te, lijkt het ons veiligheidshalve gewenscht dit voedermiddel niet of slechts in geringe hoeveelheden te geven aan paarden die geen óf slechts weinig arbeid verrichten. O.i. ko men ze vooral in aanmerking voor zware paarden die zware arbeid verrichten. Runderen. Voor melkvee vormen gedroogde suikerbieten een zeer goed bruikbaarvoeder- middel. Men dient echter wel te bedenken, dat de zetmeelwaarde bijna niet hooger is dan van gewone pulp, en iets lager dan sul- kerpulp. Bij mestkoeien kan ook evenals van pulp, van gedroogde bieten worden gebruik gemaakt. Varkens. Vooral de laatste jaren werden in Duitschland met gedroogde bieten bij de var- kensmesterij tal van practische proeven ge nomen. Het bleek daarbij dat 20—50% van het graanmeel door gedroogde suikerbieten kon worden vervangen, hoewel daarbij, de groeisnelheid bij de grootere hoeveelheden herhaaldelijk meer of minder terujï liep. Ge droogde suikerbieten werken eerder gunstig dan ongunstig op de vleezigheid, terwijl het spek over het algemeen iets dunner werd. Algemeen wordt aangeraden, althans wan neer grootere hoeveelheden worden, toege diend, de gedroogde suikerbieten evenals pulp met twee a drie voudige hoeveelheid water voor te weken. Bïj niet hooge percentages in mengvoeders kunnen deze maatregelen ach terwege blijven. Vermalen is dan uit de aard der zaak noodrsakelijk. In het algemeen kan men naast gedr. bieten geen voedermiddelen met veel ruwe celstof voeren*, (bijv. tarwegrint.) Sterk suikerhoudende pulp (suikerpulp.? Het leerboek veevoeding van Ir. Leigne.s Bakhoven noemt het een goed voedermiddeS voor alle diersoorten. Het is echter evenals de gedroogde bieten een eenzijdig voer, daar het practisch geen eiwit bevat. Waar dit voeder middel voor de practijk geen onbekende is, kunnen wij hierover kort zijn. Zoowel sui- kerpulp als gewone droge pulp worden door de practijk gaarne gekocht, ook zelfs al is de prijs vergeleken bij soortgelijke andere voe- dermiddelen iets aan den hoogen kant. De reden hiervan is dat zij zich buitengewoon goed leenen voor het maken van een stijve pap, het voer wordt er smakelijker en wat póreuser door. Wij stellen ons voor dat dit met de gedroogde suikerbieten ook het geval zal zijn. Men meent bij het voeren van suikerpulp aan melkkoeien te hebben opgemerkt, dat dit het vetgehalte van de melk iets verlaagd. Bij varkens is geprobeerd alle zetmeelhou- dende voedermiddelen door suikerpulp te vervangen, en met succes. Naast Va Kg. eiwit rijk krachtvoer ontvingen de dieren 1.2 a 1.5 Kg. suikerpulp. De dagelijksche groei is bij suikerpulp grooter dan bij gewone pulp. SUIKER. Suiker wordt wel gebruikt, om door vee koeken enz. gemengd te vervoeren. Dit be vordert de smakelijkheid van het voer. Sui ker kan niet in groote hoeveelheden gevoerd worden, wegens het gevaar van darmcatarrh (darmontsteking). Samenstelling der beschreven voedermiddelen. dr.st. v.w.elwit zetm.waarde bieten 25 0.35 gedr. bieten 93 1.45 16.2 v. rundvee 60 v. rundvee 18 v. varkens 62 76 suikerpulp 88.3 3.5 suiker geen Bij het samenstellen van rantsoenen waar in deze voedermiddelen voorkomen, is het noodig bij alle diersoorten voldoende aan dacht aan de eiwit- en mineraalbehoefte te schenken. Tenslotte vestigen wij'er wel de aandacht op, dat het zeer ongewenscht is gedr. bieten of pulp te voeren, wanneer reeds behoor lijke giften gewone bieten worden verstrekt. Al deze voedermiddelen (uitgezonderd suiker) zijn tamelijk rijk aan amiden en kaliverbin- dingen die in te groote hoeveelheden ziekten kunnen veroorzaken. Deze voedermiddelen zijn dus beter geschikt voor de zuivere wel- debedrijven. Voor inlichtingen op veevoedergebied, bijv. prijsvergelijkingen, o.m. van de boven be schreven voedermiddelen, kan men zich steeds wenden hetzij mondeling hetzij schrif telijk tot het Veevoeder Bureau. Het Noord Hollandsch Veevoeder Bur. Landbouwhuis Alkmaar. oorloven in Noorderlicht langs dei breeden gang op de bovenverdieping een eigen kamer" te kunnen betrek en of te bewonen Och, liet leven hier is boven zooals beneden en beneden zooals boven. He leven is er in de zalen zoo als op (li Kamers en o» de kamers zooals in di zalen. Eén streven naar een rustigei en blijden dag. Een streven elkandei het leven zoo dragelijk en zoo goei mogelijk te maken. Tenslotte nog iets over de vrijheid. Er moet een volmaakte orde heer schen en die heerscht er. Is dit soms de oorzaak dat buiten staanders het hebben over beperkinj van vrijheid Omdat men op tijd (uitzonderingen natuurlijk daar gelaten) zijn ontbiji moet nuttigen, op tijd aan tafel ziji 0111 het middagmaal te gebruiken, O] tijd aanwezig zijn bij het avondeten opdat het personeel ook nog eenigei vrijen tijd overblijft, niet te laat thui< komen opdat niet telkens de nacht rust van anderen onnoodig verstoor wordt Er is bij dit alles geen kwestie vat vrijheidsbeperkingen. Of is het teveel, wanneer door som mige bewoners eenigen arbeid wordi verricht, of dat men het personeel soms een handje helpt of elkander het leven over en weder bijstand ver leent Dat alles gebeurt dagelijks es is iets heel gewoons. Verreweg hei meerendéel der inwo ners is het een genoegen zooiets te kunnen doen en hen daartoe de gele genheid geboden wordt. Een ieder die op gezonde wijze over en en ander doordenkt, zal in zicli de sympathie voor deze stichting ont waren. Met als gevolg te gaan over denken, hoe ieder voor zich, zijn medt wei king aan haar bloei en opgang zai kunnen verleenen. O. J. B. Wordt vervolgd. GEMEENTE WIERINGEN. MARKTBERICHTEN. „NOORDERLICHT." 11. Naar aanleiding van mijn eerste ar tikel ligt hier voor mij een beoordee ling waaruit een geheel andere geest ademt En wat er verder voor aanwij zingen worden gegeven, dit alles heb ben wij reeds lang in overweging. Doch het gaat in hoofdzaak niet om sympathiseerende beoordcelingen, doch 0111 medewerking, naar binnen en naar buiten, zóó, dat menschon, die inder daad de opname in het „Noorder licht" behoeven, er niet worden afge houden. Hierin ligt het kardinale punt, waartegen stelling dient te wor den genomen. Een oud, alléén wonend vrouwtje b,v., lijdende en hulpbehoevend, zou zoo gaarne een plaats in Noorder licht hebben, doch de buren ontraden het haar, eenparig, 0111 de noodige suppen daartoe te doen. En men zal het toch met ons eens zijn, dat die bu ren, ondanks de vele diensten door hen aan dat vrouwtje bewezen, haar hierin al een heel slechten dienst be wijzen. Wij weten daarnaast ook, dat dit geval niet op zich zelf staat en juist daarom wordt er hier tegen ge waarschuwd. Wat nu zullen de motieven dier ont rading zijn Wel, de gestelde vragen geven tevens het antwoord weer. Men vraagt Is het wel goed dat er monschen, die reeds eenigermate lij dende zijn, in Noorderlicht worden op genomen is het wel goed dat er z.g.n- minder bedeelden worden opgenomen; is het wel goed, dat er jongeren, inva lide zijnde, worden opgenomen Doch al deze vragen en opmerkin gen gaan langs de zaak heen, raken haar niet. Hier wordt gedaan wat de hand vindt 0111 te doen. Niet praten, maar doen. Ik maak den laatstcn tijd het leven in Noorderlicht van zeer nabij mee en wat ik er van zeg is dus niet van „hoo ien zeggen." Welnu, in de ziekenzaal is tegenwoordig nacht en dag iemand ter verleening van directen bijstand aan wezig. Week om week wisselt men el kander, dc huismeester voorop, gere geld af. E11 dat, zoo weinigen buiten Noorderlicht dit weten is een bewijs, dat zij daar hun heilzaam werk ver lichten zonder ophef en in stille plichts betrachting. Hulde daarom aan deze stille wer kers. En verder naar Noorderlicht met hen die hunne hulp behoeven. Nu de kwestie der minder bedeelden. Er bestaat eigenlijk in het geheel geen kwestie. De opname spreekt „als van zelf." Een goeden en rustigen ouden dag bezorgen aan hen die een leven van werken en nog eens werken achter den rug hebben, welnu wie veroor looft zich hier tegen iets te zeggen Ook hier slechts hulde en nu aan hen die hierbij regelend optreden. En de jongere invaliden Weest er dankbaar voor, dat eindelijk in de samenleving binnen onze omgeving, voor de zul ken op zoo uitstekende wij ze iets wordt gedaan dat „af" is. Wat rest ons nu nog waarvan iets behoort .te worden gezegd Omtrent hen, die zich kunnen ver- Groningen, 15 Nov. Vee. Kalf- en melkkoei en le s. f 70—285, 2e s. f 225—240, 3e s. f 160 —180 kalfvaarzen le s. f 250—260, 2e f 160190 vroegm. koeien le s. f 250 2e s. f 190—200 vare koeien le s. f 170—190, 2e s. f 130160 vaarzen le s. f 160185, s. f 110130 stieren le s. 50—52 ct., 2e 4244 ct. per kg kalveren en pinken f 90- 130 slachtvee le s. 61—63 ct., 2e s. 535a ct., 3e s. 40—44 ct. per kg vette kalveren le s. f 11.08, 2e s. 8896 ct. per kg melkscha- pen f 15—20 weldeschapen f 1418 vette lammeren f 12—16 vette schapen le s. f 22 —26, 2e s. f 1820 biggen f 49, f 0.81- 1.20 »de week vette varkens le s. 4647 ct, 2e s. 3842 ct. zouters 4142 ct. Aanvoer 695 runderen, 633 kalveren, 631 schapen, 677 varkens, 191 biggen, 30 paarden Aanbod kalf- en melkvee gering, vraag naar herstelde koeien goed. Overigens han del niet vlug. Voor slachtvee prijzen iets hoo ger. Door de Centrale werd wederom een klein aantal derde en vierde soort slachtkoei en gekocht. Stieren prijshoudend. Vette kal veren weinig aangevoerd, prijzen iets hooger. Nuchtere kalveren f 4—8, prijzen over hel geheel iets vaster. Handel in wolvee voor vrijwel alle soorten prijshoudend, vette lam meren waren prijsh. Handel in vette varkens bij groote aanvoer minder vlug met 1 prijzen. Enkele spekvarkens tot 48 cent per kg. De prijzen der zouters daalden, terwijl de. handel in biggen zeer traag verliep. Purmerend, 15 Nov. Vee. Runderen, totaal 669 stuks. 300 vette koeien f 0.64—0.70 per kg 246 gelde koeien f 115—175 95 melk koeien f 180—260, per stuk 28 stieren f 0.44 —0.52 per kg 9 paarden f 70—140 per stuk 120 vette kalveren f 0.30—0.48 per kg 312 nuchtere kalveren voor de slacht f 7—12 nuchtere kalveren voor de fok f 1118 per stuk 289 vette varkens voor de slacht f 0.48 —0.50 per kg 70 mag. varkens f 22—32, 440 biggen f 13—19 1240 schapen f 20—2i bokken f 2—14 per stuk. Rotterdam, 15 Nov. Aanvoer 3090 stuks, t.w. 545 vette runderen, 985 mag. runderen, 15 vette kalveren, 282 graskalveren, 870 nuch tere kalveren, 4 varkens, 1 big, 4 veulens, 100 paarden, 195 schapen en lammeren, bokken en geiten. Vette koeien le s. 72, 2e s. 59, 3e s. 3848 ct. per kg id. ossen le s. 68, 2e s. 58, 3e s. 3848 ct. p. kg stieren le s. 64, 2e s. 57, 3e s. 50 ct. per kg le s. f 285, 2e s. f 215, 3e s. f 150 per stuk; vette kalve ren le s. 125, 2e s. 115, 3e s. 8090 ct. p. graskalveren le s. 2e s. 50, 3e s. 40 ct per kg le s. f 48, 2e s. f 38, 3e s. f 28 per st. slacht nuchtere kalveren le s. 40, 2e s. 35, 3e s. 30 ct. per kg le s. f 10, 2e s. f 7, 3e s, f 5 per stuk fok nuchtere kalveren le s. f 25, 2e s. f 21, 3e s. f 18 per stuk slacht- paarden le s. 46, 2e s. 40, 3e s. 30 ct. per kg; le s. f 200, 2e s. f 160, 3e s. f 90 per stuk; hitten le s. f 310, 2e s. f 250, 3e s. f 100 per stuk hitten le s. f 25, 2e s. f 180, 3e s. f 100 per stuk schapen le s. 45, 2e s. 36, 3e s. ct. per kg le s. f 23, 2e s. f 20, 3e s. f 17 per stuk lammeren le s. 49, 2e s. 45, 3e s. 42 ct. per kg le s. f 16, 2e s. f 14, 3e s. f 12 per stuk kalfkoeien le s. f 310, 2e s. f 3e s. f 170 melkkoeien le s. f 305, 2e s. f 245. 3e s. f 180 vare koeien le s. f 200, 2e s. f 160. 3e s. f 140 vaarzen le s. f 180, 2ë s. f 160, 3e s. f 120 pinken le s. f 150, 2e s. f 120, 3e s. i 120 pinken le s. f 150, 2e s. f 120, 3e f 100 bokken en geiten le s. f 10, 2e s. f 8, 3e s. f 5. Vette koeien en ossen aanvoer aanmerke lijk korter, handel tamelijk, prijzen bij le kw. iets stijgend, prima kw. 75 ct. prijna tot 70 ct., overigens onveranderd stieren aanvoer korter, handel matig, prijzen iets hoger vette kalveren aanvoer gering, handel vlot, prima's f 1.35 graskalveren aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen iets hooger; nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer iets grooter, handel stug, prijzen iets lager paar den aanvoer matig, handel flauw, prijzen on veranderd schapen en lammeren aanvoer veel kleiner, handel luikalf- en melkkoei en aanvoer korter, handel levendig, prijzen iets kleiner, handel sleepend, prijzen prijs houdend vaarzen en pinken aanvoer korter, handel kalm, prijzen stabielbokken en gei ten aanvoer gelijk vorige week, handel traag, prijzen iets lager.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 4